paf/A '(to% Aüwww snap nu de siësta Spanje en Italië" over openbaar groen Nieuwe praktijk Vos „gebouw met visie" „Ik in r^VN a TEXELSE^" COURANT HE?!! BETRfit OOK MEE L NEEMLN ZPRK tó RAN BE CVERKRNT VAN DE DORP65TRRRT B"REEK-IE -IdREBk-iE1 WITTE MUIZEN 1!! STUUR DE SUS PLOEG OF DE STADSWACHTEN •BREEk-iE -"BREEW-ie!" DFT7" IS DE SUS CONTRA STADSWACHT poW ÏL. IK feAKTE RL PATAT, :H LAG OS NOG..... U Twee gewonden door ontploffende band Geslaagd Eerste „huiler" in EcoMare College praat met Teso-directie Gekneusde ribben HOERA!!! Het seizoen is begonnen ierlicht geeft ger vuurwerk tra dimensie VRIJDAG 15 JULI 1994 W -vW <uTl Bij de artsenpost in De Koog mel den zich veel passanten, meldt een woordvoerster. Maar zelden met ernstige klachten die aan de hitte zijn te wijten. „Sommige mensen hebben wat last van zonne-allergie. En iemand die een paar dagen met een boot op het water was geweest, was een beetje bevangen door de warmte. Nee, het valt allemaal erg mee. Twee weken geleden kregen we meer mensen met verbrandings verschijnselen. Misschien dat ze zich al aardig hebben aangepast aan de omstandigheden."Dat heb ben tijdens de folklore ook de da mes in Texelse klederdracht ge daan. Tijdens een rondje over de markt woensdag, treffen we ze onder de grote boom bij De Karse- boom. Van de zware, donkerge kleurde kleding is dit keer alleen één van de twee onderrokken thuisgelaten. En de hooggesloten hals is vervangen door een luchti ger decolleté. Maar de lange kan ten onderbroek mocht toch niet ontbreken. Eén van hen verzucht: „Helaas hebben we geen zomer- variant van de klederdracht. Maar op deze manier, luisterend naar de muziek van Frans en Lies, houden we het nog wel even vol..." Joop Rommets. Medewerkers van hoofd- en onderaannemers legden de afgelopen dagen de laatste hand aan de apart vormgegeven nieuwe dok terspraktijk. IFoto Frans Hopman) Twee mannen uit resp. Dirkshorn en Sint Maarten werden dinsdag in De Krim gewond, toen een band die zij bezig waren te repare ren, ontplofte. Beiden werden naar het Gemini-ziekenhuis ge bracht, maar konden spoedig weer naar huis. Het ging om de band van een klei ne mobiele laadschop. Toen daarin een gaatje werd geboord om een plug aan te brengen, bleek er nog teveel lucht in te zitten waardoor de band barstte. De mannen kre gen de flarden rubber in gezicht en romp. Met twee ambulances wer den ze afgevoerd naar het zieken huis. Een van hen kon na behandeling direct weer naar huis, de andere de volgende dag. Beide mannen zijn werknemers van het aannemingsbedrijf Deurwaarder dat bezig is op De Krim de laatste serie van 52 recreatiewoningen te bouwen. Aan de HTS in Utrecht heeft Ro nald de Ridder het diploma elek trotechniek behaald. Hij studeerde af in de richting industriële auto matisering. Na de geboorte van de „eigen" zeehonden is in EcoMare nu ook de eerste moederloze zeehond gearriveerd die op het strand werd aangetroffen. Het diertje werd gisteren door badgasten gevonden bij paal 19. Het was uitgeput en sterk vermagerd maar overigens redelijk gezond, zodat de kans groot is dat hij er in de crèche van EcoMare weer bovenop komt. Eerder deze week spoelden op Texel twee dode zeehonden aan, waaronder een grijze.! De oppositiepartijen in de ge meenteraad blijven zich opwin den over de verruimde mogelijkheden voor burgers om openbaar groen te kopen. De beantwoording van wethouder Gerbrand Poster, dinsdag tijdens de raadsvergadering, wekte op nieuw ergernis. Zelfs het feit dat b en w op drie punten water bij de wijn hebben gedaan, bracht de gemoederen niet tot bedaren. Poster wees erop dat het college wèl heeft geluisterd naar de op merkingen van de oppositie. „Dat heeft u in de krant kunnen lezen." Alle oppositie-woordvoerders pro testeerden tegen deze handelwij ze. Hans Roeper (PvdA) wilde de aangepaste criteria zelf op papier krijgen. Poster: „Sommigen lezen blijkbaar de krant niet meer." Roe per: „Dat is een volkomen irrele