„Gebiologeerd door toekomstige zaken" Echtpaar Meijer autoloos naar 45 jaar Texel \X ADVERTEREN Teso-directeur Rob Wortel: IN DE NAfAAIlSSPECIALS LEVERT GEWELDIG VOORDEEL OP! TEXELSE(f COURANT pen Houtmanstraat izij voor renovatie Boersenmiddag in Hippolytushoef Kettingbotsing ALS ELKE SECONDE TELT Reageer vóór 14 september Informatie: Texelse Courant Aanlegvergunning voor strekdam Gewond door slechte rem Cursussen Frans Historisch bekeken Gedeputeerde onthult verhaal commandopost Teso-directeur Rob Wortel: ...mening ven bevolking in beleid omzetten. (Foto Gerard Timmerman) en van nature gebiologeerd hoe de zaken zich in de toe ft zullen ontwikkelen." Rob Wortel, sinds een jaar direc- van Teso, raakt niet in paniek over het teruglopen van woerscijfers in de afgelopen maanden. Het is natuur- tfrvelend, maar op dit moment kan ik daar weinig aan nieren. Teso's toekomst hangt voor een groot deel af wat deze en de komende gemeentebestuurders beslis- Bij een doorgroei naar 47.000 slaapplaatsen, moet je ns piekdagen toch rekenen op wachttijden van drie uur. raag is, vinden we dat acceptabel?." >1 relativeert de invloed van jidige gemeenteraad, waarin Belang ruim is vertegen- jd. „Voor mij zijn de politie- lichten van dit moment niet fcvant. Ik denk niet in termij- ian vier jaar, maar meer in jt twintig jaar. Dat lijkt on- chtelijk, maar over tien jaar .oorbeeld de Molengat aan nging toe. Moeten we dan roter schip, of is het vervoer- «d zodanig, dat de huidige iteit voldoende is?" Prognose kant het vervoersaanbod iep die Henk Wuis van de w Tatenhove op de foto aagt, is een van de bo- i die in de De Hout- \sstraat in Oudeschild al neen doorn in het oog is omwonenden. De kruin een verzamelpunt van «uwen, die met hun uit- pselen de buurt vervuil- In overleg met de nscommissie zag de ge- >nte in de herinrichting van deel van de straat een de aanleiding de bomen te n en te vervangen door 1 blijvend groen. Zowel de an als het voetpad van gedeelte tussen de Ba- szstraat en de Loodssin- ivordt opnieuw geplaveid. Ier komen er verkeers- npels en wordt de oostelij- term deels verhard met ers. Het werk begint rschijnlijk volgende week zal ongeveer een maand n. Aannemer Westerlaken met f61.909,- de laagste hrijver voor het karwei. (Foto Bert Koning) zal uitgaan, durft Wortel niet te zeggen. „Dat hangt van teveel factoren af." Gevoelsmatig verwacht hij dat de huidige daling (afgelopen drie maanden 3,3 procent minder vreemde auto's) een tijdigeinzin- king is. „Op termijn verwacht ik dat we weer op het niveau van vo rig jaar komen." Om meer inzicht te krijgen in het toekomstig vervoersaanbod, werkt Teso inmiddels aan een lange- termijnprognose. Daarin worden voorspellingen over zaken als het aantal slaapplaatsen, de automobiliteit, economie en ont wikkeling van het toerisme, bij voorbeeld dagjesmensen, in een computerprogramma gevoerd. Op basis van die prognose kan Teso bijvoorbeeld bepalen welk ty pe veerboot de opvolger wordt van de Molen- en Schulpengat. „Bij het huidige aantal slaapplaat sen (circa 45.000), verandert niet zoveel. Tot 47.Q00 moet je reke nen op wachttijden van drie uur. Een wachttijd van drie uur (zes bo ten) betekent anno '94 overigens op Texel een wachtrij van een klei ne 1000 tot 1500 auto's, die kan aangroeien tot diep in de Prins Hendrikpolder. „We moeten met elkaar nagaan of dergelijke wacht tijden acceptabel zijn, en of de wachtrijen verkeerstechnisch ac ceptabel zijn." Grotere boten „Maar komen er nog meer bed den, dan vervallen we aan grotere boten, al is dat op dit moment na tuurlijk nog niet aan de orde. An ders dan de afgelopen veertig tot vijftig jaar zit Teso nu in een perio de zonder capaciteitsproblemen. Of dit zo blijft zal deels afhangen in hoeverre de bestuurders de me ning van de bevolking in beleid en structuur omzetten", doelt Wortel op de enquête onder de Texelse bevolking. De tendens was dat men een stabilisatie van de huidi ge situatie toestond. Zekerheids halve heeft Teso wel verschillende scenario's voor capaciteitsvergro ting klaarliggen. VVV