Vrije sectorwoningen T,i vallen in de smaak SBT slaat nieuwe richting in De Waal wil huizen op plaats van graansilo Schotse Hooglander wellicht wat later aadsvergadering Verkeer te snel langs De Waal Wat ik zeggen wou Hartverwarmend! Gevolgen toerisme heet hangijzer op info-avond D66 TEXELSE 7 couRANT Herstel toren Geslaagd Conferentie over Indische Oceaan op het Nioz Spelletjesmiddag in Calluna icZk- Texelse gemeenteraad verga- t dinsdag om 19.30 uur in het dhuis. Publiek is welkom. De gadering is tevens te beluiste- via Radio Texel. De agenda is volgt: Opening. Vaststelling volgorde stem ming. Vaststelling besluitenlijsten raadsvergaderingen de dato 31 oktober, 8 november en 13 en 14 december 1994. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. Overzicht post onvoorziene uitgaven. Subsidie Texelse Boys. hoge snelheid waarmee het teer over de Oosterenderweg js De Waal raast, is de dorps- toners een doom in het oog. auto's zijn een bedreiging voor rstekende schoolkinderen. pleidooi van dorpsvoorzitter Snoeij om snelheidsremmen- maatregelen vond bij b en w, jdagavond op bezoek in De ilewaal, echter geen gehoor. deren van de Redmer IJska- ool ontsnappen nogal eens aan aandacht van de leerkrachten ze de weg oversteken om een terug te halen. Burgemeester i Rappard legde echter de ver woording bij de leerkrachten en ouders om op de jeugd te let- Snelheidsremmers zag hij niet en, omdat de Oosterenderweg i doorgaande weg is. „Dat ift niet alleen overlast voor de jrt, maar is ook lastig voor de ndweer, de politie, ambulance bus en vrachtverkeer." Auto- bilisten moeten er wel op reke- dat de politie er vaker .'Iheidscontroles zal uitvoeren. aan de onveiligheid een eind maken werd een hek rond het toolplein als oplossing te berde )racht. 7. Verhoging stichtingskosten Vrije School. 8. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het (bouw)plan van: a. de firma Veltkamp voor het plaatsen van een dienstwoning aan de Mari- coweg 17 te Den Burg; b. Postkantoren n.v. voor vrij stelling van het vigerende bestemmingsplan voor de uitoefening van detailhan del in het perceel Parkstraat 5 te Den Burg; c. de heren Stapersma en Koorn voor het plaatsen van een tweede dienstwo ning op het recreatieterrein „De Koorn-aar" aan de Grensweg te Den Burg; d. de gemeente Texel om het aantal kampeermiddelen ten behoeve van het kam peren bij de boer uit te brei den van vijf naar acht; e. de heren Vlaming en Boer- sen voor het plaatsen van twee windmolens nabij de Zwinweg/Slufterweg; f. de Woningstichting Texel voor de bouw van achten zestig woningen ter ver vanging van het huidige Jan Dirksoord. 9. Gecombineerde belastingaan slag 1995. 10. Investeringsvoorstellen auto matisering. 11Wijziging uitkerings- en pen sioenverordening wethouders. 12. Delegatie verkeersbesluiten. 13. Milieu-uitvoeringsprogramma 1995; keuze VOGM-taken Rondvraag. Sluiting. De uit verschillende agendapunten voortvloeiende besluiten tot wijzi ging van de begroting liggen voor eenieder ter inzage (gemeente huis, kamer 003) en zijn algemeen verkrijgbaar. De niet toegezonden stukken lig gen op de gebruikelijke wijze voor de raadsleden ter inzage. Bnc>cn \tn leitr» Builen tertnlwwidcli)khc»d vao Jc tcd*lnr We zijn weer terug in Tiel na een verblijf op Texel in verband met dreigende overstroming. Van woensdag tot zondag kregen we gastvrijheid bij Pieter en Janneke de Vries van „Vogelenzang" in de Kogerstraat en dat is een onverge telijke en hartverwarmende ge beurtenis geworden. Al veertien jaar komen daar 's zomers op va kantie. Toen het water dreigde bel de Pieter ons herhvaaldelijk op en bood verblijf aan voor het geval we moesten evacueren. Weggaan was voor ons niet eenvoudig. We hebben een boerderij, twee grote herdershonden en een moeder van 82. Alles en iedereen was echter welkom. Met moeder, schoonzus, Pieter de