J- jjCampeerjeugd komt voor gezelligheid naar Texel Campings zijn kritisch, niet jeugdonvriendelijk Weekendtoeristen trekken aandacht 'n Biertje bij de tent en stappen in De Koog Zelfs Bremakker is grote groepen beu, maar: TEXELSE f C0UranT riping zo streng school" Texel ruigWij vinden 't gezapig' en 's avonds stappen; alsof je hetzelfde Ferienfiirt cassettebandje hoort lagere Stroom kamp- anften VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 storven liggen De Dennen erbij, evenals de uitgestrekte natuurgebieden. Op deze mooie zomerdag zijn de revakantievierders daar niet te vinden. Hoe brengen ze un tijd dan wèl door, en wat trekt hen eigenlijk? In de 60 struikelde de politie over de illegale kampeerders geen plekje op de camping konden bemachtigen, óf jren op een clandestien avontuur. Velen kwamen al- net een slaapzak en wilden de „gezelligheid" van Texel en. Een ronde over het eiland, anno 1994, leert dat er lat betreft eigenlijk maar weinig is veranderd. ndcamping aan de Wester- |ormt voor veel jongeren de kennismaking met Texel, druk in het kleine kantoor ss Maas, de beheerder van ^camping. „Wij zoeken een anders rijden ze heel Texel is zijn devies. Vijf jongens diagen willen -zoals de sn- naar het jeugdterrein amping Kogerstrand. Drie enders gaan daar ook naar houden het hier op poolen, jigaan en dan de kroeg in. stappen dus, en daarmee op de noodcamping lang enigen. „Toch is de jeugd liger en gematigder dan een jar geleden", beweert Maas. jaren '90 ging het er wild i: veel drank en een hoop Ïr. Ze kwamen hier echt leest uit te hangen. Nu zelfs geen takje afgebro- Irritant leid ontbijten doen vier va- langers uit Haarlem in La nle in De Koog. Een blik op ■loge leert dat het inmiddels pis... De tafel is rijkelijk ge let verse jus, melk, crois- |n krentebollen. aandeden en De Slufter. De Cocksdorp bleek daarna te ver weg. Maar waarom zou je zo ver reizen, zo vragen ze zich af, als je binnen vijf minuten een potje bier kunt drinken bij de buren? Discotheek De Metro in De Koog valt in de smaak bij de feestvier ders. „Ze draaien daar een beetje house en ook Nederlandstalige Strand, brOmmeHOCht muziek, van die lekkere meezin gers. En wat we ons van Texel her inneren als we weer thuis zijn? Dat we iedere avond dronken waren..." deren brachten hen naar Texel. Julia en Hanna hebben geduchte plannen om het eiland te verken nen. Fietsen, vogels kijken en mis schien wagen ze zich aan Fallschirmspringen. Verder vinden ze het „sehr schön das alles flach ist". Onder de bruidssluier op het bin nenplaatsje van NJHC-herberg Pa- Ze kunnen zich wel voorstellen dat Schaapjes tellen, dat doen vijf Til- burgers (15-20) die op de camping op De Krim verblijven. „Als je er iedere dag op uit gaat, heb je Texel binnen een paar dagen wel gezien en blijft er weinig anders over dan schaapjes tellen." EcoMare, scooters, uitgaan in het Eierlandse huis, herrie maken met andere jongeren, het wordt een cassettebandje wat je af kunt draaien zodra je een groepje jonge ren tegenkomt. Strand en een goed uitgaansklimaat is alles wat ze zoeken. Patrick (20) is niet veel verder dan de pettenwinkel gekomen, hij heeft er gelijk vijf exemplaren van ingeslagen. In de winkels voelen ze zich in de gaten gehouden, wat uitlokt dat ze zich er ook naar gaan gedragen. „Steek in je zak, neem mee", stangen ze het win kelpersoneel. In de disco zijn ze onder hun eigen „soort"en voelen ze zich thuis. Lekker in het zonnetje ontspannen ze zich nog even. Hun spullen zijn half ingepakt, pa en moe komen ze zo halen en dan zitten hun twee weken vakantie erop. Een andere Krim-gast, Wilco (17), vindt Texel saai en is van ellende iten is belangrijk", zeggen irdt daar dan ook veel geld [gegeven. Gisteren is het in EcoMare geweest, ze van het eiland dus al „heel :ien. De vier Haarlemmers ren op camping Ko- id. „De regels zijn daar wel 't is net een lagere Herman (26), die voor fitje de groep versterkte, en boete omdat hij onbe- detent van zijn kameraden ielachelijk vinden ze die controle. Gelukkig bleek de te regelen met een be- sluitingstijden van de dis- zo n vinden ze behoorlijk irri- Noem nou es de leuke Dp", onderbreekt Dennis klaagzang van Raymond iou, dit