TEXEL tegen windmolenplan „Gamma is welkom, maar niet via sluipweggetje" Kunstenares strijdt ai Bedrijventerrein wacht op vers bloed „Vibraties zijn slecht voor mensen" rMAGAZINE Mensen -= Texeler in de ether noo HET SLHbNT HIER WEL MEE TE VOLLEN Y/a. Limburgse taferelen teisteren Texel TEXELSE 5 C0URANT Winterse badgasten DOT GELOOF K OOK Advertenties kunnen ingeleverd J worden t/m 17 februari a.s. Hoewel we geen Maas heb ben die zaken onveilig maakt, houdt ook Texel het momen teel niet droog. De hevige re genval (30 mm in 24 uur) zette menig weiland, pad en tuin blank. De gemeente ont stopte een paar putten, maar kon verder ook niet veel doen. Het weer zal de komende da gen nog onbestendig blijven. (Foto Dirk Kuiter) VRIJDAG 27 JANUARI 1995 zo'n ding brengt de zaak uit even wicht. Als ik een kras door een schilderij zet kan de rest nog zo mooi zijn, maar dan klopt het niet meer." Levenskracht De schilderijen van Marianne ken merken zich door kleuren en stro mingen. Ze heeft een grote naam in het land en exposeert binnen kort weer in Amsterdam. „Nee, ik heb nog nooit op Texel een ten toonstelling gehad, maar als de gelegenheid zich voordoet zou ik het graag willen." Marianne maakt haar eigen verf en gebruikt die in kleurige dikke la gen. „Ik probeer de ziel van wind uit te beelden. Zon en water speelt ook een rol. Levenskrachten, daar gaat het om. Monet deed dat met water. Die maakte ons ervan be wust hoe mooi dat eigenlijk was, hoe bezield. Iets waar we respect voor moeten hebben. Dat is ook met wind en stromingen." Marianne vindt het bijna té toeval lig dat zij juist met de windmolens wordt geconfronteerd. „Ik, die mijn hele leven al zo met wind be zig ben. Alsof ik er iets tegen móet doen. Actie voeren? Nou, ik wil in ieder geval de mensen vertellen wat ik ervan weet. Het is ook zo kwalijk dat ze er zo'n reclamecam pagne van maken. Zo van: u moet maar snel beslissen, anders loopt u de subsidie mis....Het lijkt wel een boekenclub. De geldwolf in de mensen wordt aangesproken. Het is zó kortzichtig en zo dom. Je praat over onherstelbare schade." Dinsdag sprak ze met Jan Kuiper van EcoMare. „Ik had begrepen dat die vóór die windmolens is. Vreemd. Juist iemand van zo'n in stantie zou een kritische houding moeten heb ben." Als de molens er toch komen, denkt Marianne er sterk over om het eiland te verlaten. „Al is er bij na geen plekje over in Nederland waar nog deze rust is te vinden. En zo makkelijk zal het niet zijn om dit huis weer kwijt te raken, want door die dingen naast de deur daalt het in waarde." als schepen op de zee, die navige ren op vaste punten, tegenwoor dig de satellieten. Die vergelijkt hij met het gemeentelijk beleid. „Als je de satellieten steeds verplaatst, raken de schepen de koers kwijt. Datzelfde gebeurt met de bedrij ven, als de gemeente het beleid steeds wijzigt." De ondernemer stelt voor alle industrie- of bedrij venterrein over één kam te sche ren. De groothandels-, installatie- of produktiebedrijven sta je er toe aanverwante artikelen te verko pen. „Daarmee blijft er voor de middenstand in de dorpen een bo terham te verdienen." „Zolang wij hier gevestigd zijn, heeft het bedrijventerrein steeds ter discussie gestaan. Elke keer is er een nieuwe wending aan gege ven. Reken voorgoed af met het verleden en sla een duidelijke weg in", adviseert hij de gemeente raad. „De gevestigde bedrijven mogen niet lijden onder de komst