Werkstuk Marjan Smit )este van Nederland Eindelijk drukte op de noodcamping Wereld(s)wijd feest Molenkoog slaat aan fan de Oostkaap naar de Auvergne TEXELSE COURANTDINSDAG 26 JULI 1994 erde Hoornder ossloop 119 eelnemers Opschudding na TVO-brief Boze ondernemer reageert: „Ik ben geen wanbetaler" te onthouden ""■Q Geslaagd Cursus keramische vormgeving in Oost Gevolgen watersport op wad onderzocht fjt&é. f' f - -r» werkstuk van Marjan Smit r) uit Oosterend is unaniem tot beste Nederlandse jing voor Eurocampus '94. te dingen naar een deel- pJaats voor deze in Frankrijk uden bijeenkomst, werden en enige tijd terug verzocht irkstuk in te zenden over de nst van de landbouw. Ook een veertienjarig zusje van viel in de prijzen. impus '94 wordt begin !us m de Franse streek Au- gehouden. Gedurende drie wordt daar door ruim 200 en (tussen de 14 en 16 jaar uit Nederland, Engeland, nd, Italië en Frankrijk van iten gewisseld over de toe van de landbouw. „Toen ik oep in „De Boerderij" las, er gelijk dolgraag heen", Marjan. „M'n vader is boer andbouw heeft m'n interes- indien is een reis van vijf ïaar Frankrijk natuurlijk ook keg. Ik ben er dus echt voor itten en heb m'n best ge ien zo verzorgd mogelijk rift' te maken, waarbij ik kritisch uit de hoek ben Hoornder crossloop trok elnemers. Voor het eerst een kandidaat voor de ca- vrouwen 8 km, zodat ook eerst de speciale medail- deze categorie kon wor- tgereikt. Die eer gold w Edeltraud-Kramer die md in 43.52 aflegde. km mannen werd Theo non winnaar met 30.38. Sturkenboom 33.37; 3. tewing 34.36. annen: 1. Marcel Boertien Minne Goenga 14.28; 3. ;hoonheden 15.21. louwen. 1. Ina van Sam- 24; 2. Gaby Otner 21.30; gekomen. Ik vind namelijk dat de overheid lang niet genoeg doet. Eerlijk gezegd wordt er helemaal niets gedaan. De belangrijkste be drijfstakken heb ik in het tijdschrift behandeld. Ik heb neergeschreven wat ik er van vind en wat er vol gens mij uiteindelijk zal gebeuren", vertelt de OSG-scholiere, die zo juist 5 VWO heeft afgerond. Discussie In totaal vaardigt Nederland 40 jongeren af naar Eurocampus. Ter voorbereiding op de Franse bijeen komst komen de deelnemers vrij dag in Den Haag bij elkaar om in discussie te gaan met Marius Va rekamp, voorzitter van het Land bouwschap. Onder leiding van Bas Westerweel kunnen de jongeren vragen stellen aan Varekamp over de toekomst van de landbouw. Gedurende deze dag krijgt Marjan Smit ook haar (symbolische) prijs uitgereikt. De beoordeling van de werkstuk ken vond 20 juni plaats. Een dag later bereikte het goede nieuws de Oostkaap. „Ik was net naar Schindlers List geweest toen ik hoorde dat ik de eerste prijs had", vertelt Marjan. „Dat is dan zo'n enorme tegenstelling dat je het amper kunt bevatten. De volgende dag drong het pas goed tot me door." Tekening Het werkstuk van Ellen Smit, die dit jaar twee MAVO deed, was van een geheel andere aard dan dat van haar zusje. Ellen leverde een tekening in, die ook een plaatsje in de bus naar de Auvergne opleverde. Op de tekening staat aan de bo venkant een boerderij afgebeeld, aan de onderkant een industrieter rein met allemaal rook eromheen. „Ik heb het verschil tussen van daag ën morgen willen uitbeel den", zegt Ellen. „De boerderij is „vandaag", ik kan hem zo vanuit bllen ill en Marjan Smit van de Oostkaap: na het bollenpellen richting Frankrijk. (Foto Harry de GraafI het raam zien staan Het rokende industrieterrein is de toekomst." De twee Texelsen, die op het ogenblik nog druk zijn met bollen pellen, vertrekken 1 augustus naar Frankrijk. Gezellige drukte op de noodcamping: