ehandicapten de zee in met speciale rolstoel Primeur zeehondop Texel: J Tiende Tesseitoernooi en vijfde baan Deuce smm f Texels „Er volgen meer plannen" Texels Mensen KORT Texels TEXELSE f COURANT ■*~k v 3d stroomt toe noodcamping Jeu de boules wèl in notaristuin Mini popfestival op Hoornder Donderdag zeehond" is de naam van een speciale rolstoel, ont- ten om gehandicapten over rul strand te rijden. Ze kun- telfs mee de zee in. Stichting Vakantiezorg Texel had ag de primeur en probeerde de eerste vijf stoelen uit aal 28. Ze willen vier ervan bij strandslagen plaatsen speciale voorzieningen voor gehandicapten zijn. Eén is op aanvraag bij de Stichting te leen. DINSDAG 19 JULI 1994 gehandicapte toerist op het eiland. De stichting adviseert over deze zorg. De tijdstippen kunnen bijvoorbeeld worden bepaald door de klant, zodat rekening wordt ge houden met activiteiten die iemand wil bijwonen." Texelse ondernemers in de toeristi sche branche die hun bedrijven geschikt willen maken voor ge handicapte vakantiegangers kun nen ook bij de stichting aankloppen om advies. „Het gaat vaak om hele simpele aanpassin gen, die niet veel kosten. Bij ge handicapten wordt gelijk gedacht aan mensen in een rolstoel. Maar denk eens aan blinden, doven of mensen met cara. Ook voor die gehandicapten is een voorziening vaak eenvoudig geschikt te ma ken. Texel is al erg toegankelijk voor gehandicapten, maar het kan nog beter. Vooral qua bekend heid." De ideële stichting draait op dona ties van bedrijven. Van Koeveringe doet het werk vrijblijvend. „Iemand moet ermee beginnen. Geen geld Als het eenmaal op de rails staat is het niet zoveel werk meer. En ik heb inmiddels medestanders." De Stichting Vakantiezorg Texel is een landelijke pionier die binnen kort navolging krijgt. „Er zijn ont wikkelingen gaande om alle toeristische voorzieningen in Ne derland die geschikt zijn voor ge handicapten in kaart te brengen. Wij zetten ons al in om dat voor Texel voor elkaar te krijgen, dus we zijn echte voorlopers." De stichting heeft de gemeente, de VVV en TVL uitgelegd wat voor diensten kunnen worden ver leend. Verder zijn brieven uitge gaan naar patiënten- en gehandicaptenverenigingen en zorgverzekeraars. Deze worden binnenkort vertaald en ook aan buitenlandse instanties gestuurd. Stichting Vakantiezorg wie zit achter deze orga- i? De 32-jarige Ineke van rmge heeft in diverse secto en de gezondheidszorg ge- Zij is de motor achter de ie stichting, die in het voor- opgericht. Ineke woont drie iTexel en is oproepkracht bij uisverenigmg. „Er worden groepsvakanties georgani- voor gehandicapten, ook op Maar als een gehandicapte of met een partner op va- wil, dan is het vaak moeilijk ,n geschikte accommodatie den. Ik ontdekte dat daar Tagen over bestaan, maar er liet echt één instantie die mee bezig hield." Vraagbaak is veel mogelijk voor ge spten, ook op het gebied :tiviteiten. „Het houdt niet dat je in een rolstoel zit. Ook nje heel prettig met vakan- Ze richtte een stichting op die ook tot doel heeft een vraagbaak en contactpunt te worden voor in stanties op het eiland die facilitei ten bieden of willen bieden voor gehandicapten. Daarnaast gaat de stichting gehandicapte vakantie ganger in binnen- en buitenland op verzoek informeren over de moge lijkheden die op Texel bestaan qua accommodaties of activiteiten. „We willen een schakel vormen tussen de individuele vakantiegast met een lichamelijke beperking en de vele recreatiefaciliteiten op het eiland." Vakantiezorg De overheid stimuleert mensen met lichamelijke beperkingen