,Onze Dorpsstraat zakt letterlijk in de stront" Telekom-Taxi: laag tarief korte ritjes De Koog voelt zich achtergesteld: Late huldiging 100.000ste Calluna wellicht toch voor vier jaar gered TELEKOM TAXI PASSAGIER „Rechten liggen bij NZH..." Gezamenlijke maaltijd in Den Hoorn VOBedrijven zelf hade PEN claimen T'ai-chi chuan COURANT College sleutelt aan raadsadvies JWJhttfriy. begint bij de voordeur en daar enkoog staat de auto. Het openbaar ver- De bouw van bungalows op het voer zit vast aan stations of hal- omringende terrein zou volgens tes. Deze afstand kan worden volgens het RMT-bestuur veel overbrugd met taxi's," Hij voorziet oplossen, maar wegens de gevoe- een goede toekomst voor deel- ligheden rond toeristische uitbrei- taxi's, helemaal als gemeenten ding zit dit „ei van Columbus" er worden verplicht vervoersvoorzie- niet in. Verbittering is er over de ningen te treffen voor ouderen en vernieuwing van zwembad Molen gehandicapten. „Ze kunnen dat koog in Den Burg. RMT deed vorig regelen met taxi's. Als daar tege- jaar vergeefs een beroep op de ge lijk ook andere klanten gebruik van meente om geld te steken in een kunnen maken, kan een lage prijs buitenbad bij Calluna. worden berekend." Voor een beter overleg met de Texelse samenleving wordt het RMT-bestuur uitgebreid met verte genwoordigers uit het bedrijfsle ven. Het bestuur zal aanbevelingen in het Recreatieba sisplan en het Sociaal Economisch Struktuuronderzoek ter harte ne men. Hoewel de maatschappij geen monopoliepositie heeft, liggen de rechten voor lijndienstver- voer op Texel bij de NZH. Dat zegt Rom van Schaik, juri disch medewerker van de ge meente. „Op basis van de Wet Personenvervoer geeft de ge meente vergunningen af voor lijndiensten. Maar toen Texel de AOT overdroeg aan de NZH is vastgelegd dat die onderne ming het eerste recht heeft bij uitbreiding van lijndiensten." Als Grootjen vergunning aan vraagt bij de gemeente voor een lijndienst tussen dorpen, zal de NZH eerst worden ge polst. Van Schaik: „Als zij geen interesse hebben is de gemeente pas vrij om Groot- jen toestemming te verlenen." Volgens districtsmanager Boersma van de NZH kan Grootjen geen dorpenlijn op zetten. „Wij rijden daar al. Twee vervoerssystemen naast elkaar is geen succes. Er is een goed openbaar vervoer op Texel en de gemeente zou er verstandig aan doen een uit holling daarvan niet toe te staan." De feestcommissie van Den Hoorn houdt weer een gezamen lijke maaltijd, in samenwerking met Loodsmanswelvaren. De bij eenkomst is bedoeld voor Hoorn- ders (uiteraard inclusief 't Horntje en wijk H) en oud-Hoornders. De maaltijd is gepland op woens dag 30 november in dorpshuis „De Waldhoorn", aansluitend aan de bejaardensoos, aanvang 17.30 uur. De bar gaat om 17.45 uur open en de maaltijd wordt om 18.30 uur geserveerd. Eventuele koffie of drank zijn voor eigen re kening. Mensen die slecht ter been zijn, kunnen desgewenst van huis worden opgehaald. Op het menu staan hutspot en een heerlijk toetje. Wie mee wil eten dient zich op te geven en te beta len bij: Jenny Huisman, Stolpweg 9 of let de Ruyter, Witteweg 3c. De kosten voor de maaltijd, be dragen f 8,- per persoon. Kinde ren t/m 9 jaar betalen de halve prijs. it kan toch niet waar zijn dat u i wilt afschepen met een repa- ie van 7160.000,-? Herbestra- j van de Dorpsstraat kost istens vijf of zes ton", aldus s Langeveld tijdens de jaarlijk- vergadering van b en w met de pscommissie van De Koog. De grote getale opgekomen Ko- s lieten