Hans Bodewes liet Texelse centrale zachtjes inslapen Natte voeten door hevige regenval PHILIPS TEXELSE^" coURANT Brandweer waarschuwt voor letsel vuurwerk rxyxm. Wat ik zeggen wou. Herinneringen aan de Groeneplaats Schade rotganzen Bedrijvig^# Simon Smit begint een eigen bedrijf Speciaalzaken binden strijd aan met grootwinkelbedrijf GRATIS NU TIJDELIJK LUXE KADO'S BIJ PHILIPS ZONNEHEMELS. GRATIS DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 De boomlange contractant be treurde ook dat het uitschakelen van de centrale een bepaalde ge lijkschakeling met het vasteland tot gevolg zal hebben. Met de eigen centrale was het immers mogelijk om door wijzigen van de netfrequentie de electrische klok ken op het eiland vóór of achter te laten lopen. Van deze mogelijkheid is de laatste jaren druk gebruik ge maakt. „We maakten de nachten langer en de dagen korter. De mensen verschenen dan beter uit gerust op hun werk en gingen 's avonds eerder naar huis. Maar ook dit werd natuurlijk weer niet op prijs gesteld". Spreker betreurde de stagnatie die nu is ontstaan op- weg naar de onafhankelijkheid van Texel, maar twijfelde niet aan de eindoverwinning. Zonder sterren bracht Kikkert dank aan de mensen van de laat ste jaren, met wie hij aangenaam had samengewerkt. Hij noemde ze allemaal bij naam. Onder aanvoering van de meest muzikale PEN-medewerker Rob Manse werd gezamenlijk een door hem gemaakt afscheidslied ge zongen. Wijze: Toen wij uit Rotter dam vertrokken. „Nu wij uit Oudeschild vertrekken, naar de overkant en Alkmaar, zullen wij steeds met weemoed denken, aan d'afgelopen twintig jaar". Etc. Sloop Het demonteren van de generato ren en andere technische installa ties is dinsdag begonnen. Eigen mensen, medewerkers van scheepsreparatiebedrijf Boom en specialisten van Stork Werkspoor zullen er een maand mee bezig zijn. Slechts de olietanks en wat pompen en leidingen zullen in en bij het gebouw achterblijven. Per 1 maart moet alles schoon aan de nieuwe eigenaar worden overge dragen. De historische Brons motor die vroeger dienst deed in de maalderij van Keijser Co en als bezienswaardigheid in de hal van de centrale staat, is geschon ken aan de Stichting Texels Mu seum. In de weekeinden en 's nachts wordt het complex bewaakt door het beveiligingsbedrijf Best uit Den Burg. Vooruitlopend op oudejaarsavond waarschuwde brandweerman Aad Vaars de hoogste klas van de Thijsseschool alvast voor de geva ren van vuurwerk. „Stunt niet met vuurwerk, want daarvoor is het véél te gevaarlijk. Stop nooit geen vuurwerk in je zakken, want stel je voor als het ontploft. Trek geen ny lon kleding aan en doe geen jas aan met kapuchon." Hij adviseer de de jeugd de rotjes en vuurpijlen aan te steken met een gloeidraad en niet met lucifers of aanstekers. „Als het vuurwerk niet afgaan, laat het dan gewoon liggen en raap ook op nieuwjaarsdag geen onontplofte rotjes op." Hij drukte de leerlingen verder op het hart geen strijkers, voetzoekers, gillen de keukenmeiden of ander illegaal vuurwerk te gebruiken. Naar schatting voldoet dertig tot veer tig procent van het vuurwerk niet aan de normen. Dat gebruik daar van tot een persoonlijk drama kan leiden onderstreepten een video, die door de Thijsseleerlingen ademloos werd bekeken. Jaarlijks belanden 1800 Nederlanders in het ziekenhuis door ongelukken met VUUrWerk. (Foto Gerard Timmerman Bloemisterij Bert van der Wal, Groente- en fruithandel Van Etten en Slagerij Schiphorst zijn een spaaractie gestart die elk kwar taal kans biedt op een mand vol specialiteiten