Keramiek en mystiek in Galerie Tessel i Sfeervolle opening nieuwe exposities Voorwaardelijke boete voor mishandeling hond fJSr Agenda TEXELSE^ couRANT Raad staat bouw aan Klif toe Drankrijder veroorzaakt aanrijding Licht gewond Jeugdorkest maakt pret op CVO-school Geëscaleerde burenruzie Texelaars voor de Subtiel werk in 't Schildertje Sluitingstijd Schuur Achterc mag worden bewi DINSDAG 19 JULI 1994 Na enige discussie heeft de ge meenteraad besloten medewer king te verlenen aan de uitbrei ding van een woning aan Klif in Den Hoorn. Alleen Hans Roeper (PvdA) stemde tegen, omdat hij vreest dat dit de deur openzet om ook andere plekjes vol te bouwen, hoewel sprake is van „beschermd dorpsgezicht". Wethouder Schil ling verwacht dat het wel zal meevallen. Een andere -meer omstreden- aanvraag om een open plek in Den Hoorn te bebou wen, aan Diek, werd op het laat ste moment van de agenda afgevoerd. Het besluit van de raad inzake het pand Klif 26 betekent dat aanvra ger J. Brouwer nu een artikel 19-procedure kan starten om de verbouwing mogelijk te maken. De vrijstelling is nodig omdat Brouwer zijn woning wil uitbreiden tot bui ten de bebouwingsgrenzen, die in het bestemmingsplan zijn aange geven. De uitbreiding is volgens hem gewenst, omdat het gezin tneer leefruimte nodig heeft, voor al in de vorm van een extra slaap kamer. In zijn kritiek verwees raadslid Roeper naar de „lijst-Weijdt". On der aanvoering van Bert Weijdt hadden de Hoornders maximale inspraak bij de vaststelling van het .bestemmingsplan „Beschermd dorpsgezicht Den Hoorn". Roeper: „Het is niet verstandig om nu af te wijken van een plan, dat indertijd breed is aangenomen. Als we dit toestaan, komen alle andere open stukken in het dorp ook in aan merking om te worden bebouwd." Zorgvuldig Dick Drijver (Texels Belang) vond dat Roeper de zaken te zwart/wit zag. „Beschermd dorpsgezicht be tekent met dat er nooit meer iets mag veranderen. Indertijd is op een goede manier overleg ge voerd, maar ook nu geldt dat er zorgvuldig mee moet worden om gegaan." Volgens Drijver is het in dit geval geen probleem. „Het wordt in het dorp breed gesteund." Wethouder Schilling probeerde Roeper verder gerust te stellen door te stellen dat de meeste woningen in Den Hoorn „stijf tegen elkaar" staan. „Er kan net een kat tussendoor." Ook meldde Schilling, naar aanlei ding van een opmerking van Pieter de Groot (D66), dat de verbou wing in een fraaie stijl zal worden uitgevoerd. „Ik heb de tekening gezien en kan u verzekeren dat iedereen straks zal zeggen: goh, dat huis is er een stuk mooier op geworden." Op de Nikadel botste in de nacht van zaterdag op zondag een 33-jarige automobilist uit Den Burg op een taxi met een 24-jarige chauffeur. De man bleek vijf maal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Zijn rijbe wijs werd afgenomen. De schade aan de auto's was gering. Op de Laagwaalderweg kwam za terdagavond een 19-jarige Oude- schilder met zijn auto in de berm terecht. Hij verloor de macht over het stuur, slipte en kwam tegen een damhek tot stilstand. Hij en zijn 18-jarige passagiere raakten licht gewond en werden voor be handeling overgebracht naar het Geminiziekenhuis. De auto was total loss. Dirigent Gerard Poot zweept zijn jeugdorkest enthousiast op. vokaal bijgestaan door de kinderen van de CVO-school IFoto Frans Hopman) Gerard Poot, dirigent van het jeugdsymphonie orkest ,,de Heu velrug" doet een oproep aan de kinderen van de CVO-school in Den Burg om mee te spelen in zijn orkest. Vijf leerlingen pakken moedig hun instrument op en voegen zich bij het ensemble waarna er een vrolijk stuk wordt ingezet. Alle leerlingen van groep drie tot en met acht klappen en zingen geestdriftig mee. Het uit Doorn afkomstige orkest besloot met dit muzikale uurtje