Cjrocn 2 'wain het en college geworden ieschil TVO rincipezaak Voorgeschienis vergeten en nu snel aan de slag" Moeten we alles wat kan ook op Texel doen?" TEXEL Geen genade voor windmolenplan MAGAZINE \aad heeft laatste woord reinigingsrechten Woningbouw derde fase start in augustus TOERIST ■T^jorszel KAARTJE Verkrachter hoort vier jaar eisen Tien voor Texel tevreden over „begeleiding" van Greenside VERDER AT in dit INummer in Boothuis maakt van (waters)nood een deugd 2 Kaalslag in De Dennen 5 in Schotse Hooglanders laten op zich wachten 7 >n Cavo Latuco wil af van graansilo De Waal 7 in Gelein stort zich in oud-Hollandse gedichten 8 Vernielingen Gezocht: aanrijder Onder de Pomp Groene kaart! Advertenties kunnen ingeleverd worden t/m 17 februari a.s. ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10958 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 iva Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. rtanties/abonnementen jon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. ictie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, )on (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. ictle buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein iBn Burg, telefoon (02220) - 15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742, I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ52,45 per half jaar; Los ƒ1,45 al zet Mshoudens dreigen hoe dan ook de dupe te worden van ;olee geschil tussen het college en de ondernemers over de Ceaiigingsrechten voor bedrijven. B en w zijn verdeeld over ng kwestie, die is uitgedraaid op een principezaak. De raad >geii dinsdagavond een oordeel moet vellen, heeft echter I geen eendrachtig oordeel. Texels Belang werkt wel aan compromis om de partijen tot elkaar brengen, maar O voelt hier bij voorbaat niets voor. - geschil tussen gemeente en ernemers draait om vier pun- Ondernemers willen graag dat ül zonder organische bestand- in apart kan worden ingeza- ^d. Dit zou volgens TVO I%fsvoordeel opleveren. Verder Jen de bedrijven graag jaarlijks kyleg met het college over de ta- Men, om toekomstige conflicten voorkomen. B en w gaan hier- 5 akkoord. Verder verschilt het kelijke gewicht per container jens de ondernemers met de Ti waarop dit is gebaseerd.Het sge is bereid na steekproeven :eraf de tarieven bij te stellen iet teveel betaald bedrag terug tetalen. r de extra heffing aan bedrij- voor kosten van inzameling glas en oud papier en de voor- ige stortplaats, staan college rVO echter lijnrecht tegenover ar. TVO stelt voor deze kosten Is uit de toeristenbelasting te alen. Het restant komt voor re- ng van de huishoudens, die door de tarieven met f25,- stijgen tot ƒ420,-. Maar het dt voor de huishoudens waar- ijnlijk nog erger als de gemeen- niet akkoord gaan met het )-voorstel. Ondernemers wil- in dat geval met een particulie- vervoerder in zee gaan. De leente loopt hierdoor in- isten mis, waardoor meerper- ESO's eigen Willy Wortel eeft een even eenvoudig als eniaal idee. Het is zo simpel, at het je verbaast, dat zijn linstens zo slimme voorgan- ir dat sympatieke plan nooit erder heeft uitgevoerd! Alle andeelhouders van onze igen Stoomboot Onderne- ïing krijgen niet alleen een iaal per jaar een copieus oud buffet bij de vergade- ng, zij ontvangen nu gratis voor niks vijftig retourtjes et Homtje-Den Helder. Wer- elijk gemaal en een uitgesla- en gebaar om je klanten te inden. Geen wonder, dat de rant vol staat met adverten- es van Tesselaars die snel 'n aandeel willen be macht i- en. Als je veel overtochten taakt is het zeker aantrekke- '<k en snel terugverdiend. De itwerking van dit al tientallen ren voor de hand liggende iee is helaas niet zo simpel: en pasje met een foto en uit- luitend geldig voor de aan- eelhouder zelf. Waarom niet oor zijn partner en gezinsle- en? Waarom weer zo bu- aucratisch? Typisch TESO. a, nauwkeurige registratie an de aandelen. Dat zou ook p een andere manier kunnen, lelaas de uitvoering staat al ast. Had op vertoon van het andeel een speciale roen/zwarte personenkaart iet vijftig knippies uitgereikt. Vij beslissen dan zelf