Weekend „Polderbussie" rijdt dank zij sponsors Frank Meijer nieuwe dirigent van KTF Activiteiten rond kinderboekenweek VOOR E Agenda S TEXELSE COURANT Flinke opbrengst voor Beatrixfonds In beslag van 1 en 2 oktober 1994 Drie cursussen van plattelandsvrouwen iMi oud Papier Peter Kaan haalt bijna 3 mille voor KNRM op Eigen werk Texelse bands straks op CD Boek over historie Texelse boerderijen Extra Teso-afvaarten voor schouwburgbezoek a „Fijne Nuances" van Bert Visscher VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Sponsors, ouders, leerkrachten en andere betrokkenen poseren trots bij het polderbussie. dat de namen draagt van de twaalf bedrij ven die zich hebben verplicht de komende vijfjaar jaarlijks totaal f5000.- bij te dragen: Bonne Mechanisatie. Garage Dros. Assurantie kantoor Ab de Wijn. Loonbedrijf Nico Roeper. Bouwbedrijf Gieze. Garantmarkt De Cocksdorp. pedicure Ciska Bakker. Café De Slufter. Bungalowverhuur Slufteroord. Holero aannemingsbedrijf. Servicecenter Texel IT. Stiehlen Ruitercentrum De Krim. iFoto Harry de Graat) nen, maar vooral omdat de situa tie niet eerlijk werd gevonden ten opzichte van andere scholen. De problemen rond het vervoer van leerlingen van de Jan Strij- bosschool zijn uit de wereld. Het ophalen en brengen van de scho lieren is nu in handen van de door de ouders in het leven geroepen Vereniging Eigen Vervoer Eierland (VEVE), die daarvoor een Renault Traffic busje heeft aangeschaft waarvan de exploitatie voor een belangrijk deel wordt gedragen door twaalf ondernemers. Deze ondertekenden zaterdagmiddag een sponsorcontract, waarmee ze zich hebben verplicht jaarlijks gezamenlijk f5000,- op tafel te leggen. Daarnaast betalen alle ouders f10,- contributie per kind per jaar en dragen de ouders van kinderen die van het vervoer ge bruik maken jaarlijks f220,- bij. Van de 45 leerlingen die de Strij- bosschool momenteel bezoeken, maken er 24 van het busje ge bruik, merendeels kleuters. Ze ko men uit diverse hoeken van de polder, maar ook van daarbuiten. Het busje (capaciteit 12 personen) moet twee keer rijden om alle kin deren van huis op te halen en moet dus 's middag ook twee keer rijden om ze weer terug te brengen. Vaste chauffeur is vrijwilliger Ma- rius Eelman, die dit werk doet met behoud van uitkering. Reservisten zijn mevrouw F. Roeper en de heer S. de Porto. Noodzaak De ouders waren genoodzaakt zelf een vervoersregeling te treffen en te financieren omdat de gemeen telijke bijdrage voor het leerlingen vervoer wordt teruggedraaid. Dit schooljaar wordt nog 75% van de oorspronkelijke bijdrage beschik baar gesteld, volgend jaar 50%, dan 25% en in het schooljaar 1997-1998 houdt de steun hele maal op. Het leerlingenvervoer werd door de gemeente bekostigd sinds 1976. Het was een gebaar om het opheffen van de school van Zuid- Eierland in datzelfde jaar voor de ouders aanvaardbaar te maken. De afgelopen jaren stelde de ge meente de regeling enkele keren ter discussie. Men wilde er vanaf, niet zozeer om bezuinigingsrede- De collectanten voor het Beatrix fonds hebben in september een bedrag van ƒ7531,75 opgehaald. Een opbrengst die wederom tot tevredenheid stemt. Het Texelse comité van het Beatrixfonds dankt gevers en collectanten voor hun inspanningen. Een 18-jarige brom fietser werd maandagmiddag in de Brou werstraat aangehouden omdat hij zonder helm reed. Toen later bleek dat de brommer niet verzekerd was en dat de jongen hiervoor al eerder was aangehouden, werd het vervoermiddel in beslag genomen. Ouderraad en medezeggen schapsraad van de school be schouwden het vervallen van het vervoer echter als een ernstige be dreiging voor het voortbestaan van de school en daarmee voor de leefbaarheid van de polder. Wat leidde tot het in eigen hand nemen van het vervoer door middel van de vereniging. Die moest direct voor geld