Zij lopenmaar ik ben ok de hele dag zoef i/andelaars treffen het na natte start Texel '94 begint met „twee gouden punten" 'TEXELSE 7coURANT" e Koog wipt leemacht uit bekerstrijd H A ielig verhaal eft gratis maal Ledenwerfactie Zonnebloem Eerste nieuwe leden fusieclub Cursus poppenmaken van porselein Voetbalprogramma Twee goals en rood Erwin Koning 'Ifwedstrijden Triatletes succesvol Veteranensprong met para's Texel Wippend fietszadel nekt trio-estafette DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 tocht behoort tot de vijf jjkste waaraan ik heb mee- jn." Een beetje verbaasd ho- de opmerking van Ko I3 aan. De omstandigheden zaterdag immers ideaal de 24e wandelronde om De Texelaar, die zijn twin- rondje" liep, heeft een nde verklaring: ..Door de re- van vanochtend vroeg liep soppen in mijn schoenen en jk een paar beste blaren, aeft een stempel op de hele jdrukt." kek was niet de enige van de •■elnemers die met zere voet- kampte. Bij de EHBO-posten strand bij paal 17 (Ome Joop) en paal 31 (Torenpaviljoen) was het 's ochtends drukker dan normaal. De stortbui, die de eerste groep wandelaars om 06.45 uur trof, was daarvan de voornaamste oorzaak. Het bleef regenen tot tien over zeven. Degenen die met de eerste boot uit Den Helder waren gekomen hadden geluk. De meesten bleven even schuilen en hielden het de rest van de dag droog. „Blaren kun je niet voorkomen, al heb je nog zoveel ervaring", stelt Oostra, die met zijn twintigste deelname afscheid nam. „Ik stop ermee, daar sta ik voor 200 pro cent achter. Meedoen aan deze tocht is méér dan een dag lekker lopen, het kost ook zeker een Ie Hoogh en Bep Visser uit Wassenaar wandelden mee voor een goed doel: een oor straatkinderen in Rio de Janeiro. maand voorbereiding en die tijd ontbreekt me. Op ervaring zou ik het wel redden, maar training is nodig om de dagen erna zonder spierpijn door te komen." Als belo ning ontving Oostra na afloop een speciale herinneringsstandaard. Alles tintelt Zijn zoon Remco kwam gebroken aan de finish in het Teso-wacht- lokaal op veerhaven 't Horntje. Halverwege had hij zich lelijk ver stapt. Om mijn voetzolen te ont zien besloot ik om in het gras te lopen. Helaas stapte ik in een gat, meteen trok een pijnscheut naar mijn lies. Alles tintelt nu", hijgde hij. Onderweg was hij door de Ro de Kruis-vrijwilligsters tweemaal behandeld. Bij Oudeschild wilde hij opgeven, maar anderen haal den hem over om door te gaan. De organisatoren Ben Roest en Hennie van Heerwaarden, die de afmelding bij de finish regelden, kregen bijzonder veel complimen ten. „Méér dan in voorgaande ja ren. Blijkbaar worden de nieuwe dingen, zoals de extra verzor- gingsposten, door de mensen ge waardeerd", aldus Roest. Verleiding De Texelse deelneemster Nel Broersma bevestigt zijn woorden. „De verzorging was zó", zegt ze met de duim omhoog. „De organi satie verdient een pluim, zet dat maar in de krant. Er waren genoeg posten en we kregen lekker te drinken." Bovendien zorgde echt genoot Jaap onderweg voor extra ondersteuning. „Zij lopen, maar ik ben er ook de hele dag mee zoet." Gehuld in speciaal voor de gele genheid gemaakte t-shirts vol bracht het Texels/Helderse familie-kwartet „Ria, Tinus, Kist en Suus" de wandelronde. „Wij zijn helemaal niet moe en hebben nergens last van", begonnen ze. Maar na een beetje doorvragen gaven de debutanten in het gezel schap toe dat „het verschrikkelijk tegenviel". „Bij het passeren van het PH-hotel kon Kist de verleiding amper weerstaan daar te gaan lig gen. Maar we hebben hem snel omgepraat, want als je stopt kom je niet meer in je ritme", aldus Ria Boeijen, met zeven deelnames de routinier van het viertal. Geen problemen kende Gerbrand Poster. De fris