Belang van voetbalsport gaat boven 1 Maritiem museum heeft spektakelstuk nodig Fusie doet leden SVT en Boys pijn, maar: M Texel '94 Aantal bezoekers kan groeien naar 100.000 5 TEXELSE^* couRANT ■bestuur: „Team t bij grof vuil" \A 'oetbalprogramma Tevoko gaat weer naar De Koninghal DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 ien met honderd jeugdleden tams onvoldoende op leeftijd ;teren. „Eigenlijk is het gebrui- dat een club die KNVB- pal speelt, geen jeugdteam in loofdklasse heeft." Volgens jbestuurder Jan Raven moet loei met de honderd leden van loys wel bereikbaar zijn. Mo ral een professionele coördi- voor de jeugdafdeling len aangesteld. Afkicken en achterban van beide hebben nog een jaartje de L m„af te kicken" van de oude je. Voorlopig zal de samen- ig van de teams zoveel mo- ongemoeid worden gelaten reien de elftallen nog in hun kleuren. Ook zullen beide nen dit seizoen nog in functie zal er wel intensief over- rorden gevoerd, de nieuwe vereniging neemt e rechten als de plichten oude over. Dat betekent Je spelers automatisch lid ïi van v.v. Texel '94 en de rzijdse bezittingen van de Irinendom worden van de fu- ti Maar ook dat de nieuwe ging financiële en andere ihtingen op zich neemt. Trai- ■lans van der Neut (van SV blijft trainer van de senio- ims, terwijl Henk de Ruijter se Boys) de junioren en de onder zijn hoede krijgt. Damesteam B°Ys'vborzitter Kees de Grave moest praten als Brugman om de achterban over de streep te krijgen. was er bij de Boys over het «staan van het damesteam, ins is groot dat de dames nu op een hoekje worden ezet." Bestuurslid Frank de benadrukte na afloop nog ich in de nieuwe club vooral te maken voor het da- am. Bij Texel toonde het ir zich al genegen hier in de nst meer aandacht aan te ten. Insiders menen dat nu Ijf is overbrugd er snel een steam zal zijn. Blijdschap stemming was er blijd- I" De Grave: „Kijk, als j r staan we echt niet te jui- at onze club ophoudt te be ll Want als we vanavond op 7 voel hadden gestemd, zou f i «e niet zijn doorgegaan, leen op sentimenten kan je iub draaiende houden. We gewoon geen andere keus rdhollend de Haffelderweg steken. Maar misschien tve hier weer terug." spper. „Zo'n hevige strijd vanavond niet verwacht. Er rond een historische beslis- «lomen. Er is een nieuwe aangebroken, al is er nog doen." Met pijn in het hart, maar opgelucht gingen ze uiteen. De Ie- bekend wat er speelde, ledereen den van Texelse Boys en SV Texel die vrijdag- en gisteravond heeft vo|doende informatie gehad. met overweldigende meerderheid instemden met het sa- ln de Te*else Coura"t heeft alles mensmelten van hun clubs. Pijn was er bij de Boys. De op- LT als' ,edereennhetndruk heeft! heffing van een club met ruim 62 jaar voetbaltraditie ging heeft een ledenvergadering toch hen niet in de koude kleren zitten. Maar ook Texel ging diep, geen zin." want zij moesten afscheid nemen van de groen/zwarte kleu- Vertrek spelers ren. Tevredenheid overheerste, in de wetenschap dat de toe- Vcmor h:: -7s,„~r 'na r u u Het vertrek van spelers naar ande- komst bij de v.v. Texel 94 ,n veilige handen is. re dubs 2at menigeen niet lekker. Sommigen vonden dat het bestuur er te weinig aan had ge daan ze vast te houden. „Er is al leen uitstroom en geen instroom van leden. Is er wel met die jon gens gepraat?", informeerde Kees Maas. De Grave gaf aan spelers bij andere clubs niet te hebben bena derd. „Ik weet niet waarom ze zijn vertrokken. Ik heb het ze niet ge vraagd." voorzitters deden een be- i de vrijwilligers de schou- [onder te zetten. De Grave: [alleen dan zullen we wat oude club terug zien in 5 vereniging. En dan zul- ons er best thuisvoelen." stuur van SV Oosterend geërgerd aan een JIU ich 0 Vj Dat de achterban van Texelse Boys moet wennen aan de fusie was al ver voor vrijdagavond duidelijk. Een poging tot fusie zo'n vijf jaar geleden liep destijds schipbreuk. Speculaties over het