Veel strijd en gratie in fraaie triathlon Suido Banda lapt het'm weer.. Wereldkampioen wint surfwedstrijd Texel Willy Zijm winnaar voor veel publiek Ringsteken in Den Hoorn: TEXELSE^ C0URANT D",SD,° Iman ontsnapt diskwalificatie Boertien opnieuw winnaar crossloop Afzwemmen Excursie rond de Horsmeertjes Auto brandt uit Veel prijzen voor Texelse ruiters Aqua fitness ^y/cewieler 2.14.53; 8Tony van der Vis (recr.) 2.15.21, een tevreden glimlach lenschijnlijk nog zo fit i hoentje passeerde hij lishlijn op de Groene- i, De hele week had hij getraind in de Arden als voorbereiding op Europese kampioen- i voor junioren dat vol- week in Hongarije I gehouden. „Deze tri- i was voor mij eigenlijk meer dan een laatste ilaar als ik eenmaal be- vergeet ik alles en woon door." maar 20-jarige Erik van der leverde zaterdag geen half een zware strijd won hij e kwarttriathlon van Texel voorsprong van 18 secon de nummer twee, Frans teren uit Amstelveen. De naar was na 1,5 kilometer len als eerste uit het water m. Tijdens het wielrennen lij echter voorbijgestoken in Heteren, die vervolgens me voorsprong nam. Ook ger uit Amsterdam nestel- nog voor de koploper uit nfase. Direct na de wissel iroeneplaats bleek Van der al de betere loper, maar het Waalenburgerdijkje - de koers - slaagde hij erin ite positie weer terug te Uiteindelijk finishte Van len in 1.55.56 uur. Het was teerst dat een triatleet op mder dan twee uur nodig in prestatie die zaterdag t. ert Eelman ontsnapte dag ternauwernood aan alificatie. Bij de wissel- ivan fietsen naar lopen Kde hij niet alleen de in- i van een jurylid, met ruuske beweging liep hij an zelfs bijna van de in. Deze raakte hierdoor itergd, dat hij ogenblik- de rode kaart trok en in bij de wedstrijdcom- voordroeg voor uit- n finish werd de triatleet een alert Texels lid van ganisatie direct apart ge- n. „Norbert, maak je ex- Misschien valt het dan mee", raadde hij hem Hoewel Eelman over- was van zijn eigen gelijk, "I toch in op het advies, beledigde jurylid trok pzijn eis in. Bdden allebei een beetje .verklaarde organisator Pansier later. „Op de le-fermé (de plaats waar 'eten van de fiets stap- naan het looponderdeel nen, red.) op de Groene- moest iedereen een ondje lopen, om te voor- 1 dat degenen die hun aan het begin konden n voordeel hadden op de fin. Maar tevoren was ïnnelijk niet duidelijk ge- aan iedereen verteld. Ifthad die plaats 's och- goed verkend en gezien I kon afsteken. Dat ju- 3 dat sommige atleten 'ifi mogelijkheid gebruik 'en en ging er staan om 'fi'te blokkeren. Maar ja, Eft had daar geen bood- aan..." Boze brief de enige dissonant in knap georganiseerde tf'jd. De tegenstelling ^9 jaar was frappant, finkele (overkantse) jury- te graag hun gezag en en triatleten tegen ln het harnas joe- aar hebben we toen toe brief over gestuurd k bond. Het hele jaar 0 we mets gehoord, fin paar weken geleden we als antwoord een fiaan de juryleden was Hen werd gevraagd e maliseren dat ze te *'ln bij de organisatie en niet eigenhandig '°ssen. Handelen in de van de sporter dus. ■ebben ze zich allemaal aan gehouden", aldus toeden Pansier. Opnieuw Texels kampioen... Guido Banda kan met een tevreden gevoel weer op adem komen. /Foto Frans Hopman) door nog vier anderen werd be werkstelligd. Schapen Van der Linden was zó tevreden met zijn prestatie dat hij op een plaatsje bij de eerste vijf in Honga rije durfde te hopen. „Alleen bij het fietsen heb ik wat moeten toe geven. Ik heb nog twee keer moe ten inhouden voor schapen op de weg. Bij Nieuweschild dreef een boer zijn schapen van de dijk, net toen ik aan