06-11 och schadevergoeding Ivoor gefuseerde club „We moeten spreekuur Kruiswerk hier houden" ,Rampensprong" nagespeeld voor televisieprogramma iTEXELSE j? COURANT' iys hadden pannekoeken moeten bakken iVaal voetbaltoernooi "jciale werkplaatsen 3t <errassende overwinning err voor de Sommeltjes 'Stuivertje wisselen in klaverjastop Barbarentoernooi Heren Mareis na winst aan kop Eilandcompetitie volleybal Verrassende uitslagen in fraaie damstrijd Van Tatenhove wint schaakthriller Raad schaart zich achter ANBO Schilderend 8 op monumentenlijst 1994 goed jaar passantenhaven Texels Belang: 10 km tuinwal extra restaureren VRIJDAG 20 JANUARI 1995 va, een club die inkomsten loopt doordat festiviteiten we- Ss overmacht niet door kunnen schadevergoeding claimen Ie gemeente? Texelse Boys, vorig jaar circa ƒ16.946,- /Jllep omdat door de renovatie de voetbalvelden het '^cstertoernooi niet door kon n, deed het met succes. De dscommissie financiën ging eravond schoorvoetend ak- •rd met een schadevergoeding i de inmiddels gefuseerde ver ging. De hoogte van het be- g staat echter nog ter Sp üussie. SS misgelopen bedrag is een ge- 'Jdelde van de laatste drie jaar arin het Pinkstertoernooi is ge- Ijden. Eigenlijk had Texelse Boys schadeloosstelling van het vol- jige bedrag gevraagd, omdat de imsten onontbeerlijk zouden voor de vereniging. Dat vindt raad echter véél te ver gaan. zijn van mening dat een bij- g*t zaalvoetbalteam van De Bol- r houdt zaterdag een toernooi sporthal Ons Genoegen. Dit is e F eerste van een competitie voor n jciale werkplaatsen. 'ra last De Bolder doen vier andere ar 'ams van sociale werkplaatsen ïetin het toernooi mee. Zij zullen in unn periode tot mei ook een toer- onk'Oi opzetten. Wie over al deze ïdstrijden het beste resultaat ^eft, gaat door naar de Neder- JS ^dse kampioenschappen. ïStiï wedstrijden spelen zich zater- tge'9 a* tussen 11.45 en 16.00 uur. idvi 18 3 dames van de Sommeltjes gin- ^riïin goed van start in de bowling- itteague en konden 41/2 punt pakken »n(in het sterk spelende team van 3n otel Tatenhove waarvan Piet Kok >g een serie van 688 neer zette. ^ndanks een serie van 695 van Wil ït. bvers moest All Stars toch het on- Slasrspit delven tegen de dames van VA. Het Stunt Team had het moe- tegen BSD waarbij Bart Witte ch uitsloofde met een serie van nd55. Het was dankzij Trijn Stiggel- aut met een serie van 668 dat het *tunt Team toch nog twee punten Dn pakken, rj/ij de dames trioleague ontmoetten e Pins het team van Matico. Han- eke Veldman speelde sterk op de rroege donderdagmorgen. Met een erie van 489 haalden zij en haar 3am van de Pins de volle winst innen. Vlarijn Beukers van Disco de Metro ftad het moeilijk in z'n eentje en noest dan ook de overwinning la- en aan Taxi Grootjen waarvan Kees Grootjen een mooie serie van 329 v3ieerzette ),f)e verrassing bij de jeugd was dat '^ll 10-jarige Dimitri Verseput een orjame van 191 neerzette. 1 'Jitslagen: ni\ll Stars-EV A. 2-3; Sommeltjes-Hotel Ta- ttenhove 4%-%; Team 24-Onder de Pomp 3fi)-5; Paal 12-Timmers Tearoom 2-3; T.Z.N.- 3ruisi 2-3; Stunt Team-B.S D. 2-3; I.B.S. Oele ïchoo-Paal 9 4-1; Hotel Strandplevier-De Juteriggel 4-1; So What-Niets te Verliezen jg2-3; Champ Sisters-Slow Starters 2-3; Ver- 0jeput Verz.-Tabakshop 1-4; Deurdouwers- "Last Minnet 2-3. 'huisvrouwen: f«3IÓopers-WBZ 0-4; De Pins-Matico 4-0; T.- =ords-Klavervier 1-3. Jeugd. Discotheek De Metro-Taxi Grootjen 1-3; Ver seput Verz.-Hotel de Weal 3-1; K.PO.