verloop van deze vergadering en de uitslag van de stemming deden al geruime tijd de ronde. Het geroezemoes onder de 69 Boys-leden (waaronder 12 jeugdi gen) die gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging, verstomde pas toen voorzitter Kees de Grave met een ferme hamerslag de Boys vergadering opende. „Een histori sche opkomst, die het grote be lang van deze bijeenkomst bevestigt", verwelkomde hij zijn wat wantrouwige gehoor, onder wie ere-leden A. Wessels en Dirk Witte. Een moment van stilte was er voor oud-bestuurslid Henk Schrama, die vorige week is over leden. Het moet een geruststellen de gedacht voor De Grave zijn geweest dat Schrama kort voor zijn dood had laten doorscheme ren de fusie toch als onvermijdelijk te zien. Spanning Aan het gezicht van Texel- voorzitter Rob Dapper viel de spanning aan het begin van de vergadering goed af te lezen. Van zijn grootvader en oud-voorzitter Dirk Dapper wist hij dat het in het verleden tussen beide clubs niet boterde. „Ik zie het als een taak om deze fusie tot een goed einde te brengen. Ik hoop op veel wijs heid en een toekomstgerichte blik van de leden." Texel-veteraan Ruud Medendorp toonde zich tevoren al vóór de fu sie. „Het moet nü gebeuren, dan hou je de jeugd bij de club. Aan de andere kant is het ook wel weer jammer, want er gaat ook wat ver loren. En volgend jaar zou ik 25 jaar voor SV Texel spelen. Dat jubi leum zal nu wel aan m'n neus voorbij gaan..." Geen ruggespraak Het tempo waarin over de fusie was onderhandeld was menig Boyslid te snel gegaan. „Waarom is er geen ruggespraak met de le den gehouden. We hebben tevo ren geen discussie kunnen voeren", morde de zaal. Leden hadden het gevoel dat de bespre kingen achter hun rug om waren gegaan. Maar dat was volgens De Grave geen boze opzet geweest. „Het ging veel sneller dan ge dacht. Eigenlijk was het de bedoe ling dat de fusie pas op 1 juni 1995 van start zoukunnen. Maar toen we niet meer wisten waar we al die tijd nog over moesten onder handelen, hebben het er dit jaar nog doorgedouwd. Waarom zou den we het financiële voordeel dit jaar niet meepakken? En volgens mij was het bij iedereen toch wel Interesse Hij gaf wel een andere oorzaak voor het geslonken ledenbestand. „De interesse voor voetbal neemt af omdat andere sporten grotere aantrekkingskracht op de jeugd uitoefenen. Een verschijnsel dat zich niet tot Texel beperkt. In het hele land proberen voetbalclubs het hoofd boven water te houden door te fuseren." Verkwistend „Is het wel zo aantrekkelijk om met Texel samen te gaan, terwijl die club toch als verkwistend be kend staat?", vroeg Willem Roe per zich af. Als lid van de fusiecommissie verzekerde Hank Witte dat van die mentaliteit bij Texel geen sprake (meer) is. „De fi nanciële situatie van Texel en de Boys verschilt maar weinig. We hebben de boeken naast elkaar gelegd, want ook Texel dacht het zinkende schip binnen te halen. Toen bleek dat de hoogte van de schulden van beide clubs maar weinig verschilt. De laatste vijf jaar hebben ze aan de overkant de hand op de knip gehad." Bij SV Texel zette Huug Snoek de toon: „Zo, dus de Boys draaien geen verlies. Nou, wij wel dus. Ik stem vóór." Vrienden van de Boys Opposant Roeper maakte zich zor gen over het voortbestaan van Vrienden van De Boys", een fonds dat het jeugdvoetbal financieel on dersteunt. Hank Witte maakte dui delijk dat van opheffing geen sprake is en dat de baten in princi pe ten goede komen van de nieu we vereniging. Datzelfde gaat op voor de „Club van Honderd" van SV Texel. Over de „Boyskrant" kreeg Roe per te verstaan dat deze krant i voorlopig onder dezelfde naam blijft verschijnen. Uit de kostbare voorraad nieuwe omslagen die de club onlangs had laten drukken, bleek nog eens het onverwachte besluit tot fusie. „We gooien dat geld van de omslagen niet over boord." Roeper wilde als ludieke tegemoetkoming het woord „Texelse" wel aan de