kwam rijden. Maar in totaal heb ik daarmee maar twin tig seconden verloren, denk ik." De Texelaars konden zich niet mengen in de strijd om de bo venste plaatsen. Toch was de veertiende plek van Guido Banda goed te noemen. Zelden reikte een eilandgenoot zo hoog, nooit was een Texelaar zo snel in deze als zwaar bekend staande triathlon. Banda, die twee weken geleden voor het eerst onder de twee uur bleef, kreeg zijn Texels kampioen schap niet in de schoot geworpen. „Ik had flink last van stijve hamstrings. Nog mazzel dat ik in het water geen kramp kreeg. Fiet sen gaat het hele jaar al niet zo lekker. Het ging nu eigenlijk nog redelijk. Tijdens het lopen was het heel warm. Tussen kilometer vier en zeven had ik vreselijke dorst. Daar hadden wel twee verver- singsposten mogen staan van mij." Serieuze concurrentie had Banda niet, maar wanneer Norbert Eel man zich blijft overtreffen is het volgend jaar wellicht anders. Za terdag verbeterde hij zijn record met een handvol minuten, een prestatie die vooral is te danken aan een grote progressie bij het fietsen. Eelman was zelf nauwe lijks verbaasd. „Twee jaar geleden was ik niet fit. Vorig jaar had ik m'n wetsuit te laat, waardoor ik bij het zwemmen helemaal achterin het veld zat. Nu zat alles gewoon een keer mee", meldde hij la coniek. Dat hij toch verloor, wijt Eelman aan een relatief slecht eerste on derdeel. „Guido is veel sneller gaan zwemmen. Voor ik aan het lopen begon, had ik al meer dan twee minuten achterstand. Ge woon teveel, dat voelde ik." Eel man maakte in het slotonderdeel nog bijna een minuut goed, maar kwam toch ruimschoots tekort. Rien Brouwer, vorig jaar na een heroïsche strijd met Banda nog tweede, werd dit jaar derde. „Ik heb m'n record geloof ik met drie minuten verbeterd, dat is lekker. Maar tegen die anderen kon ik ge woon niet op. Ze zwemmen te hard voor me." Zijn analyse was een juiste, want na bestudering van de tussentijden bleek Brouwer op de andere onderdelen sneller te zijn geweest dan zijn concur renten. Bij de vrouwen ging de overwin ning naar Marijke Zeekant. De op gewekte Amsterdamse had tijdens het zwemmen veel weg va neen waterrat en nam op dat on derdeel voorsprong op de concurrentie. „Vroeger deed ik veel aan lange-afstandzwemmen. Ook aan de tocht Den Helder- Texel-Den Helder heb ik nog drie keer meegedaan", lichtte ze haar opmerkelijke verrichting toe. Voor af was ze echter niet louter opti mistisch geweest: „Ik had meer van Ingrid van Lubek verwacht. Ze is weliswaar geblesseerd ge weest, maar ik hoorde dat ze daar na alweer behoorlijk heeft getraind. Vorig jaar heb ik een keer van haar verloren." Van Lubek voldeed inderdaad niet aan de hooggespannen verwach tingen. Lange tijd kon ze bij Zee kant in de buurt blijven, maar uiteindelijk werd de Texelse slechts vierde op meer dan tien minuten achterstand. Ze was zwaar teleurgesteld: „Ik heb heel lekker gezwommen en gefietst. Maar na twee kilometer lopen stroomde alle energie weg. Plotse ling was het helemaal niks meer. Vorige week ben ik een beetje grieperig geweest, maar dit had ik toch niet verwacht. Balen dat dit op Texel moest gebeuren." Gracieus Opzien in positief opzicht baarde Natascha van der Vis bij de re creanten. De Oosterendse is vol gens insiders misschien wel de meest getalenteerde van alle Texelse vrouwen, maar te snel te vreden om topprestaties te leve ren. Speaker Albert Hoven deelt die mening kennelijk, want toen Van der Vis na twee onderdelen met voorsprong op Mariska Koen- ders op de Groeneplaats ver scheen, spoorde hij haar aan om ditmaal niet te verzaken. „Ze