Wethouder af en toe liever nog raadslid Het is goed geweest om afstand te nemen Oï 10°/ „Ik ben blij dat de knoop is doorgehakt" VERBOUWINGS OPRUIMING Tuinman met breedste schoffel zwaait af JAN BROUWER Een verademing om niet met de boot te hoeven Echtpaar Schipper vanuit Drente: BEELD GELUID Gerbrand Poster went aan nieuwe rol, maar: Tine Krijnen-Baijs na afscheid: WIJ ZIJN WEGENS VERBOUWING GESLOTEN OP: 9/1 O/11 JANUARI Aris Biesboer (60) in de VUT t/m 7 januari TEXELSE^? couRANT Gré Zegers: „Blij dat ik weer snel resultaat zie" Jan Moeskops vanuit Den Helder: rr Nieuwjaarsduik Af en toe mis ik het raadswerk nog wel eens. Tussendoor even een rake opmerking plaatsen. Pr achtig. Aan deze kant van de tafel doe je dat toch niet zo snel." Na twaalf jaar in de raad moest Ger brand Poster, sinds april wethou der van financiën en gemeente werken, flink wennen aan z'n nieuwe functie. De oppositie spaarde de markante politicus niet. ,,Maar als je niet tegen de hitte kan, moet je niet in de keu ken gaan staan." Als wethouder beleefde Gerbrand Poster een turbulente start. Vooral de versoepeling van de uitgifte van openbaar groen kwam hem op adingen kritiek te staan. De koude oorlog tussen oppositie en wet- nouder laaide op door de omstre den verkoop. „Voor mij was het gen verkiezingsbelofte die iK zo >nel mogelijk wilde inlossen. Er cwam kritiek, maar daar leer je van. We betrachten uiterste zorg vuldigheid." Verhoging van de on kostenvergoeding van de wethouders was als koren op de nolen van de oppositie. Terugkijkend heeft Poster wel be- jrip voor de kritische houding. Logisch. Ik was toch de exponent /an het vorige college. De wethou- lers Schilling en Eelman waren ien tijdje weggeweest en daar- DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 mee niet zo omstreden als ik. Als raadslid was ik natuurlijk zelf erg kritisch. Maar het ging mij niet om de persoon. Ik speelde de bal, met de man." Sfeer Als bon vivant betreurt hij de grim mige sfeer tijdens de politieke de batten. „Daardoor zat ik aanvankelijk toch wat verkrampt achter de tafel." Tijdens de jongste raadsvergadering schudde hij die houding van zich af en kroop hij weer even in de huid van entertainer. „Ik proefde weer iets van de oude sfeer. Dan schuw ik een rake opmerking niet." Arrogantie van de macht, zoals de meerderheidscoalitie werd verwe ten, vindt hij een kwalijke beschul diging. „We zijn best bereid te luisteren. Kijk maar naar de invoe ring van de forfaitaire belasting. Op verzoek van de logiesverstrek- kers hebben we dat toch een jaar uitgesteld." Calluna Dat het noodlijdende zwempara dijs Calluna geen vier, maar voor lopig één jaar uitstel van rente en aflossing kreeg van de raad, ziet hij niet als een politieke nederlaag. „Natuurlijk had ik de medewerkers liever langer zekerheid geboden. Maar de zaak ligt gecompliceerd." Als raadslid stemde Poster name lijk tégen de overname van een le ning -van 2,4 miljoen door de gemeente. „Maar toen dat tóch gebeurde, had de gemeente totaal vier miljoen gulden in het zwem paradijs geïnvesteerd. Dan zit je in een héél anderepositie." De anderhalve ton die de gemeen te op jaarbasis moet bijpassen, drukken zwaar op de gemeentebe groting, evenals de financiering tweederde van de voorgenomen isolatie van De Lindeboom. „We hebben nog niets definitiefs beslo ten over de dekking van die kosten." Bezuinigen Verantwoordelijk voor een begro ting van vijfenvijftig miljoen gul den, verwacht hij volgend jaar niet aan bezuinigingen te ontkomen. „Ik vind het te gemakkelijk om steeds maar weer de belastingen te verhogen." Na de vraag op welke onderdelen hij gaat bezuinigen, valt een pijnlij ke stilte. „Moeilijk, want als ge meente moeten we toch het dienstenpakket overeind houden. En alles wordt nu eenmaal duur der. Ik denk