Boyskrant toevoegen. Pinkstertoernooi Wat betreft het organiseren van toernooien zal de nieuwe vereni ging de Boys-traditie voorzetten. Het pinkstertoernooi zal blijven be staan, verzekerde het bestuur. „VV Texel '94 wordt ons door de strot gedouwd", ageerdeere-lid Dirk Witte (sr.) tegen de nieuwe naam. Over een andere naam kon vrijdag met worden gestemd, al dus De Grave. „Maar als de naam niet goed ligt, kunnen de leden van de nieuwe club die volgend jaar veranderen. Deze is echter net als andere zaken door compromis sen van beide kanten tot stand ge komen." Oud-gediende Dirk Witte kon zich maar moeilijk bij het samengaan neerleggen en was bang dat de Boys opgaat in SV Texel. „Geen Volop spanning in het Boys-kamp tijdens het tellen van de stemmen. SVT-voorzitter Rob Dapper tijdens de fusievergadering. sprake van. Maar we moeten er wel voor zorgen dat we binnen de nieuwe club zoveel mogelijk in vloed krijgen", riep de voorzitter de leden op de nieuwe club na de fusie niet de rug toe te keren. Pijn Spreker Jan van der Ploeg, warm voorstander van de fusie, stak de bestuurders een hart onder de riem. „Natuurlijk doet opheffing van de club pijn." Realistisch stel de hij dat de clubliefde bij de jeugd al veel minder heftig is dan bij de oudere garde. „We moeten in de toekomst kijken. Het belang van de voetbalsport gaat boven clu bliefde." Henk Spigt wist nog een reden waarom zoveel mogelijk Boys leden vóór moesten stemmen. ,Als we massaal het bestuur steu nen, is dat de beste voorzet die we aan Texel kunnen geven." Oud-Texelspeler C. Boswijk, vond de tijd rijp voor een fusie. „Maar we moeten wel op het Texel-terrein blijven spelen. Ik heb hier nog leren voetballen." Doelman Bart Heerschap liet van uit de oppositie een heel ander ge luid horen en riep op tegen de fusie te stemmen. Handig, maar vergeefs bood hij zich aan voor het stembureau. Stemming Al tijdens het tellen van de stem men twijfelde weinigen er nog aan dat het merendeel vóór de fusie zou stemmen. „Ach, eigenlijk zijn we met tegen, maar er is wel kri tiek op de manier waarop het is gegaan", luidde een verwijt. Geruststellend was de gedachte dat de teams, met name de re creanten in de oude samenstel ling, in de bestaand shirts kunnen blijven spelen. „Want bij de oudere garde leeft de clubgeest toch wat sterker." Foto's en tekst: Gerard Timmerman. De Boys-leden luisteren aandachtig naar de voorzitter het artikel over het nieuwe tbalseizoen in de laatste Gesteld werd dat SVO het team „bij het grof vuil had neerd". Volgens voorzitter (oven is dat echter een on- fteergave van de feiten, anleiding van het verloop afgelopen seizoen besloot four het team niet meer in ven. In overleg met de ray- mssie is een oplossing ge- voor de spelers. „Dus njet bij het grof vuil gezet, is keurig geregeld." Het ftuur heeft er inmiddels wzen alleen nog zaalvoet- s in te schrijven, bestaan- felers die een binding met hebben. wptember: 1-Klif 2; 19.05 De Koog-Casino; «I-Plus Klus; 20.50 Jelleboog- 21.40 Mantje-Le Berrv, 22.30 f. De Koog. T september: Koog-Klif; 19.00 Casino-ASC De Koog 6-NIOZ; 20.40 4; 21 30 Casino-Texel 2. Texel 38 september: "Jim 2-Texel 4; 19.20 De Koog 20.15 Oosterend 2-Casino 4, 4-De Koog 7, 22.00 Jelle- 5. Jelleboog. ^ptember. 3-Texei 3, 18.20 De Krim- 19.20 Jelleboog-INoordh. be- "Jelleboog 2-De Koog 3; 21.00 Koog 2; 21.50 Klif 3-Texel, 1 Klus-Klif 2 ^Casino. faln gewijzigd. Het MJM; populair, maar het kan nog beter. Het jaarlijkse aantal bezoekers van het Maritiem en Juttersmu- seum in Oudeschild (thans 70.000) kan groeien tot ca 100.000. Dit is mogelijk als flink wordt geïnvesteerd in nieuwe at tracties met een spectaculair ka rakter. Naast realisering van reeds bestaande plannen voor de inrich ting van het buitenterrein wordt gedacht aan een publiekstrekker in de vorm van een onderwater panorama. Temidden van een groot aquarium met levende zee flora en -fauna, wordt