Natuurbeheer afstemmen op plaatselijke toestand" 4 Cliënten Rabo gratis naar Texelse musea Duitser schreef in 1910 proefschrift over Texel „Personeel, daar moet je goed voor zorgen" Mantje: milieucoöperatie kan zegen voor Texel zijn DIE INSEL TEXEL. Bedrijfsadviseur Jan Vonk: TEXELSEi? COURANT WOU. VVV-service DISSERTATION Tl? VRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 n vj <oncgelgeving op het gebied van milieu- en natuurbescher- Oig moet afgestemd worden op de plaatselijke situatie. Er 3 Arden dan geen overbodige of overdreven eisen gesteld i bit het beleid zal daarom veel beter door de mensen wor- i gedragen omdat de noodzaak ervan wordt ingezien. r rten Mantje aan het woord in EcoMare. opr Iesi pleidooi van die strekking )en/d dinsdagavond in EcoMare najióuden door Maarten Mantje, "^I-districtshoofd van Staats beheer op Texel. Vooral Texel de andere waddeneilanden ïlf jiden gebaat zijn bij een derge- 3dï aanpak. Met name de mest- innigeving moet daar anders m rden toegepast omdat de am- It vniakbelasting er veel minder is Ai in grote delen van de rest van e 9i land. Mantje zou voor de ont- i ickeling en uitvoering van dit atselijk beleid milieucoöpera- dtt in het leven willen roepen, zearin plaatselijke boeren, (re- eeatie)ondernemers en milieu- nsen zitting hebben, eventueel Higevuld met deskundigen van eisers. Het idee leeft ook elders, frder andere in de Landbouwuni- 1 r siteit van Wageningen. Mant- rec„Het zou een zege voor Texel i". sd ne bijna 75-jarige Mantje hiel zich nataliën jaren intens met natuur- eni"»eer bezig en kwam daarbij 2 gal eens spraakmakend in het /anuws. De op Texel geboren boe- )0u)zoon is bevlogen, maar spreekt jasDr leken begrijpelijke taal en ch/et met humor te relativeren. Hij dek dan ook een volle zaal, die ^ortdurend aan zijn lippen hing. der meer werd duidelijk dat i centje het niet altijd eens is met op maatregelen die de laatste tijd iS!>rden genomen in het belang jiP natuurbehoud, maar hij was arover terughoudend omdat hij ,airi opvolger niet voor de voeten -na' '°Pen- Geen zure regen? de e 3ande in het hol van de leeuw f hij de mensen van EcoMare il een veeg uit de pan, door te tkennen dat op Texel effect van neerslag is te bespeuren. oMare laat andere geluiden ho- 'i en wijst het publiek op ver- hijnselen in de duinvegetatie die eor zure regen zouden zijn ver- iFoto Harry de Graad oorzaakt. EcoMare-medewerker Arthur Oosterbaan („Ik heb biolo gie gestudeerd") leverde verweer. De groei van veenpluis in het Alloo en de vergrassing en achteruit gang van de heide zijn volgens hem wel degelijk veroorzaakt door zure regen. Mantje („Daar klopt helemaal niets van") schreef deze verschijnselen echter toe aan an dere min of meer natuurlijke oorzaken. De lucht op Texel en de andere ei landen is schoon. Dat blijkt uit de grote rijkdom aan korstmiossen oftewel epifyten. Deze primitieve planten zijn buitengewoon gevoe lig voor luchtverontreiniging, zo dat ze in een groot deel van het land helemaal niet meer voorko men: epifytenwoestijnen. Dicht bij de natuur Mantje schetste zijn jeugdjaren die hij dicht bij de natuur doorbracht. Als 13-jarige ging hij op stap met Thijsse, Burdet en Van Tienhoven om nesten te wijzen. Hij studeerde landbouwkunde, later bosbouw- kunde en trad in 1938 in dienst van Staatsbosbeheer. In 1939 ver liet hij Texel, werkte op allerlei plaatsen in het land en was tien jaar doende met de bebossing van de Noordoostpolder. In 1953 vroeg houtvester I.D. Sepers hem naar Texel te komen, wat hij maar al te graag deed. Wonen en wer ken op Texel beschouwt hij als een voorrecht. Schuldige politiek De kwaliteit van Texel als natuurei- land kent echter tal van bedreigin gen. De moderne grootschalige landbouw is er één van, maar Mantje maakt de boeren geen en kel verwijt. De politiek, gebaseerd op de denkbeelden van Sicco Mansholt, die de kosten van het voedsel zo laag mogelijk wilde ma ken, was de oorzaak. Hoge pro- duktie kon alleen worden gehaald met bemesting, bestrijdingsmid delen en bio-industrie. Volgens Mantje heeft Mansholt achteraf erkend dat dit een onjuiste aanpak is geweest. Ook de recreatie kan een bedrei ging zijn voor de natuur. Mantje was nauw betrokken bij het in goede banen leiden daarvan. Het toerisme nam in het begin jaarlijks met 10% toe, en Mantjes chef Se pers had „Behoud van Texel" hoog in het vaandel staan. Wat weinigen weten is dat Sepers per soonlijk veel van Texel hield. Op zijn verzoek werd hij op het eiland begraven, bij het Hoornder kerkje. Sepers en zijn geestverwanten huldigden de opvatting dat het na- tuurbelang onvoldoende is ge diend met alleen maar reservaten. Ook in de gebieden er omheen moet een zodanig beheer worden gevoerd dat flora en fauna moge lijkheden hebben om zich geva rieerd te ontplooien. Eindelijk praten Die gedachte lag ten grondslag aan de relatienota, waarover tot op de dag van vandaag veel te doen is. Mantje: „We zijn nu zover dat een beginselverklaring is