blijken dat het betoog i Langeveld uit hun hart was gepen en beloonden zijn woor- i met een spontaan applaus. toestand waarin de ■psstraat verkeert is de bewo- s al jarenlang een doorn in het Het wegdek ligt er al 14 jaar in vertoont overal kuilen. Om- ook de riolering hier en daar te nsen over laat, is daarnaast ake van stankoverlast. „De psstraat zakt letterlijk in de int", aldus Frits Agter (voorzit- van de dorpscommissie), die mening is dat de ontwikkelin- i rond de Nikadei tot maatrege- in de Dorpsstraat nopen. Hij ag zich af of er geen bedrag worden vrijgemaakt uit het loneel Wegbeheer. gens Piet Plug, directeur ge- sntewerken, bestrijkt dit fonds iter een periode van tien jaar. mededeling dat herbestrating de Dorpsstraat niet als urgent it beschreven, schoot de Ko- s helemaal in het verkeerde Igat. „Betekent dit dat we nog tot 2004 moeten wachten?" Een aantal aanwezigen liet blijken zich achtergesteld te voelen bij an dere dorpen. „De Herenstraat in Den Hoorn is verleden jaar her- bestraat. Dat heeft tonnen gekost. Nu worden er alweer plannen ge maakt voor een opknapbeurt van de Groeneplaats. Zelfs voor een achterafstraatje als het Achterom in Den Burg wordt twee ton uitge trokken." De opmerking over de Herenstraat werd door wethouder Daan Schil ling afgedaan als stemmingmake rij. „Het heeft wel 30 jaar geduurd eer het zover was. Ik stel voor dat De Koog een plan maakt en daar na in overleg met de gemeente treedt. Dan kunnen we zien hoe ver we komen." Wethouder Gerbrand Poster wist de gemoederen uiteindelijk enigs zins te sussen met de mededeling dat de herbestrating in ieder geval de hoogste prioriteit van het colle ge heeft en dat wellicht een aan vullend bedrag uit de SES-gelden kan worden gehaald. Snelheidsbeperking De snelheidsbeperkende maatre gelen die aan het begin van de Dorpsstraat zijn aangebracht, blij ken niet afdoende. Dat is de con clusie van enkele aanwonenden die verklaarden dat - vooral Texe laars - onmiddellijk na het passe ren van de snelheidsbeperkers weer vol gas geven. „Taxi's zijn het ergst. Die rijden nog steeds met een snelheid van 140 km per uur door de straat." Om aan deze levensgevaarlijke situatie een ein de te maken, pleitte een aanwo- nende voor het nog tweemaal herhalen van de maatregelen in de Dorpsstraat. „Het moet niet lan ger als een verlengde van de Pont- weg worden beschouwd." Schilling antwoordde dat de maat regelen zijn bedoeld om de wegge bruikers er aan te herinneren dat ze hun snelheid moeten aanpas sen. „Als je onmiddellijk daarna weer hard gaat rijden, wil je dus gewoon niet." De dorpscommissie zou ook graag de snelheid van het verkeer op de Boodtlaan verminderd willen zien. Een voorstel om maatregelen ter hoogte van garage Nagy op de Ruijgendijk te nemen, wordt door b en w in overweging genomen. Clandestien Het feit dat de politie niet optreedt tegen clandestien overnachten in auto's (vooral aan de randen van het dorp) of in de buitenlucht, staat de Koger gemeenschap niet aan. „De politie gaat er wei naar toe om te zeggen dat het verbo den is, maar deelt geen boetes uit." Omdat de illegale overnach tingen vervuiling, stank en soms ook vernieling tot gevolg hebben, willen de bewoners dat de politie gesprekken met PEN-manager Veenis leidt TVO-voorzitter Vinke af dat het energiebedrijf icht genegen is bedrijven die 3de hebben geleden door de omstoring vorige week, tege- it te komen. sten van het KNOV, die zich |en over de leveringsvoorwar- van het PEN, adviseren onder