heaterweek OSG maakt kans op onderwijsprijs Tiengebodenbord voor nageslacht vastgelegd Snuffelmarkt trekt ruim 3000 bezoekers Goede relatie Excelsior met oliegigant Shell Esther" maakt indruk op leerlingen Restauratie jarenlang voorbereid: TEXELSE ^7 C0URANT1 render Nieuws en week later eervol concert tan docenten muziekschool Sil mag Cocksdorper haven afbouwen Raadsvergadering winter krijgen de leerlingen OSG „De Hogeberg" een rijk iod aan professionele thea- jorstellingen. Volgend loljaar mogen ze weer zelf reden in de inmiddels be ide „Theaterweek". Een leu- opsteker voor de Texelse nisatie is dat dit project in nerking komt voor de Onder- prijs Noordholland. Maandag- lag opende de OSG dit lerseizoen met de aangrij- le produktie „Esther", ge- even door J. Bernlef en eeld door het overkantse ge- hap „MUZtheater". éne jaar theater kijken en het re jaar theater maken. Deze ule hanteert de OSG al een of zeven. In de succesvolle aterweek" werken daarvoor loeide studenten een week met de Texelse scholieren, anpak kreeg vorige week een inatie voor de provinciale on- ijsprijs, die geldt als voorron- ran de Nationale Onderwijs- In aanmerking komen spe- schoolprojecten, variërend allochtonenonderwijs, stage- cten en sexualiteit tot milieu- atuurprojecten. ns een feestelijke bijeen- t op 15 november wordt in oncertgebouw in Haarlem nd gemaakt of Texel in de prij- gevallen. deze nominatie zijn we al gelukkig", aldus OSG-leraar van Garderen, voorzitter van :ommissie Culturele Evene en Voortgezet Onderwijs, ir we zoeken nog naar een ire naam.'* ieft de indruk dat de leerlin- ie laatste jaren de voorstellin- ntenser beleven. „Misschien dat door de Theaterweek, in ze zelf moeten acteren". Esther -fjrogramma voor deze winter voorlopig acht voorstellin- m één tentoonstelling. Het is passen en meten met het it. Gemiddeld krijgt elke klas voorstellingen. De boven- van Havo-VWO beet maan- let spits af met „Esther". '<eren staan gezellig te klep- i de Burgemeester De Ko- al. De herfstvakantie is net de rug en daarom was er felijk over het stuk niet veel ere id mg. Volgens mij heeft maken met de oorlog", al- in leerling. Ze zien wel; over het algemeen worden de school voorstellingen als een aangename onderbreking ervaren en het MUZ theater speelde al eerder op de OSG. „Dus moet 't we! goed zijn, anders vragen ze die club heus niet om nog een keer te komen." „Ester": een familiedrama, eind ja ren zestig met een inwonende de menterende opa, wiens geest steeds terugkeert naar de oorlogs jaren. Bernlef schreef dit stuk spe ciaal voor het MUZtheater. dat zich vooral op jongeren richt. Een stuk over het vage gebied tussen goed en kwaad tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het geheim dat de opa met zich meedraagt wordt ontsluierd door zijn kleindochter. „Het is nooit later geworden in m'n leven", zegt opa, „nooit later dan toen." Door de sobere strakke vorm waarin het stuk is geregisseerd, wordt een spanning opgeroepen die duidelijk overkomt bij de leer lingen. Binnen vijf minuten is de zaal doodstil en vol aandacht. Dat blijft de hele voorstelling zo en de orga nisatie haalt opgelucht adem. „Esther" blijkt een goede keuze. „Ik vond het best wel aangrij- pend"zegt Harmke van Aken (16) na afloop in de gang, waar we even napraten. VWO'ers Linda Visman, Regien Smit en Marleen Kuip zijn het met haar eens. „Het zat af en toe wel wat vreemd in el kaar, maar dan snapte je het even later toch wel weer." De manier waarop de dementerende opa werd uitgebeeld maakte indruk, méér nog dan de kern van het ver haal over de oorlog. „Toch merk je dat de oudere mensen in je omge ving daar nog altijd mee bezig zijn en dat snap ik best". Win terprogramma Een goed begin dus voor het school-theaterseizoen. De andere klassen komen deze winter ook volop aan hun trekken. De Mavo krijgt ondermeer mimespeler Mark Kingsford en het klassiek drama „Koning Oedipus" door toneel groep De Branding. „We zijn heel benieuwd hoe dat uitpakt", aldus commissievoorzitter Van