dat we per afdeling moeten kijken wat er kan. Privati sering van voetbalvelden, in navol ging van ZDH, is wellicht een mogelijkheid." Vastberaden gaat de wethouder er „Wat ik tegenwoordig allemaal doe? Teveel om op te noemen. Ik heb vanzelf meer tijd voor de ge meenschap Oudeschild. Ik schrijf artikelen voor de dorpskrant en ben lid van het soosbestuur. Ac tief voor de ouderen van het dorp, kort gezegd." Gré Zegers, voor malig raadslid van de PvdA, klinkt weer ouderwets enthousiast. „Als doe-mens wil ik graag on middellijk resultaat zien als ik me ergens voor inzet." Wethouder Gerbrand Poster voelt zich steeds lekkerder In de huid van gemeentelijk klulsbewaarder. al van uit ook voor 1996 een slui tende begroting te kunnen presen teren. „Dat is toch altijd nog gelukt", doelt hij zijn rotsvaste vertrouwen in de afdeling finan ciën. Dat de gemeente nog niet armlastig is, bewijst de reserve van circa f3,5 miljoen. „Die kan wat mij betreft omhoog naar vier. Gewoon een kwestie van goed be leid voeren." Het wethoudersschap heeft ten opzichte van het raadswerk één belangrijk voordeel. „Je kan snel ler iets voor de mensen doen. Als raadslid moet je eerst het college ervoor zien te winnen." (Foto Gorard Timmarman) Het was heerlijk om weer eens jitgebreid voorbereidingen voor le kerst te kunnen treffen. Dat W/as er de voorafgaande jaren ioor tijdgebrek enigszins bij inge- ichoten. Aan de ene kant is het ijn om minder verplichtingen te lebben, aan de andere kant mis je le contacten met mensen, leder en heeft z'n eigen inbreng en als lat wegvalt, wordt het toch stil »m je heen." Ine Krijnen-Baijs, voormalig wet- iouder welzijnsbeleid, benadrukt lat ze met plezier terugkijkt op laar 10-jarig raadslidmaatschap. Ik heb het altijd met grote inzet rine Krijnen: Minder verplichtingen.' gedaan. Als ik eerlijk ben, moet ik bekennen dat ik - toen het mo ment om afscheid te nemen was aangebroken - even aan het twijfe len sloeg. Maar ik ben blij dat ik de knoop heb doorgehakt. Ik heb ge noten van het afscheid, het was hartverwarmend." De raadsstukken leest ze nog steeds en iedere tweede dinsdag van de maand wordt de zender op Radio Texel afgestemd om de raadsvergadering te volgen. „Je blijft je betrokken voelen. Dat kan ook niet anders na twintig jaar lid te zijn geweest van Texels Belang. Daarnaast is het aardig om te zien hoe beleid, datje zelf in gang hebt gezet, verder wordt uitgevoerd. Haar vrije tijd wordt voor een deel ingevuld door haar lidmaatschap van de plattelandsvrouwen. „On langs heb ik ook me ook aange meld bij een sportvereniging. Daar is nu weer ruimte voor. Met veel plezier ben ik ook samen met m'n man op vakantie geweest. Voor het eerst sinds jaren weer eens helemaal ontspannen, want met belangrijke vergaderdata hoefden we geen rekening te houden. En we hebben er weer een kleinkind bij. Het is fijn om daar onbekom merd van te genieten." Haar interesse in kleding en hoe den is onverminderd groot, meldt de ex-wethouder met een lach in de stem. „Die ene keer dat ik op aarde rondwandel, wil ik er leuk uitzien." „Hoe het met me gaat? Gezond en arm." Jan Moeskops, voorma lig commandant van de Texelse politie, werkt tegenwoordig als vervangend commandant bij de basiseenheid Den Helder-Texel. Hij komt nog regelmatig op be zoek bij zijn Texelse vrienden en zat afgelopen zomer nog een dag op het Texelse bureau om de hui dige commandant te vervangen. „Dat was leuk, want Texel heeft toch een heel eigen karakter. Maar weet je wat echt een vera deming is? Om geen gebruik van de boot meer te hoeven maken. Niet meer afhankelijk te zijn." Omdat er keuzes moesten worden gemaakt, verruilde hij Texel voor Den Helder, zijn geboorteplaats. „Hoewel dat weinig zegt, hoor. We zijn in de loop der jaren zo ver schrikkelijk vaak verhuisd." Hij be gint