Cjroen kwartsJ'exeUin het Zinkende kustvaarder haalt Texel nèt niet Rab getroffen door brand in Harlingen Kolkende zee knaagt aan zandsuppletie Teleurstelling voor jutters Ijskoude duik zeer lucratief Boei spoelt aan op de Hors Zware noordwester stuwt water hoog op Auto via weiland op z'n kop in de sloot in dit JLM mimici sw Teso vervoerde iets meer auto's in '94 2 ïh Zilveren penning kroon op waterschapswet 2 w Sportvrouw en sportman van '94 bijna buren 5 Wieb van den Berg achter de schermen vandaan 5 w Extreem hoogwater houdt veerboot aan wal 7 Spreekuur biedt hulp aan verslaafden 7 Yogho Yogho Onder de Pomp texelseÜcourant MPl'* OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10947 DINSDAG 3 JANUARI 1995 Uitgave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. advertenties/abonnementen telefoon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. Redaktie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02220) - 17266. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8.50 per half jaar; Los H,45 De Noorse kustvaarder „Linito" die zondagavond op 22 mijl ten noordwesten van Texel in moeilijkheden kwam, is gistermorgen op ruim drie mijl ten noordwesten van de vuurtoren gezonken. Lange tijd zag het ernaar uit dat de- vrachtvaarder op de Texelse kust zou stranden, maar rond elf uur kapseisde de vrachtvaarder en zonk. De Linito was op weg van het Har- danger fjord in het Noorse Bergen naar het Belgische Brugge toen tij dens hevige storm rond een uur of acht de lading begon te schuiven. Vermoedelijk bestond die uit los gestort marmersplit, maar niet uit gesloten is dat het kalkzandsteen betrof. Volgens Rijkswaterstaat had de Linito behalve een ton stookolie ook 35 ton gasolie aan boord. Om 22.00 uur zondagavond slaagde een passerende sleepboot er in kolkende zee in de vijf be manningsleden die in een vlet wa ren overgestapt aan boord te nertien. De sloep bleef op zee ach ter en spoelde gistermiddag aan bij paal 17. Het ongehavende vaar tuig werd geborgen door hulpstrandvonder Dirk Sieme Boon uit De Koog, die de roeispa nen enkele tientallen meters ver derop aantrof. Stuurloos De onbemande Linito werd zon dagavond door de noord westerstorm steeds verder in de richting van de Texel gedreven en dreigde een boorplatform negen mijl ten noorden van de vuurtoren te rammen. Het stuurloze schip miste het onbemande booreiland maar op een haartje. Om 3.00 uur passeerde de vrachtvaarder het platform op ongeveer 15 meter. Bij daglicht was het schip vanuit de vuurtoren goed waarneembaar voor vuurtorenwachter Piet Stam. Hij had de de noodmelding van de Linito zondagavond opgevangen en bleef na overleg met het kust wachtcentrum in IJmuiden 's nachts op zijn post om het scheepvaartverkeer op de hoogte te houden van de positie van de stuurloze vrachtvaarder. Slagzij Het schip maakte gistermorgen zware slagzij, maar dreef nog steeds. Jutters hadden op dat mo ment nog hoop dat de Linito op de Texelse kust zou stranden. Even na tien uur sloeg het schip echter om en dreef af naar de buitenste branding van de Eierlandse gron den ten noordwesten van de vuur toren waar het bleef hangen. Op dat moment stak de boeg nog bo ven water uit. Tegen enen gistermiddag bleek het schip opnieuw te drijven en was de bodem vanaf de toren dui delijk zichtbaar. Vermoedelijk is de zware lading door de scheepslui ken naar beneden gestort en op de zeebodem terecht gekomen. I/oor achtergebleven lucht in .tet schip lag het vaartuig Teniet muurvast op de bodem en was de kans aan wezig dat het bij opkomende vloed verder richting Vliehors afdreef. Rijkswaterstaat achtte dat echter niet waarschijnlijk. Wegens de po sitie van het wrak net buiten Texels grondgebied is de directie Noordzee van RWS ervoor verant woordelijk en niet de dienst Texel. RWS had gisteren nog geen besluit genomen over eventuele stappen. Een woordvoerder deel de mee dat het niet de bedoeling is het schip onder de Wrakkenwet te plaatsen omdat de Linito niet op een drukke scheepvaartroute is gezonken. Of het tot berging van het in 1967 gebouwde schip zal komen, is daarom twijfelachtig. Marmer De eigenaar van het schip, de Noorse rederij Skib Invest