Groot (D66) heeft tij dens een informatie-bijeenkomst voor de Koger bevolking opnieuw gepleit voor de oprichting van een toeristisch platform. Op dit mo ment duurt het vaak nog te lang voordat oplossingen worden ge vonden voor klachten van de be volking. In het overlegorgaan zouden instanties als TVL, TVO, de politieke partijen en de ge meente zitting moeten nemen. De Groot zei dit woensdagavond in eetcafé „Sam-sam". De onder werpen die door de ongeveer 50 aanwezigen werden aangesneden, hadden vrijwel uitsluitend te ma ken met de gevolgen van het toe risme. Zo werd gesproken over het ontwerp-bestemmingsplan De Koog, dat tot maandag ter visie ligt. Frits Agter, voorzitter van de Koger dorpscommissie, zei dat de verhouding tussen horeca en win kelbestand „zorgwekkend" begint te worden. Een ander heet hangij zer voor veel aanwezigen vormden VRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 wensen doorgegeven die, op hun kosten, zijn verwezenlijkt." De wo ningen hebben een ruime kamer met open keuken en beneden een slaapkamer met ruime douchecel. Het aangebouwde berghok is via de slaapkamer en van buitenaf be reikbaar. Boven zijn nog twee kamers. Sores Het is de SBT zo goed bevallen dat ze wel meer in de vrije sector wil len bouwen. „Maar dan willen we eerst weten of er belangstelling voor is. Het is erg moeilijk om in te schatten hoe groot de doelgroep is. Veel ouderen hebben nog een eigen woningen. Die willen wel eens af van de sores van het on derhoud. Vaak hebben ze nog een tuin te onderhouden en dat wordt ze op gegeven moment teveel", verklaart Van Wilsum. De SBT heeft echter twee problemen: ge brek aan geschikte bouwlokaties en contingenten. „Er is niet zo veel meer in de buurt van het cen trum. We kijken wel naar Den Burg west en we zijn nog met iets an ders bezig, maar daarover kan ik nog niets zeggen", vertelt Bake- laar. „We willen wel kant en klare plannen op de plank hebben lig gen, zodat we die la minuut te voorschijn kunnen trekken als er contingenten beschikbaar zijn. Verder is wat ons betreft alles mo gelijk, als het gunstig is voor de bouwkosten. Te denken valt aan een combinatie met een koophui- zenproject." Buitendorpen Vrije sectorbouw in de buitendor pen ziet de SBT niet zo zitten. „Onze ervaring is dat ouderen naar Den Burg willen. Liefst in de buurt van een verzorgingstehuis om de gezelligheid en ook wel om de zorg die ze daar eventueel van kunnen krijgen. Maar mocht er gens ruimte zijn en er is belang stelling, dan wordt het misschien anders." De ontwikkelingen rond Jan Dirk soord, waar het aantal ouderen woningen wordt verdubbeld, ziet de SBT niet als concurrentie. „Er zijn veel woningen voor ouderen nodig. De vergrijzing is groot. En als een bejaarde verhuist, heeft dat een enorme doorstroming tot gevolg, want die laat ook weer een woning achter." Ook jongeren Leegstand kent -de SBT niet. „Mocht een huis onverhoopt even niet in trek zijn, dan bieden we wel eens tijdelijke contracten aan jon geren aan. De woningnood op Texel is immers hoog. Ouderen van de overkant? Nee, daar begin nen we niet aan. Het is al niet mo gelijk om alle Texelaars te voorzien, dus laat staan overkan- tefs." dochter met vriend, dochter met man, daar weer een broer van, een neef, etc. trokken we met 12 per sonen naar Texel, waar de familie De Vries de hele boel had ont ruimd om ons te kunnen opvan gen. Vier personen van het gezelschap konden terecht bij Theo Timmer aan de Noord wester. De ontvangst was geweldig. De boerenkool met worst stond klaar, voor vijftien personen bereid door groenteman Cor van Etten. Ik denk niet dat jullie je kunnen voor stellen hoe heerlijk dat is als je on der zulke ellendige omstandig heden je eigen huis moet verlaten. Het heeft ons allemaal niets ge kost en zelfs kregen we via de VVV het geld van de boot terug. Texel op zijn bestl Jannie