zorgen want de vijftig mille die de gemeente de komende jaren nog in het vervoer steekt, is lang niet genoeg om de kosten te dekken. Door sponsoring werd de begroting sluitend. De sponsors komen bijna allemaal uit Eierland. Hun namen zijn vermeld op het busje. „Ze waren allemaal direct enthousiast", vertelt Cees Hooij- schuur van de Ouderraad. „Er kwamen zelfs meer sponsors dan we nodig hadden. Ze beseften dat de vervoersregeling belangrijk is voor de continuïteit van de school". Volgens Arnold Lange- veld, voorzitter van de Medezeg genschapsraad, ziet men in dat de school er niet alleen is voor het onderwijs, maar dat deze ook een bindend element is. „De Strijbos- school heeft een duidelijke sociale functie voor de mensen in Eier land. Over fusie met een andere school valt met ons niet te pra ten". Volgens het tweetal zijn de toe komstperspectieven voor de school allerminst slecht. Het leer lingenaantal is mede dank zij de vervoersservice nooit eerder zo hoog geweest. Aan de Strijbos- school zijn thans drie vaste leer krachten en twee part timers verbonden. Niemand kan echter in de toe komst kijken. Mocht het leerlin genvervoer overbodig worden of om een of andere reden ophouden te bestaan, dan vervallen het busje en eventuele andere bezittingen van de VEVE aan een goed doel ten dienste van de Eierlandse ge meenschap, zo is vastgelegd. Van de vereniging zijn alle ouders lid, dus ook degenen die dicht bij de school wonen zodat hun kinde ren het busje niet nodig hebben. Het bestuur bestaat uit voorzitter Henk van der Star, penning meester Siem Zijm en secretaris Ciska Bakker. „Werken aan een goed niveau, van permanente aard. Dat is één van de plannen voor de komende tijd." Maandagavond leidt Frank Meijer (48 jaar) uit Medemblik of ficieel de eerste repetitie van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Officieus maakte hij tijdens zijn proeftijd het orkest al vier weken lang mee. Meijer heeft een goede indruk van het korps gekregen. ,,KTF beschikt over een eigen identiteit, een eigenschap die je vooral op eilanden lijkt aan te tref fen." Een bewering die uit ervaring voortkomt, want Meijer dirigeerde jarenlang orkesten op Marken en de Zeeuwse eilanden. „Ik hou van de sfeer die in eilandkorpsen heerst. Men wil sémen iets, een houding die je in de randstad bij voorbeeld allang niet meer aan treft. KTF is een werklustig korps, Kerkdiensten zondag 2 oktober HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 11.00 u. dienst in Oudeschild. De Waal: 11.00 u. ds. G.H. Wolfensberger uit Driebergen. De Koog: 9.30 u. ds H.R. Betting. Den Hoorn: 9.30 u. ds. G.H. Wolfensberger uit Driebergen. Oosterend: 9.30 u. ds. H.K. Fibbe; m.m.v. Tesselkwartet. Oudeschild: 11.00 u. ds. H.R. Betting; dienst samen met Den Burg. De Cocksdorp: 11.00 u. H.K. Fibbe; viering Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. F.J. Daane, start winterwerk en jeugdzondag; viering Heilig Avondmaal; 19.00 u. geen dienst. Oosterend: 10.00 u. ds. J.J.N. Wilmink; 19.00 u. ds. F.J. Daane. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. Do. 6/10 19.00 u. student G.J.N. Moens. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10 00 u. ds. L. Knipscheer; kerkbusje Den Hoorn; uit zending via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u Herenkoor; uitzending via De Lichtboei. Zo. 10 45 u. Dameskoor; kindernevendienst. Oudeschild: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Barmhartigheid, een over heersende eigenschap van Christenen." Wachttorenstudie: 11.20 u. „Eerst moet dit goede nieuws worden gepredikt." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend'' moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dpkter R. A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aan vragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zater dag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder af spraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spree kuur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Hoge- reind 10, De Waal. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222 Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069, b.g.g. 0652804779. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Za terdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. met een goede opkomst. De leden accepteren wat je wilt, al lukt zo iets natuurlijk niet gelijk in de eer ste weken. Ik wil de leden graag muziek laten maken, niet alleen noten laten spelen." Meijer komt voorlopig voor één avond per week naar het eiland, dat hem niet onbekend is. „Als kind ben ik een paar maal voor een dagje geweest, maar sinds mijn zuster hier woont, kom ik wat re gelmatiger." De free-lance musicus volgde zijn opleiding aan het conservatorium, waar hij zich in orkestspel en trombone specialiseerde. Zijn on- derwijsbevoegdheden liggen op het terrein van groot koper, piano, orgel, clavecimbel en beiaard. Meijer heeft een vrouw en twee bijna volwassen pleegzonen. Op het ogenblik is hij ook werkzaam als dirigent van het Koninklijk Edams Fanfarekorps en als bei aardier. Hij maakt er geen geheim van dat hij het KTF-korps, dat momenteel ongeveer 40 fanfareleden telt, graag wat groter zou zien. „Tussen de 50 en 60 man zou mooi zijn. Nieuwe leden zijn dus van harte welkom. Mensen moeten zich niet laten weerhouden door het feit dat ze geen instrument bespelen, of omdat ze zichzelf te oud vin den. Ik heb goede ervaringen met mensen die pas tussen hun 30e en 40e een muziek-instrument ter hand namen. Die zijn vaak heel ge motiveerd." De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen organiseert weer een aantal cursussen. Ook niet- leden zijn hierbij van harte wel kom. Onder leiding van W. de Haan (afdeling Den Burg) vindt op 8 november van 19.00 - 21.00 uur een cursus „mappen maken" plaats. Kosten: f22,50. M. Hooyschuur organiseert op 8, 15 en 22 november van 19.00 - 21.00 uur een cursus „kennis ma ken met de computer". Kosten: ƒ60,-. Onder leiding van S. Zijm kan op acht middagen worden deelgeno men aan een cursus „geheugen training". De eerste les vindt plaats op 6 oktober, van 13.30 - 15.30 uur. Kosten: ca. ƒ40,-. Opgave is mogelijk tot 2 oktober. Nadere informatie is verkrijgbaar bij N. van Zon, tel. 14122. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opge haald door de ouders van leerlin gen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten, 's Middags van 13.00 tot 15.00 uur wordt in de rest van de Eier landse polder door de Strijbos- school oudpapier opgehaald. Peter Kaan heeft in 1994 een be drag van ƒ2862,60 voor de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) bij elkaar 'gedraaid'. Met zijn orgeltje „De Zi geuner" was hij veelvuldig aanwe zig op (zomer)markten, waar menig bezoeker voor het goede doel een greep in de portemonnee deed Met het intreden van de herfst is een rustperiode aange broken. Het orgeltje gaat voorlopig in de winterstalling. Kaan wil zijn activiteiten voor de KNRM vol gend jaar op dezelfde wijze voor tzetten. Texelse popgroepen duiken in de herfstvakantie Studio Texel in om een CD op te nemen met uitslui tend zelf geschreven nummers. Het idee is afkomstig van Bart Heijnen van de Welzijnsstichting Texel, die het project tevens fi nanciert. Bands die interesse heb ben kunnen zich tot 3 oktober nog inschrijven. Behoudens een enkel optreden blijft het muziekmaken voor veel popgroepen op het eiland beperkt tot in de repetitieruimte. Als door gewinterd popmuzikant weet Heij nen dat oefenen alleen weinig bevrediging schenkt en dat de lol er langzaam afgaat. „Met zo'n CD maak je toch iets tastbaars, waar op de muzikanten een tijdje kun nen