inkstation Eierland litterend vernieuwd Contracten verdeling woningen getekend w* F amilieberichten TEXELSE J COURANT Fris en open spel op Durper orgeltje Recensie et volautomatische carwash euwe editie xel-brochure Duits boekje vol Texelse informatie Surinaamse legerleider op Texel op vakantie Snorfiets tegen auto Bouw schuur mag hervat jr .per. HOERA! VRIJDAG 15 JULI 1994 Het tweede zomeravondconcert van dit seizoen vond plaats in de RK-kerk van De Cocksdorp rond om het prachtige orgeltje, dat daar in 1893 vanuit Obdam te recht is gekomen. De concertge vers, organist Henk Gijzen en trombonist Dick Bolt, vormden een prima combinatie. ivrouw G. Rab-Stoffer haar blinkend schoon gewassen auto door de carwash naar bulten rijdt, heften de overige betrokke- jts. V.l.n.r. Erwln van der Unde, Ben Rab, Kees Dros. Paul Krugers. Roel Heerschap. Marjan Heerschap-Witte en Willem inde. /Foto Frans HopmanI overige milieu-eisen is de bouw van een tankstation een kostbare aangelegenheid, zo bleek woens dagavond tijdens de openingsre ceptie. Volgens Rab is er al met al ongeveer een miljoen gulden in gaan zitten. „Dat is een flinke in vestering, ja. Maar wij bekijken het op de lange duur, dat is altijd onze bedrijfsfilosofie geweest. Boven dien kun je je maar één keer op dit punt vestigen." De economische haalbaarheid wordt gebaseerd op het aantal auto's dat dagelijks pas seert. In het hoogseizoen gaan er dagelijks 6.000 voorbij, ofwel één per tien seconden. Aanleiding voor mede-eigenaar Er- win van der Linde om in zijn toespraak te wijzen op de ontwik keling van Texels noordkop. „Zo luxe en dan nog in de noordkop ook? De laatste jaren hebben dacht ik wel bewezen dat de tijd voorbij is dat we hier nog met paard en wagen rijden en met schelpen betalen." Zeven weken De „apetrotse" Van der Linde sprak de verwachting uit met het nieuwe concept nog jaren toe te kunnen. Veel lof zwaaide hij aan nemer Meijert Boon toe. „Als hij ja zegt, lukt het. Al zal hij er wel een beetje gek van geworden zijn dat we hem elke dag vroegen wan neer het klaar zou zijn." Boon en zijn medewerkers presteerden het binnen zeven weken. Om te weten wat hij nou precies moest bou wen, probeerde hij aan de over kant een wasstraat uit. Van der Linde: „Zijn auto wist niet wat 'm overkwam..." Bij de bouw, naar een concept van architectenbureau Alkema Ho- ningh, werden zoveel mogelijk Texelse bedrijven ingeschakeld. Naast Systeembouw Meijert Boon waren dat IGT, Tatenhove, Loonbe drijf Dros, Herm van der Beek, Te- gelzetbedrijf Kooger, Hordifood en Texgro. keer op de Postweg kan isteren weer halverwege ikstop maken. De oude Zuid-Eierland is vervan- een modern zelfbedie- lation („selfservice"), met lautomatische wasstraat sh") en royaal opgezette („Star Market"). Dat allemaal internationaal, betrokkenheid is puur Je exploitatie is in handen firma's Rab (Oudeschild) der Linde (De Cocksdorp), roor de BV „Rali" hebben it, en de nieuwe beheer- Roel en Marjan lap. t benzinemerk is veran- iaco in plaats van de mer- indstof (oorspronkelijk Elf) alste jaren werd verstrekt, p eigenaar Kees Dros nam itief voor de nieuwbouw, akte tijdens de voorberei- met brandstofleverancier opmerkelijk hoeveel er in i veranderd op Texel. Op in de vorige uitgave zijn eldeksboten van TESO te ontkwamen gewoonweg een grondige herzie- meldde VVV-directeur an Linge woensdagmid- ijn inleidende speech, die ns de tropische