wel wie gebruik van maakt, want an heb je pas echt voordeel an je aandeel... Horszel. soonshuishoudens circa ƒ50,- extra moeten betalen. Vraagtekens Een rekensom waarbij TVO vraag- Tegen de 30-jarige vluchteling die ervan wordt verdacht vorig jaar een Texelse vrouw te hebben ver kracht, is gisteren door de Alk- maarse officier van justitie vier jaar gevangenisstraf geëist. De man, woonachtig in Julianadorp, zou in zijn eigen huis ook twee Helderse meisjes hebben ver kracht. De rechtbankpresident doet op 21 februari uitspraak. De verdachte zweeg bijna voort durend tijdens de rechtszitting. Het enige dat hij losliet was dat de zaak te gecompliceerd is om over te praten. Tijdens de politieverho ren heeft de man de verkrachtin gen steeds ontkend. Volgens hem gaat het om een tegen zijn per soon gerichte samenzwering van de Helderse slachtoffers. Gedrags deskundigen hebben de verdachte als agressief omschreven. De kans dat hij opnieuw dergelijke misdrij ven zal plegen, achten zij „zeer groot". De Texelse vrouw werd in de nacht van 20 op 21 oktoberver- kracht, toen de man - die ze vijf jaar geleden had ontmoet in Zwit serland - voor haar deur stond. Omdat de laatste boot al weg was, liet ze hem binnen. Voordat ze uiteindelijk kon ontsnappen, werd de vrouw in haar eigen bed verkracht. De vereniging Tien voor Texel heeft het gemeentebestuur per brief laten weten zeer tevreden te zijn over „de zorgvuldige wijze" waarop Gemeentewerken de bouw van het veelbesproken ap partementenhotel van Greenside in De Koog heeft „begeleid". Gedoeld wordt op de afwijzing van pogingen van de projektont- wikkelaar om het dak van het ge bouw alsnog fraaier uit te voeren, waardoor een grotere hoogte zou ontstaan. De vereniging was benaderd door een vertegenwoordiger van het projectadviesbureau B M, die hoopte dat Tien voor Texel voor dit idee gewonnen zou kunnen wor den, maar dat is niet gelukt. Het bestuur heeft zich bij de afdeling bouwzaken van de gemeente op de hoogte gesteld en vindt dat er geen aanleiding is om van de een maal gegeven bouwvergunning af te wijken. „De voorwaarden waar aan het gebouw moet voldoen zijn de opdrachtgever al geruime tijd bekend. B M stuurde ons een schetsontwerp met een aange past dak, waarbij de zogenaamd tijdelijke „hoed" minder opvallend aanwezig is. Onze vereniging heeft niet de intentie en niet de bevoegdheid tot welstandelijke beoordeling. Bovendien is het naar onze mening zeker onjuist om van de toegestane hoogte af te wijken door welstandelijke aanpassing die nodig zou zijn voor een norma le geplande technische voorzie ning". tekens zet. De totale kosten voor afvoer van bedrijfsafval schomme len tussen de zes en achthonder- duizend gulden. De stortkosten (enkele tonnen) vervallen welis waar als de bedrijven weglopen, maar vaste kosten (personeel en materialen) blijven in stand. TVO vermoedt dat het college de con sequenties te mooi voorspiegelt. Volgens de gemeente echter is ƒ50,- extra de maximale verho ging die huishoudens te wachten staat. Op het raadhuis verwacht men echter dat het zo'n vaart niet zal lopen, omdat het merendeel van de bedrijven het advies van TVO niet zal opvolgen. „De ge meente kan veel meer service bie den dan een particuliere vervoerder. Veel bedrijven hebben daarvoor wel wat extra kosten over", aldus een woordvoerder. Verantwoordelijkheid Wethouders Schilling en Gerbrand Poster vinden dat de gemeente niet akkoord moet gaan met het voorstel van TVO. „Het besluit door de gemeenteraad om met een deel van de toeristenbelasting de reinigingstarieven voor particu lieren binnen aanvaardbare gren zen te houden is gemotiveerd genomen. Het bedrijfsleven mag zich niet onttrekken aan zijn maat schappelijke verantwoordelijkheid. De kosten mogen niet worden ver schoven naar de burger." Burge meester Van Rappard neemt in het college echter een minder heidsstandpunt in en geeft om za kelijke redenen de voorkeur aan het voorstel van TVO. TVO Jaap Drijver van TVO, die in ander- Lees' verder pagina 5 De derde fase van De Mars zoals die er over zes jaar uit gaat zien. Projectontwikkelaar Hino BV uit Loosdrecht start in augustus met de bouw van de eerste woningen in de derde fase van De Mars. In zes jaar tijd worden er 116 huizen gebouwd, waarvan 36 huurwo ningen. 