German hardloopt weg vindt juiste tijd terug Mirpinrlpi Hp 7?ïkpn Mexicaanse atletiek floreert met Texelse hulp Studio Sport Fotozaak van Laurijssens Veel animo voor laatste wielercross Inbraak BEZORGERS TEXELSE COURANT TEXELSE y couRANT 6 laatste meters van de New Yorker marathon. German Silva is zijn landgenoot Benjamin Paredes gepasseerd en snelt naar de oveiwinning. German Silva, begin november winnaar van de beroemde marathon van New York, vierde kerst in... De Waal. De licht voetige Mexicaan verruilde de palmen aan de Caraïbische kust graag voor de kale Bomendiek, want daar staat het huis van zijn schoonouders. Tussen kerstkalkoen en oliebol len trainde de 26-jarige hardloper plichtsgetrouw tweemaal daags in duin en bos op Texel. „Heerlijk die zachte onder grond. En de duinen zijn de enige manier om in Nederland wat aan 'hoogtetraining' te doen..." Zijn echtgenote, de (oud-)Texelse Miranda Luiken („Laat dat 'oud' maar weg, want in het buitenland kan ik niet leven zonder Texelse Courant") is tevens zijn manager. Sterker nog: zij regelt de zaken voor een groot aantal Mexicaanse atleten, onder wie diverse wereld toppers. Haar initiatief brengt de 31-jarige blondine, die een groot deel van het jaar samen met Silva in een plaatsje bij Mexico City woont, over de hele wereld. Afge lopen week pendelde het tweetal tussen Texel. Milaan en Parijs en zaterdag komt Silva aan de start bij de vermaarde Silvesterloop in Sao Paulo. Zijn vergissing in de laatste kilo meter van de New Yorker mara thon maakte German Silva in één klap wereldberoemd. Terwijl hij op kop liep, liet hij zich van het par cours afleiden door braaf achter de motor met tv-camera aan te rennen. „Opeens hoorde en zag ik geen publiek meer langs de kant staan", vertelt Silva. „Een politie man gebaarde en schreeuwde dat ik moest omkeren. Toen ik weer op het parcours terugkeerde was ik gedesillusioneerd, want de num mer twee had me ingehaald en liep dertig meter voor me. Maar toen ik daarna het bord '700 me ter' zag, besefte ik dat ik nog een kans had. Ik was bereid om me he lemaal kapot te lopen. Honderd meter voor de eindstreep passeer de ik hem.'.' Met zijn gedenkwaardige victorie stal Silva de harten van miljoenen Amerikanen. Hij moest opdraven in televisieshows en toen hij on langs poseerde voor reclamefoto's in hartje New York scandeerde menig voorbijganger zijn naam. De Mexicaan genoot van het succes, maar probeert er nuchter onder te blijven. „Ik ben nog jong, ik wil nog een jaar of zeven, acht mee. Voor het geld is het verleidelijk om nu zes marathons per jaar te lo pen, maar dan ben ik binnen de kortste keren afgebrand. Liefst loop ik niet meer dan drie mara thons in twee jaar." Stroomversnelling En anders is er nog altijd echtge note/manager Miranda die de vin ger aan de pols houdt. Haar leven raakte de afgelopen twee jaar in een minstens zo interessante stroomversnelling. Na haar studie rechten (in Leiden) ging ze werken en wonen in Den Haag. Eerst op het ministerie van Buitenlandse Zaken, later als adviseur van een marketing-managementbureau. Voor de ambitieuze juriste kwam Het verblijf van de Mexicaan se topper is met onopgemerkt gebleven. Op het spoor gezet door een verhaal van TC- freelancer Joop Rommets in NRC Handelsblad, was een reportageteam van Studio Sport dinsdag te gast in De Waal. Verslaggever Theo Reitsma interviewde German Silva en maakte opnamen van een looptraining in de stro mende regen. Van de beelden wordt een special gemaakt, die op 4 januari a.s. wordt uit gezonden. het keerpunt na de Olympische Spelen van Barcelona (zomer 1992), waar German Silva zesde was geworden op de 10.000 me ter. Zij werd door een vriendin, werkzaam voor atletenmakelaar Jos Hermens, meegevraagd voor een trip naar Mexico op uitnodi ging van een aantal Barpelona- gangers uit dat Middenamerikaan- se land. Toen zij in Mexico City uit het vliegtuig stapte, was ze nog een onbekende voor haar gasthe ren. De twee Nederlandse vriendinnen kregen het échte Mexico met z'n taco's (maispannekoeken), vrien delijke bevolking en gevarieerde landschap te zien. Na die twee- weekse rondreis was Miranda niet alleen verliefd op dat mooie, zonni ge land, maar ook op een beschei den, doch doortastende jonge man, German Silva dus. Drie koffers Reden genoeg om haar goede Haagse betrekking op te geven voor een onbekend