It bedreigde in aantal lepelaar moet verdubbelen 1 Denkend aan Texel, zie ik eind'loze files..." m£2Cv. carMoon ML l vi i larisma trekvogel goed voor miljoen gulden mdschapszorg ergert zich aan „eilantisme" daar de zeehond i moerasgebieden iri 'TEXELSE^* COURANT' VERKEERDEI J QRGVISfc Bescherming lepelaar smaakt naar meer JT- College niet in actie na vuurtorenkwestie Geslaagd Khter Maarten Stoepker geeft op de uitkijkpost bij De Geul aan de gasten tekst en uitleg over de kolonie lepelaars. (Foto Gerard Timmerman) is de zeehond een graadmeter is voor de kwaliteit van Idenzee, is de lepelaar dat voor moerasachtige gebieden sDe Geul. In die wetenschap start een ambitieus soort- i ;hermingsplan dat de populatie van onze „nationale vo- moet oppeppen. Met het geld daarvan kunnen aan de ;ant van het eiland diverse projecten worden gereali- I, zoals piasbermen in de Rogsloot. Omdat Texel als bol- van de lepelaar bekend staat, werd het plan dinsdag it NIOZ gepresenteerd. tiaar is niet zomaar op de Lijst van bedreigde soorten len. Van de minstens 1000 rsparen die in de vorige in Nederland nestelden, Ie de populatie tot slechts aren in de zestiger jaren. In- is die weer gegroeid tot 500. ns Staatsbosbeheer heeft de minstens 1000 )l go lepelaar vanaf 1880 enkele decen nia niet meer op Texel gebroed. Pas na 1900 streken enkele paren neer in De Muy, maar de eerste jongen zouden pas in 1933 voor het eerst uitvliegen. „De jachtopziener in De Geul bij Den Hoorn keek wel eens jaloers naar zijn collega in De Muy", zo vertelde loco-burgemeester Daan Schilling in zijn openingswoord in het NIOZ. „De Muy had iets ma gisch. Want déér zaten lepelaars. Wij hadden in De Geul dan wel rei gers, maar dat was toch wat an- 1850- 1920- 1940- 1900 1930 1950 1960- 1966- 1971- 1976- 1981- 1986- 1965 1970 1975 1980 1985 1990 broedparen van de lepelaar sinds 1850 ders. Ik herinner me nog de blijdschap van de boswachter in De Geul toen de lepelaar na jaren van afwezigheid eindelijk weer neerstreek in zijn gebied. En de vermelding van de eerste lepelaar in de lente in de Texelse Courant zegt veel over de waarde van de betekenis van de vogel voor de Texelaars." Drie kolonies Natuurbeschermers die uit het he le land dinsdag naar de presenta tie van het ambitieuze soortbeschermingsplan waren ge komen zagen tijdens de excursie dat de lepelaars inmiddels broeden in kolonies in De Geul, De Muy en op de Schorren. Met anno 1994 zo'n tachtig paren heeft het eiland een voornaam aandeel in het to taal van 500 in Nederland. Het is de natuurbeschermers nog niet genoeg. „De lepelaar is nog steeds een sterk bedreigde soort", wees dr. A.N. van der Zande van het ministerie van natuurbeheer op het belang van het soortbe schermingsplan waarvoor Den Haag de komende vijf jaar een mil joen gulden heeft uitgetrokken. Doelstelling is om in het jaar 2000 750 broedparen in Nederland te hebben en tien jaar later 1000. Piasbermen „Niet alleen een praatstuk, maar wel degelijk een plan om iets mee te doen", doelde hij op concrete maatregelen. Zogaat Staatsbos beheer steile kanten van de Rogsloot bij De Cocksdorp vergra ven tot ondiepe oevers, zoge- naamde piasbermen, zodat de lepelaars beter naar voedsel kun nen zoeken. Want de „koning van het moeras" heeft wel lange be nen, maar in diepe sloten gaat hij kopje onder. Dankzij een flauwe oever kunnen de lepelaars al lopend met de sna vel naar voedsel vissen. Overigens profiteren ook andere waterdieren, zoals kikkers, padden en salaman ders van de glooiende oevers. Het waterschap Hollands Kroon heeft plannen de hoofdwatering door Ei- erland van soortgelijke oevers voorzien. Stekelbaars passage De lepelaar voedt zich met kleine vissoorten zoals de driedoornige stekelbaars, paling en spiering. Die zwemmen binnenkort weer volop in de Roggesloot dankzij de stekel baarspassage Op initiatief van de Werkgroep Texelse Lepelaars wordt die in de Waddenzeedijk bij De Cocksdorp gemaakt. Stekel baarsjes, paling en spiering waar mee de lepelaar zich voedt kunnen daardoor net als vroeger weer naar hartelust naar binnen zwem men. Het lijkt erop dat het beno digde geld nu beschikbaar komt. Staatsbosbeheer heeft plannen om een dergelijke passage vanuit de Mokbaai in de Moksloot aan te leggen. Broedgebieden Behalve het maken van fourageer- gebieden