nü 65." ROTAN.. ECHT HEMA =- Mensen -= 0000Q0 000000 0000010 0000010 Texel centraal in nieuwe rekenmethode basisonderwijs Vliegend het huwelijk in oetbalprogramma l( Voetbaluitslagen Nipte overwinning Tevoko op HCSC 2 Ongeslagen reeks ZDH ten einde Oppermachtig Texel verslaat DTS ruim Achtste clubcross MAB publiekstrekker Vervoer weer toegenomen Zwarte markt De Koog haalt fors uit: 3-7 TEXELSE y couRANT I 15 oktober: dB1 -Flamingo's BI lijk B2-Texel B2 82-De Koog B1 er B2-Oosterend BI erend C1-Vesdo C1 CC3-Texel C1 Cl-Oosterend C2 C C2-Texel C2 ■IC3-JVC C3 ijes: j-J.Holland O]» Hen: j01-Succes Dl 02-BKC D2 13.30 u 13.00 u. 12.00 u. 14.30 u. 13.30 u. 14.30 u. 13.00 u. 13.00 u. 13.30 u. 13.30 u. 10.30 u. 10.30 u. !se pupillencompetitie: send F1-ZDH F1 '94 Fl-Texel'94 F3 oog F1-Texel'94 F2 i'94 F4-SVC F1 l'94 E1-Oosterend E2 94 E2-Texel'94 E4 send E1-Texel'94 E3 oog E1-ZDH E1 £1 send D1 Dl-De Koog D1 94 D4-Texel'94 D3 10.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 11.00 u 11.00 u. 11.00 u. 11.00 u. vri) vrij 12.00 u. 12.00 u. kg 16 oktober: Texel 14.00 u. oog-Petten 14.00 u. rend-Apollo 14.00 u. Jijk-ZDH 14.00 u. 5-Texel 2 14.00 u. vogels 2-De Koog 2 14.00 u. 4-Oosterend 2 14.00 u. ■fend 3-Watervogels 5 12.00 u. 3-Texel 4 12.00 u. A1-Texel A1 11.00 u. 2-Texel etievoetbal: ZDH rend-Tex.Boys jog-SVC 12.00 u. 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. 8 oktober: |A3-Texel A2 3-7 B2-Texel B2 6-1 |oog B1-HCB B2 2-3 irend B1-Helder B2 3-3 [horn C1-Texel C1 7-5 n Cl-Oosterend C1 5-3 C1-Texel C2 8-0 IC3-Hollandia T C2 1-6 llen: lm-Texel Dl 0-8 ll D2-HCSC D2 12-0 les: Is-Texel 6-5 |lse pupillencompetitie: IF3-Oosterend F1 0-4 F1-Texel F1 1-13 F4-Texel F2 1-12 Fl-De Koog F1 1-5 E1-Texel E1 1-21 :rend E2-Texel F1 1-5 I E4-Oosterend E1 6-0 IE3-De Koog El 1-6 ID2-HCSC D2 12-0 ID4-SVC Dl 0-7 trend D1-Texel D3 11-0 D1-Texel D1 0-8 hg 9 oktober: FDTS 4-0 iroord-De Koog 3-7 [/■Oosterend 6-4 ■ZDH 3-0 2-Dynamo 2 7-0 [oog 2-Watervog. 2 2-3 rend 2-Call.oog 3 3-8 [4-Texel 3 10-1 Texel 4 3-1 j»g Boys 2-Texel BI 0-4 ■Zeevogels 2 4-2 katievoetbal: |erend-Texel 2-1 Boys-SVC 4-1 [oog-ZDH 3-7 Beeld uit de beslissende vijfde set Tevoko juicht. HSCS protesteert De winst in de eerste thuis wedstrijd heeft voor Tevoko heren 1 zaterdag aan een zijden draadje gehangen. Bij de Texelse volleybal lers ontbraken Marco Tuntelder en Mardick Leopold, waardoor coach André van der Vliet noodgedwon gen zichzelf inzette De boomlan ge aanvaller Roland Bakker, geleend van Tevoko 2, ontpopte zich gaandeweg als een prima aanwinst. Het team kwam tegen het sterke HCSC 2, dat evenals Te- De voetballers van ZDH zijn weer terug op aarde. Nadat de sei zoensstart veel punten, attractief voetbal en tamelijk hoge ver wachtingen voor het vervolg van de competitie had opgeleverd, werd zondag in Sint Pancras een gevoelige 3-0 nederlaag geleden tegen Vrone. Op het verlies viel niet veel af te dingen. Behoudens het eerste kwartier van de twee de helft was ZDH steeds de min dere van de tegenstander. De Hoornders waren gewaar schuwd. Toen vorige week geen wedstrijd op het programma stond, bezochten trainer Gerrie Plaatsman en zijn assistenten Ruud Bakker en Bouk Vredevoort voor „spionage"-werkzaamheden een tweetal wedstrijden van toe komstige tegenstanders. Ze ont dekten ondermeer dat Vrone een snelle, goed ingespeelde ploeg heeft. Met die voorkennis in het achterhoofd betraden de ZDH'ers