Saai werk? ik heb Texel zien groeien" Weekend Wout Stam, de fietsende ambtenaar HELP HELPER GIRO 6868 VOOR Agenda F amilieberichten TEXELSE COURANT van 14 en 15 januari 1995 Kerkdiensten zondag 15 januari Dressuurwedstrijd en pony's meten oud Papier 9 „Maak samen van De Koog weer een échte badplaats" VRIJDAG 13 JANUARI 1995 Het gezicht van gemeente Texel. Lachend ontkracht hij dit. Wout Stam (57) houdt er binnenkort mee op, na veertig jaar in dienst te zijn geweest van de overheid. Een gesprek met een ambtenaar in hart en nieren, maar dan in positieve zin. Na zijn Mulo-opleiding trad Wout Stam als jochie van net 16 in dienst van gemeente Oud Alblas. „Ik ben geboren en getogen aan de Lek. Leerling-ambtenaar werd ik in mijn eerste baan. Waarom ambtenaar? Ach, het was niet echt een bewuste keus." Geen rijbewijs Met het gevoel dat er meer moest zijn dan dat en een voorliefde voor autobussen, verruilde hij zijn kan toor voor een bureau bij busmaat schappij „Twee provincieën". Dat viel echter tegen. „Het bleek een financieel baantje en dat ligt me niet zo. Tja, als kind droom je wel eens. Diep vanbinnen wilde ik al tijd buschauffeur zijn. Ik heb overi gens nooit mijn groot-rijbewijs gehaald, al durf ik nu wel te be kennen dat ik regelmatig met een bus heb gereden. Zonder passa giers overigens. In dat opzicht kan ik nog wel iets bekennen: ik reed al met mijn twaalfde in een auto! Slechts één keer hebben ze met gesnapt. Ik wilde flink doen en liet het voor de rechter komen. Terwijl ik natuurlijk aan alle kanten fout zat. Een obstinaat kereltje was en ben ik af en toe. Ik deed tegenover die rechter alsof het de eerste keer was. Ik kréég me toch een schrob bering! In het verbaal stond duide lijk dat ik een notoire rijder zonder rijbewijs was, want die agenten kenden mij heel goed. Het heeft overigens nog wel even geduurd voor ik mijn rijbewijs haalde. Ik had mezelf zoveel verkeerde dingen aangeleerd, dat ik mooi de eerste twee keer zakte..../' Kriebels Wout keerde na een korte uitstap naar de busmaatschappij terug in de huid van ambtenaar bij ge meente Nieuwlekkerland. Toch kreeg hij al snel weer de kriebels. Afwisseling van omgeving dan maar. Van de drie sollicitaties die de deur uit gingen, was de tweede raak: Texel. „Ik ben hierheen ge gaan met het idee: een paar jaart jes en dan zie ik wel weer. Dat zijn er dus inmiddels bijna 37...." Saai werk Op Texel werd Wout Stam aanvan kelijk tweede man op burgerzaken. En net als het weer een beetje bij hem begon te borrelen en hij toe was aan verandering volgde er een interne promotie. Hij zat op ver schillende stoelen en klom uitein delijk in 1978 op tot hoofd van afdeling Algemene Zaken. ,,De vergaarbak, zeg maar. Aanvanke lijk hoorde er ook sociale zaken en recreatie bij." Er bestaan veel grapjes over amb tenaren. Het woord „saai" doemt al snel op. Stam reageert fel: „Ik heb met zóveel zaken te maken gehad. Daarnaast kwam ik ook veel in aanraking met de bevol king. Ik heb nog een tijdje huwe lijksvoltrekking gedaan. Zoveel verschillende dingen, boeiende dingen, zo'n breed vlak.... Ik heb- Texel zien groeien. Ik heb dat hel pen begeleiden." Beslissingen In zijn functie deed hij voorstellen. Maar die werden lang niet altijd overgenomen. Stam heeft geen in vloed op de uiteindelijke besluit vorming. Toch deert hem dat niet. „De raad beslist. Daar ben ik mee opgevoed, zeg maar. Maar omdat ik veel contacten heb hoor ik veel signalen, Daardoor heb ik mijn voorstellen vaak kunnen nuance ren. Natuurlijk werd wel eens wat afgewezen en inderdaad heb ik daar wel eens over gefronst. Maar zo werkt democratie." Menig ambtenaar maakt zelf de Wout Stam. het gezicht van gemeente Texel. iFoto Tossa de Graait) HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. mevr. C. V aming uit Diemen; uitzen ding via Radio Texel. De Waal: 9.30 u. ds. H.R. Betting; viering van Schrift en Tafel. De Koog: 9.30 u. dhr. B. Guiljam. Den Hoorn: 11.00 u. ds. H.R. Betting; viering van Schrift en Tafel. Oosterend: 9.30 u. SOW-dienst o.l.v. ds. J.J.N. Wilmink in Herv. kerk, m.m.v. Maartenscantorij. Oudeschild: 11.00 u. ds H.K. Fibbe. De Cocksdorp: 11.00 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. F.J. Daane. 