Garde ren, die van mening is-dat dergelij ke voorstellingen vooraf in de les goed moeten worden behandeld. De onderbouw krijgt een moderne dansvoorstelling van de groep Arena, begeleid met Japans slag werk, en de humoristische Pim's Theaterproduktie. „Voor de lagere klassen is het be langrijk dat ze vooral met plezier naar een stuk kijken en daarom krijgen ze deze keer een soort 'Theater van de lach'. Herkenbare situaties, toegankelijk toneel, doordrenkt met humor. Niet té moeilijk doen voor de lagere klas sen. Anders schiet je je doel voor bij." Concert Verder is er een optie op een stuk over verslaving en speelt het Joods Orkest „De Brandwein Bri- ders" in februari voor de boven bouw in de bioscoop. „Daar verheug ik me zelf ook bijzonder op", zegt van Garderen. De Russisch-Joodse emigranten schreven in de oorlogsjaren in drukwekkende muziek. „We ho- pen dat we een manier kunnen vinden om een extra concert voor belangstellenden te geven." Dat zou in de toekomst misschien ook een aardig idee zijn voor ande re grote produkties die toch voor de OSG naar Texel gehaald wor den. Decor en licht staat dan al op scherp in de Koninghal. 's Mid dags voor de OSG en 's avonds voor het Texelse publiek? Desgevraagd laat Nora Verheij van de Welzijnsstichting deze combi natie „op zich zinvol" te vinden. „In het verleden hebben we daar over wel eens contact gehad met de schoolcommissie. Als er twee voorstellingen zijn, wordt het voor professionele gezelschappen aan trekkelijker om naar Texel te ko men. Zowel voor hen als voor de Texelse organisatie wordt het be ter betaalbaar. Een extra voorstel ling hoeft voor de school zeker niet méér werk te betekenen; ook de Welzijnsstichting kan dan een aandeel leveren. Misschien is het goed weer contact op te nemen." Wil de Leeuw VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 sblad „Strender Nieuws" dat lal de eerste zaterdag van de uitkomt, verschijnt ditmaal eek later. Vakantie van enke- actieleden is hiervan de re- Eventuele kopij voor het render nieuwsblad kan nog k maandag a.s. worden in- :rd bij Gé Koot Supermarkt Kuiter, Mulderstraat 12. Naar schatting drie- tot vierdui zend belangstellenden brachten vorige week een bezoek aan de snuffelmarkt in sport- en evene mentencentrum 't Stappeland. Volgens organisator Nico Erwich deden de veertig Texelse kraam- houders goede zaken en toonden ze zich na afloop zeer tevreden. Erwich is blij en opgelucht"over het succes van de snuffelmarkt. In de drie jaar dat hij de hal in De Koog exploiteert, probeerde hij te vergeefs al enkele keren zo'n markt te organiseren. Omdat er bezwaren waren, kon het evene ment telkens niet doorgaan. Dit maal kreeg hij de benodigde vergunning en werd hem geen strobreed in de weggelegd. „Ik ben hier erg blij mee. De grote op komst toont aan dat er behoefte aan is." Deurprijs Om het bezoek te stimuleren, haalde Erwich een oud paardemid- del van stal: de „deurprijs", iets waarmee hij ten tijde van de festi viteiten rond het 75-jarig bestaan van SV Texel naam had gemaakt. Als bezoekers donderdag vóór een bepaald tijdstip binnen waren, kwamen zij in aanmerking voor een geldbedrag van 7500,-. De ge lukkige was de heer J. van der Geest uit Den Burg. Zijn lot werd, onder toezicht van de kramenbou- wers van De Bolder, getrokken uit een grote stapel. De bezoekers hadden heel wat te „snuffelen". De kooplieden boden tweedehands spullen aan, maar ook zelfgemaakt handwerk en amateurkunst. Sommigen, zoals de modelspoorclub. Radio Texel en de reddingbrigade, maakten van de gelegenheid gebruik om hun activiteiten te promoten. Winterseizoen Het volgende evenement dat in de Stappeland-hal op stapel staat is een „Pasar malam" tussen kerst en oudjaar. Voor de tennis- en squashbanen is het winterseizoen inmiddels begonnen. Behalve ten nisvereniging Kogerslag maakt nu ook tennisclub Deuce gebruik van de hal. De jeugdleden krijgen er tennisles en het opzetten van een donderdagavond-competitie wordt overwogen. Erwich: „We hopen dat de Texelaars ons