van nieuwe winkels, die de boven verdieping verhuren voor woon ruimte", doelt Van der Vis op eventuele problemen met de hinderwet- of milieuvergunning. Om misverstanden te voorkomen wijst Van der Vis erop dat aan de winkelafdeling van het familiebe drijf (Plus Klus) al bij de vestiging ruim een kwart eeuw geleden een vergunning is verleend voor detail handel. Gamma Resteert de vraag waar Gamma zich in Den Burg eventueel gaat vestigen. Het terrein aan de Abbe- waal dat in de derde fase van het Marsplan voor bedrijven is gere serveerd, leent zich eigenlijk niet voor een grootschalig detailhan delsbedrijf als de Gamma, zo laat de gemeentelijke afdeling ruimte lijke ordening weten. Detailhandel voldoet al helemaal niet aan de normen die het college stelt aan vestiging in het uitbreidingsplan Den Burg-west, in het verlengde van de Hollewal. Resteert dus het bestaande bedrijventerrein aan de Spinbaan en de Maricoweg. Open plek „Als je daarin een open plek weet, mag je het me vertellen", nodigt Krugers uit. Na het bekend wor den van de verhuisplannen van Gamma, is hij echter al benaderd door een stuk of vijf ondernemers uit Den Burg die hun bedrijf willen verkopen, al dan niet verplaatsen. Enige rondvraag leert dat er op het tijdschrift. Het gaat over het eiland Gotland in de Oostzee. Dat is ze ventien keer zo groot als Texel, maar heeft veel overeenkomsten. Het is een natuurgebied en was ook erg in trek bij toeristen. „Fami- Ije van mij woont er. Ook leven er veel kunstenaars en schrijvers we gens de uitstraling die het heeft. Of had, liever gezegd. Er zijn wind molens geplaatst op initiatief van agrariërs. Ook daar hebben zij het moeilijk, vandaar dat ze op andere manieren aan geld proberen te ko men. Maar nu blijven de toeristen weg. De sfeer is aangetast. De harmonie is verstoord. Al heb je nog zo'n mooie omgeving, één wijl een gezond bedrijventerrein me een goede zaak lijkt voor het hele eiland." Trieste zaak Ook de naam van projectontwik kelaar Ed Momberg van adviesbu reau B&M wordt met ontwikkelingen op het bedrijven terrein in verband gebracht. „Ik heb inderdaad contact gehad met Rab. Wij zijn wel geïnteresseerd om de plannen voor de verhuizing van Rab op papier te zetten." Over eventuele betrokkenheid bij ande re plannen houdt hij zich op de vlakte. „Kijk, dat er nu bedrijven te koop staan is eigenlijk een trieste zaak. Het probleem is dat door de toenemende monocultuur op het eiland er voor steeds minder be drijven een markt is. Momberg verwacht dat als de politiek vesti ging van detailhandel toestaat, tenminste één supermarkt (Aldi) zich op het bedrijventerrein zal vestigen. „Probleem is dat een aantal van de bestaande bedrijfge- bouwen dan moet worden afge broken, om ruimte te maken voor de nieuwe zaken." Deze kapitaals vernietiging drukt volgens Mom berg de waarde van het onroerend goed. Het toestaan van detailhan del op bedrijventerreinen zou ech ter wel eens een positief effect op de waarde van de grond kunnen hebben. bedrijventerrein nogal wat zaken hun activiteiten willen verplaatsen of staken. „Geruchten? Gedeeltelijk wel", denkt makelaar Hans Eelman, al heeft zijn kantoor zelf Jimmink Kampeercentrum in aanbod. Aan nemer Tatenhove, die mede- eigenaar is geworden van de PEN- centrale, heeft plannen om de be drijfsactiviteiten aan de Marico weg te verplaatsen naar Oudeschild. Over verhuisplannen van de VTB doen ook verhalen de ronde, maar