,De fazanten zijn minder vet, maar ze smaken uitstekend" J 0 lil» Texel in 1994, wat vond u ervan? car oom ^SPOtDiG J99j TEXELSE 23 COURANT -A STOekdh^ 1994: niet alleen de zomer was heet... Nieuw parcours winterbosloop Nieuwjaar ZDH DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 „Oh help, daar overval je me toch een beetje mee. Eens even denken, de gebeurtenis die mij het meest is opge vallen...," Menig Texelaar kwam er pas na lang nadenken uit. Vier vragen kregen zij voorgelegd: wat is voor u de meest positieve/negatieve gebeurtenis van het afgelo pen jaar, wie is voor u de man van het jaar, wie is de vrouw van het jaar en wat moet volgens u in 1995 beslist gebeuren of veranderen op het'eiland. Een rondje over Texel en een terugblik op het jaar. Dat het postkantoor zomaar een maand dicht ging, is Nora Bekking flink tegengevallen. „En dat de ge- i meente geld pompt in een bedrijf >dat in moeilijkheden zit, zoals Cal- I una, terwijl een heleboel andere j mensen met een eigen zaak het i iet zo moeilijk hebben." Corrie 3oon uit De Cocksdorp vindt het (belachelijk dat Peter Kaan is weg gestuurd bij het raadhuis. Niet welkom? ,Goh, wat een vragen. We hebben er een hele firmavergadering aan gewijd, maar we zijn eruit: al dat gezwam over het toerisme op Texel. Al dat negatieve gedoe dat 3het te druk is. Dat is een slechte gebeurtenis. Als toeristen de Texelse Courant lezen zullen ze zich hebben afgevraagd of ze nog wel welkom zijn op dit eiland", al dus Willem en Erwin van der Linde jit De Cocksdorp. „Het toerisme is al met tien procent teruggelo- <aen. Als het niet zo'n mooie zomer was geweest was iedereen zich ;(doodgeschrokken. Minder zeuren (en harder werken, dat is ons idee." Voor Hielke Bruining, Hans Boom en Louis Uriot is de meest negatie ve gebeurtenis van het afgelopen jaar de sluiting van de Perv entrale. „Weer iets eigens van (Dns eiland weg en niemand doet er wat aan. Dat speciale is name- ijk het enige dat ons onderscheidt .Van andere, vergelijkbare toeriste- 1 ïoorden en is daarom door niets te vervangen. En bovendien hebben €we bijna een dag zonder stroom ^gezeten...." c Vleijert Boon van het systeem- c bouwbedrijf in De Cocksdorp vindt het jammer dat de RST zich steeds vaster nestelt op camping <ogerstrand. „Het geld kan beter 'sworden gebruikt voor het verplaat sen van het terrein." De breuk tussen de jutters en het maritiem museum", zegt Ed de ruijn van het vliegveld. „Een hele Jechte zaak. En het SESO-rapport vond ik ook niet zo geslaagd. Er staat een heleboel in dat we alle maal al wisten en wat heel veel ;t ïeeft gekost. Zonde van dat geld. :r is nog niets mee gedaan ook. Ik 31 ben benieuwd of er nog iets uit comt. Mijn mening is dat er struc tureel overleg moet komen tussen gemeente en alle instanties op het üand, bijvoorbeeld TVO, land- l(schapszorg, VVV enzovoort. 5 edereen zegt wel dat dat een goed idee is, maar niemand neemt iet voortouw. Het gebeurt niet. Je 31 loeft echt niet iedere maand met elkaar om de tafel, maar er moet emand opstaan die dit opzet. En an niet allemaal met een delega tie van tien man komen, want dan gebeurt er nog niets." Tien voor Texel Dat een ondernemer door één per soon bijna de vernieling wordt in- leholpen heeft Mark van Rijsselberghe en Piet Zijm van paal 28 geraakt. Van Rijsselberghe: ,En dan heb ik het over Dick Jjraaf. Maar er zit ook een positie- 'e kant aan, want de man heeft de ligenschap dat hij toch weer de Iraad oppakt, zonder zijn nieuwe troject helemaal aan de kant te chuiven. Ik vind dat bijzonder. Te- neer daar hij eigenlijk wilde af- ouwen." )o Vinke van het schoonmaakbe- Irijf en tevens voorzitter