19 00 u ds. J.J.N. Wilmink; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 9.30 u. SOW-dienst in Herv. kerk o.l.v. ds. J.J.N. Wilmink (anders dan vermeld in contactblad. 19.00 u. ds. F.J. Daane. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. Do. 19 jan. 19.00 u. student G.J. Baan. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u Zr. E.C. Roeper; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. Woord-gebedsdienst; dames koor; uitzending via De Lichtboei Zo. 10.45 u. The Gospeltrain; nevendienst. De Koog: zo. 9.30 u. De Cocksdorp: za. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Jehovah - de grootste schepper'' Wachttorenstudie: 11 20 u. „De rechtmati ge plaats van Jehovah's aanbidding in ons leven". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 12023. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk kop van Noord-Holland, afd. Texel. Voor dringende verpleegkundige thuiszorg in het weekend buiten de spreekuren: 02230-50150. Spreek uur verpleegkundige thuiszorg (iedere werkdag 13.00-14.00 uur), tel 13241. Spreekuur jeugdgezond heidszorg (iedere werkdag 8.30-9.00 uur), tel. 13241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222 Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527 •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechmek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069, b.g.g. 0652804779 Tandheelkunde: Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Za terdag 11.00-12.30 en 15.00-17 00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. overstap naar de politiek. „Daar hoef je met mij geen seconde bang voor te zijn", verzekert Stam stellig. „Het is geen geheim dat ik al jarenlang lid ben van de PvdA. Toch heb ik er altijd voor opgepast dat men mij niet met een bepaalde politieke kleur associeerde. In de ambtelijke advisering speelt die kleur trouwens haast geen rol. Er wordt gewoon afgewogen wat de beste oplossing is, ongeacht of die naar links of naar rechts neigt. Verder ben ik van mening dat de meeste mensen in de politiek ver zeild raken uit een soort hobby. Maar dat zegt dus niets over de kwaliteit van die mensen als bestuurders. Soms groeien er hele goeie uit, hoor. Maar besturen is iets anders dan een hobby uitoefe nen." Wout Stam heeft als gemeente man de burger hoog in zijn vaandel staan. „Als iets wordt voorgesteld vraag ik me altijd eerst af of de burger er beter van wordt. En daarbij gaat het dus niet om het individu, maar de bevolking van Texel." Mede om die reden heeft hij een hekel aan bureaucratie en wil hij graag snel dingen regelen voor mensen. „Al die papierber gen. Dat is iets waar we tegen woordig steeds meer mee worden overspoeld. Daar mogen ze wel eens mee oppassen", moppert hij. Op de fiets Dat ambtenaren bijna nooit wer ken is ook zo'n vooroordeel dat ik geval van Stam zeker kant noch wal raakt. „Er zullen er in iedere grote organisatie altijd een paar bij zijn die de kantjes eraf lopen, maar over het algemeen wordt hier hard en veel gewerkt." Zijn hoge tempo brak hem vele jaren geleden bijna op, maar hij krabbelde op uit de put. „Of ik daardoor ben veran derd? Ja en nee. Gelukkig heb ik de vaart er weer in kunnen krijgen. Maar het laat je nooit helemaal on gemoeid." Sinds die tijd is hij steeds meer op de fiets gesignaleerd. „Heerlijk. Ik maak zo'n 12000 kilometer per jaar, da's meer dan met de auto. Als je wat ouder wordt, moet je je lichaam in conditie houden. Bo vendien bereid ik me op de heen weg al fietsend voor op de dag en is het 's middags een manier om me af te reageren en zaken van me af te zetten. Ik knap trouwens ook altijd lekker op van een middagje aan het strand als het mooi weer is. Maar soms fiets ik ergens langs en dan denk