Om ook zelf beter thuis te raken in Texelse zaken die op Teso van in vloed kunnen zijn, beperkt Wortel zijn activiteiten niet tot Teso, maar is hij sinds mei bestuurslid van VW Texelpromotie. „Want ik ben hier nog maar kort en beschik lang nog niet over de ervaring van Hoo- gerheide, die door zijn kennis over het eiland beslissingen van achter zijn bureau kon nemen." Eén ding is hem al aan de Texe laars opgevallen. „Ik bespeur een soort hit-and-run-mentaliteit", doelt hij op de onrust over de hui dige terugslag in het toerisme. „Ik kijk liever op de lange termijn. Maar de eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat ik in mijn functie niet anders kan." Gerard Timmerman. Op 18 september vindt in Hippoly tushoef een „Boersen-middag" plaats. Hotel-café de Harmonie is de ontmoetingsplaats van dege nen die de naam Boersen dragen. De bedoeling van deze ontmoeting is zoveel mogelijk historische in formatie te vergaren, vanaf ca. 1696 toen de Boersens op Texel in de kerkboeken werden genoemd. Bij voldoende belangstelling komt in de toekomst een boek uit met de familiegeschiedenis. Op de middag zijn een volledig bijge werkte stamboom, (het uitgete kende schema is twee meter hoog en ca. zeven meter lang) foto's en achtergrondmateriaal in de vorm van geboorte- en overlijdensaktes, testamenten en notariële aktes te bezichtigen. Voor inlichtingen over en opgave voor deze middag kun nen belangstellenden zich wenden tot: Marietje Boersen-Bron, te bereiken onder nummer 02279-1970. Zij vraagt tevens om foto's, niet alleen van personen, maar ook van winkels, boerderij en, schepen, woonhuizen „e.d. waar Boersens woonden en werk ten. De foto's komen in bruikleen en worden beslist geretourneerd. Op de Pontweg ontstond zondag middag ter hoogte van de Redoute een kettingbotsing toen een 49-jarige vrouw uit Hoogkarspel te laat in de gaten had dat de voor haar rijdende 69-jarige automobi list stopte om af te slaan. Een 51-jarige Uithoornse kon vervol gens de wagens ook niet ontwij ken, maar wist nog wel zoveel af te remmen dat zij geen schade opliep. Beide andere auto's raak ten zwaar beschadigd door de aanrijding. Harry Meijer (71) uit Krommenie en zijn 79-jarige vrouw Jo komen al bijna een halve eeuw elk jaar naar Texel. De reis erheen wordt steevast gemaakt met de taxi van Grootjen en als verblijf dient al veertien jaar een der fraaiste kamers van Texels enige 4-sterrenhotel Opduin. Wie zoiets hoort denkt aan buitensporige rijkdom of zelfs afstandelijke bekaktheid, maar de Meijers blijken de eenvoudige hartelijkheid zelve te zijn en rekenen overtuigend voor dat hun manier van vakan- tievieren minder duur is dan het lijkt. Dat heeft te maken met het feit dat Meijer geen auto bezit. Hij heeft zelfs geen rijbewijs. Nadat hij lang geleden een vergeefse po ging deed om het te behalen, is het er niet meer van gekomen en volgens hem is dat nooit een pro bleem geweest en heeft het in elk geval zijn loopbaan als succesvol textielagent niet in de weg gestaan. „Een kwestie van rege len", zegt hij. En legt uit dat een auto van het soort waarvan zaken lieden zich doorgaans bedienen, ook niet niks kost. Van dat geld kun je heel veel taxirijden en ook nog wekenlang in Opduin zitten met alle daaraan verbonden ont spanning en gemak. Jubileum Vrijdag werden de Meijers bij aan komst in Opduin nog feestelijker ontvangen dan anders want deze keer waren ze naar Texel gekomen om te vieren dat ze 45 jaar waren (ADVERTENTIE) getrouwd, met elkaar en met Texel. In hun kielzog volgden niet minder dan 83 familieleden en vrienden die zaterdag in de grote zaal van Opduin aanzaten aan het diner. Harry en Jo Meijer kwamen in hun verkeringstijd in 1946 voor het eerst naar Texel, waar ze logeer den in hotel De Zwaan van Jan Dernison. In latere jaren huurden ze een huisje, onder andere aan de Bosrandweg en bij Tinus Lange- veld aan de Pijpersdijk. Nadat hun kinderen hun eigen weg waren ge gaan, verbleven ze twaalf jaar lang in strandhotel Juliana van Joop Kikkert. Totdat het hotel na het overlijden van