buitenlands avontuur. Miranda wilde van jong- saf al iets aparts ondernemen in haar leven en dit was haar kans. „Toen ik het terug in Nederland mijn baas vertelde, trok hij wit weg. Met drie koffers ben ik op het vliegtuig gestapt en aan de overkant van de oceaan een nieuw leven begonnen." Werk had ze niet en de taal was ze niet machtig. Ze zou een cursus Spaans volgen aan de universiteit, maar stopte na enkele weken om dat het in de praktijk sneller ging. „Als vanzelf belandde ik in het at- letiekwereldje. De trainer wilde een bureau oprichten voor Mexi caanse atleten en een teammana ger voor jonge talenten. Daarmee ben ik afgelopen januari gestart. Met hulp van die Nederlandse vriendin ontstond samenwerking met het bureau van Hermens en konden we veel contacten opbou wen. Als bijvoorbeeld de organisa tie van de marathon van Houston een aantal Mexicaanse lopers aan de start wil, regel ik dat. Mijn voor opleiding en werkervaring komen daarbij goed van pas, zoals bij het afsluiten van contracten, het ver zorgen van public relations en marketing." Blonde tante „Of het werkt? Jazeker. Eerst had den we te maken met hoge kosten, vooral de telefoonrekening liep snel op. Maar inmiddels kun je spreken van een 'booming busi ness'. We werken efficiënt, wat vrijwel onmogelijk is in Mexico, en levert resultaat op. Ons bureau is goed voor zowel de atleten als de organisatoren. De Mexicaanse lo pers stonden eerst onder contract NEW YORK, maeHd* Het zilveren jubileum van de marathon van New York eW digde gisteren bijna In een drama. Ruim 500 meter voor de nish scheidden de wegen van de twee Mexicaans* koplope, German Silva en Benjamin Paredes zich plotseling. Silva, d' van het tweetal het minst scheen te hebben geleden) sloeg pk seling rechtsaf terwijl zijn landgenoot de blauwe lijn bleef v( gen. Druk gebarende en schreeuwende politie agenten maakten de 26-jarige Suva at tent op zijn vergissing. Op het laatste rechte stuk naar de fi nish, de Tavern on the Green in Central Park, slaagde Silva er toch nog in het verlies van ruim dertig meter goed té ma ken, Hij won in 2.11,21 uur. M(hder spannend w-J In één klap wereldberoemd. bij met name Amerikaanse mana gers, maar omdat ze zich beschei den opstelden, hielden ze daar financieel niet veel aan over. Nu wèl. Doordat ik in direct contact sta met de trainer, Rodolfo Go mez, worden training en wedstrij den beter op elkaar afgestemd. Dat leidt tot betere prestaties in de wedstrijden waarvoor ze worden uitgenodigd en daarmee winnen we het vertrouwen van de organi saties. Eerst zag je ze denken 'wat moet die blonde tante hier', maar nu weten ze dat ik ze goede atle ten lever." Op de vulkaan Miranda heeft daarbij het geluk dat diverse Mexicaanse lange- afstandlopers tot de wereldtop zijn doorgedrongen en daarom ook de minder bekende lopers uit dat land goed in de markt liggen. Rodolfo Gomez is de grote stuwende kracht. Onder hoede van deze voormalige marathoncrack krijgt een veertigtal atleten de kans de sprong naar de top te maken. Tweemaal per week trainen ze sa men bij Mexico City of op ,,de vul kaan", een trainingskamp bij Tuluca op 4.000 meter hoogte. Déér drijven de Mexicaanse hard lopers elkaar letterlijk en figuurlijk tot grote hoogte. Naast de onder- Ruud Laurijssens neemt per 1 ja nuari Nauta Foto over. Dit is een vervolg op de verhuizing van de foto-afdeling van Combi Brouwer naar Nauta. Laurijssens is sinds 1989 op Texel, aanvankelijk als bedrijfsleider bij Nauta foto/video en audio. Na overname van dit bedrijf door Jan Brouwer bleef Laurijssens aan. Nu gaat hij dus alleen verder in de zaak aan de Parkstraat, waar ook het afdrukken van foto's wordt ge daan. Het lidmaatschap van de in koopcombinatie Combifoto verhuist met Laurijssens mee, zo dat scherp kan worden ingekocht en de prijzen voor Texel net zo laag zijn als aan de overkant. De foto-afdeling zal flink worden uitgebreid. Behalve camera's zal ook een hoek voor videocamera's en verrekijkers met accessoires worden ingericht. Voor de dienstverlening op foto grafisch gebied is Edo Kooiman in gehuurd. Hij vervangt Simon Smit, die voor zichzelf is begonnen. Voor luchtfotografie blijft Jook Nauta beschikbaar. Het uiterlijk van de winkel zal niet veel veranderen. Binnen wordt het interieur aangevuld met enkele vi trines voor het extra assortiment. Met de andere