Zilveren penning voor polderbestuurders Teso vervoer in '94 weer iets gestegen Agenda Haast geboden bij wijzigingen Tips TexelToerist Winterbosloop een week verzet Wat ik zeggen wou... Zwemplezier Jeugd zocht zich rot voor loterij TEXELSE^? COURANT Tegen lantaarnpaal Coevert alsnog bij Van Duin Strandwandeling Grootkoor wordt groter dan ooit Onthulling met vertraging Tentoonstelling Spelletjesmiddag Zoals u al in de Texelse Cou rant hebt kunnen lezen, zijn onze voorbereidingen voor de nieuwe TexelToerist (1995/96) in volle gang. Vooral het doorvoeren van wijzigingen in de „Tips" is nogal tijd rovend, omdat ze ook in het Duits en Engels moeten wor den vertaald. Wij verzoeken daarom bedrij ven en instanties die aanpas singen hebben voor de Tips met spoed te reageren. U kunt deze op verschillende manieren aan ons doen toe komen: als tekstje bij de balie van Langeveld en de Rooy of per fax (14111), of telefonisch bij de redactie (tel. 62620) of Joop Rommets (privé: 19547). Als het donker genoeg is worden de sterren zichtbaar. Op nieuwjaarsdag kregen wij bericht dat mijn moeder, mijn schoonmoeder en onze oma Aagje Krijnen-Eelman is overleden. D. Krijnen C. J. M. Krijnen-Hin Arnold Jolanda Dave Maaike Schriftelijke condoleances richten aan familie D. Krijnen, De Ruyterstraat 138, 1792 AP Oudeschild. Rust zacht lieve oma we zullen u missen. Esther - Paul Dirk-Frido Brigitta Annette Jacob Langzaam ben je moegestreden stilletjes van ons weggegaan maar je grote wilskracht zal ons steeds voor ogen staan. Met droefheid maar dankbaar dat verder lijden haar bespaard is gebleven, delen wij u mede dat na een liefdevolle verzorging in de Gollards, van ons is heengegaan onze lieve moeder er. oma Aagje Krijnen-Eelman weduwe van Dirk Krijnen op de leeftijd van 80 jaar. F. Krijnen N. E. Krijnen-Keijser E. A. Krijnen P. R. Heemskerk D. F Krijnen J. Krijnen A. C. Krijnen-Keijser 6. C. Krijnen J. C. Krijnen A. E. Krijnen Texel, 1 januari 1995 Loodssingel 10, Oudeschild. Moeder is overgebracht naar „Uitvaartcen trum Texel", Bernhardlaan 147, Den Burg, al waar gelegenheid tot condoleren dinsdag 3 januari van 19.30 tot 20.30 uur. De rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 4 januari om 14.00 uur in de Doopsgezinde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Oudeschilder begraafplaats zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in het uitvaartcentrum. Correspondentie-adres: F. Krijnen, Loodssingel 24, 1792 BH Oudeschild. DINSDAG 3 JANUARI 1995 De winterse omstandigheden wa ren zondag voor de organisatie re den om de traditionele winterbosloop af te gelasten. Rond het middaguur, toen de beslissing over wel of niet door gaan moest worden genomen, werd Texel geteisterd door sneeuwbuien. Voor de deelne mers zou dat tot gevaarlijke situa ties kunnen leiden. Bovendien bestond de kans dat de route-aanduidingen (pijlen van zaagsel) zouden ondersneeuwen. Besloten werd de loop een week uit te stellen, naar aanstaande zondag dus. De start is op de hoek van de speelweide aan de Rozen- dijk en de Koekoeksweg om 14.30 uur. De inschrijving is vanaf 13.30 uur in hotel Bos en Duin. Bij wedstrijden elders kwamen „Texelse" atleten goed voor de dag. De Mexicaan German Silva, die in december enige weken op het eiland te gast was, eindigde zaterdag als derde in de befaamde Sylvesterloop in Sao Paulo (Brazi lië). Oud-Texelaar John Boogaard uit Enkhuizen won in De Weere een loop over 8,2 km en ging in de Oudejaarsloop (10 km) van Den Helder als tweede over de streep. In Den Helder was de race over 5 km een prooi voor de tegenwoor dig in Amstelveen woonachtige Norbert Eelman. llrv-»-n .an lrsrr> llji'.cn r rrdj»l«- Wanneer het afgelopen jaar in de Texelse Courant berichten over zwemparadijs Calluna versche nen, waren deze vaak van negatie ve aard. Je zou bijna denken dat er geen tevreden klanten meer zijn. Deze groep mensen, en dat vind ik zo jammer, "houdt meestal hun mond. Er zijn veel Texelaars die re gelmatig gaan zwemmen, naar