^Computer kweekt koeien met nóg hogere melkgift «K «Tuf* IS Nieuwe rapportage SES-onderzoek? mmmf- Iwaliteitsvee pronkt op Wintershow Bestemmingsplan na zomer ter inzage sgaSSBKS PHILIPS TEXELSE 7 couRANT1 NU TIJDELIJK LUXE KADO'S BIJ PHILIPS ZONNEHEMELS. GRATIS GRATIS Afwachtende houding gemeente Bedrijvigheid Jac. P. Thijsse Martine Westerlaken begint eigen salon kwaliteitsverschil In de Texelse veestapel wordt steeds kleiner. serende dieren hadden gekalfd was geen toeval. Om voldoende vlees op de botten te hebben had den de koeien al vèr voor de win tershow hun jong geworpen. Ondanks dèt boden sommige die ren door uitstekende heupge wrichten een bonkige aanblik. Veel vetter zijn de koeien er vol gens een kenner er de laatste jaren dan ook niet op geworden. Wèl groter, zoals uit de schofthoogte is af te leiden. Sommige dieren schieten al over de anderhalve me ter heen. Méér lichaamsmassa leidt immers tot een hogere melk- produktie. Een steeds groter skelet dus, wat vooral is af te zien aan de oudere melkkoe Pietje 213 die trots achter Thijs Smit als grootste exemplaar door de ring stapt. „Als ie wint is het wegens z'n skelet en niet dankzij z'n uier", gokt de vee houder vlak vóór hij op een eervol le plaats door de jury uit de ring wordt gestuurd. Computer De omvangrijke bouw danken de dieren vooral aan de Amerikaanse VRIJDAG 20 JANUARI 1995 Kampioenskoe Hettty 90 van Rob Boogaard had met haar krachtige uitstraling een streepje voor op reservekampioen Trees 14 van Carlo Veeger. plannend tot en met de laatste ronde. Dat was de selectie min beste melkkoeien tijdens de wintershow die woensdag ioi manegë Akenburg werd gehouden. Het neusje van de dft/m van de Texelse melkveestapel paradeerde er voorbij in de ogen van de kritische jury en rijen toeschouwers. De Hgjogsfe eer ging naar krachtkoe Hetty 90 van Rob Boo- <tiard, op de voet gevolgd door reservekampioen Trees 14 ncin Carlo Veeger. De jury wees Anita 31 van Kees en Arno n jip aan als koe met de beste uier. ^iryleden Jan van Weerdenburg jectieve vaklieden van de vaste- i Cor van der Bosch, beiden ob- wal, waren goed te spreken over tehouder Thijs Smit poetst vlak voor de show nog even een laatste vlekje van de icht van de koe. de veertig melkkoeien die ze tij dens de wintershow hadden ge keurd. „Er zitten hele goeie tussen, en een niet te groot onde reind", doelde het tweetal op het afnemend aantal dieren van wat mindere kwaliteit. De twintig Texelse inzenders lieten dan ook niets aan het toeval over om met hun dieren zo goed moge lijk voor de dag te komen. Gladge schoren, schoongewassen en de vacht glimmend gepoetst volgden de dieren gehoorzaam hun eige naars. Die hadden de werkoverall tijdelijk verruild voor hagelwitte overhemden om het showelement te verhogen. Vroeg gemolken Maar aan de glanzende voorstel ling van de veertig combinaties in de ring waren méér voorbereidin gen voorafgegaan. Om de dieren te laten wennen aan de ring had den veehouders thuis menig uurtje proefgelopen met hun koe. Som migen wat minder, zo viel af te lei den uit wat onrustig om zich heen springende dieren. Uit de melk die uit de uiers lekte viel af te leiden dat de koeien die morgen niet op het gebruikelijke tijdstip waren ge molken. Een enkele veehouder was zelfs al om half drie 's mor gens uit bed gestapt om de uier exact twaalf uur later op de ideale spanning te hebben zodat die een een goede indruk maakt. Groter Ook het tijdstip waarop de rivali- Anita 31 van Kees en Arno Kuip (Kilstee). stieren waarmee de Texelse koeien sinds jaar en dag wordengekruist. Het is de melkveehouders te doen om een betere melkproduktie die hun dieren daardoor krijgen. Door de dalende melkprijzen en oplo pende kosten streeft de boer meer dan ooit een optimale produktie na. Gezien de uitgekiende voeding die de beesten krijgen zitten ze in dat opzicht wel aan het produktie- plafond. Door verfijnd kruisings- werk valt volgens kenners aan de melkgift echter nog wel het één en