Nautawinkels zal de samenwerking en de gemeen schappelijke profilering worden voortgezet. Zijn voorkeur voor de atletiek bracht hem in conflict met zijn va der, die zijn zoon liever voor het bedrijf behield. Maar German zette zijn zin door, ging in moeilijke om standigheden in Mexico City wo nen en wist uiteindelijk de top te bereiken. Zijn vader is nu zijn grootste supporter... Ook de ande re dorpelingen zijn apetrots. Toen hij zich na zijn marathonzege in de rancho meldde, werd hij onthaald op een groot feest. „De mensen hadden geld ingezameld om een varken te kopen, dat ter ere van mij werd geslacht." Onlangs kreeg German de gele genheid wat terug te doen. Hij werd uitgenodigd bij de gouver neur van de deelstaat, die hem naar zijn grootste wens vroeg. „Water en stroom voor mijn ouders", antwoordde Silva junior. In januari wordt begonnen met de aansluiting van het hele dorpje. Te gast Tevens waren vader en moeder Silva afgelopen zomer te gast op Texel, waar German en Miranda in het huwelijk traden. „Voor die mensen was het een hele beleve nis", vertelt moeder Tjitske Luiken. „We hadden geen kind aan ze. Liefst was moeder Silva de hele dag bezig in de keuken en met strijken. Ze keek haar ogen uit. Eén dagje zijn ze naar Amsterdam geweest, voor de rest vermaakten ze zich "prima op Texel." Ook German Silva voelt zich thuis op het eiland. Zijn nieuwe status De laatste wielerveldrit van 1994 werd goed bezocht; vijfendertig renners kwamen aan de start, waarvan er tweeendertig finish ten, In alle klassen werd fel gestre den om de ereplaatsen. Bij de jeugd wist Evert Rikkenberg, Er- win Goënga te verslaan. De senio ren Jordi Vinke (A-poule) en Henk Stevens (B-poule) wonnen hun ra ce met grote voorsprong. Uitslagen jeugd: 1. Evert Rikkenberg; 2. Erwin Goënga; 3. Robert Jan Appel, 4. Se- bastiaan Ran; 5. Afra Meyer Senioren A: 1. Jordi Vinke; 2. Jan Zijm; 3. Theo Boom; 4 Guido Banda; 5. Christian Annyas, 6. Rien Brouwer; 7. Joost Hoo- genbosch, 8. Willem Keyser; 9. Dirk Vinke; 10. Jan Buis; 11. Yvo Witte Senioren B: 1. Henk Stevens, 2 Ronno Honingh; 3. Otto Goënga; 4 Toni v.d. Vis; 5. Ingrid van Lubeck; 6. Peter van Boven; 7. Guido Betsema; 8. Rinus Kooger; 9. Menno Goënga; 10. Willem van Tatenho- ve; 11. Colinda Brouwer; 12. Mariska Koenders; 13. Maarten Hoogenbosch, 14 Ingrid Uitgeest; 15. Kees Boks. Uit een woning aan de Konings weg is een tv-toestel met satelliet ontvanger en decoder ontvreemd. Onbekenden hadden daartoe de achterdeur geforceerd. De inbraak moet zijn gebeurd tussen 9 en 22 december. Een 34-jarige inwoner van Den Burg deed hiervan aangif te bij de Texelse politie. Voor de toto op de bomenaiek gaat uerman op zijn tenen staan om nwt luomor m ujnan dan echtgenote MirandaToch is hij geen ..macho Mexicaan", vindt zij. IFoto Frans Hopman) X Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Martijn Beers Barry v.d. Veen Alexander Elias Liesbeth van Es Marike Janssen Stefan Huisman Paula Vrijdag Mevrouw Barhorst Marga Boon Mevrouw A. Mulder Jacqueline Leijen Jitse Betsema Susan Kooiman Petra Hin Peter Broekman Martijn Barendregt Sophia Boon Susan Boon Petra Kooiman Mw. v.d. Vis-Dijker Mw. S. Koopman-Grit Reina Bos Trisha Koster Mw. Brouwer J. Hillen Ricardo de Graaf Evelien Veeger J. Flier Erwin Goënga Tobias van der Zee Daniëlle van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./ Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr yr.tc Ward Terpstra di.tc De Mars (oudste deel)/Spinbaan De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Kofbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pont- weg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw., Oorsprongw., Holland- sew., Hoofdw (ged.) Vuurtoren/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw Marsw., Kadijksw., Haller- weg 20, Veenselangweg Hogeberg, Reijer Keijserstr, Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Waterw. Zuidhaffel Westerw., Driehuizen, Keesomln 45, Pontweg 91-95, Akenbuurt, Hemmerkooi Rozendijk, Smitsweg Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop, Bosrandw v.a. 516 Kogerweg De Kaai Hoornderw., Hemmerw., Emmaln.33, De Grie Slufterweg/Zanddijk 12573 15579 12038 14301 16831 10022 14030 10131 13640 14478 10443 12763 19258 17956 16344 18235 13956 17908 16362 11231 16474 18307 18332 18635 18869 13621 19582 12836 19395 14216 12229 14607 15365 