tot een steeds grotere zelfstandig heid. De kreet „thuiszorg" valt steeds vaker. „Deze zorg kan ook tijdens vakantie worden geboden door de bestaande instanties zoals het kruiswerk", legt Ineke van Koeveringe uit. „Zorg op maat, als je op vakantie gaat, ook voor de De eerste zeehonden werden zondag getest bij paal 28 Midden achter de stoel staat Ineke van Koeveringe. iFoto Tessa de Graaft) Rubber banden De vijf zeehond-strandrolstoelen konden worden aangeschaft na fi nanciële bijdragen van Hotel De Kievit, Rederij de Vriendschap, camping Het Kalverweitje van fa milie Van Maldegem, Jonk verhuur en enkele anonieme geldgevers. De stoelen kosten f500,- per stuk, maar tot het eind van het seizoen geldt een korting van 25%. „Het zijn hele lichte stoelen op dikke rubber banden. Het materiaal kan tegen zand en zout." De stichting wil in overleg met paviljoen- en/of kioskhouders een zeehond-stoel plaatsen bij paal 9, 17, 28 en 33 omdat bij die strandslagen specia Ie verharde banen zijn gelegd op het zand tot aan de vloedlijn. Daarnaast wil men één exemplaar beschikbaar houden voor telefoni sche reservering via de stichting. „We willen geen vaste vergoeding voor het gebruik, maar vragen een donatie. Dan kan iedereen naar eigen portemonnee een bijdrage leveren." De Stichting Vakantiezorg Texel is op werkdagen tussen 12.00 en 14.00 uur telefonisch bereikbaar via telefoon 16687. Suggesties en ideeën zijn welkom. DOOI - ml. maar al wel gezellig druk op de noodcamping. je overnachtingen vorige het seizoen voor de nood- het weekend ook Bcht begonnen. Vrijdag er zo'n dertig tenten, za- veertig. Beheerder Kees spreekt van een goede naar hij maakt zich zorgen aantal beschikbare kam- atsen voor jongeren nd. op if kon ik 23 campings af- of ze nog ruimte hadden, iet er een handje vol", me- Maas. Voor gezinnetjes genoeg kampeerplaatsen T maar de jeugd kan ner- trophy. Tijdens de jaarlijk- trijden om de Alarm Trop- ir in Engeland werden n, heeft een team van de lourleinkazerne een derde ehaald. Tijdens deze com- |3at het om navigatieken- de vaardigheid in het met verschillende en. •oren. De raadsleden Roe- lAlen De Groot (D66) vin hen w zich te afwachtend o in de strijd om het aantal chters op de Eierlandse Tijdens de raadsverga- Irong De Groot er op aan het ministerie uit te oefe- andere kanalen, bijv. via de "ortvereniging c.q. jachtha- lrgemeester Van Rappard nwel eerst de uitslag van wrzoek naar het vergaan n kotter bij Schiermonni- afwachten. Als daaruit oconcludeerd dat een be zetting van de vuurtorens 'P had kunnen voorkomen, nen met de andere Wad- ^en actie worden on- en. 'De. Vier bewoners van waren zaterdag met een J weg naar Texel. In het dkanaal ontdekten ze dat water maakte en zonk. De eer werd gewaarschuwd Pomp m de strijd bracht. I'chthaven werd het jacht an* gezet. <Foto Tesso de Graaff) gens terecht. ,,Een rémp is het." Veel tentplaatsen zijn volgebouwd met bungalows. Menig camping weigert jongeren. Kamperen bij de boer biedt ook weinig oplossing. „Ten eerste melden de boeren niet altijd bij mij dat ze nog ruimte heb ben. Ik kan ze moeilijk allemaal af bellen. Ten tweede willen de meeste agrariërs ook geen jonge ren, uit angst dat dat onrust geeft voor de overige gasten. Ja soms, alleen stelletjes, omdat die minder lawaaierig zouden zijn. Maar mochten ze plaatsen vrij hebben, dan kunnen ze mij bereiken via te lefoon 14080." Maas geeft toe dat het ook een beetje aan de jeugdige kampeerders zelf ligt. „Er is een groep bij die alleen maar naar De Koog wil en niet tevreden is met een