"Negen uur film voor historische vereniging „Jan Plaatje" hield grote opruiming Model Lancaster houdt herinnering levend bushalte Jutters TEXELSE COURANT Voorspeeluur Gemeente wil Buureton aan SWOT overdragen Nieuw logo voor De Koog Badplaats IET OP HET DU TIERS MUSEUM - VERHÜIöD Investering voor schotelbezitters Nieuwe commissie hoor- en advies Callanetics Wéér nota over strandbeheer in behandeling Spookbeeld VRIJDAG 13 JANUARI 1995 Toen werd hij pennelikker bij de TEM, onder directeur De Roode. Erg specialistisch was die functie niet, want de administrateur werd ook wel de huizen langs gestuurd om de meter op te nemen. Fotograaf Als fotograaf was Jan Bruin vooral actief in de oorlogsjaren. Een gat in de toenmalige beperkte markt ontstond door problemen die de gevestigde fotograaf Jan Nauta kreeg met de Duitsers. De Insel- commandant liet in 1941 in de winkel van Nauta een bord aan brengen waarop stond dat solda ten van de Wehrmacht er niet meer mochten komen. Dat gold als straf voor de illegale activitei ten waarmee hij zich had bezig ge houden. Ook toen in 1944 de „staatsgevaarlijke" Nauta naar Assen werd afgevoerd, voorzag Jan Bruin in de fotobehoeften van de Texelaars. In menig familieal bum prijken nog baby- of trouwfo to's met zijn naam eronder. Door diezelfde oorlog werd de familie Bruin overigens ernstig getroffen. Jan's vader en zuster kwamen om bij de beschieting van Den Burg en zijn woning in de Weverstraat werd verwoest. Bruin kocht na de oorlog van Ir Dros (van de gelijkna mige Autocentrale") aan het Schilderend 998 m2 grond, waèr- op hij in 1947 een riante woning liet zetten. Wie verre reizen maakt... Jan Plaatje maakte in een periode, waarin haast niemand dat deed, verre reizen. Hij en zijn vrouw trok ken jaarlijks naar landen als Ier land, Egypte, Madeira en Marokko. De films die hij er maakte trokken op Texel veel publiek, mede door het smeuïge verhaal dat Bruin erbij wist te vertellen. Tamelijk brutaal en in elk geval slim wist Jan Plaat je overal door te dringen met zijn camera. Met een aanbevelings briefje van de pastoor maakte hij in Lourdes opnamen op plaatsen waar dat gewoonlijk verboden was. Op een gegeven moment liet hij door een nonnetje zelfs een zaaltje ontruimen om zonder sto rende aanwezigen opnamen te kunnen maken van het opgebaar de lichaam van Bernadette, het meisje waaraan de maagd Maria in een grot verschenen zou zijn. Vooral het Roomse volksdeel was bij de vertoning onder de indruk. Potvis Door zijn hobby's en commerciële nevenactiviteiten stond Bruin meer in het leven dan andere amb tenaren. Hij maakte mooie dingen mee, zoals het aanspoelen van een dode potvis op de Hors in 1957. In de kop van dat beest moest voor een vermogen aan spermaceti zitten, oftewel sper- molie, een uiterst kostbare stof die onder andere in de cosmetische industrie wordt gebruikt. De toen malige strandvonder burge meester De Koning zag mooie perspectieven. Volgens de regels van destijds mocht hij een percen tage van de opbrengst in eigen zak steken. Jan Bruin belde stad en land af om voor het spul de hoog ste bieder te vinden. Er ontstond een ware goudkoorts. Intussen waakte de burgemeester persoon lijk over de schat en bracht de nacht door in een tent naast het stinkende kadaver, met een fles drank om warm te blijven. Het werd echter een fiasco. De sper- molie was in de rottende postvis bedorven en niets meer waard. Opruiming ^an ®fU,n- De sPu"en z'Jn weggegeven De bijna 85-jarige Jan Bruin deed de films weg omdat hij min of Imeer gedwongen opruiming moest houden. Hij verkocht on langs het zeer royale huis dat hij jan plaatje Voor de woning Schilderend 128 is een AOT-bushalte