vante opmerking." Poster: „Dat maak ik wel uit..." De weinig verheffende discussie bracht Pieter de Groot (D66) ertoe de wijze waarop het college om gaat met de oppositie aan de kaak te stellen. „Toen het openbaar- B en W zullen Teso-directeur R. Wortel uitnodigen voor overleg op 27 september. Diverse onderwer pen waarover het college zich zor gen maakt en die te maken hebben met de veerdienst, zullen aan de orde worden gesteld. De agenda is nog in de maak. De Teso-directeur kan daarop desge wenst ook punten plaatsen. Te verwachten is dat gepraat zal wor den over de afstemming van de dienstregelingen van boot en trein, de noodzaak om de Helderse veerhaven te verplaatsen naar het Balgzand, de deelname aan het NS Waddenbiljet, het inzetten van tussenboten, tarieven, etc. groenbeleid in de commissie aan de orde werd gesteld, proefde ik een toon van redelijkheid. Als er dan door de wethouder toezeggin gen worden gedaan en later komt hij daarop terug, vertik ik het om dat uit de krant te moeten lezen." Poster antwoordde dat hij geen toezeggingen heeft gedaan ten aanzien van o.a. schadeloosstellin gen aan buurtbewoners. „Ik heb alleen de toezegging gedaan om er nog eens in b en w over te pra ten." Erna Eelman-van der Kooi (VVD) wees op de mogelijk negatieve ef fecten van het veranderde beleid op langere termijn. Wethouder Poster noemde die conclusie voor barig: „We pakken het zorgvuldig aan. In grotere buurten zullen we hoorzittingen houden." Een voor beeld daarvan volgt a.s. woens dag, wanneer de bewoners van Marelstraat hun zegje kunnen doen. Aanpassingen B en w willen in alle gevallen de huurprijs baseren op /Ï5,- per m2. Daarnaast moet goed overleg worden gevoerd met de buurt, die altijd op de hoogte moet worden gesteld, eventueel via een hoorzit ting. Er wordt geen onderscheid gemaakt in de behandeling bij koop of huur. Het college vindt het niet nodig om de opbrengsten aan de betreffende wijk te besteden, omdat het om slechts om kleine bedragen gaat. Een 62-jarige vrouw uit Den Burg verzuimde met haar fiets voorrang te verlenen op de kruising Jan Ay- eslag/Nattevlakweg. Ze werd aan gereden door een 67-jarige automobilist uit Franeker. Ze liep gekneusde ribben op en een totaal verkreukelde fiets. De voorruit van de auto sneuvelde. drijfsleidster Mart ine de Hoog. „Toen we vanochtend opengin gen, stond er al een rij tot aan de straat. Dinsdag hebben we 300 dagkaarten verkocht en in totaal zijn er op die dag ruim 1000 zwemmers geweest. Ik werk hier nu vier jaar, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt." De een zijn brood, is de ander zijn dood. Een slecht-weervoorziening als het overdekte zwemparadijs Calluna zal niet content zijn met dit weerstype, mag je veron derstellen. Toch klaagt bedrijfslei der Bert Bergsma niet. Het is hollen of stilstaan, dat is de conse quentie van ons type bedrijf. Maar met alleen slecht weer trek je ook geen toeristen naar Texel. Wij zijn eigenlijk het meest gediend met eerst een paar dagen mooi en dan een paar dagen slecht weer." Dinsdag trok Calluna zo'n vierhon derd betalende bezoekers, een kleine duizend minder dan op een drukke dag. Slachtoffers van de hitte zijn wel de scholieren. Texel behoort tot de regio waar de vakanties als laatste beginnen. Pas na volgende week is het zover. Alleen de leerlingen van OSG De Hoge berg zijn al vrij, want sinds begin deze week zwe- ten de docenten op het vaststellen van de rapporten. „Niet alleen de leraren, ik heb het ook heet", sputtert administrateur Rob Haak. „Waar ik nu zit is het 30 graden. Vanmiddag ga ik vroeg weg." De schoolleiding van OBS Jacob Daalder uit Oosterend heeft het lesprogramma danig aangepast. Activiteiten die niet persé zijn ge bonden aan een klaslokaal, zoals tekenen en allerlei taalspelletjes, worden buiten beoefend. „Dat kan niet anders", verklaart directeur Albert Hoven. „Als je op de gewo ne manier schools blijft werken, is de fut er na de ochtendpauze