ogende wethouder was om half zes 's middags, nog vóór de grote middenmoot, terug bij 't Horntje. Niet verwonderlijk, want Poster loopt regelmatig lan ge tochten. Zijn NHWB- wandelboekje, vol met stempels en beschrijvingen, vormt het be wijs. Zaterdag liep Poster lange tijd samen met een Assenaar, die hij kende van de Drentse Wandel vierdaagse. „Weer een beetje aan Texelpromotie gedaan." Brug Voor de oversteek van de Slufter geul had de organisatie van wan delsportvereniging Het Gouden Boltje van hout en touw een een voudige brug gemaakt. Ook men sen die zaterdagochtend toevallig Texels bekendste natuurgebied verkenden, maakten gretig ge bruik van deze provisorische oe ververbinding. Het gaf hen de gelegenheid een rondwandeling te maken zonder natte voeten te ha len. „O, was dit nou De Slufter?", rea geerden Eep Roest en Frank Pe ters verbaasd. De Utrechters, die de Texelse tocht beschouwen als een test voor de Vierdaagse van Nijmegen waaraan ze volgend jaar willen deelnemen, hadden een Dankzij deze provisorische brug hielden de bredere geul verwacht. „Op de kaart van Texel lijkt het heel wat." Na de uitleg dat de datum van de wandelronde afhangt van wan neer het laag water is om geen problemen te hebben bij De Sluf ter, begrepen ze het. Eén van de passanten was Mar- greet Sandee, de nieuwe p.r.- medewerkster van EcoMare. In ge zelschap van Amsterdamse ken nissen was ze de uitdaging aangegaan. „Wéér een mogelijk heid om Texel beter te leren ken nen." Run for Rio Bijna achteraan staken Jeanne de Hoogh en Bep Visser uit Wasse naar de geul over. Door hun kana riegele outfit en wapperende vlaggetjes trok het tweetal de aandacht. „Run for Rio" luidde het opschrift op hun truien. Zes jaar geleden namen ze bij de voetbal- deelnemers droge voeten bij de passage van De Slufter club, waar ze bij de jeugdafdeling betrokken waren, het initiatief om geld in te zamelen voor een pro ject in Rio de Janeiro. „Om de aan dacht te trekken besloten we mee te doen aan de marathon van New York. Tot onze verbazing leverde dat 50.000 gulden op. Dat stimu leerde om door te gaan met spon sorlopen en -wandelen", vertelden ze. Met de opbrengst heeft een Nederlandse pater een tehuis ge bouwd, dat onderdak biedt aan dertig straatkinderen, die er te vens een vak kunnen leren waar mee ze in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. De sponsorbijdrage voor de wan delronde om Texel was niet hoog: een paar honderd gulden. „Maar we genieten enorm vandaag." Hekkesluiter Om vijf minuten voor half drie arri veerde Harry Bakker uit Den Hoorn als eerste bij het eindpunt. De heer Dietrich uit Delft, één van de twee deelnemers die alle 24 keer heeft deelgenomen, was de hekkesluiter. In een groepje met vier anderen kwam de ervaren wandelaar zich om 20.05 uur af melden. „Een mooie tijd om op te breken", aldus organisator Roest. „Tenslotte waren we al vanaf 's morgens kwart over vijf in touw." Op 28 deelnemers hoefde hij niet meer te wachten, omdat die on derweg hadden opgegeven. Zij krijgen op 24 juni volgend jaar een herkansing. Tekst en foto's: Frans Hopman. I n 3-2 overwinning op iklasier Zeemacht zijn de irs van De Koog een t verder gekomen in de m de Noordholland Beker, md staan de mannen van Hans van der Park oog in !t Oosterend. Beide teams liaan gelegen de volgende lar de bekerfinale te over- jchijnlijk behoorlijk in de iep hij vorige week rond niddaguur het Maarten- binnen. Volgens de man i bewoner van het Texel- fiuis voor verstandelijk ndicapten - kon hij zijn Ieiders nergens meer vin- Konden de mensen van kaartenhuis hem mis- n helpen? ding was hem zeer ter en zette een zoektocht 'uw naar het verblijfsa- van de man. Maar voor wer waswerd hij vrien- uitgenodigd een hapje fe eten van het middag- Dat liet de ontheem- rich geen twee keer A zodat hij korte tijd la- ibuik had rond gegeten. 