de euro s makkelijk naast de tent. 3. Brigitta Gruisinga 23.36. Veteranen 8 km: 1. Bert Vreeswijk 33.09; 2. Piet Bakelaar 33.17; 3. Koos Boertien 36.04. Jeugd tot 14 jaar, 4 km: 1. Eric Bakker 17.24; Tim Muehlein 17.52; 3. Kees van Smet 18.15. klanten zich gestoord aan de radi ospot. Ze vonden dat Texel zich presenteerde als een pretpark." Co Vinke denkt dat Polling de brief niet goed heeft begrepen. „Maar onze actie heeft dus wèl doel ge troffen, De conclusies die Polling trekt zijn voor zijn rekening. Hij vergeet waarschijnlijk dat ik praat vanuit mijn bestuurlijke verant woordelijkheid. Het gaat niet om wat fk wil, maar om het belang van ondernemersin het alge meen." Vinke zegt geen welles-nietes dis cussie te willen voeren over het belang van Texelpromotie. „De meerderheid van de TVO-leden heeft aangegeven dat het belang rijk is. Maar Polling is geen TVO- lid, dus hij moet niks. Niemand moet iets. We hebben met de brie ven alleen geprobeerd de verant woordelijkheid neer te leggen waar hij hoort." caliën op het strand: Bel iweer, tel. 12066. len munitie: Bel de politie, cht: Voor meldingen van of.zwemmers in nood: artsen: Alleen voor spoed- telefoon 12527. Spree- nDen Burg: maandag t/m 7.00-17.30 uur, maandag- gavond 19.30-20.00 uur. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Open van maan dag tot en met vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur. Zondag van 11.00- 12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. 'EcoMare: Centrum voor Wadden en Noordzee, Ruyslaan 92, De Koog, tel. 17741. Open: dagelijks (behalve zondag van 1 november tot 1 april). Zeehonden voederen: 11.00 en 15.00 uur. ebitreparatie: Tandtech- Kralingen (samenwer kt het Tandheelkundig vergoed door het zieken- el. 12069. Spoedeisende ook in het weekend, na ch overleg. miek R. van Oosten (parti- raktijk), tel. 16441. Ook 's in in het weekend. gevonden huisdieren: osion „Slufterweg", Sluf- Ü6, Eierland, tel. 11477. kentewege aangewezen ngadres van onbeheerd "en katten en honden, ''ehun huisdier kwijt zijn, "er informeren. achten: Afdeling milieu gemeente Texel, tel. tijdens kantooruren op ir>. Ook (24 uur per dag): klachtentelefoon, tel. ^0- Privacy gegaran- achtshulp: Advocaat mr. Elke maandag van ^uur spreekuur in d'Ou- Den Burg. Moratorium en trombo- Kruiswerkgebouw, Witte 19. Den Burg (ingang opraktijk). Iedere maan- !°nderdag van 9.00 tot kan men hier bloed laten 14887, b.g.g. Gemini- 15 Den Helder, 02230- 11299. Trombosedienst- (en/of briefje van arts), van ziekenhuis en ^spapieren (zieken- oieenemen. 'Maritiem en Juttersmuseum: Barentszstraat 21, Oudeschild, tel. 14956. Open: dagelijks, behalve zondag. 'Oudheidkamer: Kogerstraat 1, Den Burg, tel. 13135. Open: van 1 april tot en met 31 oktober en voorts in kerst- en voorjaarsvakan tie, van maandag tot en met vrijdag. 'Agrarisch en Wagenmuseum: Hogereind 6, De Waal, tel. 12951. Open: van Pasen tot en met 15 september (en herfstvakantie), dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur (zaterdag tot 16.00 uur), zondag en maandag en na 15 september dagelijks van 14.00-16.00 uur. Elke dinsdag- en donderdagmiddag smids-demon- straties van 14.30-16.30 uur. Af spraken voor groepen buiten ope ningstijden: 18909 of 18622. 'TESO bootdienst: Informatie over wachttijden tijdens vakantie- drukte: tel. 69690. Gevonden voorwerpen: tel. 69655. Informa tie over vertrektijden en tarieven: tel. 69691 of 69692. Hoofdkan toor: tel. 69600 (alleen op werk dagen van 8.00 tot 16.30 uur, niet op vrijdagmiddag). Openbaar ver voer reisinformatie: 06-9292 (50 ct/p.m.). 