fandemduo domineert in loodzware tijdrit t Sportiviteit troef bij ge Texel '94 op SRC De nieuwe collectie genda's 1995 is binnen! iC - biter drukt stempel, maar: TEXELSE 7 COURANT 'mrnend eremetaal nor FNV-jubilaris Scouting Texel opent seizoen Dode eenden in Handdoeken voor Poolse kinderen Stijldansen Raadsvergadering Kleding voor asielzoekers Roggesloot SVC 9ee,t 60+ 9*m Werken met klei Barre weer teistert Open Monumentendag DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 surfrondje werd zaterdag af- st, maar de wielrenners in het Noordhollands kampioen- tijdrijden voor recreanten zich door de harde wind afschrikken. Omdat ze op het ct Oudeschild-Cocksdorp- aschild vrijwel nergens op i beschutting konden reke- werd de wedstrijd voor de sten een beproeving. Afge ven de tandemrijders - die eerste maal op Texel aan tart verschenen en buitenge goed presteerden - leek al- meervoudig winnaar Ruud xzich volledig thuis te voelen ruwe elementen. de anderen beduidend tamer waren dan vorig jaar, de winnaar slechts een ruime jut meer nodig voor de 40 ki- ijn ter. Met zijn tijd van 56.52 ten, bereikte hij een gemid- snelheid van 42,20 km per jaar slaagden maar liefst ig rijders erin om „onder" het iblijven. Zaterdag werd lange edacht dat niemand die pres- zou kunnen evenaren. Vanaf tart bij de PEN-centrale tot iet keerpunt bij de vuurtoren de wind de renners met een it van acht (en tijdens buien met tien) vrijwel pal in de aHet wordt vreselijk lastig om achten te verdelen", ver hitte de Texelse renner Rien m vooraf. „Je bent geneigd leel hard van start te gaan, op de terugweg moet je dat twijfeld bekopen. Ik ben echt juwd of iemand het redt bin- ;en uur." Jvers bange vermoedens wer- >ewaarheid. Zélf was hij na oodzware tocht bijna zes mi- h langzamer dan vorig jaar. de meeste anderen konden fppen aan hun prestaties van jaar. De Texelse debutant Ro- pn der Slikke was na afloop ridanks weer snel in staat eni- loorden uit te brengen. Hij weliswaar tevreden, maar trokken ze veel belangstelling. Semi-prof „Terecht", meende clublid Frits Baake, die als visueel gehandicap te zelf ook deelnam. „We hebben ongeveer vijftig leden. De beste vier zijn echte toppers. Jan Mulder is semi-prof. Hij traint wel twintig r-rr-r- Een ontmoeting op 300 meter van de PEN- martelgang hem te wachten staat. „afzien" was het parool geweest. „Tegen de wind in stond ik af en toe bijna stil. Ik ben geloof ik wel door zes man gepasseerd." Toch was Van der Slikke, voor de Texel se bedrijfsploegenbokaal uitko mend voor PTT Post, dik tevreden met zijn gemiddelde van iets meer dan 30 km/u. Dapperen De overkantse renner E. Wijnberg toonde aan behoorlijk te zijn opge wassen tegen de harde wind. Hij was als één van de eersten van vierentachtig dapperen gestart. Zijn tijd van 1.04.39 uur leek aan vankelijk niet te verbeteren. De een uur na hem op de fiets ge klommen John Halfweg - de ren ners startten met tussenpozen van een minuut, de toppers ach terin het veld wachtten twee mi- '-centrale. Voor de één zit de tijdrit er bijna op, de ander kan nog slechts vermoeden welke I (Foto Joop Rommets) nuten op elkaar -, trapte Wijnbergs illusies tenslotte aan gruzelemen ten. Geholpen door een iets af zwakkende wind overtrof een handjevol anderen in de slotfase op hun beurt Halfweg. Ruud Lockx uit Wieringerwaard, de laatste twee afleveringen van het kam pioenschap ook al winnaar, deed dat zelfs met vele minuten. Toch waren er maar liefst twee renners tegen wie ook Lockx niet opkon. Zij, Patrick van Gortel en Jan Mulder, leverden die top prestatie op één fiets. De wielren ners van de Tandemraceclub Nederland waren een nieuw feno meen op Texel. Met hun buitenissi ge rijwielen - in weinig gelijkend op de toeristenkarretjes van de Texelse verhuurbedrijven - en het feit