Commissie twist over meer tenten op erf Normaalverschijnsel voor tijd van het jaar O O Ook olievogels op Texel gestrand CL LU 0. carmoon Ontwikkelingsplan gewest met vier jaar verlengd schrijf ons uw herinneringen aan de oorlog TEXELSE g COURANT Jan Dirksoord Snelle rijders op het Bolwerk Spiegels vernield HRNDIGE OONGEMS apphs fou rt RJlü MU5E HORECtt MUSEUM Museum (Pom) weg is vrij Horszei steekt 250 keer.... Foldertjes met verkeersregels Fiets gestolen Verhuizing Gamma VRIJDAG 20 JANUARI 1995 Ikls er geen bezwaren komen en als de provincie er geen Itokje voor steekt zullen de komende zomer maximaal acht pnten of vergelijkbare andere kampeereenheden op agrari- fche erven mogen staan. De raadscommissie voor ruimte- jk en huisvestingsbeleid toonde zich daarover woensdag chter zeer verdeeld. e tegenstanders wisten dat ze aa' reinig kans hadden, maar lieten 13s ch toch horen. Jaap Vlaming van -roen Links vond de bijverdienste ie het erfkamperen betekent, larginaal en meende dat de boe- jn er alleen maar kwetsbaarder oor worden. Ook keerde hij zich jgen inpandige recreatieapparte- tenten op boerderijen, die b en w i een later stadium mogelijk wil- in maken. Spijt >irk Terpstra (PvdA) zag het erf- amperen niet als aanvaardbare ïmedie tegen teruglopende boe- aninkomens. ,,Je kunt hun be- taan alleen maar wat rekken. Dit i niet de manier". Terpstra betuig- VERVOLG VAN PAGINA 1 luisvestingsbeleid. Directeur /Vendrich van de Woningstichting rn Jan Visser van het gelijknamige irchitektenburo gaven daar toe- ichting aan de hand van een kleu- ige maquette. Positief Jammer is alleen dat bij de realise- ing geen gebruik gemaakt kan worden van de financiële regelin gen die golden voor de woningen Jie verrijzen op de plaats van de voormalige huishoudschool en andbouwschool. Uit wat ambte- ïaar Jan Commijs hierover vertel- Je, viel echter af te leiden dat er nisschien toch nog potjes zijn waaruit in dit geval kan worden jeput. Ook is nog niet zeker of de 34 extra woningen die het plan jplevert, buiten het aan Texel toe gestane volume kunnen worden jehouden. Het nieuwbouwplan wijkt af van wt bestemmingsplan en er is dus aen artikel 19-procedure nodig om iet te kunnen realiseren. Het daar- yoor benodigde voorbereidings- oesluit van de gemeenteraad is geen probleem, zo bleek woens dag uit reacties van de commissie leden. Meerdere commissieleden waren wel benieuwd hoe de zorg verlening in het complex zich in de praktijk zal voltrekken. Commis- sielid Dirk Terpstra (PvdA) was en- thousiast maar betreurde dat hij rijkelijk laat met het plan werd ge confronteerd. Het was pas die ochtend aan de commissieleden toegezonden. Hij hoopt dat de twee lindebomen die nu in Jan Dirksoord staan, gespaard kunnen worden. Wat dat betreft had hij slechte ervaringen. Als gevolg van de nieuwbouw op de plëk van de voormalige huishoudschool is daar een fraaie rode meidoorn „ge mold". Jan Koolhof (CDA) maakte voorbehoud. Hij stemt pas in als vast staat dat uitvoering van het plan geen bedreiging is voor de toekomst van verzorgingste- huis Sint Jan. de er zijn spijt over dat zijn fractie destijds wel accoord is gegaan met maximaal vijf eenheden. „Het is een sluipend proces. Het gaat steeds door. Straks hebben we hier ook Zeeuwse toestanden". Vooral nu de mogelijkheden wor den verruimd zullen meer boeren kampeerders willen hebben, „Hoe aantrekkelijker het wordt, hoe har der je door je slaapplaatsen vliegt". Dick Drijver van Texels Belang had geen probleem met acht eenhe den, niet alleen in het belang van sommige boeren waarvoor het toelaten van kampeerders echt wel soelaas biedt wat het inkomen betreft, maar ook omdat er vraag is naar deze recreatievorm. Hij vroeg wel om scherpere controle zodat er