ander te sleutelen. De computer helpt de agro-managers daarbij te genwoordig een handje. Als de ge gevens over het moederdier in een speciaal kruisingsprogramma zijn ingevoerd, toetst de boer de eigenschappen in die hij graag in het kalf terugziet. Die moet uit groeien tot een koe met een hoge melkproduktie, dus een goed ont wikkelde, stevige uier met een de koe met de beste uier goede speenzetting en een goede beadering van de buik om de bloedtoevoer naar dit vitale onder deel te stroomlijnen. Verder een stevig, groot skelet voor een goe de lichaamsbouw en hoge melk produktie. Ook moet het dier stevige poten hebben omdat het risico op gebreken dan afneemt en een hogere leeftijd kan worden be reikt. Daarnaast is een stevige voorhand (het gedeelte tussen de voorpoten) gewenst. Dat het moeilijk is een superkoe met al die goede eigenschappen te kruisen leidt geen twijfel, maar de boer kan via de computer wel het beste compromis voor zijn stal kiezen. De computer wijst dan als vanzelf de meest geschikte stier aan. „Zo'n apparaat is een mooi hulp middelen, maar uiteindelijk blijft de boer beslissen", relativeert Jaap Hin. Mede dankzij deze nieuwe tech nieken behoren koeien die tijdens hun leven honderdduizend liter produceren steeds minder tot de uitzondering. Het is allang niet meer automatisch een vrije dag voor de boer bij zo'n gelegenheid. Omdat uitdagingen ook in het boerenvak onmisbaar blijven is de magische melkgrens verschoven naar 10.000 kg vet en eiwit. Dat staat ongeveer gelijk aan 130.000 liter melk, en dat is tot dusver nog niet op Texel voorgekomen. Een echte uitdaging dus voor le den van de vijf veeteelt studieclubs die de wintershow nu al voor de achtste keer organise ren. Dat er dit jaar een nieuwe jon ge groep is bijgekomen, stemde menig (oud-)melkveehouder tot tevredenheid. „Een stel jonge, en-* thousiaste kerels. Daardoor is de Ifoto's Gerard TimmermanI verscheidenheid op de show toe genomen. Het is beter om méér bedrijven hier te hebben met een paar koeien, dat een paar bedrij ven met een grote aanvoer." Niet misstaan Dat was ook het oordeel van de ju ry, die achteraf constateerde dat het niveau van de veestapel in de breedte aanmerkelijk is gegroeid. Minder matige koeien dus op de show. „Texel, toch een klein veeteeltge- bied kan best meekomen met gro tere gebieden elders. Op provinciale keuringen zouden jullie koeien niet misstaan." Volgens keurmeester Van der Bosch be wijst Texel dat een hoge produktie en een lange levensduur van de koeien best samen kunnen gaan. Onder toeziend oog van een melkveehouder in spé zorgt Marcel Witte ervoor dat alles keurig schoon blijft. j,Jet nieuwe bestemmingsplan voor het Texelse buitengebied zal ifias in september ter visie worden lelegd, zo wordt in het raadhuis erwacht. Lange tijd werd ge doopt dat het belangrijke plan in eiet vroege voorjaar al ter inzage |rou komen, maar de voorbereidin gen vragen meer tijd dan ver vacht. Ter visie leggen in de omer zou wel kunnen, maar daar 'oelt het college weinig voor orn aat veel Texelaars, waaronder de fneest betrokkenen, dan andere ?:aken aan hun hoofd hebben. loe het plan eruit gaat zien is in- middels wel ongeveer bekend, maar de aanpassingen moeten deels nog worden aangebracht en de provincie heeft ook nog wen sen, hetgeen mogelijk tevens geldt voor een reeks instanties die het ontwerp moeten beoordelen. In het plan zal onder meer de groei van het aantal recreatieve slaap plaatsen op Texel bindend worden vastgelegd en ook het veelbespro ken convenant met de provincie zal erin terug te vinden zijn. Over dit convenant is men nog niet uit gepraat. De landbouw heeft nog bezwaren, maar omdat die vooral betrekking hebben op de uitvoe ring en dus niet van fundamentele aard zijn, bestaat algemeen het gevoel dat men er wel uit zal ko men. De vragen en bezwaren van uit de landbouw zijn inmiddels aan de instanties in Haarlem en Den Haag voorgelegd; het wachten is op antwoord. Slaapplaatsen Wat betreft