dat de achterste van de twee renners visueel-gehandicapt was, uur in de week. Maar ikzelf (met Jan Heerenthals zesde van de tien deelnemende tandemduo's, red.) zit ook nog zo'n acht negen uur per week op de fiets." De clubleden komen regelmatig in internationale wedstrijden uit. Rundum den Henningerturm en Parijs-Tours zijn terugkerende „klassiekers" voor hen. Baake: „In het verleden hebben we zelfs de Tour de France gereden, maar die etappewedstrijd bestaat niet meer in onze categorie." Mulder werd met zijn „piloot" Patrick van Gor tel (de ander wordt in het jargon „stoker" genoemd) in het recente verleden al wereldkampioen tijdrij den en winnaar van de Para lympics. Afhankelijk Blinde en slechtziende stokers kennen heel specifieke problemen bij het uitoefenen van hun sport, legde Baake uit. Ze zijn altijd af hankelijk van een niet-gehandi- capte piloot. „Een andere wielren ner kan direct op zijn fiets stappen wanneer hij daar plotseling zin in krijgt. Wij moeten vooraf altijd al les regelen. En zorgen dat we op gehaald en weer thuis worden gebracht. Noodgedwongen trai nen onze leden daarom veel thuis, op de hometrainer." Een andere handicap vormen de tweewielers waarop ze zijn aange wezen. Race-tandems worden met de hand gemaakt. Voor een niet al te luxe model moet al snel f5000,- f6000,- worden neer geteld. Het materiaal is logischer wijze een stuk zwaarder dan de vederlichte „gewone" racefietsen. De banden benaderen in dikte die van een kleine moutainbike. Baa ke: „ledereen denkt dat je op een tandem veel sneller bent. Dat is absoluut niet waar. Ons nadeel is dat we veel wind vangen. Je moet goed opletten dat je niet van de weg raakt. De bochten nemen we uiteraard ook minder soepel dan op een gewone fiets. Op het rech te stuk rijden we gemiddeld mis schien één twee kilometer har der dan een ander. Maar dat hebben we wel nodig om het tijd verlies door andere oorzaken goed te maken." Experiment De Texelse routinier Leen van Elk viel de „eer" te beurt voor het eerst in zijn wielercarrière piloot te zijn. Zijn stoker was de slechtzien- dé Jack Vlasblom. Via een tussen persoon van de Tandemraceclub waren de twee met elkaar in con tact gebracht. Van Elk wist na af loop nog niet of het experiment voor herhaling vatbaar was. „Het is me niet meegevallen. Al na twintig kilometer kreeg ik last van de spieren achterin mijn bovenbe nen. Dat komt omdat je heel an ders op zo'n tandem zit dan op een gewone fiets. Het zadel is ook afwijkend van wat ik gewend ben. Bovendien blijf je corrigeren als je nooit eerder met elkaar gefietst hebt. De ene keer zet hij aan wan neer ik niet voorbereid ben, dan is het weer net andersom... Als je dit een beetje serieus wil doen, moet je waarschijnlijk regelmatig trai nen. Tot vanochtend kenden wij elkaar niet eens. Om wat te wen nen, hebben we direct zo'n twintig kilometer gefietst. Maar het blijft maar wat proberen, natuurlijk. Nee, het was heel zwaar, zo'n eer ste keer," De onwennigheid was af te lezen uit hun resultaat. Van Elk en Vlas blom eindigden als voorlaatste bij de tandems, 61e in het gezamen lijk klassement. De andere duorij ders deden het beter. Vier tweetallen nestelden zich tussen de eerste vijftien. Texelaars De Texelaars solorijders deden het niet slecht voor eigen publiek, maar alleen Natascha van der Vis kon zich in de prijzen rijden. De oud-Texelse Carla Witte was op permachtig bij de dames. Met haar tijd van 1.15.12 was ze maar liefst drie minuten sneller dan de nummer twee, Carolien Boot. De andere deelneemsters, Mariska Koenders en Colinda Brouwer, toonden evenwel aan dat ze na een lang seizoen in de triathlon nog weinig aan kracht hadden in geboet. Bij de Texelse mannen stak Jordi Vinke met kop en schouders bo ven de rest uit. In het klassement werd hij zesde. Daarmee