wil men ook de broe- domstandigheden voor lepelaars verbeteren. De vogels nestelen zich bij voorkeur op afgelegen plaatsen in moerasgebieden waar ze niet worden gestoord of be dreigd door roofdieren. Door een vossenplaag in het Zwanewater, weken lepelaars in 1987 massaal uit naar De Geul. Sinds fretten in het verleden veel schade aan de kolonie in De Muy hebben aange richt, wordt op Texel met succes aan frettenbestrijding gedaan. Utopia De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten heeft vergevor derde plannen om van land rond hoeve Utopia in Het Noorden een moerasgebied te maken waar le pelaars en andere vogels kunnen fourageren, zo vertelde mevrouw Van Leeuwen, van Natuurmonu menten. Over. de aankoop is in middels volledige overeenstem ming bereikt met de eigenaar. Het gaat om dertien hectare grond, die volgens haar agrarisch van weinig waarde is. Omdat nog enige tijd gemoeid zal zijn met de aanwijzing als natuur gebied en het verkrijgen van de benodigde ontgrondingsvergun ningen, etc. zal de natuurontwik keling op z'n minst nog enkele jaren op zich laten wachten. Snel resultaat Wat Van Leeuwen betreft zal het met bij de aankoop van Utopia blij ven. „Natuurontwikkeling biedt veel mogelijkheden voor vogelbe scherming, maar staat nog in de kinderschoenen." Als voorbeeld noemt ze de binnendijkse plasjes VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1994 7\ l LEPELRRR5 WEET U WRflR HET TOILET 151 DE PLRSBERM BEDOELT U?? BELÜ0RT)x die ontstaan zijn na de dijkverho ging. „De aanleg daarvan heeft snel resultaat. Bij hoog water fou rageren er veel steltlopers zoals kluten, tureluurs, bontbekplevie- ren en ook bergeenden. Eigenlijk moeten er langs de hele Texelse oostkust op regelmatige afstand dergelijke zilte moerasgebieden komen. Van Leeuwen zegt nog niet in onderhandeling te zijn ge weest over de aankoop van een boerderij in polder De Eendracht, maar ze geeft aan dat Natuurmo numenten wel geïnteresseerd is. Ze riep Den Haag op ook toekom stige natuurontwikkeling mogelijk te maken. Een geluid dat wethou der Schilling met gemengde ge voelens moet hebben aangehoord. De onderhandelingen tussen de gemeente en de provincie over de aanwijzing van natuurgebieden /'V. /Vv.V (het convenant) verlopen volgens de wethouder „moeizaam". Internationaal De bescherming van de lepelaar beperkt zich niet alleen tot maat regelen in Nederland. Ook interna tionaal worden afspraken gemaakt om de beoogde groei te bereiken. Op de lange tocht van en naar overwinteringsgebieden in Afrika, staan de trekvogels aan veel risico bloot. Onderhandelingen hebben er al toe geleid dat in Frankrijk moerasgebiedjes zijn gemaakt waarin de vogels een tussenlan ding kunnen maken om „bij te tan ken" en waarvan inmiddels dankbaar gebruik wordt gemaakt. Zorgelijk is nog dat de lepelaar voor de Franse jagers vogelvrij is. Charisma Het is vooral de bekendheid die de Hy? /y,V.v< v I iJZrz.Tr Belangrijkste voedselgebieden tijdens de broedperiode. lepelaar bij uitstek geschikt maakt om in bescherming te worden ge nomen en spoort yogelbescher- mers in hun vrije tijd tellingen of ander werk doen. Het is een vogel met charisma en daarmee een goed voorbeeld om ook andere projecten van de grond te krijgen. Daarvan profiteert dan ook de le pelaar weer, terwijl andere vogels voordeel hebben van verbetering van de leefomstandigheden van de lepelaar, concludeerden de sprekers. Lepelaar poetst zijn veren. nkend aan Texel, zie ik eind'loze files, voor Texels enige licht staan". Aldus de eerste regels van een variant op Nicht van Marsman „Denkend aan Holland", dat is d'ukt in het jaarverslag van de Werkgroep Landschaps- Texel. De parodie rept verder over luid schreeuwende 'is, toeristengetto's, vroeger bloemrijke landerijen die iljartlakens zijn geworden en het leven dat in ammoni- «np is gesmoord. overtrokken dus, maar dat werkgroep en het is be en met ludieke intenties ge- verklaart secretaris Sytske en-Overbeeke. Weinig begrip learverslag wordt afkeuring broken van het „eilantisme" afgelopen jaar de lokale nog meer heeft beheerst voeger. „De kreten Texel voor klaars en Handen af van 9«ven blijk van weinig begrip draagkracht van de na- Historisch medegebruik van :,uur klinkt logisch en eerlijk, tet moet toch duidelijk zijn 11 niet altijd meer kan