Afrikaanse week in kinderdagverblijf Sil Boon krijgt vergunning haven 5 Agenda 0 Mensen -E «f PHILIPS TEXELSE^? COURANT1 Toer-in in teken van Thijssejaar Weer flessenactie voor Kenya-project Klif loopt vol voor „Texelse finale" Kleinkunstfestival Tuigpaard wint in dressuurwedstrijd Pk lü Werken met klei Midwintershow melkveestapel Determinatie schelpen NU TIJDELIJK LUXE KADO'S BIJ PHILIPS ZONNEHEMELS. GRATIS DINSDAG 17 JANUARI 1995 In 1995 wordt herdacht dat de be roemde natuurbeschermer Jac.P. Thijsse 50 jaar geleden is overle den. In dat kader is 1995 uitgeroe pen tot Thijssejaar. Het doel is de waardering voor de natuur op het eiland een nieuwe impuls te ge ven. Jac. P. Thijsse leefde ook eni ge jaren op Texel en heeft zijn kennis van de natuur van het ei land ondermeer gebruikt bij de sa menstelling van het Verkade- album over Texel. De plaatselijke Toer-in tentoonstel ling zal aansluiten bij het thema Thijssejaar 1995. In dat kader wordt door de gemeentelijke ad viescommissie kunst- en cultuur beleid een tweetal groepstentoon stellingen georganiseerd in de ten- toostellingsruimte in het raadhuis. Bij voldoende deelname zal van 30 juni t/m 19 juli een tentoonstelling met werk van Texelse amateurs plaatsvinden. Van 21 juli t/m 9 au gustus kunnen de Texelse profes sionele kunstenaars hun werk met betrekking tot dit thema tonen. Professionele kunstenaars en amateurs met recente twee- en/of driedimensionale werken die op enigerlei wijze aansluiten bij het thema Thijssejaar, worden uitge nodigd mee te doen aan één van de tentoonstellingen, leder die geïnteresseerd is in deel name aan deze thematentoonstel lingen wordt verzocht voor 23 januari 1995 contact op te nemen met mw. R. van Dijk, mede werkster van de afdeling Welzijn in het raadhuis, kamer 1.09, telefoon 62121 tst. 262. Lege statiegeldflessen en buiten lands muntgeld. Daarvoor gaat een groep Texelse jongens en meisjes zaterdag weer langs de deur, ditmaal in De Waal en in woonwijk De Mars. De opbrengst van hun inzameling is bestemd voor een bouwproject in Kenya, waar zij komende zomer naar toe gaan. De actie gaat uit van World Ser vants, een organisatie die probeert kleinschalige projecten in Derde Wereldlanden met jeugd te realise ren. Zo worden de jongeren zich bewust van de nood die in de we reld heerst en ze kunnen werkelijk wat voor anderen betekenen. De projecten zijn opgezet in samen werking met de plaatselijke bevol king. De Texelse groep, die veertig deelnemers telt, zal zich bezighou den met de bouw van een paar schoollokalen. Het betreft een uit breiding van de school, die ze in de zomer van 1993 bouwden en die inmiddels zo'n groot succes is, dat het gebouw te klein blijkt om alle kinderen op te vangen. Voor bouwmaterialen e.d. is in totaal /"30.000,- nodig. De Texelaars hebben hiervan momenteel onge veer de helft binnen. Klif-eigenaar Cor van Heerwaarden beloont de drie muzikanten van Herenleven, die zich nog stonden om te kledenmet de pu blieksprijs van vrijdagavond lFoto Ftans Hopman) Al jaren is theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn de vaste lokatie voor de halve finale van het Amsterdams Kleinkunstfestival. „We hebben er geen moment aan gedacht om ons heil elders te zoe ken", zegt mede-organisator Ro bert van 't Wout veelbetekenend. Het Texelse publiek stelde de or ganisatie ook ditmaal niet teleur en kwam drie avonden in groten getale opdagen. Zaterdag was de zaal tot de laatste traptrede uit verkocht, vrijdag kreeg eveneens het predikaat „vol" en donderdag was de belangstelling goed. Van de acht deelnemende talenten werd het beste tot het laatst be waard. Het optreden van de 29-jarige cabaretier annex woord kunstenaar Frank van Pamelen was zaterdagavond van een zeer veelbelovend