Kikkert in andere handen overging en werd overge schakeld op het naburige maar toch heel andere hotel Opduin. Meijer had aanvankelijk zijn be denkingen want hij voelde zich lekker in Juliana, waar hij hoorde tot de harde kern van trouwe gasten, waaronder mevrouw Loos-Van Dijk, die er min of meer permanent verbleef. Perfect Maar hotel Opduin viel mee en dat is zwak uitgedrukt. Meijer verhaalt lyrisch over het gastheerschap van Harry Wuis en zijn vrouw en over de perfecte service die hij van het personeel ondervindt. Jo Meijer-Wayper: „Het is een echt familiehotel. Wuis bemoeit zich persoonlijk met zijn gasten, harte lijk en gezellig zonder poeha. Door allerlei kleine attenties en voorzie ningen is de sfeer optimaal. Alleen al die schattige duinboeketjes die ze op de tafels zetten...." Uiterst tevreden is het echtpaar met de „vaste" kamer die altijd voor hen wordt gereserveerd: een der mooiste van het complex, op de hoogste verdieping, voorzien van balkon en met uitzicht over heel Texel. Hoezeer dit alles ook uitnodigt tot zalig niets doen, Meijer is een ac tieve vakantieganger. Fietsen over het eiland vindt hij het toppunt van genoegen; hij moet er inmid dels duizenden kilometers hebben afgelegd. De variatie die het eiland biedt, vindt hij het sterke punt en de belangrijkste reden om steeds weer terug te komen. Hij is niet af kerig van de drukte van het Koger strand, waar hij een huisje huurt van Cor Kuip en waar hij koffie drinkt bij Bart Elsendoorn. Maar ook de stilte zoekt hij graag fiet send en wandelend op. „Dat kan ook nog in het hoogseizoen. Ik kom bijvoorbeeld graag in het ge bied van De Geul, de Hors en de Horsmeertjes. Onbedorven natuur. Je loopt daar tussen de orchi deeën en komt maar een handje vol andere mensen tegen. Niet te geloven". De contacten met de mensen op het eiland vormen ook een bindende factor. De Meijers kennen Texel beter dan menige Texelaar, spellen twee keer per week de Texelse Courant en heb ben op het eiland diverse kennis sen. Meijer heeft er ook wel zaken gedaan. Als alleenimporteur van het exclusieve merk Lucia leverde hij aan Modehuis Moerbeek, door hem aangeduid als „Luit en Ida Sok". Het textielagentschap is in middels door zijn zoon over genomen. Noodgedwongen beleeft me vrouw Meijer de vakantie veel minder actief. Op 28 april van dit jaar werd zij getroffen door een beroerte. Na 15 weken ziekenhuis is ze nu volop in therapie en maakt goede vorderingen, al moest ze vrijdag van de rolstoel gebruik ma ken om haar hotelkamer te berei ken en valt voorlopig niet te denken aan veel lichamelijke acti viteit. Ze blijft er echter opgewekt onder en heeft de vaste wil om er weer bovenop te komen. Het ligt voor de hand dat iemand die zo verslaafd is aan Texel, daar een tweede woning koopt. Meijer wijst naar het „Beachpark Li vingstone", dat vanuij zijn hoog gelegen kamer prachtig is te overzien. „We hebben er over ge dacht om een van die huizen te ko pen. Het is wel leuk, zo'n eigen stek, maar als je daar je vakantie doorbrengt moet je koken en ra men lappen om maar te zwijgen van de rompslomp die het beheer van zo'n huis met zich meebrengt. Niet echt onbezorgd. Nee, onze tweede woning blijft Opduin". HarrY en Jo Meijer bij aankomst bij hotel Opduin. verwelkomd door het echtpaar Wuis. IFoto HarrY da Graaf) De voorbereidingen voor de aan leg van een 550 meter lange strekdam tussen paal 30 en 31 om verdere kustafslag te voorko men, liggen op schema. Na de aanbesteding begin november kan de aannemer komende winter de eerste voorbereidingen tref fen. De eigenlijke aanleg begint komend voorjaar. De aanlegvergunning die de ge meente zal afgeven, komt voor RWS niet als een verrassing. Tij dens een hoorzitting zijn de dam en de gevolgen daarvan uitgebreid besproken. Om technische rede nen wordt de pier wat steiler dan Een 19-jarige Belg heeft zondag avond diverse kneuzingen en ont vellingen opgelopen bij een valpartij. Hij reed met hoge snel heid met zijn fiets vanaf het duin op de Badweg. Toen hij vaart wilde minderen weigerden zijn remmen dienst, waardoor hij zijn fiets niet onder controle kon houden. De oud-Texelse Annelies Gieles is aan de Vrije Universiteit te Am sterdam afgestudeerd. Zij mag zich nu drs. in de Cultuur, Organi satie en Management noemen. gedacht. Om de zandaangroei op gang te brengen heeft opdrachtgever Rijkswaterstaat besloten het strand ter weerszijden van de dam op te hogen met 300.000 kubieke meter zand. Dat kan mogelijk wor den gecombineerd met de 700.000 kubieke meter zand die nog ten noorden van paal 28 moet worden gesuppleerd. 