Cjroen "ZwartsJ~exels in het harL, Aandeelhouders voortaan gratis met de boot mee Recht op tweede woning vervalt na jaar wonen s Bestemmingsplan De Koog ter visie v ummer ^orszel Water - Betuwenaren blij met opvang Texel Watersnood: ook Texel helpt mee Stroomstoring Horeca: niet tornen aan 47.000-grens Veranderingen in het natuurbeheer D66 op dorpentocht Voorlichting over Windpark Texel VERDER" IN DIT - w Niet lopen op strekdam 2 w Accoord convenant nadert 5 w Harry gaat stappen 5 w Texel helpt in de nood 9 Onder de Pomp TEXELSE^ COURANT PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10956 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1995 TEXELSE^COURANT itgave Uitgeverij Langevold de Rooy BV, Parkstraat 10, —791 AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. Ivertenties/abonnementen tffilefoon (02220) 62600, faxnr (02220) 14111. Sdaktie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, lefoon (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. adactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, e Koog, telefoon (02220) - 17266. Uitgave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV. Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. advertenties/abonnementen telefoon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. Redaktie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 62620 faxnr. (02220) 14111. Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02220) - 17266 Vie een aandeel van Teso heeft, mag vanaf 1 april jaarlijks ijftig keer gratis met de boot mee. Het gaat alleen om per- onenvervoer. Hiermee wil Teso de band tussen het bedrijf n de aandeelhouders versterken, met als achterliggende edachte dat vooral Texelaars er voordeel bij hebben en dat aardoor meer aandelen het eiland blijven. owel de Texelse als de overkant- 3 aandeelhouders krijgen een ersoonlijke, niet overdraagbare i^jagneetpas. Hierop komt een __asfoto van de eigenaar. Het aan- il aandelen maakt niet uit, per ouder wordt slechts één pas af- egeven. ia een leesapparaat wordt iedere vertocht bij de kassa in Den Hel- Ï»r geregistreerd. Wie de vijftig cht is genaderd, krijgt keurig een riet thuisgestuurd, om onaange- ame verrassingen te voorkomen. 3S0-directeur Rob Wortel: „Waar- m vijftig? Ach, we wilden het iet te krap stéllen. We hebben het ij ongeveer één overtocht per kreek gehouden, hoewel de ge- Biiddelde Texelaar slechts zo'n Ivintig keer per jaar meevaart." Inkomstenderving p Texel zijn 1400 aandeelhou- Brs, aan de overkant nog eens ■iehonderd. Door 1700 personen 'atis vervoer te bieden krijgt Teso maken met een inkomstender- ng van ongeveer een ton, zo rordt geschat. Dat is binnen de cploitatie op te vangen, de tarie- in hoeven om die reden niet om- jog. Met de aanschaf van de ïnodigde apparatuur om de pas en te maken en af te lezen is een hoge investering gemoeid. Onze kleine Tesselse noden zinken in het niet bij de wa tersnood, die in het zuiden van Nederland honderddui zenden heeft getroffen. Op het moment van schrijven was nog geen enkele dijk noodlottig doorgebroken. Het kijk- en leesoog schoot daar om heen en weer tussen tv en kranten. De „Tesselaar" heeft een natte voorpagina. Op nieuw staat het subtropisch zwemparadijs in het nieuws: er moet een belachelijk dure vergadering worden uitge schreven om een red dingsplan op te stellen. Duizenden aandeelhouders persoonlijk aangetekend aan schrijven! Wie bedenkt zo iets? Dan heb je je badmuts wel heel diep over je hoofd ge had. Vooruit dan maar weer. Op hoop van zegen, want we kunnen deze voorziening niet missen. Met kwaliteit en gast vrijheid gaat de VVV zich pro motioneel richten op de bedreigde, sorry bekende ge bieden. Door al die rampbe- richten brandt het woord bedreigd op je netvlies. Bij ons dreigt een economische ramp als we ons niet profileren, na laten onze concurrentiepositie te verstevigen en geen toe ristische monocultuur ontwik kelen. Mooie praatjes, voor het merendeel waar, maar bij groot nieuws over