van TVO 'indt dat het optreden van Tien 'oor Texel afgelopen jaar uiterst legatief is geweest. „Dan doel ik bp die zaak tegen Van der Linde in )e Cocksdorp, waarbij puur op de man werd gespeeld. Het is toch niet normaal als een belangenor- janisatie dat doet in het openbaar n niet meer nuanceert. In dit ver band wil ik refereren aan de kerst oespraak van onze koningin over loed en kwaad." .Negatief? Dat is zonder twijfel lat de fazanten minder vet zijn lan andere jaren", aldus een no toire stroper. „Dat komt omdat de achtopzieners niet meer mogen bijvoeren. Jammer hoor. Ze zijn nu ill duidelijk minder vet, al is de smaak nog steeds uitstekend...." Mooie zomer „Gelukkig heeft de zon weer ge schenen en was iedereen vrolijk", is de mening van Nora Bekking. De prachtige, niet te evenaren zo mer vindt Hielke Bruining uit De Koog ook de meest aangename gebeurtenis van 1994. De enorme verkiezingsoverwin- nen. Bijna niemand hoefde lang na te denken over een naam. Jan Pijlman noemt Theo Hooger- heide. „Hij heeft erg in de belang stelling gestaan, zowel positief als negatief." Co Vinke en Jook Nauta sluit zich bij hem aan. „Hoogerhei- de heeft gedaan wat nodig was, in weerwil van veel kritiek", aldus Vinke. „Hij is met stille trom ver trokken, zonder veel aandacht voor wat door zijn tomeloze inzet en intelligente doorzettingsvermo gen tot stand is gebracht. Ik wil hem voordragen voor een hoge gemeentelijke onderscheiding. Zo'n erkenning dient los te staan van zijn aversie tegen overheden en zijn omstreden vaak minder po pulaire manier van optreden", meent Jook Nauta. Corrie Boon heeft veel bewonde ring voor Ed Stiekema. „Zijn moed en durf. Hij heeft zoveel pech ge had en tegenwerking van de ge meente. Nu probeert hij weer iets De familie Stiekema pachtte De Lindeboom. ning van Texels Belang is Jan Pijl man het meest bijgebleven. „Zowel positief als negatief trou wens. Leuk voor de club, maar misschien wel niet zo goed voor het eiland. Maar je weet natuurlijk met hoe het uitpakt." Hij noemt ook nog de Tesovergadering over de coöperatievorming als happe ning. Tesodirecteur Rob Wortel vindt dat ook. „Het negatieve van '94 is dat het net niet is gelukt." Jook Nauta noemt de vergadering een absoluut hoogtepunt van historische betekenis. „Texelse saamhorigheid waar je helemaal warm van wordt. Weg met de overkantse bemoeials. Wee dege ne die de moed heeft het Ultieme Texelse Heilige Huis ook maar met de kleinste kritische noot aan te tasten. Fantastisch, een volksge richt waarbij alleen al het overkan- ter zijn je bestempelt tot een po tentieel gevaar. En het besef dat op Texel kennelijk de bereidheid is groepsgewijs een vermeende vij and in de pan te hakken en daar ook nog een prettig gevoel over te hebben. Dat stemt tot nadenken." Harry Wuis van hotel Opduin vindt het opmerkelijk positief dat het college van b en w bereid was het voorstel tot wijziging van de toe ristenbelasting in een forfaittair systeem in te trekken, zodat nader overleg kan plaatsvinden. De jutter uit het noorden van het eiland heeft nog steeds napret over het hout dat in grote hoeveel heden in het voorjaar op het strand terecht kwam. „Er was ge noeg te jutten voor iedereen en het kwam mooi verspreid over heel Texel aan." Voetbalfusie Minder klachten over geluidshin der op het vliegveld is volgens Ed de Bruijn een positieve verschijn sel. „We hebben de bezoekende piloten intensief geïnformeerd en dat heeft toch geholpen." Louis Uriot vindt de fusie tussen SV Texel en Texelse Boys iets om te memoreren. „Ik ben daar zes jaar terug zelf al eens mee bezig geweest, maar toen was de tijd er nog niet rijp voor. Nu wel