gehalte. Hij kreeg niet alleen het knuffel-konijn -de prijs van het publiek-, maar ook een prachtige waardering van de vijfkoppige, uit louter vakmensen bestaande jury. En dat wil wat zeggen, want de jury stelde vlijm scherpe rapporten op, waarbij niet werd geschuwd de voorstellingen genadeloos af te breken. Twee deelnemers vielen af: het zingen de damesduo The Lullaby Ladies en cabaretier Jan van Piekeren, die allebei op de vrijdagavond (de 13e...) in actie kwamen. Van Pieke ren, die ook vorig jaar al tot de hal ve finale was doorgedrongen, kreeg opvallend genoeg van de ju ry het advies om het in 1996 wéér te proberen. Reputatie De publieksprijs van vrijdag ging naar het muzikale drietal Herenle ven. De drie geroutineerde muzi kanten lieten vooral hun instrumenten spreken en brachten een innemende show, die profes sioneel aandeed. Donderdag mocht de nog maar 24-jarige en bijna twee meter lange cabaretière Leonie van der Klein aan het eind van de avond met het knuffeldier zwaaien. De zes overgebleven kandidaten komen maandag 27 maart uit in de finale, die wordt gehouden in het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam. In de tussenliggende weken krijgen ze de kans om hun half uur durende programma's bij te schaven in een toernee langs di verse Nederlandse theaters. Orga nisator Van 't Wout: „De animo hiervoor bij zaaleigenaren is groot. Blijkbaar heeft men intussen veel vertrouwen in het niveau van onze deelnemers. Dat is tekenend voor het gegroeide aanzien van het festival." Wat inmiddels ook blijkt uit het feit dat de Postbank het festival heeft geadopteerd. Sterke win naars zijn eveneens van belang voor de reputatie. Zo staat de win naar van vorig jaar, Maarten van Roozendaal, nu een week lang in het bekende Amsterdamse thea ter De Kleine Komedie. Klif 12 profiteert mee van deze ontwikkeling, want al vroegtijdig maakt onbekend talent kennis met het Hoornder theater. Het plezieri ge verblijf, dat zij mede namens de sponsors Nauta Boek, ABC De sign, De Ark, NBC en Klif 23 op het eiland hebben, zullen zij zich later ongetwijfeld herinneren. Van 't Wout: „Het voordeel is dat de deelnemers hier een echt team gaan vormen. Zodra de laatste boot is vertrokken zijn we op el kaar aangewezen, heerlijk. Daar naast is de betrokkenheid van het Klif-personeel groot. Door hun eigen podiumervaring weten die mensen wat er in de deelnemers om gaat." Met een tuigpaard meedoen tus sen rijpaarden houdt een zeker ri sico in. Het dier is qua bouw niet zo geschikt voor dressuur onder het zadel. De prestatie van Mar- jon van der Feen met de ruin Al- bert, die de klasse Z dicht zijn genaderd, liegt er dan ook niet om. Zondag werd ze twee keer eerste in de M2, met in beide proeven een winstpunt. Voor nieuwkomer Petra Dijker werd de dag ook een succes. Na een verdienstelijk debuut tijdens de kerstbokaalwedstrijden reed ze in haar eerste officiële optreden twee eerste prijzen en één winst punt bij elkaar. Miriam Cnossen promoveerde met Regina van de L2 naar de M. UITSLAGEN: paarden B 2x le Petra Dijker-Zaffiro 125 en 117 pt. 2. Harma Eilander-lwan 121 pt paarden L: 1. Diana Kuip-Fahran 130 pt, 2. Marion van der Feen-Zita 128 pt Tessa de Graaff-Her Highness 120 pt. paarden L2: 1. Marcus Kuip-Spargo 127 pt. tweede proef 1. Tessa de Graaff-Her Highness 122 pt. 2 Diana Kuip-Fahran 121 pt. paarden M: 1 Bea Dekker-Flair 118 pt. paarden M2: 2x 1e Marjon van der Feen- Albert 120 en 120 pt. pony's B I.Meria Zegel-Jacob 118 pt. 1 Björn Witkamp-Genista 113 pt. 1. Anne- mieke Bouthoorn-Spetter 123 pt, 2. Erica Sieling-Djowi 120 pt. 1. Lilian Malschaert- Fury 123 pt. 2. Christina Beuving-Rocket 121 pt. pony's L: 1. Marieke van Rossum- Hypos 117 pt. 1. Jetteke Zoetelief-Emil 128 pt 2 Marieke