ook niet méér dan acht tenten op de erven komen. Ook Jan Koolhof (CDA) meende dat het erfkamperen wel degelijk een welkome inkomensaanvulling betekent. De boeren kunnen het zo langer uithouden. Hij wilde ech ter dat niet wordt gewacht met Het Bolwerk (de weg langs de waddendijk) in Oudeschild nodigt uit tot hard rijden. Toch is het be bouwde kom met een maximum van 50 kilometer. Wie zich daar niets van aantrekt riskeert een fikse boete. Twintig weggebruikers komen daar binnenkort achter. De politie hield woensdag op het Bolwerk ongemerkt een snelheidscontrole tussen 11.30 en 12.45 uur. In die korte tijd werd bij 52 voertuigen de snelheid gemeten en werden 20 overtreders „visueel" vastge legd. De snelste reed 111 km per uur. De politie kreeg drie aangiften van vernieling van autospiegels. Maan dagochtend vroeg werden op de Loodssingel in Oudeschild bij twee auto's de spiegels kapot gemaakt. In één geval bedroeg de schade f200,-. Omstreeks dezelfde tijd ge beurde iets dergelijks op het Schil derend, waarbij de hele spiegelkast werd stukgeslagen; schade f400,-. het mogelijk maken van inpandige appartementen op boerderijen (in plaats van kamperen). Hij vreesde dat het er anders niet meer van komt omdat de slaapplaatsen dan op zijn. Erna Eelman was tegen. Ze vond het niet juist dat b en w willen wachten met de inpandige appar tementen. Als dat wel direct mo gelijk wordt gemaakt, kost dat minder slaapplaatsen en is er meer kans dat categorieën logies- verstrekkers die uitbreiding nodig hebben (zoals kleine logies- verstrekkers en exploitanten van groepsverblijven) geholpen kun nen worden. Geen voorwaarden Het verbaasde Erna Eelman dat b en w geen enkele voorwaarde stellen aan het kamperen bij de boer. Als er straks 24 recreanten op boerenerven kunnen verblijven is het belangrijk dat bijv. eisen worden gesteld wat betreft sani taire voorzieningen. De kwaliteit van de Texelse recreatie is in het geding. Erna Eelman zag het verruimde erfkamperen als bedreiging voor de andere logiesverstrekkers en wilde geen beslissing voordat het recreatiebasisplan is geëvalueerd. Het had haar geërgerd dat de af gelopen zomer op tal van erven veel meer tenten stonden dan was toegestaan. Ze had daarom geen enkel vertrouwen in controle en evenmin in sancties. Pieter de Groot van D66 zag het erfkamperen als slechte oplossing voor de boerenproblematiek en sprak van salami-tactiek en hap snap-beleid. Hij erkende wel (me de op grond van de Teso-enquete en het sociaal-economisch onder zoek) dat het erfkamperen in een behoefte voorziet en dat door het vergroten van de kampeermoge- lijkheden aldaar het huidige „te kort" aan kampeergelegenheid op Texel enigszins wordt gecompen seerd. Hij wilde daarover echter pas debatteren als het recreatie basisplan aan de orde komt en nu nergens op vooruitlopen. Wethouder Daan Schilling vertelde dat de boeren meer vragen om tenten dan om appartementen. Volgens de wethouder konden die appartementen daarom nog wel even wachten. Koolhof: „Best, als er dan straks maar wel slaapplaat sen voor beschikbaar zijn!" tfÜUbï wj" r-i i i r r- i i jv bEXnwum L0DE-UCHIH6B Ml H UITóPkPKER pllTIIM OÜW6-HÜK MUSEUM dLOPMBüL SiJAf qfeVKHnGU"" VRV)W"'M ^5 Het televisiejournaal stond er weer bol van: honderden met olie besmeurde vogels werden aange troffen op de Waddeneilanden. Wegens de westelijke windrich ting bleven Texel en Vlieland enigszins gevrijwaard, maar toch zijn bij Ecomare sinds 1 januari zeventig olieslachtoffers binnen gebracht. „Tot nu toe was deze winter opval lend rustig", verklaart EcoMare- medewerker Peter Bielars. Olievo gels vormen in deze tijd van het jaar een normaal verschijnsel, hoe bizar dat ook moge klinken. In stormachtige perioden met weinig