Cjrocn '^wartrjexels in het hart. Meer geld nodig voor promotie van Texel Lokale en regionale omroep werken samen Geen groei toerisme verwacht tot 2018 Drachtige witsnuitdolfijn overlijdt op het strand Concurrentie ligt op de loer: ummer Wortel (Teso): 47.000 te ruim Hart Schoorsteenbrand VERDER IN DIT w Jeugd tevreden met rolschaatsbaan 2 Den Burg wacht komst Gamma gespannen af 5 Schilderes verzet zich tegen windmolens 5 w Texel niet uit de gratie als vakantiegebied 7 9* Slecht weer vertraagt mammoettransport PEN 7 Sportschoenen gestolen TEXELSEÜCOURANT UJim (Tiets PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10954 VRIJDAG 27 JANUARI 1995 ~"*1tgave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, -791 AC Den Burg, telefoon (02220) 62600 tlvertenties/abonnementen ilefoon (02220) 62600, faxnr (02220) 14111 edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, ilefoon (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. edactie buiten werktijd Gerard Timmerman, choorwal 11, Den Burg, telefoon (02220) - 14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46 99 17.636 Rabobank nr 36.25 01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ52,45 per half jaar; Los /1,45 Waarschijnlijk neemt het Teso- vervoer tot het jaar 2003 licht toe met totaal drie procent, maar is daarna sprake van een kleine daling. Per saldo zal de groei van nu tot 2018 nul pro cent bedragen. Tot deze prog nose komt het onderzoeks bureau DTV, dat in opdracht van Teso een grootscheepse enquête heeft gehouden onder de bootpassagiers. ,,Maar", zo waarschuwde gisteravond Teso-directeur Rob Wortel, „op Texel zullen we hard moeten werken om die nullijn te ha len." Wortel openbaarde de onder zoeksconclusies tijdens de pre sentatieavond van de VVV in het Havenrestaurant, waar hij als gastspreker optrad. De ver wachte vervoerscijfers zeggen uiteraard zeer veel over de ont wikkeling van het toerisme naar Texel. De meest reële ver wachting is dus dat het aantal vakantiegangers de eerstko mende decennia ongeveer sta biel blijft. In het minst gunstige geval zal de totale daling tien procent zijn. Maximaal kan Texel echter te maken krijgen met een groei van 40 procent (3% per jaar). Als dat gebeurt, zijn grotere havens en schepen onvermijdelijk, zoals Wortels voorganger Theo Hoogerheide al te kennen gaf. „Anders krijg je weer te maken met wachttij den van vier vijf uur. De toe komstige klant pikt dat niet, wat voor Texel zeer nadelig zal uitpakken", voorspelde Wortel. Om de groei in de hand te hou den, is er één middel: het aantal toeristische bedden op Texel. „Het maximale scenario past echter binnen de 47.000-grens, zo heeft DTV uitgerekend. Kort om, op de langere termijn is 47.000 slaapplaatsen niet de juiste limiet." Over eventuele verlaging van die grens zou vol gens Wortel daarom een nieu we discussie zinnig zijn. Stabilisering ligt echter meer voor de hand. Het toerisme naar Texel staat onder druk door o.a. een overschot aan va kantiehuizen en de toenemen de toeristische activiteit in Noordholland. Ook als Texel werkt aan de kwaliteit van ac commodaties, ontwikkeling van attracties en zich onder scheidt met een eigen karakter, dan zal het nog moeilijk zijn om nieuwe doelgroepen aan te bo ren en méér mensen naar het eiland te trekken. Om de nullijn te bereiken, zal in elk geval no dig zijn dat gast waar voor z'n geld krijgt. „Zo zijn meer vier kante meters per accommoda tie en bijvoorbeeld een golfbaan gewenst. De lokale overheid moet daaraan mee werken, anders treedt het ne gatieve scenario in werking." let bedrijfsleven en de gemeente moeten hun jaarlijkse bij lrage aan de Stichting VVV Texelpromotie flink verhogen, leze conclusie werd gisteravond getrokken tijdens de pre- entatie van de VVV-plannen voor 1995. Momenteel be- chikt de VVV over zes ton per jaar, maar kan daarmee tinder doen dan enkele jaren geleden. Met het oog op de norm toegenomen concurrentie kan dat vervelende gevol- en hebben. Onderhandelingen over de nieuwe promotie- ijdrage zullen komend voorjaar worden gestart. Voor het nieuwe vakantieseizoen ziet het er niettemin hoopvol uit. De terugval van 1994 lijkt geen vervolg te krijgen, want de be langstelling voor de verschillende VVV-brochures, zowel via aan vragen als via beurzen, is ruim dubbel zo groot als vorig jaar. Ook heeft de reserveringsafdeling het na een aarzelende aanloop bedui dend drukker met vooruitboekin gen. Bij de oprichting van de stichting in 1986 was voor promotie ƒ750.000,- beschikbaar, bijeenge