deze winter weer weten te vinden." fc wind en regen waren week veel muziekliefheb- naar het sfeervolle kerkje in IVaal gekomen om een vakantie-concert bij te wo- ■oes Bakker, Maaike Roelofs O Wassink, alle drie docent Texelse Muziekschool, had- <en heel evenwichtig pro- 'a samengesteld, waarbij Huit, cello en orgel werd ild. >ste werk klonk een sonate' Leonardo Vinci voor fluit ïïinuo. Dyo Wassink speelde op zijn eigen kistorgel, dat ide kerk was geplaatst. De pi/pen van dit continuo- 3 zijn hoofdzakelijk gemaakt igewerkt eikenhout, dat af- is van oude meubelen. De van het instrument is hier- illijk en mild en ondanks het ■'en van de vijf laatste toet- i" het groot octaaf, is dit or- uitstek geschikt voor 'Iding. De celliste had dit- len plaats gekregen achter I, waardoor de totaalklank w ensemble veel gunstiger 'an bij het herfstconcert van laar. Het programmablad. ;l de sterkste kant is van de terende commissie, ver- t alweer niet de onderdelen e te spelen sonate. De uit voering was echter zeer fraai en Loes Bakker speelde expressief en geroutineerd, net zoals ze dat en kele weken geleden in de Maar tenskerk van Oosterend deed. Vervolgens speelde Dyo Wassink een drietal kleine orgelwerken op het orgelpositief, dat achter in de kerk op het kleine balkon staat. Wassink liet alle registers van dit buitengewoon fraaie orgel in aller lei combinaties horen, waarbij de bijzondere quintadeen acht-voet en de intieme vier-voets fluit op vielen. In het laatste werk kwam zelfs de weinig gebruikte mixtuur als sluitstuk van het plenum tot klinken. Aan zijn manier van spelen is dui delijk merkbaar, dat Dyo Wassink in de grote kerk van Den Burg met veel nagalm te maken heeft. In De Waal is er bij een goed bezette kerk weinig klank meer over, waar door zijn vrij lange fraseringstijden hier en daar wat verwarring ver oorzaakten. Het is te hopen, dat de lekkage in de toren, die een constante be dreiging vormt voor de gezondheid van het waardevolle orgel in De Waal, nog eens afdoende kan wor den verholpen. En misschien zal er ooit nog eens een aangehangen voetklavier IpedaalI kunnen wor den gebouwd aan dit instrument. Bij de bouw in 1952 was dit on misbare onderdeel een bezuini gingspost van f300,-... Loes Bakker speelde de drie „Lan delijke Miniaturen" van Bernard v.d. Sigtenhorst Meyer, een Neder landse componist die in 1953 overleed. Vrijwel elke fluitist heeft deze gevoelige compositie in het concertrepertoire en de land schapsschilderingen, die iedereen voor zichzelf kan inkleuren, verve len nooit. Ook in De Waal voltrok zich het mysterie tussen nevel en zonlicht, weiland en sawa, prille ochtend en nachtegaal. Drie delen Iweer zonder naam) uit de eerste solo-suite voor cello van J.S. Bach gaven Maaike Roelofs volop gelegenheid haar vaardighe den op de cello te etaleren. De diepgang van deze muziek is zo groot, dat cellisten er hun leven lang op kunnen blijven studeren. Loes Bakker en Maaike Roelofs speelden nog een viertal duetten van Danzi, waarbij ze in loopjes en thema's onbegrensd tegen elkaar konden opbieden. Dit aantrekkelijke concert werd besloten met de sonate in g van Bach. Het trio kweet zich uitstekend van de taak om deze technisch moeilij ke muziek tot een goede uitvoe ring te brengen. De organist heeft hier een concertante partij, waar bij in het laatste deel zelfs verras send gebruik werd gemaakt van het metalen twee-voetsregister in het kistorgel. Ondanks felle regen en dreigend onweer was de stemming in het kerkje van De Waal erg ontspan nen en goed, zodat iedereen na af loop tevreden huiswaarts ging. Frans Visser Er werd zaterdagavond wat afge blazen in de De Koninghal. De Christelijke Muziekvereniging Ex celsior uit Oosterend o.l.v. Betty Bakker gaf samen met de Shell Harmonie Amsterdam o.l.v. Jan Schut een zeer boeiend concert, dat eigenlijk door alle musicerende Texelaars had moeten worden bij- gèwoond. In het kader van het beleid-op- langere-termijn zijn er bij Excelsior enkele jeugdleden achter de lesse naars