1 Waddenreisgids ten doop in Harlingen Historische Vereniging telt nu 700 leden VOOR Agenda TEXELSE COURANT Club bestaat in 1995 tien jaar Folk in Klif: geen feestje, wèl Iers Texelse kunst in galerie Posthuys Sint-huifkar Winkeliersactie in Oosterend van 26 en 27 november 1994 Kerkdiensten zondag 27 november Bridgetoernooi VVV's eilanden werken samen: oud Papier Dinsdag start bouw Teso havenstation Bedrijvigheid Electrowinkel Duinker kiest voor Sprinter RC.-TECH VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 Een feest werd het niet, maar leuk en vooral Iers was het beslist: het optreden van de folkformatie Af- terhours, die met tradionele volksliedjes woensdagavond het publiek in Klif 12 aan de stoelen gekluisterd hield. Veel been ruimte was er dan ook niet om mee te deinen op de Ierse melancholie die het viertal er te berde bracht. De liefhebbers onderkenden wèl de passie in het spel, waarbij de lang durige onderbrekingen om de in strumenten te stemmen voor lief werden genomen. De kenmerken de Ulean pipe, een doedelzak die met de elleboog wordt opge pompt, neemt bij de geringste ver andering van temperatuur een andere toonhoogte aan, waaraan de snaarinstrumenten (gitaar, bou- zouki en viool) continue moesten worden aangepast. Ter compensa tie vermaakte leadzanger Alan Burke zijn gehoor met quasi- droefgeestige monologen en het ritme-instrument de bohdran. Af- terhours onderscheidde zich met eigen arrangementen die met Ier se tongval en een glas whiskey op de greep de aardappelsfeer oprie pen. Folkliefhebbers die voor Ierse uitbundigheid waren gekomen hadden hun avondje Klif beter tot maart kunnen uitstellen, want dan zijn de McCalmans weer van de partij. IFoto Gerard Timmerman) Zondag opent art-gallery Het Post huys in De Koog de nieuwe ten toonstelling, dit ditmaal geheel uit Texelse kunst bestaat. Te zien is zeer uiteenlopend werk van diver se kunstenaars en amateurs. Een ieder laat op zijn of haar eigen ma-J nier zien wat er zoal op Texel wordt gemaakt. Deelnemers zijn Mien van As, Siem en Cobie Bre mer, Deet Kraaij, Co Koomen en de TEEVA-exposanten Greet Bruin, Tineke Nijman en Lenie Steffen. Iedere belangstellende is welkom tijdens de opening om 17.00 uur. „Variaties in Texelse kunst" is te zien tot 9 januari. De openingstijden zijn zaterdag, zon dag, dinsdag en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur. Kinderen kunnen morgen gratis een rondje meerijden met een huifkar in de Parkstraat. De win keliers van de Parkstraat Boule vard hebben daarvoor gezorgd. Vorig jaar bleek dit een groot suc ces. Honderden kinderen reden in de originele huifkar met fjorden- paard van Arie Kikkert vol plezier een rondje mee. Daarom herhalen de winkeliers deze attractie dit jaar. Sinterklaas en een aantal Pieten zijn ook van de partij. Bij de Historische Vereniging heeft zich inmiddels het 700ste lid opgegeven. Het is de op Texel geboren Grietje v.d. Kolk-Kuyper, nu woonachtig op Terschelling. Een felicitatie en bloemen gaan naar West-Terscheilling. Ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de vereniging, opge richt 17 mei 1985, bereiden het bestuur en de leden zich voor op een passende viering. Volgend jaar zullen twee extra nummers van het verenigingsblad aan de leden worden geschonken: in maart een nummer met als the ma De Schans (geschreven door Gelein Jansen) en in juni een num mer over Waalenburg (geschreven door Jan van der Pijl). Het septembernummer wordt ver zorgd door de verschillende afde lingen van de vereniging, namelijk de dialectgroep, de afdeling stam boomonderzoek, de verzamelaars- afdeling en de zanggroep histori sche liedjes. Willem Kikkert zal een boekje met historische liedjes met melodie samenstellen dat voor de verkoop bestemd is. Een reizende fototentoonstelling zal door de verzamelaarsafdeling onder leiding van Maarten Stoep- ker worden verzorgd. Alle dorpen worden bezocht in het voor- en naseizoen. Op de tentoonstelling zijn, naast de foto's, voorwerpen uit de collectie van de vereniging te zien. Op 1 juni wordt tijdens een expo sitie over rituelen rond geboorte, Ook de Strender winkeliers hou den weer een feestactie. Vanaf za terdag wordt in het bestaande Strender Stuver systeem een rood-witte zegel uitgegeven. Een volle kaart kan, voorzien van naam en adres, worden ingeleverd tot en met zaterdag 24 december. Alle winkeliers in Oosterend doen1 mee aan de actie. De trekking wordt op 4 januari verricht door Albert Hoven. Er^zijn geldprijzen en kadobonnen. Hoofdprijs is een be drag van ƒ750,-. Landbouw en politie. Arthur van Schaik en Albert Spoelstra van de Texelse politie verzorgen maan dagavond een voorlichtingsbijeen komst voor de landbouwers. Doel van de bijeenkomst in Bosch en Zee is wederzijdse mogelijk- en onmogelijkheden van de huidige wetgeving uit te wisselen. Wat is toelaatbaar en wat niet? De avond begint om 20.00 uur. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitz. via De Lichtboei. De Waal: 9.30 u. dienst in Den Hoorn. De Koog: 11.00 u. dhr. A. Admiraal uit Schagen. Den Hoorn: 9 30 u. ds. H.R. Betting; samen met De Waal. m.m.v. Singers of the Lord. Oosterend: 9.30 u. dhr. A. Admiraal uit Schagen. Oudeschild: 11.00 u. ds. H.K. Fibbe; Heilig Avondmaal. De Cocksdorp: 9.30 u. ds. H.K. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. FJ. Daane; viering H. Avondmaal. 19.00 u. ds. FJ. Daane; voortzetting H. Avondmaal; uit zending via de Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. en 19.00 u. ds. J.J.N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. Knipscheer; viering 1e Advent; kerk- busje Den Hoorn; uitzending via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. van Haren uit Zwolle. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. Woord-Gebedsdienst; Gospel- train; uitzending via De Lichtboei. Zo. 10.45 u. herenkoor. De Cocksdorp: za. 15.00 u. Sint Jan: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Hoe zinvol is uw leven?" Wachttorenstudie: 11.20 u. „Onderwijst u zoals Jeho vah onderwees?" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 12023. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk kop van Noord-Holland, afd. Texel. Voor dringende verpleegkundige thuiszorg in het weekend buiten de spreekuren: 02230-50150. Spreek uur verpleegkundige thuiszorg (iedere werkdag 13.00-14.00 uur), tel. 13241. Spreekuur jeugdgezond heidszorg (iedere werkdag 8.30-9.00 uur), tel. 13241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Hoger- eind 10, De Waal. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066 •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069, b.g.g. 0652804779. Tandheelkunde: Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Za terdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. huwelijk en dood door het Neder lands Centrum voor Volkscultuur in de Oudheidkamer een boekje over dit onderwerp gepresenteerd. Dit boekje is gemaakt n.a.v. inter views door leden van de Histori sche Vereniging met Texelaars van 80 jaar en ouder. Plaggenhut Het ligt in