ir Zo'n mooie school hebben ze in heel Nederland 56 wil „platform" >eristische sector Nieuwe Bruinvis trots van Oudeschild m politiek beter te informeren: Zomeravondconcert: indrukwekkende bas Zwemdiploma's Mariniers Mok „overleven" de vierdaagse .TEXELSE COURANT 'ng van een vast forum "n") van deskundigen uit !e praktijk om de plaatse- ftiek advies te geven over "Ie problemen, wensen en lelingen in de toeristische Dit voorstel doet D66 in !l' gericht aan de VVV en incheorganisaties TVO, 'ine Logiesverstrekkers en Texel. temt de huidige situatie 'end". Naar de mening e wordt bi] discussies over nstische ontwikkeling te gebruik gemaakt van «s- en praktijkgegevens. de democraten is verbete rde informatie-uitwisseling nodig om in de nabije een goed beleid inzake Slrie te voeren. „Een plat- de politiek helpen de 'duiten te nemen. Beslui- "et verlammend werken P'odukt toerisme", zegt «slid Pieter de Groot in 'hting. Gesprekspartner is dat het platform met J'i re9e'maat (..zo vaak I bijeen komt en als partner voor het gemeen- ungeert. D66 trekt de vergelijking met het landbouw- platform, dat onlangs is opgericht naar aanleiding van het „ruime- jasmodel". Behalve gunstig voor het gemeentebeleid zou een fo rum ook heilzaam kunnen werken op de samenwerking tussen de di verse organisaties in de toeristi sche bedrijfstak. „We maken ons zorgen om de verdeeldheid die er soms heerst. Zie bijvoorbeeld de toestanden rond het openbaar toi let in De Koog. Een forum kan een stimulans zijn om méér naar elkaar te luisteren en één lijn te trekken." Een ander voordeel is dat onderne mers en politiek sneller van eikaars plannetjes op de hoogte zijn, zo dat in een vroeger stadium kan worden gestuurd. De Groot vindt het belangrijk dat een forum spoe dig in het leven wordt geroepen, met het oog op het sociaal- economisch structuuronderzoek (SES) dat binnenkort gereed komt. Eerst moet D66 echter afwachten hoe de aangeschreven organisa ties zullen reageren. Jeugd D66 doet in de brief alvast sug gesties voor een gezonde toeristi sche ontwikkeling. De partij toont zich verontrust over de toename van het aantal luxe vakantiewonin gen ten koste van o.a. kampeer plaatsen. De Groot vindt dat iedere toerist op Texel terecht moet blijven kunnen, dus ook de mensen met een smalle beurs. Speciaal breekt hij een lans voor de jeugd. „Het is mijn heilige over tuiging dat we de jeugd moeten blijven, trekken en niet bij voorbaat alle groepen jongeren van cam pings weren. Op de langere ter mijn werkt dat schadelijk, volgens ons. Maar wie weet zitten we op het verkeerde spoor. Een platform kan ons dan corrigeren." Het valt niet mee een concert te recenseren als de vaste Texelse Courant-recensent één van de deelnemers is. In de Hervormde kerk van Oosterend zorgde Frans Visser voor de begeleiding van de zeventiende eeuwse nummers op het kerkorgel, een kistorgel en een clavecimbel. Hij kreeg hulp van de violisten Stefan During en Gerhard Smeenk. De eenstemmige num mers met enkelvoudige begelei ding werden vertolkt door de indrukwekkende bas Hans Brons uit Leiden. De animo voor het concert was hoog. Het spel van Smeenk en Visser was bijzonder stabiel. Het was voor zanger Brons even zoe ken in het eerste werk met kistor gel, daar dit instrument een halve toon lager was gestemd dan nor maal. De rest van het behoorlijk zware programma verliep vlot. muruK wensenae zeventiende eeuwse muziek met de bas Hans Brons. IFoto March Heijnon) Onder perfecte omstandigheden hebben vrijdag veel Texelse kinde ren een zwemdiploma behaald in Molenkoog. Achttien ouders ver- gezelgden hun kroost. Examinatoren waren Baukje Drij ver, Ingrid van Lubek, Janny Ko ning en Martin Land. De geslaagden zijn: Diploma A Lisanne Verduyn, Jildou de Boer, Bianca Veldman, Yanthe Bijl, Robbin Knol. Silla Blom, Vincent Brozius, Myrna Flier, Wes- sel Schenk, Nadine Bakker, Kristian Heij- nen, Willem Jaap Koomen, Peter Bakker, Björn Groenewoud, Roma'Brouwer, Mela- nie Leyen, Robbin Leyen. Hedwig Ens, Wil lem Barhorst, Christiaan Emanuël de Ridder, Bastiaan Groen, Maria Kariebo, Kitty Verveer, Frauke Maria Engelaer. Diploma