daglicht staan de controles op ille gale olielozingen noodgedwongen op een laag pitje. Veel schippers maken daar misbruik van. Van alle olie die door de scheep vaart in zee terecht komt is zo'n negentig procent moedwillig over boord gezet. Dat gebeurt bij het schoonspoelen van tanks of door het lozen van met olie verontrei nigd ballastwater. Afvoer van deze stoffen op legale wijze kost name lijk veel geld. Ongelukken met tankers zoals bij La Coruna in Spanje of de Britse Vandaag deelt de Horszei in de Texelse Courant zijn 250e steek uit. De column startte aanvankelijk in de weekendbijlage TC 3, maar verhuisde na het opheffen daar van naar de vrijdageditie van de krant. Dat de satirische stukjes meestal raak zijn, blijkt uit menig reactie. Maar dat hij ook wel eens mis prikt bleek tijdens Ouwe Sunder- klaas, toen de Horszei zelf flink op de hak werd genomen.... De redactie van de Texelse Cou rant wachtte de Horszei gisteren op met een presentje, toen hij zijn bijdr age kwam brengen. IFoto Harry do Graol) Voortzetting van de samenwer king tussen Texel en de kop van Noordholland in het Regionaal Ontwikkelingsplan (ROP) is de ko mende vier jaar veiliggesteld, nu een raadsmeerderheid zich daar over gisteravond positief heeft uitgelaten. In navolging van het rijk en de provincie zal de ge meente voor uitvoering van het ROP een bijdrage (ƒ13.000,-) per jaar beschikbaar stellen. Het college constateert dat Texel in de loop der jaren veelvoordeel heeft gehad bij het regionaal ont wikkelingsplan (ROP), zowel fi nancieel als maatschappelijk. In verschillende opzichten vervult het ROP een stimulerende taak voor bedrijvigheid, maar ook voor andere voorzieningen. Als voor beeld worden genoemd de be- drijfsbegeleiding door Business Creation Result/Stichting Onder nemen in de Kop. Texel nam qua aanvragen de tweede plaats in. Stimulering van personenvervoer, een structuurvisie zeehavens Noordkop, een actieplan voor de visserij en versterking van het Re gionale Opleidingscentrum zijn an dere verdiensten van het project. Texel profiteerde direct mee dank zij een subsidie voor de opzet van biologische bloembollenteelt (ƒ25.000,-), onderzoek her bestemming PEN-centrale (ƒ20.000,-), project vroegtijdige herkenning dementie (ƒ24.000,-) en onderzoek naar de publiekspre- sentatie van het Maritiem en Jut- tersmuseum (ƒ12.000,-). Daarmee komt de totale subsidie op ƒ81.000,-. Texel zelf droeg hieraan zelf in vier jaar ƒ52.000,- bij, waarmee het financiële voordeel voor het eiland op ƒ29.000,- uit komt. Als de voorloper op de ROP, de actie „Koppen bij elkaar" daar bij nog wordt opgeteld wordt het voordeel over zes jaar ƒ52.250,-. Maar ook zonder dat rekensom metje zou Texel de aansluiting bin nen het gewest moeten houden, oordeelde de voltallige commissie. Het eiland profiteert immers ook van positieve ontwikkelingen bin nen het gewest, schaarde men zich achter het voorstel. De ge meente houdt zich overigens aan bevolen voor nieuwe projecten die voor subsidie in aanmerking ko men. Enige uitzondering op de genoem de voordelen, vinden b en w het landschapsontwikkelingsplan van de ROP. Het college heeft het ge- westbestuur laten weten in plano logisch opzicht liever haar eigen koers te varen. „De Texelse situa tie is wezenlijk anders dan in de kop van Noordholland." Volgens Hans Roeper (PvdA) moest daar over echter niet al te krampachtig worden gedaan. Shetlandeilanden, veroorzaken slechts een fractie van de totale olieverontreiniging. De natuur heeft een sterk herstellend vermo gen. Bielars: „Het hangt van hoe veel heden af. Als olie is vermengd met water is het vaak binnen een dag vervlogen of opgelost. Grote hoeveelheden echter verstoren het evenwicht, zodat het niet wordt afgebroken