Gouden toerist in bloemetjes gezet Ondernemersschap aan de hoge kant Internationale kunst in Galerie Tessel Bedrijvi gfteid Agenda TEXELSE^* c0URanT Hoornder Donderdag met veetraditie Marine vaart zanger naar benefietconcert Margot Bik start met yoga-lessen Mannenkoor start zilveren jaar Scouting gaat paalzitten Koger spullenmarkt bracht f2200,- op Dinsdag 23 augustus In Cinema Texel draait om 16.00 en 19.00 uur „The Flintstones" en om 21.15 uur „Beverly Hills Cop III". Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de sportvissersclub een wed strijd op het strand bij paal 17, speciaal voor toeristen. De wielervereniging houdt een criterium op de baan bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Op het B-veld van SV Texel wordt de bekerwedstrijd Texel-HRC gespeeld, aanvang 18.30 uur. In de Waddenwinkel in de Wil- helminalaan verzorgt Green peace een lezing over walvissen in de Noordzee, aanvang 20.00 uur. Entree f5,-. In de R.K. kerk van Den Burg wordt een zomeravondcon cert gegeven door Paul Gers- sen (orgel) en Roel Bergsma (trompet). Aanvang 20.15 uur. ciële acties nodig voordat het be drag dat de Koger gemeenschap voor het dorpshuis bijeen moet brengen (een ton) op tafel is. In tegenstelling tot de eerste drie markten, begon deze later op de dag: rond 16.00 uur. De bedoeling is in de herfstvakantie weer een markt te houden, echter binnens huis. Ook in de kerstperiode zal iets gebeuren. Met de organisatie van de markt en de verkoopactiviteit was een tiental vrijwilligers belast. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treedt vanaf 21.00 uur Mars Teunisz op met het programma „Vos". Entree f17,50; vriendenprijs f 15,-. Woensdaa 24 anaustus In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje", om 16.00 en 19.00 uur „The Flintstones" en om 21.15 uur „Beverly Hills Cop III". Donderdag 25 augustus In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje", om 16.00 en 19.00 uur „The Flintstones" en om 21.15 uur „Beverly Hills Cop III". Tussen 19.00 en 2*.00 uur houdt de sportvissersclub een wedstrijd op het strand bij paal 28, speciaal voor toe risten. Het IVN Texel houdt een plan- tenwandeling in het Hoge- berggebied. Start om 19.30 uur bij het zwempark Mo lenkoog. Vrijdag 26 augustus In Cinema Texel draait om De lampionnenoptocht in Den Hoorn op donderdagavond gaat wegens het overlijden van Jan Kil- jan niet door. Wel is er op Hoorn der Donderdag de veemarkt volgens oud-Texels gebruik, waar bij het traditionele handjeklap niet zal ontbreken. Van de partij is ook zanger/entertainer en sinds kort Hoornder Kees Klaassen. Zijn op- 14.00 uur „Duimelijntje", 16 00 en 19.00 uur j Flintstones" en om 21.15, „Beverly hills Cop III" Vandaag is de medische p in De Koog voor het laatste opend: tot 19.00 uur Wielervereniging Texel hoi een tijdrit over 32 kilom» Start bij de PEN-centrale< 18.15 (jeugd) en 19.00 (senioren). Voor de overige evenemem wordt verwezen naar del kantiekrant. Hoogwater te Oudescli Dl. 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 Za. 27 Zo. 28 Ma. 29 Di. 30 10.55 en 23.20 11.14 en 23.1) 11.56 en 23.40 12.04 en - 0.15 en 12.35 0.24 en 12.55 0.30 en 13.14 1.07 en 14.05 Aan het strand is het ongeveer eer. eerder hoog water De zon komt 21 gustus op om 6.43 en en gaatoi om 20.35 u. 29 augustus laatsteh tier. 30 augustus doodtij. treden belooft een klinken sluiting van de laatste Ho Donderdag te worden. De uitslagen van de verlots 18 augustus zijn als volgt: 46, 51, 135, 235, 287, 29) 408, 485, 529, 562 er, Oranje 11 en 44. De prijzen te halen bij Ferry Zwanenb donderdagavond in Ons Hu Maar we worden een ouder, hè? Dus nu komen het openbaar vervoer na eiland, maar op Texel zelf dt alles fietsend". Ve Deze keer ging de aankon „Heidehof" gepaard met ei ne schok. In de tuin stor Om tijdig op het liefdadigheid sconcert voor de vluchtelingen in Rwanda te zijn kreeg de Texelse zanger Kees Klaassen hulp van het Marine