Cjroen ^wartxjexels het 68 nieuwe woningen in Jan Dirksoord Commissie aarzelend eens met verhuizing Gamma N Illegale gokkasten in drie horecazaken Grondprijs en leegloop struikelblok K:-WM ummer -Qorszel BLAAM Woonruimte bij fruitkwekerij onbewoonbaar IN DIT w Texelse buschauffeurs niet in staking 2 sh Erfkamperen vrijwel zeker naar acht tenten 5 w Melkveestapel pronkt op wintershow 7 w SES-onderzoekers maken huiswerk opnieuw 7 w Heineken koop Spanjer's drankengroothandel 8 Texelaars in DB waterschap Rugletsel na voorrangsfout Daar bij die molen Onder de Pomp OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10952 VRIJDAG 20 JANUARI 1995 Jitgave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. idvertenties/abonnementen telefoon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon (02220) - 15639 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, I N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52.45 per half jaar; Los f1,45 De Woningstichting Texel is van plan de 34 bejaardenwo ningen van Jan Dirksoord in Den Burg te slopen en te ver vangen door een complex van 68 nieuwe huizen. Als alles volgens verwachting verloopt, kan eind dit jaar of begin volgend jaar met de uitvoering worden begonnen. Het complex doet sterk denken aan de recentelijk tot stand geko men seniorenwoningen aan de Gasthuisstraat. In Jan Dirksoord komen vier blokken van een soort gelijk ontwerp, dus elk blok voor zien van een „toren" in de vorm van een extra hoge woning. De kappen zullen iets anders worden uitgevoerd waardoor langs de hui zen een overdekte galerij ontstaat. In het plan zijn 58 parkeerplaatsen opgenomen. Te koop Aangezien er geen subsidiemoge lijkheden van betekenis meer zijn, worden het vrije sectorhuizen. Om I de huurwoningen binnen het com- plex betaalbaar te houden zullen 17 van de 68 woningen worden verkocht. „Eigenlijk zou de helft verkocht moeten worden om de zaak financieel sluitend te krijgen, maar daarvan hebben we afge zien. Door er eigen geld in te stop pen en met enkele bijdragen die we misschien toch krijgen, lukt het ook", aldus directeur Hans Wendrich van de Woningstichting. De huidige uit de jaren vijftig date rende woningen van Jan Dirks- zoord passen niet meer in deze tijd. Totale vervanging door een complex met een totaal andere structuur lag voor de hand temeer daar op deze wijze een flink aantal huizen extra kan worden ge bouwd. Voor architektenburo Jan Visser was het nu ook mogelijk om in het ontwerp rekening te houden met toekomstige aanpas singen voor minder validen: brede deuren, geen drempels en ruimte genoeg om te kunnen manoevre- ren met een rolstoel. Liften zullen de woningen op de bovenverdie pingen makkelijk bereikbaar ma ken. Zorg Het komt goed uit dat het com plex is gesitueerd op een steen worp afstand van De Gollards. Zodat vanuit dit tehuis „zorg" kan worden verleend aan de bewo ners. Gesprekken daarover zijn gaande. Het idee is dat de zorg verstrekkers gebruik maken van een overdekte route die vanaf de Gollards langs de woningen voert. De Jonkerstraat is daarbij een bar rière, tenzij deze straat plaatselijk wordt gesloten voor autoverkeer. Het worden in beginsel allemaal driekamerwoningen. De bovenwo ningen krijgen er in de kap mis schien een extra vertrek bij, als logeerkamer of bergruimte. Niet alle huizen zijn identiek. Acht zijn iets ruimer opgezet en nog groter zijn de vier torenwoningen. De ge wone huizen zullen iets meer dan f650,- huur per maand moeten op brengen. Dat is een paar honderd gulden meer dan de Jan Dirksoord-bewoners nu betalen, maar daar staat dan ook veel com fort tegenover. Alle huidige bewo ners zullen deze huur kunnen opbrengen, zij het soms met huur subsidie, meent Wendrich. Journalisten zijn dom, luiste ren niet en zetten de zaak al tijd naar hun hand. Verdomd als het niet waar is! Brand punt wil sensatie en ziet het liefst de hele TESO-vloot kap seizen en nou is er weer eens zo'n dom blondje van Het Pa rool, dat er behagen in schept het vuur in de onderwijswe reld op Texel lekker op te sto ken. School failliet, leer krachten overspannen, in de WW, WAO of nog veel erger. Achthonderdenvijftig leerlin gen dagelijks met die rampen- boot heen en weer. Maak ons lullige eilandje toch meteen vast aan de rest van Neder land en alle problemen zijn op gelost. Je zou het bijna geloven. Die Amsterdamse journaliste heeft wel degelijk een goed genuanceerd ver haal geschreven over de OSG. Daarom kun je je nauwlijks voorstellen dat het citaat aan