van Arkel Tiel. de RST-plannen rond camping Ko- gerstrand. De dorpscommissie, de ondernemersvereniging en de strandexploitanten van De Koog hebben een bezwaarschrift inge diend bij de gemeente. Hierin wordt geprotesteerd tegen de ver kleining van de toegankelijkheid van het strand. De Groot bena drukte dat het voor de Kogers van belang is eensgezind naar buiten te treden. De gemeente trekt f135.000,- uit voor herstel van de toren van de Hervormde kerk van De Waal. Het voegwerk is slecht. Behalve her stel daarvan zal de gevel worden schoongemaakt, worden de galm gaten hersteld, de wijzerplaten en de torenhaan opgeknapt en de muren gehydrofobeerd. Monique den Braven is in Den Haag geslaagd voor de verkorte opleiding voor ziekenverzorgster. Zij is nu werkzaam in verpleeghuis Vredelust-West in Den Haag. IFoto Tessa de Craoff) Cavo Latuco wil het markante graanpakhuis in De Waal afstoten. De silo mag van de Waalder gemeenschap plaats maken voor wo ningbouw. (Foto Gerard Timmerman De dagen van het beeldbepalende pakhuis van Cavo Latuco in De Waal lijken geteld nu de coöpera tie alle activiteiten naar Den Burg wil verplaatsen. De voormalige graansilo van Keijser Co. moet plaats maken voor woningbouw, vindt de dorpscommissie, die hoopt dat het college met Cavo Latuco tot een akkoord kan ko men. De provincie lijkt huizen bouw echter in de weg te staan. De Waal schreeuwt om woningen, vooral betaalbare, benadrukte dorpscommissie-voorzitter Cor Snoeij dinsdagavond tijdens de jaarlijkse overlegronde met b en w in De Wielewaal. „Het lijkt wel of De Waal een elitedorp aan het worden is. De huizen die vrijko men zijn voor minder draagkrach- tigen onbetaalbaar, terwijl buitenstaanders met geld zich hier zomaar permanent vestigen." De dorpscommissie vindt het hoog tijd voor sociale woningbouw. „De laatste vier gesubsidieerde wonin gen zijn in 1964 gebouwd." Op het Nioz wordt komende week een inetrantionale workshop ge houden. Zo'n zeventig deelne mers bespreken de resultaten van het „Netherlands Indian Ocean Programme '92-'93". Het programma was de laatste ex peditie met het onderzoeksvaar- tuig Tyro. Het werd uitgevoerd van 4 mei '92 tot 31 maart '93. Elf vaartochten werden uitgevoerd in het noordwesten van de Indische oceaan voor vijf projecten. Van al deze projecten zullen deel nemers naar het Nioz komen. Daarbij zijn ook de buitenlanders die op de Tyro hebben meegevaren of monsters hebben bewerkt. Ver- Wethouder Schilling (huisvesting) toonde begrip voor het woningte kort, maar wees op de starre hou ding van de provincie, die Texel slechts mondjesmaat woning bouw toestaat. Tot het jaar 2005 mogen op het eiland 260 huizen worden gebouwd, terwijl de bestemmingsplannen die er liggen alleen al plaats bieden aan 350 stuks. Uitvoering van de derde fa se van de Mars, Jan Dirksoord en St. Jan genieten prioriteit, terwijl voor De Waal nog niets op papier staat. Ondanks een betrekkelijke over daad aan bouwgrond op het eiland is de gemeente volgens Schilling wel bereid het circa 4000 meter grote terrein van Cavo Latuco over te nemen. Hoog zal het bod echter niet zijn. „Want al krijg je het voor niets, moet je je nog achter de oren krabben", doelde Schilling op de kosten voor het afbreken en af voer van het sloopmateriaal. De coöperatie heeft nog geen officië le reactie gekregen op een brief aan de gemeente. Een voorstel der zijn buitenlandse Indische oceaan-experts uitgenodigd die overzichtslezingen zullen geven en klankborden vormen voor de dis cussies over de Nederlandse re sultaten. h^et noordwesten van de Indische oceaan, of wel de Arabische zee, staat momenteel sterk in de inter nationale belangstelling. Het is een zogenaamd extreem zeege bied met grote seizoensverschil- len. Opstrommg in de zomer, door de zuidwestelijke moessons, lei den tot hoge algenconcentraties langs de kusten