tentje is wel leuk", melige antwoord, id verbaast zich over de af- m van het eiland: „Ik was Mop 'n waddeneiland ge- Ik dacht dat je overal de zien.'Dennis, die met één k kap wat suf uit zijn ogen al voor de derde keer op ivindt het alweer voor her- ■-!n Mbaar Veronica s Drive-in Show is één van de populairste attracties voor de vakantie jeugd. Hier een beeld van afgelopen woensdagavond in het Eierlandsche Huis. (Foto Frans Hopman) Gezapig receptie van het Ko- 'd aangeland blijkt het ifterrein niet te betreden lokale pers. „Teveel moei- ^in het verleden", spreekt <js bewerker raadselachtig en *jft het bij. Algehele natie ontstaat als een jon- i camping niet op mag: rwijsbriefje van de nood- camping. „Leuke boel hoor op Texel!", foetert de vakantieganger. De dame achter de balie laat zich echter niet van haar stuk brengen, sust de boel en verwijst hem verder. Via een omweggetje blijkt de jeugdcamping voor iedereen toe gankelijk. Twee sportieve eerste jaars psychologiestudentes uit Utrecht proberen voor de tweede keer in één week een paar dagen te ontspannen op Texel. De met rugzak bepakte dames waren eer der deze week weer terug naar huis gegaan wegens een fikse on weersbui. Nu komen ze het op nieuw proberen. Karlijn (21) en Machteld (21) hadden gehoord dat Texel een nogal ruige reputatie heeft. „Vooral onze ouders waren wat achterdochtig. Maar nu we hier zijn vinden we het nogal geza pig." Hun redenen om hier te ko men zijn nogal eenvoudig: „Texel is lekker dichtbij en dus goedkoop." Op de brommer Lui bakkend in de zon liggen zes jongens (19-20) uit Kortenhoef (vlak bij Hilversum) op het strand. Hun verblijf hier vinden ze in één woord „perfect", in tegenstelling tot vorig jaar topn het „kloteweer" was. Ook zij komen voor de gezel ligheid en het uitgaansleven. Gisteren maakten ze een brom- mertocht waarbij ze 't Horntje norama zitten in alle rust twee Keulse meiden. Een bak sla met dressing staat op tafel, daarnaast ligt een walkman en een boekje „Holland by train". Julia (19) en Hanna (18) waren al in Middelburg en na een weekje Texel willen ze doorreizen naar Amsterdam. Het is hun eerste keer en eerste dag op het eiland. Mooie verhalen van an- sommige Duitse toeristen zich im populair maken. „Nederlands is voor de ons een moeilijke taal en het wordt op school ook niet ge leerd. Dat is best wel jammer en eigenlijk best stom", aldus Hanna en Julia. Uit op een Ferienfiirt zijn ze niet, dat vinden ze veel te geforceerd. Bovendien heeft Julia een vriend. maar een kanocursus gaan volgen bij paal 28. Hij is hier met zijn ouders, maar misschien had hij be ter met een groepje vrienden kun nen komen. Wilco heeft discotheek De Toekomst in De Koog van binnen bekeken, maar hij vond er niets aan. „Heren scheidsrechters, de wed- Het mooie weer van deze zomer heeft veel dagjesmensen en wee kendtoeristen naar Texel gelokt. Een deel om van het eiland te ge nieten. Andere, vooral (oudere) jongeren, trekken naar De Koog om er vrijdag- en zaterdagavond de bloemetjes buiten te zetten. Dat verschijnsel heeft een keerzij de. Omdat ze op een camping niet terecht kunnen of niet de moeite nemen er een te zoeken slapen ze in de auto of slaan hun kamp op in de vrije natuur. Patrouillerende politie moet herhaaldelijk optre den, zo bleek deze week opnieuw. Uitgezonderd de slechte zomer van vorige jaar is het weekendtoe- risme niet veel groter dan voor heen, constateert J. Moorman, unithoofd van de politie. „We pa trouilleren in het weekend vooral tussen de sluitingstijden van de café's tot een uur of vijf 's mor gens. Dan stuiten we nogal eens op jongeren, zo tussen de vijftien en dertig jaar, die in de auto of ge woon buiten slapen. Vaak gaat het om een paar uur en pakken ze vroeg in de morgen weer de boot naar de vastewal. Het heeft in die gevallen geen zin ze naar de nood- camping te verwijzen, want ze hebben toch geen kampeerspullen mee." De buitenslapers riskeren een be keuring. „Het gebeurt nogal eens dat ze eens slok op hebben en dan plassen ze op plaatsen waar dat niet mag of ze zijn luidruchtig. Als er klachten zijn, gaan we erop af." In campers wordt nogal eens ille gaal gekampeerd. Met name Italia nen die niet bekend zijn met de lokale wetgeving, zijn er berucht om. Noodcamping Cees Maas heeft er geen moeite mee als de politie midden in de nacht campers naar het terrein aan de Westerweg stuurt. „Het is strijd is voorbij!". Kariem (24) en Gerard (26) ploffen neer na een partijtje beach-volleybal bij paal 20, dat door het Rekreatieteam is georganiseerd. Kariem .