jj Buitenlanders komen af op wintervogels Kaalslag" in De Dennen in de geest van Thijsse i; Ruimte voor natuurlijker bos V B en w willen niet méér parkeermeters Derde fase Mars Windmolenplan Reinigingsrechten TEXELSE^ couRANT Sky is the limit Stuurgroep voor herdenking JTFisïrKrYSf "V r! hangen. Sneeuw en ijs dringen ze niet verder zuidwaarts. En zo is er in deze tijd toch vee! aan vogels te zien. Aan ganzen en zwanen bijvoor beeld. De kleine zwanen in Eier- land of de Prins Hendrikpolder vallen iedereen wel op. Ook de dichte groepen bijna „zwarte" rot- Gelders vee terug. Transportbe drijf Eelman heeft gisteren de laat ste dieren die vorige week vanuit het Gelderse rivierengebied naar Texel zijn geëvacueerd, weer te ruggebracht. Ook veehouder Van Milt die zijn dieren vergezelde is weer terug naar huis. gansjes zijn niet moeilijk te vin den., Veel lastiger zijn de „bruine" ganzen. Zeker de rietganzen die graag op akkers verblijven en bijna dezelfde kleur hebben als de bo dem. Op een donkere, sombere dag rij je ze zo voorbij! Het is de moeite waard om op deze bruine ganzen te letten. Het hoeven na melijk lang met altijd rietganzen of de bij ons broedende grauwe gan zen te zijn. Soms zit er een kleine rietgans bij en de laatste jaren overwintert op Texel (vaak in Waalenburg) een groepje kol- ganzen. Snel zijn En of dat nog niet genoeg is: bij Adriaan Dijksen, Staatsbosbeheer EcoMare VERVOLG VAN PAGINA 1 Parkeerterreinen aan de Molen laan in De Cocksdorp, bij De Bijenkorf in Oosterend en aan Klif in Den Hoorn worden niet voor zien van meters of automaten. Het college van b en w voelt niets voor invoering van betaald parke ren op deze plaatsen. Op de Burgerhoutstraat in Den Burg en de Brink in De Koog is veel mensen niet duidelijk dat zij bij de automaat een kaartje moeten ko men. Dat blijkt uit het hoge aantal boetes. Het zijn lange straten met één automaat voor het hele stuk. Besloten is straattegels met een verwijzing aan te leggen. Totale kosten hiervoor zijn ƒ3000,-. De parkeerplaatsen naar de apo theek, zullen voor algemeen ge bruik beschikbaar worden. Hier worden wel nieuwe meters ge plaatst. Over uitbreiding van het kleine parkeerterrein aan de Nikadel en het uitbreiden van de voetgan gersdoorgangen op de Vogelen zang zal nog worden overlegd. Het plan voor een extra parkeer plaats aan de Jan Reystraat wordt wegens ruimtegebrek afgewezen. VERVOLG VAN PAGINA 1 niet vast. Hino zal die bepalen in overleg met de Woningstichting, die met de gemeente vermoedelijk ook de huurders gaat selecteren. Gezien de bouwkosten van /Ï30.000,- per woning, zal de huurprijs volgens De Vries „accep tabel" zijn. Het bedrijventerrein komt langs de Waalderstraat, te genover het bestaande industrie terrein. Liefst Texelse bedrijven Ruimtelijk heeft de architect ge probeerd de derde fase qua invul ling en kwaliteit naadloos te laten aansluiten bij de bestaande wij ken. De nieuwbouw wordt ontslo ten door twee wegen en een pad voor voetgangers. Verder komen er drie speelvelden, zodat vanuit de huizen controle op de kinderen mogelijk is.Begonnen wordt met de bouw van 12 huurwoningen en 14 koopwoningen. Wie het gebied bouwrijp gaat maken en de huizen gaat bouwen is nog niet bekend, maar De Vries verwacht dat gega digden na het bekend worden niet lang op zich zullen laten wachten. „Onze voorkeur gaat uit naar Texelse bedrijven." een pad zal worden aangelegd dat ook kan dienen als toeristische fiets- of wandelroute. Vogeltrek In het rapport is een lijstje opgeno men van enige vogelsoorten die in het gebied voorkomen. Volgens Van der Velde hebben die geen hinder van de molens. Dat werd door de buurtbe woners bestre den. Enkele agrariërs merkten la chend op dat die molens misschien toch wel makkelijk zijn om de ganzen te verjagen.... De grens tussen de turbines en de dichtstbijzijnde woningen is in het plan 350 meter. Ruim genoeg om niets te horen, volgens de produ centen. „We praten over 40 dbA, dat komt niet boven de dagelijkse achtergrondgeluiden