in razend tempo plaatsnamen op te noemen. Halverwege stopt hij. „Niet bij te houden, hè. Door gaans kreeg ik na een jaar of vijf de kriebels. Dan raak je toch wat uitgekeken op een gebied, hoe leuk het ook mag zijn." De banden met Texel worden ook nog door zijn zoon Jan levend ge houden. „Door de week studeert hij, in het weekend werkt hij in 'De Twaalf Balcken'. We zien hem dus helemaal nooit meer", bromt hij Jan Moeskops: ..Een plattelandsdiender." goedmoedig door de telefoon. „To taal 'vertexeld', kun je wel zeg gen." Bevalt zijn nieuwe stek? „Tja, wat heet bevallen. Je kunt niet zeggen dat ik er voor gekozen heb. Ik ben in mijn hart een plattelandsdien- der. Door de reorganisatie ben ik in de stad beland. De situatie ligt ge woon zo." Hij wil nog benadrukken dat hij met gigantisch veel plezier op Texel heeft gewoond. „Het is dat de huizen op het eiland zo idioot duur zijn." Hoezo, toch plannen om terug te keren? „Vooruitkijken is moeilijk", klinkt het diplomatiek. Gré Zegers: „Ik ben een doe-mens." Omdat in de politiek resultaten wel eens jarenlang op zich laten wachten, heeft ze er geen spijt van de bakens te hebben verzet. „Als je voor de ouderen een mid dag organiseert, zie je ze genieten van het samenzijn, van de muziek of van wat er dan ook plaatsvindt. Dat is heel tastbaar en maakt de inspanningen gelijk de moeite waard." Ze volgt de politiek nog wel, luistert altijd naar de raads vergaderingen en draagt op de achtergrond nog regelmatig een steentje bij. „Het is alleen geen moéten meer. In de steungroep van de PvdA zit er geen dwang meer achter en dat is heel prettig. Ik kan nu ook weer mijn persoonlij ke mening verkondigen. Als praktijk-mens is dat belangrijk voor me, want het is wel eens voorgekomen dat ik in de raad de mening van de fractie naar buiten moest brengen, terwijl ik er zelf anders over dacht. Ik ben blij dat ik daar niet meer voor kom te staan, daar heb ik echt problemen mee gehad." Moeite heeft ze de afgelopen maanden ook gehad met de venij nige sfeer tijdens de raadsverga deringen. „Zo ga je niet met elkaar om, vind ik. ledereen zit er toch in de eerste plaats om beleid te ma ken. De vlammetjes lijken nu wat gedoofd, maar het vuurtje eronder brandt nog. We zijn allemaal men sen. Laten we elkaar ook zo be handelen." (ADVERTENTIE) r' s Voor Aris Biesboer van de gemeentelijke plantsoenendienst zit het schofielwerk er op. (Foto Gorard Timmerman) m m „Als we vroeger aan het schoffe len waren, nodigden de mensen ons nog wel eens uit voor een bakkie koffie. Dat is er nu niet meer bij. 't Is allemaal krapper ge worden." Aris Biesboer, de man met „de breedste schoffel" van de plantsoenendienst, hangt het gereedschap na 37 jaar aan de wilgen. „Ik weet nu wel hoe de plantsoenen er uitzien." Toch kijkt Aris 160) terug op een mooie tijd bij de sociale werk plaats. „Ik begon in Oosterend. Uft een plantsoen in Strend sprong een keer een knaap tevoorschijn, die had z'n broekspijp van boven tot onder in tweeën gescheurd. Die kréég thuis toch op z'n sode mieter. In Den Burg, waar hij 21 jaar geleden naar toe verhuisde, werkte hij in de gemeentelijke kwekerij aan de Bernhardiaan en deed hijklusjes op het kerkhof. Dat was niet mijn pakkie an." Wie denkt dat de tuinmannen een makkie hebben, heeft het mis. Aris: „Veel schoffelen en spitten. Er is natuurlijk wel eens tijd voor een praatje. Best gezellig, maar we moesten flink aanpakken hoor. Het werk moest toch klaar." Aris had nog wel eens woorden met collega Harry Hartog. „Harry wilde er wel eens stiekem tussenuit knij pen om ergens een biertje te gaan drinken. Nou, dan hielden we hem goed in de gaten", grijnst Aris. Zwaar Over de kwaliteit van zijn gereed schap is de nijvere werker kritisch. „De baas zei eens dat ik een nieu we schoffel moest halen. Toen heb