Sluiting centrale markeert begin van nieuwe periode Wi Oud werpt schaduw vooruit naar nieuw Nieuwe cursussen voor het voorjaar VERBOUWINGS OPRUIMING JAN BROUWER BEELD GELUID WIJ ZIJN WEGENS VERBOUWING GESLOTEN OP: 9/10/l 1 JANUARI t/m 7 januari TEXELSE 22 COURANT Om te onthouden DONDERDAG 29 DECEMBER 199 Terugblikken in het oudejaars- nummer van de Texelse Courant is eigenlijk overbodig. Tijdens Ou we Sunderklaas is het hele jaar immers de revue al gepasseerd, zelfs met onderwerpen die de krant nooit haalden. De laatste week maakte echter duidelijk dat je het jaar nooit te vroeg moet af sluiten (wat zou er de laatste da gen nog gebeuren?). Want de ontmanteling van de PEN- centrale maakte de overgang tus sen twee tijdperken duidelijk. Van groei en op Texel alles zélf doen naar stabilisatie en afstandelijk bestuur. Daarom nu toch een terug- èn vooruitblik. De veelgeprezen water- en electri- citeitsfabriek is ontmanteld; Texel krijgt water en stroom van het vasteland. Beleefd werd -behalve door het personeel- geklapt voor de bobo's, maar Texel blijft achter met een kater. De aanleg van de kabel door de Waddenzee was in derdaad een technisch knappe prestatie, maar wéér zijn ar beidsplaatsen verloren gegaan. Hoopgevend is dat het „gebouw van het jaar" wordt overgenomen door de succesvolste ondernemer van de afgelopen tien jaar, Dick Graaf. De dekbeddenfabrikant kreeg na de zomer een ongekende klap te verwerken door de affaire rond zijn beoogde opvolger (hét in cident van '94). Terwijl Graaf be zig was met de ontwikkeling van een nieuw produkt, wat op termijn een impuls voor de Texelse werk gelegenheid zou kunnen beteke nen, werd hij geconfronteerd met een macabere fraudezaak, die zeer verstrekkende gevolgen had kun nen hebben. Even zag het ernaar uit dat Graaf zijn toekomstplannen in de ijskast moest zetten. Mede dankzij een deal met Tatenhove, die in de centrale bouw- en sloo pafval wil scheiden, was Graaf toch in staat het grote terrein waarop de fabriekshal staat te kopen. De 50-jarige, die op zijn verjaardag werd verrast met een reuze- Abraham in zijn voortuin, kan nu op twee paarden wedden: de wol- onderneming en het nieuwe isola tiemateriaal. Een slag om de arm houden is echter gewenst. Zelf zal Graaf zeker niet beweren dat hij de komende jaren wel even een man of vijftig aan het werk zal helpen, over hoeveel „fingerspitzenge- fühl" (wie zei dat ook al weer?) hij ook beschikt. Voor Texel valt te hopen dat hij de wind spoedig weer mee heeft. Gastvrij Voorlopig is de Texelse economie door de sluiting van de centrale weer een stukje eenzijdiger ge worden. Het toerisme wordt nóg sterker de spil waar het eiland om draait, zeker nu de traditionele tak ken landbouw en visserij onder druk staan en overheidsbezuini gingen scholen en andere instellin gen treffen. Echter, de recreatiesector boerde afgelopen seizoen helaas minder goed dan Texel de laatste (zeer vette) jaren gewend was. Troost is dat ook de andere waddeneilan den met een kleine terugloop kampten. De hete maand juli was voor het publiek in elk geval een stimulans om in de zomer van '95 aan de Nederlandse kust vakantie te vieren. Een nog betere reclame is dat wij, Texelaars, onze gasten een gastvrij onthaal bezorgen. Dat het daaraan wel eens schort, bleek uit de boze reacties op een CarToon over een Duitse toerist. Ulrike Flaake uit Dortmund, al