Weekend Evangelisch fenomeen Betty Smit naar Texel Thijsseherdenking: wel geid, geen kunstwerk Film VOOR Agenda TEXELSE^? COURANT' Hulp voor opvang asielzoekers Geitenfokker Pool goed voor goud Van Ginkel krijgt prijs voor boek van 17 en 18 september 1994 Kerkdiensten zondag 18 september Opening van expositie Feestvieren met Israël oud Papier Zes van de zeven voor Wessel Schenk Soos begint ween Cursus ikebana Leukste film van het jaar TEXELSE^COUM Een jaar lang voor half geld de Texelse Couran Studenten abonnement De Texelse Courant hou* de bafld in stand! VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 De zendelinge Betty Smit, die door haar werk in de Braziliaanse regenwouden in de jaren zeventig grote bekendheid kreeg, komt zondag naar Texel. In evangeli sche kringen geldt de 50-jarige Nederlandse als een verschijn sel", een fenomeen. Samen met haar man José Pimenta vertelt zij zondag vanaf 15.30 uur over haar werk in Eben Haëzer aan de Julia- nastraat in Den Burg. Betty Smit kwam tweemaal eer der naar Texel. De eerste keer, op 23 april 1977 toen ze door een groepje Texelse christenen was uitgenodigd, zat de Ned. Hervorm de kerk van Den Burg stampvol met belangstellenden, die allemaal een glimp van haar wilden opvan gen. Vijf jaar eerder was ze in Neder land op slag beroemd geworden door een tv-optreden. Als nog ge heel onbekende vrouw werd ze op 9 september 1972 in een NCRV- programma geïnterviewd door Jan van Hillo. Niet aan enig kerk- of zendingsgenootschap gebonden werkte ze toen al enige jaren in de Amazonas, de „groene hel" van Brazilië. In 1968 vertrok zij per ka no het onherbergzame gebied in, om daar geïsoleerd levende india nen het evangelie te brengen. Ken ners van het gebied begrepen niet hoe een jonge vrouw alléén, zon der jungle-training, dit kon overle ven. De uitzending droeg dan ook niet toevallig de titel „De vrouw, die menselijkerwijs gesproken al dood had moeten zijn". Anthony van Kampen Dankzij dé dertig minuten durende uitzending, die door talloze kijkers werd gevolgd, bracht het Neder landse volk ƒ400.000,- bijeen voor haar werk onder de indianen. Betty Smit kreeg nog meer be kendheid door het boek „Freelan ce voor God", dat de bekende schrijver van reisavonturen Antho ny van Kampen over haar en haar werk in Brazilië schreef. Het boek werd een bestseller. Het verhaal over een jonge vrouw, geladen met energie, met een zeer groot sociaal gevoel en onbegrensd godsvertrouwen, sprak tot veler verbeelding. Zowel christenen als niet-gelovigen kwamen onder in druk van deze „engel van de jung- le". Lijmsnuivertjes Toen Betty Smit in 1977 voor het eerst naar Texel kwam, was ze nog zeer bekend. Daarna werd het Bitty Smit en José Pimenta komen voor de derde keer naar Texel. stiller rond haar. Zij ging zich toespitsen op jongere mensen, na dat zij in contact was gekomen met de drugsproblematiek in de stad Manaus. Ze startte een op- vangkliniek voor de vaak jeugdige junkies. Later richtte ze zich spe ciaal op de straatkinderen, van wie velen aan lijm snuiven ver slaafd zijn. Intussen leek het alsof Nederland haar een beetje vergat. Dat bleek op 12 april 1991, toen zij voor de tweede maal het eiland bezocht, ditmaal samen met haar man José Pimenta, een Braziliaanse arts. Slechts een handvol Texelaars kwamen naar haar luisteren. Hoewel zij in Nederland blijkbaar piet meer als fenomeen wordt be schouwd, gaat haar werk onder de allerarmsten van Brazilië (vooral de kinderen) gewoon door. Zon dag zal het echtpaar daarover ver tellen. ledereen is daarbij welkom. Zowel goederen, kleding als vrij willigers