levensbe dreigende overstromingen iinder aansprekend dan die isselaars die zich daadwer kelijk inzetten bij de evacuatie van vee. Hulde! Als je i fe bruari 1953 hebt meege maakt, dan weet je waarover het gaat. Op een eiland leef je dag en nacht met de macht van het water... Horszei „We wilden er toch al toe over gaan, omdat we het wilden ge bruiken voor de vervoersbewijzen van ons personeel", aldus Wortel. Paar dubbeltjes Het idee om „iets" te doen voor de aandeelhouder leeft al een jaar. De aandeelhouders zelf hebben hier zelf met name om gevraagd. Ze vonden dat ze te weinig profijt hadden van hun eigen Teso, die krachtens de statuten nauwelijks dividend mag uitkeren. „Wat is het nut van een aandeel als je slechts een paar dubbeltjes per jaar krijgt? Voor ons is de goedkoopste en te vens meest bij het bedrijf passen de manier het aanbieden van gratis vervoer. We zijn een gebrui kersorganisatie", legt Wortel uit. Teso wil ook het „Texelgevoel" sti muleren. „Nu wordt het vooral voor Texelaars interessant om een aandeel in hun bezit te hebben. En vooral te houden." De directeur ontkent dat deze stap iets te ma ken heeft met de plannen van All Ships BV voor een concurrerende veerdienst op Oudeschild. Stijgende koers Een Teso-aandeel van f 5,- brengt momenteel ongeveer f700,- op. Door de koppeling met gratis ver voer zou er veel vraag naar aande len kunnen onstaan, waardoor de prijs stijgt. Wortel: „Dat kan, ja. Maar de waarde is voor elk indivi du verschillend. Iemand die jaar lijks zeker vijftig overtochten maakt heeft er misschien wel f800,- voor over, terwijl iemand anders die bijna nooit met de boot gaat de gratis overtochten niet echt als toegevoegde waarde ziet. Wij hebben echter absoluut geen koersmotieven gehad bij de ont wikkeling van dit plan." Door de invoering behoort tevens het jaarlijks terugkerende gemor van aandeelhouders die voor de vergadering naar Texel komen en daarvoor geen bootkosten willen betalen tot het verleden. Aanvragen Via advertenties worden aandeel houders opgeroepen naar het Teso-kantoor op 't Horntje te ko men voor het aanvragen van een pas. Om piekdrukte te voorkomen is een schema gemaakt met een verdeling per Texels dorp en voor de overkant. Aanvragers moeten behalve het op naam gestelde aandeel een geldig legitimatiebe wijs meenemen (paspoort, rijbe wijs of VNG kaart). Bijkomend voordeel van de uitgave van de pasjes is dat het adressen bestand van de aandeelhouders wordt bijgewerkt. „Sinds 1908 zijn lang niet alle adreswijzigingen doorgegeven. Dus er zijn wel aan delen uit beeld verdwenen. Mis schien komen die nu weer tevoorschijn." Met een dergelijk systeem kan tevens tijdens Teso- vergaderingen eenvoudig worden gecontroleerd wie aandeelhouder is en stemrecht heeft. Na twee jaar moet de pas worden vernieuwd, om veroudering van de foto te voorkomen. Wie tussen tijds zijn pas verliest, kan voor f15,- een nieuwe krijgen. Bij ver koop van een aandeel, wordt de oude pas ongeldig gemaakt. Te gen misbruik zal streng worden opgetreden. Wortel: „Als iemand niet lijkt op de foto, wordt de pas onmiddellijk ingenomen." Een groot aantal tweede wonin gen in De Koog komt onder het overgangsrecht te vallen. Als de ze huizen straks langer dan een jaar permanent worden bewoond, is het overgangsrecht van de baan en vervalt het recht van tweede woning automatisch., Dat staat in het herziene bestem mingsplan De Koog, dat nog tot 13 februari a.s. bij de gemeente ter visie ligt. Andere opvallende punten zijn een nieuwe entree van het dorp (door aanpassing van de kruising Nikadel- Dorpsstraat-Brink) en een terrein voor ambachtelijke bedrijven aan de Boodtlaan. Het nieuwe bestemmingsplan komt in de plaats van de bijna twintig jaar oude voorganger. Ten opzichte van de vorige versie is het plan flink uitgebreid, want het hele Stappeland-gebied is er bij betrokken. RST-camping Ko- gerstrand en de paviljoens vallen buiten het plangebied. Zoveel mo gelijk is „constaterend bestemd": er is uitgegaan van de