die officieel Jan Plaatje" heet. Dat is uniek want er is geen andere bushalte op Texel die de bijnaam draagt van de be woner van het huis waarvoor de halte staat. Dat unicum blijft, want ondanks dat Jan Plaatje alias Jan C. Bruijn in middels is verhuisd naar de Wilhelminalaan, heeft de AOT besloten de halte niet te her dopen. „Het is een begrip. Dat laten we maar zo", aldus een zegsvrouw. sinds 1947 bewoonde aan het Schilderend en woont nu gerieflijk maar veel kleiner aan de Wilhelmi nalaan. Om de levensavond aldaar onder dragelijke omstandigheden te kunnen doorbrengen moesten hij en zijn vrouw Annie talloze spullen die in de loop der jaren wa ren vergaard, van de hand doen. De collectie dia's van Texel ging bijvoorbeeld naar de Doopsgezin de gemeente. Andere spullen gin gen naar Fien de Vries, die ze zal doorzenden naar noodlijdende Mennonieten in Siberië. Enkele ho ge hoeden had Bruin aangeboden aan begrafenisondernemer Arie Maat, maar die kwam niet snel ge noeg opdraven zodat de hoofd deksels maar werden geschonken aan de toneelgroep Commedia de la NIOZ. Een van de leden van de ze club, Marcel Wernand is de nieuwe eigenaar van de woning aan het Schilderend. Bijnamen De filmerij was overigens maar één van de activiteiten die Jan Bruin naast zijn dagelijkse werk ontplooide. Hij was ook jarenlang fotograaf, deed in assurantiën en maar de herinneringen blijven. iFoto Harry de Graaf) Bruin hield kantoor in het raadhuis en werd in die periode ook wel Jan Pen genoemd. Dat het publiek hem steeds bijnamen gaf, was niet verwonderlijk, want er waren meer Bruinen op Texel. Vooral ver warring met J.N. Bruin diende voorkomen te worden. Door laatstgenoemde als „Jan Honger" aan te duiden kon er geen enkele twijfel meer zijn. De naam Jan Plaatje heeft overigens niets te maken met het feit dat Bruin jaren lang een deel van zijn inkomen verdiende als fotograaf. Volgens hemzelf ontstond de naam in zijn prille jeugd, toen hij zich intens be zig hield met het verzamelen en ruilen van plaatjes voor Verkade- en andere albums. Meer dan eens ging hij de huizen langs om te vra gen of ze nog plaatjes voor hem hadden. „Daar heb je Jan Plaatje weer", zeiden de mensen dan. Jan Bruin, geboren in het huis dat vroeger stond op de plek van de doorbraak tussen Groeneplaats en Warmoesstraat, zou aanvankelijk treden in de voetsporen van zijn vader Adriaan. Die was schipper op de wilde vaart. Eén jaar voer hij mee maar het beviel allerminst. Historische Vereniging Texel is in het bezit gekomen van I^egentien rollen 8 mm amateurfilm. Het is een cadeau van an C. Bruin uit Den Burg, die de films op Texel opnam in ,0e jaren vijftig. Er komen talloze niet meer bestaande per sonen en toestanden op voor. Bruin gaf er ook zijn projec- jr en scherm bij. Voorzitter Gelein Jansen van de istorische vereniging heeft de films inmiddels allemaal ge raaid en is er erg blij mee. De historische waarde staat bui- 3n kijf. was administrateur van de strand vonderij. Zijn hoofdberoep was echter administrateur van de N.V. Texelsche Electriciteits Maat schappij, waaraan hij verbonden was sinds de oprichting in 1927. De laatste jaren kreeg de functie een gewichtiger aanduiding: eco nomisch adjunctdirecteur. „Pen nelikker bij de TEM", zegt hij zelf. et plan is telkens een film te ver men tijdens de maandelijkse bij enkomsten van de dialectgroep i d'Ouwe ULO. De bedoeling is ^jat de mensen zoveel mogelijk Heggen wat ze zien en herkennen, jjlodat deze gegevens aan de films gunnen worden toegevoegd voor Slitere generaties. Nostalgie lan Bruin, die elke Texelaar beter Hent als Jan Plaatje, was wat men 3oemt een verdienstelijk filmer die ijn „dure" hobby beoefende in IS en tijd dat weinig anderen dat de en. Hij maakte reportages van de omst van de waterleiding op enèxel, de kermis op het SVT- errein, een tocht met de Jan Ple- ier van Niek Witte, de lammeren- ip-narkt, het eerste feest Oosterend „j/'resent, het feest Polder Paraat ter lelegenheid van het 125-jarig be staan van Eierland en winter op d-exel met beelden van vogelvoe- ipen, ijsgang van de Texelse boot oude Marsdiep), ringsteken met a'irresleden etc. Kleurrijke Texelaars 'an toen komen nadrukkelijk in >eeld: Kees „van Corrie" Keijser, ^-Job Kuiper, Ab „Kanon" Dros, r. 3ram de Wijn, Klaas Vermeulen, Jan Agter, etc. De oudste films 1954) zijn zwart-wit; de rest is deur. Het materiaal is goed be waard geweest en verkeert daar- >m in prima staat. Elk van de films duurt ongeveer jen half uur zodat de hele partij Dijna negen uur speelduur verte genwoordigt. VERVOLG VAN PAGINA 1 woner om iets te organiseren ter herdenking van vijftig jaar bevrij ding. Speciale projecten komen ook nog in aanmerking voor extra geld, mits deze voor 1 februari zijn aangemeld. Bruine vloot De mensen die met de bruine vloot de havenplaats aandoen ver oorzaken veel overlast bij horeca bedrijven in de omgeving. Volgens de dorpscommissie komt dat om dat er niet voldoende douche- en toiletgelegenheid is op de haven. De gemeente heeft geen plannen en geen geld voor uitbreiding. Dat wekte verbazing, aangezien de gasten moeten betalen om van de bestaande voorziening gebruik te maken en ze ook toeristenbe lasting betalen. Schilling legde uit dat die belasting ook op andere plaatsen op het eiland wordt inge zet. Toch bleef de dorpscommissie het vreemd vinden dat er bij meer dan 25.000 overnachtingen in de ze sector geen geld is'voor uitbrei ding van de voorzieningen. „Als er dan maar een beetje geld is, dan liever alleen douches erbij. De meeste van die schepen hebben wel toiletten aan boord", aldus Klaas Veenbaas. Rondvraag Tijdens de rondvraag merkte Bart Udding op dat op het pad langs de De Ruyterstraat ook brommers rij den. Dat levert gevaarlijke situa ties op, omdat er deuren rechtstreeks op uit komen. Wet houder Schilling vond dat Udding de bromfietsers daar maar op moest aanspreken via de dorps krant. maar toen meer omwonen den zich in de discussie mengden, werd onder algemene druk toch besloten het pad voortaan te ver bieden voor brommers. Annelies Jansen gaf aan dat de ondernemers niet blij zijn met de reclameborden annex plattegron den die ze door de gemeente krij gen opgedrongen. „We zijn zeer tevreden met de bestaande en wil len die andere dingen niet." Wet houder Schilling beloofde nader te overleggen. Dorpscommissievoorzitter Koos Zegers constateerde dat het voet balveld nog steeds „een puin hoop" is, hoewel er zand overheen is gegooid. In het voorjaar zal de staat van het veld nogmaals wor den bekeken, waarna definitieve maatregelen worden voorgesteld. Leerlingen van de Texelse muziek school laten woensdag hun vorde ringen horen. Om 19.15 uur houden zij in de zaal van d'Ouwe Ulo een voorspeeluur. Voor het voetlicht treden leerlingen piano, gitaar, cello, saxofoon en dwarsfluit. Voor een vraagprijs van ƒ339.000,- wil de gemeente de Buureton overdragen aan de Stichting Welzijn voor Ouderen Texel (SWOT). Dit levert voor alle partijen voordeel op. In de Buureton is een appartemen tencomplex en een dienstencen trum ondergebracht. Voorheen was hier het oude verzorgingste huis Sint Jan. De verbouwing van het dienstencentrum is soberder uitgevoerd dan dat van de woon ruimte, om de kosten te drukken. Dit is gebeurt in 1983. Volgens de vereniging van eige naren van de Buureton is in die tijd door