verbeter de hij zich ten opzichte van vorig jaar met vier plaatsen. Ook Theo Boom kon met een tiende plaats tevreden terugblikken. Arno Smit werd de derde eilandgenoot. „Wat heeft Rien Brouwer gedaan?", was zijn eerste vraag toen hij nog behoorlijk fris van zijn fiets stapte. Na het antwoord („Je bent drie minuten sneller") trok hij met een diepe zucht zijn wielerschoentjes uit: „Nou, dan heb ik het zo slecht nog niet gedaan." Uitslagen Mannen: I.Ruud Lockx 0.56.52, 2.Harm Danenberg 0.58.34; 3.Harry Klmkert 1.0043 Vrouwen: 1 Carla Witte 1.15.12; 2.Carolien Boot 1.18.34; 3.Natascha van der Vis 1.19.33 Tandems: 1 Patrick van Gortel/Jan Mulder 0 56.49; 2.Gerard Remery/Henny van Baars 1.01.12; 3.Ad Verhoeven/Alfred Stel- leman 1.03.23 Texelaars: I.Jordy Vinke 1.01.17; 2Theo Boom 1.04.26; 3.Arno Smit 1.06.02 Bedrijfsploegen; de resultaten van de bes te drie zijn bij elkaar opgeteld: 1.Bouwbedrijf Visser (Hans Koorn, Dirk Eelman en Jos Huisman) 3.44.33; 2.PTT Post (Hans van der Sloot, P. Knol en Roald van der Slikke) 3.46 43, 3Tatenhove BV (Simon, Willem en Dirk van Tatenhove) 3.54 49, 4.Hotel Molenbos (Rob Teisman, Stefan Smit en Aaldert Polman) 3.59.36 ins, ik heb vandaag geno- n jullie spel", complimen- Texel '94-trainer Hans van eut zijn spelers na de 1-4 inning op SRC uit Schagen. imbinatiespel uit het boekje hielden de Texelaars de tegen standers voortdurend onder druk. Domper was het eigenzinnige op treden van de arbiter, die de co ach in de tweede helft wegens commentaar op de leiding naar de e speld zou best wel eens 1 goud kunnen zijn. Hij it als de pest." Vak- tislid Thijs van Heerwaar- (68) uit Den Burg (links) zijn veertigjarig lidsmaat- vp van de FNV vrijdag be nd met glimmend maal. „Ach, maak er y niet teveel drukte van r. Zo'n prestatie is dat nou weer niet", reageert de ddels gepensioneerde ju- tos, „Ik ben begonnen als chauffeur voor de firma Lan- geveld. Na tien jaar had ik dat wel gezien en stapte ik op de kiepwagen van Rab in Oude- schild. Toen heette de FNV nog NKV." Weer tien jaar later koos hij voor een magazijn functie bij hetzelfde bedrijf, om vervolgens bij de Coöpera tieve Inkoopvereniging in Ou- deschild bedrijfsleider te worden en te eindigen als de enige draadsplitser van de ha ven van Oudeschild. „Zwaar werk hoor, maar wel altijd met plezier gedaan." /Foto March Heijnen) (ADVERTENTIE) <ë/K^PRESENT. I Bock- en kantoorbockhandel Langeveld en de Rooy I. I farkstraat 10. Den Burg L/7/Ix Telefoon 02220 - 62610 1 1I Fax 02220 141U tribune verwees. Van der Neut zag zondag dat zijn strategie van Texel een „voetbal lende ploeg" te maken niet zonder resultaat is gebleven. Vanaf de af trap tikten zijn spelers de bal vaar dig over het gras en lieten zich niet verleiden tot lange halen naar vo ren. Thuisploeg SRC kwam klasse te kort en had geen antwoord op het gladde kaatswerk van Texel. Dat de jagende ploeg uit Schagen zich niet te buiten ging aan brute overtredingen, leverde hen ook de sympathie van de Texelse achter ban. Het slimme spel van hun fa vorieten leverde de nodige kansen op. Zowel Paul van Exel als Erwin Koning haalden uit naar de SRC- goal, maar vonden het houtwerk op hun weg. Na twintig minuten leidde een fraai opgebouwde Texel-aanval de eerste goal in. De aangespeelde Edgard Klippel ver schalkte met een lob de doelman. Kort voor rust drong Paul van Exel het vijandelijke strafschopgebied binnen en stelde de doelman kans loos. Tegenoffensief Na rust was het weer Texel dat het spel bepaalde. Erwin Koning trof weer de lat en vond de uitblinken de SRC-doelman op zijn weg. Bij een tegenoffensief van de ploeg uit Schagen blesseerde keeper Bart Heerschap zich. Commentaar op de leiding kwam Koning op een vrije trap op de rand van de 16 me ter de staan. In tweede instantie schoot SRC