ik bij de coöperatie een flinke brede gehaald", geeft hij de om vang van een boemerang aan. „Dat schoot tenminste op." Met het stijgen der jaren liet Aris het zwaardere werk aan jongere colle ga's over. „Je kan wel zien wat er gebeurt als je minder gaat doen", wrijft Aris over z'n buik. „Vroeger woog ik 75 kilo. Nu zit ik op 94..." Ter gelegenheid van z'n afscheid hadden collega's van de sociale werkplaats een feest georgani seerd. „Ik denk dat we wel met z'n vijftigen waren. Mooie toespraken hoor. Ze hadden een wagen voor achter de fiets voor me meegebracht en ik kreeg f500,-. Daar moet ik maar eens iets moois van kopen." Met dat geld kan Aris ongetwijfeld z'n nieuwe kamer inrichten in de Texelse Reede die momenteel in aanbouw is. „Het is voor mij nog steeds een openbaring om midden in de week, terwijl iedereen aan het werk is, de gelegenheid te hebben om te gaan zwemmen." Oud burgemeester Schipper klinkt energiek. „Ik kano weer, wandel en fiets naar hartelust en heb af gelopen zomer de tuin flink over hoop gehaald." Ruim een jaar geleden verruilden Ton en Lutske Schipper het eiland voor het Drentse Roderesch. Na twaalf maanden afkicken hebben ze het gevoel hun draai te hebben ge vonden. „We hebben de afgelopen tijd heel ingetogen geleefd", vertelt Lutske Schipper. „Veel energie in het huis gestoken en de omgeving ver kend. Omdat Roderesch onbekend gebied voor ons was, hebben we eerst de kat uit de boom gekeken en rustig aan gedaan." „Aanvankelijk hadden we eerlijk gezegd ook niet zo'n behoefte aan contacten. Ik moet bekennen dat het feit dat je met langer tot de werkende categorie behoort, emo tioneel toch z'n uitwerking heeft gehad. Dat heeft me verbaasd, want ik dacht dat ik me er goed op ingesteld had." Het echtpaar is in de tussentijd al weer enige malen op Texel ge weest. Op de vraag of ze het eiland niet hebben gemist, ant woordt mevrouw Schipper heel beslist. „We hebben de keuze om naar Drente te verhuizen heel be wust gemaakt. Je weet dat er geen weg terug is, dus kijk je er op die manier niet tegenaan." Staan er nog kookcursussen voor 55-plus mannen op het program ma? „Dat is niet de bedoeling. Ik volg op het ogenblik zélf een cur sus. Een cadeautje van de kinde ren." Lutske en Ton Schipper: ..We hebben het afgelopen jaar de kat uit de boom gokeken." Enkele maanden geleden heeft haar man weer een aantal be stuurlijke taken op zich genomen. Hij is benoemd tot voorzitter van de vereniging Beatrixoord en tot vice-voorzitter van het bijbehoren de ziekenhuis. „Een intensieve taak, maar na zo'n lange periode van niets doen, erg interessant", stelt hij. Om kennis te maken met de denk wijze van Roderesch heeft hij plaatsgenomen in de dorpscom missie en is hij lid van de kerke- raad geworden. „Voorlopig voldoende, dunkt me. Het is nu op passen geblazen, want het is vaak zo dat je van het één in het andere rolt." Op Texel heeft het echtpaar een bijzondere tijd gehad. „We kijken met veel plezier op die periode te rug. Toch is het goed geweest af stand te nemen. En als we daar behoefte toe voelen, gaan we ge woon een paar dagen op bezoek." Bij paal 28 wordt op 1 januari de traditionele nieuwjaarsduik gehou den. Meedoen is gratis. Durfals moeten zich vóór 13.00 uur mel den in het paviljoen. „Lange" Paul Kikkert geeft het startsein, samen met Bart van Baaren. De deelnemers krijgen na afloop een attentie en warme chocolade melk met rum om weer op tempe ratuur te komen. Diefstal brommer. Een 27-jarige Oosterender die vrijdagavond vijf minuten zijn bromfiets onafgeslo ten achterliet aan de Mulderstraat, ontdekte bij terugkeer dat zijn grij ze Vespa was gestolen. De brom mer was één jaar oud en heeft een nieuw waarde van 72.500,-. Ach terop was een mandje gemon teerd.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 9