tinterklaas-uitzending live uit Lindeboom Met storm de VUT in Tesogebouw TEXELSE COURANT Voorspeelavond muziekschool Godsdienstlessen blijven vergoed Friese artsen kwart eeuw bijgespijkerd op Texelcursus Pompstations krijgen nieuwe tanken Producten Israël in jeugdhonk Ledenvergadering SV Oosterend „Actievere houding van Waddeneilanden" Amateurtje schendt bankgeheim in park Mosselvisser Slik dichterbij perceel Sraag duidelijkheid or mosselkwekers" oopfregat maakte rater op de Rede DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 VERVOLG VAN PAGINA 1 schouwing laten", aldus Van Rappard. „Inderdaad", reageerde Jan Kool hof (CDA). „De onderlinge ver schillen tussen de eilanden zijn soms best groot. Het is beter el kaar op een positieve wijze te on dersteunen." Peter Bakker (Groen Links) bracht de discussie over het Waddengewest, een jaar geleden, in herinnering. „Dat wilden we toen niet, maar wel zou de struc tuur met de andere eilanden hech ter moeten zijn. Wij zien daarom wel wat in een actievere opstel ling, al ligt het gevoelig dat er ex tra geld voor nodig is, terwijl op bepaalde eigen voorzieningen moet worden bezuinigd. Er is dus lef voor nodig." meente was hij sinds 1 mei 1980, maar al sinds 1974 toen hij werkte bij de firma Ta- ten hove, werd hij regelmatig door dit bedrijf aan de ge meente „uitgeleend". De loka le overheid, die de Zwart beschouwde als spreekbuis van de remigingsbemanning, zal met tevredenheid aan hem terugdenken. „Een goede kracht en recht door zee", al dus een woordvoerder. Gister middag na afloop van de dagtaak werd de scheidende belader door collega's met rij dend materieel opgevangen bij het overslagstation. Van daar ging het naar de kantine waar het afscheid met een borrel en een hapje informeel werd gevierd, ifoio Harry de Gratu truimte op de bovenverdieping be looft een stijlvol ingerichte zaal te worden met veel gezellige zitjes. Bij mooi weer kunnen de passa giers van hieruit het ruime dakter ras bereiken met uitzicht op de gaande en komende schepen. Zowel beneden als boven komen uitgebreide telefoonfaciliteiten. Verder zal de informatieverstrek king voor de passagiers sterk wor den verbeterd. Als er vertragingen of andere problemen zijn zal dat op een scherm worden uitgelegd. Er zal ook voor toeristische infor matie worden gezorgd in nauwe samenwerking met de VVV en met toepassing van de nieuwste techniek, zoals interactieve beeld schermen. Wellicht wordt het zelfs mogelijk om hier accomoda- tie te reserveren. De bouw is bewust in deze tijd van het jaar gepland ondanks de kans op vertraging door slecht weer. Het toeristische verkeer is nu mini maal, zodat de provisorische ver werking van het vervoersaanbod zonder al te grote problemen kan plaatsvinden. Met de bouw van een noodgebouw vlak naast het bestaande gebouw, is inmiddels begonnen. De kluizen ed. in de be staande dienstafdeling blijven in tact en ook gedurende de „nood- periode" in gebruik. Eind deze maand wordt het noodgebouw in gebruik genomen en begint de ge deeltelijke sloop van het oude sta tionsgebouw. De Teso-directie rekent op begrip van het publiek. „We zitten vier tot vijf maanden in de rommel. Het moet helaas eerst slechter worden voordat het beter wordt". Hoofdaannemer is het Helderse bedrijf Van Wijnen. Teso is ook met een Texelse aannemer in ge sprek geweest, maar met dit be drijf kwam men niet tot zaken, vooral in verband met de korte tijd waarin de bouw moet worden uit gevoerd. Als onderaannemers zul len wel Texelse bedrijven worden ingeschakeld. Met IBS (voor lood- gieterswerk en electra) is al over eenstemming bereikt. Ondanks overschrijding van het budget voor godsdienstonderwijs mogen basisscholen De Bruinvis en de Daalderschool deze