plaatsje verder weg. Tja, dan houdt het op." De eerste drukke nachten op de noodcamping zijn rustig verlopen. „Het was gezellig. Er waren opval lend veel jongelui die maar voor één nachtje op Texel kwamen. Die hebben zich prima vermaakt." Zolang het spelen van jeu de bou les niet uitgroeit tot een complete sportvereniging met bijbehorende activiteiten, mogen de liefheb bers van deze balsport hun gang blijven gaan in de notaristuin in Den Burg. Omwonenden van het terrein aan het Achterom, die klaagden over geluidoverlast, kunnen een brief van b en w met deze uitleg tegemoet zien. Het college vindt het onontkoom baar dat in een openbaar park niet alleen rust heerst. Jeu de boules op bescheiden schaal moet daar om mogelijk zijn. De bezwaarma kers, die aan de Julianastraat en Weverstraat wonen en met hun achtertuin grenzen aan de nota ristuin, stellen dat de aanleg van de banen illegaal is verlopen. Vol gens hen zijn ze in strijd met een eerdere opvatting van b en w, tij dens de behandeling van het bestemmingsplan Den Burg centrum, om „van de tuin weer een echte tuin te maken". De om wonenden willen dat de banen worden verplaatst en de tuin weer als park wordt ingericht. Ook voor de jeu de boulers zou het volgens hen beter zijn dat ze elders over een volwaardige accommodatie kunnen beschikken. In de jongste raadsvergadering stelde Hans Roeper (PvdA) voor om een proce dure te starten, met als doel de jeu de boulesclub meer zekerheid te verschaffen. „Als we niets doen, lopen we het risico op den duur weer met acties te worden gecon fronteerd." Wethouder Schilling antwoordde dat niet nodig te vinden, omdat het park openbaar bezit is. „Dit parkje is bij uitstek geschikt. Als hierover in Frankrijk protest zou klinken, werd men gevild", verde digde hij de lokatie. De vraag die bij enkele raadsleden rees over wanneer er nog sprake is van spel en wanneer van sport, kon niet duidelijk worden beantwoord. Bur gemeester Van Rappard trok zijn conclusie: „Of het nou cultuur is of sport, de voorziening moet blij ven." De Houtmanstraat. Voor herin richting van de De Houtmanstraat in Oudeschild heeft de gemeente raad ƒ40.000,- beschikbaar gesteld. De totale investering is ƒ110.000,-, maar ƒ70.000,- was ai gereserveerd voor wegenonder- houd. Het werk bestaat uit het herstraten van de rijbaan en het verharden van de zuidelijke berm in het gedeelte tussen de Ba- rentzstraat en de Loodssingel. In overleg met de dorpscommissie komen er drie versmallingen om te hoge snelheden te voorkomen. De Bolder. De Bolder mag voor de succesvolle stomerij een nieu we drycleaner ter waarde van ƒ55.000,- aanschaffen. De huidi ge installatie blijkt extreem veel reinigingsvloeistof te verbruiken, wat niet wenselijk is voor de me dewerkers en het milieu. De ge meenteraad ging akkoord met het voorstel, maar niet zonder kritiek. De raadsleden willen voortaan meer technische informatie krij gen. Een pluspunt is dat de be staande drycleaner voor ƒ22.000,- kan worden ingeruild. De Hoornder Donderdag staat de ze week opnieuw in het teken van de muziek. Werd het leidmotief twee weken geleden gevormd door de traditionele muziek, dit maal krijgen musici van moderne re snit de kans zich aan een groot publiek te presenteren. Aardig is dat niet alleen de doorgewinterde groepen het dorpspleintje voor de supermarkt van Goënga be volken. f „We hebben gestreefd naar zoveel mogelijk afwisseling. Het was ge makkelijk geweest de Klapband en The Buzz weer uit te nodigen, maar die zie je overal tegenwoor dig. Nu zijn er zelfs twee bands die hun