is nogal gemakkelijk", meldde een provocerende Hoven het publiek. De triatlete liet zich niet kennen en ging tot het uiterste Dat was hard nodig, want ook zus Colinda kwam via een fabelachtig sloton derdeel nog dicht in de buurt. Uit eindelijk kon Natascha haar race zegevierend afsluiten met een gra cieuze sprong over de finish. „Knotsgek, die griet", klonk het direct van alle kanten. „Jawel, ik ben doodmoe. Maar dit hoort bij me", lachte ze van oor tot oor. Concurrente Koenders zeeg na het passeren van de finish direct neer. Nat T-shirt Bij de heren-recreanten ging de ze ge naar Werner van der Meer. Al leen het natte T-shirt na afloop verried dat hij hard had moeten werken om zich Theo Boom van het lijf te houden. „Als je wint, voel je je altijd goed", wist hij. „Tij dens de race heb ik alleen maar Texelse concurrenten ingehaald. Ik kon dus steeds goed inschatten hoe mijn kansen lagen. Niet slecht dit, na zo weinig training. Ik denk dat ik volgend jaar nog minder ga doen..." De Texelse kampioenen bij de recreanten. Natascha van der Vis kan even aanhaken bij Werner van der Meer. tFoto Frans Hopman) Dames: 1 Marijke Zeekant 2.10.57; 2.Sonja Jansen 2.16.59; 3.Carry Oostveen 2.17.16. Heren recreanten: I.Henk Stevens (Texel) 2.15.48; 2.Karei Engelen 2.16 46; 3.Rinus Kooger (Texel) 2.21 51. Dames recreanten 1.Natascha van der Vis (Texel) 217.39; 2 Anneke Beerepoot 2.18 24; 3.Mariska Koenders (Texel) 2 18.48. Texelaars: 1 Guido Banda 2.05.26; 2.Norbert Eelman 2.06.50; 3.Rien Brouwer 2.09.14; 4 Werner van de Meer (recr.) 2.11.06; 5.Theo Boom (recr.) 2.11.16, 6.Ronno Ho- nmgh (recr 2.14.11; 7,Loek van Vliet 9.Henk Stevens (recr) 2.15.48; 10 Nata scha van der Vis (recr) 2.17.39, 11.Mariska Koenders (recr.) 2.18.48; 12.Colinda Brouwer 219.07; 13 Remko Nagtegaal 2.20.05 14.Mark Riteco (recr.) 2.20.22; 15.Eddy Zegers (recr.) 2.20.58; 16.Ingrid van Lubek 2.21.51 (Texels da meskampioen!); 17.Rinus Kooger (recr.) 2.21.51; 18.Leen van Elk (recr.) 2 23.20; 19.Simon Appel (recr.) 2.23.51; 20.Arno Smit 2.28.33; 21.Arjan Barhorst (recr.) 2.30.53; 22.Nel Bruinmg (recr.) 2.56.55; 23.Guido Betsema (recr.) 2.58.39 De deelnemers aan de wedstrijd moesten 1,5 km. zwemmen, 45 km. fietsen en 10 km. lopen. De recreanten zwommen een halve kilometer minder, waardoor de uit- Joop Rommets Uitslagen Heren: 1 Frans van Heteren 1.55.56; 2.Pim Vee- ger 1.57 20, 3.Chris Brands 1.57.42. Junioren: 1-Erik van der Linden 1.55.38 (Winnaar ge hele triathlon!); 2 Dennis Janson 2.03.14; 3.Huib Rost 2.03.38. Winnares Marijke Zeekant wist het zweet van haar gezicht. (Foto Frans Hopman) Nadat hij al sinds 1991 een vaste zomerse deelnemer aan de Hoorn der crossloop is, heeft Marcel Boertien opnieuw de vier kilome ter op zijn naam gebracht. De deelname aan de tweede cross is groeiende. Dit keer verschenen 99 lopers aan de start. 8 km. mannen: 1. Wim Vries. 29.36; 2. Theo Franchimon., 30.34; 3. Ronny Guenther, 31.34 8 km. vet. 1. Toon Moe- lands, 30.54; 2. Piet Bakelaar, 33.08; 3 Walther Bender, 35.22. 4 km. mannen: 1. Marcel Boertien. 13.59; 2. Koen Schoonheden, 14.50; 3 Ruud Moelands. 14 58. 4 km. vrouwen: 1. Nancy Sieling, 19.42; 2. Ina van Sambeek, 20.51, 3. Els van Lopik, 21.22. 