'Radio Texel: Stichting Lokale Omroep Texel, Postbus 178, 1790 AD Den Burg. Studio: Molenstraat 4 (onder De Buureton). Dagelijks te beluisteren op FM 106.2. Met muziek, achtergronden en actuele informatie over Texel. Studiotele foon 12199. Op de noodcamping weten ze er van mee te praten: het seizoen is akelig laat op gang gekomen. Al op 9 juli was de camping in ge reedheid gebracht maar dat weekend dienden zich alleen en kele groepen vrouwelijke padvin ders aan, niet omdat er op andere campings geen ruimte was maar omdat ze overal werden gewei gerd. Groepen jongeren staan in een kwade reuk, zelfs al zijn het keurige scoutingmeiden zoals in dit geval. Hoewel de meeste vakanties wa ren begonnen en de weersom standigheden voortreffelijk waren, was er tot afgelopen donderdag nauwelijks aanloop op de nood camping. Maar toen ineens barst te de stroom los. De loslopende jongeren konden op de reguliere campings niet meer aan de bak en meldden zich in drommen op de noodcamping aan de Westerweg. Zaterdagavond stonden daar meer dan honderd tenten, zo'n 300 toe risten. Schaarste Dat betekent allerminst dat op Texel veel jonge vakantiegangers zijn. Het tegendeel is het geval en de horeca klaagt daarover steen en been. In aanmerking moet na melijk worden genomen dat op Texel maar weinig campings jon geren opnemen en dat de ruimte voor deze categorie (maar ook voor kampeerders in het algemeen want er zijn de laatste jaren nogal wat kampeerplaatsen ingeruild voor lucratiever accommodatie- vormen) eerder toe dan afneemt. Eigenlijk kunnen alleen op de RST- camping Kogerstrand en in vakan tiecentrum De Krim grote aantal len jongeren terecht, zodat het niet zo verwonderlijk is dat deze categorie zich al gauw bij de nood camping aandient. Op de belang rijkste camping Kogerstrand wordt ten aanzien van de jongeren een stringent beleid gevoerd. Op Daar geldt bijvoorbeeld een maximum van zes personen per tent (zodat een grotere groep die met een le gertent komt, niet is toegestaan) en moet elke kampeerder zich kunnen legitimeren. De minicam- pings op de diverse boerderijen bieden nauwelijks soelaas. Ook daar is men niet gek op jongeren. Op de noodcamping mogen de kampeerders in principe maar één nacht staan. Meestal lukt het wel om daarna op een reguliere cam ping te komen. Sommige gasten voor de noodcamping worden haast dagelijks bezorgd door de politie. Het zijn mensen die zijn be trapt op clandestien kamperen. Minder sober De noodcamping is een stuk min der sober dan in vorige jaren. Er zijn nieuwe toiletten en er kan nu ook worden gedouched, wat een betalen aan iets waar hij geen op- ,,0nze huisbaas, onze leveran ciers, de nutsbedrijven, de ge meentelijke belastingontvanger, onze verzekeraars, de adverten tiemedia, allen zijn zonder uitzon dering tevreden over ons betalingsgedrag. Dat Vinke onte vreden is kan niet anders dan een gevolg zijn van een kinderlijk idee dat wat hij wil ook automatisch door iedereen wordt gewild", al dus Frank Polling van Mansolein Mineralen. Hij is boos op TVO- voorzitter Co Vinke wegens de brief die vorige week naar Texelse ondernemers is gestuurd. De brief van TVO is verzonden aan ondernemers die geen lid zijn van deze instantie en ondernemers die wel lid zijn, maar hun bijdrage nog niet hebben voldaan. Aanleiding was de bijdrage voor recla mespots om de aarzelende sei zoenstart een positieve impuls te geven. De aansporing lid te worden en te betalen is Polling in het verkeerde keelgat geschoten. „Wij zijn geen lid van TVO. Sterker nog, we zul len nooit lid worden van