Bakker-Jesper 124 pt 3. Jantien van Beurden-Muis 124 pt.po ny's L2: 2x 1e. Miriam Cnossen-Regma 120 pt. en 122 pt. 2. Eva van der Linde- Patricia 114 pt. tweede proef 2. Marieke Bakker-Jesper 117 pt. pony's M: 1. Sanne Lampers-Marron 116 pt. Vandalisme Een 27-jarige Oude schilder die zijn auto aan de Jon kerstraat in Den Burg had geparkeerd, ontdektedat vandalen over de hele linkerzijde van de mo torkap een kras hadden gemaakt. De schade bedraagt ƒ1.000,-. De kinderen van de B.S.O. (buiten schoolse opvang) in Den Burg maakten vorige week op een speelse manier kennis met diver se onderdelen van de Afrikaanse cultuur. Met zelfgemaakte trom meltjes, verhalen, poppekast en exotische hapjes werden de kin deren bezig gehouden. De laatste Afrikaanse dag werd afgesloten met een meeslepend muziek en dans festijn met échte Afrikaanse trommels. Rob Valkenburg en Janka van de Brink gaven een de monstratie en één jongetje had z'n eigen drumstel van huis mee genomen. Kinderen en leidsters dansten vrijdagmiddag uitbundig met elkaar en waanden zich even in het land van de Lion King. Stagaire Els Bergman kreeg van haar opleiding in Alkmaar de op dracht een „inter-culturele" week te organiseren. Uit een persoonlij ke interesse koos ze meteen voor Afrika. Verhalen van een oom die op missiepost in Afrika werkte in trigeerden haar al op jonge leeftijd. Ze danste met veel plezier op Afri kaanse muziek met dansgroep Soulou Manani. Met enthousiasme pakte ze het stage-project breed op. Per dag or ganiseerde ze een aantal aktivitei- ten, zowel voor de peutergroep als de oudere kinderen. De grote we reldbol werd ter introductie beke ken om te zien waar de kinderen wonen en om te kijken hoe groot Afrika is. Poppekast De kinderen kregen foto's te zien van het alledaagse dorpsleven in Kameroen. Els maakte een bijzon dere poppekast met als hoofdfi guur een Afrikaanse moeder met een kindje op haar rug. Vangf die Dinsdag 17 januari In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Baby's Day out" en om 21.00 uur „Farewell to my Concubine". De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het jaarverslag van de GGD, ver zoek van de Stichting Kinder centra mbt tot gehandicapte kinderen, verzoek ANBO mbt meldpunt en kruiswerk, ver hoging van de stichtings- kosten van de Vrije School, subsidie voor Texelse Boys, de OV-jaarkaart en de medische post De Koog. In d'Ouwe ULO wordt een bi bliotheekavond gehouden van de Historische Vereniging Texel. Alleen toegankelijk voor leden; 20.00 uur. In schapenboerderij De Noordkroon wordt een „wola vond" gehouden van 20.00 tot 22.00 uur. De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton een veilig ver- keersavond; 20.00 uur. Woensdag 18 januari In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De Leeu wekoning", om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.00 uur „Farewell to my Concubine". De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid heeft om 16.00 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over detailhandel op bedrijventerreinen, uitbrei ding van kamperen bij de boer en verplaatsing van het jut- tersmuseum naar „Flora". Na de pauze (18.00 tot 18.45 uur) worden de besprekingen voortgezet. Leerlingen van de Texelse mu ziekschool verzorgen in d'Ou we ULO een voorspeeluur: piano, gitaar, cello, sax en dwarsfluit. Aanvang 19.15 uur. Publiek is welkom. De Texelse hondenclub heeft in de kantine van VV Texel '94 („Kletskeet") een bijeen komst, ook toegankelijk voor niet-leden. Om 20.00 uur in formatie over en inschrijving voor de nieuwe cursussen. Om 21.00 uur lezing door An neke Meester van Dierenasiel 't Schutshok uit Den Helder. Donderdag 19 januari In Cinema Texel draait om 17.00 en 21.15 uur „Junior". De