enigszins angstig het speelveld. De bal werd achterin rond gespeeld en te grote voorzichtig heid overheerste bij het aangaan van duels. Toch kreeg ZDH de eer ste kans op een treffer. Bij een scrimmage, voor het vijandelijke doel na tien minuten had een aan tal Hoornders weinig geluk. Korte tijd later viel aan de andere kant het eerste doelpunt. Een trap van keeper Marco Daalder reikte niet ver genoeg, waarna een snelle counter de verdedigers verraste (1-0). Een harde klap voor ZDH. Terwijl Vrone gemakkelijker begon te combineren, slaagden de Hoorn ders er maar niet in elkaar vlot te vinden. „Teveel zaalvoetbal", oor deelde trainer Plaatsman na af loop. „Wanneer zo'n wedstrijd zich daar niet voor leent, moet je het (ADVERTENTIE) Uitslagen Stoel of tafel 99. 60/80 cc: I.Jan van der Vis; 2 Joost de Winter; 3.Arjen van Maldegem 80 cc groot: I.Christiaan Landman; 2.Rob Schraag, 3.Joost van Heerwaarden. 125 cc junioren: Pablo Brandenburg, 2.Stefano Siebeling, 3 Richard van Baaren. 125 cc senioren: Dave Straathof; 2 Simon Hoen- son; 3.Arjan Schouten. 250 cc: 1.Martin Hink; 2 Johan Vergouwen; 3.Jacky Knol. Liefhebbers: I.Menno ten Wolde, 2.Henri van Maldegem; 3.Hans Adams. Pilot bug gy's/quads: demonstratie over drie man ches: 1Theo Kuip. (Foto Frans HopmanI voko vorig jaar nog in de promotie klasse uitkwam, eerst op een 2-0 achterstand. In de derde set her stelde Tevoko zich, maar in de vierde set leek de ploeg regelrecht op de nederlaag af te stevenen. Waar het Nederlands team 's avonds in de WK-finale tegen Italië moest buigen, wist Tevoko terug te knokken. Na een 11-4 achter stand won Tevoko met 15-13. In de beslissende vijfde set, gespeeld volgens het ra I ley point- systeem (direct scoren) namen de Texelaars een snelle voorsprong, die ze niet meer uit handen gaven (15-10). Eindstand 3-2. Paulien van de Wetering is aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal exa men Theaterwetenschap. Ze deed de richting Mediakunde. Door een ruime winst tegen mede-koploper DTS revancheerde SV Texel zich voor de misser van afgelopen week tegen Wieringer- waard. Door deze overwinning staat Texel op de tweede plaats, met één punt achterstand op SEW. De toeschouwers dienen tegen woordig vroegtijdig bij wedstrijden van SV Texel aanwezig te zijn, want de thuisploeg maakt er een gewoonte van reeds in het vroege begin van de wedstrijd een doel punt te maken. Uit de allereerste aanval van Texel scoorde Paul van Exel. De bal caramboleerde via de voet van een verdediger achter de verbaasd kijkende keeper Ooye- vaar van DTS. Na dit doelpunt bleef Texel de wedstrijd dicteren en hield daardoor DTS uit Oud karspel stevig onder druk. Texel kreeg dan ook zijn kansen om de voorsprong te vergroten. Voorlo pig was de verdediging van DTS echter nog steeds op zijn hoede. Bij vlagen was DTS gevaarlijk. Zo moest keeper Bart Heerschap al zijn kunsten vertonen om een knappe kopbal uit de bovenhoek te tikken. Toch was het Texel dat kon uitlopen naar een grotere voorsprong. Vijf minuten voor rust zette Edgar Klippel het team op voorsprong na een goede diepte pass van Erwin Koning, die net achter de verdediging viel. In de tweede helft kwam Ralph Koning in het veld voor de lichtgeblesseer- de Wim van Veen. Hij liet onmid- delijk van zich spreken, door alweer in de eerste minuut na een goede combinatie met Paul van Exel de stand op 3-0 te brengen. Vrij kort hierop speelde Ingmar Moerbeek