-Hotel pStrandplevier 3-1. e „Theo en Jaap Wtte behaalden op 3de veertiende avond van klaverjas- „club „Den Burg" de mooie score ,van 7766 punten en zes marsen, Waarmee ze op de achtste plaats rjkomen. De hele top tien is steeds aan het stuivertje wisselen. Uitge zonderd Lieu we v.d. Veen en Hans r Westdorp, zij staan al negen weken I op de eeste plaats. Wllem en Nel Koomen stegen ook weer één plaats met 7666 punten. Zes plaat sen winst hadden Marie Timmer man en Annie Vermuë met 7480 punten. Met 7295 punten pakten Jelle Wersma en Johan Vmke de tweede plaats terug. Drie plaatsen winst behaalden Henk Bakker en Cees Vinke met 7277 punten. F. Hopman en Ruth de Ruwe hadden 7171 punten. Gerhard Benjamins en Piet Moree kwamen daar vlak ach ter met 7141 punten. Frans Boer en Jofry v.d. Kooi 7081 punten. Het gemiddelde was op deze avond 6376 punten en er werden 70 mar sen behaald. drage niet zonder meer gelijk moet zijn aan de inkomsten van het Pinkstertoernooi. Het is wel hA^i makkelijk om je er zo vanaf te ma ken. Door weersinvloeden zijn de inkomsten altijd onzeker." De kwestie kwam dinsdagavond al in de commissie welzijn ter sprake. Dirk Terpstra (PvdA) wilde weten wiens risico het nu eigenlijk betrof. „Het was ruim van te voren bekend dat de velden moesten worden opgeknapt. Dan moet je proberen op andere manieren geld binnen te krijgen." Erna Eelman- van der Kooi (VVD) haakte hierop in. „Andere clubs slaan ook aan het pannekoeken bakken als ze geld nodig hebben." B en w vinden verder dat de club ook zelf baat heeft gehad bij de re novatie van de velden. Het feit dat Texelse Boys inmiddels is gefu seerd met SV Texel tot VV Texel '94 doet geen afbreuk aan het recht op subsidie. De aanvraag was al vóór het samengaan in gediend. Bezwaren van alle fracties tegen de schadevergoeding verdwenen als sneeuw voor de zon toen wet houder Nel Eelman, die de afwezi- SV De Koog houdt in Sporthal Ons Genoegen zaterdag het „Barbaren-zaalvoetbaltoernooi". Hoofdklasseteams Texel, Jelle- boog, Klif 1 en 2, Mantje, De Koog, een team uit Amsterdam en een mini-team (All Stars) doen mee. Er wordt gespeeld in twee poules. Het toernooi begint om 16.30 uur (Jelleboog tegen Klif 2). De finale is om 21.55 uur. Het herenbasketbalteam van De Mareis heeft opnieuw winst ge boekt. Ditmaal bonden de Texe laars de Helderse Adelborsten met 61-34 aan de zegekar. De Mareis blijven daardoor koploper. De Adelborsten staan bekend als een lastige tegenstander en de Mareis huiverden al bij de gedach te aan de ontmoeting. De Nieuwe- diepers kwamen echter maar met vijf spelers (normaal negen) opda gen en dat bood voldoende perspectief voor de thuisploeg. De Mareis startte voortvarend. Goed verdedigingswerk werdafgewis- seld met gedegen aanvallen, waarbij scores niet uitbleven. Met rust keken de bezoekers tegen een 21-20 achterstand aan. In de tweede helft kwam De Mareis pas goed op gang. Achterin zat het potdicht en het team scoorde aan de lopende band. De Adelborsten hadden veel fouten nodig om de zegetocht van de Texelaars tegen te houden. Tevergeefs. Bij een tus senstand van 45-24 verslapte de concentratie van de thuisploeg en kon het team uit Den Helder een paar keer scoren. Minpuntje was dat één Adelborst na vijf overtre dingen (P's) het veld moest verla ten. Programma dinsdag 24 januari; Veld A mannen: 18.30 u. RWS-Super Perf.bodies 19.15 u. Sportshop-Perf.bodies Super 20.00 u. Kobeko-Meub.h.Texel Tatenh.1 20.45 u. Tatenhove 1-DGM Kobeko 21.30 u. Arch.Uriot-Paal 9 P.28/de Krim 22.15 u. ABN/AMRO-P.28/De Krim P.9 Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Cohen-Wiersma Rival 19.15 u. Rival-Gr.Slock(v) Bosma 20.00 u. Zeilmakerij-Bosma TopTien 20.45 u. TopTien-Visser Smash 21.30 u. Schiphorst-Smash Visser 22.15 u. Cocky's-12 Balcken Uriot Veld C vrouwen: 18.30 u. Haarstudio-Leydekk. Question 19.15 u. Question-Durper Drbp Westerl. 