„Het college hanteert een verkeerde volgorde" Boeren profiterer! van 35% subsidié „Het gewraakte citaat geeft onjuist beeld" Bierbrouwer koopt drankengroothandel „Flora met speeltuig aan den Koogerweg": Wethouder in brief aan OSG: Discussie over jutters op Flora uitgesteld: kinderen op opvangen' „Ook deze het eiland Belastingaanslagen gemeente in combinatie Twee windturbines in Ei erlang TEXELSE g couRANT i fcXb''- Café Flora met Speeltuin Commissie verdeeld over boekhandel in postkantoor Rode Kruisvakanties chronisch zieken SKT krijgt instemming van raad G-team promoveert VRIJDAG 20 JANUARI 1995 dscor terav< doelstelling omtrent het museum beleid nog niet eens bekend is." Dood vechten Dirk Terpstra (PvdA) reageerde het scherpst. „Het is onvoorstelbaar dat u als wethouder met deze gang van zaken accoord bent ge gaan. U had zich dood moeten vechten of op z'n minst een min derheidsstandpunt moeten inne men. Deze zaak hoort in eerste instantie in üw portefeuille thuis en niet in die van uw collega op ruimtelijke ordening." Terpstra hield Eelman-van 't Veer voor dat een goed museumbeleid nu op de tocht komt te staan. „Stel je voor dat de raad accoord gaat met een bestemmingswijziging. Het colle ge is er al voor, er zijn dus nog maar vijf stemmen nodig. Ik ben enorm teleurgesteld." Ook de VVD, Texels Belang en het CDA zeiden de procedure van het college niet te kunnen volgen. Zwakke argumenten Eelman-van 't Veer deed nog een poging haar standpunt toe te lich ten. „Er moet nog ruimte zijn voor meerdere musea op het eiland. Ik ben er niet tegen als er voorstellen komen om een trekker- en moto renmuseum of een luchtvaartmu seum te openen. Het is heel jammer dat de jutters willen ver trekken, maar het zal heel moeilijk zijn dat standpunt te wijzigen." Dit antwoord had een felle aanval van Erna Eelman-van de Kooi (VVD) tot gevolg. „Ik wil uw rol in dit geheel aan de orde stellen. De zwakke argumenten die u hebt aangevoerd, hebben me niet kun nen overtuigen. Een nieuw jut- tersmuseum mag in geen geval onder gemeentelijke verantwoor- „Duidelijk moge zijn, dat de heer Praamstra niet de intentie heeft gehad om een ander beeld te scheppen dan dat schoolbestuur en schoolleiding zich tot het uiter ste willen en zullen inspannen om een oplossing te vinden voor de ontstane financiële problematiek van OSG ,,De Hogeberg", aldus wethouder Nel Eelman-van 't Veer in een schriftelijke reactie aan de scholengemeenschap. Eind vorige week veroorzaakte een citaat van Praamstra in „Het Parool" dermate veel commotie, dat de school opheldering vroeg aan de verantwoordelijke wethou der. Die stelt dat het juist Praamstra is geweest die zich in het verleden tot het uiterste heeft ingespannen om het maximaal haalbare te be reiken voor de OSG. „Ik ben van mening dat het gewraakte citaat een volledig onjuist beeld geeft van het gesprek dat Praamstra met de betreffende verslag geefster heeft gevoerd." Zij zegt het te betreuren dat in de media de indruk is ontstaan dat school en bestuur niet op één lijn zitten. „Die indruk is volledig onte recht. Bovendien doet het gestel de schade aan de integriteit van de heer Praamstra. Dat kan en mag de bedoeling met zijn." Besloten kring Dinsdagavond stelde de wethou der de commissie Welzijn, bijge woond door OSG-directeur H. de Vries, van haar antwoord op de hoogte. De raadsleden lieten blij ken graag wat uitvoeriger op de OSG-problematiek te willen in gaan. Op verzoek van Erna Eelman-van der Kooi (VVD) vond dit plaats in besloten kring. „Wie weet wat de gevolgen zijn als er opnieuw uit hun verband gehaalde opmerkingen in de krant verschij nen." Het staat nog te bezien of de ge meente zal meewerken aan een bestemmingswijziging van het postkantoor van Den Burg, waar door daar een (beperkt) aantal kantoorboekartikelen mag wor den verkocht. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid bleek daarover woensdag avond verdeeld. Dirk Terpstra (Pvda) had geen be zwaar en zag ook weinig in de voorgeschreven reeks artikelen die volgens de gemeente in het post kantoor wél verkocht mogen wor den. Zoiets is moeilijk te controleren. Hij herinnerde de te genstanders aan de discussie over het bestemmingsplan den Burg centrum. Er werd toen geroepen om meer vrijheid wat gebruik en bestemming betreft, wat met in- schekelmg van de Raad van State lukte. Die vrijheid moet dan ook gelden voor het postkantoor. Pieter de Groot van D66 was dui delijk tegen. Hij beriep zich op het Distributie Planologisch Onder zoek dat aangaf dat er juist op het gebied van (kantoor)boekhandels meer dan voldoende aanbod is. Hij had vernomen dat Postkantoren B.V. landelijk wel degelijk streeft naar het stichten van volwaardige kantoorboekhandels in de post kantoren. Schilling wierp tegen De gebroeders N.J. en M.G. Boer- sen en S. Vlaming hebben serieu ze plannen voor de bouw van grote electriciteit opwekkende windmolens. Ze willen elk een veertig meter hoge windmolen van 600 kw neerzetten bij de bin nendijk tussen Eierland en Het Noorden. Als particulieren kun nen zij gebruik maken van de maximale subsidiemogelijkeden die er nu nog zijn: 35% van de in vesteringskosten. Het grootste deel van de opgewekte energie wordt via de bestaande kabel aan het PEN geleverd voor het maxi male bedrag van 15 cent per kw. Door een en ander kunnen de mo lens rendabel geëxploiteerd worden. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid toonde zich De jutters, die het Maritiem en Juttersmuseum de rug willen toe keren en op hoeve Flora een eigen museum willen beginnen, zullen nog even geduld moeten hebben. De bestemmingswijziging, die de het nieuwe museum mogelijk moet maken, is op dringend ver zoek van de leden van de com missie voor welzijnsbeleid een dag voor de behandeling van het punt in de commissie ruimtelijke ordening, een maand uitgesteld. ,,De volgorde deugt niet. Er moet eerst worden gepraat over het museumbeleid op Texel. Daarna komt de bestemmingswijziging pas aan de beurt", aldus de una nieme mening van de commissie leden, die wethouder Nel Eelman-van 't Veer zwaar onder vuur namen. De kritiek was vooral een gevolg van de toelichting die de wethou der gaf op het collegestandpunt. Zij stelde dat het college de bestemmingswijziging éérst aan de raad wil voorleggen. „Als er een meerderheid voor bestaat in de commissie ruimtelijke orde ning, kan de kwestie over een maand in de commissie welzijn behandeld worden." De raadsleden toonden zich bij zonder verbolgen over deze han- Wethouder Eelman kort dag. delswijze. „Ik begrijp dit niet", merkte Pieter de Groot van D'66 op. „Het is doodjammer. Hoe klein de kwesties ook is, het wordt al tijd eerst in de betreffende com missie besproken. Zelfs klimijzers worden hier behandeld. Het ont gaat me waarom zo'n belangrijke zaak als het museumbeleid dan met op onze agenda staat." Jaap Vlaming van Groen Links was het met De Groot eens. „Het mag niet zo zijn dat er planologi sche voorstellen komen, terwijl de Een klant maakt zijn keus uit wenskaarten in het postkantoor van Den Burg. delijkheid komen te staan. Het gaat ten koste van het bestaan de." Uitstel Nadat wethouder Eelman ver klaarde het woord gemeentelijke verantwoordelijkheid niet in de mond te hebben genomen, stelde De Groot voor om de volgende dag een gecombineerde vergade ring van de commissies welzijn en ruimtelijke ordening te houden. „Als dat niet lukt, pleit ik voor een maand uitstel, zodat het eerst hier aan de orde kan komen." Terpstra deed er een schepje bo venop. „Het moet gewoon van de agenda worden gehaald. Ik vertik het aan dingen mee te werken die een goed museumbeleid op de tocht zetten." De wethouder restte weinig an ders dan de belofte dat ze het standpunt van de raadsleden, die ongetwijfeld hun fractie achter zich hebben, aan het college over te brengen. Een definitieve toezeg ging tot schrappen deed ze niet. „Hat is natuurlijk kort dag." Woensdagmorgen werd echter be kend gemaakt dat het college aan de wens van de commissie gehoor heeft gegeven. De heikele kwestie wordt volgende maand vervolgd. Heineken Nederland BV heeft de aandelen van Jan Spanjer's Dran kengroothandel BV overgeno men. Het beleid van Heineken is er al jaren op gericht de distributie van tapbier onder het beheer van de bierbrouwer zelf te brengen. Het Texelse bedrijf draait na de overname op