8800 vierkante meter is gereserveerd voor bedrijven. Gisteren ondertekende directeur W. van Liempt en burgemeester Van Rappard de overeenkomst waarin de bouwafspraken zijn vastgelegd. Daarmee werd een streep gezet onder een langsle pende voorgeschiedenis. „Die moeten we vergeten en snel aan de slag gaan." Getuige de wijze waarop de geno digden bij de plechtigheid in het gemeentehuis elkaar aankeken, was de voorgeschiedenis nog niet uit ieders geheugen gewist. Die haalde verschillende malen het nieuws omdat de gemeente en grondeigenaar R. Keijser het niet eens konden worden over de grondprijs. Keijser verkocht de grond aan Hino Projectontwikke ling bv, die de weigering van het vorige college om het bestem mingsplan uit te werken bij de Raad van State met succes aan vocht. Daardoor werd de gemeen te in een wat ongebruikelijke rol gedwongen om de uitwerking van het plan aan een ander over te la ten. „Ach, de gemeente heeft dan ook niet het exclusieve recht om zelf plannen te ontwikkelen. En het is tenslotte allemaal perfect gegaan. De continuïteit in de wo ningbouw is voorlopig gewaar borgd", relativeerde de burgemeester. Mondjesmaat De omvangrijke bouw in Den Burg heeft wel tot gevolg dat buitendor pen pas op de plaats moeten ma ken, omdat de provincie maar mondjesmaat contingenten be schikbaar stelt. Hino bouwt drie soorten koopwo ningen die volgens architect ir. Re- né de Vries qua vorm en prijs aansluiten op de Texelse vraag. De goedkoopste typen (A), zijn zoge naamde rijtjeswoningen die circa ƒ200 000,- gaan kosten. Hiervan EcoMare-directeur Jan Kuiper deed woensdagavond ver woede pogingen de discussie zakelijk en kort te houden. Massaal keerden de Eierlanders zich echter tegen het plan voor Windpark Texel. En daar wilden ze helemaal niet kort over zijn. Slechts één positieve reactie viel te noteren. Windpark Texel, vijftien turbines met een tussenruimte van 175 meter, masten van veertig meter hoog en wieken van zeventien meter. Als lokatie is gekozen voor de binnendijk tussen Eierland en Het Noorden. Hoewel het nog slechts een plan in de kinder schoenen betreft was de presen tatie professioneel, compleet met dikke, geïllustreerde rapporten. „Overrompelend. Alsof het al in kannen en kruiken is", aldus een verontruste buurtbewoonster. Zo'n veertig mensen uit, de buurt hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging voor een voorlich tingsbijeenkomst over het „Wind park Texel". Het was de eerste van meerdere bijeenkomsten. „Want", zo verklaarde Jan Kuiper: „we wil len eerst weten wat de Texelaars ervan vinden. Als iedereen tegen is, gaat het niet door." De rol van EcoMare in het geheel was niet iedereen duidelijk. „Juist jullie als natuur- en milieubes cher- mers zouden zich moeten keren tegen deze horizonvervuiling", was één van de verwijten uit de zaal. Kuiper legde uit dat EcoMare uiteraard staat voor bescherming van natuur en milieu en dat milieu vriendelijke energie-opwekking daarbij hoort. „Als dat op Texel op verantwoorde wijze kan, vinden wij dat we ons steentje moeten bijdragen. We moeten dat niet af schuiven naar de overkant. Maar wij willen niet koste wat het kost een windmolenpark op het eiland zetten. Momenteel worden de voor- en nadelen van de plannen bekeken. Wij fungeren daarbij als een soort procesbegeleiders." Verleiding Molenbouwer Kees de Wolff van De Wolff Nordtank uit Heerenveen vertelde over de technische en economische betrouwbaarheid van de turbines. Daarnaast had hij verleidelijke voorbeelden uit Fries land, waar in enkele dorpen uit de opbrengst van een molen dorps huizen worden geëxploiteerd. Hans Roeper was als vertegen woordiger van Zon en Wnd aan wezig. Deze instantie is initiatiefnemer van het plan. Ook hij ging in op het voordeel dat Texelaars kunnen hebben van het Windpark. „Omdat de Texelse electriciteitscentrale de extra energietoevoer niet aankon, was het lange tijd niet mogelijk meer molens