aangeschovendie het voortbestaan van dit illustere korps veilig moeten stellen. Dat hier door de dirigente en de diver se instructeurs veel tijd en energie in wordt gestoken, moge duidelijk zijn. Wanneer je een toonladder kunt blazen, kun je nog niet zo maar in het grote orkest meespe len... Het jongste lid, Sarah Keijzer, mocht zelfs cornetsoliste zijn in „Roberto's Bolero" van Hensber- gen en ze blies haar partij prima en met een opvallend vaste toon! De eerste twee nummers van Ex celsior van de jonge Belgische componisten Jan yan der Roost en Jan Maderman waren nieuw in het repertoire. Beide composities zijn door Betty Bakker in de grond verf gezet en moeten in de komen de tijd nog de nodige afwerking en routine gaan krijgen. Ook het laat ste werk in het programma, de „BB en CF-mars" van Ord-Hume was een nieuw geluid. Deze pitti ge mars klonk echter bijzonder goed en het is verbazend dat dit stuk, dat lang niet eenvoudig is, na een korte tijd studeren al zo gaaf wordt gespeeld. Verder speelde Excelsior „Lied van De vrijheid" uit een opera van Handel in een bewerking, die spe ciaal door Siem Noom voor dit or kest werd gemaakt. Deze dirigent/componist, die helaas dit jaar overleed, heeft in de loop van de tijd veel invloed gehad op de ontwikkeling van Betty Bakker als dirigente. Op een heel persoonlijke manier vertelde zij hierover en uit haar relaas klonk een enorm respect voor deze heel bijzondere man. Ook klonk er een fraaie bewerking door Frank Bernaerts van „One moment in timevan Withney Houston. Rob Manse mocht met begeleiding van het orkest „It ain't necessarily so" van Gershwin zin gen en het korps vervolgde met de „Spiritual moments" van Jacob de Haan. Geroutineerd en swin gend gespeeld, vormde deze com positie het hoogtepunt van het programma. Na de pauze trad de Shell Harmonie Amsterdam op. Werknemers, gepensioneerden en allerlei mensen die zijdelings met het laboratorium aan de overkant van het IJ te maken hebben, vor men samen een fantastisch orkest dat op hoog niveau musiceert. De al eerder genoemde Siem Noom is 18 jaar dirigent geweest en zijn opvolger Jan Schut leidt deze groep muzikanten met een enorme inzet die gepaard gaat met grote kennis van zaken. De aanwezige Texelaars, die met drie fanfarekorpsen op het eiland aar- De wagens met asfalt rijden af en aan. Er wordt hard ge werkt aan de dam in „de ha ven van Sil" bij De Cocksdorp. Aanvankelijk werd de aanleg stilgelegd door de provincie. „Wij waren ook ver rast dat nog twee andere ver gunningen nodig bleken, maar we hebben telefonische toe zegging dat die eraan ko men", aldus Kees Witte van de gemeentelijke milieu afdeling. De gemeente stond vanaf het. begin achter de plannen van Sil Boon om bij De Cocksdorp een haven te maken voor zijn Vlielandboot De Vriendschap. „We wildenjechter wachten met verder gaan tot de provin cie ook akkoord was. Anders loop je het risico dat de hele boel weer moet worden afge broken. Maar het stormsei zoen komt eraan en nu we een mondelinge toezegging kregen, hebben we Sil Boon groen licht gegeven, zodat de dam in ieder geval niet wegspoelt." (Foto "fessa de Graaft) dig verwend zijn, constateerden met stijgende verbazing het ver schil tussen fanfare en harmonie. Het harmonie-orkest heeft als ba sisensemble een grote groep klari netten en fagotten, die verder worden aangevuld met dwarsflui ten, hobo's en diverse koper blazers. Na het mysterieuse thema van „The Exodus Song" in een arran gement van Joh. de Meij, dat in al lerlei kleuren werd geëxposeerd, volgde er een uitvoering van het andante uit een hoboconcert van Joseph Haydn in een bewerking van Siem Noom. De eerste ho boïst van het orkest. Wil Senden, vertolkte deze bekende composi tie op voorbeeldige wijze. Zijn toon is mild en integer en samen met de houtblazers, die het begelei- dings-ensemble vormden, werd dit andante een muzikale beleve nis van jewelste. Ongelooflijk boeiend was de com positie „Tulsa" van de Amerikaan se componist Don Gillis: heel suggestief waren hier de