raadscommissie voor fi nancieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare ver gadering in het raadhuis. Gesproken wordt onder ande re over de jaarcijfers van de jachthaven, de gecombineer de belastingaanslag over 1995, de hogere stichtings- kosten van de Vrije School en de automatisering. In EcoMare begint om 20.00 uur een lezing door de ver maarde plantkundige prof Vic tor Westhoff over c(e veranderingen in de natuurlij ke plantengroei op Texel sinds de tijd van Thijsse. leder is welkom. Entree f5,- inclusief koffie of thee. Vrijdag 20 januari In Cinema Texel draait om 17.00 en 21.00 uur „Junior". In de Vrije School aan de Gasthuisstraat wordt om 20.00 uur een informatiea vond gehouden over het vrije school-onderwijs. leder is welkom. Texelse Boys houdt de laatste vergadering, aanvang 20.00 uur in de kantine van SV Texel. Belangrijkste punt: in formatie over de fusie. Hoogwater te Oudeschild Di. 17 8.30 wn 21.00 u. Wo. 18 9.10 en 21.40 u. Do. 19 9.40 en 22.15 u. Vr. 20 9.54 en 22.56 u. Za. 21 10.14 en 23.14 u. Zo. 22 10.54 en 23.45 u. Ma. 23 11.35 u. Di. 24 0.24 en 11.47 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 22 ja nuari op om 8.34 en en gaat onder om 17.07 u. 24 januari laatste kwartier; 25 januari doodtij. :dh uilt tanc ëxe iudt eg; unc :led ens tele' Jeu vac lat unu ian: /eat 3ns ilpl, Dap bod en. ie je /erl ID\ 'la, »ei; lui iet 3er ge^ Je Je 5er A/O 10L :ict Kinderen maakten kennis met de Afrikaanse cultuur. iFolo March Hoijnen) veilige plek vertelt het kindje over het dage lijks leven in een dorp in Zimbabwe. In de poppekast maak te Els een meterslang gordijn, be schilderd met dorpstaferelen. Het uitgangspunt was een uitgave van het Tropeninstituut „Op mijn moe ders rug". ,,Eén plekje zal ik nooit vergeten; waar ik het lekkerst heb gezeten; achterop mijn moeders rug wiegde ik heen en dan weer terug" Poppen In Marokko gaan de kinderen niet te Sinte Maarten. Daar maken ze éen keer per jaar poppen op een bezemsteel en trekken daarmee langs de huizen. Een traditioneel Marokkaans feest. Met kleurige lapjes werden deze „stokpoppen" in het klein nagemaakt. De verkleedpartij in Afrikaanse kleding die daarna volgde viel zeer in de smaak evenals de Tanzani- aanse koekjes. Deze aktiviteit was voor de 4 tot 12 jarigen die aldus uitgedost met de stokpoppen on der de arm een bezoek brachten aan de peuterafdeling en de ba by's van het kinderdagverblijf. Verder kregen de kinderen vertel lingen te horen van de spin Anan- si. Verhalen die in de slaventijd ontstaan zijn. De hele week werd af en toe geluisterd naar Afrikaan se muziek en vrijdagmiddag maak ten ze échte trommeltjes. Op een vindingrijke manier werden bloem potten beschilderd met Afrikaanse motieven en bespannen met een rubber vel, geknipt uit oude bin nenbanden. Dat de Afrikaanse week indruk maakte bewees de zevenjarige Jasper. Na een bezoek aan het toi let vroeg hij zich af wéér Afrikaan se mensen plassen. „Ze hebben géén W.C., dét heb ik wel gezien!" Wil de Leeuw Sil Boon krijgt toch de vergunnin gen die de provincie en het Mini sterie van Verkeer en Waterstaat eisen voor de haven die hij bij De Cocksdorp heeft gebouwd. Tij dens de aanleg van de 50 meter lange dam vorig jaar verrastte een opsporingsambtenaar de reder met de mededeling dat hij daar voor de benodigde vergunningen niet had. Boon moest de bouw tij delijk stilleggen. Boon heeft de haven nodig voor zijn schip De Vriendschap waar mee hij een veerdienst naar Vlie land onderhoud. Na toestemming van het waterschap en de ge meente meende de reder zonder problemen met de aanleg te kun nen beginnen. Toen het werk flink was gevorderd, kreeg hij van een opsporingsambtenaar echter te verstaan dat het tegendeel het ge val was. Voor het storten