zonder naar de bal te kijken de man in zijn eigen straf- schapgebied en dat leverde DTS een penalty op en Moerbeek een gele kaart. Bart Heerschap, al het gehele seizoen goed keepend, toonde zijn klasse door de penalty knap te stoppen. Hierna was het gedaan met DTS. Tweemaal in kor te tijd een tik krijgen, dan knakt er wat in de hoofdjes. Texel liep zelfs nog verdiend uit naar 4-0. Weder om was het Ralph Koning die een breedte-pass van Paul van Exel met nog 10 minuten te spelen knap afrondde. Hierna probeerde DTS het nog een keer, maar Texel liet zich niet verrassen. De verde diging onder leiding van de som ber spelende Ingmar Moerbeek, die de geblesseerde Simon Brand verving, behield voor de eerste keer in deze competitie de nul achter. Met de auto naar Texel. maar zoeken in lange trappen om de spitsen aan het werk te zet ten." Maar voordat de spelers die oplossing zelf hadden bedacht, ging het opnieuw mis. Rechterver- dediger Arjen Kiltz werd op snel heid geklopt door zijn directe tegenstander, waarna libero Ri chard Maas moest redden wat er te redden viel. Hij deed dit volgens de warrig leidende scheidsrechter niet volgens de regels. De straf schop werd onberispelijk inge schoten: 2-0. Bij het begin van de tweede helft probeerde Plaatsman het tij te ke ren door Dennis Trouwerbach en Dirk Bouthoorn in te brengen voor Jan de Wit en Joop Rommets. Even leek deze maatregel effect te sorteren toen achtereenvolgens Stefan Bousma, Roger Kortenhoe- ve en Roald van der Slikke in kans rijke positie voor het doel van Vrone opdoken. Maar zij scoorden niet, waarna de mannen uit Sint Pancras het heft weer in handen namen. Met nog een half uur te gaan, zocht Roald van der Slikke op riskante manier naar een eigen succesje. Hij werd van de bal be- roofd. Een tegenvaller die door de verdedigers niet meer gecorri geerd kon worden: 3-0. De spelers van Vrone geloofden het vervolgens wel, maar de ZDH'ers waren niet bij machte te profiteren. Zeker honderd toeschouwers ge noten zondag van de soms spek- takulaire verrichtingen van de 42 coureurs en van het mooie weer op de MAB-crossbaan in Eierland. Het pauzenummer, een buggy wedstrijd, viel een beetje tegen door het grote aantal uitvallers. De meesten hielden het nog geen vijf minuten vol. Afgetekend win naar was de Texelse initiatiefne mer Theo Kuip. Bij de 60/80 cc profiteerde de strak rijdende Jan van der Vis van de valpartijen van zijn opponen ten. Hij wist zo de zege net voor de neus van Joost de Winter weg te kapen. Rob Schraag reed bij de 80 cc „groot" een voor zijn doen sterke race. Bij de 250 cc senioren maakte Ronald Zijm een zware val in de eerste manche. Hij won de tweede manche, maar kon zijn verlies aan punten niet meer goed maken. Pablo Brandenburg bleef bij de ju nioren eindelijk weer eens Stefano Siebeling voor. Bij de liefhebbers wordt de strijd steeds vinniger. De fanatiek strijdende Henri van Mal degem legde beslag op de tweede plaats achter de niet te kloppen Menno ten Wolde. Vin on:e correspond;™ Texel - De veerboten van Teso hebben in 199I weer meer vervoerd dan vorig jaar Van januari tot en met juli werden 365 901 personenauto's vervoerd tegen 361 485 vorig jaar. De hoeveel heid vervoerde caravans nam af: 12 004 dit jaar tegen 12 285 in 1990 Van heinde en ver komen toeristen met de auto naar Texel km-teller bij vertrek km-teller bij aankomst a Brigitte Bordeaux 0000010 0000010 b Familie Schmitt 