debuut maken", meldt Mark Roeper namens het organiserend comité. Dat wordt net als vorig jaar gevormd door mensen van de Hoornder Donderdag en de Stich ting Popmuziek Texel (Stipt). De muziek lijkt geschikt voor een breed publiek. Het festijn wordt om 18.00 uur ge opend door Bottle, Steel Com pany. De gebroeders Ewout en Pieter Adriaans (zang en gitaar), Pieter Groen (bas) en Ben Bakker - die op de drums Angelie Soeters vervangt - spelen blues van een stevige soort. Onmiskenbaar zijn de invloeden van Stevie Ray Vaughn en Jeff Healy, muzikanten die met respect voor de „roots" vernieuwingen hebben aange bracht in het genre. De groep be hoort tot de geroutineerdere op het festival. Waartoe de heren in staat zijn, hebben ze onlangs bij Texelpop nog eens bewezen. Debuut Vervolgens zal Expensive Noise het publiek voor zich proberen te winnen. De band maakt zijn de buut, maar wekt de nodige ver wachtingen. „We brengen geva rieerde muziek van vroeger tot nu", hebben de leden aan de orga nisatie beloofd. Het instrumenta rium is in ieder geval opvallend genoeg. Naast zang (Annemiek v/d Velde), gitaar (Tineke Eelman), bas (Carien Bakker) en drums (Ewout Adriaans, hij vervangt Marleen Bakker), is er plaats inge ruimd voor klarinet en keyboard (Margo Nooml en dwarsfluit (Alie Overtoom). Jacolien Eelman ver zorgt de achtergrondzang. Groep nummer drie, Unknown Sol- diers, treedt eveneens voor het eerst over het voetlicht. Animator is Gerard Timmerman, die als klein jochie al gitaar speelde, maar zich tot dusver nooit aan een optreden waagde. Om daar verandering in te kunnen brengen, speurde de oud-Hoornder heel Texel af op zoek naar andere enthousiastelin gen. Hij vond ze in Jeroen Drabbe (gitaar), Patrick Kaspers (zang) en Wiendelt Hooyer (mondharmoni ca). Het viertal heeft vol ijver ge oefend op het werk van grootheden als Eric Clapton en The Beatles en zal die op akoesti sche wijze spelen. Echte.Juister- muziek" dus. Charmant De meidenband Just Marry is sinds ongeveer een half jaar actief. Tijdens het eerste optreden op Texelpop ging het publiek direct plat voor de charmante perfor mance van Belinda van Diesen (zang), Marije Schoo (zang en gi taar) en Pieternel Geurtz (zang en bas). Bij het Jazzfestival waren de dames graag geziene gasten in en kele restaurants. Hun muziek is moeilijk onder een noemer te bren gen. Organisatielid Mark Roeper brengt uitkomst: „Maak er maar akoestische pop van." Tot slot is de beurt aan Chaos, die in een enigszins wisselende bezet ting al regelmatig optredens ver zorgde. Ook ditmaal is nog niet duidelijk wie acte-de-presence zul len geven. Tamelijk zeker is de aanwezigheid van Lot Kombrink, Tassos Koulouris en Piet Laan (al len zang en gitaar) en Theo Jan sen (dwarsfluit). Maar wie zich verder ook bij hen voege, het staat eigenlijk bij voorbaat vast dat de „flower-power-achtige" (Roeper) muziek een aantrekkelijk slot van het Hoornder Popfestival zal vor men. Naar verwachting zullen de laatste klanken om 21.30 uur wegsterven. „We wilden er eigenlijk twee, maar met één zijn we ook al erg blij", aldus Rinus Manuels, voor zitter van tennisvereniging Deu ce. Zaterdag werd de vijfde kunstgrasbaan van de club ge opend. Dat was tevens het start sein van het tiende Tesseitoer nooi. dat deze week plaatsvindt. Alle banen van Deuce zijn voor zien van nieuw kunstgras. Met een toernooitje onder de leden werd de ondergrond in het week end ingespeeld. Manuels noemde de zaterdag een hoogtijdag voor de club. „Twee jaar geleden, tij dens de viering van het tachtigja rig bestaan