31 moment meldde de in- ükelde politie zich met 'richt dat de ouders van an waren opgespoord, -'eek een verstandelijk- phandicapte 39-jarige nger, die op deze manier Wig zijn kostje bij el- scharrelt. Een oude truc opnieuw gelukt... ttie toonde enig begrip - iïreef geen procesver- "2 W - rnaar zette de Gro- wèl met de eerst ode boot het eiland af. Wg naar zijn volgende naai", vermoedde een Woordvoerder. De Koog had tot dusver problemen om z'n draai te vinden. Dat werd duidelijk tijdens de oefenmatch te gen ZDH, waarbij het inpassen van nieuwe spelers en positiewijzi gingen van anderen aan de basis van de 1-2 nederlaag stonden. An ders dan tegen ZDH, startte De Koog tegen Zeemacht vol overga ve. De spelers gingen fel de duels in waardoor de tegenstander het eigen spel niet op de mat kon leg gen. De Koger defensie, onder aanvoering van Hans Polderman, gaf weinig kansen weg. Op het middenveld bevestigde Barry Bet- sema zijn goede vorm. Na een goedlopende aanval plaatste hij de bal naar goaltjesdief Martijn de Veij, die zonder aarzelen zijn ploeg op 1-0 zette. Na rust opende Zeemacht feller, maar dankzij goed werk van doel man Gert-Jan van Nuland bleef de stand ongewijzigd. Tot in de tiende minuut, toen Bernard lepenburg de diepte werd ingestuurd en zijn tegenstander goed uitkapte. De Koger behield het overzicht en leg de goed breed op De Veij, die het leer onhoudbaar in de bovenhoek knalde. Het tegenoffensief van Zeemacht bracht De Koog in de problemen. Uit de kluts werd het 2-1. De schrik zat er bij de Texe laars in, zeker toen met nog 12 mi nuten te spelen de gelijkmaker op het scorebord kwam. Het was de veerkracht van de Kogers, die de ploeg in de race om de beker hield. Acht minuten voor tijd zette Ber nard lepenburg goed door. Met wat hulp van de Zeemacht-goalie tekende hij voor de beslissende treffer (3-2). Trainer Hans van der Park denkt met de overwinning de basis voor succes tegen Oosterend te heb ben gelegd. Alle Texelaars krijgen vrijdag een brief in de bus van De Zonne bloem. Deze vrijwilligersorganisa tie houdt een grootscheepse ledenwerfactie op het eiland. Voor ƒ15,- kan men zich als ondersteu nend lid bij de vereniging aanslui ten. Het grootste deel van de opbrengst gaat rechtstreeks naar Zonnebloemprojecten op het eiland. De Zonnebloem verzorgt onder andere huisbezoeken aan zieken en gehandicapten, aangepaste va kanties, dagtochten, bijeenkoms ten met optredens van atiesten en andere gezellige middagen. Voetbalvereniging Texel '94 ver welkomde zaterdag de eerste nieuwe jeugdleden. Tijdens een matig bezochte voetbalinstuif voor F-pupillen kwamen twee jon getjes voor het eerst tegen een bal trappen. Na afloop kregen zij be halve een voetbaldiDloma een hand van Rob Dapper en Kees de Grave, die namens het bestuur van de fusieclub present waren. Naar verwachting zal, nu de scholen weer zijn begonnen, de komende weken een grotere toeloop op gang komen. Op de foto staan alle deelnemers aan de instuif met hun diploma's in het gezelschap van de twee voorzitters. Vooraan zit ten de twee nieuwe leden, Remco Boogaard en Lars Hoogenbosch. Stoelen. Bij een horecabedrijf aan de Koger Kamperfoelieweg zijn dit weekend twee terrasstoe len gestolen. De schade bedraagt ƒ120,-. Wie in het poppenatelier van Irene van Ree aan de Warmoesstraat rondkijkt, valt van de ene verba zing in de andere. Zó levensecht zijn de porsleinen beeldjes die de Texelse eigenhandig in elkaar zet. Ze let op details. „Kijk, pruiken van echt haar, zelfgemaakte jurkjes en handgeblazen ogen. Best een dure hobby hoor, maar wel veel eer van