ik aanneem met veel plezier. Onze kinderen kunnen ook 's winters overdekt en warm hun zwemdiplo ma's halen. Dit alles onder des kundige begeleiding. Tevreden mensen, ik roep jullie op om, vóór het misschien te laat is, ook eens Calluna positief in het nieuws te brengen. Het is toch een prachtige accommodatie, die behouden moet blijven. In de eer ste plaats voor de inwoners, maar ook voor de toeristen die op Texel vakantie vieren. Dat het niet winstgevend is, weten we alle maal, maar zo weet ik er nog wel een paar. Bij deze wens ik u in 1995 veel zwemplezier. Theo Boom, Oudeschild. De actie Lotje voor 'n rotje" slaat nog steeds aan. Kinderen uit Den Burg leverden gisteren en zondag totaal een vuilniszak vol niet ont plofte rotjes in bij de Texelse poli tie. In ruil ontvingen ze lootjes, waarmee ze kans maakten op di verse prijzen. Burgemeester Van Rappard was ondanks een stevige verkoudheid bereid gistermiddag de trekking te verrichten en de prijzen uit te delen. De hoofdprijs, Alle deelnemers aan de loterij poseren met politieman Gerard Bon op de trap van het raadhuis. (Foto Frons Hopman) vergroten van de „menselijk heid" van het systeem, met nadruk op samenwerking tus sen medewerkers en houding jegens de klant. De invoering van de nieuwe huisstijl heeft een lieve cent gekost. Per Rabo-vestiging komt het neer op ongeveer vijftig mille. „Maar dat is nog geen derde van het bedrag dat wij op Texel uitgeven aan reclame, sponsoring en donaties. Ook zonder verandering van huisstijl hadden we veel spul len moeten aanvullen of ver vangen en dat had ook geld gekost", aldus relativeert di recteur Leo Timmers. Het plechtigheidje volgde op een gezamenlijk ontbijt van de medewerkers in de kantine (Foto Harry de Graaf volgen van al te forse str/jjngen, met name in het hoogseizoen waardoor in de toekomst extra in vesteringen nodig kunnen zijn. Overigens sluit hij niet uit dat ver- voerspieken op wisseldagen in de marge kunnen worden bijgestuurd door het geven van flinke kortin gen tijdens op daluren. Tariefsaan passingen als deze acht hij voorlopig echter nog niet nodig. Toename van het vervoer buiten het hoogseizoen mag zich wat Wortel betreft nog wel wat verder doorzetten. Een 21-jarige automobiliste uit Den Helder ramde vrijdagavond omstreeks 22.00 uur een lan taarnpaal in de middenberm van de Pontweg. Persoonlijk letsel bleef achterwege, maar de auto raakte links voor zwaar bescha digd en de lichtmast knapte. De Nieuwedieper kwam uit de rich ting van de boot en wilde een an dere auto inhalen. Toen die volgens hem naar links uitweek, remde de man uit Den Helder, stuurde naar links en belandde in de berm. Voor het Grootkoor Noordholland, waaraan ook Texelse amateur zangers en zangeressen kunnen deelnemen, start zaterdag een nieuw project. Dat wordt groter dan ooit: op 5 mei werkt het koor samen met de grootkoren uit Friesland, Flevoland en Groningen mee aan een bevrijdingsconcert in de PEC-hallen in Leeuwarden. Dat samengestelde grootkoor zal dan liefst 1.500 stemmen tellen. So listen zijn o.a. Willeke Alberti, Thijs van Leer, Marco Bakker en Louis van Dijk. De eerste repetitie is za terdag van 10.00 tot 13.00 uur in de Vredeskerk in Den Helder. De talloze Texelaars die op Oude jaarsavond naar RTL4 keken om Gert Coevert met André van Duin te zien praten, hebben vergeefs gewacht. Op het laatste moment was besloten de uitzending te wijzigen door het invoeren van een onderwerp dat met de jaar wisseling te maken had. De opna me van Coevert bleef daarom wachten en zal volgens de stelli ge verklaring van de programma makers aanstaande vrijdag worden uitgezonden, aanvang 20.30 uur in „Bij van Duin". Dinsdag 3 januari Tussen 14.00 en 16.00 uur wordt in de Waddenwinkel in de Wilhelminalaan een doe- middag voor kinderen gehou den. Meedoen kost f2,50. In Cinema Texel draait om 16.00 uur „The Mask" en om 19.00 en 21.00 uur „Forrest Gump' Woensdag 4 januari In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Jungle Jack", om 16.00 