iers die zich benadeeld voelen len dertig dagen né de storing energiebedrijf in gebreke te ten. TVO zal hiervoor een stan- dbrief samenstellen, waarmee rijven ieder afzonderlijk hun 3de kunnen claimen. Daar- st zal de ondernemersvereni- collectief beoordelen of PEN irdaad verplicht is tot schade- peding. De stroomleverancier tte deze week een intern on- roek naar de oorzaak. Als :ht blijken dat nalatigheid van PEN in het spel is, sluiten ju in niet uit dat schade kan wor- geclaimd. Overigens twijfelen ernemers nu al aan de neutrali- van dit onderzoek. Zowel bij )en het PEN nemen de berich- over schade inmiddels toe. lust ontspannen van armen, m en hoofd staat centraal in nrsus „T'ai-chi chuan", die dit kend op Texel wordt gegeven, leze Chinese bewegingskunst den series van bewegingen taam en vloeiend uitgevoerd. cursus is er veel aandacht toepassingen in het dagelijks i, zoals een goede houding rugklachten) en loslaten van ining (bij stress). De cursus at vanavond (20.15 tot 22.00 en wordt morgenochtend tgezet (9.15 tot ca. 11.00 uur), 'matie: docent Frans Has tel. 1-6167663, of organisator Paul Mierlo, tel. 19706. De Texelse Telekom-taxi staat model voor de rest van Ne derland. Het project is geslaagd, gezien de 100.000 passa giers die in 14 maanden gebruik maakten van deze vervoersmogelijkheid. Maar er zijn nieuwe plannen. „We denken aan een speciaal laag tarief voor korte ritjes", aldus exploitant Gerrie Grootjen. Terwijl de 110.000ste passagier in- middels al door de Telekom-taxi is vervoerd, werd dinsdag in het Stoombootkoffiehuis te Oude- schild de 100.000ste gehuldigd in het bijzijn van provinciemedewer kers en vervoersdeskundige R. van der Ploeg. Die 100.000ste werd in september genoteerd, het was mevrouw A. van der Meer uit Den Burg, een vaste klant. Ze kreeg uit handen van Grootjen een kaart voor 25 gratis ritten. De Texelse Telekorh-taxi startte in juli vorig jaar. Voor zes gulden kon den passagiers zich over het eiland laten vervoeren. In tegen stelling tot andere proefprojecten werd op het eiland gewerkt zonder subsidie. de oude regeling tot 02.00 uur ge reden voor ƒ6,- p.p. De Telekom-taxi heeft sinds de start enige tegenslagen gekend, maar overleefd. Zo was de naam aanvankelijk Tele taxi en werd het initiatief gekoppeld aan een taxi centrale. Die centrale was echter geen lang leven beschoren, waar na taxibedrijf Grootjen het project voortzette. Door de naamswijzi ging en de verandering van het te lefoonnummer, moest er een nieuwe dure reclamecampagne te genaan worden gegooid. De Telekom-taxi vormt een flinke con currentie voor de NZH. Dit zal in de nabije toekomst nog erger wor den, want Grootjen heeft het plan om een vervoersdienst tussen de Texelse dorpen op te zetten voor een laag tarief. „Bijvoorbeeld vier keer in het uur voor ƒ3,- per per soon", aldus de ondernemer, die hiermee wil starten als de beno digde vergunningen zijn geregeld. Asterix J. Caffin, beleidsmedewerker taxi zaken van de provincie lardeerde zijn huldigingsverhaal met de ene beeldspraak na de andere. Via Asterix, Bonifatius en Ajax kwam hij bij Confucius terecht. Hij wees op het succes van de Texelse deel- taxi. „Zelfs in het buitenland we ten ze ervan." Omdat de 100.000ste sneller was gehaald dan verwacht, lukte het niet om minister Jorritsma, die in haar pe riode als kamerlid het startsein gaf in '93, weer naar het eiland te ha len. „Maar is schat dat we over tien maanden de 200.000ste heb ben, dus misschien is ze dan wel van de