tempera- at hield. Helster Annette Barhorst i vervolgens het eer- nplaar van de nieuwe edi- „Texel, beeld van een aan burgemeester W. van tóe foto). pagina's tellende boe- oogt aantrekkelijk, met lie kleurenfoto's en pren- le oude doos. De achter- ormatie over het ontstaan eiland en de geschiedenis lorpen bevat ongetwijfeld veel Texelaars aardige De prijs van de nieuwe s f9,75. konden de genodigden, s'digheidsbekleders uit de ondernemerswereld, ken- n met de „Texel-enquête". tënsdag staat in het VVV- een computer opgesteld, bezoekers vragen kunnen orden die voor de opzet lüjhotiecampagnes van be- Zij die dat willen, laten registreren en kunnen formatie over Texel toe eigen. „Een heel nieuw 'Direct contact' is de in de reclamewereld", adjunct-directeur Henk niet zonder trots. „Tot verden campagnes altijd 'at bureau bedacht en 'aan verspreid. Nu kun- Rab af. Vervolgens kwamen de ge broeders Van der Linde, die al een tankstation in De Cocksdorp heb ben, op de proppen. Het nieuwe tankstation had letter lijk en figuurlijk heel wat voeten in aarde. Een belangrijk punt was het bodemonderzoek, nodig voor de verplichte „schoongrondverkla- ring". „Een heikel punt, dat veel geld heeft gekost", aldus de nieu we eigenaar Ben Rab. Weliswaar viel de vervuiling nog wel mee, maar het onderzoek nam veel tijd in beslag en zorgde voor irritaties, omdat steeds weer opnieuw monsters moesten worden geno men. Uiteindelijk moest 100 kuub grond worden afgegraven. Maar ook zonder dit onderzoek en Onlangs verscheen in Duitsland een boekje op de markt met prak tische reisinformatie over Texel. In 144 pagina's in zakformaat wordt aan de hand van trefwoorden een uitgebreid, systematisch overzicht gegeven. De dorpen komen ruim aan bod en verder is er veel aan dacht voor o.a. flora en fauna, sportieve recreatie en de Texelse economie. Het bundeltje, met als ondertitel „Nützliche Reisetips von A-Z", bevat voorts een aantal belangrijke adressen en telefoon nummers van o.a. artsen en ban ken. Hierdoor is het als gids voor onderweg behoorlijk bruikbaar. Het boekje is door uitgeverij Hayit in principe bedoeld voor verkoop in Duitsland zelf, maar is inmiddels op Texel gedistribueerd door Het Open Boek en is bij de overige boekhandels en andere plaatsen verkrijgbaar. De prijs is f 17,50 nen mensen die Texel al bezochten zelf hun wensen aangeven. Be doeling is dat we de informatie al voor het komende naseizoen ge bruiken." De „zelfbedieningsenquête" werd door de VVV vervaardigd in sa menwerking met adviesbureau Planresultancy uit Wernhout. Het ministerie van Economische Zaken subsidieerde het project. Overigens houdt de VVV maanda gochtend 18 juli (10.00-13.00 uur) en vrijdagmiddag 22 juli (13.30-17.00 uur) open huis voor de leden van TVL en TVO. Logies- verstrekkers en ondernemers wor den op die manier in de gelegenheid gesteld te zien hoe het achter de schermen toegaat bij de informatrices en reserve ringsmedewerkers. Er is geen spe ciaal programma, wel koffie en alle gelegenheid vragen te stellen en te zien hoe de gasten worden ge holpen, aldus de VVV. (Foto Joop Rommets) De orgelmaker Pieter Assendelft uit Leiden bouwde rond 1750 een aantal kleine viervoetsorgels voor kerken, die oogluikend werden toegestaan door de toenmalige overheid, maar die geen opvallen de uiterlijke kenmerken mochten hebben. Enkele van deze „schuil kerkorgels" zijn bewaard geble ven. Het instrument