Beveiligingskorps. Klaas sen dreigde door een dubbeloptre- den op donderdag, het concert mis te lopen. „Geen nood", bracht het korps een pijlsnelle patrouille boot in gereedheid die de zanger naar Den Helder bracht. Andere artiesten in Heerhugowaard wa- renMarco Borsato, Saskia en Ser ge en G'race. Nooit eerder namen zoveel Nederlandse artiesten be langeloos mee aan éen benefiet concert, dat een groot succes werd. Overigens kwam dat mede tot stand dankzij sponsoring van de Texelse Wolonderneming. Op de foto (gemaakt door Huib Klaas sen!, stapt broer Kees aan boord. Midden sergeant M. Marbu's en rechts matroos 1 B. Erbrink. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Na Den Helder is Texel de meest ondernemende gemeente van Noordholland. Dat constateert de Stichting Ondernemen in De Kop. Sinds de start van het ondersteu ningsproject op 9 oktober 1992 meldden 68 Texelaars zich met een bedrijfsidee. Zes onderne mers hebben hun plannen inmid dels verwezenlijkt. Omdat het project eind 1994 eindigt, roept de stichting op nieuwe initiatie ven vóór 1 september aan te melden. De stichting begeleidt aankomen de ondernemers of zelfstandigen met nieuwe ideeën of uitbrei dingsplannen bij de uitvoering. „In de praktijk is het zo dat onderne mers hun vak goed beheersen. Op het gebied van marketing organi satie en administratieve of finan ciële kwesties hebben ze tekort kennis of geen tijd." Met een be drijfseconomisch plan kan de stichting hulp bieden, zodat finan ciers met de ondernemer in zee durven gaan. Omdat de aanloop tijd na de start een half jaar be draagt, is het zaak dat men zijn plannen spoedig kenbaar maakt aan de stichting. Met 68 aanvragen scoort Texel tien procent van het totaal in de kop van Noordholland (totaal In september begint Margot Bik uit Den Burg met het geven van yoga-lessen op Texel. De begin nende docente is van plan om met twee groepen van start te gaan: op vrijdagochtenden van 9.00-10.00 uur en van 10.30- 11.30 uur. Doel is het verkrijgen van ontspanning bij de deel nemers. Voor Margot Bik betekent dit een nieuwe carrière als lerares. Tot zes jaar geleden stond zij voor de klas aan de Rijksscholengemeenschap Texel. Haar vak biologie heeft ze nu verruild voor yoga. Hiertoe volgde ze de afgelopen jaren bij de Vereniging ter Bevordering van het Universeel Denken „Unide" in Amsterdam een 4-jarige opleiding tot Hatha- en Raja-yogalerares. Afgelopen voorjaar gaf zij al yoga- les in Den Helder, in opdracht van de Stichting Welzijn Ouderen Den Helder. Op vrijdag 9 september begint ze met haar lessen op Texel. Indien daarvoor voldoende belangstelling bestaat, kan er ook een avondgroep van start gaan. De door haar gegeven yoga is ge schikt voor alle leeftijden. Het accent ligt op het loslaten van spanningen in de spieren en hier van bewust te worden, waardoor men leert ontspannen. „Andere spanningen (geestelijk) kunnen hierdoor beter worden gehanteerd en worden daardoor opgelost. Het gevolg is een vrijer en bewuster bewegen in het dagelijks leven." Voor meer informatie en opgave is Margot Bik bereikbaar via telefoon 15235. 670). Dat Texelaars met zomaar met een plannetje komen, blijkt uit het aantal gestarte bedrijven, dat met zes zaken 22,2 procent van het totaal bedraagt. Het gaat om Aquarius, de ambulante verkoop van vis door Willem Wierts, Dros Bakkerij/Maalderij, Zilte Zeegroen te Texel van Marc van Rijsselberg- he. Reclame-ondernemers Winter en Wolthoorn zagen mede dankzij de stichting hun samenwerking bezegeld in Reclamestudio R&R. De Tesselse Bierbrouwerij en Slachthuis Texel hebben geen na dere toelichting nodig. Zeven acht plannen zijn nog in ontwikke ling. Het Texels Christelijk Mannenkoor hervat vrijdag de repetities. Toe gewerkt wordt naar het jubileum concert op zaterdag 22 oktober ter viering van het 25-jarig be staan. Nieuwe leden zijn de ko mende vrijdagavonden welkom in het muziekcentrum aan de Pe perstraat in Oosterend, waar van 19.30 tot 21.30 