00000010 00000010 c Bruce Buchanan 00BD0I0 0000010 d Boris Tolstoi: 00000010 Q00000I0 e Familie Da Costa: f Karl Lindgren Een voorbeeld van een rekenopdracht waarin Texel centraal staat. Drie foto's tonen wegwijzers op Texelse kruisingen. Een bijgaand kaartje van het eiland heeft een schaal van 1:150.000. De vraag is aan te geven waar de wegwij zers staan. Dit is een voorbeeld uit een nieuwe reken- en wiskun demethode voor het basisonder wijs. Texel staat centraal in het eerste blok. „Waarom Texel? Tja, we zochten een eiland, want dat is van nature al afgebakend." Anneke Note- boom is één van de auteurs van de boekjes. Uitgever Sjef Bergervoet van Malmberg in Den Bosch legt uit dat de methode is bedoeld om kinderen de zin van rekenen in te laten zien. „Niet gewoon domweg sommen maken. Door deze werk wijze ontdekken ze wat ze met re kenen kunnen doen, wat het nut ervan is." De methode heeft voor elk leerjaar verschillende boeken. Het is geen serie, elk boek heeft een eigen functie. Zo is er een werkboek waarin kan worden ge schreven, een boek om met de leerkracht samen uit te werken enzovoort. Anneke Notebomer vult aan dat gegevens uit de eigen omgeving kinderen het meest aanspreken. „Je kunt ze het beste rekenvaar digheden zich eigen laten maken door problemen op te voeren die ze in het dagelijks leven tegen kunnen komen. Dat spreekt meer aan en kinderen begrijpen het op die manier vaak beter." De vijf boekjes waar Texel in voorkomen is voor groep acht, de oudste ba sisschoolleerlingen. Die zijn al zo ver dat ze ook interesse hebben in een omgeving die wat verder van huis ligt." Fietsvakantie De eerste les begint met het bekij ken van een kaart van Texel. Alle kinderen krijgen een exemplaar op A3 formaat, die ze gedurende het lesblok steeds nodig hebben voor de opdrachten. Eén ervan is het opstellen van een plarf voor een tweedaagse fietsvakantie. Vragen die moeten worden beantwoord zijn onder andere: waar wil je heen, hoe ver is dat fietsen, hoe veel entree moet je betalen, hoe lang doe je erover en hoe lang wil je blijven. Zeer praktijkgericht dus. Ook een vraag die in het begin aan de orde komt is: kan je in één dag van de veerboot naar de vuurtoren lopen of haal je dat nog niet eens met de auto? Bereidwillig Toen het idee om een eiland als onderwerp te nemen was gebo ren, benaderde Notebomer de VVV's en de gemeentehuizen op de Waddeneilanden. „De meeste instanties die ik vroeg waren zeer- bereidwillig informatie te verstrek ken. De inlichtingen van Texel leenden zich het meest voor reke nopdrachten. daarnaast kennen de meeste kinderen Texel van naam, of zelfs van vakanties. Of omdat ze er wonen!" Het eiland werd bezocht. De VVV, het CBS, Teso en de Texelse Cou rant leverden nadere gegevens en er werden foto's gemaakt ter il lustratie van de opdrachten. „We hebben de krant een aantal weken doorgespit en zijn ook nog langs de vuurtorenwachter en EcoMare geweest. De gegevens zijn dus niet verzonnen." Het project heeft enige jaren in beslag genomen. De boekjes zijn nu echter op de markt en de eer ste bestellingen zijn binnen. „Het lijkt misschien een op zichzelf staand project, maar dat is het ze ker niet. Het is een kklein onder deel van een hele methode", legt Notebomer uit. Wie meer informatie wil hebben over de lesboeken, kan contact opnemen met de afdeling voor lichting van Uitgeverij Malmberg, telefoon 073-288755. Hoewel er vorig jaar te