je werk." In de achtertuin heeft ze haar werkplaats, waarin ze de „edele klei" in vormen giet om ze vervol gens in de oven te bakken. Dan schuren en schilderen om na vele Zaterdag 10 september: Reiger Boys A3-Texel A2 14.30 u. Texel B1-Geelzwart B1 13.30 u. HRC B2-Oosterend B1 12.00 u. Texel B2-ZAP B1 13.30 u. Helder C1-Texel C1 13.00 u. Texel C2-Helder C2 13.30 u. HCSC C3-Texel C3 12.45 u. Texel D1-ZAP D1 10.30 u. Vreugde en verdriet liggen soms dicht bij elkaar in de sport. Dat ondervond de Texelse spits Erwin Koning. In de eerste competitie wedstrijd, thuis tegen Zouaven, had hij met twee treffers een be langrijk aandeel in de 3-1 zege, maar moest twintig minuten voor tijd met twee gele kaarten het veld ruimen. Tijdens het duel, dat werd gespeeld op het Texel A-veld, wap perde de clubvlag van Texelse Boys aan een van de masten rond het speelveld. Een opmerkelijk de tail, als teken van de prille fusie tussen de Boys en SV Texel tot VV Texel '94. In het programmablad legde voorzitter Rob Dapper de supporters uit dat de KNVB de nieuwe naam nog niet hanteert. Pas per 1 juni volgend jaar zal de voetbalbond daar in de officiële berichtgeving melding van maken. Behalve de vlag was er op het veld niets van de samensmelting te merken. Wel verzamelden zich langs de lijn iets meer Boys aanhangers dan normaal bij de wedstrijden van Texel 1. De totale opkomst viel trouwens niet mee; nog geen tweehonderd mensen kwamen kijken. Toeschouwers die anderhalve mi nuut na de aftrap arriveerden, kwamen al te laat voor het eerste doelpunt. De Texelse libero Simon Brand kreeg alle vrijheid om ver op te rukken en profiteerde daar maximaal van. Van de rand van het penaltygebied trof hij met een geplaatst schot in de rechter be nedenhoek doel: 1-0. Hoewel de thuisclub de Lutjebroe- kers overklaste, duurde het bijna een half uur voor de score werd verdubbeld. Wéér was het Simon Brand, die aan de basis stond. In plaats van voor te zetten schoof hij de bal in de voeten van Paul van Exel, die de „zestien" binnendrong en een panklare voorzet gaf op Er win Koning. De lange spits nam de bal uit de lucht op zijn pantoffel: 2-0. Vijf minuten voor rust zette dezelf de Koning zijn ploeg op een riante 3-0 voorsprong. Als een echte „killer" reageerde hij attent op een ^ing range van de Texelse °°l op De Krim werden de maandwedstrijden erste zondag van septem- Juden. Voor het eerst werd dop drie kunstgras-holes. 9olfers traden in het strijd ig ;rste werd Henk Wijsman floten, tweede ex aequo ge Graaff en Tony van Oe- 27 purrten. Clinicwin- Carl-Heinz Roepke en ''isman werd uitgeroepen ^winnaar. Birdies werden door Henk Wijsman Kikkert n Tony van Erwin Koning, zondag de meest besproken speler, schiet zijn teem neer 3-0. (Foto Frans HopmanI voorzetje van nieuwkomer Edgar Klippel en prikte de bal voorbij Zouaven-goalie Michel Wentzel. De doelman, die in het zaalvoetbal het Nederlands team wist te berei ken, had zwaar de pest in. „Blijft het kermis?", beet hij zijn verdedi gers toe. Breekpunt Wentzel kon tevreden zijn, want hij hoefde niet meer te „vissen". Aanvankelijk kregen Van Exel, List en Klippel na rust mooie kansen om de score verder op te voeren. Breekpunt was de uitsluiting van Erwin Koning. Tien minuten na zijn eerste gele kaart gaf de overigens goed leidende scheidsrechter H. Appeldoorn hem voor de tweede maal geel wegens aanvallen van achteren. Koning baalde: „Eerst krijg ik geel terwijl een ander de overtreding begaat, en daarna voor een sliding op de bal. Ze moe ten me gewoon hebben, net als vorig seizoen." Hij had het veld nog maar nauwe lijks verlaten of de bezoekers brachten de stand op 3-1 via een verwoestend schot vanaf zestien meter. De druk op het Texelse