uit. En 's middags is het dan helemaal niks meer. Dat er nu al veel toe risten op Texel zijn, werkt ook niet stimulerend voor onze leerlingen. Ze zien iedereen vakantie vieren." Scholen hebben overigens recht op buitenschoolse activiteiten. „Die plan je voor het begin van elk schooljaar in het activiteitenplan in. Wanneer het zover is, meld je het bij de inspectie en het school bestuur." Hoven en de zijnen overwegen voor volgend schooljaar een tro penrooster op te zetten, wat bij acute warmte uit de kast kan wor den getrokken. „Nu overviel het ons een beetje. Bovendien denk je op Texel altijd dat het wel gauw voorbij zal zijn. Maar met dit weer kan ik me goed voorstellen dat ze in Spanje en Italië 's middags siësta houden." Zonne-allergie Hoe smeed je twee haaks op el kaar staande uitgangspunten tot een logisch concept? Voor deze vraag stonden architect Ronno Honingh en aannemer Martin Vis ser bij de bouw van de nieuwe praktijk van huisarts Willem Vos op de hoek Keesomlaan- Haffelderweg. Vos wenste zowel absolute privacy voor zijn patiën ten als een „open" karakter. Tenslotte lukte het in circa vier maanden tijd een fraai vormgege ven ruimte te realiseren, waarop de dokter trots kan zijn. Met in gang van maandagochtend kun nen de eerste mensen er terecht. De praktijkruimte bestaat deels uit nieuwbouw en is deels het gevolg van een verbouwing. Het pand deed eerder al dienst als tandarts en veeartspraktijk. De eerste ge bruiker, tandarts Rijkaard, gaf de markante woning annex praktijk de toepasselijke naam „Caninus" (hoektand). Kenmerkend is het schilddak en door de plaats op de hoek maakt het gebouw een do minante indruk. Dokter Vos wilde dat deze uitstraling ondanks de verbouwing behouden zou blijven. „Liefst met een grapje." Architect Honingh vond de oplossing in een dakconstructie, waarin een draai is verwerkt, die vanuit de spreekka mer goed te zien is. In dit bouw kundige bijzonderheidje is door de bouwvakkers veel tijd en energie gestoken. Door de vorm was het een echte uitdaging voor architect en aanne mer. „De vele niet-haakse hoeken en wanden maakten het tot een lastige klus, ook voor de onder aannemers. Maar daardoor was het ook heel leuk", aldus aanne mer Visser. Waslijst De praktijk moest voldoen aan een waslijst van eisen, opgesteld door een landelijke stichting ter onder steuning van huisartsen. Alle crite ria zijn overgenomen, inclusief de oppervlaktenorm van 90 m2. Oorspronkelijk mocht de praktijk niet groter worden dan 60 m2, het maximum dat op Texel geldt voor alle kleinschalige ondernemers met een kantoor aan huis. Dankzij de landelijke aanbeveling heeft de gemeente nu voor huisartsen een uitzondering gemaakt; Vos profi teert als eerste van deze verrui ming. De praktijk bestaat uit een wachtkamer, entree, receptie/kan toor voor assistente, spreekkamer en behandelkamer. Matglas Naast het overnemen van het ei senpakket, zijn in de bouw ele menten verwerkt die door Vos zelf belangrijk worden gevonden. Pri vacy voor degenen die hem bezoe ken, vindt Vos „een absolute voorwaarde". In het gebouw is dat terug te zien in aa. de ramen. Bij voorbeeld de wachtkamer bevat twee wanden van matglazen bouwstenen, die de wachtende mensen aan het oog van nieuws gierige buitenstaanders onttrek ken. De keuze van het materiaal kwam erg nauw bij, want ook de lichtinval moest voldoende zijn. Andere oplossingen in dit verband zijn hoog (klapraampjes) en laag gesitueerde ramen, onder het motto „wel licht, maar geen in kijk". Binnen zijn de verschillende ruim tes niet met veel muren afge schermd, waardoor de indeling een vrij open karakter heeft. De patiënten kunnen zich hierdoor meer op hun gemak voelen, zo is de achterliggende gedachte. Ook de wachtruimte heeft een derge lijk karakter, mede dankzij de door meubelmaker Johan Tromp spe ciaal ontworpen stoelen. Naast de patiënt Een andere onconventionele aan passing is het bureau in de spreek kamer Door de vorm van het