(24) werkt drie weken in De Toekomst. Het valt hem op dat de discobezoekers erg jong zijn en veel drinken. „Het is hun eerste onafhankelijke vakantie, eigenlijk kan er weinig fout gaan", stelt hij gerust. Zelf vindt hij Texel een pri ma vakantie-eiland. „Je hebt hier alles: bowling, sauna, zwembad. Alleen fietsen kun je hier niet, daarvoor waait het veel te hard." Het uitgaansleven op Texel heeft hem bij nader inzien minder te bie den dan verwacht. „Misschien ga ik er nog even tussen uit, een avondje stappen in Amsterdam." Margriet Timmer wel goed, want anders gooien ze bijvoorbeeld hun troep tussen de bomen. Zelfs hier doen ze dat nog, terwijl we toch voorzieningen heb ben om hun afval in op te vangen. Italianen niet hoor, die ruimen alles netjes op. Het zijn de Nederlanders die er een rommeltje van maken." Het parkeerterreintje op de nood camping voldoet goed. „Daar kun nen ze hun voertuig overdag achterlaten." Hij constateert dat er op Texel eigenlijk te weinig standplaatsen zijn voor campers. Maas merkt dat de drukte inmid dels aan het afnemen is. „Ik heb vandaag (donderdag, red.) net een groep van dertigmensen binnen gekregen die nergens anders te recht kan. Anders zou de nood camping leeg zijn geweest. Trouwens 15 augustus gaan we sluiten. Dat is voorschrift. Volgens Maas zijn ook daarna de gereser veerde plaatsen grotendeels vol geboekt. „Er is nog wel ruimte op de trekkersplaatsen. En op boere nerven. Ik heb hier dertien adres sen aan de wand." Horeca De weekenddrukte in De Koog is ook volgens horeca-exploitant Frits Langeveld niet groter dan an dere jaren. „Maar omdat het door de week rustiger is, valt het juist op dat het in het weekend vol zit. Want zou het weekend wèl druk ker zijn dan anders, dan zou de ca paciteit te klein zijn. En dat is niet het geval. Het weekendtoerisme is vooral in opmars onder gasten die anders een langere vakantie op Texel doorbrachten. Ik zie op vrijdag- en zaterdagavond name lijk nogal wat gasten die ik wel ken van voorgaande jaren, toen ze lan ger op het eiland verbleven." Lan geveld vermoedt dat deze categorie hun vakantie nu in zui delijker streken doorbrengt. „Maar ze willen nog wel even een wee kendje naar Texel." Hij merkt dat in z'n hotel, waar zich veel weekend- gasten melden. Slaapzakje Het is Langeveld niet ontgaan dat een deel van de weekendtoeristen inderdaad geen slaapplaats heeft. „Waar ze dan slapen? Misschien in de auto, of met dat mooie weer van de laatste tijd gewoon buiten. Dan nemen ze een slaapzakje mee Voor de politie natuurlijk on doenlijk om die allemaal op te spo ren." Het probleem wordt volgens de ondernemer deels veroorzaakt doordat de campings geen plaats bieden aan vrijgezelle jongeren. Hij denkt dat de overlast die deze groep „buitenslapers" veroor zaakt overigens wel meevalt. „Vlak de groep Texelaars die in het weekend naar De Koog komt niet uit. Die kunnen er ook wat van..." trui men 'kantie vieren met andere leeftijdgenoten, daarvoor komen de meeste jonge- 25 jaar is inderdaad weinig veranderd, zo wordt duidelijk bij het door- ran de TC-jaargang 1969. Tentje mee, overdag naar het strand en 's avonds ■J #en is Sarasani, de toenmalige poptempel, verruild voor de café's en disco's *9 fen ander verschil is. dat Texel op de hippe jongeren van toen een enorme yskracht uitoefende. De afgelopen jaren is het aantal jeugdige kampeerders toornen Het lijkt erop dat bestemmingen als Torschelling (zie de reportage sfgelopen week) en Renesse de plaats van Texel hebben ingenomen. „Kamperen is een sociaal gebeu ren. Groepen passen daar moeilijk tussen. Of het nou gaat om jon geren, of om mensen van een jaar of veertig, in groepen wordt altijd meer lawaai gemaakt en gek ge daan. Jarenlang hebben we ze geaccepteerd, maar afgelopen voorjaar was ook voor ons de maat vol." Janny Koning, mede- exploitante van „De Bremakker", legt