en dat is heel mooi. Verder vond ik het niet zo'n opwindend jaar." Mark van Rijsselberghe van Dona- tus is van mening dat Texel op het gebied van huisvesting voor ge handicapten afgelopen jaar een sprong in de goede richting heeft gemaakt. „Het Maartenhuis heeft prachtige nieuwe gebouwen en ook de Texelse Reede is op de goe de weg." Dat er gesprekken op gang zijn ge komen tussen agrariërs, natuurbe schermers en recreatie-onder nemers vindt Co Vinke fan tastisch. „Dat zijn groeperingen met belangen die haaks op elkaar staan, maar ze zitten toch om de tafel en er komt iets uit." Man van 't jaar Texel heeft veel bijzondere man groots op te zetten, neemt risico's en toch zijn er wéér mensen die hem tegenwerken. Ik vind dat erg." Als ze nog een paar mannen van het jaar mocht kiezen werden dat de vrijwilligers van de KNRM. „Wat die mannen doen is fan tastisch." Voor de stroper is de vraag niet moeilijk. „Dat zijn er twee en ze zijn samen 145 jaar oud." Marten Visser noemt Peter Kaan. Piet Zijm vindt de Horszei de man van het jaar. „Wegens de altijd scherpe bij drages aan de krant." Voor Hans Boom spant Hielke Bruining de kroon. „Omdat hij dacht dat hij de verkeersader met slagbomen kon afzetten." Onopvallend Ed de Bruijn vindt DETV-voorzitter Bas van der Beek de man van 1994. „Hij valt nooit op, maar doet ke artikelen en tijdens zijn lezingen ziet hij kans de Texelse sfeer te on derstrepen. Daarbij is zijn inzet voor Nieuw Guinea eveneens op merkelijk." Al die mannen en vrouwen die zich belangeloos inzetten voor verenigingen verdienen een pluim van Meijert Boon. „Aan deze men sen heeft Texel veel te danken." Weinig vrouwen Op de vraag wie de Texelse vrouw van het jaar is, moesten meesten het antwoord schuldig blijven. Hebben de vrouwen op dit eiland niets opvallends gedaan? Of doen ze dat geruislozer en onopvallen der dan de meeste mannen? Is het een teken aan de wand dat bijna geen van de mannen met de naam van hun eigen vrouw op de prop pen kwam? Voor Nora Bekking is Lies Pieterse de vrouw van het jaar. „Een heer lijk optimistisch mens. Daar hou ik van." Tine Krijnen staat hoog in het vaandel van Marten Visser en Ed de Bruijn. „Een aardig mens dat goed haar best deed in haar perio de als wethouder", zegt Visser. „Ze was plotseling weg, terwijl ze als wethouder toch haar steentje heeft bijgedragen. Sneu dat ze zo maar in de anonimiteit is verdwe nen", aldus De Bruijn. Een andere vrouwelijke politica die het predi kaat krijgt toegewezen door Piet Zijm is Nel Eelman van 't Veer. „Voor haar bestuurlijke kwaliteiten en de vruchtbare onderhandelin gen rond 't Durperhonk." Harry Wuis vindt Ans Gieles een kei. „Ze is voorzitster van De Zon nebloem en doet op de achter grond met veel vrijwilligers goed werk voor Texelse bejaarden." Co Vinke is de eerste die zijn eigen vrouw noemt. „Al meer dan dertig jaar is ze dat hoor." Hans Boom hoeft er ook niet lang over te den ken. „Mijn vrouw", zegt Louis Uri ot ook vol overtuiging. „Naast een volledige baan en 90 procent van het huishouden doet ze ook nog mijn administratie. Dat ze het uit houdt met zo'n luie flikker...." Een museum Wensen voor het komende jaar heeft iedereen wel. Nora Bekking hoopt dat in '95 iedereen op Texel wat aardiger voor elkaar is. „Dat afgunstige, al die jaloezie, daar word ik simpel van." Niet teveel bouwen en de natuur een kans geven. Dat vindt Corrie Boon belangrijk. „Het moet niet zo worden als bij ons op Cocksdorp, dat er allerlei hekken worden ge plaatst en dat je haast nergens meer mag komen." Piet Zijm zou BWOL Maarten Koorn zong ..Texel mijn eiland' toch heel goed werk. Helemaal niet mijn bedrijfstak, maar