partij." Vervoersdeskundige Van der Ploeg betoogde dat met taxi's het mobi liteitsprobleem kan worden opge lost. „De behoefte aan vervoer Winterregeling Het initiatief vond gretig aftrek. Door het succes was prijsverho ging niet nodig. „Het houdt nog niet over, maar het kan uit", vertelt Gerrie Grootjen. Omdat in de win terperiode de bezetting minder is, is de service sinds oktober iets aangepast. Individueel vervoer is mogelijk mits voor 22.00 uur wordt gebeld. Bij een minimum van vier personen wordt volgens Anevrouw Van der Meer bij de taxibus die Is volgeladen met haar kinderen. Voorin zit exploitant Gerrie Grootjen. (Foto Tessa de Groaff) sancties gaat toepassen. „Het aantal clandestiene overnachtin gen blijft groeien als er niet wordt geverbaliseerd. Boetes kunnen nog preventief werken." Burgemeester Van Rappard be loofde de kwestie aan te kaarten. „Het is de vraag of we volgend jaar nog dezelfde politiesterkte hebben. Als dat niet zo is, moeten er keuzes worden gemaakt. Maar ik zeg in ieder geval toe dat dat het clandestien verblijf een hogere prioriteit krijgt." Kogerstrand De in de dorpskelder aanwezige architect Honingh stak een stokje voor het bespreken van de ontwik kelingen rond de ontsluiting van het Kogerstrand en de indeling van de Badweg. „Ik begrijp niet waar om dit onderwerp op de agenda staat. De RST heeft over de ont wikkelingen met een aantal be trokkenen in besloten kring gesprekken gevoerd. De uitwer king hiervan is nog niet rond. Dit punt hoort nu dus absoluut niet aan de orde te worden gesteld." Frits Agter verklaarde dat de dorpscommissie niet met een k^nt en klaar plan wil worden gecon fronteerd. „Het wordt tijd dat we wat horen. Half oktober hebben we een brief naar de RST verzon den, waar we tot nu toe geen reactie op hebben gehad. Betrek ons en de Kogers bij deze zaak, dat zijn de directe belanghebben den." Volgens wethouder Schilling heeft het RST-bestuur toegezegd dat het dorp De Koog zou worden geïnformeerd. „Daar houden we ze aan, anders hebben we de kat in de gordijnen." Dorpshuis De bijdrage die De Koog voor het nieuwe dorpshuis moet op hoesten, 10 procent van de stich- tingskosten, werd door enkele aanwezigen een hoog bedrag ge vonden. „Waarom moeten wij bij voorbeeld meebetalen aan de gymzaal? Dat is in Den Burg ook niet het geval geweest." Burgemeester Van Rappard ver duidelijkte dat Den Burg geen dorpscommissie bezat, zodat ook geen bijdrage kon worden ver langd. „Oh, dan stappen wij on middellijk op", reageerde Agter, die een verdere discussie over de hoogte van de Koger bijdrage af kapte. „Dat stadium zijn we voor bij." Volgens wethouder Nel Eelman- van 't Veer wordt in De Koog ove rigens precies dezelfde construc tie toegepast als in Oudeschild en betaalt de gemeente het onderwijs-gedeelte van de gymzaal. Asielzoekers Op het gebied van het asielzoe kersbeleid sprak een hoteleigenaar z'n zorg uit over het feit dat de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) telkens ondernemers over eventuele opvang polst. „Ze ma ken het voor mensen die een pen- TT7YT7T CT? VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 dorpsstraat in De Koog is hoognodig toe aan een grondige opknapbeurt. De herbestrating krijgt de hoogste prioriteit van het ge. aldus wethouder Poster. IFoto Archiel Ta.else Couranti sion of hotel hebben, financieel erg aantrekkelijk om asielzoekers te gaan herbergen. Ik ben nu al zes keer benaderd en er is driemaal gevraagd of mijn hotel te koop is. Wéét de