ter (winkel)waarde van vijfhonderd gulden. „Het wordt de klant in de super markt te gemakkelijk gemaakt. Karretje pakken en volladen maar, terwijl de mensen steeds vaker voorbijgaan aan de ambachtelijke zaken", wijst banketbakker Ronald Biesboer op veranderend koopge drag. „Jammer, want in de speci aalzaak is de kwaliteit hoog en het sortiment breed." Om het publiek de weg naar de ambachtelijke be drijven te wijzen, krijgen de klan ten voor elk tientje dat ze besteden een stempel op een kaart die aan hen wordt verstrekt. Bij twintig stempels is de kaart vol en kan worden ingeleverd als lot. De trekking van de loterij is steeds op de laatste dag van ieder kwar taal, loten moeten de dag ervoor worden ingeleverd bij één van de vier speciaalzaken. Biesboer sluit niet uit dat in de toekomst ook an dersoortige ambachtelijke bedrij ven zich bij het initiatief aansluiten. De publicatie over de verbouwing van Hotel De Lindeboom heeft bij mij herinneringen opgeroepen. De Groeneplaats was vroeger het centrale hart van Den Burg en van Texel. Een plein waar van alles ge beurde, o.a. op maandag de lam- merenmarkten. Paarden, koeien, kalveren, varkens en klein pluim vee werden er verhandeld. Alle ca- fé's en hotels waren hartstikke vol met boeren, handelaren en be langstellenden. Je kon er nauwe lijks doorheen komen. Er waren paardekeuringen op de Vismarkt van Raadhuis naar Hotel Texel (nu Hotel De Lindeboom). Mijn vader was marktmeester en woog in de Waag het vee, dat per kilo ver kocht werd van boer naar slager. Op de Groeneplaats waren vier hotels met gezellige terrassen aan het plein. Hotel Texel van Jan Kik kert, Hotel De Oranjeboom van Dalmeyer, Het luxe hotel De Linde boom van Ruud Kikkert (op de plaats van de Rabobank) en Hotel Den Burg aan het Raaksje plus het café van Klaas Lips op de Vismarkt. Als er 's maandags markt was gin gen we vóór het naar school gaan van zeven tot negen uur naar het Koger-, Molen-, of Waaldereind om op de boerenwagens met lamme ren te klimmen en mee te rijden naar de Groeneplaats. Op het plein werden kermis en volksfeesten gehouden, 's Winters bij sneeuw waren we aan het „gorren" met als eindpunt het terrasmuurtje van Hotel Texel. Ik herinner me nog een aardig voorval: Den Burg had in die tijd 1918) twee lefgozers n.l. jonge Siem de Waal en Kees van Corrie. Je kon van hen van alles verwach ten, bijvoorbeeld staande op een motor van Stenenplaats door de Binnenburg-Vismarkt naar de Groeneplaats en weer terug naar de Stenenplaats. Van Kees van Corrie herinner ik me dat hij scharrelde met Jannie Dalmeyer. Jannie had het weer eens uitgemaakt en Kees van Cor rie was in alle staten. Hij zei dat hij zich wilde verdrinken. Hij werd echter goed in de gaten gehou den. En ja hoor, hij ging naar een kolk even buiten Den Burg en dook erin. Maar hij bleef wèl met z'n hoofd boven water. Het gerucht was al verspreid en omstanders hebben hem weer op de kant ge trokken. Het is nooit meer goed gekomen tussen de geliefden. De Groeneplaats is voor mij een le vende herinnering, vooral Hotel Texel met z'n vele uitvoeringen met bal na, tot in de ochtenduren (tot 4 uur). Na het thuis brengen van het meisje met wie je die avond het meest had gedanst was het al „melkerstied". Ik hoop dat spoedig weer een ex ploiteerbaar Grand-café Hotel Texel komt met vele verrassingen, goede keuken, verwarmde Itali aanse patio waar je in romanti sche sfeer kunt eten, een Japanse wintertuin, een gezellig terras aan de Groeneplaats, een goede kop koffie en een uitvoering met bal na. Piet