B Dennis Laan, Kevin Knol, Niek Westdorp, Nanda van Vliet, Sabrina Veldman. Nina Bartelsman, Mia Bartelsman, Jonna Zijm Michael de Jong, Edgar Werkman, Jan Jaap Hin, Myrthe Bijl, Rosa Albers, Buddie Coenders, Liese Schreurs, Robbert-Jan Postma, Brenda Houwing, Pauline van der Star, Bart Riegman, Cees Zegel, Charlotte v Heerwaarden, Kim Beverdam, Alex Ses- sink. Frank van Oosten, Niels Dekker, Lin da Keesom, Eva Jongejan, Ingrid Vooys, Dennis Witte, Sander Witte, Edwin Slik, Erik Tijsen, Mathé Hoep, Remon Maurice Koster, Lilly Witte, Yvette Jongejan, Mirre Valkenburg, Chantal Westerlaken, Gainre Vlaming, Marinka Plaatsman, Mira de Steur, Erik Maat, Floortje Roeper, Silke Kruk, Erwin Schel, Sarah Koopman, Kim Lagerweij, Irene van der Wal, Mark Eel- man, Roos Geense, Eveline Sipsma, Mar jolein Steendam, Apolonia Paulina Kikkert, Rosalinde Trap, Pim Siebinga, Ben Siebm- ga, Alicia Rowena Haring, Erik v. Wijk. Zwemvaardigheidsdiploma A Jan Boon, Sara Visée, Niels Segerink, Pim Koomen, Ruben Kooijman, Jetske Nijdam, Arjen Vlaming, Herman Laan, Marco Lex- mond, Brenda Kager, Melle Oosterhof. Ko- ra Sluijter, Johan Weijdt, Matthijs Bakker. Jolien Huberts, Radna Trap, Kelly Geus, Sarah Westerlaken, Cor Jongejan, Thijs v.d. Slikke, Mattanja Schuyl, Hilmar Hof, Mirella Gouwens, Debby Sangers, Remco Sessink, Lia Visser, Nellie Visser, Nathalie Doornik, Jesse Hoven, Angelique Boon, Marlies van Heerwaarden, Danny Beijert, Maya Hoogerheide, Bntt Wittekes, Lotte Keijzer, Lucas Engelaer, Roman Switzer, Inez v.d Snepscheut, Claudia C de Haan, Tim Haverkort Zestien mariniers van de Joost Dourleinkazerne, waaronder de Texelaars Ronald van Rongen en Arie Viret hebben meegedaan aan de slopende editie van de Nij meegse vierdaagse. Omdat ze door hun drukke werkprogramma geen tijd hadden gehad om te oefenen, mochten ze niet mee doen in militair tenue met bepak king. De deelname bij de overige wandelaars had tot gevolg dat ze vier keer 50 in plaats van 40 kilo meter moesten afleggen, maar zonder zware last en voorzien van vrijetijdskleding. Deze kans werd door de mariniers benut om Texel- promotie te bedrijven: de t-shirts met tekst „it's a hard life on Texel" leverden vele reacties op. Iedere avond werden de voeten weer in model geboetseerd met behulp van tape en pleisters door een zelf meelopende medische verzorger. Voor sommige lopers had hij wel drie kwartier nodig voordat ze zich weer konden voor tbewegen. Vier uitvallers wegens verstuiking en blaren betekende dat met twaalf man de finish werd gehaald. I I DINSDAG 26 JULI 1994 recteur, terwijl ze een stapel in ogenschouw neemt. De centrale hal heeft een open wenteltrap naar een galerie-achtig open bovengedeelte. „Daar komen nai wordt hard gewerkt aan het installeren van de kunstzinnige verlichting 'fo," "'.".to." Een overzicht van het toekomstige schoolplein rond De Bruinvis, met de speelvoorzieningen die er komen. Centrale hal De nieuwe Bruinvis vanaf het speelplein in wording. Het hout en het centrale puntdak bieden een vriendelijk aanzien worden gehouden. „Kinderen moeten hun werk willen presente ren. In zo'n mooie ruimte komt het optimaal uit. Dat stimuleert om het te laten zien." De aller kleinsten hebben een speciale peuterruimte die op praktische wijze aansluit op het schoolge bouw. De lagere klassen zitten aan de ene kant van het centrale gedeelte, de hogere aan de andere kant. Schoolplein Het terrein rond het nieuwe ge bouw biedt nog een maagdelijke aanblik. Enthousiast vertelt Ria Visser hoe het schoolplein wordt ingericht, „Er zijn veel giften, waardoor leuke dingen kunnen worden gedaan. Ook de verkoping van de oude schoolpleintegels heeft een aardig bedrag opgele verd. Ze waren vrijdag al uitver kocht. Uitgangsprincipe voor het nieuwe schoolplein is dat er ge noeg te doen moet zijn voor kinde ren. Als ze zich niet vervelen, slaan ze hopelijk ook niet aan het vernielen...." Het schoolplein is een zogenaam de „bovenwijkse voorziening". waf betekent dat het ook buiten schooltijd een functie heeft voor de kinderen in het dorp. Die kun nen over enige tijd terecht op een voetbalveldje