en 19.00 uur „The Mask" en om 21.00 uur „For rest Gump". In de Waddenwinkel in de Wil helminalaan in Den Burg geeft scholeksterspecialist Bruno Ens een lezing over het belang van het waddengebied als voedselplaats voor vogels. En tree f5,-. Vanaf 20.30 uur in theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn: Arte Flamenco (Spaanse zang en dans). En tree f20,-; vriendenprijs f17,50. Vanavond is in Studio Sport (Ned. 2, 20.30 uur) te zien hoe de Mexicaanse atleet German Silva zich op Texel voorbereidde op zijn deelna- De heren J.S. Dijt en H. Flens heb ben vrijdag uit handen van dijk graaf S. Steltenpool van het waterschap Hollands Kroon de zilveren penning van de Unie van Waterschappen gekregen. Met deras zeldzaam uitgereikte onderscheiding werd dank be tuigd voor de langdureg inzet van de heren als wato^chaps- bestuurder. De plechtigheid was onderdeel van de vergadering van hoofdinge landen die werd gehouden in het gemeentehuis van Den Helder. Dijt was van 1 januari 1968 tot en met eind 1994 hoofdingeland van verschillende waterschappen. Hij begon bij de Gemeenschappelijke Polders, was vervolgens negen jaar dijkgraaf van het Waterschap Texel en werd bij de fusie begin vo rig jaar heemraad en vice- voorzitter, tevens voorzitter van de commissie financiën, van het Voor alle natuurliefhebbers houdt de Texelse IVN-afdeling zondag een gratis strandwandeling onder leiding van Edwin van Egmond. Vertrokken wordt vanaf het par keerterrein bij paal 28 (De Krim), aanvang 14.00 uur. Na afloop biedt de organisatie de deelne mers een „Texelse koffie" aan. Verdere informatie: tel. 13582. nieuwe Waterschap Hollands Kroon. Naast deze functies was hij van 1980 tot 1994 hoofdingeland van het algemeen bestuur van het Hoogheemraadschap Uitwateren- de Sluizen. Flens begon op 1 januari 1962 als hoofdingeland en heemraad van de polder Eierland. In het Water schap Texel was hij heemraad en waarnemend voorzitter. Bij Hol lands K>coo was hij heemraad in het voorlopig algemeen bestuur en vice-voorzitter van de commis- me aan de Sylvesterloop van Sao Paulo. Donderdag 5 januari In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „Leeu wenkoning", om 19.00 uur Baby's Day Out" en om 21.15 uur „The Specialist". Van 14.00 tot 16.00 uur wordt in de Waddenwinkel in de Wilhelminalaan een doe- middag voor kinderen gehou den. Entree f2,50. Vrijdag 6 januari In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „Leeu wenkoning", om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.15 uur „The Specialist". In dorpshuis De Waldhoorn wordt van 14.30 tot 17.00 uur een spelletjesmiddag gehou den voor jeugd uit Den Hoorn en omgeving. Hoogwater te Oudeschild Di. 3 10.5 en 22.16 u. Wo. 4 10.56 en 22.44 u. Do. 5 11.20 en 23.36 u. Vr. 6 11 44 u. Za. 7 0.05 en 12.00 u. Zo. 8 0.46 en 11.10 u. Ma. 9 1.05 en 12.04 u. Di. 10 1.50 en 12.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 8 ja nuari op om 8.46 en en gaat onder om 16 45 u. 8 januari eerste kwartier sie bestuurlijke zaken. Tevens zat hij in de „huisstijlcommissie". De zilveren penning werd ook toe gekend aan de heer C. Wessels, die sinds de vroege jaren zestig actief was als hoofdingeland en heemraad bij de waterschappen het Koegras, Aangedijkte Landen en Wieringen en bij Hollands Kroon. Een belangrijk besluit in de laatste waterschapsvergadering van 1994 behelsde de vaststelling van de waterschapstarieven volgens het nieuwe systeem, conform de voorstellen die ter inzage hebben gelegen. De provincie heeft er geen aanmerkingen op gemaakt, zodat verwacht wordt dat ze van die zijde spoedig zullen worden goedgekeurd. iFoto Anneke Lablans) Pas bij een tweede poging luk te het gisterochtend om het nieuwe logo op de gevel van de Rabo-bank in Den Burg te onthullen. Oud-directeur Theo Graaf was uitgenodigd om het doek weg te trekken. De be denkers van de onthulling sconstructie hadden onvoldoende rekening gehou den met de vitaliteit van de 82-jange. Deze gaf zo'n harde ruk, dat het touw brak (foto) en het doek bleef zitten. De ladder moest erbij komen om het systeem te herstellen, waarna de plechtigheid als nog volgens plan verliep in aanwezigheid van vrijwel alle medewerkers, directie, raad van toezicht en bestuur en vanuit het raadhuis door vele gemeenteambtenaren. Het nieuwe symbool van de Rabo bestaat uit een mannet je dat over een klok wandelt. Het logo maakt deel uit van de nieuwe huisstijl. De naam- saanduiding met de bekende opgaande lijn die sedert de fu sie in de jaren zeventig in ge bruik was, is vervangen door een ander ontwerp in andere kleuren. Tegelijk hebben ook de diverse informatiebrochu res van de bank ingrijpende wijzigingen en verfraaiingen ondergaan. De bankdirectie wijst erop dat het bij deze uit erlijke wijzigingen niet blijft. De veranderingen bij de bank zijn niet alleen gericht op nog meer efficiency, maar ook op De vervoerscijfer van Teso zijn na een lichte daling in 1993 (-0,68 procent) het afgelopen jaar iets gestegen. Veerboten Schulpen- gat en Molengat zetten dit jaar 0,21 procent méér over dan in '93. Het vervoersaanbod kende het af gelopen jaar een grillig verloop. In januari en maart steeg het vervoer ten opzichte van het jaar ervoor met ruim zeven procent. In de maanden april (- 10 procent) en ju ni (- 7 procent) moest Teso flink in leveren. In de mooi zomermaan den juli, augustus en september herstelde het vervoer zich en nam zelfs toe met 1,5 tot 3 procent. Met uitzondering van oktober (- 3 procent) groeide het vervoer in het resterende jaar maandelijks met 3 tot 4,5 procent. In totaal werden door beide schepen vorig jaar 865.231 „eenheden" overgezet. In '93 waren dat er 863.394. Opvallend is de afname van het aantal bussen (2019 in 1994) met een walkman, bleef echter liggen, omdat de bezitter van lotnummer 120 niet naar het raadhuis was ge komen. Wèl konden o.a. videofilms van Walt Disney, een cd-bon en een aantal gemeentepennen („Kun je ambtenaar mee worden") worden uitgedeeld. De hoeveelheid ingeleverd vuur werk was minder dan gebruikelijk, maar dat lag waarschijnlijk mede aan het winterse weer. Sneeuw en hagel zorgden er zondag overi gens voor dat de nog op straat lig gende knallers op natuurlijke wijze onschadelijk werden gemaakt. 11,52 procent en de daling van het vervoer van caravans tot 19.959 (- 6,94 procent). Naast weersinvloe den speelt de omzetting van cara vanstandplaatsen op campings naar de luxe-appartementen ver moedelijk een rol. Het aantal vrachtauto's (53.937 in '94) nam af met 2,28 procent, terwijl het aantal opleggers met drie procent groeide (18.706 in '94). Koplopers waren traditioneel de personen wagens. Teso vervoerde er het af gelopen jaar 696.959, 0,57 procent méér dan in '93. Over het vervoer van personen worden geen gegevens bijgehouden. Directeur Rob Wortel liet onlangs blijken redelijk tevreden te zijn over het afgelopen vervoersjaar. Net als zijn voorganger Theo Hoogerheide waarschuwde hij wel voor de ge- Op de voormalige rijkswerf Wil lemsoord in Den Helder is binnen kort een expositie te zien, gewijd aan de Georgische opstand op Texel. De tentoonstelling wordt op 4 februari a.s. geopend door nie mand minder dan de staatssecre taris van Defensie, J. Gmelich Meijling, de vorige burgemeester van Den Helder. Het betreft een deeltentoonstelling van de grote bevrijdingsmanifestatie „Van Nor- mandië tot Nieuwediep", die we kelijks van woensdag tot en met zondag (10.00-17.00 uur) is te zien. Momenteel wordt (in de scheepmakersloods) tijdelijk aan dacht besteed aan het thema „hongerwinter". De spelletjesmiddag voor de Hoornder jeugd wordt twee dagen uitgesteld. Kinderen uit Den Hoorn, 't Horntje en wijk H zijn nu vrijdagmiddag a.s. welkom in dorpshuis De Waldhoorn van 14.30 tot 17.00 uur. Voor ƒ1,50 per persoon kunnen zij zich uitle ven met allerhande spelletjes, spellen, speelgoed, puzzels, teken materiaal, strips enzovoort. Bo vendien zorgt de feestcommissie voor een tractatie:

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2