de Graaf, Bussum Rotganzen gaan momenteel volop op de wieken. Lieten ze zich aan vankelijk het gras in de weilanden goed smaken, de laatste tijd ver plaatsen de trekvogels zich naar ingezaaide velden wintertarwe. Behalve dat ze de jonge graanspruiten afvreten, vertrap pen de dieren ook de bovengrond. Bij regen ontstaan er daardoor plassen en verslempt de grond. Daardoor kunnen jonge graanplan- ten stikken. Akkerbouwers die rot ganzen op bezoek krijgen kunnen dit melden door een schadeformu lier in te vullen. Die zijn te bestel len bij de districtsbureauhouder in Alkmaar, maar ook bij Dick van Heerwaarden, Slufterweg 213. (ADVERTENTIE) Vier ambachtelijke speciaalzaken in Den Burg hebben de handen in een geslagen om een eind te ma ken aan de groeiende aantrekkingskracht die de super markten op hun klanten uitoefe nen. Banketbakkerij Ofrein, Het leek op een openbare executie, bijgewoond door vooral vrienden van de veroordeelde. Slechts een paar mensen ap plaudisseerden toen vrijdagavond om 20.38 uur met een druk op de knop de laatste dieselgenerator werd uitgescha keld, waarmee de Texelse PEN-centrale voorgoed werd stil gelegd. Pompen en compressoren werkten nog even, totdat ook die de laatste adem uitbliezen. Overvolle sloten waren vooral te zien in Waalenburg. weer", aldus Andries Heidstra. „Ook bij het pompgemaal zijn ze druk in touw." Na jaren in loondienst gaat voor vakfotograaf en videofilmer Si mon Smit uit Den Burg een wens in vervulling. Met voorlopig zijn woning aan de Burdetstraat als (Foto Tessa de Graad) studio begint hij geheel voor zich zelf. ,,lk geef mezelf een jaar om me te ontplooien: dan bekijk ik met welke onderdelen ik doorga." Veertig millimeter daalde in de nacht van maandag op dinsdag op het eiland neer. Da$( de bodem al flink verzadigd was door het natte weer van afgelopen dagen, ver oorzaakte de slagregens onderge lopen paden en weilanden. Toch vallen de problemen mee. Volgens landbouwspecialist Jan Koolhof zijn de meeste percelen goed gedraineerd. „Er zou rotting kunnen optreden in de wortelen en bloembollen als de ontwatering niet goed is geregeld. In de winter tarwe hebben we last van rotgan zen, die met hun platvoeten de grond aantrappen, waardoor het water niet weg kan." In enkele natte weilanden stonden schapen of koeien. „Op zich kun nen die dieren daar wel tegen. Bacterieën die hoefrot veroorza ken gedijen niet zo goed in de kou, dus dat risico valt wel mee. Maar ze verkneteren de boel zo. In het voorjaar herstelt zich dat echter wel weer gauw." Met name in Waalenburg was het waterpeil van de sloten zo hoog dat ze nagenoeg overstroomden. Op andere plaatsen op het eiland kon de regen wel weglopen via de hoofdvaarten. Koolhof: „Het peil schoot wel van laag naar flink hoog, maar het kon er wel bij. Het was nog niet extreem." Menige agrariër trok met de schop het land in om het water weg te lei den. Dat is het beste dat je kunt doen. Als je nu met de tiactor er op uit trekt, maak je er alleen maar een bende van, met het gevaar dat je vast komt te zitten." Vliegveld Texel moest de landings baan sluiten voQf alle vliegverkeer wegens de wateroverlast. „Er staat ruim tien centimeter water op de baan", aldus Ed de Bruijn. Menig toerist had laarzen nodig om zijn vakantie-onderkomen droog te bereiken. Zelfs voor een boswandeling was dat geen over bodige luxe, daar ook in de Den nen de meeste wandelpaden in waterbanen waren veranderd. De buitendienst van gemeente werken trok er op uit om verstopte straatkolken leeg te zuigen. „We zijn met man en