de bedoeling dat bin nenkort een afdeling Archeologie wordt opgericht die de vondsten van De Schans zal bestuderen. De afdeling Dialect heeft het initia tief genomen tot het bouwen van een oorspronkelijke plaggenhut. In het voorjaar zal dit plan verder worden uitgewerkt. In hotel Tatenhove aan de Bos- randweg wordt zondag het Inter polis Bridge Toernooi gehouden. De organisatie is in handen van bridgeclub Groot Slem. ledereen kan meedoen, opgeven aan de zaal. Kosten bedragen ƒ7.50 per paar. Vrijdag, 25 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Wolf". In time out (Ouwe ULO) wordt van 20.00 tot 22.00 uur een disco-avond gehouden. Deelnemers en organisatoren van de Wampex 1994 komen om 20.00 uur in d'Ouwe ULO bijeen voor een napraatavond. Zaterdag 26 november Tussen 14.00 en 17.00 uur draait in d'Ouwe ULO het voor lichtingsproject alcohol, roken, drugs en gokken. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „The Flintstones" en om 19.00 en 21.15 uur „Wolf". In Cinema Texel is om 16.00 uur de „première" van de oude Texelfilm „Texel de Parel der Waddeneilanden" van Herman van der Horst. Entree dertig cent. Bij de Biesbosweg wordt een crosswedstrijd gehouden. Start jeugd om 14.00 uur; senioren 14.30 uur. De toneelgroep van SVC brengt in het Eierlandsche huis het stuk „De oudjes zijn zo gek nog niet" van Rob Bodegraven; 20.00 uur. Zondag 27 november Van 9.00 tot 18.00 uur wordt in manege Akenburg een dres- suurwedstrijd gehouden. Pu bliek is welkom. Om 10.00 uur start op 't Hornt- je een veldtoertocht van Toer club Taxi 12000, kris kras over Texel langs onverharde paden. In de Dennen wordt een trim- loop gehouden vanaf de boski- osk op het Turfveld. Start jeugd 11.00 uur; oudere jeugd en se nioren 11.15 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „The Flintstones" en om 19.00 en 21.00 uur „Wolf". Het Texels vrouwenkoor geeft in de R.K. kerk van Den Burg een concert, met medewerking van de zanggroep A Capabel. Entree gratis. Na afloop collecte. In Het Posthuys aan de Brink in De Koog is om 17.00 uur de opening van een expositie van acht Texelse kunstenaars. Maandag 28 november In Cinema Texel draait oi 19.00 en 21.15 uur „Wolf". Een dubbeltoernooi badminton wordt gehouden in sportha Ons Genoegen, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 29 november In Cinema Texel draait om t 14.30 en 20.30 uur „Shon 6 Cuts". De Vrouwenbond FNV houdt in De Buureton een avond ove? het vluchtelingenwerk, aam vang 20.00 uur. Spreker Theo o van den Berg. Hoogwater te Oudeschild Vr. 25 11.16 u. Za. 26 0.17 u. en 12.06 u. Zo. 27 1.05 u. en 13.10 u. Ma. 28 2.10 u. en 14.06 u. Di. 29 4.05 u. en 16.30 u. Wo. 30 5.15 u. en 17.40 u. Do. 1 6.15 u. en 18.44 u. Vr. 2 7.15 u. en 19.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water. De zon komt 27 no l vember op om 8.18 en gaat onder orr 16.33 u., 26 november laatste kwar tier, 27 november doodtij. Met het vrolijke geluid van een stoomfluit klonk woensdagmid dag een symbolisch „behouden vaart" voor de eerste „Wadden- reisgids". De presentatie van de ze brochure, een uitgave van de VVV's van de vijf Nederlandse Waddeneilanden, vond plaats op het gerestaureerde stoomschip „Succes" in de haven van Harlin gen. De eiland-VVV's blazen met de gids hun vroegere samenwer king nieuw leven in; voor de ko mende drie jaar hebben ze totaal ƒ600.000,- beschikbaar voor ge zamenlijke promotie. De samenwerking krijgt ook via andere vormen van promotie gestalte. Zo presenteren Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog zich deze winter samen op de vakantiebeurzen van Utrecht, Brussel en Antwerpen. Spectaculaire trekpleisters voor de informatiestand zijn de schaalmo dellen van de vijf waddenvuurto rens, die dit jaar wegens de viering van „400 jaar Brandaris" op Ter schelling te zien waren. De vuurto rens hebben tevens een prominente plaats in de Wadden reisgids. Ontwerper Martin Groot uit Hoorn heeft elk eiland op de „eigen" pagina's met een afbeel ding van de betreffende vuurtoren aangeduid. Net als in de Wadden reisgids zal elk eiland zich op de beurs ook afzonderlijk profileren. De presentatie in Harlingen was alvast geslaagd, ondanks dat de geplande vaartocht op het wad wegens de dichte mist niet kon doorgaan. Aan boord bevonden zich o.a. journalisten van uiteenlo pende bladen, waaronder De Tele graaf en Libelle. Waddenfederatie Sinds 1972 werkten de eilanden samen in de „Waddenfederatie". Het contact verwaterde op een gegeven moment, omdat Texel méér geld beschikbaar had en vol gens de anderen een te zwaar stempel drukte. Nu zijn de banden weer serieus aangehaald. Directe aanleiding is de wens van de AVN (samenwerkingsverband van de Nederlandse VVV's, Nat. Bureau voor Toerisme en de ANWB) om één binnenlandse va kantiegids uit te brengen, zodat klanten zich niet langer door een rijstebrij aan reisgidsen hoeven te worstelen. De Texelse VVV voelde daar weinig voor en wilde een eigen gids handhaven. Directeur Joost van Linge: „De AVN- argumenten klonken zinnig, maar wij wilden Texel niet wegstop pen," De waddencollega's bleken daar hetzelfde over te denken. „Lo gisch, want als bestemming on derscheidt het waddengebied zich duidelijk van de rest van Neder land." Nieuwe uitgave De dreiging van de AVN, dat de Waddenreisgids zou worden ge weerd, maakte niet veel indruk. De eiland-VVV's verwachtten dat de reisbureaus niet om de Wad deneilanden heen zouden kunnen. Dat de AVN zich er inmiddels bij heeft neergelegd, bleek uit de aan wezigheid van een AVN- vertegenwoordiger tijdens de pre sentatie in Harlingen. Overigens ontbreekt in de AVN-gidsen „Gast vrij Actief" en „Gastvrij Verblijf" informatie over de Wadden eilanden. De Waddenreisgids is een nieuwe uitgave, die de afzonderlijke, op de reisbureaus gerichte informatie deels vervangt. In voorgaande ja ren lag van Texel de „Vakantiereis gids" in de schappen van de reisbureaus. De informatie daaruit is nu opgenomen in de Wadden reisgids; dezelfde gegevens in een ander jasje dus. De „eigen" Va kantiereisgids blijft wel bestaan, maar zal niet meer in de reisbu reaus voorradig zijn. De Wadden reisgids is verkrijgbaar in Nederland (oplage 125.000) en België (oplage 25.000). Mogelijk verschijnt in 1996 een Duitstalige uitgave. n V.l.n.r. de VW-directeuren van Texel, Vlieland. Terschelling, Ameland en Schierw nikoog met hun Waddenreisgids. Naast algemene informatie over het gehele gebied wordt elk eiland apart beschreven. Ook wordt een aantal arrangementen onder aan dacht gebracht. Per eiland zijn pa gina's ingeruimd voor advertenties van logiesverstrekkers. Wat be treft Texel zijn dat de bedrijven die zijn aangesloten bij de VVV- resjerveringscentrale. Het aandeel van Texel in de Wad denreisgids is bijna net zo groot als dat van Ameland. Terschelling, Vlieland en Schiermonnikoog stel- IFóto Dirk Ui len zich bescheiden op. Bevreesd voor grotere onderlir1 concurrentie is de Vlielarv VVV-directeur John Kuyper m „Het is voor mij heel duidelijk je samen méér kunt." Zijn Texe collega Joost van Linge is daarmee eens: „Ik verwacht meerwaarde, we versterken kaar. Uiteindelijk maakt de con ment toch zelf de keus. En betekent zeker niet dat Texel eigen promotie-activiteiten op lager pitje zal zetten." Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen, 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (.vóór 9.30 uur). Dinsdag a.s. begint aannemer Van Wijnen met de verbouw van het stationsgebouw van Teso op het haventerrein in Den Helder. Tot de oplevering op 1 april 1995 moet gebruik worden gemaakt van een klein noodgebouw dat in middels is neergezet tussen de verkeerstoren en het hoofd gebouw. De toegang tot dit gebouw is dus na^st het bushek nabij de ver keerstoren. Voetgangers en fiet sers met bestemming Texel dienen van deze ingang gebruik te maken. De NZH bussen vanaf het NS- station zullen ook bij deze ingang stoppen.. Motoren zijn niet toegestaan in het noodgebouw in verband met lawaai en uitlaatgassen. Motorrij ders moeten daarom rijden via de autoloketten. Dat zal na de inge bruikneming van het verbouwde stationsgebouw zo blijven met het oog op de open structuur van het interieur van het nieuwe gebouw en de rust en verkeersveiligheid. De bekende uitgangen in Den Hel der via de grote tourniquettes naar de bushalte en het parkeerterrein blijven normaal beschikbaar; hier verandert dus niets. Bij de snack bar van Rebotex zijn toiletten ge plaatst. Alle genoemde voor zieningen worden maandag in ge bruik genomen na vertrek vpn de boot van 13.35 uur. De electrowinkel van Kees en Grietha Duinker in Oosterend is toegetreden tot de landelijke in kooporganisatie „Sprinter". De veranderingen zullen vooral merk baar zijn in de prijzen en in de huisstijl. Zo zal voor het eerst sinds jaren weer een naam op de (gemoderniseerde) winkelgevel prijken. Sprinter is een organisatie die pre cies 25 jaar bestaat en oorspron kelijk in het oosten des lands opereerde. Inmiddels zijn ook za ken op o.a. Ameland en Terschel ling gevestigd, die opvallend goed draaien. Hoewel hij meer concur rentie heeft dan de andere „Wadden-Sprinters", verwacht Duinker dat de Texelse markt groot genoeg is. Volgens hem blijkt dat uit het feit dat menig Texelaar voor grotere huishoudelij ke apparaten naar de vaste wal gaat. Bovendien wordt zijn techni sche dienst regelmatig ingescha keld voor apparaten die door postorderbedrijven zijn geleverd. „Ten onrechte", vindt Duinker „want tegen die prijzen kan ik goed concurreren." Door de komst van Sprinter veran dert het assortiment niet; de prij zen wèl. De ondernemende Duinkers hebben daarom hoge verwachtingen en willen een flir deun meeblazen in de Texelse paratenhandel. In elk geval willen ze zich blijv onderscheiden met een goede s vice Zo vinden de Oosterend: het belangrijk de apparaten (voo wasmachines, drogers, mag: trons en televisies) zélf bij de kl; af te leveren en te installeren. \A demonstraties, vragen bea woorden en technische uit' staan ze altijd klaar. Door de ov stap naar Sprinter ontstaat mi ruimte voor service en optimale vering. In overleg met Atlanta Reclame Oosterend krijgt de buitenkant de winkel een face-lift met mod ne kleuren en een duidelijke bel tering. Qua uitstraling past zaak dan in de standaard-form van Sprinter. Alle Texelaars ku nen vanaf deze week deelnem aan een jubileumactie, waard meer staat in een folder die hu aan-huis over het eiland wordt v spreid. (ADVERTENTIE) ONDERNEMERSVERENIGING DÉN BURG Deelnemer Sint-Nikolaas-aktie:

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2