4 km. t/m 14 jr.. 1 Robert Bakker, 15.38; 2. Coen Zoon, 16.25; 3. Erik Bakker, 17.13. Vrijdag zal voor de tweede keer worden afgezwommen in zwem- park Molenkoog. De tijden zijn: Voor het diploma A: van 18.00- 18.30 u. Voor het diploma B: van 18.30-19.30 u. Voor het basisdi ploma: van 19.30-20.30 u. Voor het diploma A en B is het mo gelijk dat een ouder, oma of opa meezwemt in het kader van „sa men op examen". In verband met het afzwemmen zal het zwembad al om 17.30 uur sluiten en vervallen alle zwemles sen vanaf 17.00 uur. ledereen is welkom om de af- zwemmers aan te moedigen. Donderdag is er een excursie rond de Horsmeertjes. Gidsen van de I.V.N. vertellen over en wijzen op de diverse planten, waaronder veel orchideeën en andere bijzon dere planten. Leden van de vogelwerkgroep ver tellen over de vogels in dit gebied. De aanvang van de excursie is om 19.30 uur. De start is bij het par keerterrein. De jaarlijkse surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp v.v. is zon dag gewonnen door Peter Volwa- ter uit Purmerend. De 19-jarige jeugdwereldkampioen liet in bei de manches het sterke deelne mersveld achter zich. Volwater stelde meteen zijn kandidatuur voor de zege in de komende Texel- race, waarvoor hij zich automa tisch plaatste. Ook Klaas Jan van der Vis uit Oosterend is verzekerd van deelname aan het rondje Texel voor surfers, door op een uitstekende tiende plaats beslag te leggen. De marathon trok 61 deelnemers, een aantal dat de organisatie van Windsurfclub Texel tevreden stem de. De wedstrijd ondervond name lijk concurrentie van het Europees kampioenschap in Spanje, waar aan door diverse Nederlandse top pers werd deelgenomen. Bovendien was de windverwach- ting ongunstig (NO 3). Maar op de wedstrijddag stond er windkracht 5 en was er sprake van een prima surfweertje. De wind zorgde er zelfs voor dat de wedstrijd extra lang en zwaar werd. Zowel op de heen- als de terugweg moesten de surfers voortdurend kruisen. In plaats van de officiële 50 km, leg den zij hierdoor misschien wel 75 km af. Voor de enige tandemplank, bestuurd door Tineke Zuidema uit Den Burg en Annet de Jong uit Steenwijk, waren de omstandig heden te zwaar. De hoge golven dwongen hen de strijd te staken. Texelaar Mark van Rijsselberghe had in de eerste manche pech toen zijn trapeze brak. De beste dame was Monique Dijs uit Zeist; zij eindigde op een verdienstelijke 16e plaats. Jeugdwereldkampioen Peter Vol water overtuigde de hele wedstrijd en won tweemaal met royale voor sprong. Het dichtst in de buurt kwam de van de Texelrace beken de Alexander Hoekstra uit Almere, die eenmaal als tweede en een maal als vierde finishte. In de top 10 eindigden tweemaal twee sur fers ex equo, wat in de surfsport ongebruikelijk is. Normaal geeft de rangschikking van de laatste man che de doorslag bij gelijk eindigen. Maar omdat het eerste deel van de Texelse marathon verreweg het zwaarst was, werd ditmaal een uitzondering op die regel gemaakt. De surfers moesten eerst van Den De vakantie van een 43-jarige in woner van Woerden heeft zondag morgen een onaangename wending gekregen. Het interieur van zijn Opel Kadet brandde volle dig uit. Hij ontdekte dat de bij Bosch en Zee geparkeerde wagen vol rook stond en waarschuwde de brandweer. Aanvankelijk werd gedacht dat een brandende siga ret de bekleding in lichterlaaie had gezet, maar later werd kortsluiting als oorzaak genoemd. De brandweer moest extra voor zichtig te werk gaan omdat de auto tegen een trafohuisje stond. Nadat de deuren omzichtig waren geopend, werd enig bluswerk ver richt. Het dashbord bleek com pleet weggesmolten. De techni sche recherche stelt een onder zoek in. Het interieur van de auto brandde volledig uit. (Foto Tessa do Graaft Helder via de VC-boei naar Dijk manshuizen zeilen. De tweede manche was van Dijkmanshuizen naar Den Helder, waar in restau rant Lands End de prijsuitreiking plaatsvond. Uitslag 1 Peter Volwater (Purmerend) 1.4 punten; 2.Alexander Hoekstra (Almere) 6, 3.Ruud Bakker (Den Helder) en Marcel van der Zwart (Den Helder) 7; 5.Tjitse Spitse (Scharnegoatum) en Stefan Gideonse (Veere) 11; 7.Paul Bakker (Roelofarends- veen) 14. 