jaren in De Koog va kantievierend, verklaarde in de TC van 12 augustus dat ze „nooit meer Nederlands" wilde spreken of schrijven. Ze schrok naderhand zelf van deze uitspraak, maar dui delijk was hoe gevoelig de mensen zijn voor een goede behandeling. In dat opzicht waren de soms ho ge prijzen voor een kopje koffie of een pilsje, het rijgedrag van Texe laars en de voor gasten onbegrij pelijke uitgaansregels afgelopen seizoen geen pluspunten. Gelukkig waren en zijn er ook po sitieve ontwikkelingen: de plannen met De Lindeboom, de verbetering van camping Kogerstrand en het parkeren daar, het fietspad naar Paal 9 en de restauratie van de bunker op Loodsmansduin zijn daarvan voorbeelden. In een lezing voor de leden van TVL stelde de Belgische hoogleraar mevr. Jansen-Verbeke dat kwaliteitsver betering óók zorg voor de natuur en het „echt Tesselse" in land schap, dorpen en cultuur bete kent. De fraaie restauraties van de Hoornder schuur van Duinker en de boerderij van Bakker op Westergeest lieten in '94 zien hoe het kèn. Overkant Niet alleen water en electra komen van de vaste wal. Door o.a. schaal vergroting wordt Texel méér vanaf de overkant geregeerd dan menig eilander lief is. De reorganisatie van de politie per 1-1-94 vertaalde zich niet alleen in nieuwe unifor men, maar ook in andere ope ningstijden en minder seizoenkrachten. Het experiment met een bureau in De Cocksdorp mislukte en nu staat ook het bu reau De Koog op de tocht. Staats bosbeheer hield een informatieavond, maar trok zich niets aan van de kritiek op de Schotse hooglanders. Het water schap bouwde een kantoortje in Oudeschild, maar vergadert en besluit sinds 1 januari in Den Helder. Het meest schrijnende voorbeeld is de verbouwing van het postkan toor. Na eerdere serviceverminde ring in de vorm van o.a. vervroegde buslichting, meende het hoofdkantoor in Zwolle dood leuk de vestiging in Den Burg, in clusief giromaat, een maand te moeten sluiter^ Pas na breed pro test kwam Postkantoren BV tot bezinning. Ondernemingslust Intussen was ondernemer Hielke Bruining handig in het ontstane gat in de markt gesprongen. De Koger zakenman liet zijn fantasie daarbij de vrije loop (een nette ver taling van „uit zijn kont karnen", zoals een Sunderklaas-duo het uit drukte), wat hem op veel hoonge lach kwam te staan. Toch mag hij worden beschouwd als voorbeeld van de ondernemingslust, die op dit eiland heerst. Garnalenvisser Alfons Boom, die in het voorjaar met rondvaarten op het wad begon, en bloembollen kweker Dirk Terpstra, die voor het eerst biolog ische geteelde tulpen naar de veiling bracht, deden het op hun manier. Dankzij zulke initia tieven wordt het kostbare sociaal- economisch structuuronderzoek (SES) al een beetje in praktijk ge bracht... Of er van de overige aan bevelingen uit het veelvuldig bekritiseerde eindrapport wat te recht komt, is nog de vraag. Eilandgevoel De Texelaars hebben zelf ook nog wat te vertellen op „hun" eiland. Dat bleek op 7 januari, toen in een nu al historische vergadering Teso slechts drie stemmen tekort kwam om in een coöperatie te ver anderen. De massale steun van de Texelse aandeelhouders was het laatste sterke staaltje van Theo Hoogerheide, die door de vriende lijke Rob Wortel werd opgevolgd als Teso-directeur. De wil van het Texelse volk bleek ook op 2 maart, toen een traditio neel hoge opkomst bij de gemeen