worden gezocht voor de opvang van asielzoekers in De Koog. Het aantal soosmiddagen is uitgebreid van twee naar drie, evenals de hoeveelheid taalles ochtenden. De vrijwilligers willen graag een bibliotheekje beginnen met Neder landstalige boeken voor jong en oud. Met de winter voor de deur is er veel behoefte aan warme kle ding, schoenen en dekens. De vluchtelingen hebben de be schikking over enige naaimachi- Het jonge geitje Jessica van der Burght uit de stal van Bram Pool is op de landbouwdag in Purmerend tot algeheel kampioen van de show uitgeroepen. Het dier was tevens winnaar in de categorie jeugdgeiten. In Purmerend vielen meer dieren van de Texelse geiten fokker in de prijzen. Boklam Daan koos de jury tot kampioen van de jeugdgeiten. nes dus lappen stof zijn ook bijzonder welkom. Maar daarnaast is behoefte aan borduurzijde, wol en haakgaren. Wie goederen heeft, vrijwilliger wil worden of gewoon inlichtingen wil hebben kan bellen naar Els Huis man (17860), Nettie Adriaans (13872), Ineke Witte (18870), Marie-Louise Schilling (19596) of Méri Blanken (13012). Rob van Ginkel heeft vanmiddag in Haarlem de J.C. Ruigrokprijs in ontvangst genomen voor zijn boek „Tussen Scylla en Charybdis". De Amsterdamse wetenschapper be schrijft daarin de ontwikkeling van de vissersgemeenschappen van Oudeschild en Oosterend tussen 1813 en 1932. De prijs, ter waarde van f25.000,-, wordt jaarlijks toe gekend door de Hollandsche Maatschappij der Wetenschap pen. Het is bestemd voor de beste studie in de rechts-, economische, maatschappij- of mensweten schappen. Van Ginkel ontving de prijs uit handen van prof. dr. D.M. Schenkelveld, secretaris van de J.C. Ruigrok Stichting. ..Thijsse was een realist, die men sen de natuur wilde laten bele ven. Een kunstwerk is niet in de geest van deze man." Corrie Heij- ne van Texels Belang verwoordde dinsdagavond de mening van de meerderheid van de raad. Het her denkingsproject heeft wel een warm plekje bij de Texelse politici, vandaar dat de gevraagde f15.000,- toch worden gegeven, zij het voor een andere besteding. Een blijvende herinnering bieden aan de Thijsseherdenking die vol gend jaar Texel bezig zal houden. Dat was het idee achter een kunstwerk, samen met de hoop op enige landelijke uitstraling. Te vens zou de onthulling kunnen functioneren als een start van de activiteiten. De werkgroep kunstwerk Thijsse- jaar vond zelf ook al dat een beeld van de man niet passend is. Het kunstwerk zou iets moeten wor den waaruit zijn ideeën en idealen naar voren komen. De kosten wor den geschat op f125.000,- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. De Waal: 11.00 u. mevr ds. A. van Grafhorst uit Hilversum. De Koog: 9.30 u. mevr. ds. A. van Grafhorst; uitz. via Radio Texel. Den Hoorn: 9.30 u. mevr. ds. S. H. Hoogendijk uit Alkmaar. Oosterend: 10.00 u. SOW-dienst, ds. J. J. N. Wilmink; 19.30 u. ds. J. J. N. Wilmink; uitz. via Radio Texel. Oudeschild: 11.00 u. ds. H. R. Betting. De Cocksdorp: 11.00 u. mevr. ds. S. H. Hoogendijk uit Alkmaar. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. Dhr. Maderon uit Zuid-Scharwoude; 19.00 u. Dhr. Maderon; uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. SOW-dienst, ds. J. J. N. Wilmink; 19.30 u. ds. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. Kuipscheer; kerkbusje Den Hoorn; Uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. dameskoor; uitz. via De Licht boei. Zo. 10.45 u. Gospeltrain; kindernevendienst. Oosterend: za. 19.30 uur. Sint Jan: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Op wiens beloften ver trouwt u?" Wachttorenstudie: 11.20 u „Jehovah is redelijk!" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Arts«n Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter A. C. P. J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefoni sche afspraak. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging): Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afd. Texel. Voor dringende verpleegkundige thuiszorg in het weekend buiten de spreekuren: 02230-50150. Spreek uur verpleegkundige thuiszorg (iedere werkdag 13.00-14.00 uur), tel. 13241. Spreekuur jeugdgezond heidszorg (iedere werkdag 8.30-9.00 uur), tel. 13241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag, zondag en maandag om 18.00 uur pre cies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen; *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069, b.g.g. 0652804779. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Za terdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. f150.000,-. Volgens de werkgroep doet een eerste bijdrage van tien procent van de gemeente andere sponsors wel over de brug komen. Natuurpad Heijne heeft veel waardering voor het herdenkingsproject, dat vele facetten heeft. „Maar Thijsse noemde een wandeling over Texel het mooiste dat er is. Zoek het dan ook in die richting. Gebruik het geld voor een natuurpad, bijvoor beeld bij de Haneplas en noem dat het Thijssepad. Of draag bij in de kosten voor een stekelbaarspassa ge in de dijk bij de Roggesloot." Haar pleidooi ontketende een stormvloed van ideeën bij de an dere raadsleden. Kees Hin (CDA) zag wel wat in een vogelobserva- tieplaats of plaatsing van vaste kij kers bij het ganzenreservaat Zeeburg. „Jé, dan kunnen we leuk naar mevrouw Eelman-van der Kooi kijken, want die woont daar", juichte burgemeester Van Rappard tot hilariteit van de aanwezigen. Alleen de PvdA verklaarde bij monde van Dirk Terpstra wel wat te zien in een kunstwerk. Negeren Wethouder Nel Eelman wees erop dat de raad het advies van de commissie Kunst en Cultuur ne geerde. Maar ze was wel blij met de positieve geluiden. Ze zal in overleg treden met het Thijsse- comité over de besteding van de f15.000,- en daarbij de geopperde ideeën meenemen. „Dan kom ik wel terug naar u." De vierde expositie van Het Post- huys in De Koog wordt zondag ge opend om 17.00 uur door wethouder Nel Eelman. Exposan ten zijn Dirk Breed (olieverfschilde rijen), Herman Noordermeer (steendruk) en Hubert Teschlade (bronswerk). Muzikale omlijsting wordt verzorgd door Gerhard Smeenk op viool en Johan Ran op piano. Wie de opening wil bijwo nen is welkom. In de zevende maand, die op 6 september begon, viert Israël z'n grootste feesten: Rosj Hasjana, Yom Kippoer en Sukkoeth. In het weekend kan iedereen meer leren en proeven van deze feesten in en bij het Kamphuis op „Elba" Zuid- Haffel 27, De feestgangers van de overkant zullen het op prijs stellen Texelaars te ontmoeten. Be langstellenden zijn welkom voor de hele tijd of op een dagdeel; b.v. op vrijdagavond om 20.00 uur, za terdag om 10.00 uur en om 19.00 uur, zondag om 10.00 uur. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. Vrijdag 16 september Waterschap Hollands Kroon houdt om 09.45 uur een openbare vergadering in het stadhuis van Den Helder. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur Four wed dings and a funeral, een ko medie met een opvallende bijrol van Rowan „Mr. Bean" Adkinson. Om 21.00 uur start het kam- peerweekend van zwemclub TX'71 in Molenkoog. Zaterdag 17 september Ondernemers in Oudeschild presenteren zich vandaag on der de titel „Oudeschild pakt uit" in de loods van Rab aan de Heemskerckstraat. In en om manege Akenburg houden de Waddenruiters en de Kleppertjes een onderlinge wedstrijd. Om 09.30 uur wordt begonnen met dressuur en een wegparcours. Er is om 15.30 uur een afsluitende pa rade van alle deelnemers. De wielervereniging houdt een koppelkoers op haar baan aan de Haffelderweg. De jeugd begint om 15.00 uur, de senioren om 16.00 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: 14.00 uur Blank Check, 19.00 en 21.15 uur Four weddings and a funeral. Zondag 18 september De clubkampioenschappen van tennisvereniging Deuce beginnen om 10.30 uur op de banen aan de Emmalaan. Alle categorieën treden in het strijdperk en afhankelijk van de duur van de laatste partij zal de prijsuitreiking ongeveer 18.00 uur plaatsvinden. Om 14.30 uur spreekt de zen delinge Betty Smit en haar man José Pimente in Eben Haëzer in de Julianastraat over haar werk in het Brazili aanse Amazonegebied. Op Radio Texel (106.1) is tus sen 13.00 en 14.00 uur in het programma Nieuws en Ach tergronden van Max Kok een interview te beluisteren met het burgemeestersechtpaar Van Rappard. Els Whyte ging bij hen thuis op bezoek voor een ongedwongen vraag gesprek. In het Posthuys aan de Brink in De Koog wordt om 17.00 uur door wethouder Nel Eel man een nieuwe expositie ge opend. Belangstellenden zijn welkom. In Cinema Texel draaien de zelfde films als gisteravond. Maandag 19 september De Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties heeft om 13.30 uur een vergadering in het zaaltje van de Doopsge zinde kerk aan de Kogerstraat. Jaap Dros geeft vanaf 20.00 uur een schaaksimultaan in De Witte Burcht, ledereen is welkom om mee te doen. Er is ook een simultaan voor de jeugd, die begint om 19.00 In Cinema Texel draait 19.00 en 21.15 uur Four jf dings and a funeral. Om 19.30 uur vergadert raadscommissie voor alAjj meen en organisatorisch leid in het gemeentehuis. In de NH-kerk van de Koj 8é verzorgt H. Kievits om 20,l uur een dia-avond over Te* Dinsdag 20 september In Cinema Texel draait nieuw Four Weddings and funeral om 19.00 en 21.15 u, L De raadscommissie voor wi zijnsbeleid vergadert varjll 19.30 uur in het raadhuis, de agenda staat o.a.: ja3 verslag SWOT, leerlingenv* voer, wam maaltijdvoorziening en spi is< gelegenheid aan Paelwerck. h n£ ,C De Historische Verenigd n houdt om 20.00 uur eent w' bliotheekavond voor leden i d'Ouwe Ulo. Hoogwater te Oudeschl Vr. Za. Zo. Ma. Di. 16 17 18 19 20 Wo. 21 Do. 22 Vr. 23 5.44 en 18.25 6.54 en 20.00. 7.55 en 20.55; 8.55 en 21.55; 9.50 en 22.15; 10.25 en 22.17 10.34 en 22.30 11.04 en 23.15 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komi september op om 7.17 u. en gaal der om 19.47 u. 19 september vj maan, 21 september springtij Eigenlijk wist hij het gewoon te goed. Wessel Schenk miste vrij dag in een schooltelevisiekwis slechts één van de zeven vragen. „Ze vroegen waar de Cubaanse vluchtelingen naar toe gingen. Ik zei Panama, maar het moest de VS zijn. Ik had ergens gelezen dat ze via Amerika naar Panama wer den doorgestuurd." Een gedeelde tweede plaats viel de Oosterender ten deel. De 10-jarige leerling beleefde in de Hilversumse studio met zijn vriendje Pim Witte en schooldirec teur Al bert Hoven een genoeglijke middag. „Ik was eerst wel een beetje zenuwachtig. Nee, we hoefden geen make-up." Wessel heeft naar aanleiding van zijn televisiedebuut geen nieuwe toekomstplannen gemaakt. „Pre sentator wordenNee, liever kok. Maar die zijn tegenwoordig ook wel eens op tv...." Op de foto staat Wessel in het midden, tussen presentatoren Dieuwertje Blok en Bas