20.00 u. Westerl.-Haarstudio Durper Dr. 20.45 u. Klif 12-Texèle Haarstudio 21.30 u. De Vlier-NIOZ Klif 12 22.15 u. Vespertina-I. de Boer NI0Z Wedstrijdleiding: let en Willem, tel. 15194. Uitslagen 17 januari: Maarcobouw-Handicap 1-2; R.W.S.-Perf. Bodies 1-2; Tex. Autocentrale-Pilaar 1-2; Teso-Gr. Slock 2 1-2; Fitt-Graaf Spuiterij 2-1; Waayer-Tatenhove 2 2-1; LenR-Klif 1-2; Slag. Beverdam-N.B.C. 0-3; Kruis werk-Zandloper 2-1; Slag. Schiphorst- Wiersma 0-3; Visser Bouw-Cohen 3-0; Westelaken-Question 3-0; Vespertina- Haarstudio 1-2; Klif 12-7 Provinciën 3-0, Leydekkers-Texèle 1-2; NIOZ-Durper Drup 0-3; I. de Boer-NIOZ 2-1. Onlangs is het spreekuur van het Kruiswerk vervallen. In plaats daarvan moeten mensen die hulp nodig hebben, een lang 06-nummer draaien, dat vanuit Den Helder wordt beantwoord. De commissieleden waren van me ning dat het een vreemde zaak is als je vanaf Texel voor hulp eerst naar Den Helder moet bellen, waarna Den Helder vervolgens weer contact op moet nemen met Korte termijn „Laten we dit op zo kort mogelijke termijn doen, dan is er misschien nog een kans", aldus P. de Groot van D'66. „En als we er niet on deruit kunnen, pleit ik voor een korter 06-nummer." Het CDA en Texels Belang willen in ieder geval voorstellen de oude te lefoonnummers niet drie maan den, maar een jaar automatisch door te schakelen. ge Gerbrand Poster verving, uiteen zette dat de gefuseerde club het geld hard nodig heeft. „De fusie heeft héél veel van de fusie ge vergd, mede daardoor kon het Pinkstertoernooi niet worden ge houden. Verder heeft de club een aantal tegenvallers te verwerken gekregen, waardoor de subsidie broodnodig is." Wat resteerde was de vrees van alle raadsleden dat van de subsidie een precedent werking uit zou gaan voor andere clubs die activiteiten in het water zien vallen. De wethouder zegde toe dat de aanvragen daartoe per geval zullen worden bekeken. „Er moeten wel héél gegronde rede nen zijn om aan zo'n verzoek ge hoor te geven. Bij Texelse Boys is dat zeker het geval." Met uiterst attractief spel gingen Jaap van Heerwaarden en Rinus Vittali elkaar te lijf. De dampartij werd gekarakteriseerd door flankspel en omsingeling. In het middenspel wemelde het van de dreigingen en mogelijkheden. De spelers hadden zeeën van be denktijd nodig om alle klippen te omzeilen. Jaap van Heerwaarden leek de beste papieren te hebben, maar moest het in tijdnood afleg gen tegen de vlugge Vittali. Een 2-2 uitslag zou de verhouding be ter hebben weergegeven. Frans Kuiper dwong ook respect af. Hij bracht Cees Vinke in zijn ei gen klassieke spel zodanig in moeilijkheden, dat er geen redden meer aan was. Frans Bos confron teerde Jos de Wolf met een ver rassende slagzet en bezorgde hem daarmee zijn eerste nederlaag. Gerrit Vlaming en Bert Duin maak ten er ook een mooie pot van. In de slotfase stonden Vlamings schijven beter opgesteld. Bert Duin moest in vliegende tijdnood teveel problemen oplossen en dat lukte niet. Wim Timmer verkeert de laatste tijd in blakende vorm. Tegen Piet Bakelaar hield hij zich uitstekend staande, maar maakte onnodig een blunder. Tegen Jaap van Heerwaarden speelde hij op nieuw gedegen en werkte het eindspel vakkundig af, toen Van Heerwaarden even niet attent was. John Everwijn behaalde een ver rassende, doch verdiende zege ten koste van Harry v.d. Wetering. Frans Bos en Ate Sijtsma streden tot het uiterste. Een knappe dam' zet van Bos kon voor gelijke stuk ken worden afgenomen. Sijtsma had enige malen de remise of de winst voor het grijpen, maar gaf zichzelf geen loon naar werken. Piet Bakelaar meende zich een tij delijk offer te kunnen veroorloven in zijn partij tegen Adriaan Bruin. Het