het eind van het gewraakte artikel niet zou kloppen. Ja, uit z'n context gehaald! Zo weet ik er nog wel een stuk of drie. Belangrijk zijn, geïnter viewd worden, dat telt en dan met achteraf doen of er niets aan de hand is. Wacht eens even! Hier is sprake van een uiterst slimme tactiek. Zorg voor herrie in de tent en vestig keihard de aandacht op de nij pende situatie bij ons voort gezet onderwijs. Braam bedankt. Fantastisch man, wat jammer dat het net Ouwe Sund is geweest. Jou treft geen enkele blaam... Horszei Containers De bouw zal worden uitgevoerd in twee op elkaar aansluitende fa sen. Eerst worden 17 huizen gesloopt en door 34 nieuwe ver vangen, daarna wordt op dezelfde manier de rest aangepakt. Op de ze wijze hoeft slechts de helft van de bewoners tijdens de bouw te worden ondergebracht in woon- containers, die op hetzelfde bouw terrein worden neergezet. In het huidige Jan Dirksoord zitten enke le mensen die zo jong zijn dat ze niet tot de „senioren" kunnen worden gerekend. Het is niet de bedoeling dat zij een woning krij gen in het nieuwe complex zodat voor hen elders een huis moet worden gevonden. De bewoners hebben onlangs ken nis genomen van de plannen tij dens een bijeenkomst in de Gollards en reageerden over het alqemeen positief. Enthousiast Het huidige Jan Dirksoord, gezien vanaf de hoogste verdieping van het naburige Gollards verzorgingstehuis Als alles volgens plan toonde zich woensdagavond de verloopt gaat de hele wijk eind dit jaar of begin volgend jaar tegen de grond om plaats te maken voor het nieuwe woonzorgcomplex. raadscommissie voor ruimtelijk en Lees verder pagina 5 Jaap Dros ziet af van hoger be roep, nu hij de rechtzaak over de perikelen rond de woning bij zijn fruitkwekerij heeft verloren. Wet houder Schilling verzekerde de le den van de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid woensdag dat de woonruimte on der supervisie van het hoofd van bouw en woningtoezicht onbe woonbaar wordt gemaakt, zodat er ook niet stiekum in kan worden verbleven. „We zullen echt niets gedogen. Maar Dros heeft inmid dels wel eieren voor zijn geld geko zen", aldus de wethouder. Op aandringen van Jan Koolhof (CDA) beloofde Schilling dat over een half jaar zal worden gecontro leerd of toch niet in de schuur wordt gewoond. Agrarisch mag Dros zijn bedrijf uiteraard wel ver der ontwikkelen. Maquette van het nieuwe Jan Dirksoord: 68 woningen ongeveer volgens het model van de seniorenwoningen aan de Gasthuisstraat. Aanvankelijk aarzelend, maar allengs meer overtuigd sprak de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid zich woensdag uit over de ontwikkeling van detailhandel op be drijventerreinen. ledereen was het erover eens dat er een duidelijke regeling moet komen, maar waterdichte om schrijvingen van wat wel en niet mag zijn moeilijk te formu leren. Detailhandel op bedrijventerreinen wordt op Texel al dan niet legaal bedreven. Om een eind te maken aan sluipende situaties, omdat de gemeente steeds vaker verzoeken krijgt voor een vrijstelling en om dat Rab de Gamma-bouwmarkt wil verplaatsen naar Den Burg, was de tijd rijp voor heroverwe ging van de bestaande regeling. Texel heeft vijf bedrijventerreinen en één industrieterrein. Dat laatste is bij Oudeschild. Wethouder Schilling gaf aan het begin van de discussie aan dat het college eerst de mening van de commissie wil peilen en dan een eigen standpunt bepaalt. Pas daar na wordt over de zaak overleg ge voerd met het Texels Verbond van Ondernemers. Leegloop Omdat de grondprijs op bedrijven terreinen duidelijk lager is dan in dorpscentra is Jaap Vlaming (Groen Links) bang dat bij legalise ring een leegloop plaatsvindt. „Al denk ik niet dat het winkelende publiek uit het centrum verdwijnt als de Aldi naar het bedrijventer rein vertrekt." Ook Jan Koolhof (CDA) noemde de grondprijs een vorm van oneerlijke concurrentie. Vlaming wil een duidelijke rege ling, zodat bedrijven die al op zo'n terrein zijn gevestigd niet steeds weer nieuwe, scherpere milieu- eisen krijgen voorgeschoteld. Ver der wil hij dat winkels op bedrij venterreinen eigen parkeer gelegenheid hebben. Legalisering Texels Belang heeft geen moeite met kleinschalige verkoop van goederen op bedrijventerreinen. Dick Drijver: „Dat gebeurt toch al. dus dat kunnen we beter legalise ren." Via een vrijstellingsregeling kan worden toegestaan dat een aparte verkoopruimte voor spullen wordt gemaakt. Ook daar heeft de partij weinig problemen mee. „Maar de verhuizing van Gamma is een