hij be handelt die visserijbelangen en de werkgelegenheid erg goed. Een perfecte vent." De broers Van der Linde zien Mar tin Warnaar wel zitten. „Hij heeft een positieve invloed op de ont wikkeling van de noordkop, door zijn activiteiten op De Krim en nu weer met die golfbaan." Dick Graaf wordt genoemd door Louis Uriot. „Ik heb enorm veel van die man geleerd. Ondanks grote tegenslagen blijft hij positief en zet hij zijn schouders onder een nieuw bedrijf." Hoewel ook Van Rijsselberghe zijn bewondering voor Graaf niet onder stoelen of banken stak, is voor hem Wiep van den Berg toch de man van het jaar. „Haast niemand weet hoe veel hij doet voor de ijsclub, de tri athlon en de surfers. Dat loopt allemaal geruisloos." Teso-directeur Rob Wortel aarzelt geen seconde: „Sil Boon. Hij is de enige directeur van een wadden veer die zijn eigen haven bouwt en onderhoudt. Ik heb grote bewon dering voor hem." Voor Harry Wuis is TC-redacteur Harry de Graaf dé man. „Via zijn persoonlij- E m nou RCHTtk HET HEK plkHNDPRVIL IDEM MOET OUT ÜHN r OP TEXEL J NIET ZEUREN ZEG RRRB OHHHI IK DIE URE PUOT OOK NOG UT1" hch ik MHHRÜRM'SN WRHR ÈLOFT NOO TOCH DIE OMOUNISr i I EIGEN bERG HET WORD I MHUk NI tl T10U NOO DICKIE Ju GkhHF f WEL DIEP HE! BfEK GE-HCWr -TIE,IK BEN bLD.DATOOK^V.,,* n IK DECRKTOON "N. HEBGEHWLD WW ZIE DE HL wht ft rd: TOT HET CEnTRHlEPt Hf 'h [OH-HH KLRRS LALLES IS BRHNDING KMftfl KOM DE MEE NRHR CBLLUMH.DHHk IS -rr.yJEKKfcK RUSTIG PRSOP p QrïT<xxiTCo£<; XfM echter toch wel graag zien dat het fietspad langs de Vuurtorenweg er komt. „En wat er anders moet re gelt zichzelf verder wel." Een luchtvaartmuseum bij het vliegveld ziet Ed de Bruijn volgend jaar helemaal zitten. „Tellingen hebben uitgewezen dat ons veld nu al 200.000 250.000 bezoe kers per jaar trekt. Daarmee zijn we toch één van de grootste toe ristische attracties. We kosten de gemeente de laatste jaren geen subsidie en ik hoop dat dat zo blijft. Niemand hoeft hier entree te betalen, dus goedkoper kan niet. We hebben potentieel genoeg voor een museum." Schip rum De jutter hoopt op een flink schip op het strand. „Liefst met rum of jenever, dat werkt sterk feest vreugde-verhogend. We moeten het natuurlijk wel vinden vóór de strandvonder." Het weer op poten zetten van De Lindeboom vindt HC-redacteur Visser belangrijk. Dat vindt Jook Nauta ook, maar die wil verder gaan. „De hele Groeneplaats en omgeving, het stadshart van Texel moet opge knapt. Het wonderlijke is dat iedereen het er hartgrondig over eens is, maar desondanks niet wil. Misschien komt dat wel door het contract tussen het mooiste en het lelijkste gebouw van Texel: De Lindeboom en het raadhuis...." Ook Cor van Heerwaarden van theaterrestaurant Klif 12 vindt het weer op poten zetten van De Lin deboom als cultureel centrum be langrijk. „En daar moet de gemeente zijn nek voor uitste ken." Meer samenwerking tussen on dernemersorganisaties en de ge meente is een wens van Louis Uriot. „ledereen blèrt maar een beetje voor zichzelf, terwijl we toch met z'n allen maar één be lang hebben: dat het goed gaat met Texel. Als die clubjes zoals TVO, TVL, JO, natte horeca, droge horeca.... Als we nu eens zaken stroomlijnen, onderling dingen af spreken en vooral ook begrip to nen voor elkaar." Co Vinke uit woorden van gelijke strekking. Uri ot hoopt tevens dat er meer wo- ningbouwcontingenten voor Texel worden gescoord en dat de ge meente voldoende bouwgrond be schikbaar houdt. „Er wordt wel steeds gezegd dat er geen moge lijkheden meer zijn, maar daar moet de gemeente toch maar hard voor vechten." Wijze mensen Van Rijsselberghe wil graag dat de mogelijkheden en onmogelijkhe den