uur wordt ge oefend. Het jubileumconcert moet het hoogtepunt vormen van het zilve ren jaar. Het koor krijgt bij die gele genheid versterking van pianist Rob van Dijk (broer van Louis) en sopraan Jorinc Samson. Het op treden vindt plaats in de Ned. Her vormde kerk van Den Burg. Daarnaast is een feestcommissie bezig met de voorbereiding van een gezellige avond voor de leden. Het koor, dat onder leiding staat van Martien de Visser uit Den Hel der, telt momenteel ruim zestig le den. Dat is veel, maar toch hoopt het bestuur op aanvulling. Met het oog op de toekomst is vooral de aanmelding van jongeren gewenst. Vol lof zijn de Vellenga's over Jan en Hanneke Smit van „Heidehof" aan de Jan Ayeweg, waar ze de afgelopen 35 jaar gast waren, soms meerdere keren per jaar. Die beschouwen ze als goede familie, waar ze alles tegen kunnen zeg gen. Jan Smit zegt dat het omge keerde ook het geval is. Vellenga verklaart nogal gevoelig te zijn voor een vriendelijke, eerlijke en correcte behandeling, niet alleen op zijn vakantieadres maar ook in winkels en horecabedrijven. Hij weet wat sommige ondernemers De heer Vellenga zelf komt veel langer dan vijftig jaar op het eiland. Als jongetje logeerde hij al in 1923 bij zijn oom, veldwachter Otto Goënga. Ook was hij wel bij Sietse Ploeg, de molenaar van De Traanroeier in Oudeschild. De trouw aan het eiland heeft niet alleen te maken met de schoon heid en veelzijdigheid van Texel als recreatiegebied, maar vooral met de persoonlijke contacten, die zich in die jaren hebben ontwikkeld. VVV-directeur Joost van Linge overhandigt Texelse lekkernijen aan het „gouden" paar Vellenga. Wie een combinatie van heden daagse kunst wil zien, kan tot 17 september terecht in Galerie Tes sel. Dat galeriehoudster Tiny Vis ser niet van beginnerswerk houdt, straalt af van de interna tionale expositie die is samen gesteld uit etsen, keramieken. óbjecten van porselein en glazu ren kommen. ,,De galerie is een liefhebberij. Als het niet klikt tussen de kunstenaar en mij, dan weet ik dat zijn werk niet in mijn galerie thuishoort", leidt Visser rond door haar zaak in de Kogerstraat. Ruim van tevoren v&rdiept de kunsthistoricus zich in de achtergrond van de kunstenaar, wiens werk ze bekijkt op (interna tionale) tentoonstellingen. Ze houdt ervan zich in deze mensen te verdiepen. „Neem deze kerami sche schalen van And ré Va ere- wyek. Een kunstenaar die het zichzelf heeft aangeleerd. Een aar dige jongen, waarvan ik de kwali teit van zijn werk heb zien groeien. Kijk deze schaal. Die is af." Promi nent aan de muur hangen de etsen van Gea Karhof. „Eén van de bes te grafici van Nederland", roemt Visser. In haar gedetailleerde et sen combineert ze oude culturen met de hedendaagse figuren. In haar laatste prent vertegenwoordi gen Grace Jones, Micky Mouse en Cleopatra oude en hedendaagse extravagance. Porselein Voor haar expositie strikte de gale riehoudster verder de Duitser Horst Göbbels, wiens objecten van porselein inmiddels vaste gast zijn. Minuscuul gerangschikte gaatjes en draden in zijn werk ge- bord van Texel Vastgoe koop". Jan en Hanneke Srr het wegens gevorderde leef om gezondheidsredenen i aan doen. Ze hebben een* in aanbouw in de Mars i Burg. Er hebben zich voorj hof" (dat met de bijbehoren merwoning aan totaal 16 onderdak kan bieden) al o gegadigden gemeld, maart: ver stuitte verkoop af op d De familie Vellenga watf spanning af wie de nieuw; naar wordt en welke vera gen dat met zich zal meebr Stilzitten en toch geld verdienen. Voor elk uur dat Gerie Vlas zon dag op een paal blijft zitten, keren haar sponsors een bedrag uit voor de Wereld Jamboree '95. Hoe lang ze het volhoudt weet ze nog niet, maar de 14-jarige scout is beslist niet van plan als eerste op te geven. We gaan zelf rond om sponsors te krijgen, haalt de veertienjarige paalzitster haar lijst van geldge vers tetevoorschijn. De vergoeding die ze per uur krijgt, varieert tus sen de ƒ0,50 en f 5,- per uur. De wedstrijd wordt gehouden door de Rowan en Sherpa-afdeling van Scouting, waarvan Gerie lid is. „Hartstikke leuk. We zijn van de zomer op kamp geweest, hebben een milieuweekend gehouden en houden tochten. Of ik al eerder aan paalzitten heb gedaan? Nee, maar het lijkt me wel spannend. En om het uur mo- ,ft,o Timm.