Cjrocn 'ZwartsJexeU in het L, N Drie bezwaren tegen „gedogen" A, Blom Opiumwet biedt niet genoeg ouvast voor drugsaanpak" Eerste steen voor Mieland-woningen B en W: wèl optreden tegen Dros 119 TEXELSE W COJiïRANT De weg naar extra omzet! Anders dan strafrechtelijk optreden? ummer Wethouder: „Gouden stek" sluipers snel angehouden o brengt meer o's naar Texel Enkel verbrijzeld VERDER IN DIT w Mishandeling hond: ƒ1000,- voorwaardelijk Zweten tijdens Jeu de Boule-kampioenschap Tri-atleet Banda blijft concurrentie ver voor w Met speciale rolstoel toch de zee in 7 Drankrijder ligt politie dwars Jachtvaarder onwel Sinaasappelsap verschijnt elke vrijdag t/m 2 september Inleveren advertenties voor de editie van 29 juli: t/m vrijdag 22 juli a.s. RICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10900 DINSDAG 19 JULI 1994 i Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, C Den Burg, telefoon (02220) 62600 intie/abonnementen telefoon (02220) 62600. Ie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, „(02220) 6 2 6 20, faxnr. (02220) 14111. lebuiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, g, telefoon (02220) - 17266. Verschijning Dinsdags en vrijdags vrijwel huis-aan-huis op Texel. Oplage 7200. Abonnementsprijs ƒ49,95 per half jaar. Losse nummers ƒ1,40. moeten eerst voldoende aanknopingspunten hebben we kunnen optreden. De opiumwet verbiedt niet het lik van sommige drugs, wel het bezit boven een be- e hoeveelheid." Wim van Vemde, commandant van lolitiedistrict Den Helder-Texel deelt de zorg van de se raadsleden over het drugsprobleem op het eiland, zullen het eerst in kaart moeten brengen. Misschien is logelijk op een andere dan strafrechtelijke wijze op te n. imde gaf gisteravond uitleg raadscommissie van alge- an organisatorisch beleid doelstellingen van de aenheid Oen Helder en mor 1995. „Wegens de ei- sitie moet Texel uiteraard een groot deel self- ding zijn. Maar door enkele istische functies en admi- eve zaken samen te doen, we toch efficiënt en flexi- reden." in waar de politie zich vol- lar aan vast wil houden is ngens uit Eist, die zondag- 4 een wachtpost van de itwaking bij paal 20 in De linnendrongen en geld en ontvreemdden, konden earop worden aangehou- de strandbewakers rond gen voor de aanvang van ienst gezamenlijk in zee len, ging het viertal het gesloten huisje binnen en daar een portemonnee met van bewaker Fokke de Vries verrekijker van de gemeen- weg. De portemonnee later leeg teruggevonden, van het paviljoen had on- en in het gebouwtje bezig en waarschuwde de «wakers. Die kregen even maken met een EHBO- van een jongen die in glas trapt. Hij zei de indringers eerder bezoek te hebben jchten en kon een signale- pgeven. De politie stelde bij lerzoek al spoedig vast dat "gen zelf een van de inslui- as, zodat het niet moeilijk t hele clubje, dat die nacht luto clandestien had over- te houden. Ook het de verrekijker konden wor- ïterhaald. t i taterdag en zondag heeft neer personenauto's naar ergezet dan in hetzelfde I vorig jaar. Totaal maak- 6.972 de oversteek, een - van 11,5 ten opzichte 93. In de tegenovergestel- ding was het vervoer ech- groter: 5.733 nu tegen vorig jaar. Maar per saldo et afgelopen weekend dus 'op het eiland. Texel nog niet zo vol als 1993. Het aantal „vreem oto's (auto's van niet- enen) werd toen zaterdag- 9eschat op 9.800, nu wa- e' 8.200. Volgens Teso kan eld vertekend zijn, omdat "toen van een te hoog aan gegaan. Maar ook als 'e rekening wordt gehou- de huidige achterstand nog vervoerscategorieën cara- aanhangwagens lieten 'betering zien. "dienst wist dankzij het in- yan beide dubbeldeks sche- Je' aanbod goed te ™i. Vrijdag was er in Den 'ossen 11.30 en 15.30 uur "an