macht in de Kaplaarzen zijn geen overbodige luxe na de hevige slagregens. (Foto Tessa de Graofl) Wandelaars deden er verstandig aan laarzen aan te trekken. (Foto Tesso do Graaf0 De 44-jarige Smit is beroepsfoto graaf sinds 1971, toen hij nog werkte in Heemskerk en Bever wijk. „Naar schatting heb ik in al die jaren wel twee miljoen foto's gemaakt", zegt hij. In 1980 kwam hij naar Texel, waar hij in dienst trad bij de foto- en audiozaak van Nauta. Twee jaar geleden verhuis de hij mee, toen het fotogedeelte apart verder ging onder de naam Nauta Foto. Aanvankelijk als be drijfsleider, later weer als foto graaf. „Ik kreeg het gevoel dat mijn loopbaan stagneerde, ik zocht een uitweg. Afgelopen zomer heb ik de knoop doorgehakt en besloot mijn eigen weg te kiezen. Een groot risico? Ja, maar dit is de beste oplossing en ik heb het voordeel dat ik op Texel de nodige contacten heb opgebouwd." Om te kunnen investeren in appa ratuur, deed Smit zelfs zijn verza meling antieke camera's van de hand. In zijn thuisstudio beschikt hij over diverse hulpmiddelen, zo als een beeldmixer en effectcom puter, waarmee videofilms kunnen worden gemonteerd. De opnamen maakt hij met een semiprofessio- nele Hi-End camera. „Video is al jaren een vergevorderde hobby van me. Liefst was ik er al langer professioneel mee bezig geweest, nu ga ik het proberen. Ik denk bij voorbeeld aan produkties voor be drijven en families." Fotografie zal voorlopig de basis vormen. Simon Smit Foto Video Produkties richt zich op het hele scala: trouwreportages, portret ten, familie-, groeps- en dierfoto's, reclame- en bedrijfsfotografie, vi deoreportages en het monteren daarvan. dan ook moeiteloos van de kleine centrale over. Het ritueel van het uitschakelen van de diverse gene ratoren en het overstappen op de stroom van de overkant verliep vlekkeloos. Texel heeft van de ver andering niets gemerkt. Het licht bleef ononderbroken branden, hoewel het eigenlijk best leuk was geweest om de omschakeling met enig lichtgeknipper gepaard te la ten gaan. Zodat ze in alle huiska mers hadden gemerkt dat „het" was gebeurd. Berusting De PEN-mensen hadden zich in het uur dat aan de executie vooraf ging, verzameld in de kantine van de centrale. De stemming was kalm en berustend mede door het uitzicht dat allen hadden op de hapjes en drankjes die de directie had laten aanrukken. Toen het mo ment naderde dat ook de aller laatste Wartsila-diesel tot zwijgen werd gebracht, stroomde een aan tal naar de controleruimte om het indrukken van de knop met eigen ogen te zien. Twee mensen klap ten toen het zo ver was. Iemand riep „Gecondoleerd". Maar er wa ren ook felicitaties, in het bijzon der voor de medewerkers die de omschakelingsprocedure volgens plan hadden laten verlopen en voor de vele andere medewerkers en tijdelijke krachten die ervoor Het moment. Bodewes drukt op de knop; Takes Irechtsl kijkt toe. Foto Harry de Graat) Veel medewerkers en oud medewerkers van TEM en PEN waren ingegaan op de uitnodiging om vrijdag het uitschakelen van de centrale te „vieren". Dat was wel iswaar daags tevoren op officiële wijze al gebeurd door PEN- directie, burgemeester en andere bobo's maar het personeel had geen aandeel in deze plechtigheid en bovendien was het uitschake len niet echt. Het was om organi satorische redenen slechts een symbolische handeling waarbij de centrale gewoon stroom bleef le veren. Pas vrijdagavond werd er dus echt een eind gemaakt. Dat gebeurde niet door een bobo maar door Hans Bodewes van wachtploeg 1, omdat die toevallig dienst