met twee doelen, een basketbalplaats, de bekende Bruinvis of de nieuwe speelboot die door de vaders wordt ge maakt. Via gekleurde bestrating worden de toegangspaden naar de twee ingangen van de school symbolisch veranderd in golven. Ria Visser: „In de hele school zijn verwijzingen naar de zee terug te vinden. Daar ontkom je niet aan als Bruinvis." In een hoek waar nu nog de oude kleuterschool staat komt een tuin, waar biologielessen in de praktijk kunnen worden gebracht. De peu ters krijgen een afgeschermde bui tenruimte. De leerlingen hebben geholpen met de verhuizing van spullen naar het nieuwe gebouw. Enthousiaste reacties waren niet van de lucht. „Sommigen zeiden dat ze tijdens de bouw expres niet hadden geke ken, omdat ze wilden zien hoe het eruit zag als het klaar was. Ja, het is echt perfect", aldus een tevre den Ria Visser. ten Smit van de gemeente erphet gebouw. „Het is echt ;L Alles is gebaseerd rond liote centrale hal. Die vormt ontmoetingsplaats", vertelt isser. „We hebben aan de int enige nieuwe scholen be- om een indruk te krijgen, dit is mooier dan alles wat er hebben gezien." kader van de één procents- ig mocht kunst worden aan- aft met een waarde tot één it van de bouwsom. In over- it de adviescommissie voor De van onderen beschenen matglazen vis kunst en cultuur en de medezeg genschapsraad van De Bruinvis is gekozen voor functionele kunst in de vorm van bijzondere verlich ting. Zeil-lampen De opdracht ging naar het bureau Rob Jansen Lichtvormgevers uit Dwingeloo, op wiens spoor Maar ten Smit was gekomen door een ken hebben veel weg van een zeil. kap in de centrale hal was een beetje kaal. Die wordt aangekleed door de lampen. Geprobeerd is bij de meeste verlichting de associa tie met golven en zee te leggen." Dat dat is gelukt bleek bij het op hangen. Medewerkers spraken al snel niet meer over lampen, maar „die catamaran-dingen". Grote matglazen hoeken geven inder daad een idee van een zeil. Andere Licht en ruimte volop in het nieuwe schoolgebouw, toont directeur Ria Visser. moet veel uitzoekwerk worden ge daan. „We zullen in september wel een verkoping moeten houden van oude schoolspullen", peinst de di- gezellige leeshoeken." In de hal wordt het documentatiecentrum ingericht en er kunnen ten toonstellingen van werkstukken tiers staan enthousiast te soppen. Vaders maken een elboot voor op het schoolplein. Oudeschild is trots op de idnieuwe school die na de vakantie in gebruik wordt ge nen. Voor het zover is wordt met man en macht gewerkt de inrichting. Gisteren werd de verlichting geïnstalleerd, meteen als kunstobject functioneert. Een kijkje in De mis. er nog leven is na de nieuw- Natuurlijk. Dan gaan we ■ten" Ria Visser, directeur )e Bruinvis, is dagelijks te vin- in het nieuwe gebouw. Ze en steekt er veel energie in. ega's maken wel eens grap- lat het mijn „echtgenoot" is. ïf toe dat het me na aan het ligt. Maar ik doe dit niet in eentje. Er is door veel mensen voor gevochten." veer acht jaar heeft het ge- I voordat er toestemming om de oude onpraktische ol te vervangen. Ria Visser It een groot deel van de lof naar oud-wethouder Tine in. „Zij heeft een Oude ls hart en wist de zaak weer e zwengelen nadat die in het aakte." artikel in een vakblad. Peter Zo merdijk ontwierp naar aanleiding van tekeningen van het gebouw en gesprekken met de architect lampen die passen bij de sfeer. Hij was aanwezig bij de installatie: „Ik heb geprobeerd accenten te leg gen, passend bij het gebouw. De lampen symboliseren golven. Een sober kleurgebruik, terugkomend in de rest van het gebouw, geeft een rustige sfeer. Rommelzolder Terwijl de lampen een plaats krij gen en via een autotelefoon druk met de PTT wordt gebeld over aansluiting van de schooltelefoon, staan in de ruime, lichte lokalen ta feltjes en stoelen op een hoop. „We offeren een deel van de va kantie op voor het inrichten. Maar dat is niet ongebruikelijk hoor. An ders moet je ook altijd de troep opruimen voor het nieuwe sei zoen", vertelt Ria Visser. Nu geen zolder meer beschikbaar is om rommeltjes op te slaan.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 3