concrete zakenzijn nog niet gedaan. Insiders menen ook dat het landbouw/loonwerk- bedrijf van Jos Witte te koop zou staan, maar Witte zelf spreekt dit tegen en zegt zelfs het machine park te hebben uitgebreid. Plannen Frans Hopman van Hordifood koestert ambitieuze plannen met de vestiging aan de Spinbaan en het pand van Brouwer dat hij on langs aankocht. Daarbij zouden meerdere ondernemers betrokken zijn. Hopman vindt het echter te vroeg om er nu al mee naar buiten te treden. „We hebben contacten met ondernemers, maar zijn nog niet rond met de plannen. Ook za kelijk speelt er nog het nodige. Dan is het niet verstandig om het nu al in de krant te zetten." Een andere ondernemer weet te vertellen dat als er één bedrijven- transactie rond is, dat een soort kettingreactie teweeg zal brengen. Krugers: „We hebben een aantal opties waar we Gamma wellicht kunnen vestigen en zijn in ge sprek." Gezien de onderhandelin gen vindt hij het niet raadszaam daar nu al over uit te wijden. In verband met de nasleep van de brand bij de Gamma-vestiging in Harlingen, is de aandacht van de directie daar momenteel meer op gericht. „We hebben de vergun ning voor herbouw van een nieu we hal inmiddels binnen, maar zijn nog op zoek naar een noodloka- tie." Rab streeft ernaar vóór de bouwvak de nieuwe zaak in Har lingen te kunnen openen. Goede zaak Ondernemer Frans Hopman juicht de komst van Gamma en andere zaken naar het bedrijventerrein al leen maar toe. „leder bedrijf heeft zo zijn redenen voor het vertrek. Maar daardoor dreigt het bedrij venterrein wel een beetje dood te bloeden. Er komen echter weer bedrijven voor terug die méér functies vervullen. Dat lijkt me een goede zaak. Het getuigt niet van veel realiteitszin om dat tegen te willen houden. Het is niet erg sterk om tegen een bedrijf als Gamma, dat nu in de publiciteit treedt, aan te schoppen. Soortgelijke discus sie zijn elders in het land al lang gevoerd. Alleen hier op Texel heeft het veel stof doen opwaaien. Ter- „De mensen bedoelen het niet verkeerd, maar ze wéten het niet. Ik kan het niet met cijfers of argumenten onderbou wen. Het is niet goed." Als een Texelse Don Quichotte vecht kunstenares Marianne Kersting tegen het plan om windmo lens in de Eierlandse polder te zetten. j"v£kHUÜR 1 VEotlF.MfcNT I Oud-Texelse Christian Bas (31) is aan de Ingeniorhojskolen in Hors- sens (Denemarken) geslaagd voor het diploma bouwkundig inge nieur. Als specialisatie heeft ze landbouwkunde gekozen. Na haar atheneum-opleiding heeft ze wis- en natuurkunde gestudeerd in Amsterdam. Sedert 1989 is Christien woon- en werkzaam in Denemarken. 'erplaatsing van de Gamma Bouwmarkt naar Den Burg kan et begin zijn van een reeks verhuizingen die het bedrijven- ïrrein nieuw leven kan inblazen. In ondernemerskringen /ordt namelijk driftig nagedacht over verkoop of verplaat- ing van bedrijven. De directie van Rab streeft ernaar in het oorjaar van 1996 de nieuwe Gamma-vestiging te openen. »e politieke discussie over het toestaan van detailhandel p bedrijventerreinen lijkt echter nog niet geluwd. Marianne Kersting is Zweedse. „Mijn wortels liggen in Lapland." Getrouwd met een RIN- medewerker kwam ze een half jaar geleden naar Texel. „Ik woon al 25 jaar in Nederland. Om te werken heb ik natuur en stilte om me heen nodig. Voor inspiratie zoek ik zo puur mogelijke natuur gebieden op. Op mijn manier geef ik die weer, doe ik er verslag van." Na