teraadsverkiezingen het Texelse politieke landschap totaal veran derde. Met liefst zes zetels kwam Texels Belang als grootste partij uit de bus. De voorkeur van de kiezers werd uitgelegd als onvrede met de regelgeving van hogerhand. Billen bloot Gelein Jansen, het afvallige CDA- raadslid dat had gewaarschuwd tegen de invloed van het gewest Kop van Noordholland, kreeg van de kiezers echter de kous op de kop. Jansen verdween, net als o.a. Van Asselt en wethouder Krijnen- Baijs, van het politieke toneel, maar wist als organisator van het Bluesfestival, samensteller van een boekje over De Schans en ani mator van de bijna 10-jarige Histo rische Vereniging de schijnwerpers evengoed op zich gericht. In zijn eentje scoorde Daan Schil ling twee zetels voor Texels Be lang, zodat hij weer wethouder kon worden. Tot nog toe vangt partijgenoot Gerbrand Poster de klappen op (toeristenbelasting, openbaar groen, vuilverwerking, Calluna), maar ook de „koning van Den Hoorn" zal toch eens met de billen bloot moeten. Zaken als het bestemmingsplan buitengebied en de gedoogsituaties Jaap Dros en Albert Blom zullen door hem naar een bevredigende oplossing moe ten worden geleid. De voorstellin gen op 12 december over het gemeentelijk vergunningenbeleid spraken wat dat betreft boekde len. Het optreden van CDA- wethouder Nel Eelman-van 't Veer is overigens een verademing; in vergaderingen geeft ze correct antwoord en met de noodoplos sing voor het Durperhonk wist ze een jarenlange patstelling te door breken. Noodsignaal De „koude oorlog" in de raad na de verkiezingen lijkt, na het begro tingsdebat in november, voorbij. Komend jaar zal vooral bij heikele kwesties blijken of dat slechts een wapenstilstand betrof of een duur zame vrede. De oproep van burge meester Van Rappard, elders in deze krant, om steeds te zoeken naar overeenstemming, lijkt in dit verband een SOS-signaal vari een rasbestuurder die zich wel eens wanhopig zal hebben afgevraagd wat hij op dit vreemde schapenei land te zoeken heeft. AANMELDINGSFORMULIER CURSUSSEN JANUARI 1995 Naam: Adres: Woonplaats: Postcode tel.nr. Texel, 1994/1995 Handtekening: geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). (s.v.p. aankruisen wat van toepassing is). De cursussen kunnen alleen doorgaan als er voldoende deel nemers zijn. Kindercursus theater Origami voor gevorderden Klussen in en om huis Fotografie Origami voor beginners Spaans voor gevorderden In de „stille" maanden hoeven Texelaars zich niet te vervelen, want er gaan weer diverse cur sussen van start. Met bijgaand in schrijfformulier kunnen belang stellenden zich aanmelden. Nade re informatie is verkrijgbaar bij de administratie van de Wel- zijnsstichting, d'Ouwe Ulo, Wil- helminalaan. Den Burg, tel. 15582 (open ma/vr 9.00-17.00 uur vanaf maandag 2 januari). Kindercursus theater De bedoeling is samen een to- neestuk te maken, hiervoor rollen verdelen, kleding bedenken, affi che en decor maken. En dan na tuurlijk opvoeren! De voorstelling ontstaat vanuit im provisatie. De spelopdrachten zijn erop gericht de kinderen spelen derwijs kennis te laten maken met verschillende vormen van theater. Het voornaamste doel is echter met plezier met elkaar bezig te zijn, je vrij te kunnen uiten, de uit daging te durven aannemen en je fantasie te leren gebruiken. Kinderen vanaf zes jaar kunnen meedoen. Docente: Anneke Berghuis