had. Bo dewes is een der PEN- medewerkers die het eiland ver laat. Hij heeft een baan gevonden bij een centrale in Bergum in Fries land. hadden gezorgd dat Texel ook in de laatste moeilijke periode van stroom was voorzien. Spannend Op dat aspect werd even later tij dens het heffen van het glas in de kantine gewezen door L. Poulis- sen, hoofd districten van het PEN. Hij sprak van een „heel spannen de" periode en zei dat het PEN had getracht voor de medewer kers mogelijkheden te zoeken om de carrière op een of andere ma nier voort te zetten. Hij wenste alle betrokkenen succes voor de toekomst. Met veel tijdelijke krachten en an dere onbekende gezichten is de zaak draaiende gehouden. Ook be drijfsleider Theo Takes stelde met enige voldoening vast dat het naar behoren was gegaan en dankte voor het vertrouwen dat van ho gerhand in hem en zijn mensen was gesteld om deze klus te klaren. Het vaste personeel van het PEN vindt over het algemeen ander emplooi, op of buiten Texel. An ders ligt het voor de tijdelijke krachten en contractanten, waar aan het PEN wat dat betreft geen verplichtingen heeft. In kringen van deze mensen heerst nog enige bitterheid. De meesten hadden graag op Texel blijven werken en niet iedereen heeft een nieuwe baan in het vooruitzicht. Onthulling Een van de contractanten in Texe laar Klaas Kikkert die vrijdagavond enkele opmerkelijke beschouwin gen gaf en daarbij onthullingen deed over de wérkelijke redenen van de opheffing van de Texelse waterfabriek en centrale. Hij noemde het „driesterrenverhalen" zodat de Texelaars onder zijn ge hoor wisten hoe zijn analyses moesten worden geïnterpreteerd: met drie korreltjes zout. Volgens Kikkert was het allemaal gekomen door de uitvinding van de „pil" in 1956. De hormonen oestrogeen en progesteron uit deze pil komen in het afvalwater terecht en uitein delijk in het grond- en drinkwater. Door het drinken van dit water zul len de mannen uiteindelijk on vruchtbaar worden, zeer bedreigend voor het voortbestaan van de bevolking. Alleen de Texe laars zouden blijven voortbestaan want die dronken geen grondwa ter maar water dat ze zelf maak ten met hun drinkwaterfabriek. Kikkert had ontdekt dat die fabriek daarom is gesloten. Men kon ge woon niet uitstaan dat de Texe laars als machtigste ras zouden gaan overheersen. De Texelse centrale had die laatste dag nog bijzonder hard moeten werken. Als gevolg van kou, toe- ristendrukte en kerstverlichting in en buiten de huizen, ontstond de hoogste belasting van het jaar met als piek 10,3 megawatt even na 18.00 uur. De kabel vanaf het vasteland kan een veelvoud van die energie verwerken en nam het of de hclfi van d: winkelwaarde in contanten. Wilt u verzekerd zijn van een gezonde bruine kleur, de hele winter door? Kies dan voor één van de zonnehemels van Philips. Die staan voor een prettige, veilige manier van bruinen en zijn uiterst comfortabel. De aanschaf van een Philips zonnehemel is nu extra aantrekkelijk. Want tijdeli|k verrassen wij u bij drie types zonnehemelsmet een prachtig Philips-kado" Gratis! Ga snel naar uw Philips dealer en haal de zon in huis. Gratis Philips portable digitale Merco-radio/ cawcrtapelcr (AO 6529) i.w.v. I 1T9.- bi| dc Philips zonnehemel HB V»0. \sinkdpri|s f999,- Gratis Philips draadloze telefoon (TD 9241) i wv. f349 bij dc Philips HPA-zonnchcmcl HB 851. winkelprijs f2.599.- Gratis Philips portable CD-spder (AZ 6821) t.» v. f 299 - bi| de Philips HPA-zonnchcmcl HB 812. winkelprijs I 1.899.-

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5