doel nam hierna enorm toe. In de 36e minuut hield keeper Bart Heer schap zijn ploeg in de race door met een geweldige safe een hard schot tot corner te stompen. Pas in de laatste minuten kreeg Texel nog een paar kansen, maar in de stand kwam geen verandering meer. Trainer Hans van der Neut toonde zich tevreden met het resultaat: „De eerste klap is een daalder waard. Dit zijn twee gouden pun ten." Junioren meisjes: HRC-Texel Zondag 11 september: SRC-Texel De Koog-Dirkshorn Oosterend-Flevo ZDH-Twisk Alkm. Boys 2-Texel 2 Vesdo 2-De Koog 2 Texel 3-Petten 2 Oudesluis 2-Oosterend 2 Oosterend 3-0udesluis 3 Texel 4-Helder 5 Texel A1-VZV A1 Dames: Flamingo's 2-Texel Recreatievoetbal: ZDH-Texel Tex. Boys-Oosterend SVC-De Koog 13.30 u. 14.30 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 11.00 u 12.00 u. 12.00 u. 11.00 u. 12.00 u. 14.00 u. 12.00 u. 12.00 u. 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. uurtjes handvaardigheid weer een nieuwe pop aan de verzameling toe te voegen. „Soms verkoop ik er wel eens een. Tegen kerst heb ik er veel vraag naar in Duitsland." Van de opbrengst koopt ze weer materiaal. Het vak heeft ze geleerd van be kende Duitse en Nederlandse kunstenaars. Als voormalig lerares handvaardigheid draait ze er haar hand niet voor om ook anderen deelgenoot te maken van de kunst van het poppenmaken. Dus besloot ze een cursus te geven, die op 23 september van start gaat. Die bestaat uit zes tot acht lessen van twee uur raison van (exclusief materiaal) f7,50. Er wordt gewerkt in groepjes van vijf zes personen. Opgave via tel. 15159. Texelse triatletes hebben zich op nieuw doen gelden in het Noord hollandse triathloncircuit. De dames Natascha van der Vis, zus Colinda Brouwer en Mariska Koen- ders legden in de kwart triathlon in Oostzaan zaterdag beslag op de eerste drie plaatsen. De basis voor het succes is de in tensieve training van het da mestrio, dat het recreatieniveau inmiddels lijkt te zijn ontgroeid. Succes was er ook voor debutante Margriet Meijer die de één/achtste triathlon in een knappe tijd van 1 uur 55 volbracht. Vijftien Engelse veteranen zullen zaterdag 17 september vijftig jaar bevrijding vieren met een tan demsprong boven de Ginkelse Heide. De inmiddels op leeftijd zijnde mannen worden hierbij geassisteerd door instructeurs van de paracentra Teuge en Texel. In 1944 namen de Britten deel aan operatie „Market Garden". Ze sprongen toen uit een C-47. Tij dens de herdenkingssprong wordt gebruik gemaakt van een F-27 van de luchtmacht. Enkele veteranen die nog goed in conditie zijn zullen zelfstandig de sprong wagen. Zij hebben eerst een strenge selectie inEngeland ondergaan en enkele oefenspron gen gemaakt. Van de herdenking worden televisie-opnamen gemaakt. Een wippend fietszadel is een Texelse trio tijdens de triathlon-estafette in Oost- mzaan fataal geworden. Het losse zadel zat op de fiets van trainer Leen van Elk, uitgere kend degene die er bij zijn pu pillen altijd op hamert het materiaal in orde te hebben. Door als eerste aan wal te stappen, had zwemmer Ron- no Honingh daarvoor zijn team in kansrijke positie ge bracht. De materiaalpech die Van Elk tijdens het fietsen overviel, bracht een onaange naam eind aan de overwin ningsroes. Het incident veroorzaakte flinke hilariteit en was zondag op Texel hèt gesprek van de dag. Hardlo per Simon Appel had de on dankbare taak de estafette uit te lopen. Hij eindigde in een tijd van 2.04 uur. Beter ver ging het Guido Betsema, Theo Boom en Tony van der Vis, die een tijd van 2 uur 7 noteerden. Bij de dames hiel den Erna Kuip, Ina Gerritsen en Ingrid Uitgeest met een tijd van 2.30 uur de Texelse eer hoog.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7