op het eiland te zetten. Met de komst van de Pen-kabel van de overkant werd dit anders. Qua wind is het eiland een ideaal gebied. Met de molens kunnen we eenderde van het vermogen dat op Texel nodig is leveren. Daar valt wat mee te verdienen en we moe ten proberen dat geld op Texel te houden. Het Pen is weliswaar weg, maar straks hebben we er de Tem voor terug, Texels Eigen Mo len..." Wel is het nodig om een speciale kabel aan te leggen van de turbines naar het schakelstati on in Den Burg. Buro Oranjewoud, ook uit Heeren veen, heeft de haalbaarheid van het Texelse plan onderzocht. Jur van der Velde wandelde vluchtig door een lijstje kritische zaken als invloed op «het landschap, gevol gen voor natuur, geluidsbelasting, schaduw en de veiligheid voor omwonenden. Dat de grote objecten invloed heb ben op het landschap, valt niet te ontkennen. Deskundigen zijn vol gens Van der Velde echter van me ning dat dit niet zo erg is, mits de molens worden geplaatst bij „ele menten" zoals wegen, sloten of dijken. „Dan wordt zo'n element juist versterkt. Losse molens wer ken verstorend op een landschap, dit niet. Je hebt in zo'n polderge bied toch al veel rechte lijnen." De omwonenden hadden hier zo hun vraagtekens bij. „De polder wordt wel vaker gebruikt als vuil nisvat voor het eiland. Die lelijke dingen hebben hun weerslag op het hele gebied. Ais je op de dijk van de Slufter staat kun je ze al zien. Ze zullen het uitzicht beder ven", aldus de dames Stiehl en Van der Spek. „Is dit nu het monu ment dat Thijsse alsnog krijgt? Hans Roeper noemde het een kwestie van appreciatie. „De één vindt de molens leuk, de ander vindt ze lelijk. Dat is zeer persoon lijk. Het gaat erom dat ie beseft dat ze schone energie opwekken." Van der Velde wees erop dat voor de bereikbaarheid van de molens Lees verder pagina 5 J5\ I WiaJomol&J 40 nr^, KJiCkenl J j JJ-H -DOM A 34 o/vnac^oóc. af57>wo worden er twintig gebouwd, in het verlengde van het bedrijventerrein. Type B (twee onder één kap) zijn ruim geschakelde gezinswoningen waarvan er 32 worden gebouwd. Ze kosten circa ƒ250.000,-. Ko pers van type C, zogenaamde kwadrantwoningen aan de rand van De Mars, krijgen uitzicht over de landerijen. Kostprijs: ƒ300.000,-. Makelaars Eelman Van Heerwaarden behartigen de verkoop. Hoe hoog de huurprijs wordt van de 36 huurwoningen staat nog Lees verder pagina 5 In d'Ouwe Ulo is een trespa wand vernield. De schade is ƒ450,- Zeven fietsers moesten woensdag na een training in de sporthal naar huis lopen. Onbekenden hadden hun fietsbanden met punaises be werkt. Eventuele getuigen van de ze kwajongensstreek worden verzocht de politie te bellen, tele foon 22188. Vorige week maandag werd een fietster met een kindje achterop aangereden op het kruispunt Ko- gerstraat/Burgerhoutstraat. De politie gaf door dat dit door een vrouw op een fiets was gebeurd, maar het betreft een man. Hij kwam uit het centrum. De politie zoekt deze persoon en getuigen van het voorval. Mensen kunnen zich melden via telefoon 22188. (ADVERTENTIE) Hew jee 't ok hoord? Nou heb de staat ok ol koeieschrikdreede om het Alloo gespannen, meer dan 100 jaar hebbe deer skeepe lope. Jajet, en dan maar van de boere verwachte dat ze tuunwalle gaan make. Je moet gewoon bij Hielke zijn NACHTKIJKERS Uit voorraad f750,- Kom langs Brink 6 postkantoor De Koog Tel. 27027, Fax 17482 0652817378 Je moet gewoon bij Hielke zijn. (ADVERTENTIE) Hiervan mochten wij er inmid dels 2.500 ontvangen. Heeft u de machtiging al inge leverd van de automatische incasso, om de gemeentelijke belastingen in 12 maandelijk se termijnen in te houden? Zend de groene kaart vóór 16 februari in! Lees de folder en de Texelse Courant van dinsdag jl. Gemeente Texel (ADVERTENTIE) "Ttmerr>iL^ocOTZ, ÓO nrrK, Niek Welboren tekende een vergelijking op schaal 1:1000 tussen de kerktoren van Den Burg. de vuurtoren en de windmolens. „Het worden echt joekels, dat is bijna niet voor te stellenaldus de verontruste schilder. Dnikkerij/Uitgevenj Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg L/y/ïx I Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1