werd echter bijna een defini tief offer dankzij het goede spel van Bruin. Na de nodige verwikke lingen deelden zij de punten. Rinus Vittali profiteerde van het puntver lies van zijn concurrent door Gerrit Vlaming op knappe wijze te klop pen. Bert Duin presteerde goed In de strijd om het Texels kam pioenschap schaken ging het er heftig aan toe op een aantal bor den. De spanning was te snijden bij de partij tussen Jan Willem Bakker en Rinus Vittali. Laatstge noemde bleek over de sterkste zenuwen te beschikken en trok aan het langste eind. Klapper van de avond was echter de partij tus sen Frans Eijgenraam en Ferry van Tatenhove. In een partij waar de vonken vanaf sprongen, kwam Van Tatenhove als winnaar uit de bus. Koploper Jaap Dros maakte geen fout en won zijn partij tegen Auke Terpstra. De strijd tussen Jan Willem Bakker en Rinus Vittali was ook een strijd tussen jong en oud. Bakker mag gelden als aanstormend talent, dat zich dit seizoen nadrukkelijk manifesteerde door zich glansrijk staande te houden in de gevestig de orde van schakend Texel. Met remises tegen Jaap Dros, Jaap de Wijk en Piet Bakelaar heeft Bakker zijn kunnen al aardig geëtaleerd. Rinus Vittali is een oude rot in de gelederen van 'En Passant'. Dank zij zijn goede kennis van ope ningstheorie en formidabele behandeling van het eindspel is Vittali altijd een geducht tegen stander, die meedoet in de strijd om de bovenste plaats. Maar dit seizoen had Vittali een wat minde re periode, die hem op een voor hem vreemde achtste plaats deed belanden bij het kerstreces. Eén van de spelers die hij voor moest laten gaan, was Jan Willem Bak ker. Er was Vittali dus alles aan ge legen om te bewijzen dat hij nog niet versleten is. Met de door hem gekoesterde Nimzowitsch-verdediging ging hij zijn jonge tegenstander te lijf. Eer der had Vittali met deze opening in een snelschaakpartij al succes ge had tegen Jaap Dros. Ook Jan Willem Bakker werd voor aanzien lijke problemen gesteld, die hij niet zo één-twee-drie kon oplossen. De stelling vergde zoveel bedenktijd door de goed in vorm zijnde Kuiper te verslaan. Uitslagen: P. Bakelaar-W. Timmer 2-0; G. Blom-A Sijtsma 2-0, M. vxJ Wetering-J. Everwijn 0-2; J. v. Heerwaarden-M. Vittali 0-2, B.J. Duin-G. Vlaming 0-2, C Vinke-F. Kuiper 0-2; J. de Wolf-T. Bos 0-2; A Bruin-P. Ba kelaar 1-1; F Bos-A. Sijtsma 2-0, B.J Duin- F Kuiper 2-0, M Vittali-G. Vlaming 2-0; J. v. Heerwaarden-W. Timmer 0-2. Totaalstand na 56 partijen: L. vd. Veen-H. Westdorp 95525, J. Wiersma-J. Vinke 93883; R. Caspers-K. v. Heerw 93081; C. Bos-R. de Zwart 92937; G. Gester-G Smit 92728, echtpaar F Vee- ger 92714; F. Hopman-R. de Ruwe 92642; Th. Witte-J. Witte 91892; W. Koomen-N. Koomen 91614. Tweede periode: J. Wiersma-J. Vinke 32483; Fr. Boer-J. v.d. Kooy 32425, H. Bakker-C Vnke 32412; T den Braven-G Kiewiet 31753; L. vd. Veen- H Westdorp 31548; R. Harbers-A Vlas 31489; echtpaar J Spaans 31477; R. Caspers-K. v. Heerw. 31411, W Derksen-P. v. Heerwaarden 31309 „Ruud, Ruud, mijn rug. Ik kan mijn been niet bewegen." Ker mend ligt een figurante in het ijs koude land aan de Slufterweg. Kunstig schminkwerk heeft een bloederige botbreuk op haar been veroorzaakt. Gillende sirenes als Ben Jas komt aanscheuren met de ambulance. Een ongeluk wordt nagespeeld voor een televisiepro gramma. Enige tijd geleden deed de KRO in deze krant een oproep. Voor het programma „Door het oog van de naald" werden mensen gezocht die een parachute-ongeluk hebben meegemaakt. Oud-Texelse Carin Keizer-van Riessen stond hoog op het verlanglijstje van de televisie mensen. Zij meldde zich. Tien jaar geleden deed ze, met 316 sprongen op haar naam, mee aan een zogenoemde „Bi-plane/PA"- presiciewedstrijd. De deelnemers waren bezig met een „stack", waarbij een soort stapel wordt ge maakt. Eén parachute raakte sterk verward, zodat Carin Keizer en Ruud Veenman (600 sprongen) samen met één onbestuurbare pa- Kermend liggen de slachtoffers op de grond voor de camera. Foto Tessa de Graaiti ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Bij de opnamen gisteren waren ook verschillende Texelaars be trokken. „Lange" Ben Gerritsen en Ton Kap bijvoorbeeld, die betrok ken waren bij de organisatie van de wedstrijd. Tevens was het am bulancepersoneel dat ten tijde van het ongeval dienst had, aanwezig. De Texelse opnamen, die verwe ven zullen zijn met de gesprekken, zijn te zien op 8 februari om 20.30 uur. De Texelse afdeling van de ANBO, die het spreekuur en het aanmeld- punt van het Kruiswerk op Texel wil houden, heeft de sympathie van de gemeenteraad. ,,We moe ten proberen dit soort zaken hier te houden," verkondigde Jaap Vlaming van Texels Belang. „Het wordt steeds afstandelijker. Je kunt niet zomaar meer even iemand aanspreken." het eiland om te melden dat daar hulp nodig is. Mevrouw Leegwater was namens de ANBO bij de commissieverga dering aanwezig om het verzoek om ondersteuning toe te lichten. Een aantal raadsleden stelde voor de kwestie zo snel mogelijk aan te kaarten bij het PIO (Projekt Innova tie Ouderen), die de mogelijkhe den voor één zorgloket op het eiland onderzoekt. dat Bakker uiteindelijk door tijdso verschrijding de partij verloor. Daarmee moest hij zijn eerste ne derlaag van dit seizoen incasse ren. De aanvallende stijl van zowel Frans Eijgenraam als Ferry van Ta tenhove leidde tot een ware 'thril ler' op het schaakbord. Eijgenraam hanteerde het Italiaans als ope ning en stak daarmee zijn bedoe lingen niet onder stoelen of banken. Deze opening is gericht op een snelle koningsaanval en dus moest Van Tatenhove terdege uitkijken. Hij kreeg in het mid denspel tegenkansen en omdat de situatie enigszins troebel was bood 'de taat' remise aan. Eijgen raam weigerde resoluut en ging op zoek naar nieuwe winstkansen. Deze strijdlustige instelling is op zich zeer prijzenswaardig, maar niet altijd verstandig. Zo ook nu niet, want Eijgenraam kreeg de kous op de kop, maar ging in ieder geval strijdend ten onder. Uitslagen: W. vd. Rijke-C. van Houten 1-0; J. Dros-A. Terpstra 1-0; A Witte-K. Bakker J.W Bakker-R. Vittali 0-1; T. Witte-P. Eelman 1-0, F Eijgenraam-F. van Tatenho ve 0-1; D. Hoekman-R. Riegman 1-0. Het begin van het Schilde rend in den Burg wordt ge markeerd door karakteris tieke huizen, die daarom me rendeels op de gemeentelijke monumentenlijst zijn gezet. Schilderend nummer acht komt er nu ook bij en restau ratie is op handen. Een verheugende ontwikke ling, want onder de oude eigenaar kwam er van herstel niets terecht. Het pand stond er al jaren haveloos bij, met dichtgetimmerde ramen. On langs werd het gebouw ge kocht door Walter Grabowski uit Den Hoorn die het na her stel als woning wil verhuren. Overigens komt alleen de uit ca 1875 daterende voorgevel voor gesubsidieerde restaura tie met gemeentelijke steun in aanmerking, omdat het huis voor de rest weinig monu mentale waarde meer heeft als gevolg van allerlei veran deringen die vooral in de jaren vijftig werden uitgevoerd. Waarschijnlijk zal dit projekt met f16.500,- subsidiegeld gesteund worden. (Foto Harry de Graaft Texels Belang is voornemens om in samenwerking met het agrarisch museum in De Waal voor geïnteresseerden instruc tie te organiseren voor tuinwa- londerhoud volgens de oude techniek. Ook wordt het idee geopperd om het geheel van tuinwalonderhoud aan te mel den als project voor het Euro pees Natuurbeschermingsjaar (N'95), eventueel gecombi neerd met de activiteiten die in het kader van het Thijssejaar worden ontplooid. De kans op succes is niet gering want een van de speerpunten van N'95 is herstel en onderhoud van land schapselementen op cultuur gronden. Na een afname van het aantal scheepsovernachtingen in 1993, lijkt 1994 een goed jaar te zijn ge weest voor de Stichting Passan tenhaven Oudeschild. Met zo'n 15.000 schepen is dat bijna een evenaring van het „topseizoen" in 1992. 