van Deuce, bestonden al plannen voor extra banen. We hebben een sportieve strijd met de gemeente moeten strijden, maar nu hebben we toch een vijfde baan." De voorzitter uitte zijn ach ting voor de democratie die op Texel heerst. „We zijn op alle pun ten geholpen door het gemeente lijke apparaat. We komen in de toekomst met meer plannen. Hoe meer banen, hoe meer leden we kunnen toelaten." Kritiek Wethouder Poster, zelf enthousi- ast tennisser, vindt het ook jam mer dat de twee banen er niet door kwamen. Hij toonde zich ge vleid door de complimenten. „Ze ker na alle kritiek die afgelopen weekend over het college is uit gestort door een raadslid in een re gionale krant..." Poster noemde het Tesseitoernooi een promotio nele activiteit voor het eiland. Mo tor achter deze wedstrijden is Bob Coutinho, die echter een punt ach ter zijn werkzaamheden in de toer- nooicommissie zet. Poster: „Het volgende waar je je voor inzet zal wel met golf te maken hebben...." Als dank voor zijn inzet kreeg hij van de wethouder een stropdas. Coutinho wuifde alle lof door naar zijn mede-commissieleden. „Je moet weggaan op een hoogte punt. Ik heb een goed gevoel over het toernooi en Deuce, dus ik laat het in veilige handen achter." Als kadootje stelde hij een wisselbe ker beschikbaar voor de hoogste herenklasse van het Tessei toernooi. De opening van de vijfde baan naast de sporthal werd verricht door Han Pastoor, die samen met Jan Joosten, Rinus Manuels en Andries Heidstra hemel en aarde heeft bewogen om deze te realise ren. Met een racket van enorme afmetingen sloeg hij een bal door een papier dat de toegang naar de baan afschermde. Dat het slagwa pen daarbij sneuvelde mocht de pret met drukken. Sjakkeliene Klaassen is aan het MDGO college te Amsterdam geslaagd voor de opleiding MBO Inrichtingswerk. Op het bedrijf van familie Van der Star in het Noorden is het examen voor het trekkerrijbewijs afgeno men door J.H. Kolb uit Schagen. Geslaagd zijn: Johan van der Star, Steffen Ruis, Benno Beuving en Stephan Bekkema. Brendan de Graaf uit De Koog slaagde aan het Alkwaard-college in Heerhugo- waard voor het diploma Gastech nisch Installateur en voor het diploma Watertechnisch Installa teur, Hij is werkzaam bij het Instal latiebedrijf De Graaf in Den Burg. Aan het Noorderhooftcollege heb ben Robert van Hoften, Lorentz Boom en Twam Roeters het diplo ma werktuigbouw behaald. Raymond Oudendag uit Den Burg deed met gunstig ge volg examen voor het diploma adspirant-gezel stucadoor. In Leeuwarden heeft Cintha Stie- kema (22) uit Den Burg het diplo ma van de Hogere Hotelvakschool behaald. Martijn Ellen uit Den Burg sleepte het diploma electronica aan de MTS in Den Helder in de wacht. Insluiping. Terwijl een 50-jarige man uit Duitsland met zijn gezin in de woonkamer vertoefde, drongen onbekenden de slaapkamer van zijn woning aan de Orchismient binnen. De insluipers, die binnen kwamen door een geopend raam, namen o.a. bankpassen, tennis rackets, een horloge en sieraden mea Telefoonkraak. Wederom werd op Texel een telefoonautomaat ge kraakt. Zondagnacht was een toestel aan de Boodtlaan aan de beurt. De 42-jarige Kogenaar die aangifte deed, schatte dat ƒ100,- ƒ150,- is weggenomen. c Bob Coutinho stelt een wisselbeker beschikbaar voor het Tesseitoernooi. Hij overhan digt hem aan Deuce-voorzitter Rinus Manuels en Janny Zutphen van de toernooicom- missie. (Foto Tessa da Graaft) Met vaardige hand slaat Han Pastoor de toegang naar de nieuwe baan open. (Foto Tesso de Graaff)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7