18915 19653 11653 Den Burg A Gollards/Samen Eén, Beatnxlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg, Burgwal. P v Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-31, Gravenstraat, Groeneplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Mo lenstraat, Molendwarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat, Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaan straat. Den Burg A1: ,,St. Jan", Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal, Vaargeul. Golfslag, Vloedlijn, Zeebries, Duinreep Den Burg B: Achterom, Bernardlaan 50 even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelminalaan 7 oneven en 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60-.... even, W. van Beierenstraat, Boo- gerd. Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-76, Jonkerstraat, Kogerstraat 59-.... oneven en 76-.... even, lijnbaan. Den Burg D Wilhelminalaan, Julianastraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., Lieuwstr. Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waal derstraat 2-48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 one ven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. X Trampa Op ongeveer 15-jarige leeftijd liep hij zijn eerste wedstrijd. „Met mijn vierde plaats verbaasde ik ieder een, want niemand kende me. Men verdacht mij van 'trampa' (bedrog) en ik kreeg geen prijs. Pas na de volgende wedstrijd bleek dat ik echt zo goed was." Die tweede race was gelijk een halve marathon. „Ik had geen idee wat dat voorstelde, 's Morgens had ik nog geholpen met mango's pluk ken en arriveerde pas vijf minuten voor de start. Toch nam ik meteen de kop met de winnaar van de vo rige wedstrijd en wist hem tien ki lometer lang bij te houden." Die prestatie trok de aandacht van de eigenaar van een plaatselijke krant, tevens sponsor van een at- letiekclub. German werd uitgeno digd om lid te worden; zijn atletiekcarrière kreeg hierdoor een beslissende impuls. Water en stroom DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 stelt hem in staat veel te reizen, dankzij sponsoring en hogere startgelden (hij kan nu 50.000 US dollar per marathon bedingen, maar als hij één keer slecht presteert kan dat zo weer over zijn; voor kortere wedstrijden ligt zijn startgeld veel lager). Texel is zijn „thuisbasis" in Europa. „Dit is mijn tweede winter hier. Eventueel gaan we in de toekomst half hier en half in Mexico wonen. Texel is een goede plaats om te trainen en in Den Helder is een at letiekbaan. Meestal ben ik te vin den in het bos- en duingebied tussen'de Dennen en de Slufter. Daar loop ik vaste rondes, tot het vervelen gaat. Het strand? Nee, dat is me te zwaar. Eenmaal liep ik tegen wind maar vier of vijf kilo meter in een half uur", zegt de 51 kilo wegende lichtgewicht. Op Texel verscheen hij éénmaal aan de start van een wedstrijd. Een gedenkwaardige Hoornder crossloop, want niet eerder werd er zó snel gelopen. Hij eindigde overigens als tweede, een Marok kaanse vriend was hem te snel af... De lage temperaturen in Ne derland deren hem niet. „Gezellig koud vandaag", lacht hij, net terug van zijn dagelijkse ochtendtrai ning. Als hij 's middags opnieuw het bos induikt, is het inmiddels niet meer gezellig maar guur. Ha- geJ en ijskoude regen vormen ech ter geen belemmering voor een stevige duurloop. The show must go on. Gezweten moet er worden, want German Silva heeft een heili ge missie: goud op de Olympische Spelen van Atlanta in 1996. Frans Hopman linge rivaliteit levert ook hun vaak armoedige achtergrond de motiva tie om tot het uiterste te gaan. Sinaasappels Het verhaal van German Silva is daarvan een prachtig voorbeeld Hij groeide op in een „rancho", een gehucht bestaand uit een zandpad met houten huisjes in de staat Veracruz. Van de dertien kin deren werd verwacht dat ze mee hielpen in het sinaasappelbedrijfje van vader. German ontdekte zijn aanleg voor het hardlopen op de route tussen de plantage en school, die hij dagelijks rennend aflegde. „Dat gaf me een lekker gevoel." Zo trainde hij spelender wijs, terwijl de zware arbeid op de plantage hem kracht en mentale hardheid opleverde. German herin nert zich hoe hij met een bomvolle mand sinaasappelen een ladder op moest, waarbij hij soms zijn balans verloor en met mand en al in de laadbak tuimelde.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7