uit", aldus Van der Velde, die erkende dat de ze berekeningen zijn gebaseerd op nieuwe molens en dat meerdere turbines op een rij ook een hogere geluidsbelasting veroorzaken. De Wolff vulde aan dat de molenex ploitant moet blijven voldoen aan Oude foto. De foto van de Histo rische Vereniging in de krant van dinsdag j.l. is, zoals menig attente lezer inmiddels heeft opgemerkt, niet van Den Hoorn, maar van Ou- deschild. die 40 dbA-norm. „Dus worden ze lawaaierig naarmate ze veroude ren, dan zijn we in overtreding. En juist wegens die cumulatieve ge luidsbelasting is de ruime grens van 350 meter aangehouden." Co Vinke wees erop dat in het rapport van Oranjewoud een kaartje staat met de nachtelijke geluidsbe lasting, die aanmerkelijk hoger is. „Daarbij is de grens vlak langs de Schorrenweg getrokken." Bestemmingsplan Op een vraag wat qua bestem ming de maximale hoogte is voor molens, antwoordde Hans Roeper dat nu nog het oude bestem mingsplan buitengebied geldt, waarin 15 meter het maximum is. „Maar de gemeente heeft dit ge bied zelf als mogelijke lokatie aan gegeven voor windmolens, dus ze zullen die optie bij herziening van het bestemmingsplan wel meene men." Een agrariër slaakte daarop een verzuchting: „Als wij iets wil len bouwen met een goothoogte boven de vier meter springt ieder een ons op de nek. En dit mag straks zomaar neergezet?" Hij vroeg zich af of bedrijven die in de toekomst een molen willen bij een bedrijf voor eigen stroomopwek king nog wel toestemming krijgen als het park er is. Roeper gaf aan dat dat een zaak van de gemeente is. De gemeente, de provincie en het Waterschap (eigenaar van de dijk waar de molens zijn gepland) zijn al benaderd door de initiatiefne mers en staan niet afwijzend te genover het plan. Roeper: „De gemeente had de PH-polder als tweede mogelijke lokatie, maar in verband met de Waddenzeeregels bleek die niet geschikt." Dat deed een aanwezige opmerken dat ken nelijk meer rekening wordt gehou den met de zee en de vogels dan met de mensen... Eenheidsworst „Maak er nou niet één grote een heidsworst van. Hou Texel bijzon der", smeekte Niek Welboren bijna. „Waarom zouden we dit doen? Laten we samen een molen langs het Noordhollands kanaal sponsoren en daar een groot bord bij zetten waarop staat dat dat ding door Texel wordt gesteund. Dan werken we ook mee aan een schoner milieu. Die dingen horen hier niet." VERVOLG VAN PAGINA 1 half jaar tijd veel tijd in de kwestie heeft gestoken, verbaast zich over de houding van de wethouders. „Tijdens eerder overleg zaten we redelijk op één lijn, maar in het laatste gesprek nam wethouder Poster een andere standpunt in. Het is niet zo dat we als onderne- VRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 tijd en wijle verblijft er, meestal in het rotganzengebied, nog een groepje brandganzen op het eiland. En zo kunnen we met wat zoeken vijf of zes verschillende soorten ganzen tegenkomen. Af hankelijk van het weer en het be schikbare voedsel trekken bij voorbeeld kleine zwanen en riet ganzen eind januari of in de loop van februari alweer weg. We moe ten dus snel zijn. Overzichtelijk Hoewel de aantallen op het eiland niet erg groot zijn, beginnen we met al deze soorten een beetje te lijken op de beste Nederlandse ganzengebieden, zoals Friesland of de delta van Zuidwest Neder land. Het voordeel is hier, dat het allemaal zo dicht bij elkaar ligt; Texel is een mooi overzichtelijk ge bied. Niet iedere Texelaar beseft misschien dat het hier allemaal heel mooi en gemakkelijk is, maar heel wat overkantse vogelaars zul len ons erom benijden. Ik sprak in EcoMare al een paar keer enthousiaste Franse voge laars. Zij zagen veel soorten gan zen, wad-, water- en zeevogels, soorten die je in Centraal- en Zuid- Frankrijk niet alle dagen ziet. Ook Italiaanse vogelaars, in het voor jaar kwamen al geregeld flinke aantallen, beginnen Texel in de winter te ontdekken. Een nieuwe vorm van wintertoerisme? Jwinter zonder dat het winter Er ligt op het moment althans tn ijs en van