en naar de bodem zakt." Vlekken midden op zee ver dwijnen vaak vanzelf in korte tijd. Zeker als het lichte olie betreft. De problemen worden pas echt groot als wordt geloosd in de buurt van plaatsen waar veel vogels zitten. Zeker als dat zware stookolie betreft. Infrarood De kustwacht heeft twee vliegtui gen waarmee wordt gezocht naar olievlekken. Verdachte zaken wor den gefotografeerd. Met behulp van infrarood apparatuur kan in beperkte mate ook 's nachts wor den gezocht. Maar alleen als het niet mistig is en het niet te hard waait. daders kunnen eigenlijk alleen worden bestraft als zij op heter- Wie een brom- of snorfiets huurt bij een Texels bedrijf, krijgt een foldertje met verkeersregels. Ge bleken is namelijk dat weinig mensen het verschil tussen een verplicht en een onverplicht fietspad weten. Snorfietsen en scootertjes zijn op Texel razend populair. Vooral toe risten die de vaak stevige wind vrezen, storten zich in de zomer massaal op de gemotoriseerde fietsen. Voor de verkeerswet vallen deze onder de bromfietsen. Dat bete kent dat ze gebruik móeten maken van paden die zijn aangegeven met een rond blauw bord met een witte fiets. Onverplichte fietspaden zijn aan gegeven met een rechthoekig bord, waarop met witte letters het woord „fietspad" staat. Bromfiet sers mogen daar alleen rijden met uitgeschakelde motor. Om overlast te voorkomen heeft de gemeente stapels foldertjes aan de verhuurbedrijven gegeven, in de hoop dat de toeristen er acht op slaan. daad worden betrapt of als een schip is gefotografeerd dat een duidelijk oliespoor nalaat. Als er wel een vlek wordt gevonden, maar er geen schip in de nabijheid is, is opsporing van de daders bij na niet te doen. Bielars: „Er varen zeker op de Noordzee ontzettend veel schepen. Ook aan de hand van monsters is hef dus ondoenlijk om uit te zoeken wie heeft ge loosd. Helemaal als een een soort olie betreft die ze allemaal gebrui ken." De kustwacht heeft het iets mak kelijker gekregen omdat de lo zingsnorm is aangescherpt. Anderhalf jaar geleden mocht een schip oliehoudend water lozen zo lang het oliegehalte maar niet uit kwam boven de 100 deeltjes per miljoen deeltjes water. Sinds juli 1993 mogen dat nog maar vijftien deeltjes zijn. Pas bij 45 deeltjes wordt een olievlek zichtbaar, dus iedere zichtbare oliestroom achter een schip duidt momenteel op een strafbaar feit. Verzwakt Van de zeventig op Texel aange troffen olieslachtoffers zijn er zo'n veertig gestorven. „Die waren té verzwakt", verklaart Bielars. Het betrof een paar zwarte zeeëenden, zeekoeten en alken. Op Texel zijn geen Jan van Genten aange troffen. De resterende dertig vogels wor den eerst een paar dagen met rust gelaten. „Ze zijn gestresst van het vangen en het vervoer." Daarna worden de dieren gewassen. Maar daardoor verdwijnt ook de water werende laag van hun veren, zo dat ze na het schoonmaken nog enige tijd nodig hebben om die op nieuw op te bouwen. Pas na een paar maanden kunnen de vogels weer worden losgelaten. Voor de bezoekers van EcoMare is dit proces goed te volgen. Het centrum heeft kort geleden een nieuw vogelopvanggedeelte in ge bruik genomen waar plaats is voor 500 vogels. Via ramen kunnen be langstellenden ook het wasproces volgen. Op informatieborden staat een uitleg. Van de Schouwdieck is zaterdag tussen 18.00 en 22.00 uur een grijze jongensfiets gestolen van het merk Panda, benadeelde is een tienjarige Texelaar. VERVOLG VAN PAGINA 1 kernen niet onoverkomelijk. „In uw collegeprogramma hebt u trouwens duidelijk aangegeven geen voorstander te zijn van ver plaatsing van detailhandel naar bedrijventer rein...." A-lokatie In het Distrubutie Planologisch Onderzoek staat dat alleen zaken met omvangrijke goederen, zoals bouwmarkten