ik: kijk, daar heb ik nog aan meegewerkt." Erg druk Wout Stam is niet bang dat hij na zijn uittreding in een gat valt. „Oh nee, ik heb nog genoeg te doen. Bovendien hebben ze me alweer voor honderdduizend dingen ge vraagd. Ik ga bijvoorbeeld door met begeleiding van de bevrij dingsherdenking. Langzaam afkic ken, dus." Tessa de Graaff In manege Akenburg wordt zon dag een dressuurwedstrijd voor paarden en pony's gehouden. Te vens worden dan de pony's gemeten. De dressuurwedstrijd begint om 09.15 uur met de klasse B, waarin nieuwe combinaties aan de start zullen komen. Drie juryleden die deze dag actief-zijn, zijn Sandra Bakker, P.J. Beets en J. Kolk. Er wordt gestart in de klassen B, L en M. Maar liefst 84 combinaties doen mee. Vandaar dat de laatste prijsuitreiking waarschijnlijk pas rond 20.00 uur is. Om de pony's in de juiste hoogte categorie te kunnen indelen wor den de nieuwe dieren zonder meetbriefje en alle andere pony's onder de acht jaar die deelnemen aan wedstrijden gemeten tussen 11.15 en 12.45 uur. Vrijdag 13 januari In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.15 uur „The Spe cialist". In Klif 12 in Den Hoorn is de tweede avond van de halve fi nales van het Amsterdams Kleinkunstfestival met The Lullaby Babies, Jan van Pieke ren en Herenleven. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 14 januari In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De Leeu wekoning", om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.15 uur „The Specialist". In Klif 12 in Den Hoorn is de derde en laatste avond van de halve finale van het Amster dams Kleinkunstfestival, aan vang 20.30 uur. Met Hoek van Holland, Frank van Pame- len en een gastoptreden. Na afloop bekendmaking van de finalisten. Zondag 15 januari In manege Akenburg worden dressuurwedstrijden gehou den van 9.00 tot 18.00 uur. In de Dennen wordt een bostrimloop gehouden. Start bij de kiosk op Het Turfveld: om 11.00 uur jeugd; 11.15 uur oudere jeugd en senioren. In schrijven kan vanaf 10.30 uur. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan op het Turfveld in de den nen worden gestart voor een wandeltocht in het kader van de winterserie van Het Gou den Boltje. Afstand 5 of 10 ki lometer. In Cinema Texel draait 14.00 en 19.00 uur „De Leeuweko ning", om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.15 uur „The Specialist". Maandag 16 januari De Overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties heeft om 13.30 uur vergadering in het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.15 uur „The Spe cialist". De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch be leid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gepraat over gewestelijke za ken en automatisering. Dinsdag 17 januari De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Aan de orde komt o.a.;1 het jaarverslag van de GGD, de medische post in De Kooglp subsidie voor Texelse Boys, de OV-jaarkaart, verhoging stich- tingskosten Vrije School, hetj verzoek van de Anbo mbt het meldpunt voor het kruiswerk en een verzoek van Stichting Kindercentra mbt gehandi capte kinderen. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.00 uur „Farewell to my Concubine". In dorpshuis d'Ouwe ULO houdt de Historische Vereni- ging Texel een bibliotheek- avond, alleen voor ledenwe toegankelijk; 20.00 uur. ^Uf var De Vrouwenbond FNV houdt in De Buureton een Veilig Verkeers-avond; 20.00 uur. Op schapenboerderij De Noordkroon wordt van 20.00 tot 22.00 uur een „Wol- avond" gehouden. Entree f5,-. Hoogwater te Oudeschild 4.40 en 17.37 u. 5.57 en 18.45 u. ve tij< Vr. 13 Za. 14 Zo. 15 7.04 en 19.34 u. Ma. 16 7.50 en 20.25 u. Te, Di. 17 8.30 en 21.00 u. j,e Wo. 18 9.10 en 21.40 u. Do. 19 9.40 en 22.15 u. Vr. 20 9.54 en 22.56 u. bij na Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 15 de- yi cember op om 8.42 en gaat onder om 16.55 u., 16 december volle maan. 9 d In zijn nieuwjaarsspeech als voor zitter van De Koog Badplaats heeft