bestaande situatie. Uitzondering Het overgangsrecht wordt van toepassing op tweede woningen die in het verleden voor een uit zondering in aanmerking kwamen, of vrijstelling kregen om ook re creatief te worden gebruikt. Een uitzondering vormen de tweede woningen aan de Orchismient, de zuidzijde van de Epelaan, de oost zijde van de Ruyslaan en de west zijde van de Kamerstraat. Daar heeft het gemeentebestuur een actief beleid gevoerd inzake het uitgeven van grond via een Opslag op de grondprijs. Hierdoor is spra ke van privaatrechtelijk verworven rechten die in stand blijven; in het nieuwe bestemmingsplan zijn ze dan ook als tweede woning aan gemerkt. De gemeente is niet van plan het recht van tweede wonin gen uit te kopen. Zomerwoningen Reden van deze nieuwe koers is dat het beleid erop is gericht de Texelse woningvoorraad (basisjaar 1992) minimaal te handhaven. Woningen dienen daarom perma nent te worden bewoond. Boven dien raken de mogelijkheden om nieuwe woningen te bouwen be perkt door het huidige rijks- en provinciebeleid. In de visie van de gemeente moeten huizen daarom s? -v» - w.,— vviV-X. -.{* iit Wout Stam verwelkomt de gestrande families in de hal van het VVV-kantoor „Hier staan ze meteen voor je klaar. Heerlijk." Een gezelschap van tien uit de Betuwe gevluchte mensen dat zich gistermiddag meldde bij de VVV, reageerde op getogen op de Texelse opvang. Ze waren overgekomen uit Den Hel der, waar ze de nacht bij familie hadden doorgebracht. Omdat Den Helder niet door de provincie als opvangplaats is aangewezen, pro beerden ze het aan de overkant van het Marsdiep. ,,Dat hadden we in de krant gelezen." De tien kregen in de hal van hei VVV-kantoor informatie van Wout Stam, hoofd algemene zaken van de gemeente, en Ans Laurijssens, hoofd informatie van de VVV. Sa men hielpen ze het tiental aan een verblijfadres. Eerst zag het ernaar uit dat de Betuwenaren in een va kantiepark bij De Dennen konden worden ondergebracht, maar het lukte niet contact te krijgen met de exploitant. Een tweede poging, een appartement en een huis in De Koog, lukte wèl. De tien, bestaande uit vier families uit IJzendoorn, Tiel en Buren, von den het prachtig: eindelijk weer even rust. Een deel was al sinds dinsdagmiddag op pad, de ande ren sinds woensdagochtend. Door de dreigende dijkdoorbraak bij Ochten was er sprake van een ge dwongen evacuatie, ,,'s Avonds ging er nog een geluidswagen (Foto Frans HopmanI door het dorp dat we nog niet on gerust hoefden te zijn, maar ons wel gereed moesten maken, 's Morgens moesten we met spoed weg." Met de meubels op zolder en al leen wat kleding en papieren bij zich, lieten ze hun huizen achter. De families kwamen uiteindelijk samen bij de familie Sanders in Den Helder. Daar logeerden totaal vijftien personen. „De dames slie pen in huis, de mannen in de be drijfskantine. Dat was leuk voor een nachtje, maar het moet niet te lang duren." Het gezelschap, dat met vier auto's naar Texel kwam, verwacht in elk geval het weekend nog op het eiland te moeten door brengen. óf permanent óf recreatief worden gebruikt. „Tweede woning" is een niet meer gewenste tussenvorm. Het nieuwe bestemmingsplan gaat ook in op de vakantieonder komens, die op diverse plaatsen in De Koog op erven zijn gebouwd. Alle in 1992 bij de gemeente gere gistreerde zomerwoningen zijn aangeduid als „recreatief opstal" en daarmee als zodanig erkend. De huisjes mogen maximaal 45 m2 groot zijn (gelijk aan het vorige bestemmingsplan). Meer mag niet, omdat ze dan wel eens groter kunnen uitvallen dan de woonhui zen ernaast. Verkeer Voor verkeer dat De Koog via de Pontweg binnenrijdt, ontstaat een nieuwe situatie. Het kruispunt Nikadel-Dorpssstraat-Brink wordt verlegd en verandert in een split sing vóór het voormalige VVV- gebouw (nu kantoor van Joke de Boer). Het karakteristieke pandje wordt zo het boegbeeld van De Koog. Tussen het gebouw en de kop van de Dorpsstraat, dus op de plaats van de huidige kruising, komt een gezellig plein. Winkelend