in De Cocksdorp is vrijwel ongeschon den door alle vernieuwingsdriften heen gekomen en dat danken we aan het feit dat er nooit geld was voor veranderingen. De orgelkast is eenvoudig maar buitengewoon sierlijk van vorm en ook hier geldt de regel, dat een orgel meestal klinkt zoals het er uit ziet. De dis positie is vrijwel gelijk aan die van het oud-Hollandse kabinetorgel. Henk Gijzen bespeelde het orgel fris en open en dat was mogelijk door zijn zeer lichte „toucher", waardoor de muziek steeds door zichtig is. Zijn orgelbijdragen wa ren zeer waardevol in het streven om de goede mechanische orgels door verantwoord spel weer wat dichter bij de mensen te brengen. Deze begaafde organist is duidelijk afkomstig uit de kerkmuzikale praktijk van de zondagmorgen, waar dienstbaarheid aan de zin gende gemeente voorop staat. Uit zijn interessante programma noemen we een viertal driedelige koraalbewerkingen van Johann Ludwig Krebs uit zijn bundel „Kla- vierübung". Krebs was leerling van de grote Bach en zijn muziek is fijnzinnig en hier en daar be hoorlijk virtuoos. Verder was er het leuke allegro uit het concert in C van Vivaldi, dat door Bach voor orgel is bewerkt. Even wennen Begeleid door Henk Gijzen speelde trombonist Dick Bolt onder meer de sonate in D van Albinoni. Orgel en trombone samen was even wennen voor de luisteraars, maar deze combinatie bleek bij nader horen toch heel goed. Het best voldoet de orgelbegeleiding wan neer alleen maar het basisregister holpijp 8 wordt gebruikt. Dat luisteraars hoofdzakelijk ook kijkers zijn, bleek wel toen Dick Bolt zijn solowerk, een ricercare van Antoni, vóór in de kerk speel de. Het bespelen van de trombone is visueel een zeer interessante bezigheid. De „schuiftrompet" gaat van de hoge tenor naar de zeer lage bas en Bolt bespeelde zijn instrument met groot vak manschap. Het waardevolle concert werd door beide musici besloten met de sonate in G van één van de com ponisten uit de grote Bach-familie, waarna beide muzikanten een uit voerig applaus voor hun prestaties in ontvangst mochten nemen. Na vele jaren van onvrede over het toewijzen van huurwoningen op Texel, is dinsdag met het zetten van meerdere handtekeningen een nieuw systeem in gebruik genomen. „Woningen zijn een schaars goed op dit eiland en dat vergt een rechtvaardige verdeling", aldus burge meester Van Rappard. Hans Wendrich, directeur van de Texelse wo ningstichting voegde toe dat het nieuwe systeem een stuk duidelijker is. Over een half jaar wordt bekeken of het op bepaalde punten dient te worden aangepast. irschoTWW Texel wurde cin rauschenScs SeglciTcsL So! Live-Rocimusik am Strand. Bier und gebraiener Fixch brachte alle in Hochibmmung. Als die Femschkameras schon lüngsl abgebaut und die Zuschauer verschwundcn waren, sangen noch Hunderte im Fesuelt Schunkellieder. Und die Sümmung slieg sogar noch. als der Gewinner White fiinf later Champagner in die Mcnge spntzte und die Siegertone hinterherwarfwer die Wellen von Texel Obcrm Kopf hatte, den slört das klebrige Gemisch im Haar bestimml nichL „Het is een hele eer om in de oudste Zwitserse liberaalconser- vatieve krant een artikel te krijgen dat groter is dan een kwart pagi na", zo schrijft oud-Texelaar Wil lem Wtvliet, die 25 jaar geleden het eiland verruilde voor de Zwit serse alpen. Hij waande zich op het strand bij paal 17 toen hij het grote verslag van de Ronde om Texel las, waaruit