ander verhaal. Daardoor zou de levendigheid van een dorpscen trum op de tocht komen. Neem nou De Koog. Iedere ondernemer daar betreurt het vertrek van de supermarkt uit de Dorpsstraat." Dirk Terpstra (PvdA) wees erop dat er al een sluipende ontwikke ling plaatsvindt. „Het gaat erom dat we nieuwe ontwikkelingen in de hand kunnen houden. Hoe gaat u dat controleren?'' Hij noemde le vendige dorpskernen noodzakelijk voor een toeristische gemeente. De VVD is tegen detailhandel op bedrijventerreinen, in verband met /V Weinig bezwaren tegen verplaatsing van Gamma (Foto Tessa de Graetll Drie exploitanten van zogenaam de laagdrempelige horecazaken die toch gokautomaten in hun zaak hadden, moeten deze op straffe van een boete binnen twee weken verwijderen. De overtreding kwam aan het licht tijdens een politiecontrole. Verder bleek dat op Texel de grens om gokautomaten in zaken te verbie den hoger ligt dan in Den Helder. De gemeente adviseert om die grens te verlagen en wil nog hooguit één gokhal toestaan op Texel. Om de gokverslaving terug te drin gen besloot de gemeente enkele jaren geleden het speelautoma- tenbeleid aan te scherpen. Omdat in snackbars, dorpshuizen, sport kantines en andere laagdrempeli ge inrichtinge de kans groot is dat met name jongeren worden aan getrokken door gelduitkerende kansspelautomaten, werden gok kasten daar niet langer geduld, maar mochten er hooguit flipper- Wim Grisnigt (gebouwd) en Ge rard Schraag (ongebouwd) zijn vo rige week gekozen in het dagelijks bestuur van waterschap Hollands kroon. Het DB bestaat uit zes personen. de lage grondprijs en de leegloop van winkelcentra. Erna Eelman vindt verkeersdrukte in de dorps- Lees verder pagina 5 Een 16-jarige Texelse bromfietster moest woensdagmiddag na ee nongeval op de kruising Ooste- renderweg/Laagwaalderweg met rugletsel naar het Gemini zieken huis worden overgebracht. Het meisje reed op het fietspad langs de Oosterenderweg, toen ze op de kruising van een 31-jarige Texelse automobilist die vanaf de Laagwaalderweg kwam geen voorrang kreeg. De auto raakte licht beschadigd, het frame van de brommer werd ontzet. TUssen dijk en duinenrij door Klaas Bonne Met de transportfiets langs de vloedlijn Dèt was de jutter van weleer Maar de tijden zijn veranderd En je ziet ze haast niet meer Hij kreeg twee kwartjes voor een teerblaas Bij Jaap van Kosse of Harm Spigt En worstelde met de gedachte Of hij misschien was opgelicht Maar zodra de wind uit 't westen waaide Zag je hem weer op het strand En hij voelde zich al gauw tevreden Met een schrootje of een mand Maar de generatie jutters Die in vaders voetspoor denkt te gaan Strooit nu pekel in de wonden Die door tweedracht zijn ontstaan Ze dreigen alles weg te halen Wat als het hunrje wordt beschouwd Wat mede door de kist van Ellen In Oudeschild is opgebouwd En zo haalt ons mooie eiland Weer eens negatief de krant Of ligt ergens tussen 't wrakhout Nog wat redelijk verstand? Want we leefden toch tevreden Met hetgeen d$ zee ons gaf Als de ouwe jutter het zou weten Zou hij zich keren in zijn graf (ADVERTENTIE) kasten of andere behendig- heidspelen staan. De gemeente Den Helder hanteert inzake laagdrempelige- en hoog drempelige zaken echter strenger normen dan op Texel. Restaurants (hoogdrempelig), die een afhaal- gedeelte (laagdrempelig) hebben, worden er door de samenhang volledig als laagdrempelig be schouwd. In dergelijke zaken in Den Helder zijn gokautomaten ta boe. Om de controle voor de regio politie beter op elkaar te laten aansluiten en wegens de eenheid, overweegt de gemeente om de zelfde regels voortaan ook op Texel toe te passen. Voor zover be kendstaan er in een stuk of vijf van dergelijke bedrijven op het eiland kansspelautomaten. B en w zijn verder van plan de speelautomatenverordening zoda nig te wijzigen dat in plaats van twee voortaan één gokautomaten- hal open mag zijn. Vorig jaar sloot de gokhal aan de Groeneplaats de deuren. Hew jee 't ok hoord? De Rabo bank het 'n newt logo een sonne- wieser. Jajet, ze wille meer bee de tied weze, maar nou stane ze de hele dag op theetjestied. Je moet gewoon bij Hielke zijn NACHTKIJKERS afkomstig van Russische tanks. Bij roetnacht kunt u op 150 meter de grassprieten tellen, zeer gesóhikt om op de Kot ter te gebruiken, zie je die Engelsen tenminste komen. Kom langs Brink 6/ postkantoor De Koog. Tel. 02220-27027, Fax 17482 168 uur p./week. 24 uur per dag 06.52817378. Je moet gewoon bij Hielke zijn.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1