61.313 personen be zochten Texel via de haven in Ou deschild. De gemeente wil meer toiletten plaatsen op de haven ten behoeve van de afmerende bruine vloot. Vanaf de oprichting van de stich ting in 1988 (9923 scheepsover nachtingen), laat het aantal boten dat afmeert in de jachthaven een stijgende lijn zien. Het slechte weer in 1993 is de verklaring voor de enige uitzondering in die regel. De stichting die de passantenha ven beheert betaalt aan de ge meente jaarlijks Z38.369,- aan pacht, dat overeenstemt met een geldlening van 447.134,- door de gemeente. De stichting rekent /Ï5,- per overnachting. Bij even tuele exploitatietekorten staat de gemeente garant. Horeca-paviljoen „De Verrekie- ker", dat in juni 1993 werd ge opend en waarin behalve het goedlopende horecagedeelte van de familie Welby, een kantoor van de douane, de Koninklijke Mare chaussee en een bestuurskamer is gehuisvest, functioneert naar te vredenheid. Peter Bakker (Groen Links) betwij felde of de sanitaire voorzieningen wel waren afgestemd op het groeiende aantal passanten. Vol gens wethouder Eelman is dat wél het geval, alleen zijn er voor de bruine vloot-schepen in de rijksha ven tekort voorzieningen. Volgens Bakker zou het vandalisme die de opvarenden van deze categorie schepen veroorzaken omlaag kun nen als er meer recreatieve voor zieningen rond de haven komen. rachute naar de grond suisden. Beiden raakten zwaar gewond. In het KRO-programma worden de ongelukken nagespeeld. Vervol gens worden gesprekken gevoerd met slachtoffers en getuigen en wordt getoond hoe mensen hun leven weer oppakken na zo'n in grijpende gebeurtenis. „Een springplank in het koelwater bassin, om maar wat te noemen." Hij kreeg van de wethouder hier over geen toezegging De raadsfractie van Texels Be lang heeft voorgesteld extra geld aan te wenden voor het opknappen en onderhouden van tuinwallen. Beschikt kan worden over f50.000,- van de provincie waarmee tien kilometer tuinwal kan worden opgeknapt. Voor onderhoudsvergoedingen zou de gemeente jaarlijks zelf maxi maal f30.000,- moeten beste den, te onttrekken aan het fonds voor toeristische investe ringen. De provincie heeft vorig jaar de regeling voor renovatie en on derhoud van tuinwallen, inclu sief het geld, overgedragen aan de gemeente. Wegens de krap te van het budget heeft men een keus moeten maken. De voorkeur is uitgegaan naar tuin wallen in het Hogeberggebied en enkele kleinere gebieden. Texels Belang betreurt dat veel tuinwallen nu buiten de rege ling vallen. Niet alles kan be houden blijven maar sommige van deze tuinwallen zijn van zo danige waarde, dat het de moeite waard is daar toch wat aan te doen. Gedoeld wordt op tuinwallen langs wegen en weggetjes die zeer bepalend zijn voor het landschap. Spe ciaal tuinwallen die volgens de oude methode zijn gebouwd verdienen aandacht, ze zijn cul tuurhistorisch en botanisch van meer waarde dan andere wal len. Voorgesteld wordt tien kilo meter van deze geselecteerde tuinwallen onder handen te ne men. Bijkomend voordeel is dat het hiervoor uitgetrokken extra geld terecht komt bij Texelse aannemers en agrariërs.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9