het slaapplaatsenbe- leid is ook het laatste woord nog niet gezegd. De opvattingen over hoeveel speling er nog is, zijn meer dan eens gewijzigd. Theoretisch gezien is er helemaal geen moge lijkheid voor groei, aangezien het maximum al wordt overschreden als alle ruimte die de bestem mingsplannen nu nog bieden, ook werkelijk worden benut. In de praktijk is dit echter onmogelijk, (ADVERTENTIE) Wilt u verzekerd zijn van een gezonde bruine kleur, de hele winter door? Kies dan voor één van de zonnehemels van Philips Die staan voor een prettige, veilige manier van bruinen en zijn uiterst comfortabel. De aanschaf van een Philips zonnehemel is nu extra aantrekkelijk Want tijdelijk verrassen wij u bij drie types zonnehemelsmet een prachtig Philips-kado*. Gratis! Ga snel naar uw Philips dealer en haal de zon in huis t Philip* draadloze iclctoon (TD 9241) Gratis Philip* portable CD-*pclcr (AZ 6821) Gratis Philips portable digitale stcrco-radio/ f349.- bi| dc Philip» HPA-zonncliemel t.w.v. f299,- hij de Philip* HPA-/<nnchcrncl cas*ctte-.pelcr (AQ 6529) i «vv I 179.- bij de UB 851winkelprijs f2 599.- HB 812 winkelprijs f 1 899,- Philips zonnehemel HB 540. winkelprijs f999 - n dc winkelwaarde ir waardoor er wèl speling is, zelfs iets meer dan eerst werd aangeno men, onder andere door het ver dwijnen van kampeerplaatsen van „Kogerstrand". Wat het „soort" bedden betreft moeten ook nog enkele beslissingen worden geno men, mede onder druk van de meest recente (marktontwikke ling. Thans dreigt het gevaar dat Texel straks te weinig kampeer plaatsen heeft en teveel bunga lows. Dat bestaande bedrijven uitbreidingsmogelijkheid moeten hebben is buiten kijf en ook de op vatting dat er in elk geval geen nieuwe parken mogen bijkomen, staat niet ter discussie. Evaluatie Het slaapplaatsenbeleid wordt in eerste instantie neergelegd in het (niet wettelijk bindende) recreatie basisplan. Evaluatie van dit plan aan de hand van de jongste ont wikkelingen en maatschappelijke signalen had het afgelopen najaar al moeten plaatsvinden, maar daarvoor ontbrak de tijd. Als het wèl zover is, wordt onder andere nota genomen van de mening van de Texelse bevolking over het toe risme op Texel, zoals naar voren gekomen in de enquete van Teso. De vereniging Tien voor Texel was al bang dat de enquete voorgoed in een bureaula in het raadhuis was verdwenen en schreef daar over in november een boos briefje aan college en raad. Het college heeft vorige maand geantwoord dat er wel degelijk aandacht aan zal worden besteed, dus bij de evaluatie van het recreatieba sisplan. Bovendien zijn elementen uit het rapport meegenomen bij het recentelijk uitgevoerde sociaal-economisch structuuron derzoek. „Het rapport ligt niet in een la maar in het dynamisch archief". Kermis. De kermis in De Koog zal komende zomer een stukje dichter bij het centrum worden ge houden. B en w geven gehoor aan het verzoek van de exploitanten om de attracties aan de westkant van parkeerplaats aan de Nikadel te plaatsen, in plaats van aan de oostkant, bij de sport- en evene mentenhal. Het college wil dat de kermiswagens weer bij Calluna worden geparkeerd en is bereid daarvoor een redelijke vergoeding te betalen. Het Sociaal Economisch Struc tuuronderzoek, dat de gemeente rond de twee ton heeft gekost, werd bij de presentatie afge kraakt. Het verhaal bevatte niets nieuws en bood geen duidelijke lijnen voor de toekomst. De ma kers trekken zich dit kennelijk toch aan en willen opnieuw iets op papier zetten. Het SES onderzoek kwam aan de orde in de vergadering van de commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid. Dirk Terpstra (PvdA) wil niet wachten tot het najaar voor de discussie over dit onderzoek en het Tesorapport. „Het moet breder dan alleen een Verplaatsing ruiterpad. Staats bosbeheer krijgt van de gemeente toestemming om een ruiterpad aan de zuidkant van Westerslag naar de noordzijde te verplaatsen. De aanpassing is nodig uit oog punt van verkeersveiligheid en