ambtenaren de stellige indruk gewekt dat het dienstencentrum in een later stadium op een zelfde onderhoudsniveau zou worden ge bracht als de rest van het gebouw. Zij hebben zelfs een inmiddels ge pensioneerde ambtenaar bereid gevonden dit verhaal te bevesti gen. Omdat er echter niets zwart op wit staat heeft de gemeente tot nu toe geen actie ondernomen. Dat moet echter wel, voordat het gebouw wordt overgedragen, want het zou niet netjes zijn om de SWOT met deze „erfenis" op te zadelen. Kosten van deze inhaal manoeuvre bedragen ƒ19.000,-. Onderhoud In het gebouw zit een lift. Die is dringend aan groot onderhoud toe. Juridisch is de gemeente eigenaar van het ding, terwijl de SWOT huurder is. De SWOT betaalt on derhoud en inspectie, maar grote renovatie is voor de verhuurder, dus de gemeente. Dit kost ƒ18.700,-. Als een vraagprijs van ƒ339.000,- wordt aangehouden door de ge meente zal de SWOT een lening moeten afsluiten. Maar de jaar- lasten voor huisvesting vallen dan toch ƒ15.000,-lager uit dan nu het geval is. Dus als het verhaal door gaat kan de jaarlijkse gemeente subsidie aan de SWOT met dit bedrag worden verlaagd. In het gebouw is ook de lokale omroep gevestigd. Die zal onder huurder worden van de SWOT. Tijdens de nieuwjaarsreceptie die ondernemersvereniging De Koog Badplaats dinsdagmiddag in restaurant De Taveerne hield, werd een nieuwe vlag met fleurig logo onthuld. Gehoopt wordt dat de vlag komend seizoen bij menig Ko- ger bedrijf zal wapperen. Nadere informatie hierover is verkrijgbaar bij Joke de Boer, tel. 27171. 'u De Gfittrn Omdat RTL 4 overgaat naar een ander kanaal (transponder) op de satelliet moeten sommige scho telbezitters een investering van ƒ100,- tot ƒ200,- doen. Wie ech ter al een uitbreiding heeft voor de ontvangst van RTL 5 heeft dit probleem niet. Schoteldealer Thomas Stiehl denkt dat op Texel weinig mensen met een oud systeem zijn. „Toen eind 1993 RTL 5 in de lucht kwam hebben we een hausse van uit breidingen gehad." Ook Gert jan Schoorl verwacht weinig toeloop. „Ook voor de kabel moeten we een extra investering doen, maar dat vangen we op in de eigen ex ploitatie. daar merken onze abon nees niets van." Hij denkt dat de wisseling van transponder te ma ken heeft met vakantiegangers naar zuidelijke landen. „Wilde je in Spanje RTL 4 ontvangen, dan was daarvoor een schotel van 1,2 me ter nodig. Nu is het mogelijk met een gevalletje van zestig cm. door snede." In verband met het vervallen van de AROB wet, verdwijnt ook de commissie voor bezwaar- en be roepsschriften. Hirevoor in de plaats wil het college een nieuwe commissie voor hoor- en advies. De nieuwe commissie moet wor den gevormd uit raadsleden en één externe, onafhankelijke voor zitter. De hoeveelheid leden hangt af van het aantal raadsfracties'in de Texelse gemeenteraad. Bezwaren in speciale categorieën kunnen in klein comité worden be handeld. Dit gaat bijvoorbeeld om urgentieverklaringen en andere huisvestingszaken, sociale aange legenheden of personeelszaken van de gemeente. Deze bijeen komsten zijn niet openbaar en de leden van de commissie rouleren, om „all round" te blijven. Mits de belanghebbenden er geen bezwaar tegen hebben zijn de bij eenkomsten van de commissie openbaar. De beraadslaging die aansluitend plaatsvindt is dat niet. Beide techneuten denken dat Ver onica straks ook via de Astra- satelliet zal uitzenden, zodat voor de ontvangst daarvan geen pro blemen zijn te verwachten. Manda Bergsma, fysiotherapeute en balletpedagoge, start op don derdag 19 januari weer met tien lessen callanetics. Deelnemers kunnen terecht van 19.00 tot 20.00 uur in De Waldhoorn in Den Hoorn. De les begint met een war