van méér dan 50 kubieke meter puin in zee is een vergunning nodig. Bo- Op woensdag 25 januari begint weer een cursus „werken met klei" van Nesrin During. De cursus behandelt verschillende technie ken van handvormen, glazuur be reiden en het bouwen van en stoken met een eenvoudige hout oven. De cursus omvat 10 lessen, op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur en vindt plaats in het Vrije School in Den Burg. Kosten inclusief materiaal: f 125,-. Voor in lichtingen en opgave: Nesrin Du ring, tel. 18879. vendien zou tussen het puin wel eens verf of andere chemische af valstoffen kunnen zitten, zo vrees de de provincie. Een en ander leidde ertoe dat Boon de aanleg moest staken. Dat kwam slecht uit, want het stormseizoen nader de en vanaf september staat het waterschap buitendijkse werk zaamheden niet toe. De reder vond een gewillig oor bij wethou der Schilling (milieu), die tijdens overleg met de opsporingsambte naar, de Officier van Justitie, de provincie en Rijkswaterstaat het gedaan kreeg dat Boon de werk zaamheden vooruitlopend op de Het neusje van de zalm van de Texelse melkveestapel treedt woensdag in de ring van manege Akenburg. Daar houden de vijf ge zamenlijke veeteeltstudieclubs vanaf 14.00 uur hun jaarlijkse win- terveeshow. De dieren zijn ver deeld in drie categorieën. De selectiecommissie heeft veertig hoogwaardige koeien aangewezen voor dit evenement. Een landelijke jury bepaalt uiteindelijk welke de kampioen en de reserve-kampioen worden. Vooral de uier, voor de boer het belangrijkste deel van de koe, wordt met kritische ogen be keken. De mooiste en meest doel matige valt de hoogste eer te beurt. Slager Goënga uit Den Hoorn stelt voor de algemeen kampioen alvast een vleesschotel beschikbaar. vergunning wél mocht afronden. ^®e Inspectie door de provincie heeft:)® inmiddels uitgewezen dat zich irc® de dam geen vervuilende af valstoffen bevinden. „De dam is3P gekeurd en hartstikke milieuvrien-3n delijk", besluit Boon. Overigens is1'0' het nog mogelijk tot 17 februariJ® bezwaar in te dienen tegen de aanleg. 3-( Wim Loning geeft maandagavond I in de Thijsseschool tekst en uitleg over determinatie van schelpen."" De lezing is de eerste in een serie van drie natuuravonden door het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN). Belangstel lenden moeten erop rekenen dat ze actief worden betrokken bij het vaststellen van de soorteigen schappen van schelpen. Peter Ampt verzorgt op 6 februari een avond over bomen in de winter. Op 20 februari vertelt Cees Swen- nen in EcoMare over vogels op het wad. De avonden beginnen steeds om 20.00 uur en zijn voor ieder een toegankelijk. Marieke Mast is begin januari in Rotterdam geslaagd voor het exa men van de Thomas More Pabo. Ze is nu werkzaam als docente van groep 7/8 aan de St. Lucas- school te Rotterdam. (ADVERTENTIE) Wilt u verzekerd zijn van een gezonde bruine kleur, de hele winter door? Kies dan voor één van de zonnehemels van Philips. Die staan voor een prettige, veilige manier van bruinen en zijn uiterst comfortabel De aanschaf van een Philips zonnehemel is nu extra aantrekkelijk. Want tijdelijk verrassen wij u bij drie types zonnehemels fmet een prachtig Philips-kado*. Gratis! Ga snel naar uw Philips dealer en haal de zon in huis. Gram Philips draadloze telefoon (TD 9241) r.w.v. f 349,- bij de Philips HPA-aonnehcmel H B 851winkelprijs f 2.599.-. of dc helft van de winkelwaarde in contanten. Gratit Philips portable CD-spelcr (AZ 6821) HPA Gratis Philips portable digitale stereo-radio/ f 299.- bi| de Philips HPA-ionnehemel cavsettcspelcr (AQ 6529) t.w.v. f 179 - bij dc HB 812, winkelprijs f 1.899-- Philips zonnehemel HB 5-10. winkelprijs f999.-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2