een periode in Driebergen werd het voor het echtpaar mogelijk om naar Texel te verhuizen. „Als acht tienjarige kwam ik hier voor het eerst. Het eiland deed me iets, toen al." Verstoring Na een jaar zoeken werd Veldheim aan de Zwinweg gekocht. Marian ne had ruimte nodig voor haar ate lier. Na een interne verbouwing was het eindelijk zover toen als een donderslag bij heldere hemel het plan verscheen om langs de oude dijk in de Eierlandse polder windmolens te plaatsen. „Ik schrok me dood. Mijn werk is ge baseerd op stromingen en vibra ties van de natuur. Daar past geen onnatuurlijke verstoring in. Eerst nam ik het niet zo serieus. Ik dacht dat niemand er mee in zou stem men. Texel is bijna het laatste stukje onaangetaste ruimte in Ne derland waar het nog echt stil kan zijn. Dat kunnen ze toch niet ma ken?" - Toen de politiek zich niet afkerig toonde van het plan, werd Marian ne weer ongerust. Marianne zegt dat ze de redenatie van de wind molenaanhangers best kan vol gen. „Ik ben ook vóór schone energie. Maar alle belangen moe ten tegen elkaar worden afgewo gen en op dit moment verliest iedereen zich in alleen de rationele afwegingen. Er wordt gezegd dat je de molens op een bepaalde af stand niet kunt horen. Dat is een meetbaar feit. Maar geluiden zijn vibraties die op een andere manier op een mens inwerken dan zuiver via je oren. Dat heeft invloed en dat strekt zich over een groter ge bied uit dan alleen de directe om geving van die molens. Het is een onnatuurlijk tzoem-tzoem-tzoem- geluid. Een ziekmakend geluid. Het is een soort straling waar nog veel te weinig over bekend is." Ze beseft dat iedereen haar ervan zal verdenken dat ze geen molens vlakbij haar huis wil. „Dat is na tuurlijk ook zo, maar mensen ver geten dat die dingen wel zestig meter hoog worden. Dat is enorm hoog, hoor. Ze zijn over heel Texel goed te zien. En te voelen....Het zal de hele natuur op het eiland beïn vloeden. Die verhalen dat het alle maal om de bescherming van de natuur gaat zijn onzin. Het gaat al lemaal om de centen!" Toeristen weg? Marianne kan haar verontrusting over de windmolens onderbouwen met een artikel uit een Zweeds mogelijk Texelaars aanspreken. Ik ga alle meningen uit de raad daar om eerst eens rustig op een rijtje zetten en dan eens kijken wat de rest van het college ervan vindt. Ook wil ik weten hoe het TVO er over denkt." TVO TVO-voorzitter Ko Vinke wil zich er eigenlijk nog over niet uitlaten. „We denken erover na. Er zitten voor- en nadelen aan. De bedrijven in Oudeschild zijn niet blij met het vertrek van Gamma, terwijl de komst van de bouwmarkt naar Den Burg voor het winkel- en koopklimaat niet echt nodig is, maar dat laatste zeg ik puur op persoonlijke titel. Binnen TVO moeten we er nog over praten. We zullen het natuurlijk ook van een zakenlijke kant bekijken. Mis schien kunnen we gezien de ont wikkelingen die op ons afkomen wel niet anders." Van der Vis Arie van der Vis van het gelijkna- me hout-, keuken- en hobbycen trum betreurt het dat TVO tot dusver nog geen standpunt over de verhuizing van de Gamma heeft. „Je zou van een belangen vereniging toch anders verwach ten." De ondernemer is niet bang voor omzetdaling door de komst van Gamma. „Integendeel. Wat mij be treft vestigt een nieuwe doe-het- zelfzaak zich pal naast ons. Bedrij ven uit dezelfde branche functio neren beter als ze dicht bij elkaar zitten, dan dat ze vier kilometer uit