wat *rwèl kon. Ooit was er in- nergens prikkeldraad, ook ^landerijen van de boeren, '^ongelimiteerd gevist wor- lfl de Waddenzee - met een en kleine bootjes. In een tijd ^ssatoerisme en mechani- Zu"en ook de regelgeving en terming van natuurgebie den veranderen. Onze 15 dat vooral de Texelaars 0o9 krijgen en begrip op to voor het waarom van na tuurbescherming op Texel. We hopen dat onze werkgroep daar aan een positieve bijdrage heeft geleverd. In ieder geval is het ons streven, de kloof tussen een deel van de Texelaars en de natuurbe scherming te helpen overbruggen in wederzijds begrip en overleg". Hors De plaatsing van de Hors, de Ra zende Bol en andere gebieden on der de natuurbeschermingswet heeft het afgelopen jaar de ge moederen sterk bezig gehouden. Volgens de werkgroep was er sprake van veel misverstand. Op de Razende Bol kan „rustige" re creatie (dus zonder speedboten, waterskiën, motorcrossen e.d.) ge woon doorgaan en hoeft alleen het meest kwetsbare deel te wor den afgesloten. Tendentieus Het grote verzet van de bewoners van Den Hoorn tegen toepassing van de natuurbeschermingswet op de Hors, was volgens de werk groep het gevolg van gebrekkige voorlichting, een verkeerde voor stelling van zaken door de tegen standers en tendentieuze berichtgeving in de Texelse Cou rant. „We hopen dat het inmiddels tot iedereen is doorgedrongen dat een natuurmonument geen verbo den terrein hoeft te zijn en dat Hoornders en andere Texelaars en toeristen nog tot in lengte van ja ren over de zandplaat kunnen zwerven. Alleen de hond zal op sommige plaatsen aangelijnd moeten zijn. Maar dat is dan ook alles". Haneplas De Haneplas, die op dit moment niet vrij toegankelijk is, staat ook op de nominatie om te worden aangewezen. De werkgroep vindt het vreemd dat nu wordt gedi scussieerd over toekomstige ver boden die daar echter al sinds jaar en dag gelden. Het probleem van de winteropslag van strandhuisjes op parkeerterrei nen is nog niet opgelost. Staats bosbeheer heeft beloofd een eind aan dit strijdige gebruik te maken, maar volgens de werkgroep is het nu de gemeente die de zaak rekt. „Ons is niet alles duidelijk, alleen dat de duinen er 's winters nog steeds rommelig bijstaan en dat de huisjes er ook niet beter op worden. Deze winter zijn er diver se in elkaar gewaaid". De werkgroep doet verder verslag van de strijd tegen het slordige rooien van sneeuwklokjes in de Dennen, waarbij met transportma- terieel schade wordt aangericht aan de vegetatie, die een jaar later nog zichtbaar is. De werkgroep- is blij met het Mokslootprojekt, maar ergerde zich aan het grote bord waarop de uitvoerders van het werk met „gi gantische" letters werden ver meld. „Wij probeerden via gemeente en provincie het gevaar te te laten verwijderen, maar he laas lukte dit niet". Drempels Ook de pogingen om snelheids- remmende voorzieningen te krij gen op de strandslagen (in plaats van de aanleg van fietspaden) hadden geen succes. De groep blijft het proberen, gesterkt door de wetenschap dat verkeersdrem pels e.d. elders op Texel blijkbaar wel kunnen. „In de vroege ochten duren wordt geregeld meer dan 100 km gereden langs strandsla gen. Heel wat zoogdieren en vo gels overleven dat niet". De werkgroep is blij met de riole ring op camping „Kogerstrand". „En actiepunt van vele jaren kan worden afgevoerd van onze lijst". De werkgroep had liever een golf baan gezien nabij de Grensweg aan de bosrand dan op de nu ge plande locatie bij de Haneplas. De gemeente dacht er anders over. Slecht beheersplan Het beheersplan van Staatsbosbe heer is volgens de werkgroep slecht onderbouwd en teveel ge richt op recreatie en te weinig op natuurbehoud. Een kritisch artikel in die zin schreef de groep voor het tijdschrift „Duin". Wat betreft de kustverdediging had de werkgroep bij de vuurtoren graag een dam van 1500 meter gezien in plaats van de nu geplan de kortere. Bij een langere dam blij ven de duinen natter. De werkgroep kreeg na veel aan dringen gedaan dat „obstakels" die in het bos door paardenliefheb bers zijn neergezet, werden op geruimd. Ook in dit jaarverslag laat de werk groep zich kennen als fel tegen stander van de plezierjacht. De werkgroep zegt daarmee op een lijn te zitten met de publieke opinie en betreurt dat de staatssecretaris voor natuurbeheer een andere