een geslaagd weekje Texel. leder jaar gaat het orkest, be staande uit jongens en meisjes van negen tot 24 jaar, een week op stap om nieuwe stukken in te studeren en een paar optredens te verzorgen. De laatste jaren gingen de muzikanten naar het buitenland maar wegens korte voorberei- dingstijd werd het dit jaar Texel. Het is ze goed bevallen want aller lei dingen bleken hier makkelijk te regelen. Het orkest bivakkeerde afgelopen week in NJHC-herberg Panorama, waar ze de andere gasten ver rasten met een vrolijke noot. Daar naast belandden ze spontaan op de folklore en bevonden ze zich af gelopen vrijdagmorgen op de CVO school. De leerlingen van groep drie tot en met acht vormden een enthousiast publiek. Het orkest bracht een makkelijk in het gehoor liggend klassiek repertoire, be werkt voor jeugdorkesten. Na krap een kwartier nodigde Poot de CVO'ers uit om mee te spelen. An- gelique Boon, Bertheline Vlaming en Laura Kager namen hun dwars fluit ter hand, Esther van de Berg bespeelde haar blokfluit, Jefrey Zijm liet zijn keyboard klinken en Hidde Nieuwland blies op de saxo foon. Speciaal voor hun inbreng had de orkestleider makkelijke mu ziek meegenomen. „De laatste twee nummers heb ik afgelopen week liggend op het strand nog samengesteld en be werkt", deelt de kersverse dirigent naderhand mee. Het werkt want de kinderen reageren enthousiast en zingen luidkeels mee als Poot zijn gitaar pakt en „Ik ben zo ver kouden" inzet. En dat is ook de opzet van het geheel: kinderen en thousiast maken om zelf muziek te maken en daar ook mee door te gaan. „Juist tieners hebben dat duwtje nodig om gemotiveerd te blijven. Het is eigenlijk het voor portaal voor een groter orkest." Jan Bot, directeur van de CVO- school, is in zijn sas met dit bui tenkansje, zoals hij het noemt. Zelf was hij ooit dirigent van een jeugdkoor en hij is zijn liefde daar voor nooit kwijtgeraakt. Toen een moeder van twee leerlingen hem tipte voor dit orkest hapte hij me teen toe. Het optreden duurde slechts krap een uur, maar mis schien is de basis gelegd voor een toekomstig groot muzikant. Dinsdag 19 julr In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Hanekam, de roc ker", om 19.00 uur „Naked Gun" en om 21.15 uur „Phila delphia". Van 19.00 tot 21.00 uur wordt bij de Eendrachtsweg een sportviswedstrijd gehouden, speciaal voor toeristen. De Wielervereniging Texel houdt op het parcours bij Den Burg een criterium. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het be leid van de Gewestelijke Ge zondheidsdienst Kop van Noordholland, een renteloze lening voor de Stichting Kin dercentra Texel, de jaarreke ning van het algemeen maatschappelijk werk, het in trekken van de verordening reiskostenvergoeding inval krachten kleuter- en lager on derwijs en het uitbetalen van een voorschot voor het ver voer van leerlingen van de Strijbosschool. In de N.H. kerk van Oosterend wordt een concert gegeven door Frans Visser (orgel), Hans Brons, Stefan During en Gerard Smeenk (viool). Aan vang 20.15 uur. In de N.H. kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gegeven (met Duitse toelichting) door pfarrer A. Hermann en A.M. Guiljam. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn zingt David Vos liedjes van Brei met pianist M. van Roozendaal. Aanvang 21.00 uur; entree f17,50 (vriendenprijs f 15,-). Woensdag 20 juli De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Begonnen wordt met een hoorzitting in het kader van de artikel 19-procedure voor het legali seren van de vishandel van A. Blom op het bedrijventerrein in Oudeschild. Verder een hoorzitting over het uitwer kingsplan 't Hoogelandt. Ook wordt gesproken over verzu- ringsgevoelige gebieden en de hinderwetvergunningen, wij ziging van de afvalstoffenve- rordening, de gevolgen van de uitspraak van de Raad van State inzake de kwestie Swar- thof en diverse voorberei- dingsbesluiten. In de Strijbosschool in Midden-Eierland wordt feestelijk afscheid genomen van mevrouw Jansen-Leurs als godsdienstlerares, aan vang 20.15 uur. Donderdag 21 juli Om 14.00 uur start bij De Schuilhut in De Koog een ker- kentocht. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt bij de Eendrachtsweg een sportviswedstrijd gehouden, speciaal voor toeristen. Het IVN Texel en de vogel werkgroep maken een excur sie bij de Horsmeertjes, start 19.30 uur. De vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeente houdt in het jeugdhuis aan de Oranjestraat verkoping van zelfgemaakte artikelen, 19.30 tot 21.00 uur. De raadscommissie voa nancieel, economisch technisch beleid heeft 19.30 uur een openbare gadering in het raat Gesproken wordt over de vanging van de stratenmj sauto, een bijdrage var, gemeente aan het distrï planologisch onderzoek, havensamenwerking met Helder en Wieringen en renteloze lening voor de$ ting Kindercentra. Vrijdag 22 juli Van 13.30 tot 17.00 uu leden van TVL en TVO kom om een kijkje te na achter de schermen VVV Texel. De Wielervereniging heeft een criterium op parcours bij Den Burg. jeugd 18.15 uur; sen» 19.00 uur. Van 19.00 tot 21.00 uur den op het schoolplein b Kooterkeet te Oudeschik gels verkocht ten bate nieuwe school. Zie voor de overige menten het overzicht I Vakantiekrant. Hoogwater te Oudesd Di. 19 Wo. 20 Do. 21 Vr. Za. Zo. Ma. Di. 22 23 24 25 26 4.30 en 17 6.07 en 18.. 7.35 en 20. 8.34 en 21.; 9.46 en 22.. 10.36 en 23. 1115 en 23. 11.56 en Aan het strand is het ongeveer, uur eerder hoog water. De zonl 24 juli op om 5 47 en en gaatg om 21.41 u. 22 julr is het volte maan 24 juli Springtij Een 49-jarige Cocksdorpse heeft bij de Alkmaarse rechtbank een voorwaardelijke boete van A1000,- opgelegd gekregen we gens mishandeling van de hond van haar buurvrouw. De vrouw ontkende tijdens de zitting hard nekkig vorig voorjaar één van de vier honden van de buurvrouw met een stok te hebben geslagen. Een rapport van de dierenarts vormde volgens politierechter B. Posch voldoende bewijs van het tegendeel. De Cocksdorpse stelde tijdens de zitting dat zij de agressieve hon den met een stok bij de afrastering wegjoeg toen ze vuil wilde stor ten. Haar man, die vuurtoren wachter is, had dit vanuit de toren gezien. Als getuige meldde hij dat de honden van de buren altijd agressief zijn en bijtgedrag verto- nen. Bezoekers van de toren zou den volgens hem ook herhaaldelijk last hebben van de dieren. De man verklaarde gezien te heb ben dat de eigenaar van de hon den op de bewuste dag zijn dieren zélf met een stok sloeg. Zelf heeft hij een herder, die volgens zijn ad vocaat Feikema altijd is aangelijnd en zich rustig gedraagt. Officier van justitie E. Visser bracht ter tafel dat het al jaren niet botert tussen de buren. „Het is een ordinaire burenruzie die is geë scaleerd." Hij heeft contact gehad met de gemeente over deze zaak, die een ambtenaar zullen laten be middelen. In een rapport van de dierenarts staat dat een klap op de kop van de hond ervoor heeft gezorgd dat het dier blind is geworden. De ve terinair meldde dat het oog van de hond er half uit hing. Volgens offi cier Visser heeft de Cocksdorpse met de klap de grenzen overschre den. „Het is niet eerlijk tegenover de hond." Hij eiste f 500,- schade vergoeding voor de eigenaar en daarnaast een boete van ƒ1000,- wegens dierenmishandeling. Advocaat Feikema wierp tegen dat een roedel honden altijd le vensgevaarlijk is. Hij zei niet te ge loven dat de bastaard blind is geworden doordat hij is afgeweerd met een stok. „Pas anderhalf uur na de klap constateerde de dieren arts dat de hond blind was. Mis schien is het wilde dier