een half uur wachttijd. ®9 was het iets drukker en tussen 10.00 en 14.30 uur üemiddeld 150 auto's niet ■at neerkomt wachten. gebaseerd op de huidige bezet ting. De eenheid Den Helder-Texel heeft nog steeds tien vacatures, maar daarin zal op korte termijn waarschijnlijk niet worden voor zien. Tot de speerpunten behoren aan pak van woninginbraken, fietsen diefstal, diefstal uit en vernieling van auto's, drankgebruik in het verkeer, snelheidscontroles, par keeroverlast, technische contro les, drank- en horecawet, bezit van wapens en munitie, vreemde lingenbeleid, milieutaken en open bare orde. Van Vemde benadrukte dat behalve controles op naleving van zaken óók door de samenle ving zelf maatregelen moeten worden genomen. „Als het alleen van ons moet komen, blijft het dweilen met de kraan open. We zullen ook mensen wijzen op voor zorgsmaatregelen die men zelf kan treffen." Hij verklaarde dat het plan alleen een leidraad is, tot stand gekomen in overleg met de burgemeesters van de twee ge meenten en de officier van justitie. „Maar als zich een onvoorzien, enorm belangrijk probleem voor doet, dan krijgt dat uiteraard voor rang." In Den Helder is een enquete uit gevoerd onder de bevolking om uit te vinden hoe veilig men zich voelt. Dat lijkt Peter Bakker (Groen Links) voor Texel ook een goed idee. „Dan weet je meteen wat de Texelaars voor verwachtingen hebben van de politie." De district scommandant beloofde uit te zoe ken of dat mogelijk is en wat dat kost. Vrijwel alle leden van de raads commissie gaven aan zich zorgen te maken over het steeds meer oprukkende drugsgebruik op het Drie jongelui gingen gisteravond op bezoek bij een Texelaar in de Parkstraat. Ze rookten samen een joint waarna één van de drie, een 33-jarige Canadees, een foto wil de maken van hennepplanten in de woning. De Texelaar reageerde boos waarop de geschrokken Ca nadees het platte dak op vluchtte. Daar zakte hij door. Hij landde vier meter lager met een verbrijzelde enkel. Medewerkers van een na burig bedrijf die op het lawaai af kwamen alarmeerden de politie, die de gewonde man en zijn vriend afvoerde. eiland. Pieter de Groot (D66) raad de de politiecommandant aan na te gaan wat voor informatie al bestaat over de omvang van het probleem op het eiland. „Er zijn al diverse instanties mee bezig." Hij brak een lans voor de jongeren die vaak voor het raadhuis rondhan gen. „Ik erger me aan de term „Groeneplaats-jeugd". Er zitten heus niet alleen maar drugsgebrui kers tussen." Paul Kikkert (Texels Belang) maakte zich zorgen over het aanlanden van partijen drugs. „Is de zee de grens voor de politie op Texel?" Van Vemde legde uit dat er speciale politiediensten kunnen worden ingeschakeld voor acties op het water of in de lucht. Lees verder pagina 3 ,,lk krijg bijna de neiging Den Hoorn te verruilen voor deze gou den stek." Met zichtbaar genoe gen over het bouwproject sprak wethouder Schilling zaterdag eni ge woorden tot de toekomstige bewoners van de Mieland woningen in Oudeschild. Eerste koopster Didy van Rongen- Boerhorst viel de eer te beurt de eerste steen te leggen. Het Mielandproject startte in april, maar het had heel wat voeten in aarde voor het zover was. Wet houder Schilling memoreerde de lange weg. „Vijftien jaar geleden, toen ik in de raad zat, waren we er al over bezig dat hier huizen moesten komen." Aanvankelijk ontstonden proble men bij de grondverwerving. Pro jectontwikkelaar Nieuwenhuizen uit Heemskerk kon niet tot over eenstemming komen met de eige naar, de Doopsgezinde kerk. Het Texelse MO projects van Ed Mom- berg nam het plan over en was be reid iets meer geld aan de kerk te betalen, zodat de ontwikkeling kon doorgaan. Er werd toestemming