publiek Lees verder pagina 7 Texel heeft zich van z'n goede kant laten zien. Als van zelfsprekend kwam de afgelo pen dagen hulp op gang voor de getroffenen in het Gelders rivierengebied. Op het eiland zelf is gezorgd voor opvang van mensen en vee. Daar naast zijn reddingswerkers naar het rampgebied gegaan: transporteur Eelman, mari niers van de Joost Dourleinka- zerne en de ambulancedienst. In diverse artikelen in deze krant wordt daaraan uitge breid aandacht besteed. Hier komt het bedrijventerrein aan de Boodtlaan. IFoto Gerard Timmermon) Een deel van Oudeschild heeft woensdag drie kwartier zonder stroom gezeten. Dat kwam door kortsluiting in een kabel. Volgens deskundigen was die al enige tijd niet goed en heeft de natheid de storing veroorzaakt. Omdat al werd gezocht naar de zwakke plek, konden de problemen snel worden verholpen. Het bestuur 'van Horeca Neder land, afdeling Texel wil geen nieu we discussie over het aantal toeristische slaapplaatsen. Hore ca vindt dat het huidige aantal bedden (inclusief de nog uit te ge ven reserveplaatsen) minimaal nodig is om de Texelse economie draaiende te houden en om in te spelen op veranderende marktbe- hoeften. De horeca reageert hiermee op de uitlatingen van Teso-directeur Rob Wortel, vorige week donderdag tij dens de VVV-presentatie voor 1995. Wortel waarschuwde dat het geldende maximum van 47.000 wel eens teveel kan blij ken. Bij dit aantal is een vervoers- groei van 40 procent tot het jaar 2018 mogelijk, zo heeft een in op dracht van Teso ingesteld onder zoek uitgewezen. Het maximum van 47.000 is voor Texel dus geen afdoende stuurmiddel om een eventuele ongewenste groei te remmen, aldus Wortel. De meest De derde winterlezing van Eco- Mare zal dinsdag worden gehou den door ing. M. Mantje, als geen ander bekend met het natuurbe heer op Texel. Na de dood van Thijsse, 50 jaar geleden, zijn niet alleen de vogel bevolking en de plantenwereld veranderd, maar ook het natuur beheer op Texel. Bij Natuurmonu menten en Staatsbosbeheer zijn nieuwe inzichten ontstaan over onderhoud van duinen, bossen en weilanden. Ing. Mantje is voorma lig districtshoofd van Staatsbos beheer op Texel. In deze functie heeft hij de veranderingen in het natuurbeheer van nabij meege maakt. De lezing zal gaan over stuifplekken, dennenaanplant, grote grazers en maaibeheer. Aan vang 20.00 uur in EcoMare, toe gang f5,-, incl. koffie/thee. D66 gaat op dorpentocht. Woens dag praat de partij met inwoners van De Koog. De bijeenkomst is om 20.15 uur in SamSam. Op de agenda staat o.a. het bestem mingsplan, de dorpswacht, het aanpassen van de dorpsstraat, de parkeersituatie, de strandfunctie en wat verder aan de orde komt. Gespreksleider is Hans Eshuijs. Raadslid Pieter de Groot zal ook van de partij zijn. Omwonenden, grondeigenaren en grondgebruikers van de beoogde lokatie van Windpark Texel zijn uit genodigd voor een voorlichtings bijeenkomst op woensdag 8 februari om 20.00 uur in EcoMare. Het gaat om het plan voor wind molens langs de dijk tussen Eier- land en polder 't Noorden. realistische prognose gaat overi gens uit van nul procent groei. Ho reca Texel toont zich bij voorbaat tegen een vermindering. Boven dien, zo stelt het bestuur, is de dis cussie over het gewenste aantal slaapplaatsen nog maar net af gerond. (ADVERTENTIE) - Hew jee 't ok hoord? De previn- sie heb teuge Schilling seit dot de boere 't convenant moete te- kene, aars magge ze die golf baan bee durp niet anlegge. - Wot ken 't skele! D'r is gien aar natuurgebied, maar wel een be tere plek voor die golfbaan. Dus waarom zouwe ze, die boere! Je moet gewoon bi] Hielke zijn. NACHTKIJKERS Uit voorraad. Alle stropers zijn nu voorzien. Nu de jagers nog. Kom langs Brink 6 postkantoor De Koog Tel. 27027, Fax 17482 168 uur p./week, 24 uur per dag 06.52817378. Je moet gewoon bij Hielke zijn. (ADVERTENTIE) (fiyit ^HurL J, rrli i» bd bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van:

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1