en meubelzaken, een plaatsje kunnen krijgen op be drijventerreinen. Pieter de Groot (D66) schaarde zich achter deze conclusie. „Waarom zouden we het hier anders doen dan aan de overkant? Ik ben er niet zo bang voor dat alle winkels uit het cen trum wegrennen naar plaatsen met een lagere grondprijs. Daar geef je een A-lokatie in een dorp niet zomaar voor op." De Groot wil een duidelijke definitie van cash and carry-bedrijven. „Voor mij val len Gamma en de Aldi wel in die categorie, maar Albert Heijn en Blokker bijvoorbeeld niet. Het ver schil zit 'm in een stukje service naar de klant." Jim Ie Roux, hoofd van afdeling ruimtelijke ordening gaf aan dat het niet de bedoeling is om alles in regeltjes te vatten. „Als iemand de werkplaats van een loodgieter bin nen loopt om een eindje pijp, dan moet dat gewoon kunnen. Het leek ons alleen niet zo goed om winkels die omvangrijke goederen verkopen of veel verkeersbewegin gen veroorzaken in de centra te la ten zitten." Veel ruimte nodig De meeste commissieleden waren ervoor om de regeling voor alle be drijventerreinen hetzelfde te ma ken. Alleen Erna Eelman wil alles bij het oude laten, al kon zich zich wel vinden in de conclusie van het DPO. „Alleen wil ik geen „food" zaken op bedrijventerreinen en moeten de winkels die er komen geen etalages hebben. Het moet er niet al te gezellig uitzien." Dirk Terpstra vond de lagere grondprijs niet zo'n probleem. „Het betreft toch bedrijven met omvangrijke artikelen, die hebben ook veel verkoopoppervlak nodig. Bovendien moeten ze ook grond kopen voor parkeerterrein, dus dat maakt de kosten relatief gelijk." Zijn stelling werd bevestigd door directeur Paul Krüger van Rab, die vertelde dat wegens de benodigde omvangrijke verkoopruimte de Gamma toch nooit naar een A- lokatie zou kunnen verhuizen. „Dat zou het onbetaalbaar ma ken." Arie van der Vis, die als eerste be gon met verkoop van hout en bouwmaterialen aan de Marico- weg, heeft sinds 1965 allerlei dis cussies over bestemmingen aan zich voorbij zien gaan. Hij pleitte voor legalisering van verkoop van aanverwante artikelen. - Komend voorjaar vieren we dat Nederland 50 jaar geleden werd bevrijd van de Duitse bezetter. Een feit dat gepaard zal gaan met herdenkingen en festiviteiten. Ook de Texelse Courant zal er uitge breid aandacht aan schenken. Daarbij vragen wij de medewerking van onze lezers. Welke opvallen de herinneringen bewaart u aan de oorlogsjaren op Texel? Het gaat ons niet alleen om ernstige ervaringen, ook geestige anekdotes zijn van harte welkom. Wellicht was u onderduiker of verschafte u on derdak, zat u in het verzet, werd uw woning ge vorderd of bent u door de Duitsers opgepakt. En wat weet u nog van bijzondere gebeurtenissen, zoals neergeschoten vliegtuigen, het verblijf in Assen en het bevrijdingsfeest? Speciaal willen we stilstaan bij de Russenoorlog, die op Texel aan het eind van de bezetting nog veel leed veroor zaakte. Tevens zijn we benieuwd naar het leven van alle dag: wat is u als kind van de oorlog bijgebleven, hoe functioneerde het verenigingsleven, hoe ging men om met Duitsers en met „foute" Texelaars, heeft u er vriendschappen of een huwelijk aan over gehouden? Schrijf ons Laat uw herinneringen niet verloren gaan, de 50-jarige bevrijding is daarvoor de gelegenheid bij uitstek. Probeer uw ervaringen zo boeiend en bondig mogelijk op papier te zetten. De maximale lengte is zo'n 300 woorden. Graag duidelijk uw naam, adres en telefoonnummer vermelden. Voor vragen of opmerkingen contact opnemen met de redactie, tel. 62620 Stuur uw bijdrage naar Redactie Texelse Courant Postbus 11 1790 AA Den Burg onder vermelding van „Oorlogsherinneringen' O I-v-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5