Torstein Christiaans in Bergen, wilde zo snel mogelijk poolshoogte nemen en heeft te kennen gegeven de 35 ton gasolie te willen bergen. Van lekkage is waarschijnlijk geen sprake. Vanuit een rondcirkelende helikopter werd gisteren nog geen olievervuiling waargenomen. Het marmer in het ruim moet als verlo ren worden beschouwd. De kustvaarder is bi.irva 7(J nreter lang, 9,5 meter breed en heeft één ruim, rrxsc een laadvermogen van 1:79 ton. Linito is volgens mari tiem onderzoeker Roy Helleman de vijfde naam waaronder het schip voer. De bijna vijf meter lange sloep, waarmee de bemanning van het Noorse schip zich in eerste instantie in veiligheid stelde, spoelde gisteren aan op het Texelse strand bij paal 17. Hulpstrandvonder D.S. Boon ontfermde er zich over. (Foto Harry do Graat) De brand die de Gamma Bouw markt in Harlingen tijdens de ou dejaarsnacht volledig in de as legde, betekent een gevoelige klap voor Rab Beheer BV uit Ou- deschild. De Harlinger vestiging is een volle dochter van het Texelse bedrijf. De miljoenenschade zal volledig door de verzekering wor den vergoed. Bij Rab heerste gisteren, op de eer ste werkdag van het nieuwe jaar, verslagenheid. Voor manager Paul Krugers is de gebeurtenis geen ver-van-m'n-bed-show. „Wij zijn een regionale onderneming. De betrokkenheid met de Gamma in Harlingen is net zo groot als dat hier in Oudeschild één van onze bedrijven zou afbranden." De brand ontstond kort na midder nacht als gevolg van vuurwerk. Waarschijnlijk is een vuurpijl onder de voordeur door in het bedrijf be land en veroorzaakte daar de brand. De politie van Harlingen heeft meerdere jongens in de leef tijd van 16 tot 18 jaar, die onder de luifel van de zaak aan de Grens- weg (oost-Harlingen) vuurwerk hebben afgestoken, aan een ver hoor onderworpen. Bij de brand ging ook een naastgelegen meu belzaak verloren. De Gamma winkel, die in maart 1991 werd ge opend, was voor Rab een goed lo pend bedrijfsonderdeel. De zaak was ruim anderhalf keer zo groot als de Gamma in Oudeschild. Het bedrijfsgebouw werd door Rab Beheer gehuurd van Walinga Be heer BV uit Harlingen. Zowel Rab als Walinga hadden hun eigendommen goed verze kerd. „Maar dit kost ons wel han den vol werk", aldus Krugers, die het nieuws 's nachts hoorde en zondagochtend een kijkje in Har lingen nam. „Er valt vooral veel te regelen. Personeel informeren, de verzekering bellen, de pers te woord staan en maatregelen ne men om zo snel mogelijk weer te kunnen draaien. We streven er naar binnen vier weken een nood- winkel te kunnen openen. Daarna is herbouw aan de orde." Aannemer Daalder heeft gister middag een markeringsboei ge borgen die was aangespoeld op de Hors. De boei was afkomstig uit het Molengat en tijdens de storm van z'n anker geslagen. Het ge vaarte heeft een doorsnede van 2,5 meter en weegt een ton of zes. Daalder bracht de boei in op dracht van Rijkswaterstaat naar de parkeerplaats bij Westerslag. Deelnemers op weg naar de traditionele nieuwjaarsduik bij Paal 28 verzeilden halverwege de Postweg in een sneeuw storm. Ze waren echter niet de enigen die doorreden en het er toch op wilden wagen. Tot ver rassing van paviljoenhouder Piet Zijm meldden zich liefst 53 waaghalzen die klaarblijkelijk wel eens wilden weten hoe een pinguin zich moet voelen. Ga degeslagen door een dik inge pakte menigte renden ze in de stevige branding, om er na de kennismaking met het ijskoude zeewater met dezelfde vaart weer uit te vliegen richting hete chocomel met rum. Voor acht vrolijk uitgedoste meiden bracht de frisse duik veel geld in het laatje. Hun idee om op deze wijze actie te voe ren voor het bouwproject in Ke nya, waar ze komende zomer weer aan meehelpen, leverde liefst ruim f4.400,- op. Spon sors (particulieren en bedrijven) en toeschouwers ter plekke be loonden hun durf en gaven met Langs de gehele kust verdwenen meters strand in de golven. De Texelse westkust heeft de zware noordwesterstorm in com binatie met zeer hoge waterstand niet zonder kleerscheuren doorstaan. Zandsuppleties die vrijwel over de hele kust zijn aan gebracht verdwenen over een breedte van tien tot vijftien meter in de golven. Nabij de plek waar de strekdam