weinig ani mo voor was wil de Stichting Overdekte Manege Texel weer proberen een zwarte markt te hou den in manege Akenburg. Geko zen is voor zaterdag 12 november, vlak voor de sinterklaastijd. De markt zal van 14.00 tot 18.00 uur duren. Wie iets te verkopen heeft kan voor f 20,- een plaats huren. Wie een plaats met een kraam wil heb ben, is ƒ45,- kwijt. Aanmelden kan via 17339 of 14490. DINSDAG 11 OKTOBER 1994 Het eerste team van De Koog heeft zondag Kreileroord met gro te cijfers verslagen. De thuisclub kon weliswaar in de eerste helft het tempo nog redelijk bijbenen, maar moest in het tweede bedrijf diep buigen voor het offensieve spel van de Kogers. Vanaf het beginsignaal zetten de blauw-witten Kreileroord met goed veldspel op eigen helft vast. Toch moesten de Texelaars toezien hoe de West-Friezen met de eerste de beste counter doeltreffend wa ren. Vijf minuten later trok Martijn de Veij de stand gelijk door met links af te ronden: 1-1. De Koog zocht de aanval maar moest dat wederom met een tegendoelpunt bekopen nadat geen gehoor was gegeven aan het vlagsignaal voor buitenspel. Wil Wassenaar schoot de 2-2 even later via een mooi ge nomen vrije trap binnen. Een kwartier voor rust werd Bernard Ipenburg onreglementair gevloerd binnen de beruchte krijtlijnen. De toegekende penalty werd onbe rispelijk door De Veij binnen ge schoten: 2-3. Kreileroord kwam via een ingekopte corner langszij maar in de blessuretijd ging John Eelman er als een haas vandoor en bracht de ruststand op 3-4. Na rust stelde De Koog orde op zaken doordat Bob Bleijerveld hoog en hard inschoot. Even later liet Mar tijn de Veij met een mooie lob zijn derde goal van de middag aante kenen. Kreileroord had nog kans op de „anschlusstreffer" nadat de overigens slecht leidende arbiter de bal wederom op de stip legde, maar dit keer voor de gastheren. De tegenwoordig wekelijks uitblin kende keeper Jan Plaatsman stop te de inzet, en daarom was het slotaccoord van de wedstrijd voor de Koog dat via Bernard Ipenburg snel de aanval zocht. Hij liet Jack Rammers zijn eerste competitie- doelpunt maken. Eindstand: 3-7. Niet omdat er bijzondere haast was geboden, maar omdat hij nu eenmaal graag vliegt én omdat hij liefhebber van Texel is, kwam Frans J.B Beusker (40) uit Leidschen- dam vrijdag met Yvonne Oort (41) per sportvliegtuig naar Texel om in het raadhuis van Den Burg te trouwen. Zo snel als het paar de oversteek maakte van Rotterdam naar de Texelse luchthaven, zo rustig werd het aansluitende traject vliegveld-Den Burg af gelegd. Dat gebeurde met een landau wer. Voor de bruid was het allemaal een volslagen verrassing. Op zichzelf is het niet bijzon der dat op Texel mensen trou wen die hier niet woonachtig zijn. Het gebeurt tientallen ke ren per jaar, zodat op Texel be langrijk meer echtverbinte nissen worden gesloten dan in andere gemeenten van de zelfde grootte. Het aantal hu welijken is hier gelijk aan dat van een gemeente met 20.000 inwoners. De drijfve ren hebben bijna altijd te ma ken met bijzondere bindingen die de trouwlustigen met het eiland hebben. Ze hebben el kaar hier ontmoet, komen er al jaren met vakantie of ze vin den het gewoon spannend of romantisch om op een eiland te trouwen. Op de foto het paar Beusker bij aankomst op de Texelse luchthaven samen met de vader van de bruid en de moeder van de bruidegom. Foto Harry da Graaf)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7