Harry Wuis de Koger onder nemers opgeroepen tot samen werking. „Dat is niet makkelijk, maar wel van het grootste be lang, omdat het de hoeksteen van succes is." Tijdens de dinsdag ge houden nieuwjaarsreceptie gaf Wuis de aanwezigen een aantal tips om het dorp als geheel beter te presenteren. Volgens Wuis is dat hard nodig, omdat De Koog al een aantal jaren zijn vooraanstaande plaats in het toerisme op Texel heeft verloren. „Vroeger hadden we het voordeel dat we als enige ruim logies en strand-accommodaties konden bieden. Nu is dat op Texel niet al leen meer aan ons voorbehou den." De voorzitter waarschuwde dat het in De Koog niet voor iedereen een vetpot is: ,,Wie denkt dat het ondernemerschap in De Koog al tijd succesvol is, heeft het mis. Er heerst momenteel een marginaal tot verliesgevend ondernemerskli maat en dat moet verbeteren." Wuis ziet al de nodige lichtpunt jes, zoals de door de gemeente toegezegde verbetering van de Dorpsstraat, die volgens de wet houders Schilling en Poster in de winter van 1995/'96 z'n beslag moet krijgen. Verder noemde hij seizoensverlenging in de logies- sector en kwaliteitsverbetering van campings als positieve pun ten. „Er is dus vertrouwen in de lo- katie De Koog." Waardering had Wuis voor de ondernemers die hun bedrijf (weer) verbouwen en aanpassen. „Ik roep ook allen op die een voor beeldfunctie op Texel hebben in het toerisme om hun verantwoor delijkheid te nemen en het dorp als geheel een bloeiend karakter te geven", aldus pleitte Wuis. Hij vroeg ondernemers te zorgen voo een aantal punten: o.a. dat het be drijfspand er goed uitziet, de eige sfeer in het bedrijf behouden blijfi de medewerkers gastvrij zijn, d omgeving rond het bedrijf schoo is, ze open staan voor kritiek ei zich positief over collega's uitla ten. „Zorg dat je met elkaar vai De Koog een badplaats maakt, di kan wedijveren met andere loka ties in Nederland." HET KDERLAAOSÉ ROOE KRUIS OOI HAAG W m MMBOMBB M W rtifljaUB MOM tij hi V rr o Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de strpat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Julianastraat, Zwaanstraat, War moesstraat en De Mars. ...één ding is nodig. Luc: 10:42a Met verdriet, maar dankbaar wat zij voor ons is geweest, geven wij u kennis van het over lijden van mijn vrouw, onze moeder en onze oma Maartje van der Gaag-Vlaming 25-6-1920 t 13-1-1995 A. C. van der Gaag Piet en Annèt Kees en Marja Peter-Paul en Erik-Jan Ton en Caroline Texel, 13 januari 1995 Klif 25 1797 AK Den Hoorn Moeder is thuis opgebaard. De herdenkingsdienst zal worden gehouden maandag 16 januari om 13.30 uur in de Nederlands Hervormde kerk te Den Hoorn, waarna de teraardebestelling zal plaats vinden. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond van 19.00 tot 20.30 uur aan huis. Lieve moeder dank voor alle lieve zorgen. Piet en Annèt Kees en Marja Peter-Paul en Enk-Jan Ton en Caroline Wij zullen u vreselijk missen, maar bewaren alle fijne herinneringen in ons hart. Lieve oma we blijven van u houden. Peter-Paul en Erik-Jan Met droefheid geven wij u kennis van het overlijden van onze lieve schoonzuster en tante Maartje van der Gaag-Vlaming Rust in vrede. Den Burg: familie C. Schuyl Den Hoorn: familie W. Schuyl Met leedwezen hebben wij kennisgenomen van het overlijden van Miep Goslinga Wij wensen de familie veel sterkte met dit verlies. Doopsgezinde Zusterkring Wij zijn heel verdrietig om het verlies van Miep Wij wensen Gos en de kinderen veel sterkte. Piet en Jopie Jan en Maria Verslagen hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons club-lid mevrouw M. Goslinga Haar enthousiasme en sportiviteit zullen ons nog lang bijblijven. Bestuur en leden van de Badmintonclub Texel Verdrietig zijn wij door het plotseling overlijden van onze medewerkster Miep Goslinga-de Jong Wij wensen de familie heel veel sterkte met dit grote verlies. De Welfare groep van het Rode Kruis Texel

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2