4 De Alliance Franqaise start don derdag 15 september haar nieuwe cursusjaar. Op Texel worden twee cursussen gegeven: één voor een groep op mavo-niveau (gewerkt wordt uit „C'est pa" 2) en één voor gevorderden. Bij beide groe pen zijn nog enkele plaatsen vrij. Een cursus bestaat uit 24 lessen van anderhalf uur. Deze worden op donderdagavond van 19.30 tot 21.00 gegeven in d'Ouwe Ulo. De kosten bedragen 7250,-, exclusief lesmateriaal, maar inclusief het lidmaatschap van de Alliance Franpaise. Opgave/inlichtingen: Elrike van Esschoten, tel. 15352. Een bijzondere bijdrage aan de dis cussie over Duitsers en Nederlan ders ontvingen wij van Gelein Jansen. De kenner van het Tessels dialect houdt zich momenteel be zig met de bestudering van oud- Hollandse gedichten, waarin hij de oorsprong van menig Tessels woord ontdekt. Gedeputeerde Frieda van Diepen- Oost onthult woensdag bij de ge restaureerde commandopost op Loodsmansduin de informatiepa nelen van kustbatterij Den "Hoorn. Behalve de commandopost bestaat deze vlak voor de Tweede Wereldoorlog gebouwde verdedi gingsgordel uit drie geschutsplaat- sen, eenpersoneelsonderkomen en een meetpost. Stuwende kracht achter het project is Texe laar Daan Welboren, die bij de pro vincie geld lospeuterde om het cultureel/toeristisch aanbod te verbeteren. Voorafgaand aan de onthulling om 14.15 uur heeft Van Diepen-Oost een onderhoud met het college van b en w. Daarin komen zaken als monumentezorg, cultuur/histo rische zaken, stads- en dorpsge zicht en onderwaterarcheologie aan de orde. Verder maakt de ge deputeerde een wandeling door de onlangs gerenoveerde Herenstraat in Den Hoorn. Aen den Heere N.N. toen hy my op een Westfaelscheo ham onthaalde Du dier had met zyn smal den wyngaert omgewroet V hoort Libet toe Zoo wort die schade eens wéér geboet Dank zy u voor de schink van 't zwyn uit mofferyën. Laatste stukje van een gedicht van Pieter Verhoek (1633 - 1702) Een Duitser is in het Tessels een duiser, een bovelöönder, een poep of een mof Niet allemaal in dezelfde betekenis Duiser ligt voor de hand Bovelöönder stamt uit de tijd dat veel Duitse arbeiders hier kwamen om te helpen bij de oogst Een even simpele als doeltreffende benaming Bovenlanders en Nederlanders Toen sommigen van hen van huis (Duitsland) allerlei soorten van handel met zjch meenamen (in een zak of kist op de rug kissieskirrel) en dit verkochten aan de vrouwen van de boeren waar ze dan later voor aan de slag gingen werden deze lieden poêpe genoemd Rond 1600 waren in Nederland de bekende bijnamen voor heden uit Pruisen dan ook moffen en poepen (de Denen werden "knoeten" genoemd), maar ook aJ voor mensen uit onze oostelijke provincies Vervolgens kreeg een ieder die handel deed die naam. Haagse poêpe etc Sommige Texelse middenstanders stammen overigens nog af van duitse poepen. Pieter van Cuyck schrijft er al over in zijn Brieven over Texel Tenslotte de scheldnaam mof Niet alleen op Texel gebezigd Het gedicht hierboven eindigt met het woord mofferyen Dat was al in de 17e eeuw. Vandaag de dag noemen we gekscherend Duitsland nog weieens Moffrika, maar de Duitsers $elf geven deze naam aan een kleine gouw, langs onze grenzen Deze streek strekt zich uit aan het zg Nedersticht van Munster (tussen Oost-Fnesland en Bcntheim) en de stadjes Meppen en Lmgen Opmerkelijk is dat de Duitsers de Nederlandse bewoners langs de grens op dat gebied ook de spotnaam mof geven (men spreekt van muf) en noemen deze dan Hollander-muf

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 9