wel ergens tegenaan gelopen." Politierechter Posch riep op tot verzoening van de burenruzie. „Het verpest uw beider levens en het tast uw gezondheid aan. Kom In Galerie Tessel aan de Ko- gerstraat in Den Burg is de derde expositie van dit seizoen van start gegaan. De serie biedt ondermeer etsen, keramiek en houtgestook te potten. De wand van de galerie is gevuld met handgekleurde et sen van Lia van Leeuwen, die haar werken zelf graag de naam 'mono-etsen' meegeeft: voor elke afdruk moet de kleur opnieuw worden aangebracht, wat uiter aard nooit tweemaal op precies dezelfde manier gebeurt. Van Leeuwen werkt met de sei zoenen mee. In de galerie hangt vooral werk dat betrekking heeft op de lente. De frisheid van deze In atelier 't Schildertje aan de Diek in Den Hoorn is tot en met 5 augustus een expositie te zien van Charles Janko. Vorig jaar hing ook al enige tijd werk van zijn hand in deze ruimte. „Waarom hier? Toeval, niet echt een speciale reden. Ik ken Henk Noorlander", aldus de Amster dammer Janko, die een opleiding volgde aan de rijksacademie voor beeldende kunsten. Hij maakt voor zijn figuratieve werk gebruik van verschillende materialen, maar in Den Hoorn zijn vooral pot loodtekeningen en één aquarel te zien van een slapend kind. „Ik heb aan dat onderwerp in de loop der jaren verschillende tekeningen aan gewijd. Het leek me leuk die eens bij elkaar in een sfeervolle ruimte op te hangen. Die kans deed zich hier voor. Het is een subtiel, teder onderwerp, bij uitstek geschikt voor deze plek. Iemand tekenen die met z'n ogen dicht ligt is niet moeilijk, maar om de sfeer van sléép te vatten, daar ging het me om." Hoewel een aantal van de tekenin gen te koop zijn, wil Janko niet van allemaal afstand doen. „Nee, er zijn een paar bij waar ik teveel binding mee heb." Het atelier is geopend „tenzij ik gesloten ben". Het adres is Diek 11a. periode wil zij in haar werk terug laten komen door het gebruik van de kleuren lichtgeel, rood en blauw. De Engelsman John Wheeldon is vertegenwoordigd met houtoven gestookte potten, die zich ken merken door fraaie vormen en prachtige, warme tinten. Wheel don beoefent deze techniek sinds 1991. Met succes, want menig werkstuk heeft zijn weg naar Europese collecties inmiddels ge vonden. De galerie toont voorts keramiek van Frits Rossmann en Monica Debus uit Duitsland. Debus maakt in haar werk gebruik van een spe ciale techniek, waarbij zout in een zeer heet gestookte oven wordt gegooid. Als gevolg hiervan ont staan bepaalde effecten, die nooit voorspelbaar zijn en zeer geva rieerde kleurschakeringen ver oorzaken. Mystiek De keramische beelden van de laatste exposante, Anthoinette Lanser uit Harderwijk, maken een mystieke indruk. Priesteressen en paarden spelen in haar werk een belangrijke rol. Lanser probeert haar plastieken er zo „versleten" mogelijk te laten uitzien: alsof ze na eeuwen zijn opgegraven, voor zien van een getekende huid en soms zelfs uit 'scherven' opge- Twee ondernemers in De Koog hebben in het weekend boetes op gelegd gekregen voor overtreding van de sluitingstijden. Een café houder bleek om 02.35 uur nog gasten in zijn zaak te hebben, ter wijl die om 02.00 uur gesloten moet zijn. Een broodjeszaak was om 03.10 uur nog volop in bedrijf. bouwd. Een metalen voet of on derstel vormt meestal de laatste afwerking. Het feit dat de kunste nares haar inspiratie haalt uit de mystieke sfeer van oude culturen als de Indiaanse, Griekse of Mid deleeuwse, komt in de beelden duidelijk tot uitdrukking. De expositie duurt tot 6 augustus. De galerie is geopend van 10.00-12.30 en van 14.00-17.00 uur. De zonnewagen van Antoinette Lanser. IFoto March Heijnon) tot elkaar." Hij veroordef vrouw tot het betalen van ledige dierenartsrekening 3 en een voorwaardelijke ba