on derhoud van het pad. Voor aanleg van een dergelijk pad zou de pro vincie eigenlijk goedkeuring moe ten verlenen. Omdat het hier slechts een verplaatsing betreft is dat niet nodig. gesprek over het recreatie ba sisplan. Al dit soort zaken moeten erbij worden betrokken." Hij kreeg bijval van Drijver (Texels Belang) en Eelman (VVD). Pieter de Groot (D66) is bang dat door be sluitvor ming op onderdelen aan de grote lijnen wordt voorbij gegaan. Wet houder Schilling verzekerde hem dat dit met zal gebeuren. Concreter De samenstellers van het SES- Energiedeken. Om het zwem badwater in Molenkoog 's nachts op temperatuur te houden koopt de gemeente een nieuwe isolatie deken. Volgens b en w kan alleen daarmee de energiebesparing die wordt verwacht bij het gebruik van zonnecollectoren worden ge haald. De deken kost ƒ45.712,- en betaalt zichzelf volgens b en w dankzij de besparing terug. rapport, Buck Consultancy en de Grontmij, hebben per brief TVO, de WLTO en de Kamer van Koop handel benaderd. Deze instanties hadden nogal wat kritiek op de eindresultaten. Ze wilden meer concrete voorstellen. De onderzoekers hebben zich dit kennelijk toch aangetrokken, want ze hebben voorgesteld opnieuw een overlegronde te houden, waarna op enkele A-4tjes alsnog een soort rapportje wordt op gesteld. Dit alles voor rekening van de onderzoekers. De gemeente is ook benaderd, maar het college wil een afwach tende houding aannemen. „We zijn uiteraard wel geïnteresseerd in de uitkomst, maar we willen de besprekingen niet bijwonen", al dus een woordvoerder. TVO voelt er niet veel voor een nieuwe ronde te houden als de ge meente niet meedoet. Voorzitter Co Vinke: „De gemeente is de op drachtgever, die maakt zich er nu mooi met een Jantje van Leiden vanaf. Wij willen best om de tafel, maar dan moet de gemeente bestuurlijk aanwezig zijn en mee doen aan de discussie. Dus niet de eerste de beste ambtenaar sturen, maar echt iemand die kan meepra ten." Enkelen hebben inmiddels op onze oproep in de krant van afgelopen vrijdag gereageerd, maar we zoeken nog méér mensen die herinneringen be waren aan dr. Jac. P. Thijsse. Vooral als u hem persoonlijk heeft meegemaakt, wordt u verzocht contact met ons op te nemen. Ook andere anek dotes, knipsels en foto's zijn welkom. Ons kantoor is be reikbaar via tel. 62620, vra gen naar Frans Hopman (buiten werktijd tel. 15472). De redactie. De 21-jarige Martine Westerlaken uit Den Burg is op Texel begonnen als schoonheidsspecialiste. Ze heeft de in hotel De Pelikaan ge vestigde salon van Anouska van den Berg overgenomen, die daar de afgelopen 2% jaar actief was, maar nu in een kuuroord in Ber gen (NH) aan de slag gaat. „Toen ik die baan aan de overkant kreeg en ik iemand zocht om de salon over te nemen, dacht ik me teen aan Martine", zegt Anouska van den Berg. Ze kennen elkaar van de Waterskivereniging Texel en zo was bekend dat Martine Westerlaken de MDGO-opleiding uiterlijke verzorging volgde. Zij slaagde inmiddels voor de exa mens schoonheidsspecialiste en pedicure en behaalde daarnaast het ondernemersdiploma, zodat zij een eigen praktijk kan beginnen. Verder liep ze stage in Heemstede en Den Helder en deed op Texel praktijkervaring op als beginnend pedicure. In De Pelikaan heeft ze ook een pedicure-ruimte tot haar beschikking. De salon gaat op dezelfde voet verder, maar verandert van naam in „Schoonheidssalon Martine". Naast gezichtsbehandelingen kan men er terecht voor o.a. algenbad, rugmassages en sauna. De pro- duktenlijn van Babor, een uitge breid assortiment op natuurbasis, blijft gehandhaafd. „Ik ga probe ren om dit zo ver mogelijk uit te bouwen", zegt Martine. Uit erva ring weet Anouska dat daar ge duld voor nodig is. „Het kost tijd om een eigen praktijk op te bou wen en vol te krijgen." Haar op volgster heeft in elk geval het voordeel dat ze aan de meeste klanten is voorgesteld, zodat ze niet als totaal onbekende hoeft te beginnen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7