een club waar je het risico loopt „vertegen- woor digd" te worden door iemand met een dergelijk onver mogen zaken juist te stellen." Pol ling vindt het belachelijk dat hij wordt aangeschreven om mee te opluchting is voor zwembad Mo lenkoog want daar kwamen de gasten van de noodcamping in vo rige seizoenen een douche nemen. De prijzen zijn ook aangepast. Het verblijf op de noodcamping kost nu f6,- per persoon per nacht plus f6,- voor een tent en f3,- voor een auto. Erg makkelijk voor de kam peerders is dat de auto naast de tent mag staan. Toch willen de meeste jongeren de noodcamping graag verruilen voor een gewone camping, bij voorkeur in De Koog omdat die plaats wordt gezien als het uitgaanscentrum. dracht voor heeft gegeven. „TVO was in paniek over de tegenvallen de toeristenstroom naar Texel, TVO nam de beslissing om radio zendtijd te kopen en mag daar dus geheel zelf de consequenties van dragen." Polling is ook geen lid van de VVV en voelt zich dus niet geroepen om mee te betalen aan de recla mecampagne. „We zijn met ge raadpleegd over deze reclame, we hebben geen opdracht of mandaat verleend om namens ons op te tre den, we betalen dus niet. Overi gens hebben veel van onze Opgeleid door het IMKO in Den Burg slaagden de volgende kandi daten voor het Middenstands diploma: Bert Kamp, llsa Graaf, Christine van Rijs- Verhoeff, Roel Ploeg. Harry Smit, Bart de Vries, Miranda Boon, Eliza Schuijl, Wendy Schraag, Norbert Smit. Robin van Sam- beek, Marco van Sambeek, Connie Bakker en Ralph Koning. Het is mogelijk om het mid denstandsexamen in twee gedeel ten af te leggen. Geslaagd voor één gedeelte: Petra Goossens, Cees Aris Trap, Eddy Ver meulen, Wim Schouten, Duwie Bakker- Stark, Willem van de Rijke, Bert van der Vis, Andryna van der Vis, Michelle Jan sen, Sandra Rikkenberg, Mirjam Moer beek, Conny van Beek, Marjolein Reeder, Catharina Reeder-Runhardt en Fred Poeda Aanmelden voor de nieuwe cursus is mogelijk op 6 september a.s. in de O.S.G. „De Hoge Berg" om 19.15 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Mr. F.R. Visman, tel. 18824. Vanaf half september start de Oosterendse keramiste Ellen de Vries met cursussen op het ge bied van keramiek. De cursussen worden gegeven op een mooie lokatie, namelijk in de voormalige school. Oost 90 in Oost, aan de rand van Drijvers Vo- gelweid de Bol. Ellen de Vries genoot haar oplei ding bij Crejat. Gedurende vijf jaar bekwaamde zij zich daar in allerlei facetten van beeldende vorming. Zij heeft in haar vorige woonplaats Ursem in Noord-Holland al erva ring opgedaan met het geven van cursussen in de eerste beginselen van keramische vorming. De cursist wordt in tien lessen ver trouwd gemaakt met het mate riaal (klei en verschillende glazuren), de technieken en de mogelijkheden daarvan voor het zelfstandig (ook thuis) maken van werkstukken. In kleine groepen wordt kennis gemaakt met kera miek, dat wil zeggen met de mo gelijkheden van het beeldend vormgeven aan werkstukken van bijvoorbeeld chamotte-klei, het glazuren en vervolgens bakken daarvan. Het gaat dus niet om een cursus pottenbakken, maar om het beeldend vormgeven naar eigen idee. Gestreefd wordt naar cursusgroe pen met een omvang van onge veer tien personen. De lestijden kunnen enigszins worden aange past aan de mogelijkheden van de cursisten. In principe beslaat een les één dagdeel, dat wil zeggen een ochtend, een middag of een avond. De kosten zullen voor tien lessen f 195,- bedragen. Daarbij zijn het benodigde materiaal (o.a. klei en glazuren) en stookkosten inbegrepen. Inlichtingen: Ellen de