ming up op muziek, gevolgd door callanetics-oefeningen. In tien les sen zit een duidelijke opbouw. Elke les wordt afgesloten met rekking soefeningen. ledereen kan mee doen, ook mensen met klachten. Bij veel belangstelling start ook een groep op de woensdagavond. Inlichtingen en opgave: tel. 19708. De nota strandbeheer en stran- dexploitatie, die al vele malen is behandeld en steeds werd terug genomen om wijzigingen in op te nemen, zal opnieuw in de raads commissie voor financieel, econo misch en technisch beleid aan de orde komen. Dat lukt deze maand echter niet meer. Eén van de belangrijkste opmer kingen die nu in het verhaal is op genomen betreft de milieuwetgeving voor het strand. Per 1 juli van dit jaar mogen pavil joens geen afvalwater meer in de grond lozen. De gemeente zal hier over nog in overleg treden met de exploitanten en heeft besloten voor dit seizoen bestaande situa ties te gedogen. Op 14 januari 1941 - dus morgen precies 51 jaar geleden - stortte op de Fonteinsnol in de Dennen een geallieerde bommenwerper neer, waarbij vijf van de zeven be manningsleden om het leven kwamen. De overlevende ser geant Albert East werd opgevan gen door de familie Smit in Noordhaffel en onderhoudt daar mee nog altijd contact. De bom menwerper was een Lancaster met het kenteken OF-S MD 421. Theo Witte van ,,Sint Marcus" voltooide de afgelopen week een fraai model van deze machine, schaal 1:24. Het is de eerste van een serie modellen van bommen werpers van typen die in de oor log op of bij Texel neerstortten. Witte hoopt de serie te zijner tijd te kunnen exposeren in het Texel se luchtvaartmuseum, liefst in een speciale stand waarin allerlei andere zaken worden getoond die betrekking hebben op de betrok kenheid van Texel bij de luchtoor log. Het eiland lag in een route waar van veel geallieerde vliegers ge bruik maakten bij het bombardementsvluchten naar en van Duitsland. Zeker tien machi nes stortten op Texel neer, meestal na te zijn geraakt door de Duitse jagers of luchtafweer. Meerdere overlevenden onderhouden nog contact met Texelaars. De laatste jaren is zeer veel feitenmateriaal over dit onderwerp boven water gekomen, vooral dank zij speur werk van mensen als Bram van Dijk, Willem Bakker, Jaap Bakker en Jan Vlaming. Theo Witte heeft als jongen meer dan eens een aan geschoten machine laag zien over komen of zien neerstorten. Hij vindt dat er bij de jaarlijkse her denkingen niet genoeg aandacht kan worden besteed aan deze geallieerde vliegers, meestal jon gens tussen 20 en 30 jaar die vaak op afschuwelijke wijze om het leven kwamen. „Nu ik ouder wordt besef ik dat meer dan ooit", zegt Witte, die het maken van de modellen ervaart als eerbetoon voor al die jongens. Het eerstvol gende vliegtuigtype dat hij onder handen neemt is een Halifax. Ver der staat een B17, Short Stirling en een Bristol Blenheim op het programma. Theo Witte met het juist voltooide model van de Avro Lancaster MKI. Het was een legendarische bommenwerper waarvan er 7377 zijn gemaakt. Er vliegt er thans nog één. De viermotorige Lancaster, onder andere bekend geworden door het bombarderen van de Roerdammen, had een spanwijdte van 31.09 meter, een lengte van 2118 meter en een hoogte van 6.10 meter. Het startgewicht was 31.750 kg, de maximum snelheid 462 km per uur. Ze konden 9000 kg bommen vervoeren. Toestellen van dit type voerden 148.403 bombardementsopdrachten uit. waarbij 487 exemplaren werden vernietigd. De productie van deze machine begon in 1942 en bereikte zijn top in de zomer van 1944 toen in één maand 293 complete machines werden afgeleverd. (Foto Harry de Greet)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5