8.P. Freens (Hippolytushoef) 15; 9 Dick Hoekstra (Eindhoven) 19; 10-Klaas Jan van der Vis (Oosterend) 21. Dames 16 Monique Dijs (Zeist) 34; 34 C Muis (Nieuwegein) Texelaars: 31.André van den Berg 59; 41.Mark van Rijsselberghe 100; 47 Tineke Zuidema (tandem) 124. Re creanten René Hoep. John Zuidema. De eerste tien geklasseerden zijn uitgenodigd voor de Texelrace Tijdens wedstrijden in Schoorl hebben verschillende Waddenrui- ters en Kleppertjes zich in de prij zen gereden. De uitslagen waren als volgt: PAARDEN L1-dressuur: 1. Daniëlle Boom 124 pt., 2. Marion van der Feen 123 pt, Marcus Kuip 122 pt L2-dressuur: 1. Marloes van der Vis 125 pt., 1 Annemiek van IJsseldijk 122 pt., 3. Marion van der Feen 121 pt Springen B: 4. Vera Blom 0 ft Oefencross: 1. Marian van der Geest. PONY'S B-dressuur: Nelleke Gerlsma 120 pt. L- dressuur: 1. Gea de Ridder 131 pt 3. Eve lien Duin 123 pt, Nona van der Vis 125 pt. Esther Koorn 120 pt, Judith Onneweer 120 pt. L2-dressuur: 1. Sanne Lampers 130 pt, 3 Gea de Ridder 124 pt., Miriam Cnossen 122 pt, Josien Wolf 120 pt B-springen: 1. Marije Gerlsma 0 ft., 7. Ronnie Blom 0 ft, 13e llona van der Vis Oft. Nelleke Knipscheer 0 ft, Nelleke Gerlsma 4 ft L-springen: 6 Miriam Cnos sen 0 ft. 7. Josien Wolf 0 ft. 3. Sanne Lampers (progressief) Oefencross: prijzen voor Miriam Cnossen, Ronnie Blom, Diane Kooiman, Fia Kooiman. De tweede wedstrijd voor het Texels kampioenschap ringsteken is gewonnen door koetsier Willy Zijm met steekster Johanna van der Zwaag. In het gezellig drukke Den Hoorn toonden zij zich de beste van liefst 21 combinaties. Joke Bouthoorn en Jos Water man, die als tweede eindigden, rukten op naar de eerste plaats van het algemeen klassement. Slechts drie combinaties, die deze zomer aan het kampioenschap meedoen, lieten verstek gaan in Den Hoorn. Van de deelnemers maakte Marius Witte met dochter Gitta zijn debuut. Als stimulans kregen zij van de organisatie een prijs in de vorm van een zak voer, beschikbaar gesteld door Cavo La- tuco. Met hun prachtige, ongeveer 90 jaar oude Tilbury-koets vormen zij een mooie aanwinst volgens de organisatie. Een andere speciale prijs ging naar Sandra Witte, die van de plaatselijke winkeliers een Hoornder hart kreeg aangeboden omdat zij binnenkort in het huwe lijksbootje stapt. Aan de zijde van vader Dirk legde ze donderdag avond bovendien beslag op de der de plaats. Dat gebeurde na een barrage met de Hoornder favoriet Willem Goënga. Vanavond is de derde wedstrijd in de serie, vanaf 19.00 uur op Va kantiecentrum De Krim, dat voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt aangedaan. Het par cours is op een grasterrein, wat van de aanspanningen extra be hendigheid en concentratie ver eist Vandalisme. Een 20-jarige Texe laar werd in de Dorpsstraat van De Koog betrapt op het vernielen van verkeersborden en omgooien van fietsenrekken. In zwembad Molenkoog begint woensdag 27 juli een nieuwe cur sus aqua fitness. De cursus, onder leiding van Catharma Witte van Sportschool Texel, bestaat ditmaal uit acht lessen en kost 765,- per persoon. De lessen zijn voor jong en oud; er wordt geen leeftijds grens gesteld. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan de kassa van Molenkoog, of telefonisch via 13373. Aqua fitness, hier een beeld uit Molen koog. is een populaire bewegingsvorm.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5