van Somalië en Jemen/Oman. In de winter be paalt de noordoostelijke moesson de situatie en is het water blauw en arm. Voor veel onderzoekers is de Ara bische zee een proeftuin voor oceanografische processen in re latie tot klimaatveranderingen in het heden en verleden. van een projectontwikkelaar om er 24 huizen te bouwen, omschreef Schilling als „een prachtig plan, maar onhaalbaar." De Waal zelf is al tevreden met een stuk of tien woningen, in een fraaie omgeving, maar zeven ligt meer voor de hand. Pakhuis saneren Cor Snoeij had tijdens het jaarlijk se dorpsbezoek van het CDA be grepen dat de provincie wèl iets voor woningbouw in De Waal voelt. Schilling hield z'n twijfels. „Maar ik wil m'n nek er voor uit steken", beloofde hij. Hij verwees naar plannen om De Waal op de monumentenlijst te plaatsen. „Dat moet in ieder geval genoeg reden zijn om het pakhuis te saneren. Cavo Latuco (voorheen Aankoop Centrale Texel) kocht de markante graansilo die in 1963 in gebruik is genomen in 1980 van Keijser Co. Graan wordt er al lang met meer verwerkt en de opslag van kunstmest en veevoer in de beton nen schuur wil het bedrijf naar Den Burg verplaatsen. De panden zijn verouderd en de decentrale ligging werkt met erg efficiënt. Verder moet groot onderhoud worden gepleegd. De onderliggen de grond staat in het bestem mingsplan nu als bedrijventerrein aangemerkt, maar wat betreft de gemeente is woningbouw geen probleem, al zal de bestemmings wijziging nog op zich laten- wachten. Woensdagmiddag vindt in Calluna een spelletjesmiddag plaats, aan vang 14.00 uur. Er worden spelle tjes en opdrachten in het water en door het hele bad gedaan. Iedere deelnemer krijgt een ijsje en er zijn ook een paar kleine prijsjes. Er geldt de gewone entreeprijs en de 20-badenkaart is ook geldig. De spelletjes zijn bedoeld voor kin deren van zes tot twaalf jaar, maar ze moeten wel in het bezit zijn van een zwemdiploma. t is eigenlijk geen bejaardenwoning. Het is zó ruim", t het echtpaar Pelgrim. Zij en mevrouw Bruin zijn de eer- lslrbewoners van vrije sectorwoningen voor ouderen. De onshting Bejaardenzorg Texel (SBT) heeft er twee laten wen op de hoek Wilhelminalaan/Achterom. Een initia- dat waarschijnlijk navolging krijgt. istra )ed.is de SBT in de vrije sector- ifhjjV geraakt? Bestuurslid Piet 'velaar: „We zoeken altijd naar starylokaties in de buurt van het lW|.rum. Onze doelgroep is de ire Texelaar, dus is het prettig e op loopafstand van winkels n. Dit hoekje grond was nog Verder speelt geld een rol." t )89 werd voor de lokatie Wil- linalaan/Achterom een plan chifaakt voor tien bejaardenwo- ïvrc in de sociale sector. „Hoe 50lr er tegelijk worden neergezet, voordeliger de bouw is", ver- t Bart Weijdt. De gemeente en de welstandscommissie J^ken echter hun veto uit over )lan, dat ze te massaal voor de l^eving vonden. Een nieuw ont- voor vijf woningen werd in- end. Ook dat haalde het niet. moest een ontwerp zijn dat e buurt paste. Wij bouwen al- het liefst gelijkvloers, omdat ouderen trappen een pro- m kunnen zijn. Maar de ge meente wilde er twee huizen met een kap hebben. Dat werd echter veel te duur voor sociale woning bouw", aldus Bakelaar. Vertraging Er liep nog een bezwaarprocedure, waardoor realisatie van wat voor woningen dan ook vertraging dreigde op te lopen. Dat zou de toch al zo schaarse bouwcontin- genten in gevaar brengen. Er kon echter het één en ander worden verschoven: de contingenten gin gen naar De Mars. Toen in 1993 de bezwaren waren afgehandeld, was de weg vrij voor SBT om toch te bouwen. Alleen was het geld nog een probleem. Op de vrije sec- tormarkt had de SBT zich nog nooit bewogen. Bakelaar: „We hebben eerst de animo gepeild. Je praat dan namelijk toch over hui zen met een forse huur, waar geen subsidie voor kan worden ge vraagd." De Stichting was verbijsterd door de hoeveelheid