uit waarom zelfs op haar, als tolerant bekend staande camping alleen nog groepen van maximaal vier personen worden toegelaten. Daarnaast wil zij graag -naar aan leiding van eerder verschenen publicaties- kanttekeningen plaatsen bij de problematiek van kamperende jongeren. „Op zichzelf vormen jongeren geen probleem. Maar wel als ze in een groep komen", zegt Janny Ko ning. „Het is logisch dat campings zich kritisch opstellen. Groepen gaan ten koste van de nachtrust. Vooral als ze een weekendje ko men stappen. Vol drank keren ze dan 's nachts terug en moeten wij maar zorgen dat we ze opvangen en naar hun tent begeleiden." Hoewel het probleem al jaren speelt, bleven groepen welkom op De Bremakker. Enkele negatieve ervaringen vormden dit voorsei zoen echter de welbekende drup pel die de emmer deed overlopen. „Het ging om drie groepen, die te lefonisch hadden gereserveerd. Aan de telefoon krijg je de mooiste verhalen, maar ze nemen je ge woon in de maling. Hoewel we ze tevoren hadden verteld dat hier veel gezinnen staan en er bepaal de regels gelden voor de nach trust, trokken ze zich er niets van aan toen ze eenmaal hier waren." Nette meiden En wat nu? „Het gevolg is dat we geen zin meer hebben in groepen, groter dan vier personen. We ne men dus nog wel jongeren aan, maar selectief. Reserveren is no dig." Dat laatste ondervond een groep scouting-meisjes, die zich vorige maand bij de receptie aanmeldde. In een krante-artikel over de nood camping verbaasde beheerder Kees Maas zich erover, dat zelfs deze „nette meiden" overal wer den geweigerd. Janny Koning: „Als ze hadden gereserveerd, had het gekund. Maar nu hadden we niet genoeg plaats, terwijl zij persé met z'n allen bij elkaar wilden staan. Blijkbaar is het ze op andere campings eveneens niet gelukt, en dus belandden ze op de noodcam ping." Geen bal aan De Bremakker zet de jeugdige kampeerders bewust niet op één terrein, maar tussen de gezinnen. „Dat werkt goed. Jong en oud trekt op de camping naar elkaar toe. Soms gebeurt het zelfs dat een stel jongens bij een gezinnetje kan meeëten." Dé regel op het terrein is, dat iedereen rekening met elkaar houdt. Dat betekent niet alleen, dat de jeugd na een avondje disco stil moet zijn, maar andersom geldt ook voor de gezinnen dat zij hun kroost niet al om zes uur 's morgens de tent uitjagen. Zoon Ralph Koning, die intussen is aangeschoven, zegt dat hij niet moet dénken aan een camping zonder jongeren. „Dan zou er geen bal aan zijn." Ook het omzetten van tentplaatsen in vakantiehui zen, zoals op zoveel andere cam pings is gebeurd, ziet hij niet zitten. „Dat gebeurt niet, het is mijn toekomst." De vermindering van het aantal tentplaatsen is een terugkerend punt van discussie. De (natte) ho reca ziet dit als voornaamste re den, dat de kroegen en discotheken minder gevuld zijn dan vroeger. Minder plaats, dus minder jongeren, dus minder uit gaanspubliek. Janny Koning vindt echter niet dat door de Texelse campings een jeugdonvriendelijk beleid wordt gevoerd. „Nee. Het zou pas onvriendelijk zijn, als er geen jongeren meer worden aan genomen. Bij mijn weten is dat niet zo. Wel zijn we kritisch. Dat is het gevolg van de situatie een jaar of vier, vijf geleden. Het gedrag van de vakantievierende jeugd liep hier toen uit de hand. Texelaars en andere toeristen klaagden erover, wat leidde tot de nota leefbaar heid." Serieus nemen Toch vindt ze dat de beweringen over de terugloop van het aantal jongeren dat naar Texel op vakan tie gaat, reden voor bezorgdheid zijn. „Je kunt kritiek hebben, maar we mogen de geluiden vanuit de horeca best serieus nemen. Wat dat betreft vind ik het voorstel, dat Pieter de Groot onlangs deed, om te komen tot een toeristisch plat form, een prima zaak. Laten we maar eens met elkaar in discussie gaan en ons afvragen wat we nou eigenlijk willen. In elk geval zullen we er toch voor moeten zorgen dat we de jeugd niet kwijtraken." Deze jongeren vermaken zich best op de camping en het eiland. Bremakkerbeheerder Ralph Koning (met zweetdoek) is even aange schoven bij Susan. Jolanda en Silvia uit Schipluiden en Mike en Paul uit Zevenaar (Foto Frons Hopman)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7