ƒ1000,-. Een schuur aan het Achti Den Burg mag gedeeltelij den ingericht als woning,] de gemeenteraad. Het huid bruik (opslagruimte) blijftc tact. De woningnood was voor zowel college vj w als de raad de belangri} den om bewoning toe tes De enige tegenstemmer v»i Vlaming van Groen Linl maakt bezwaar tegen tasting van het karakter Achterom. „Het is een stra als je vroeger Den Burg Door velen wordt het als mend en karakteristiek Woonruimte vind ik geer ment; zo kun je het mingsplan wel wegg Vlaming vreest dat als dez tie wordt toegestaan, er méér mogelijk zal zijn. wethouder Schilling blijft rakter van het pand in s! gaat alles volgens de (den sche) regels. Toen Vlamingi woord „selectief" reageerde Schilling: vesting heeft bij mij een he prioriteit." Vlaming rep! enigszins bitter: „Dus we alles volbouwen?' ,Vol In Galerie Langewaal in De Waal werden zondag twee nieuwe ex posities geopend. Galerie houdster Margaret Elzinga had voor deze gelegenheid gekozen voor een kunst- en muziekmid- dag. De presentatie van de wer ken van Anne Duursma-Sluijters (aquarellen) en Tineke Meinema (keramiek) werd omlijst door op tredens van „Het Kwartet", be staande uit Marijke Witte (so praan), Margaret Elzinga (alt), Wim Luiken (tenor) en Rob Manse (bas). Voor kunstenares Anne Duursma- Sluijters is het de eerste keer dat zij exposeert op Texel. Ze kreeg haar opleiding aan de academie Minerva in Groningen en heeft ex posities gehad in onder andere Groningen, Veendam, Meppel en Nijmegen. Van jongsaf heeft zij allerlei kunstuitingen om zich heen ge zien, het zelf creëren was voor haar iets vanzelfsprekend. Anne Duursma, die aanwezig was in Ga lerie Langewaal, is op tekenen af gestudeerd. Na de academie kreeg het werken met aquarel „een oude liefde" al snel de voor keur. Zelf zegt zij over haar werk: „Ik streef er naar om een beeld van beweging op te roepen, dat vervolgens wordt stilgezet. De esthetiek neemt een belangrijke plaats in in mijn werk. Ik hou van mooie vormen en lijnen." De kunstenares neemt veelal een vrouwfiguur als uitgangspunt voor haar creaties. Vanuit de waarne ming -zij tekent veel naar model- werkt zij stapsgewijs naar steeds geabstraheerder composities toe. Het werk van Anne Duursma ken merkt zich door een verstilde spanning. Een zeer recente aqua rel, Marianne 1, toont de achterzij de een jonge vrouw die de ruimte inkijkt. De achtergrond is diago naal verdeeld in een wit vlak en een gekleurd. Het is alsof de vrouw ieder moment in beweging kan komen. Naast de geëxposeerde werken is ook een aantal studies in passe partout te zien. Anne Duursma: „Ik ben nu bezig met een serie aquarellen die ik in allerlei tinten rood uitvoer." Autodidact Van Tineke Meinema is een aantal keramische voorwerpen te zien. Zij is een autodidact, maar heeft wel bij diverse Nederlandse en Deense keramisten lessen ge volgd. Vanaf 1988 heeft zij een tiental exposities gehad. Haar werk omvat plastieken, dierfigu ren, grote open en gesloten pot- vormen en schalen. Bij de laatste twee kunstuitingen wordt het ke ramisch materiaal vaak gecombi neerd met hout, bamboe of glas. Het werk van Tineke Meinema kenmerkt zich door strakke, helde re vormen en prachtige kleurstel ling. Deze vormen worden verrassend geaccentueerd door het gedetailleerde gebruik van niet-keramisch materiaal. Verrassend was het optrw de Texelse zanggroep tet". De vier leden van dit ble traden op met wei Brahms, Mendelssohn, Str3 Gershwin. Met name het 3 „Porgy and Bess" gezorwi Marijke Witte en Rob Man lokte veel enthousiasme bq schouwers. De expositie is te zien tot 3 september in Galerie Lar^ Langwaal 2 in De Waal. op dinsdag tot en met i van 10.30 tot 17.30 uur. Rui* Muziek en kunst in Galrie Langwaal.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2