bracht door de initiatiefnemers TVL, TVO, Teso, RST en gemeen te. Later kwam het budget, na het afhaken van de RST, uit op ƒ600.000,- per jaar. De hoogte van de bijdragen is de afgelopen negen jaar echter niet aangepast voor inflatie. Daardoor is die zes ton minder waard. De overgebleven vier partijen heb ben hun verplichting van ƒ150.000,- per jaar geregeld in een 5-jarig contract. Die verbintenis loopt eind dit jaar af. Tijd dus om de hoogte van de bijdrage te her zien, zo bleek gisteravond in het Havenrestaurant. Harde strijd In een reactie op kritische vragen van Ruud Kalusche erkende VVV- directeur Joost van Linge dat de koopkracht van het budget achter uit is gegaan. „Dat we zeker zijn van een bijdrage over vijf jaar, is winst. Maar als je ziet wat de con currentie doet, redden we het niet W-directeur Van Linge: ..We redden het iet met zes ton." 7 Wat is de overeenkomst tus sen de nieuwe kleuren van Texel '94 en de sloop van het Jan DirksoordEmoties! De balans tussen gevoel en ver stand schommelt heftig heen en weer. De vervanging van die (te?) kleine bejaardenhuis jes door royale, eigentijdse se niorenwoningen is niet te stoppen, ongewenst en komt altijd ongelegen. Ouwe bo men moet je niet verplanten en verhuizen op je oude dag is beslist geen pretje. Die Barce- lonakleuren voor onze fusie- voetballers zijn ook een keuze van het verstand, maar in dit geval zou juist het gevoel de doorslag moeten geven. Wie meent nou serieus dat dat Spaanse rood en blauw extra jongeren aantrekt? Een flut- argument. De beste club van Texel speelt natuurlijk in de echte Tesselse kleuren. Met een beetje creativiteit ont werp je een totaal nieuw, sprankelend shirt, gebaseerd op het vertrouwde groen/ zwart, opgevrolijkt met een speels blauw/wit randje. Tackel het bestuur van Texel '94, houd een nieuwe verga dering en kies vanuit je Tessel se hart... Horszei Een hoogdrachtige witsnuitdolfijn is dinsdagmiddag aangespoeld op het strand bij paal 28. Het dier van ruim twee meter lengte stierf kort na de stranding. De doods oorzaak is nog niet bekend. Jan Knippenberg ontdekte de dol fijn en waarschuwde EcoMare. Nadat de dood werd vastgesteld is het gave exemplaar overgebracht naar het centrum, waar Jan Boon van het Nioz monsters nam in ver band met zijn onderzoek naar PCB's en het bestrijdingsmiddel toxafeen. Het Nationaal Natuur historisch Museum in Leiden heeft zich woensdag over het kadaver ontfermd. Het vrouwtje was niet zo jong meer, wat viel af te leiden uit haar gebit. Er ontbraken tanden. Boven dien vermoedde EcoMare- medewerkers dat ze aan één oog blind was. Hoewel ze al melk ver loor werd niet overwogen om een keizersnee uit te voeren, omdat de overlevingskansen voor het jong nihil waren. Hoge sprongen In mei vorig jaar werd op Vlieland een dode witsnuitdolfijn gevon den. Het jaar daarvoor waren op Texel twee levende exemplaren aangespoeld. Eén ervan werd overgebracht naar het dolfinarium in Harderwijk en is na een periode van herstel met succes weer uit gezet in de Noordzee. Witsnuitdolfijnen komen vanaf 1955 steeds vaker voor in de Noordzee. Ze nemen de plaats in van de tuimelaar, die vroeger alge meen voorkwam in dit gebied. De witsnuitdolfijn, die zo'n drie meter lang kan worden, blijft meestal ver uit de kust en is bekend om zijn metershoge sprongen. Vermoed wordt dat in de Noordzee enige duizenden exemplaren leven. met zes ton." Kalusche consta teerde dat de VVV op creatieve wijze probeert optimaal gebruik te maken van de zes ton: o.a. door gerichter adverteren, minder beur zen, meer sponsoring en vrije pu bliciteit. „Kwalitatief een vooruitgang, maar is het ge noeg?" VVV-bestuurder Martin Warnaar hield een warm pleidooi voor meer geld. „Elders in Nederland hadden sommige vakantieparken met een teruggang van 6 tot 25 procent te kampen. Reken maar dat zij er koste wat kost voor gaan knokken om het verloren terrein terug te winnen. Het wordt een harde strijd." Gevoelig Volgens Warnaar is de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers (TVL) al bereid méér te betalen. Bij het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) ligt dat gevoeliger, zo liet Ko Vinke blijken. De TVO- voorzitter wilde daarom graag van de VVV pVeciezer weten hoeveel geld aan welke activiteiten wordt besteed en wat dat oplevert. „Niet alleen om onze leden die meebeta len te overtuigen, maar ook de on- Lees verder pagina 2 De brandweer werd gistermiddag te hulp geroepen bij een schoorsteenbrand in een huis aan