wordt aangelegd, is vijf meter duin door de zee ver zwolgen. De zware noordwester die zon dagavond opstak stuwde het Noordzeewater op tot grote hoog te. Rijkswaterstaat registreerde om 20.30 uur een waterstand van 2,70 meter boven NAP. De wind meter gaf op dat moment kracht 9 tot 10 aan uit west noordwestelij ke richting, met uitschieters naar 14 Beaufort. Een meetboei van RWS registreerde golfhoogtes tot ruim zes meter. De verhoging zorgde er in Oudeschild voor dat de haven volledig blank kwam te staan. Op de kade van de zuider haven, die bij 1,40 meter boven NAP onder water komt, stond het water het hoogst. Zelfs de weg a?\n de achterzijde van de haven naar de 3:*?ltmolen, die bij 2,50 meter boven NAP nog droog staat, ging zondagavond schuil onder een laag van twintig centimeter water. Ondanks waarschuwingen van medewerkers van de haven dienst aan het adres van eigenaars van afgemeerde kotters om de trossen aan hun schepen te vie ren, werden toch een aantal bol ders uit de kade getrokken. Aan de touwen van de TX 49 die bij de schuur van Hemelrijk lag afge meerd bungelden zelfs twee bol ders. Voor zover bekend is de water schade bij horeca-exploitanten en gulle hand. Zo leverde een hal ve minuut in het koude water hen méér op dan een dag huis- aan-huis in Den Burg statie- geldflessen ophalen... de visserijcoöperatie beperkt ge bleven omdat die tevoren maatre gelen hadden genomen. Wel was er enige improvisatie nodig om de gasten van en naar het Stoom bootkoffiehuis te brengen. Kustafslag Aan de westkust was de schade door de onstuimige zee het groot st aan de noordkant van het eiland. Peilingen van Rijkswa terstaat wezen uit dat het zand dat bij zandsuppleties was aange bracht, over een breedte van vijf tien meter in zee was verdwenen. Meer naar het zuiden was de schade minder en was het op gespoten zand over zo'n tien me ter weggespoeld. Ter hoogte van strandpaal 30, waar met opzet niet is gesuppleerd, moest zo'n vijf meter duin het afleggen tegen de golven. Komend jaar zal daar zo'n 700.000 kubieke zand worden op- Een 25-jarige automobilist uit Utrecht die de macht over het stuur kwijtraakte belandde don derdagmiddag langs de Wester- weg op spektaculaire wijze op de kop in de sloot. De auto was total loss, de chauffeur bleef on gedeerd. Onderweg naar Den Burg wilde de chauffeur zijn zonnebril pakken. Daarbij maakte hij tussen de Fon- teinsweg en de Hemmerkooi een stuurfout en reed hij met zijn wiel in de rechterberm. Door de stuur- correctie raakte de auto in deslip, schoof over de rijbaan in de linker berm, reed door een damhek en landde via het weiland op z'n kop in de sloot. (ADVERTENTIE) (Foto Gerard Timmerman) gespoten. Volgens Kees Smit van RWS valt de schade gezien de om standigheden nog wel mee en is zeker niet groter dan waarmee bij de lange termijnplanning van de zandopspuitingen rekening is ge houden. „De suppleties hebben in ieder geval hun waarde weer eens bewezen. De duinen die in de luw te van het hoge strand liggen, heb ben niet geleden onder de storm." Volgens Smit zal volgend jaar het strand bij De Koog worden opge hoogd. In hoeverre de strandhoof- den schade hebben geleden van de storm was gisteren nog niet be kend. Gistermorgen draaide de wind iets naar het noorden en steeg het wa ter tot circa 2,20 meter boven NAP. (ADVERTENTIE) aardbeien, banaan, sinaasappel, framboos, kersen of perzik literpak van 185 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 (ADVERTENTIE) Terwijl een haag dik ingepakte toeschouwers huiverend toekijkt, haasten de nieuwjaarsduiklstfers zich door het koude zeewater. (Foto March Hei/non) Hew jee 't ok hoord? Van die ge broeders B. van De Koog? Jajet, die iene neemt nou elke dag sien pilletje, nou die are nag. Ja moet gewoon bij Hielke zijn. VREEMD GELD NODIG? Vandaag voor 12 uur besteld morgen om 9.00 uur uw geld!! Zeker de snelste, meestal de goedkoopste KOM LANGS OF BEL. BRINK 6/POSTKANTOOR DE KOOG TEL. 27027, FAX 17482. HIELKE WENST U ALLEN EEN PERFEKT 1995 Qnt Jiir/i m ba ksrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Boek en kantoorboekhandel Langeveld en de Rooy

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1