Vries, tel. 18057 (na 18.00 uur). B en w willen het IBN (Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek, voorheen RIN) uit 't Horntje toe stemming verlenen om tijdelijk een observatiepost op het wad te plaatsen. Het IBN heeft de post nodig voor een onderzoek naar de gevolgen van de diverse wa tersporten op vogels, die in dit ge bied voedsel zoeken en rusten. Doel is meer inzicht te krijgen in de reacties van watervogels op passerende zeilboten, kano's, mo torkruisers en dergelijke. Het on derzoek wordt uitgevoerd in opdracht van de ministeries van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij en Economische Zaken. Ook de Zeeuwse Delta wordt daarbij bestudeerd. Bedoeling is de wadhut neer te zetten ter hoogte van De Cocks- dorp, op een wadplaat grenzend aan het Vogelzwin. Eerst tot en met oktober aanstaande, en daar na voor de periode maart tot en met oktober 1995. Eigenlijk zijn - volgens het bestemmingsplan Waddengebied- op het wad geen bouwsels toegestaan, maar er kan vrijstelling worden verleend voor observatiehutten ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek die binnen bepaalde afmetingen blij ven. De waarnemingspost van het IBN voldoet aan de gestelde voor waarden. Het culturele en sportieve festival ..Een dagje wereldlslwijd" heeft zaterdag een groot aantal bezoe kers naar zwempark Molenkoog getrokken. De inbreng van de be woners van het asielzoekerscen trum in De Koog bezorgde het festival een extra dimensie. Met spontane mgziekoptredens en het winnen van het minivoetbaltoer- nooi kregen de .andere Texe laars" veel waardering. De opkomst overtrof de verwach tingen van de organisatie, een sa menwerking van zwempark Molenkoog, de stichting Rekrea- tiewerk Sportraad Texel, de Wel- zijnsstichting en de Stichting Popmuziek Texel (Stipt). Door de grootte van het terrein (het veld bij het zwembad) leek het misschien niet ontzettend druk, maar over de hele middag en avond genomen kwamen zeer veel mensen een kijkje nemen. Daartoe behoorden ook vakantiegangers, aan gespoord door o.a. aanplakbiljet ten en het voorpagina-artikel van de Vakantiekrant. Voor de toeristen waren vooral de optredende bands interessant. In druk maakte een onaangekondig de solo van Mark Fonds junior, die -zichzelf begeleidend op gitaar een paar prachtige liedjes vertolk te. De show werd echter gestolen door de asielzoekers. Pedro uit An gola verzorgde een langdurige „rap" op caraïbisch overkomende klanken en Abdul uit Sierra Leone wist met zijn bongo en eenvoudi ge zang het publiek lichtjes aan het swingen te krijgen. Gedanst werd er ook tijdens de show van de „afro-Texelse" band Soulou Ma Nam. De echte Afrikanen in het publiek pikten de klanken op en bewogen met de Texelse danse ressen mee voor het podium. Uiteraard leverde hen dit een open doekje op. Voor een mooi moment zorgde gitarist Pieter Adriaans van de bluesband Bottle, Steel Com pany. De groep speelde een door hem speciaal voor het festival ge schreven nummer, met als refrein „ledereen is gelijk, iedereen is vrij. Er ligt een mooie toekomst klaar voor jou en mij." Het dagje wereldlslwijd werd af gesloten met een enorm kamp vuur, waar vele bezoekers onder het genot van bier en gitaarmuziek neerstreken. Texels kampioen Jaap Dros gat tijdens het dagje wereldlslwijd een schaaksimultaan. Asielzoeker Sabih uit Irak Igeheel links met het hoofd m de handenI bleef zeer lang op de been tegen Dros, die slechts éénmaal Itegen een Duitse jongen) In het stof moest bijten /Foto Harry de Graaft

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5