bijgaand een fragment. Programma Ondanks het warme weer waren velen naar Cocksdorp gekomen om dit bijzondere concert mee te maken. Jammer is het dat het pro grammablad veel informatie be vatte over de uitvoerenden maar vrijwel niets over de muziek. Zelfs de zo noodzakelijke vermelding van de jaartallen van de compo nisten ontbrak. Dinsdag wordt de concertserie voortgezet in de N.H. kerk van Oosterend. Met twee violen, een baszanger, clavecimbel en kistor- gel wordt een programma uitge voerd van Italiaanse muziek uit de zeventiende eeuw, waarbij ook de vier oude registers van het orgel van de Maartenskerk zullen wor den gebruikt. De meeste activitei ten spelen zich echter af vóór in de kerk, zodat er zowel beeld als geluid zal zijn die avond. Frans Visser Bevelhebber Arthy Gorré van het Surinaamse leger is momenteel op Texel. Officieel is hij in Neder land voor vakantie, maar naar ver luidt is hij er vooral om besprekingen te voeren met top mensen van de Nederlandse strijdkrachten, onder andere over oefenfaciliteiten die Suriname kan bieden voor de marine. Gorré is vaker op Texel geweest, voor het eerst in 1969 als cursist van het Paracentrum. Woensdag werd hij op het Texelse vliegveld gesignaleerd waar hij onder het genot van koel bier Texelse vrien den ontmoette Vertegenwoordigers van Stichting Bejaardenzorg Texel. Bart Weijdt en mevrouw De Lugt. burgemeester Van Rappard en Hans Wendrich druk bezig met het zetten van de handtekeningen /Foto Tessa de Graatfi Een 67-jarige Duitse snorfietser werd gistermiddag gewond, toen hij op het kruispunt Pontweg- Gerritslanderdijk tegen de auto van een 64-jarige landgenoot botste. Beiden kwamen uit de richting De Koog. De automobilist wilde rechtsaf slaan om de Ger- ritslanderdijk op te rijden en ver leende geen vrije doorgang aan de op het fietspad rijdende snor fietser, die rechtdoor wilde. De man brak het linker sleutelbeen. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Ambulance tekort Dat betekende dat op Texel geen ambulances meer waren, want de andere ziekenauto was al op het vasteland om een drenkeling naar het ziekenhuis te brengen. Een re serveambulance uit Den Helder werd daarom naar Texel gediri geerd. Een soortgelijke situatie had zich dinsdag voorgedaan, toen in korte tijd meerdere gewonde parachu tisten naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Toen zorgde de Joost Dourleinkazerne voor vervangend ziekentransport. Diefstal vrachtauto. Een 47-jarige inwoner van Den Hoorn constateerde woensdag dat zijn vrachtauto in de voorgaande nacht was ontvreemd. Het voer tuig stond op slot. Een dag later bleek het om een uit de hand gelo pen familieconflict te gaan. De po litie speelde een bemiddelende rol en bezorgde de vrachtauto terug bij de eigenaar. Met de militaire ambulance werd een parachutist met gebroken en kel opgehaald en op het veerha venterrein overgeladen in de gewone ambulance die juist was teruggekeerd. Inzetten van een ziekenauto van de Dourlemkazer- ne gebeurt alleen in geval van nood. De voorkeur wordt gegeven aan een ambulance van het vaste land omdat daaraan een verpleeg kundige vast is verbonden. Op last van bouw- en woningtoe zicht werd vorige week de bouw van een schuur bij de boet van Herman Boks aan de Nesweg stil gelegd. Geconstateerd was dat het dak zo'n 75 centimeter hoger werd dan is toegestaan. In ge sprek met wethouder Schilling is de zaak