een vlokje sneeuw k\ helemaal geen sprake. Voor wje laars is zo'n „open" of roene" winter wel gunstig, ïwel er weinig beweging is. >trc0n onverwachte verrassingen nlit doortrekkers of zwervers, __jar er blijven tenminste heel it soorten water- en wadvogels el ideeën voor een zinvolle vie- g van 4 en 5 mei zijn de laatste gen al aangedragen bij de ge- sente. De vijftigjarige bevrij- igsherdenking moet een groot ;tijn worden. t is een stuurgroep in het leven roepen die de activiteiten be- rdeelt en eventueel stimuleert, ïrin zitten burgemeester Van ppard, Willem Bakker, mevr. eper (namens het Overlegor- ran Texels onderwijs), Klaas ■enbaas (namens de Wel- I ipsstichting) en Bram Guiljam Smens het Texelse Theolo gen 13 invent). nbtelijk wordt de groep bij- staan door Riekie van Dijk en ■Dut Stam, die als coördinator treedt. Wie vragen of opmerkin- n heeft wordt verzocht één van laatste twee te bellen. mers niet willen meebetalen, maar dan wel iedereen. Bedrijven met een particuliere afvalvervoerder ontlopen nu kosten." Het voorstel waarover de raad dinsdag stemt voorziet echter niet in een oplossing. „Jammer, we hebben het geprobeerd en zijn in november al met een goed voor stel gekomen. Dat is echter van tafel geveegd." Drijver laat weten dat het dreige ment om met een particuliere ver voerder in zee te gaan niet loos is en dat van uitstel bij een alterna tief voorstel geen sprake is. „Ach, dreigement. We hebben gewoon een goed alternatief. Voor ons is er geen weg terug meer. Er is wel lang genoeg gepraat." Politiek Welk besluit de raad dinsdag neemt hangt grotendeels af van vap Texels Belang. Hoewel binnen de fractie wel eenduidigwordt ge dacht had TB gisteren (donder dag) nog geen standpunt bepaald. „Er zijn principiële en zakelijke ar gumenten", aldus fractievoorzitter Dick Drijver. „TVO wil de toe ristenbelasting inzetten ten gunste van de bedrijven, terwijl het juist de bedoeling is geweest om de huishoudens te ontlasten. Op de valreep zal wel blijken waar de on dernemers staan, of ze hun ver antwoordelijkheid nemen." De beslissing komt eigenlijk te vroeg voor Texels Belang. „We werken momenteel aan een notitie over de reinigingsrechten. Maar de materie is wat ingewikkelder dan we hadden gedacht. Er zitten ge woon veel kanten aan en daarom laat de notitie wat langer op zich wachten." Drijver verwacht het re kenwerk over zo'n zes weken klaar te hebben. „Misschien zou je de reinigingstarieven dit jaar nog bij het oude moeten laten en volgend jaar moeten herzien." TB hoopt dinsdag met een alternatief te ko men, waarin beide partijen zich kunnen vinden. Ook Groen Links werkt aan een notitie over de reini gingsrechten. Omdat het college de kwestie pas dinsdag op de raadsagenda heeft gezet, hebben de meeste partijen zich nog geen rinening kunnen vor men. bomen werden geveld, dus dit bord s bepaald niet overbodig. h« zijn eigen blad „De Levende Na- ciur" schreef Jac. P. Thijsse in )39 een toekomstvisie voor het ixelse bos. Hij veroordeelt daarin i steile en diepe afvoergreppel oe van het Nattevlak naar Gerrits- nd loopt. Zijn plan is het afvlak- in van de oevers en het jfirbreden van de greppels tot asjes. „Dat is nu precies wat we ïan doen", aldus boswachter Er van der Spek, die erkent dat het i6/en heeft geduurd voor Thijsse's 5"eeën werden uitgevoerd, e Tureluurssloot die langs het 3tspad loopt in een rechte lijn zal 3r3g dit jaar worden verlegd. De op wordt kronkelig. „Om dat te Den hebben we ruimte nodig. Al en al voor de graafmachines, aar ook omdat we open plekken illen maken en gordels van stru- Jitdunnen? Er staat geen boom meer overeind." Dergelijke acties zijn momenteel te horen over De Dennen. In op dacht van Staatsbosbeheer vindt een soort kaalslag plaats. ~e is niet alleen bedoeld om bomen die blijven staan meer imte te bieden, maar ook om „natuurlijker bos" te fpëeren. drijf? „Zulke klussen mogen alleen door erkende bosbedrijven worden gedaan. Met deze firma heeft SBB een overeenkomst over de ver koop van