elkaar liggen. Dat is opbedrijven- terreinen aan de overkant al lang bewezen. Ik denk dat het voor Texelaars die nu spullen aan de vastewal kopen, dan aantrekkelij ker is om hun inkopen op Texel te doen", laat hij aan duidelijkheid weinig te raden over. Toch plaatst de ondernemer de nodige kanttekeningen bij even tuele verhuizing. „Daarbij moet dan wel de officiële weg worden bewandeld en moet de verplaat sing niet langs allerlei planologi sche of juridische sluipweggetjes tot stand komen. Er moet nu maar eens duidelijkheid komen wat er precies wel en niet kan op een be drijventerrein. Dat weten we als ondernemers tenminste waar we aan toe zijn." Van der Vis schetst de bedrijven werd een „kantineplaat" aan gekondigd en gedraaid en pre sentator Arie Mol proefde de kruidendrank die de TWO als relatiegeschenk hanteert. In formatief was de (tevoren op genomen) rondleiding door de fabriek, waarbij Diana Ris op prima wijze het fabricagepro ces toelichtte. Reclame mocht blijkbaar, want niet al leen werd herhaaldelijk de merknaam Texeler („het enige merk dekbed dat op Texel zelf wordt gemaakt") gebezigd, maar werden ter onderscheid ook namen van concurrenten genoemd. Bedrijven zien het programma Met Mol de kan tine in" dan ook als een wel kome en voordelige promotiemogelijkheid. Vol gens Arie Mol moeten er op Texel meer bedrijven, scholen en instellingen zijn waar een leuke uitzending kan worden gemaakt. Gegadigden kunnen contact opnemen met Radio Noordholland, Hofplein 3, 1811 LE Alkmaar, telefoon 072-118685. (Foto Harry de Graaf) Als we gaan verhuizen, dan moet Iet goed", aldus Paul Krugers van ab BV, waar druk wordt nage- acht over de verplaatsing. De to- ile bedrijfsactiviteiten van het oncern in Oudeschild krijgen een usdamge omvang, dat de be- taande gebouwen te weinig laats bieden. „Het is het meest igisch om de Gamma-unit er uit o, i lichten en te verplaatsen." Om- at de kapitaalslasten van de nieu- v ie vestiging niet te hoog mogen jn, denkt Rab aan een compact ebouw („vierkante doos") van irca 2000 vierkante meter. Een ouwaanvraag is echter nog niet igediend. et verzoek van Gamma de bouw- »arkt naar Den Burg te verplaat- an, leidde tot een politieke iscussie met als doel te bepalen /at wel en niet mag op bedrijven- ïrreinen. Tijdens de behandeling leek dat door de fracties verschil- i ind over detailhandel wordt ge- acht. Dat constateerde ook /ethouder Schilling (ruimtelijke rdening). De bestuurder is niet 1 an plan snel een beslissing te for- 3ren. „De kwestie loopt al een jdje. Het zal nooit een regeling 'orden die iedereen tevreden :emt, maar deze moet wel zoveel (ADVERTENTIE) h Radio Noordholland was dins dag op Texel om een rechtstreekse uitzending te verzorgen van het wekelijkse programma „Met Mol de kan tine in". Locatie was de be drijfskantine van de Texelse Wol Onderneming in Oude schild, waar in lunchtijd meer dere van de 20 daar aanwezige medewerkers gele genheid kregen om voor de microfoon hun zegje te doen (foto). De aangesneden pro- b Ie mat ie k was niet wereld schokkend. Martin Groot mocht uitleggen waarom hij tijdens het werk altijd hetzelf de wijsje fluit, Roel Verra kreeg de vraag voorgelegd waarom sex voor hem een fa voriet gespreksonderwerp is en Bart Heerschap leverde (spaarzaam) commentaar op het verwijt dat hij niet na denkt voordat hij wat zegt. Er Drukkenj/Uitgevenj Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5