raak. Texel raakte uit balans. Leendert Eelman behoedde zijn ploeg voor de gelijkmaker door een SRC-inzet van de lijn de te halen. De te- Scouting Texel start vandaag (dinsdag) het nieuwe seizoen. De welpen (jongens van 7 tot 11 jaar) komen op de maandagavonden van 18.30 tot 20.00 uur bijeen in het Scoutinggebouw aan de Bern- hardlaan. De kabouters (meisjes van 7 tot 11) zijn donderdagavond van 18.30 tot 20.00 uur welkom. De verkenners en gidsen houden hun clubavond op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. De oudere ro wans en sherpa's worden vrijdag avond tussen 19.00 en 22.00 uur verwacht. In elke leeftijdsgroep is nog plaats voor nieuwe leden. Be langstellenden zijn (met of zonder ouders) welkom in het Scouting gebouw aan de Bernhardlaan. Om het nieuwe seizoen te luiden, gaat Scouting 1 oktober naar pretpark Duinrell in Wassenaar. rugslag bij Texel was van tijdelijke aard. Eenmaal de draad weer op gepakt, kon Erwin Koning de der de treffer aantekenen. John List noteerde met een bekeken trap de vierde treffer op het scorebord. Het sportieve karakter van het du el ging voorbij aan de arbiter, die voor elk wissewasje het spel on derbrak en daarmee veel irritatie opriep. Een opmerking van Erwin Koning schoot hem in het verkeer de keelgat, waarop hij geel trok. De opmerkingen van Van der Neut waren de druppel, zodat de coach de dug out mocht verruilen voor de tribune. Komende zondag krijgt Texel '94 bezoek van DTS, dat ook vier pun ten uit twee wedstrijden heeft ge haald. „Dan zal blijken hoe we er echt voorstaan", relativeerde elf talbegeleider Doede de Vries de euforie. Texelaars kunnen noodlijdende kindertehuizen in de Poolse hoofd stad Warschau steunen door bij textielwinkel „Zeeman" in Den Burg gebruikte handdoeken in te leveren. De kinderen krijgen van de staat slechts het hoognodige. Voor veel huishoudelijke artikelen, zoals handdoeken, is men aange wezen op giften van buitenaf. De inzameling is onderdeel van een landelijke actie in samenwer king met de parochie Sint Bonifa- cius in Alphen aan den Rijn, die al enkele jaren acties houdt voor de parochie „Moeder Gods" in War schau. Via het landelijk netwerk van de Zeeman-winkels wordt ge probeerd een zo groot mogelijke opbrengst te krijgen. Zeeman speelt op de actie in door voor elke oude, maar nog goede handdoek een fikse korting te geven bij de aankoop van een nieuwe band handdoek. De actie loopt tot 24 september. De stijldanslessen van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel begin nen weer vanaf maandag, ledereen dient op dezelfde tijden te verschijnen als voor de zo merstop. Op vrijdagavond zijn nog nieuwe paren welkom. Aanmelden kan via 12696. Vanavond houdt de gemeenteraad de maandelijkse vergadering, aan vang 19.30 uur. Iedere belangstel lende is welkom om op de publieke tribune plaats te nemen. De vergadering wordt ook rechtstreeks uitgezonden via Ra dio Texel. Agenda 1. Opening; 2. Vaststelling volgorde stemming; 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering 9 augustus. 4.a. Ingekomen stukken 4.b. Mededelingen 4.c. Beantwoording vragen 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven 6. Kunstwerk Thijssejaar 7. Vervanging meubilair en aan schaf spelmateriaal o.b.s. De Bruinvis 8. Jaarverslag en jaarrekening 1993 De Bolder 9. Jaarverslag gemeentewerken 1993 10. Jaarverslag o.sg. De Hogeberg 1993 11. Jaarverslag algemene dienst 1993 12. Aanleg riolering Rozendijk 2e fase 13. Van gemeentegarantie naar Nationale Hypotheekgarantie 14. Aanbieding jaarverslag BOL/NMP 15. Voorbereidingsbesluiten: de heer Kuiper voor sloop en herbouw woonhuis Vierhuizen 5; de familie Kikkert-Dekker voor uitbreiding appartementen Mienterglop 7; Stichting Camphill Werkgemeenschap „Het Maartenhuis"; NV Exploitatiemaatschappij De Krim voor de aanleg van een golfbaan ten zuiden van het Krimpark. 