teren", wijst hij op de stimulans die van de compactdisc uit kan gaan. Aanvankelijk was het de bedoeling opnamen van Texelpop voor de CD te gebruiken, maar technisch bleek dat niet mogelijk. De popgroepen maken daarom hun muziekopnamen in Studio- Texel van Jeroen Drabbe. In zijn studio in Bosch en Zee heeft hij ruime ervaring opgedaan met ver schillende bands, waaronder van de vastewal. Met de achtsporen- apparatuur kunnen van de zang en instrumenten afzonderlijk opna men worden gemaakt en gemixed. Nieuwe toepassingen van muzika le technieken maken het mogelijk dat het maken van de CD nu bin nen handbereik is. Kosten Om de kosten te dekken geeft het Anjerfonds een subsidie van i2000,-. De Welzijnsstichting neemt de overige kosten voor haar rekening. Totaal is er een bedrag van circa fBOOO,- mee gemoeid. Het is de bedoeling dat de CD in een oplage van 500 wordt uitge bracht. Eventuele winst (wat niet waarschijnlijk is), komt ten goede aan de Stichting Popmuziek Texel. De CD zal op z'n vroegst eind van dit jaar in de winkel liggen. Heijnen stelt nadrukkelijk dat al leen eigen nummers geschikt zijn voor de CD, omdat afdracht van Buma-rechten een te grote aan slag op het budget betekent. In middels hebben vijf gegadigden zich al gemeld. Voor de bands zijn er geen kosten aan verbonden. Er komt een boek over 800 Texel se boerderijen uit heden en verle den. De stichting Historie van Boerderijen op Texel heeft hier voor naspeuringen verricht. De gemeente draagt ƒ5000,- bij aan de kosten. Schrijvers C.J Rey, Kees Hooger- heide en C.G.J van Empel. willen met het boek de kennis en inzicht over de geschiedenis en naamge ving van de boerderijen op ons eiland vergroten. „Dat is van cul tuurhistorisch belang. De plaats en betekenis van de boerderij bin nen onze (van oorsprong agrari sche) samenleving is ingrijpend veranderd." Oorzaken daarvoor zijn ruilverkavelingen, bestem mingsplannen en bedrijfseconomi sche aanpassingen. Veel boerderijen hebben een woon- of toeristische functie gekregen en ondergingen daarvoor veranderin gen. In verband met schouwburg voorstellingen in Den Helder maakt Teso op 16 december (Karin Bloemen), 3 maart '95 (Porgy en Bess) en 12 mei '95 (My Fair Lady) extra afvaarten. Reeds bestelde kaarten kunnen met ingang van 3 oktober worden afgehaald. Voor „Porgy en Bess" kunnen bij de Welzijnsstichting nog kaarten worden besteld, tel. 15582. Vrijdag 30 september In Cinema 19.00 en Client". Texel 21.15 draait om uur „The Teso houdt in sporthal Ons Genoegen de aandeelhou dersvergadering, aanvang 20.00 uur. Rechtstreekse uit zending via Radio Texel. Zaterdag 1 oktober In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De Aristokatten" en om 19.00 en 21.15 uur „The Client". In Oosterend wordt door scholieren van de basisscho len een lampionoptocht ge houden, start 19.30 uur bij De Bijenkorf. Zondag 2 oktober In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De Aristokatten" en om 19.00 en 21.15 uur „The Client". In atelier 't Schildertje in Den Hoorn (voormalige Verma ning) wordt om 16.00 uur een foto-expositie van Leo Bar nard geopend. Maandag 3 oktober In de Nederlands Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gegeven door Henk Troost; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The Client". In theater-restaurant Klif 12 in Öen Hoorn brengt Bert Vis- scher om 21.00 uur zijn prgramma „Fijne nuance; !e Entree f 15,-; vrienden» f12,50. Dinsdag 4 oktober Voor de afdeling Texel van Ned. Bond v. Plattelandsvrt wen vertellen de dames Duin en Hartman uit An Ier Paulowna over werk en let en van Annie M.G. Schmidt. 