verleend voor de gefaseerde bouw van 53 woningen, waarvan 12 huurhui zen. „De provincie damt het aantal contingenten voor Texel in, van daar dat de bouw moet worden uitgesmeerd", legde de wethou- Eerste steen gelegd door Mevr. D.Y. van Rongen d.d 16-07-94 Aangeboden door MO Projekt Texel BV X Didy van Rongen mot dochter bij de steen die ze zojuist heeft vastgemetseld. (Foto Tosse de Graatf) der uit. Eigen gezicht Architect Louis Uriot kreeg op dracht een leuke wijk te ontwikke len, passend bij het dorp. „Een uitdaging, inderdaad. Zeker gezien de toch wel beperkte ruimte. Ik wilde iets maken met een eigen gezicht. Het gaat om verschillende soorten huizen: vrijstaande, twee onder-een-kap, premiewoningen en huurhuizen. Maar ik heb in alle woningen bepaalde overeen komsten qua steengebruik en vormgeving terug laten komen, zodat er een lijn in zit." Uriot is zich ervan bewust dat de Mieland- wijk het eerste beeld geeft van Oudeschild, als iemand komt aan rijden. Hij koos bewust voor een moderne uitstraling. „Het was niet de bedoeling om monumentjes neer te planten." De toekomstige bewoners van de wijk zijn al bekend. Er bestond bij zonder grote belangstelling voor de woningen. Uriot: „Daardoor was er al vroeg veel inspraak mo gelijk. Toen het eerste schetsont werp van de huizen klaar was, ben ik al met de mensen om de tafel gegaan. Binnen de mogelijkheden kon men eigen wensen aangeven. Die zijn zoveel mogelijk ingepast." Toezicht Tegen het eind van het jaar zullen de eerste twaalf huizen worden opgeleverd. Vervolgens volgen ieder jaar vier tot zes woningen. Wethouder Schilling merkte op dat nog veel meer Texelaars graag een nieuw huis willen. „De druk op het gemeentebestuur is groot, we doen ons uiterste best om zo veel mogelijk voor onze bevolking uit het vuur te slepen. Maar ja, de provincie hè." Dat het project wordt uitgevoerd door Texelse bedrijven, zinde Schilling bijzonder. Vooral de keu ze van aannemer Visser vond hij zeer geslaagd. „Die hoeft zijn kop maar om de hoek van zijn kantoor te steken om toezicht te houden op het werk!" Ter verhoging van de feestvreugde kondigde Momberg aan dat MO Projects f 500,- per huis, dus to taal ƒ26.000,- op een rekening heeft gezet voor de nog op te rich ten bewonerscommissie. „U mag zelf beslissen of u van de rente jaarlijks een barbecue wilt houden of een speelwerktuig wilt aan schaffen. We hebben daar eerst zelf over nagedacht, maar beslo ten het probleem te verleggen naar u...." Zegevierend gaat de jeugdige Erik van der Linde over de finish op de Groeneplaats. De toeschouwers klapten hun handen stuk tijdens de Texelse triathlon. Elders in deze krant een uitgebreide reportage. Foto Joop Rommets In de Dorpsstraat werd in de nacht van zaterdag op zondag een 46-jarige automobilist uit Almere aangehouden. Hij had duidelijk aan Bacchus geofferd, maar wei gerde iedere medewerking aan een blaastest. Nadere controle leerde dat hij geen rijbewijs bij zich had en dat de wagen niet was ver zekerd. Dit levert hem een uitge breid proces verbaal op. Het voornemen van b en w om de detailhandel van vishan del Blom op het bedrijventerrein in Oudeschild te legalise ren, heeft bezwaren opgeroepen van de firma A.M. van Liere, visrestaurant 't Pakhuus en vishandel P. van der Star. Die bezwaren komen morgen aan de orde in de openbare commissievergadering van Ruimtelijk en Huisvestingsbe leid in het kader van de artikel 19-procedure waarmee het college Blom van dienst wil zijn. Kern van de drie protesten is dat door de voorgenomen handelwij ze inconsequent bestuur wordt bedreven en dat hierdoor een on eerlijke concurrentiepositie ont staat. Verder wordt gevreesd dat door het geven van medewerking aan Blom