land schapsschilderingen van een prachtig natuurgebied, dat lang- Twee deskundigen hebben on langs het tiengebodenbord van de Nederlands Hervormde kerk in Oudeschild gerestaureerd. De restauratie vond vooral op esthe tisch gebied plaats, kwalitatief verkeerde het nog in goede staat. Het bord, in 1651 geschonken door de in Zaandam wonende Ri chard Robberts, is net een paar jaar jonger dan de kerk zelf. Het is een voor Nederland vrij zeldzaam exemplaar. Leden van de kerkeraad hebben de restauratie, die totaal f10.000,- kostte, jarenlang voorbereid. Een uitgebreide speurtocht leidde uit eindelijk naar twee deskundige restaurateurs, goedgekeurd door Monumentenzorg. „Er is wel het één en ander aan vooraf gegaan," erkent kerkeraadslid J. Adriaans, die veel energie in de totstandko ming van de restauratie heeft gestoken. „We wilden het bord, dat historisch gezien veel waarde heeft, bewaren voor het na geslacht. De mensen die er geld voor aan het inzamelen waren, moesten echter tegelijkertijd in zien dat de restaratie geen opval lende vernieuwing zou inhouden. We zijn heel blij met het feit dat iedereen - op allerlei manieren - een steentje heeft bijgedragen. De dames die ten behoeve van de restauratie hebben gebreid, ver dienen een extra compliment. Er is heel wat werk verzet." De gezamenlijke inzet van de ge meenteleden mag verheugend worden genoemd, vindt Adriaans. „Vooral in een tijd waarin motiva tie voor de godsdienst een moeilij ke zaak is." Uitlichten Het bord, door gordijnen tegen schittering beschermd, wordt nu prachtig uitgelicht door twee high tech lampen. De giftenpot is na de restauratie nog niet leeg. Van het resterende bedrag hoopt de kerk nog een aantal vernieuwingen te kunnen realiseren. Uitbreiding van de con sistoriekamer is het volgende punt dat hoog op het verlanglijstje staat. zaam van karakter verandert door olieboringen en aanverwante acti viteiten. Enorme knallen en veel geknetter vanuit de slagwerksec tie waren voldoende om de span ning op te voeren, hetgeen tenslotte tot een algeheel feest gedruis leidde. „Highlights from Chess" met prachtige solo's voor de eerste klarinettist, de beide hoboïsten en de fluitiste, de „Cake-Walk Phanta sy" met kermisachtige effecten en de Spanish Feverwaarmee het concert swingend werd beslo ten, gaven nogmaals een indruk wekkende demonstratie van wat er op muzikaal gebied voor ama teurs is te bereiken. Frans Visser De Texelse gemeenteraad verga dert dinsdag om 19.30 uur in het raadhuis. Publiek is welkom. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stem ming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering de dato 11 oktober 1994. 4. a. Ingekomen stukken; b. mededelingen; c. beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 6. Evaluatie godsdienst- en vor mingsonderwijs. 7. Aanleg bliksembeveiliging dorpshuis De Wielewaal. 8. Aanleg hekwerk Wielerbaan. 9. Vervallen. 10. Najaarsnota 1994. 11. Inrichten speelgelegenheid Vaargeul/opknappen woon omgeving Den Burg- Noordwest. 12. Vervallen. 13. Vervallen. 14. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het bouwplan van: a. de heer J. Boom voor uitbreiding van het woon huis 't Buurtje 21 te Ou deschild; b. de heer J.D. Roeper voor het plaatsen van een gara ge aan de Spangerweg 16 te De Waal; c. de heer K. Bremer voor het plaatsen van een gara ge aan de Oesterstraat 15 te Oosterend; d. de heer M.J. Bakker voor de bouw van een dienst woning aan de Amaliaweg 5 te Den Hoorn; e. de heer M. Bakker voor plaatsing van een garage aan de Herenstraat 38 te Den Hoorn; f. de heer Hopster voor reno vatie/nieuwbouw van hotel ,,'t Gouden Boltje" aan de Dorpsstraat 228 te De Koog. 15. Vaststelling kasgeldbesluit en rekening courantovereenkom sten 1995. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. 18. Beloten gedeelte; verkiezin gen ten behoeve van de bestuurssamenstelling van het Hoogheemraadschap Uit- waterende Sluizen in Noord- Hollands Noorderkwartier.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7