™».) gen we vijf minuten pauzeren." ven aan dat de voorwerpen met uiterste precisie zijn gemaakt. Veel ronder en kleuriger van vorm en typisch Engels zijn de glazuren kommen van Eric Stocki. Ze zijn in de oven nog bruikbaar ook. Ande re keramieken zijn Ivet Thunissen. De kunstwerken staan harmo nieus gerangschikt tussen uiteen lopend materiaal van bekende en minder bekende makers, waaron der enkele Texelse. De indeling van de tentoonstelling is merendeels het werk van Peter Visscher, de vaste etaleur/decorateur in de galerie. Belangstelling Als galeriehoudster constateert 77- nie Visser dat haar exposities zich in een vrij constante belangstelling mogen verheugen. „Een bepaalde kring Texelaars stapt hier bij elke tentoonstelling even binnen. Soms wel meerder keren, want er is zo veel te zien. Ze kopen dan met al tijd wat, maar toch wel regelma tig." Datzelfde geldt voor vakantiegangers en tweede wo ningbezitters met een interesse voor kunst. Voor verveling is ze niet echt bang. „Misschien neem ik wel een breiwerkje mee." De wedstrijd start om 10.00 uur op het terrein aan de Bernhardlaan. De zaterdag op het dorpsplein van De Koog gehouden spullet- jesmarkt heeft ongeveer f2.200 opgebracht. Het was de vierde en voorlopig laatste markt ten bate van het toe komstige dorpshuis van De Koog. Met de markten is totaal ongeveer f10.000,- bijeengebracht. Er zullen nog vele markten en andere finan- Vrijdagmiddag werd het c toeristenjubileum van de ga's feestelijk herdacht directeur Joost van Linge die gelegenheid blij te i Texel blijkbaar zo leuk is d? sen daar telkens weer teru Hij constateerde dat de Vellenga zich bijzonder bes voelt bij het wel en wee* eiland. bent beter op de van de omstandigheden e wikkelingen dan menigee/i geschreven staat in bevolkingsregister. Ik vind stemrecht zou moeten heb de gemeenteraadsverkiezi Van linge overhandigde schenk een mand met Boontje", lamsvlees en Texelse producten en boo een rondvlucht boven het aan. Gastheer Jan Smit met champagne een dronk de levenslange verbonden^ gasten en gastheer in goe zondheid. Allemaal gek van Texel. Het echtpaar Vellenga poserend met het echtpaar Smit. dochters, schoonzoons en klemkinderen voor „Hei dehof (Foto's Harry de GroefI Veranderingen De familie heeft Texel in al die ja ren sterk zien veranderen, niet al tijd in gunstige zin. Vinden ze Texel anno 1994 niet erg toeristisch en druk? Vellenga haalt de schouders op. „We merken er weinig van. Buiten de concentraties is ruimte en rust zat. Wat we wel jammer vinden is dat de duinen niet meer vrij toegankelijk zijn. Een gunstige ontwikkeling daarentegen vinden we de aanleg van dat fietspaden- net. We maken er volop gebruik van. We zijn fanatieke fietsers. We hebben geen auto. Vroeger fietsten van Haarlem naar Texel. De VVV zou opgeheven kunnen worden als alle toeristen waren zoals de 80-jarige M. Vellenga uit Haarlem. Deze Texel-liefhebber en zijn vrouw brengen al vijftig jaar al hun vakanties op het eiland door. Ook hun twee dochters (die er al 35 jaar komen) respectieve lijke schoonzoons en inmiddels drie kleinkinderen willen van geen andere vakantiebestemming we ten. „We zijn allemaal Texel-gek en dat gaat nooit meer over". blijkbaar nog niet weten: „Dat is het allerbelangrijkste als je men sen wilt vasthouden. Het is de beste en de goedkoopste reclame die je kunt maken, want de men sen geven hun goede ervaringen door aan anderen en die komen dan ook naar Texel". Die enkele keer dat Vellenga eens in een café of winkel onverschillig of onbe leefd werd behandeld, herinnert hij zich nog heel precies.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2