Dag donder dagmiddag 15 45-17.15 uur. Aantal 12 lessen uitvoering. Kosten f 100,-. Start: 19 januari 1995. Klussen in en om huis In deze cursus komen de eenvou dige klussen op huis-, tuin- en keu- kengebied aan de orde. In de praktijk blijkt dat bijvoorbeeld ou deren en alleenstaanden voor een voudige reparaties de hulp van anderen moeten inroepen. Door het volgen van deze cursus wordt een grotere mate van zelfstandig heid bereikt. Enkel voorbeelden van de te behandelen onder werpen: Elektra (vervangen van stekkers e.d.); lekkage (vervangen van een kraanleertje); vernieuwen of repa reren van hang- en sluitwerk. Ver der is er ook ruimte om in te gaan op vragen en/of suggesties vanuit de groep. De cursus wordt gege ven in d'Ouwe ULO, Wilhelmina- laan te Den Burg. Docent: Nico van Egmond. Dag zaterdag. Tijd. 10.00-12 00 uur. Aantal: 6 lessen. Kosten f 80,-. Start 14 januari 1995 Origami voor beginners Origami is Japanse vouwkunst. In deze cursus worden de grondbe ginselen van origami bijgebracht. Ook wordt aandacht besteed aan de rijke cultuur van het Japanse vouwen. Docente: Marrigje Barnard. Dag. maan dag. Tijd: 20.00-22.00 uur. Aantal: 10 les sen Kosten: f 135,-, incl. materiaal. Start: 16 januari 1995. Origami voor gevorderden Daar zijn nog slechts enkele plaat sen vrij. Dag- donderdag. Tijd 20.00-22.00 uur Aantal: 10 lessen. Kosten, f 135,-incl. ma teriaal. Start" 19 januari 1995. Fotografie De cursus is bedoeld voor ama teurfotografen die de grondbegin selen van de fotografie willen leren. Daarbij wordt vooral gelet op de kleine details en de cursist is na het volgen van deze cursus in staat om een behoorlijke fotoserie te maken. Er wordt aandacht besteed aan het gebruik van de camera, zwart-wit en kleurfoto grafie. De onderwerpen die behan deld worden zijn o.a. licht en film, kleur, fotograferen tijdens de va kantie. Het is ook de bedoeling om één of twee keer buitenopnames te maken. Docent: Edo Kooiman Dag: woensdag. Tijd: 20.00-22.00 uur. Aantal: 5 lessen Kosten: f 50,-. Start: 18 januari 1995. Spaans voor gevorderden Dhr. Santiago Gonzales geeft Spaans voor gevorderden. De cur sus bestaat uit twaalf lessen van twee uur. Er wordt gewerkt met behulp van een leerboek en con versatie. Voor informatie kunt u di rect contact opnemen met dhr. Gonzales. Docent" Santiago Gonzales. Dag: dinsdag. Tijd: 20.00-22.00 uur. Aantal: 12 lessen. Kosten: f 120,- Start: 10 januari 1995. '-ti:V-i-1F* Lr Nieuwbouw van het Maartenhuis. Van Rappard speelde in 1994 in op de kritiek dat hij nooit aanwezig zou zijn. Na zijn verhuizing naar De Waal dook de burgervader op on verwachte plekken op; zo was hij niet te beroerd om een hele wed strijd bij ZDH langs de lijn te staan en liet hij zich gewillig langs de kooien van de 25-jarige vogelvere niging Op Eigen Wieken leiden. Het valt echter nog niet mee de Texelaars het gevoel te geven dat hij zich enorm betrokken voelt; blijkbaar is daar meer voor nodig. Volgend jaar Betrokkenheid zal de komende ja ren belangrijk zijn. Samen zorgen dat het eiland er in alle opzichten goed uitziet. Niet alleen richting toeristen, maar ook naar elkaar Zorg voor ouderen en zeker ooi voor de jeugd, die na de sluitinc van de Turbo op zoek zal gaar naar een ander honk. Liever op d< stoep van het raadhuis dan hele maal uit zicht verdwenen; hier lig een taak voor de politiek en heD jongerenwerk. Het jaar 1995 wordt spannend blijft Texel bij toeristen in trek od niet? In elk geval wordt het ooi u feestelijk. Op het programma staan o.a. de viering van 50 jaani bevrijding, het Thijssejaar, 16( B< jaar polder Eierland, 25 jaar D<b< Krim, 20 jaar Eieriandsche Huisjd1 een vliegshow en de Europesr Kampioenschappen surfen, Hoe zo niets te beleven? 