een open gelegd scheepswrak gexposeerd en wordt getoond wat er aan la ding en andere bijzonderheden in het wrak zit. Mede door allerlei effecten moeten de bezoekers het gevoel krijgen dat zij zelf naar de zeebodem zijn gedoken. De kosten van een dergelijke at tractie zullen ettelijke tonnen belo pen, maar zullen niet uit de exploitatie gedekt kunnen wor den. Aan aanpassing van de huidi ge entreeprijs van f6,50 valt niet te denken want die is na een ver dubbeling in enkele jaren al aan de hoge kant in vergelijking met tarie ven van soortgelijke musea elders in het land. De hoop is gevestigd op particuliere fondsen en sponso ring door bedrijven. De kans dat deze investeringen zich na verloop van tijd zullen terugverdienen is zeer groot. De afgelopen jaren had elke uitbreiding van het museum een stijging van het aantal bezoe kers tot gevolg. Beleid Het op expansie gerichte beleid ten aanzien van het Maritiem en Juttersmuseum is verwoord in het dezer dagen verschenen be leidsplan, waarin ook de toe komstplannen voor de Oudheids kamer worden uiteengezet. Wat betreft laatstgenoemd museum wordt niet gestreefd naar vergro ting van het bezoek om de een voudige reden dat dit onmogelijk is. Het gebouw kan niet veel meer dan het huidige bezoekersaantal verwerken. De Oudheidskamer is bedoeld voor mensen die speciaal voor de hier getoonde cultuur historische collectie belangstelling hebben, terwijl het Maritiem Mu seum zo aantrekkelijk moet wor den dat „iedereen" erheen wil. Toch zal ook de kwaliteit van de Oudheidskamer-collectie worden verbeterd. Dit museum is thans een verzameling stijlkamers maar moet uitgroeien tot een museum over de bewoningsgeschiedenis van Texel. Dat de Oudheidskamer kan voortbestaan is vooral te dan ken aan de vrijwilligers die dit mu seum bij toerbeurt „bemannen". Geheel in tegenstelling tot scepti sche reacties in het begin, blijkt de ploeg vrijwilligers bijzonder stabiel te zijn. Hun eigen enthousiasme weten zij goed over te brengen op de bezoekers. Het beleidsplan spreekt zelfs van een „professio neel team". De directie van de stichting Texels Museum acht een goede omgang van het museumpersoneel met het publiek van essentieel belang en wil dit niet alleen van aanleg en enthousiasme laten afhangen. Het personeel van EcoMare, voor zover dat met publiek te maken krijgt, heeft onlangs een training van deskundigen gehad. Opbouw Het Maritiem en Juttersmuseum wordt nog steeds beschouwd als een „museum in opbouw" waar door gerechtvaardigd is dat daar aan een naar verhouding groot gedeelte (twee ton) van de jaarlijk se gemeentelijke raamsubsidie van drie ton wordt besteed. De di rectie van de Stichting Texels Mu seum hoopt vurig dat tot in lengte van jaren op onverminderde ge meentelijke steun gerekend kan worden zodat de musea in stand gehouden kunnen worden. Dat er als bron van educatie en als el- kweervoorziening voor toeristen behoefte aan is, is boven elke twij fel verheven. De gebleken aantrek kelijkheid moet worden bestendigd en vergroot, niet alleen door toevoeging van spectaculaire onderdelen aan de collectie maar ook door verbetering van de kwali teit van het geheel en het aan brengen van dynamiek in de vorm van wisselende tentoonstellingen, waardoor herhalingsbezoek wordt gestimuleerd. Deze week traint volleybalvereni ging Tevoko nog in sporthal Ons Genoegen, maar met ingang van maandag 5 september is de Burg. De Koninghal weer de lokatie. Heren 2 heren recreanten: Maandag 20.30 tot 21.45 uur Dames 1+2: Wo. 19.30 tot 21.00 uur Heren 1 3: Wo. 21 00 tot 22.30 uur Heren 4 dames 3: Donderdag 18.30 tot 19.45 uur Dames recreanten hoog: Donderdag 19.30 tot 21.00 uur Recreanten gemengd laag: Donderdag 21.00 tot 22.15 uur Jeugd C: Woensdag 18.30 tot 19.30 uur en Vrijdag 16.30 tot 17.30 uur Jeugd A/B: Dinsdag 16 30 tot 17.30 uur en Vrijdag 17.30 tot 18.30 uur.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5