lessen blijven voortzetten. Andere scho len benutten de vergoeding nau welijks, zodat de f27.750,- die de gemeente hiervoor uittrekt niet wordt overschreden. Door wijziging van de Verordening Godsdienst- en Vormingsonder- richt wordt dit onderwijs sinds vo rig jaar vergoed. Voor maximaal twee groepen per week geldt een bedrag van f30,- per uur plus f5,- voor lesmateriaal. Door een mis verstand zijn bij enkele scholen de budgetten overschreden. Voor alle scholen samen verlopen de uitga ven volgens schema. Wethouder Eelman (welzijn) vindt het daarom niet nodig in te grijpen. Partijge noot Kees Hin liet weten aan een nieuw voorstel voor deze onder wijsvorm te werken. Friese huisartsen voor de Texelcursus bijeen In hotel Opduin. De berg pillen op de voor grond is door patiënten in één week (ongebruikt) ingeleverd bij apothekers. (Foto Gerard Timmerman) 180 Friese huisartsen verlegden hun praktijk tijdelijk naar Texel om zich te laten bijscholen. Verdeeld in groepen waren ze een week bij een in hotel Opduin. Het beroep van huisarts is volgens de Friezen een solistisch vak waarin uitwis seling van ervaringen er bij in dreigt te schieten. Om het onder linge contact nieuw leven in te bla zen kozen de dokters voor verbanning naar Texel In plaats van bijscholing dichter bij huis. „want aan gaan velen 's avonds toch hun eigen weg. Met de zee ertussen houden we de club bij el kaar", aldus de organiserende „Texelommissie". Flierefluiten was er voor de dokters op Texel met bij. Gekluisterd aan de schoolbanken in een geïmproviseerd leslokaal werden ze bijgespijkerd op allerlei vaktechnische gebieden en wer den ze geschoold in het beheersen van conflictsituaties. Dat het sym- posium in een behoefte voorziet, bewijst de wachtlijst voor de cur- sus waaraan zo'n driekwart van de Friese huisartsen deelneemt. Het programma had een feestelijk tint je omdat de eerste „Texelcursus" 25 jaar geleden werd gehouden. Elke maand houdt de muziek school een voorspeelavond. Het woord dekt de lading, al duurt een voorspeelavond gemiddeld slechts ongeveer een uur. Op veel muziekscholen zijn deze avonden niet gemengd, maar kan men een uur luisteren naar één bepaalde instrumentgroep zoals bijvoor beeld dwarsfluit, piano of gitaar etc. Op de muziekschool op Texel wordt vooral het samenspel in verschillende instrumentale be zettingen gestimuleerd. In de wekelijkse lessen van de leerling vormt het samenspel een steeds belangrijker doel. De voor speelavonden kunnen dan ook als een weerspiegeling van deze ge varieerde lesvormen worden ge zien. In de toekomst hoopt de muziekschool op veel meer manie ren samenspel te stimuleren. Sa men muziek maken blijkt zeer stimulerend te zijn en doet een ap pèl op andere aspecten van de mens dan we veelal in ons dage lijks leven gewend zijn. In de huidi ge maatschappij is dat natuurlijk alleen maar wenselijk. De voorspeelavonden zijn natuur lijk ook om naar te luisteren en te kijken voor publiek. Kinderen die nog geen instrument bespelen, kunnen zich hier uitstekend oriën teren. Ouders, familie en vrienden krijgen de gelegenheid naar hun familie of vrienden te komen luisteren. Ook voor mensen die nooit in de muziekschool komen, is het aan te raden de stoute schoenen eens aan te trekken en een voorspeelavond te bezoeken. Rond kerst worden er maar liefst drie voorspeelavonden georgani seerd, op 19, 20 en 21 december. Woensdag wordt een zeer geva rieerde avond verwacht. Drie jon ge drummers laten hun stokken roffelen, een saxofoontrio treedt op met „Easy Winner" en „Groovy Kind of Love", een groep dwars fluiten samen met gitaar en per cussie (slagwerk)-instrumenten speelt een £uid-Amerikaanse sui te, er worden liedjes uit de musical „Oliver!" vertolkt op