reacties. „Wel twintig belangstellenden, waarvan de helft zeer serieus. Tot dat mo ment vielen de ouderen met hoge re inkomens bij ons namelijk altijd buiten de boot. De grens ligt onge veer bij ƒ40.000,- bruto in een jaar." Handreiking Na een selectie bleven twee echt paren over. Omdat de gemeente een flinke handreiking deed en de grond verkocht voor een prijs die bij sociale woningbouw past kon den de huizen voor ƒ180.000,- per stuk worden neergezet. „Dan praat je over een huur van iets meer dan duizend gulden per maand. De exploitatie is sluitend, er wordt door ons geen winst op gemaakt, maar ook niet op verlo ren. Zo'n project mag niet ten koste gaan van onze sociale huur woningen. De broek heel houden, noemen we dat", aldus Daan van Wilsum. Aannemer Duin startte in juni met de werkzaamheden en op 9 de cember werden de woningen op geleverd. „De huizen lijken misschien erg op die in de Sluv- scoog. Saai? Ach, het blijkt ge woon het meest functionele type. De bewoners hebben zelf nog wat vee vrije sectorwoningen van de SBT passen goed in de omgeving. Wie Schotse Hooglanders in de Texelse duinen wil zien. moet waarschijilijk nog wat geduld hebben. ook niet onze bedoeling geweest om gelijk met zóveel dieren te be ginnen." Door natuurlijke aanwas van de eigen kudde, zal dat aantal na verloop van jaren pas worden bereikt. In elk (afgesloten) gebied ter weerszijden van de Wtteweg zal tussen de koeien één stier wor den uitgezet, die voor de voort planting moet zorgen. Wegens de matige beschikbaarheid van vee denkt SBB er wel over om naast koeien, enkele ossen (gecastreer de stieren) te laten grazen. Mocht de dienst per 1 april geen Schotse Hooglanders kunnen bemachti gen, is het waarschijnlijk dat hun komst wordt verschoven naar sep tember. In die periode komt er doorgaans weer vee op de markt. SBB sluit tussentijdse aankoop echter niet uit. De dienst heeft nog niet besloten welke boer de veestapel gaat beheren. De Schotse Hooglanders die Staatsbosbeheer per 1 april in het Mokslootgebied wil uitzetten, la ten wellicht wat langer op zich wachten. Het ras is schaarser en duurder geworden dan verwacht, door soortgelijke projecten elders in het land. Zekerheidshalve heeft Staatsbosbeheer de afrastering rond het gebied alvast onder stroom gezet. Schotse Hooglanders zijn in krin gen van natuurbeheerders een fel begeerd ras geworden. „Vooral het stamboekvee is onbetaalbaar ge worden", constateert Erik van der Spek van Staatsbosbeheer. Het budget dat SBB voor de aankoop van de imposante grazers in kas heeft, is voor die investering in ieder geval niet toereikend. Van SBB hoeft het echter niet noodza kelijk hoogwaardig stamboekvee te zijn, dat het Mokslootlandschap moet behoeden voor verruiging. Door de gestegen vraag zijn ook de Hooglanders die wat minder van kwaliteit zijn moeilijk te be gaan en inmiddels ook flink aan de prijs. „Maar niet zodanig dat we het niet kunnen betalen", sluit Van der Spek de komst van een kop peltje runderen per 1 april niet he lemaal uit. Stier Dat zullen niet meteen de 55 die ren zijn, de kudde waarnaar SBB uiteindelijk streeft. „Maar het is Stroomdraad Schotse Hooglanders of niet, de 22 kilometer lange afrastering rond het terrein wordt alvast on der stroom gezet. Dat het schrik draad vorige week al even in werking was gezet, ondervonden enkele wandelaars. Bij het openen van de klaphekken kregen kregen ze een stroomstopt te verwerken. Het euvel was te wijten aan zoge naamde inductiespanning, waar door behalve de draad, ook de poortjes onder stroom kwamen. SBB zal een einde aan het onge mak maken door het aarden van het houtwerk. Dat de stroom toch weer op de draad wordt gezet, ook al loopt er nog geen vee in de duinen, is een onderhoudsmaatre- gel om te voorkomen dat er ruigte tegenaan de groeit.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7