visie heeft. „De jachtlobby blijkt tot dusver sterker dan de demo cratie". Samen met de Vogelwerkgroep riep de werkgroep de Texelaars op om klachten over jacht door te geven. ,,We ontvingen diverse reacties, enkele meldingen van echte excessen, maar vooral ook brieven en telefoontjes waarin men uiting gaf aan ergernis over het feit dat in rust-, recreatie-, stilte- en natuurgebieden wèl mag worden gejaagd". De werkgroep had er ook be zwaar tegen dat Staatsbosbeheer de „Korverskooi" in beheer wil geven bij de Wildbeheereenheid Texel, dus de jagers. Staatsbos beheer heeft daar meer vertrou wen in dan in beheer door een door natuurbeschermers op te richten stichting, wat de werk groep zou willen. Het laatste woord is daarover nog niet gezegd. Exoten In het jaarverslag keert de werk groep zich tegen het introduceren van eekhoorns, wasberen en an dere diersoorten die op Texel van nature niet voorkomen. Ontsnapte wasberen zouden een slachting kunnen aanrichten onder de lepe laars. De werkgroep heeft de ge meente gevraagd om door middel van de algemene politieverorde ning het houden van „exotische" dieren aan banden te leggen. De werkgroep heeft verder strijd gevoerd tegen de zandwinning in de Waddenzee, temeer daar veel meer zand wordt weggehaald dan de vergunningen toelaten. Rijks waterstaat liet weten dat het win nen van zand in de Waddenzee vanaf 1994 tot het verleden zal behoren. Er wordt gezocht naar andere winplaatsen. De groep voerde ook actie tegen het parkeren van booreilanden, in het Helderse deel van de Wadden zee. Dat is vlak bij Texel, zodat het landschap vooral daar wordt be dorven. De werkgroep plaatste bij het Horntje als ludieke actie tegen het opnieuw mogelijk maken van olie- en gasboringen in de Waddenzee een bordje „Verboden naar gas te boren, natuurbeschermingswet". De werkgroep maakte bezwaar te gen de uitbreidingsmogelijkheden van uitgeverij/drukkerij Stark in het buitengebied bij Oosterend en kreeg steun van de provincie, die geen verklaring van geen bezwaar wilde afgeven. Die kwam er (na dat de zaak door Stark bij de Raad van State was aangekaart) alsnog, nadat Stark had beloofd niet ver der te gaan dan een kleine uitbrei ding. De berm van de Mokweg werd verhard zonder aanlegvergunning. De werkgroep beklaagde zich daarover Defensie moet de aan legvergunning alsnog aanvragen. Lap Onder druk van initiatiefnemers en de georganiseerde landbouw trok de werkgroep zijn bezwaar tegen de aardappelbewaarplaats van de gebroeders Lap in. De schuur staat er inmiddels. De werkgroep: „Wij vinden dat we in deze zaak gehinderd zijn in onze burger rechten". Op het hoogste niveau gelijk kreeg de werkgroep in de strijd tegen plaatsing van een windmolen in Zuidhaffel. De werkgroep vind windturbines alleen toelaatbaar in barken op landschappelijk weinig kwetsbare plaatsen, beslist niet in het waddengebied en ook niet op de Razende Bol. De werkgroep bemoeide zich ver der met de toepassing van de am- moniakwetgeving op Texel, de relatienota en met geluidshinder door vliegtuigen. De groep is ver tegenwoordigd in de Commissie Geluidshinder Texel. Men is tevre den over het contact met de vlieg velddirectie. „Wanneer overtre dingen plaatsvinden, wordt altijd direct opgetreden en onze klach ten worden serieus genomen". De angst dat een permanente be zetting van de vuurtoren van Schiermonnikoog ten koste gaat van de Texelse, vindt het college niet gerechtvaardigd. „De toezeg ging van de toenmalige minister van verkeer en waterstaat blijft gehandhaafd." Dat betekent dat tot 1 januari 1999 de bezetting van de huidige drie vuurtoren wachters, aangevuld met een parttimer in de zomer, gehand haafd blijft. In afwachting van het onderzoek naar de ramp met de viskotter Anne Jenny bij Schier monnikoog, onderneemt de ge meente geen actie. Anja Witte („Leiden") is op. 25 augustus afgestudeerd als inge nieur (ir.) in de zootechniek aan de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen. Tijdens haar studie heeft zij zich georiënteerd op de veehoude rij, met als specialisaties gezond heids/ziekteleer, vruchtbaarheid/voortplanting en agrarische bedrijfseconomie. Per 1 september gaat zij werken als do cente veehouderij/economie aan het Agrarisch Opleidings Centrum Alkmaar.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5