sopraansaxo foon en verschillende combinaties met viool, cello, dwarsfluit en pia no vertolken een aantal mu ziekstukjes. De song „I'll Never Fall in Love" wordt vertolkt door een zangeres. Ook zal het school- orkest van zich laten horen in drie zeer verschillende muziekstukken; een housenummer „Look Who's Talking", een klassiek stuk „Eerste deel uit de eerste symphonie van J. Brahms" en een ballad „Can't li ve without you". Een zeer gevarieerde avond waar zeer verschillende muzikale stijlen aan bod komen. De toegang is gratis; het begint om 19.15 uur. Voor één keer wordt de avond in Time Out (Ouwe Ulo) gehouden omdat de voorspeelruimte wordt bezet door andere prachtige zan gers, De „Vogeltjesmarkt". In het jeugdhonk aan de Oran jestraat te Oosterend is donderdag van 10.00 tot 17.00 uur een open huis. Er zijn in Israël gemaakte arti kelen te zien en te koop, onder an dere de beroemde crèmes uit de Dode zee. ledereen is welkom, de middag wordt verzorgd door Joke de Graaf en Paula Brouwer. Hotel 't Gouden Boltje in De Koog wordt vernieuwd. Het be staande hotel is verouderd en slecht te exploiteren. Eigenaar Jo- han Hopster kreeg van de ge meente goedkeuring voor renovatie en nieuwbouw van het hotel. Voorwaarde is dat het aan tal slaapplaatsen niet omhoog gaat. Om dit te garanderen moet Hopster zijn bouwplannen gefa seerd uitvoeren. Na sloop van het bestaande hotel volgt renovatie en tenslotte de nieuwbouw van een zijvleugel. Het is de bedoeling dat de beeldbepalende gevel niet ver anderd. Vrijdag 18 november houdt SV Oosterend in de kantine op het sportcomplex Sieme Keijzer de al gemene ledenvergadering. De bij eenkomst begint om 20.30 uur. Hierdoor begint de training vrijdag om 19.00 uur. Tijdens de vergade ring zullen allerlei zaken de revue passeren, zoals jeugdvoetbal, zaalvoetbal, jaarverslagen en bestuursverkiezingen (aftredend en herkiesbaar: Rob Vonk, Mar leen Koning en Richard Daalder) zal ook worden vooruitgeblikt op het 60-jarig bestaan SVO volgend jaar viert. Het bestuur hoopt met name op de komst van ouders van jeugdleden. De laatste dag dat hij bij de gemeente werkte, zal hem heugen. Vuilnisman Albert de Zwart (59) uit Den Burg ver vulde gisteren zijn taak in storm en regen. Hij kon zich echter troosten met de ge dachte dat hij ingaand van daag definitief stopt wegens VUT. Die ene maandag moest er nog bij want regels zijn re gels. Albert de Zwart stond officieel te boek als „bela der". Het was zijn taak om de minicontainers (vroeger de zakken) in de auto te kiepen. Officieel in dienst bij de ge- Het Overleg Orgaan Waddenge meenten (OOW) moet zich actief opstellen, in plaats van slechts reageren op voorstellen van rijk of provincie. Tot deze gezamenlijke conclusie kwam gisteravond de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid. De nieuwe houding mag de vijf deel nemende eilanden elk per jaar elf- twaalfduizend gulden méér kosten. Onder leiding van burgemeester Van Rappard, die namens Texel zit ting heeft in het dagelijks bestuur van het OOW, wisselden de com missieleden gisteravond van ge dachten. Gesproken werd over twee scenario's: meer actieve of meer passieve opstelling. Het voortbestaan van het OOW stond niet ter discussie: de meerwaarde voor de eilanden was voor ieder een duidelijk. Het voorstel van de burgemeester dat het OOW zich vooral zou moe ten richten op gezamenlijke hoofd punten, viel in goede aarde. „Je kunt het best energie steken in za ken die alle eilanden willen. Pun ten waarover het onderling niet eens bent, kun je beter buiten be- Het blijspel „Bankgeheim" dat to neelvereniging 't Amateurtje za terdag 19 november op de planken zet wordt het regiedebuut van Hein Tjepkema. Dat het verhaal van Hemmink Kamp