geregeld, waarna de bouw wordt hervat. „Foutje gemaakt. Het is mijn eigen schuld", trekt Boks het boete kleed aan. „De dakhelling moest 45 procent zijn, maar werd 50. Daardoor werd het totaal wat ho ger." Hij is de schuur bij het voormalige atelier van Toon de Haas aan het verbouwen, omdat hij deze pas send wil maken aan de rest van het karakteristieke bouwwerk. Volgens Boks gaf wethouder Schi lling in een gesprek aan dat hij de misrekening niet erg vond. „Hij had er geen problemen mee, dus we gaan weer verder. Ik denk dat de schuur na de bouwvak af is." «fv 1 In vertrouwen is, tot ons grote verdriet, temidden van zijn gezin, rustig ingeslapen mijn lieve dappere man, onze zorgzame vader en schoonvader, fijne opa, broer en zwager Pieter Dirk Christiaan Hendrik Kraak 23 augustus 1923 t 11 juli 1994 Amsterdam: A. Kraak-Korting Delft: A. van den Hil-Kraak A. Ph. van den Hil Wouter Janine Utrecht: T. Hoekstra-Kraak DW. Hoekstra Roderik Mariëtte Wassenaar: W.P.C.H. Bergmann-Kraak R. Bergmann Zandvoort: E. Korting Gerrit van der Veenstraat 79 1077 DT Amsterdam De teraardebestelling heeft inmiddels plaatsgevonden Met droefheid geven wij U kennis dat onverwacht is overleden onze lieve zuster, schoonzuster en tante Engelina Maria Witte echtgenote van J.A. Leber op de leeftijd van 72 jaar. Familie Witte Familie Leber Prof. Terveenstraat 97, 8302 GB Emmeloord (N.O.P.) Voor uw belangstelling en medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze va der en opa JOHANNES DE BEER zeggen wij u hartelijk dank. W. de Beer-Dosker kinderen en kleinkinderen Texel, juli 1994. Voor uw blijken van belangstelling en medeleven, die wij van u mochten ontvangen na het over lijden van onze vader en opa EVERARDUS WILHELMUS JACOBUS VAN LEERSUM zeggen wij u hartelijk dank. Een bijzonder woord van dank gaat naar directie en personeel van verzorgingshuis de Gollards, dr. Vos, ds. Daane en de heer Maat. Kinderen, klein en achterkleinkinderen Texel, juli 1994 Oma visser 75 jaar!! Op 17 juli a.s. viert onze moeder Thea Visser-Roeper haar verjaardag. Ze zou het leuk vinden als u haar komt feliciteren 's middags in „Sint Jan" (14.00-17.00 uur). Rennie-Ton-Thea-Joke-Dirk Riet-Henri-Jacob-Wiebe-Martin Voor de grote steun die we mochten ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van „SIEGWARD" willen wij U allen hartelijk danken. Het geeft ons kracht en moed om verder te gaan. Helga Gersthage en kinderen Texel, 15 juli 1994 De Kaai 1, 1794 HL Oosterend Wij wonen samen in één huis en gaan nu toch naar het stadhuis. Als de klok 15.00 uur zal slaan, zullen wij getrouwd door het leven gaan. En wel op vrijdag 22 juli 1994 te Den Burg. Frans Stolk en Margo Smit U bent van harte welkom op onze receptie van 19.30 uur tot 20.30 uur op „Noord-Haffel" Pont- weg 77, Den Burg. Ons adres blijft: Loodssingel 22, 1792 BH Oudeschild. Dennis van der Slikke en Natalie Erne gaan trouwen op 22 juli 1994. Om 15.45 uur staan wij hand in hand voor de ambtenaar van de burgerlijke stand in het gemeentehuis te Den Burg. Alle familieleden, vrienden en bekenden kunnen ons komen feliciteren in restaurant Theodora- hoeve, Kogerstraat 26 te Den Burg. Vanaf 18.00 tot 19.30 uur bent u daar van harte welkom. Wij willen met z'n twee een villa aan zee y Dus overweegt u een cadeaudan graag zo: Yzw' Voorlopig adres: Trompstraat 34, 1792 BL Oudeschild.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 3