16. Rondvraag 17. Sluiting. Staf en vrijwilligers van de Nood opvang voor asielzoekers in Motel Texel in De Koog roepen de hulp in van de Texelaars. Er is behoefte aan kleding voor de komende herfst en winter. Alle bruikbare kleding is welkom, maar er is vooral behoefte aan kinder kleding, babykleertjes en heren truien; ook jacks en schoenen zijn zeer welkom. Heel blij is men met brei-, haak-, en borduurmateriaal en lappen stof. Er zijn bovendien meer vrijwilligers nodig, b.v. gastvrouwen en -heren voor de soos, die enkele middagen per week van 14.00 tot 17.00 uur open is. Kleding etc. kan worden afgege ven aan het kantoor, Boodtlaan 4, (tegenover het motel). Vrijwilligers kunnen zich aanmelden bij Karin Beumkes, tel. 17550, tussen 13.00 en 17.00 uur. In de Roggesloot zijn afgelopen dagen dode en verlamde eenden aangetroffen. „Een staartje botu- lisme", aldus Warner Scheurs van gemeentewerken. Door het warme weer en de zuurstofl oosheid van het binnen water zijn de bacteriën die botu- lisme veroorzaken deze zomer aangetroffen in Texels binnenwa ter. Het betreft echter een variant die geen gevaar oplevert voor mensen. De bacteriën verspreiden zich mo menteel alleen nog via maden in kadavers. Vandaar dat dode vo gels zo snel mogelijk uit het water moeten worden gehaald. Wie exemplaren ziet wordt verzocht gemeentewerken te bellen via 12510. Lezing prof. De Jager. Kaarten voor de historische lezing die pro fessor Kees de Jager vrijdag 30 september geeft in Den Hoorn kunnen besteld worden bij Jean- nette ter Steege (tel. 19402) en niet bij Dimi Winters. De cursus „Werken met klei" van Nesrin During begint op woensdag 21 september. Deelnemers leren tijdens de cursus verschillende technieken van handvormen, gla zuur bereiden, een eenvoudige handoven bouwen en daarmee stoken. De cursus omvat tien les sen, op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur, in de Vrije School in Den Burg. Kosten bedra gen H25,- (inclusief materiaal). Voor inlichtingen en opgave: Nes rin During, tel. 18879. Speciaal voor de iets oudere men sen die misschien al een tijdje niets aan sport hebben gedaan en toch op een rustige manier wat aah lichaamsbeweging willen doen, is SVC gestart met 60+ gym. De leiding is in handen van Annemarie Nijkoops. Wie geïnte resseerd is, is welkom van 13.45 tot 14.30 uur in het Eierlandse Huis. Inlichtingen bij M. v.d. Bent, tel. 16301. Met de belofte zich sterk te ma ken voor het behoud en herstel van monumenten stak burge meester Van Rappard de organi satie van de Open Monumenten dag zaterdag een hart onder de riem. Ondanks het barre weer nam menigeen eenkijkje in Oosterend, dat het middelpunt van de monumentendag vormde. Vooral de rondleiding van Elco Ver meulen langs historische pandjes in het vissersdorp, was in trek. Be trokken bij de renovatie van monu menten, wist de Oosterender als geen ander te vertellen over de ge bouwen en de (vroegere) bewo ners, slechts een enkele keer onderbroken door een overtrek kende bui. Jammer was dat de Bijenkorf, met een overzichtsten toonstelling en diapresentatie van de Stichting Dorpsherstel, iets bui ten de route lag. Behalve in Oosterend, trokken opengestelde monumenten elders op het eiland redelijke belangstelling. Toppers waren de Molen 't Noorden, de NH kerken in Den Burg en Den Hoorn en de schuur van Duinker, waar gemiddeld 250 mensen een kijkje namen. In De Koog was de belangstelling iets minder. Volgens de organisatie zijn de bezoeker saantallen ongeveer dezelfde als vorig jaar. Gids Elco Vermeulen leidt een gezelschap waaronder de burgemeester en de dorpscommissie rond langs monumentaal Oosterend Hier staan ze op het Kerkplein. 'Foto Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7