de Westerweg. Hoewel de rookaf voer voor de winter nog was schoongemaakt, had vuil in de schoorsteen toch vlam gevat. Om het vuur te doven haalden brand weerlieden de rammeneur door de schoorsteen. De vlammen doof den daardoor wel, maar kort na het vertrek van de brandweer voelde de muur toch weer ver dacht heet aan. Zekerheidshalve voerden enkele spuitgasten alsnog een controle uit. IFoto Gerard Timmerman) *v- Wiebe Sytsma en EcoMare-stagiaire Anine de Jong ontfermen zich over het net gestorven dier in de branding. IFoto Salko de Wolf) Over enkele weken gaat regionale omroep Radio Noordhol land nauw samenwerken met de lokale Radio Texel. De re gionale omroep zal op werkdagen tussen 7.00 en 18.00 uur te horen zijn via de zender van radio Texel (FM 106.1) en neemt dus als ,,raamprogramma" de plaats in van Radio Tien. Telkens als er een lokale uitzen ding is, wijkt radio Noordholland. Dat is op werkdagen elke avond van 18.00 tot 20.00 uur en in het weekend de hele dag. Aldus besloot gisteravond het dagelijks bestuur van de stichting Lokale Omroep Texel met instemming van een vertegenwoordiger van de hoofdredactie. Ook werd besloten de dagelijkse lokale pro gramma's van Radio Texel de vol gende ochtend en de volgende avond te herhalen. Het bestuur ziet een en ander als een verbetering, zowel voor de Texelse radio als voor Radio Noordholland. Verwacht wordt dat meer Texelse luisteraars op FM 106.1 zullen afstemmen nu zij we ten dat zij op die manier zowel Ra dio Noordholland als Radio Texel ontvangen. Op dit moment wordt op Texel al vrij veel naar de regio nale zender geluisterd, mede om dat deze ook regelmatig aandacht geeft aan Texelse onderwerpen. De aanhang van de regionale om roep bestaat voor een groot deel uit mensen die ook geïnteresseerd zijn in lokaal nieuws. Nood Toch was dat voor radio Texel niet de belangrijkste reden om samen werking te zoeken. Dat gebeurt min of meer gedwongen omdat in de huidige situatie niet wordt vol daan aan de voorschriften van de mediawet. Het programma van een lokale omroep moet voor de helft uit eigen productie bestaan en mag voor de rest „vreemd" zijn. Bovendien moet van die 50% eigen productie de helft een infor matief karakter hebben. Radio Texel kan daaraan nu op geen stukken na voldoen, want het raamprogramma van Radio Tien dat het grootste deel van de tijd door de lokale zender wordt door gegeven, is „vreemd". Echter, het is toegestaan ook het programma van de regionale omroep als „eigen" te beschouwen. Door ra dio Noordholland voortaan als raamprogramma te gebruiken en het eigen programma de volgende dag twee keer te herhalen, voldoet men aan de eisen. Waarschuwingen Genoemde voorschriften golden al langer, maar het Commissariaat voor de Media zag afwijkingen tot dusver door de vingers, mede door toedoen van de Organisatie voor Lokale Omroepen in Nederland (OLON) die aandrong op soepel heid in dit opzicht. Die tolerantie is nu echter voorbij. De Texelse loka le radio heeft al twee keer een aanschrijving gehad dat het an ders moet. De huidige lokale uitzendingen val len gedurende de week groten deels samen met etenstijd. Vooral in gezinnen met kinderen komt er dan van luisteren weinig terecht. Het bestuur denkt daarom dat de herhalingen de volgende dag in een behoefte voorzien. Mix Het is echter niet de bedoeling de herhaling van avonduitzending de volgende dag in één ruk opnieuw uit te zenden. De herhalingen zul len worden versnipperd in „blok jes" tussen de programma's van Radio Noordholland door. Ge tracht zal worden dit te doen op momenten dat het regionale pro gramma van Radio Noordholland voor Texel minder interessant is. In eerste instantie zal het schakelen van de blokjes gebeuren met een betrekkelijk eenvoudige electroni- sche klok. Op termijn wil men ech ter een computergestuurd systeem aanschaffen, waarmee dit veel beter gebeurt zonder dat iemand er een vinger naar hoeft uit te steken. Dat is belangrijk want overdag beschikt Radio Texel niet over mensen die voor dit schakelen kunnen zorgen. Fiets. Een witte Piet Pelle- jongensfiets is tussen dinsdag avond en woensdagochtend gestolen in de Weverstraat. De 11-jarige eigenaar had de fiets niet op slot gezet. Uit de sporthal zijn woensdag tus sen 10.00 en 11.00 uur sport schoenen van een 47-jarige docent gestolen. Deze hadden een waarde van ƒ200,-. (ADVERTENTIE) (jrxt J>'di i« bd kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: drogisterij 9 v

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1