0 9 14.00 uur in De Schakel bij< Hervormde Kerk in Den Ba di In Cinema Texel draait t hti 20.30 uur „The Client". Om 14.30 uur begint eent >9 eenkomst van de Doopsgea sar de Zusterkring in het zaait bij de kerk in Den Burg. Oe Ire Texelse mevrouw Pen spree over haar werk onder de Mo ch monen, geïllustreerd ne ief dia's. In het Eierlandsche Huis inolitr Cocksdorp is de eerste con petitieavond van klaverjasdg De Cocksdorp/Eierland, as vang 20.00 uur. |ro rjnt In theater-restaurant Klif ei brengt cabaretier Ben yischi de zijn programma „Fijne nu» igr ces", aanvang 21.00 uur. er) tree f 15,-; vriendenpij f12,50. Hoogwater te Oudeschit Vr. Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. 30 1 2 3 4 5 6 7 1.54 en 14.40 4.05 en 16.37 5.25 en 17.54 6.36 en 19.04 7.26 en 19.54 8.25 en 20.54 9.05 en 21.36 10.01 en 22.25 al Aan het strand is het ongeveer eenuJ eerder hoog water. De zon komt 2gj tober op om 6.40 u. en gaat onderd 18.14 u; 5 oktober nieuwe maan, 7 oktober doodtij. Maandag 3 en dinsdag 4 oktober zal cabaretier Bert Visscher in Klif 12 twee try-outs spelen van zijn allernieuwste theaterprogramma Fijne Nuances. Lange tijd heeft het er naar uit gezien dat de voor stellingen niet door zouden gaan, omdat het decor en de door hem gebruikte attributen niet op het*90'^k^ kleine podium zouden passen. Maar Bert Visscher zou Bert Vis scher niet zijn als hij daar geen creatieve oplossing voor had ge vonden, want hij wil zijn Texelse fans niet graag in de steek laten. Tijd dus voor tempo. De Vis los' Wordt het dan niet weer beetje druk? Ach, met wat wordt hij vanzelf moe en is hijr schien nog even te zien. Ster dan maar. Maandag 3 en dinsdag 4 oktol aanvang 20.30 uur, en! u9 ƒ15,00, vriendenprijs ƒ12,50, 12, Den Hoorn (diner vooraf we mé we st iie rh ste rel Geslaagd. Oud-Texelaar Lm ir ha Over zijn nieuw te maken pro gramma „Fijne Nuances" schrijft Visscher zelf: „Waren Visschers programma's in het verleden wat aan de drukke kant (sommige nummers werden totaal niet opge merkt door hun snelheid), nu ken nen we Visscher ook van de prachtige rustgevende momenten. Door de aanschaf van wat meubi lair op het podium en het weigeren van een regisseur zagen we Vis scher zelfs enkele momenten op één plek. Het gevolg: een uitge ruste Visscher. En wat is er ge vaarlijker dan een uitgeruste Visscher?" Thijssen is geslaagd voor het in nieursexamen aan de techmsfch Universiteit in Delft, faculteit technische wetenschappen en formatica. Hij specialiseerde in het gebied van computer gr hics. Plattelandsvrouwen. Over werk en leven van schrijfster nie M.G. Schmidt gaat een lei door de dames Van Duin en Hl man voor de Nederlandse B voor plattelandsvrouwen. De van het programma is „Licht, lu tig en letterkundig". De bij? komst is dinsdag in de ScW aan de Binnenburg om 14.00 a In het kader van Kinderboeken week 1994 vinden in de biblio theek aan de Drijverstraat van 5 t/m 15 oktober allerlei activiteiten plaats. Het thema dat dit jaar aan het evenement is meegegeven luidt ,,ln het holst van de nacht". In opdracht van de bibliotheek heeft Rob Valkenburg een span nende theatervoorstelling voorbe reid, bedoeld voor kinderen vanaf vier jaar. Er vinden op woensdag 5 oktober twee uitvoeringen plaats, om 15.00 en 16.00 uur. Kaartjes kosten ƒ1,- en zijn verkrijgbaar in de bibliotheek. Telefonisch reser veren is mogelijk. Kinderen vanaf acht jaar kunnen meedoen aan de opdracht „Knut- be «C sel/teken/schrijf iets dat met thema nacht te maken heef Hierbij kan worden gedacht s rte nachtdieren, droomdozen, stetf beelden, nachtmerries, slaap^d: ken, nachtlampen, enz. inzendingen, die tijdens de kind boekenweek worden tenttf gesteld, moeten vóór 5 oktoö binnen zijn. Kinderen van alle leeftijden nen meedoen aan een prijsvraj die alleen in de bibliotheek zelffc worden opgelost. De vragen N gen daar tot 15 oktober aan muur. Antwoordvellen zijn krijgbaar aan de balie. Voor kinderen beneden de 3° jaar ligt er een leuke kleurpb klaar. )et f']'

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2