draait om een bankje in het park, is alles wat de vereniging erover kwijt wil. De uit voering in De Wielewaal begint om 20.00 uur. Pleegkinderen. Kinderen die om wat voor reden dan ook niet thuis kunnen wonen zoeken een pleeg gezin. Texelaars die tijdelijk een pleegkind in huis willen nemen kunnen zich aanmelden bij de Centrale voor Pleegzorg, tel. 020-461461. Pleegzorg moet niet worden ver ward met adoptie, wat menig ge zin afschrikt een pleegkind in huis te nemen. Een pleegouder hoeft ook geen volledig gezin te hebben, ledereen die 21 jaar of ouder is kan zich in principe aanmelden. int zendt uit" is de werktitel ide live televisie-uitzending uit ;el De Lindeboom, die zaterdag lecember van 14.00 tot 17.00 de lucht in gaat op Kanaal 35 idernet). Zondag 4 dember rdt het programma op dezelfde Iherhaald. Welzijnsstichting, de Onderne- rsvereniging Den Burg, Video- SLOT en Kabeltex hebben jlopen tijd intensief samenge- rkt aan het project, dat een ktakel belooft te worden. On- regie van Rob Valkenburg van Stichting Beeldwerk is een velend programma samen- teld met muziek, show, inter es en theater. Artistiek en elijk Texel hebben elkaar duide- gevonden in deze Sinterklaa- tzending, die met hulp van jke vrijwilligers en sponsors tot [id zal komen. duo Kees Klaassen en Els yte bereidt zich voor op de pre- tatie. Burgemeester Van Rap- d is ook van de partij; ,erwege het programma zal hij terklaas en zijn gevolg stijlvol vangen. Stilzitten zal Sinterklaas de prijzen uitreiken. Alle scholen op Texel krijgen pa pier en de tekeningen kunnen tot 30 november bij de drie speel goedwinkels in Den Burg worden ingeleverd. Een deskundige jury zal zich zorgvuldig buigen over de ingeleverde kunstzinnige impres sies. Talentenjacht Kinderen tussen 5 en 12 jaar die een écht T.V. optreden willen ver zorgen kunnen zich aanmelden bij de Welzijnsstichting. Een lied zin gen of een verhaaltje vertellen, een dansje of een toneelstukje, het maakt niet uit op welke manier dit optreden van drie vier minu ten wordt ingevuld. Alleen wil de organisatie liever geen playback- acts. Uit de deelnemers worden drie artiesten geselecteerd die mee mogen doen aan de Sintuit zending. Video-wedstrijd Een ander onderdeel van het pro gramma is de video-wedstrijd. Het gaat er om wie de mooiste, gekste of ontroerendste video opname maakt van de intocht van Sinter klaas op 19 november. Tijdens de live-TV show worden de leukste banden uitgezonden. „Het moet een feest yan herkenning wor den", aldus John Smit van Video- lux, die hoopt dat zaterdag tijdens de intocht flink gefilmd zal wor den. De gemonteerde banden kun nen vóór 30 november worden ingeleverd bij John Smit aan de Vloedlijn 19. De home-video mag niet langer duren dan vijf minuten. Informatie over de wedstrijden is te verkrijgen bij de Welzijnstich; ting tel.: 15582 Wil de Leeuw De kans dat mosselvisser Dirk Slik een eigen perceel krijgt wordt gro ter nu gedeputeerde J.P.J. Lagrand Texelse en Wieringer Vissers hier voor steun heeft toegezegd. Slik's activiteiten worden tot dusver ge doogd op het wad. Raadslid Dirk Terpstra (PvdA) drong er woens dagavond bij het college op aan druk uit te oefenen op de hogere overheden om Slik definitief een perceel te bezorgen. Het gaat om een perceel dat is bestemd voor opslag van mosselen en niet om de zogenaamde grondcultuur (kweek van jonge mosselen), waarop de Zeeuwse vissers het monopolie hebben. :ijn 150 kaarten beschikbaar rkinderen van 6 tot 10 jaar die litzending willen bijwonen. Be it is gekozen voor deze leeftijd- iegorie. Voor kleuters is het onmogelijke opgave om drie lang rustig te blijven zitten. De is toegangskaarten kunnen tot november worden afgehaald je drie speelgoedzaken in Den g: Intertoys op de Stenen- its, Blokker in de Parkstraat en Speeldoos in de Waalderstraat. Het lijkt wel zo'n remstrook voor vrachtwagens in de bergen. Nee. er is nog niemand per ongeluk In gereden", aldus Dirk Kievit over zijn pompstation. iFoto Tesso de Graan tank die bij Kaczor de grond in gaat ligt al klaar. /Foto Tessa de Graaff) Tekenwedstrijd *gse Boffers"(kadobonnen) en r de jeugd fraaie geschenken te winnen met de groot- eepse tekenwedstrijd. Het the- is uiteraard „Sinterklaas", ir dat mag breed worden opge- in welke techniek dan ook. jnige restrictie is het formaat: nmaal A 3. De werkstukken !n tijdens de uitzending een van het decor vormen. De strijd wordt verdeeld in 5 ca- irieën. Tijdens de uitzending i w hebben nog geen besluit imen over de bestemming van PEN-koelwaterbassin, dat na anstaande sluiting van de cen- zijn huidige functie verliest, ngs hadden enkele Texelaars gesteld er mosselhangcultuur sginnen, wat mogelijk nieuwe •gelegenheid kan opleveren, aanleiding van een vraag van slid Paul Kikkert (Texels Be- antwoordde burgemeester Rappard gisteravond tijdens commissievergadering dat het ge ook andere mogelijkheden wil uitsluiten. Met name doel- ij op de eventuele uitbreiding de Oudeschilder haven, waar- het bassin kan worden opge- d. Kikkert verzocht niet te te wachten met beslissen: mensen zijn bereid te investe- maar dan moeten ze weten ze aan toe zijn." Jan Koolhof zei dat de CDA-fractie een <eur heeft voor uitbreiding de haven ten behoeve van de •rvloot. De Shell pompstations van Kaczor aan de Keesomlaan en Kievit aan de Pontweg worden voorzien van nieuwe tanken en leidingen. „We moe ten wel, in verband met de strengere milieuwetgeving", vertelt Dirk Kie vit. De grond rond de stations wordt verwijderd en gereinigd. Daarna wordt de nieuwe installatie geplaatst op een vloeistofdichte bestrating. „Ja, zo'n grapje kost wel een stuk of wat tonnen", verzucht Kievit. Bij zijn tankstation wordt tot de Kerst gewerkt aan de ene kant van de weg, in het nieuwe jaar volgt de andere kant. „Bovengronds verandert er weinig. We krijgen er een gaspomp bij en een snellere dieselinstalla tie voor vrachtwagens." Bij Kaczor gaan de werkzaamheden nog zo'n vijf weken in beslag ne men. Ook hier kan de gehele periode gewoon worden getankt. De Russische marinefregat Svi- dat voor anker lag op de Re- an Texel is gistermorgen naar taven in Den Helder gesleept. schip maakte water doordat ers onder meer de pa- Worten hadden verwijderd. 'de storm bestond het risico krabbende ankers de waterlei- naar Texel zouden beschadi- De slopers hadden het fregat nog vóór het vertrok naar de sloperij (vermoedelijk in Turkije) al ontdaan van patrijspoorten en andere on derdelen. Ter hoogte van Vlieland raakte het schip vorige week in moeilijkheden en ging voor repara tie voor anker in de Waddenzee in het Gat van de Stier, ter hoogte van de Prins Hendrikdijk. Tijdens het noodweer gisteren lekte er via openingen 300 kuub water per uur naar binnen en kwam het vaartuig steeds dieper te liggen. Het water kon er niet uit worden gepompt omdat ingangen naar het benedendek waren dichtge last. Op volle zee konden ook de reparaties niet worden uitgevoerd waarop de Scheepvaartinspectie had aangedrongen. De slopers hadden wel een sleper ingehuurd, maar die kon niet voorkomen dat het schip lichtelijk op drift raakte en de ankers begonnen te krab ben. In overleg met de Scheep vaartinspectie en de havendienst in Den Helder is het schip voor re paratie naar de marinestad gesleept en afgemeerd aan de steiger van de Onderzeedienst, vlakbij de Russische Foxtrot- onderzeër. tofen met het Russische fregat op weg naar de haven in Den Helder.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5