gemeente dat onderne mers persoonlijk worden bena derd?" Het college antwoordde op de hoogte te zijn, maar kan aan het feit dat het ministerie onderne mers aanschri jft of op andere ma nieren benaderd, niets doen. „Dat gaat inderdaad volkomen buiten de gemeente om." Artsenpost In antwoord op de vraag of de me dische post volgend jaar nog op dezelfde plaats te vinden is, deel de wethouder Eelman mee dat on langs een evaluatie met de artsen heeft plaatsgevonden. B en w wil len binnenkort met de dorpscom missie rond de tafel om te bekijken of de artsenpost eventueel kan worden ondergebracht in het nieu we dorpshuis. Hielke Bruining bracht de eventue le verkoop van het politiebureau aan de Brink onder de aandacht. De Koger ondernemer ziet ook daar mogelijkheden om de artsen post onder te brengen. Frits Langeveld vroeg zich af of de medische post niet één week lan ger open had kunnen blijven. „Het was nog augustus toen hij sloot. Waarom kan de post niet tot in september open blijven?" Het college gaat zich de komende maanden buigen over de zaken die tijdens de vergadering aan de orde zijn gekomen. Begin volgend jaar wordt de dorpscommissie bericht over de ingenomen standpunten. Tegen het advies van een meer derheid in de financiële raads commissie wil het college zwemparadijs Calluna toch op z'n minst vier jaar uitstel geven van rente en aflossing. „Werken op kortere termijn betekent dat we over één twee jaar over hetzelf de praten en alleen de berg papier is toegenomen." De raad mag 13 december beslissen over het voorstel, wat o.a. inhoudt dat de toeristenbelasting in '96 met een stuiver omhoog gaat. Vorige week lieten met uitzonde ring van het CDA (dat verdeeld is over de kwestie) alle partijen we ten hooguit één of twee jaar uit stel te willen verlenen. De raadsleden stelden voor om dan aan de hand van een reddingsplan een besluit voor langere termijn te nemen. Partijen waren het er wel over eens dat Calluna behouden moet blijven. Het college stelt nu dat de kern van het probleem toch ligt in de fi nanciering van Calluna. „Uiteraard streven we naar een blijvend ge zondere situatie." Evenals Kees Hin (CDA) vinden b en w dat dit een kwestie van lange adem is. Door een korte termijnplan vreest het college verdere onzekerheiden voor personeel, dat dan zal uitzien naar ander werk. Om te onderstrepen dat het Calluna-bestuur niet heeft stilge zeten confronteert het college de raad met een waslijst van activi teiten en maatregelen die de afge lopen jaren zijn ondernomen. Niet stilgezeten Daarop prijken nieuwigheden zo als aquajogging, zonnehemels, sluiting tijdens daluren, goedkoop tarief voor Texelaars (abonnemen ten), jeugdattracties, de promotie campagne, deelname aan Texel-arrangementen, paintball en zwemtrimmen. Ook hield de Re creatie Maatschappij Texel onder particulieren en bedrijfsleven wer vingsacties om extra aandelen uit te geven. In de loop der jaren groeide het (nominale) aandelen kapitaal van twee miljoen gulden met ruim een half miljoen. Overi gens zijn deze aandelen (kostprijs ƒ100,-) die recht geven op 50 pro cent korting nog steeds te koop. Het bestuur houdt zich aanbevo len voor alternatieve ideeën om via het omliggende terrein extra be zoekers te trekken. „Maar het is de vraag of de kosten opwegen te gen de extra inkomsten", stelt bestuurslid Henk Pennings. „Om geld uit te sparen hebben we speeltoestellen die onderhoud no dig hadden maar verwijderd."

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5