dezelfde voet verder. Jan Spanjer's Groothandel ver wierf in 1981 het agentschap voor Heineken. Het beleid van de bier brouwer om de drankendistributie zélf te beheren, houdt volgens Spanjer tevens in dat Heineken dat juist daarom in het Texelse ge val de omvang beperkt moet blij ven door een lijstje van toegelaten artikelen als voorwaarde aan de vergunning te verbinden. Het dis- tributieplanoiogisch onderzoek zag Schilling niet als een bindend gegeven, maar als middel om in zicht te krijgen. Erna Eelman (VVD) ging voorlopig accoord met de bestemmingswij ziging, maar sloot niet uit dat ze van mening verandert als tijdens de procedure bezwaren worden in gebracht. Dick Drijver van Texels Belang deed nog geen uitspraak. Hij wilde eerst met zijn fractie overleggen. Jan Koolhof (CDA) en Jaap Vla ming (Groen Links) verklaarden zich tegenstander van bestem mingswijziging. het agentschap zou intrekken als het niet tot een overname zou ko men. De transactie is volgens Jan Spanjer onderdeel van een reeks van aankopen verder in het land door Heineken. De overdracht van de aandelen heeft volgens de be trokkenen echter geen gevolgen voor de manier waarop Spanjer's Drankengroothandel op dit mo ment zijn klanten bedient. „Alles blijft bij het oude. Bovendien is tussen beide partijen duidelijk af gesproken dat plannen voor wijzi gingen ook voor de komende tien jaar niet aan de orde zijn. Voorts heeft de overeenkomst met Heine ken voor het personeel geen ge volgen en blijft het bedrijf onder leiding staan van dezelfde direc tie." Inclusief Spanjer werken mo menteel zes mensen in het bedrijf. Jan Spanjer's Drankengroothan- Het Rode Kruis organiseert voor chronisch zieken vakanties in binnen- en buitenland. De lokaties waar de vakanties worden gehou den zijn prachtig gelegen en de ac commodaties zijn aangepast. Deelnemers kunnen onbezorgd genieten, mede omdat ze worden verzorgd door tientallen vrijwilli gers, waaronder verschillende ver pleegkundigen. Wie interesse heeft voor een uitstapje kan con tact opnemen met S.A. van Hat- tem, tel 12016 (alleen tijdens kantooruren). del legt zich niet uitsluitend toe op het leveren van dranken aan de horeca. Het bedrijf biedt een com pleet assortiment horeca- artikelen. Gekoppeld aan de dien sten die bierbrouwer Heineken in huis heeft (zoals het Bouwbureau, de Horeca Technische Dienst, de Horeca Tap en de Reclame Service Dienst) biedt Jan Spanjer's Groot handel BV volgens de betrokkenen nu een totaalpakket. Mi norm gehanteerd dat een kind niet langer dan 45 minuten onderweg mag zijn om op het opvangadres te komen. „Alleen de reis naar Den Helder duurt al langer, om over Heliomare maar niet te spre ken." Volgens ambtenaar G. Praamstra zijn alle mogelijkheden om subsidie te krijgen de revu al gepasseerd en betreft het hier een ander soort opvang. De gemeente zal niettemin nogmaals bekijken of er andere „geldstromen" kunnen worden aangeboord. (foto Harry de GraafI De Stichting Kindercentra Texel (SKT) kan rekenen op de steun van de gemeenteraad om opvang mogelijk te maken voor kinderen, dfe op medisch gebied - fysiek en geestelijk - meer aandacht nodig hebben dan het gemiddelde kind. De SKT wendde zich onlangs schriftelijk tot het college om hiervoor financiële ondersteuning te vragen. Het verzoek kwam dinsdag, tij dens de raadscommissie voor wel zijnsbeleid, aan de orde. Namens de SKT en het kinderdagverblijf maakte Ria Visch-Bianchi duidelijk dat het geen goede zaak is als de ze zeer jonge kinderen voor op vang naar de vaste wal moeten. De SKT meent dat de vijf kinderen die het op het ogenblik betreft, heel goed tussen de andere kinde ren op het kinderdagverblijf kun nen opgroeien. De speciale zorg die de kinderen nodig hebben, be tekent echter wel een zware be lasting voor de leiding en de andere kinderen. Die mogen niet worden verwaarloosd. Ook mag de veiligheid niet in het geding komen. De commissieleden toonden be grip voor de situatie en zeiden het belang van opvang op Texel in te zien. Zij willen echter wel dat eerst uitvoerig wordt bekeken of hier voor geen geld van het rijk of de provincie kan worden binnenge haald. Volgens Corrie Heijne-Dros (Texels Belang) wordt door de overheid de De Texelse huishoudens kunnen 30 april de eerste gecombineerde gemeentelijk belastingaanslag in de bus verwachten. De raadcom- missie FET adviseerde gister avond om de heffing voor het riool, onroerend zakenbelasting, reinigingsrecht, honden- en baat belasting op één biljet samen te voegen. Om het leed te verzach ten wordt de betaling gespreid over twaalf maandelijkse ter mijnen. Veel bezwaren waren er niet tegen de gecombineerde belastingaan slag. Alleen het reinigingsrecht zou volgens Groen Links, Texels Belang en de VVD in de toekomst nog wel eens problemen kunnen opleveren omdat er wel eens vari atie in de tarieven zou kunnen op treden. Zowel Texels Belang als Groen Links werken aan een nota over de problemtiek van de vuil verwerking. Wethouder Nel Eel man was echter niet bang voor tariefsproblemen inzake de ge combineerde aanslag, omdat de huidige automatisering daar wel een antwoord op heeft. De gemeente schept ook de mo gelijkheid om via incasso automa tisch te betalen. Naar verwachting zal vijftig procentvan de huishou dens hiervan gebruik maken. Bij komend voordeel van de automatische betaling is dat de deurwaarder minder op pad zal hoeven om wanbetalers achter hun broek te zitten. spor Als de opstandige jutters erin slagen om van hoeve F eer; aan de Pontweg een toeristische trekpleister te maken, Fiale weinig nieuws onder de zon. Al vóór 1880 was Flora jast café met speeltuin en als zodanig een trefpunt voor t,ms risten en Texelaars die deze uitspanning „de theetm he noemden. Blijkens een bewaard gebleven drankvergunr Pe' werd er in het jaar 1881 80 liter sterke drank geschonk^ „Keurig geleegen tusschen boschjes aan den Koogerweg'eft een half uur afstand van Den Burg en van Koog", aldus (,dse advertentie in de VVV-gids van 1908. Flora werd gestis w door Kors Eelman. Na diens overlijden werd Klaas Uitge'9 a' de eigenaar, de grootvader van de huidige hulpstrandv der. Op Flora begon hij ook een bloembollenbedrijf, dat £IT nog steeds bestaat. Uitgeest was in 1893 van de Scherr VC naar Texel gekomen, aanvankelijk als kaasmaker. Van 183 d£ tot 1907 was hij als koetsier in dienst van dokter Adric,n a Wagemaker. Op de foto staan van links naar rechts: zitteagu op de wip Piet Uitgeest (1899-1969), op de veranda eenjn f bekende, achter de fiets Bram Wagemaker (zoon van0*®1 dokter) en Klaas Uitgeest. De foto is een ansichtkaart naar een foto van fotograaf lntja Boon Jzn, afkomstig uit de collectie van Klaas uitgeest, bve en andere verzamelaars maken deel uit van de verzamelafsp safdeling van de Historische Vereniging Texel, die vrijd^At avond 27 januari ruilbeurs heeft in De Witte Burcht, aanvach' 20.00 uur. Ook andere verzamelaars en belangstellendss. zijn daarbij welkom. Dut en woensdagavond bereid een vo*ro bereidingsbesluit te nemen wa,ee door het plaatsen van de molt)e in afwijking van het huidije bestemmingsplan mogelijk wor^ar Het toeval wil dat EcoMare en jjt vereniging Zon en Wind plannen hebben voor een 15 molens fceni lend windpark in dezelfde opJ-5 geving. ïui De discussie ging woensdag d£-3 ook over de vraag in hoeverre dez*eF plannen op elkaar moeten worde^u afgestemd om te voorkomen dgio ■01 het een rommeltje wordt. Di^J Terpstra vond dat er één projecsei van gemaakt moet worden eSti vroeg om overleg tussen alle lx trokkenen. Andere commissielcS den vonden dat minder belangrijk Ze wezen er op dat Boersen e Vlaming al heel ver zijn bij de on' wikkeling van hun plan en de zaa|Cl' financieel goed hebben ondeic bouwd. Niet alle molens hoevcv persé van gelijke vorm en maat tij* zijn. Dat beide agrariërs op de?k wijze hun inkomen kunnen aanvul3 len was een ander argument va'* de commissie om mee te werker^ en samenwerking met de initiatiel J nemers van het andere plan nie als voorwaarde te stellen. Ern;J Eelman van de VVD sprak zich5 nog niet uit. Ze noemde het eer' sympatiek plan maar wilde eers' met haar achterban praten. Op basis van de goede wedstrij dresultaten is het voetballende G- team gepromoveerd naar de eer ste klasse. Ook koploper KGB maakte deze overstap.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 8