9' 'Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. Voor niet spoedeisend ambulance-vervoer: 02230-12888 (bij geen gehoor: 02230-22222). 'Spreekuren college van b en w: Burgemeester mr. W.L.F.C. Ridder van Rappard (algemene zaken) dinsdag 16.00-17.00 uur. Wethou der N.D.K. Eelman-van 't Veer (welzijn) dinsdag 16.00-17.00 uur. Wethouder D.F.G. Schilling (ruim telijke ordening, milieu, recreatie) maandag 10.00-11.00 uur. Wet houder G. Poster (financiën en economie) 10.00-11.00 uur. Alle spreekuren zijn in het raadhuis. 'Spreekuur raadsfracties: "CDA, PvdA, VVD en Groen Links iedere donderdag vóór de raadsvergade ring (tweede dinsdag van de maand): voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donder dag voorafgaande aan de week waarin de commissievergaderin gen worden gehouden. D66 heeft elke maandag voor de raadsverga dering spreekuur van 19.00-20.00 uur op het adres Bernhardlaan 67, Den Burg, of op afspraak via tel. 13083. 'Stichting Thuiszorg Texel (voor heen St. Gezinsverzorging en Be jaardenhulp): Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 14152. Spreekuur na het weekend: maandagochtend 08.00 -10.00 uur, 's middags 14.00- 15.00 uur. Overige werkdagen 9.00-10.00 uur en 14.00-15.00 'Psycholoog: J. van den Berg, zit ting in gebouw Keesomlaan 11, Den Burg op dinsdag van 14.00-18.00 uur, woensdag van 9.00-18.00 uur, donderdag van 9.00-18.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Tel. 10386. Te vens bereikbaar via te 050-125313 (op maandag tusse11 9.00 en 11.00 uur). li 'Alcohol en drugs: Consultatiebi reau voor alcohol en drugs, Mo werk 31/45, 't Horntje. Spreekui^' volgens afspraak: tel. 19413. 'Zelfhulp verslavingen: Elke dim" dag van 19.30 tot 21.30 uur d'Ouwe ULO. Ervaringen uitwissr^ len over allerlei verslavingen (ni(5j alleen alcohol of drugs, maar ook eten, gokken, etc.). Iedereen, vep slaafd of niet, is welkom. 'Kustwacht: Voor meldingen va-1 schepen of zwemmers in noo<" tel. 16270. 'Stichting Kruiswerk Kop va Noordholland, afdeling Texel: Wi te Kruislaan 19, Den Burg, te 13241. Opening magazijn voor h(] lenen van verpleegartikelen continentie spreekuur en inform; J tie: op werkdagen van 13.00 tc 14.00 uur. Telefonisch spreekui j jeugdgezondheidszorg: elke werk dag van 8.30 tot 9.00 uur. Spreek wijkverpleegkundige thuis zorg: elke werkdag van 13.00 tc 14.00 uur. Voor spoedgevallen va verpleegkundige aard buiten d spreekuurtijden en in het weekem het alarmnummer 02230-50151 bellen. 'Bahé'i: Plevierstraat 16, D Koog, tel. 17896. Elke eerst woensdag van de maand inform; tie over het Bahé'i-geloof va I 10.00-12.00 uur. 'Anti-discriminatie: Werkgroe j, Anti-discriminatie Texel, voor me ding van alle soorten discriminate j, Tel.nrs.: 12609, 14897 en 16315 e 'De Lichtboei: FM 100.2 op d£, kabel. Muziekprogramma's vai maandag tot en met vrijdag, tus sen 18.30 en 19.30 uur. Verzoek platen: tel. 13430 of schriftelijl j via postbus 89, 1790 AA Deif Burg. m m

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 12