Wester- Weel. Foto Albert Hoven Radio Texel is voortaan elke dag vanaf 18.00 uur in de Zaterdag en zondag beginne uitzendingen om 9.00 ulir. Vo de week volgt een overzicht de nieuwe programmering. De soos voor bewoners Oosterend en omgeving b» s|( weer op dinsdag a.s. om 15.00 in dorpshuis De Bijenkorf. Nie rf, leden zijn welkom. Bij voldoende deelname kar jaar weer een beginnerscursus bana starten. De lessen wa gegeven in de OSG in Den Bu: zes donderdagavonden, aarr» 19.00 uur. Data zijn 22 septen 6 en 20 oktober, 3 november! en 15 december. De kosten bi gen f77,50, exclusief mate; Voor inlichtingen en opgave: neke Studulski, tel. 13323. (ADVERTENTIE) FOUR WEDDINGS AND A FUNERAL is een van de leukste films van 1994, als je tenminste de dagbladen mag geloven. Onverdeeld waren alle kranten bijzonder en thousiast over deze vrolijke rolprent die zich afspeelt op vier trouwerijen en een be grafenis. Een verhaal over acht vrienden, vijf priesters, elf trouwjurken, zestien schoonouders, tweehonderd champagneglazen en twee mensen die bij elkaar horen, maar daar niet aan willen toegeven. Charles heeft veel vriendin nen gehad die hij aanbad maar zodra het serieus werd, nam hij de benen. Hij weet zich geen raad met zijn gevoe lens en zoals het een echte Engelsman betaamt, kan hij ze niet uiten. Hoe meer trou werijen hij meemaakt, hoe minder zin hij er zelf in heeft. Maar dan... is ze daar: de bloedmooie Carrie. Hij doet zijn best niet verliefd te wor den gedurende een begrafe nis, twee slaapkamers en drie huwelijken -waarvan één zelfs de hare- waar ze elkaar steeds weer tegenkomen. Pas op zijn trouwdag weet hij met wie de rest van zijn leven wil door brengen - en dat is niet de vrouw naast hem op het al taar! Het stel wordt wonder schoon gespeeld door Hugh Grant en Andy MacDowell, terwijl er een prachtige bijrol is weggelegd voor Rowan „Mr Bean" Atkinson. BLANK CHECK De nieuwste Disney Studio produktie. Als het 11-jarige joch Preston aangereden wordt door een glimmende Jaguar, wordt zijn enige bezit, een roestige oude mountain bike, gereduceerd tot een hoop schroot. Maar... de schadevergoeding stelt hem in staat om het allerleukste le ven te leiden dat je je voor kan stellen! De bestuurder, een ontsnapte crimineel op de vlucht, vergeet in de haast een bedrag in te vullen op de cheque die hij aan Preston geeft. Preston grijpt zijn kans en vult 1 miljoen dollar in en incasseert. Wat je daar allee- maal wel niet mee kunt doen!! Maar de boef en zijn maten zitten hem natuurlijk op de hielen... FOUR WEDDINGS AND A FUNERAL, dagelijks om 19.00 uur en 21.15 uur BLANK CHECK, za./zo./wo. 14.00 uur. B-jrL jiitli ia lui bjrL. Aan de overkant wonen en stud: ren, maar toch op de hoogte Kt ven van je eiland? Lezen wat je oude sportcluppie presteert en wat ze allemaal uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten 4 gaan trouwen of een kindje heb ben gekregen? Weten wat er de komende weekends te beleven valt? Meepraten over branden, ongelukken, politiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan de overkant wonen en studeren, te nen ook in dit studiejaar 1994-# een speciale korting van 50 pi cent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een school- verklaring te overleggen en uite.' lijk vóór 15 oktober 1994 a.s. te reageren. Ook degenen die afgelopen schooljaar de Texelse Couraé ontvingen en hun studenten abonnement willen verleng® moeten dit vóór 15 oktober regelen. Informatie: aan de balie van de Texelse Courant, Parkstraat 10. 1791 CA Den Burg, telefoon 62w 1

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2