blad zit de huisarts meer naast dan te genover de patiënt. Architect Honingh kijkt met ple zier terug op de samenwerking. „Voor mij was dit een dankbaar object. Vos was er niet alleen en thousiast bij betrokken, hij is bo vendien iemand met een duidelijke visie, die vervolgens is vertaald in het gebouw." De nieuwe praktijk kwam tot stand nadat de plannen voor een Texels gezondheidscentrum af ketsten. Vos wilde de voormalige praktijk van dokter Coutinho aan het Schilderend graag voor iets anders verruilen en stuitte tenslot te op „Caninus". Vanmiddag houdt hij voor de laat ste keer spreekuur aan het Schil derend. Dit weekend volgt de verhuizing en maandag vanaf 08.00 uur is de praktijk op het adres Keesomlaan 9 geopend. Zijn patiënten krijgen zaterdag 23 juli de gelegenheid een kijkje te nemen. Aan de bouw werkten mee: Architecten bureau Alkema Honingh, Vissers Bouw en Timmerbedrijf, Bremer (schilderswerk), Westerlaken (grondwerk), IBS-Oele-Schoo (verwarming, water, electriciteit), Bosma (interieur), Piet Kooger (tegels), Uithof (stucadoor) en Interieurbouw Opmeer. -tante" Door van Sambeek wagen ondanks de hitte een dansje. Accordeonist Frans Pieterse gaat eveneens onverdro- IFoto Frans Hopman) i vuurwerkshow luidde de kermis knallend vuurwerk werd Idg de openingsavond van Hjkse kermis opgeluisterd, iktakel, aangeboden door mndememers, lokte vele perigen naar de Nikadel, al op het eerste gezicht min- dan voorgaande jaren. De mers kwamen een kwar- aan hun trekken met de in De Koog in. Voorbode van een knallend IFoto Frans Hopman) ene na de andere vuurpijl die hoog in de lucht explodeerde en in aller lei fraaie vormen uiteen viel. Een extra dimensie gaf het weerlicht, dat af en toe in de verte te zien was. Tot onweer kwam het echter niet, wel tot wat regendruppels. De ondernemers van de Dorpsstraat speelden woensdag avond op de kermis in met optre dens van diverse bandjes. Plezier maken op de kermis -in de late avond een oogverblindend vermaakscentrum- kan nog tot en met zondag. is natuurlijk een welkome ople ving. In de verkoop van ijs en fris drank is een duidelijke stijging merkbaar. Maar de koers moet nog voor een groot deel gelopen worden. Wanneer je in het hoog seizoen tien procent méér ver koopt dan normaal, maak je een heleboel weken voorseizoen met slecht weer goed. Conclusies trek ken we pas in september." Afwachtender Ook Joop Vlaming van strandpa viljoen Paal 9 is voorzichtig. Sinds afgelopen zondag constateert hij een toename in het strandbezoek. „Dat merk je in alles. De ijswagen en de kiosk lopen beter, we verhu ren meer parasols en windscher men. Maar het is nog te vroeg om er wat van te zeggen. Niet alle schoolvakanties zijn al begonnen en van hoogseizoen is dus nog geen sprake. Belangrijk is wat er in die periode gebeurt. Want ik denk dat de mensen toch wat afwach tender zijn geworden, na die slech te zomer van vorig jaar." Bij zwem park Molen koog worden de gevolgen van het fraaie zomer weer wel direct opgemerkt. „Het is al dagenlang waanzinnig druk, ouderwets, uniek", juicht be- ir de deuren van zwem- 1 olenkoog 's ochtends in reikt de rij wachtenden an de straat, de mannen vilnis wagens verbijten de walm en bij de leerlingen misschoten - die nog een i gaan hebben tot aan de is de fut er na een paar wel uit. Het is warm op het Ilijkt de ergste hitte Ivoor oorbij. De ene Texelaar en zucht van verlichting, ander kunnen de graden niet hoog genoeg zijn. sn eerst de eigenaren van oothandelzaken, azend op ?n als „het ijs en de koele gaan als warme broodjes toonbank". Maar we wor- Helijk teleurgesteld. „Het moet nog blijken", meldt injer van de gelijknamige Mei. „Aan het einde van tr maken we de balans op. gesproken hoort het 23 fe zijn. Het is nu (woens- 30 graden. Dat is mooi, eer kan ik er niet van zeg- sap Boon van de Texgro collega bij: „Ik schrijf al het weertype erbij ik de omzet opmaak. Dit

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5