hout. Ze nemen alles mee, ook de minder lucratieve par tijen." Kaalslag in De Dennen. Maar als alles weer begint te groeien, valt het aanzicht snel weer mee. iFotos Tessa do Graafti Thijsse had in 1939 al een plan voor het Texelse bos Nu, in 1995. wordt het uitgevoerd. weel. Een deel van het bos dat nu is gekapt moet weer opnieuw uit lopen, zodat een geleidelijke over gang ontstaat tussen de open plekken en de bomen." Niet Texels Firma Heykra uit Otterloo is al zo'n drie weken op het eiland in de weer met het weghalen van 1800 vierkante meter bos. Waarom ge beurt dat niet door een Texels be- Op Texel werd altijd om de twee jaar bos uitgedund. „We spaarden het op, zodat we een grotere en dus beter verkoopbare partij hout hadden. Maar omdat we nu ruimte wilden scheppen voor het verleg gen van die sloot hebben we alle werkzaamheden samengevoegd en sommige vervroegd. Nu was het voor Heykra tenminste de moeite om naar Texel te komen", verklaart Van der Spek. Kaalslag vindt hij een overdreven uitdrukking. „Op Texel zijn we dit niet gewend omdat we hier alleen enkele bomen tussen de rest uit haalden. Maar in andere delen van het land, waar hele blokken bos worden omgehakt, zouden ze hier echt niet van opkijken." De machi nes die bij de werkzaamheden worden gebruikt, laten zeker ge zien de natheid van de laatste da gen wel de nodige sporen na. Het bedrijf heeft zich echter verplicht zaken netjes op te leveren. De pa den zullen dus weer worden her steld. Het omzagen van de bomen is inmiddels afgerond. Momenteel wordt gewerkt aan het afkorten van de stammen, waarna ze zullen worden afgevoerd. Dat gebeurt per schip. Een deel van de Texelse bomen gaat op in vezelhout, de rest wordt zaaghout. De esdoorns gaan echter naar Denemarken om te worden verwerkt tot parket. Toekomstbomen In andere delen van De Dennen zijn verschillende bomen getooid met een witte verfstip. Gaan die er ook nog uit? Van der Spek: „Nee, Momenteel worden de stammen in stukké juist niet. Dat zijn wat wij toe komstbomen noemen. Daar moet ruimte omheen worden gemaakt zodat ze goed kunnen groeien." Het bestek voor het verleggen van de Tureluurssloot is klaar. Het wachten is nog op enige subsidie. Het graafwerk zal in samenwer king met het Waterschap worden uitgevoerd. „Uiteraard zullen in het gezaagd en klaargemaakt voor transport. hoogseizoen geen werkzaamhe den plaatsvinden. Dan kun je geen paden afsluiten om met zware ma chines aan de gang te gaan." Wie meer wil weten over de veran derde manier van bosbeheer door SBB of het plan om de sloot te ver leggen, kan bij EcoMare gratis fol ders afhalen. Het bosch krijgt langzamerhand zijn eigen sfeer, heeft een gevarieerde mcezen- bcvolking aangetrokken, ook vinken, fitisjes, roodstaartjes en in het mooie nieuwe loofhoutstuk zongen in dit voorjaar vier nachtegalen in gezelschap van boschrict- zanger, tuinfluiter, grasmusch, braamsluiper en fitis Zoo krijgt dit bosch al meer en meer beieekcnis. Productiebosch is het bij lange na nog niet en er bestaat maar heel weinig kans, dat het dit ooit zal worden. Maar als klimaatver- zachtend en als wandclbosch is het nu reeds veel waard en het is lang niet onmogelijk, dat in een niet al te verre toekomst Texel zich zal kunnen verheugen in een „Manteling" van Hoorn af tot Akyab toe met daarin het aloude Alloo als de grootste van vele waterpartijen. De ccnigc waterpartij in het huidige bosch is de afvoergreppel uit het Nattevlak naar het Gerrits- land en die heeft op menige plaats zoo steile en diepe oevers, dat jonge fitisjes en nachtegaaltjes verdrinken. Ik heb het gezien. We beginnen dus mee, die oevers af te vlakken, de greppels hier en daar te vcrbrecden tot plasjes. Dat komt ook den plantengroei te goede. Het Staatsbosch- beheer streeft hier reeds naar „landschapsverbctcring", dat blijkt o a uit den Waterval den Ploegclandcr weg. Jac. P. Thijsse. Fig 12. Waar de S'achtegaal zingt in de Staatsbeboisching lijsterbis tn ahorn).

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5