van Texel door wijze mensen op een rij worden gezet, zodat dui delijk wordt hoe het eiland naar het jaar 2000 moet. „Het gaat me niet om dure rapportages of on derzoeken. Gewoon bedenken wat het beste is voor de landbouw, de visserij en de recreatie. Ik denk dat dan al snel enkele conclusies kun nen worden getrokken." Meijert Boon denkt ook aan een plan voor kwaliteitsverbetering in de toeristi sche sector. „Daarbij denk ik niet aan een betere hotelkamer of bun galow, maar aan beschutte paden voor fietsers en wandelaars in het buitengebied. Teveel wordt verge ten dat Texel voor een groot deel van de natuur leeft." Rob Wortel hoopt dat de gemeen te een goede structuur creeert voor Calluna. „Zodat we van dat gezeur af zijn. Dat bad gaat toch niet weg, dus zorg maar dat het goed is te exploiteren. Anders pra ten we er ieder jaar opnieuw over." Harry Wuis hecht grote waarde aan veiligheid op het eiland. „Oorzaken die dat en de openbare orde aantasten moeten drastisch worden aangepakt." Hans Boom vindt het belangrijk dat er een duidelijk bouwvergun- ningenbeleid komt, vooral voor in dustrieterreinen en agrarische gebieden. Dorpsstraat Renovatie van de Dorpsstraat in De Koog. Dat moet volgens Hielke Bruining en Harry Wuis als eerste gebeuren in 1995. „Er wordt op het eiland achteloos drie miljoen in asfalt gestoken zonder wie dan ook daarin te kennen. Maar slechts zes ton om de Dorpsstraat enigszins begaanbaar te maken is nergens beschikbaar." Verder vindt Bruining het geen goede zaak als nog meer toeristen naar de noordpunt van het eiland wor den getrokken. „Al die auto's, we hebben absoluut geen behoefte aan nog meer verkeerstechnische Het strand lag in '94 ouderwets vol hout. kunstwerken. Dus geen verdere uitbreiding van De Krim, niet meer bungalows en geen golfbaan daar. We hadden jaren geleden ons oog op de PH polder moeten laten val len. Direct na de boot rechtsaf, de auto's op een groot parkeerterrein en de bungalows ernaast. Mis schien is het nog niet te laat...." Tessa de Graaff Rondom de jaarwisseling wordt altijd de winterbosloop gehou den. Dit jaar wordt is 21e editie op zondag 1 januari. Het parcours is iets veranderd. De start is nu bij de kruising van de Koekoeksweg naar de speelweide. Het start schot zal om 14.30 uur vallen. De jeugd start één minuut later. De inschrijving is verplaatst naar Bos en Duin, Bakkenweg 16 en be gint om 13.30 uur. Leden van Atle tiekvereniging Texel lopen gratis. Anderen betalen f 5.00 (tot en met 16 jaar f 2.50). De categorie jongens en meisjes tot en met 9 jaar 1,2 km is nieuw. De anderen zijn: jongens en meisjes van 10 tot en met 12 jaar 2,4 km, jongens en meisjes 13 tot en met 16 jaar 4,6 km, recreanten 4,6 km en de wed strijd over 9,3 km is verdeeld in: vrouwen, vrouwen veteranen, mannen en mannen veteranen. Na afloop is er de mogelijkheid om een frisse duik te nemen in het zwembad van Bos en Duin. Voor de jeugd is er eremetaal te winnen en voor de 8 km wedstrijd zijn er voor alle categorieén waar debonnen beschikbaar gesteld door Sportshop Texel. Op het ZDH-veld speelt de selec tie zondag tegen een team van oud eerste-spelers de traditionele nieuwjaarswedstrijd. Het treffen begint om 14.00 uur. Aansluitend schenkt het bestuur om 16.00 uur de nieuwjaarsborrel aan de achter ban. Mocht het veld onbespeel baar zijn, gaat de receptie toch door. Loslopende pony. De politie is op zoek naar de eigenaar van een pony die tweede kerstdag, om één uur 's nachts losliep op de Bakken weg. De rechtmatige eigenaar kan zich melden aan de Bakkenweg 2, waar het dier zolang is onderge bracht.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 13