het hek van de dam is. Anderen die op het goedkope be drijventerrein waar geen parkeer problemen zijn, detailhandel willen beginnen, zal men ook ter wille moeten zijn. Dros Het college laat echter blijken dat laatste niet van plan te zijn: bakker Dros die onlangs bij zijn broodfa briek op hetzelfde terrein een win keltje is begonnen, zal daarmee moeten stoppen. Blom echter moet volgens het col lege kunnen doorgaan omdat door vormen van gemeentelijke mede werking in het verleden, sprake is Een Duitse opvarende van een huurjacht uit Hindelopen werd gistermiddag op de Noordzee ter hoogte van de Vliehors onwel. Hij klaagde over pijn en kramp in borstkas en arm zodat het leek alsof hij door een hartaanval was getroffen. De andere opvarende sloeg alarm en de reddingboot Beursplein 5 ging erop af en zette EHBO-er Dirk Kruk aan boord. Vanaf de redding boot werd contact gezocht met de Radio Medische Dienst, die het advies gaf de patiënt naar de dichtbijzijnde haven te brengen. Dat was Vlieland, waar een arts gereed stond en de man onmiddel lijk onderzocht. De reddingboot bleef stand by om de patient zono dig naar het ziekenhuis in Harlin- gen te kunnen vervoeren, maar dat was niet nodig want de ge zondheidsproblemen waren niet van ernstige aard. De Beursplein voer dus terug naar Texel maar kreeg onderweg nog een extra karweitje te doen. In de Eierlandse gronden was een sportvisser met zijn boot vastgelopen. Het vaar tuig werd vlot getrokken en naar De Cocksdorp gesleept. van een juridisch niet meer terug te draaien situatie. De kwestie leeft vooral in onder nemerskringen op het eiland sterk. Tal van bedrijven hebben ooit ge poogd detailhandel te beginnen op industrieterrein, maar kregen nul op het rekest en legden zich daar bij braaf neer. Nu iemand die ge woon zijn gang is gegaan, geen strobreed in de weg wordt gelegd, heeft dat kwaad bloed gezet. Schadeclaim Dirk van Liere van de gelijknamige snack vissalon „Veronica" schrijft aan de gemeenteraad dat Blom zich bij zijn visgroothandel moet houden, maar intussen detailhan del bedrijft op het gebied van pa tat, frisdranken, wijn, bier, complete menu's, etc. „Zoals u weet is bakkerij Dros ook al be gonnen met een winkel: straks maakt hij er misschien ook nog een tearoom bij. Dat is toch tegen alle regels in". Van Liere kondigt voorts een schadeclaim aan voor het geval Blom de vergunning toch krijgt. De familie Grootjen van visrestau rant 't Pakhuus vindt ook dat Blom moet ophouden met zijn detail handel. Herinnerd wordt aan het rapport van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf waarin staat dat er op Texel geen ruimte is voor nieuwe horeca en detailhandel, maar dat bestaande bedrijven moeten kunnen uitbrei den, waarmee zeker niet is ge doeld op bedrijven op het industrieterrein. Blom had bij de start van zijn bedrijf een detailhan del aan de Heemskerckstraat kun nen beginnen waar de grond f300,- per m2 kost, maar gaf de voorkeur voor een groothandel op het industrieterrein waar de grond f50,- per m2 kost. Concurrentie Grootjen schrijft dat toeristen nu bij hem komen vragen waar vis handel Blom is gesitueerd en zeg gen dat ze bij Blom gebakken slip met frites en sla kunnen krijgen voor f 15,-. „Met deze prijs kunnen wij niet concurreren. Dit verklaart waarom onze lunchomzet drastisch is afgenomen. Vijf jaar geleden stonden er tijdens de lunch nog constant twee a drie mensen in de keuken en in de be diening, maar tegenwoordig is één persoon in de keuken en één in de bediening meestal voldoende. Uit Lees verder pagina 3 I.M. ADVERTENTIE van 149 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 I.M. ADVERTENTIE

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 1