on dertekend. Daarin staat feitelijk niets anders dan dat men met el kaar wil praten. Een hele vooruit gang. Toen Maarten Roeper een jaar tien geleden hetzelfde wilde, moest hij opstappen als voorzitter van de Hollandse Maatschappij van landbouw". Voorlichting als middel om het pu bliek goed met de natuur te laten omgaan kwam op Texel ook al vroeg van de grond en was een van de belangrijkste argumenten om het natuurrecreatiecentrum, thans EcoMare, te stichten. Maar daarvóór was het kantoor van Staatsbosbeheer (annex woon huis van de familie Mantje) in De Koog zeven dagen per week open om de mensen te informeren over de mogelijkheden om met de na tuur kennis te maken. „Ik heb er nooit overuren voor uitbetaald ge had", zei Mantje spijtig. Groei stopt Over de huidige groei van de re creatie op Texel is Mantje niet zo bezorgd. Hij is er stellig van over tuigd dat van groei geen sprake meer is. Er kunnen nog wel bed den bij, maar die komen niet vol, wat je er ook voor doet. „Het lijkt een natuurwet. De kans op terug- juist las ik op de Kabelkrant dat jpcel ook onderdak wil aanbieden n de zo zwaar geteisterde men- Jfn uit de rampgebieden. Nou, xel kan er heel wat opvangen, zzien de leegstaande tweede kbningen! We kunnen toch ook s-veel asielzoekers opvangen? ■n>or de opvang van de mensen uit ipirt Zuiden kunt u de VVV bellen vit de laatste boot, de telefoon is er! hele dag beschikbaar. Dat is ,dsn goed streven, waar ik waarde- ig voor heb. Waar ik geen waar- sring voor heb, is dat onze groots i fjgezette VVV midden in het sei- erien om 18.00 uur 's avonds ïsloten is en zaterdags notabene sim 17.00 uur. Je kunt het ene niet ret het andere vergelijken, maar OP een eiland als Texel, met L(7.000 gasten in het hoogsei- p>en, behoort een goede VVV een aioegenstelsel te hebben, bijvoor beeld van 8.00-15.00 uur en van 5.00-22.00 uur. Kunnen de zie- 'enhuizen, hotels, politie en bus- icnauffeurs ook om 18.00 uur zeg- ,{8n: zoek het maar uit? Nee VVV, ciit is geen service. U weet niet ncalf hoeveel gasten er 's avonds ings de deur lopen te leuren om nderdak. Ik hoop dat daar met dit j chrijven verandering in komt. Het i5/ordt hoog tijd, temeer daar er feel gasten zijn die vaak zeer te- viurgesteld zijn! F.Z. de Jong, Den Burg. Rabo-directeur Leo Timmers Itweede van rechts) temidden van musea-vertegen woordigers Willem Peter van der Vis. Jan Kuiper en Cor Dros (vlnr), zet zijn handteke ning Onder de sponsorovereenkomst. IFoto Gerard Timmermani Cliënten van de Rabobank mogen voortaan gratis bij de vier musea op het eiland naar binnen. De bank sponsort de komende drie jaar de Texelse museumjaarkaart die toegang verschaft tot EcoMare, het Maritiem en Juttersmuseum, het Agrarisch en Wagenmu seum en de Oudheidskamer. Bij de 5000 relaties van de Rabobank valt één dezer da gen een formulier in de bus waarmee ze zo'n gratis mu seumjaarkaart kunnen aan vragen. Het enige dat ze moeten opsturen is een pas foto. Texelaars staan bepaald niet bekend om hun frequente be zoek aan de lokale musea. Toen ik van iemand die hier al jaren woont eens iets over een museum wilde weten, vroeg hij: Wat bedoel je pre cies?", verklaart Rabo- directeur Leo Timmers de ac tie. „Op deze manier kunnen we misschien wat extra's voor onze klanten beteke nen." Jan Kuiper van de Stichting Texels Museum verwacht dat de gratis Museumjaarkaart beslist méér Texelaars naar de musea zal lokken. Overigens is dit toegansbewijs al vier jaar in omloop, maar heeft tot dusver nog weinig opgang ge nomen. Zo'n kaart kostte f21,50, een bedrag nu door de Rabo wordt betaald. Tim mers is pas tevreden als meer dan 1000 Texelaars reageren. Hoewel de Rabo 5000 relaties op het eiland heeft, komen volgens Timmers de meeste Texelaars wel in aanmerking voor de gratis kaart. Huisge noten van elke cliënt hebben namelijk ook recht op de Texelse museumjaarkaart. gang is aanzienlijk en het zal ver schrikkelijk moeilijk zijn om de huidige toeristische toeloop in stand te houden. Toch moet dat gebeuren want we leven er alle maal van. In elk geval moeten we zorgen dat het eiland zijn natuur lijke aantrekkelijkheid en geva rieerdheid behoudt en zo mogelijk vergroot. En we moeten ons eiland verkopen door ervan te houden. Het moet uit ons hart ko men". Onschatbaar Mantje schetste het enorme eco nomische belang van het toerisme voor Texel door te zeggen dat elke gulden die de toerist op Texel brengt, wel vijf keer op het eiland circuleert en daardoor meer bestaansmogelijkheid veroorzaakt dan de verdiensten van andere economische peilers, zoals de vis serij. „Nog niet lang geleden hoorden de inkomens op Texel tot de laagste van het land. Nu zitten we in de top tien van Nederland en dat komt alleen van het toerisme". Overigens zag de spreker voor de landbouw ook nog interessante mogelijkheden op Texel. Juist door de gunstige natuurlijke en klimato logische omstandigheden zijn daar produkten te telen die werkelijk beter zijn en daardoor een behoor lijke prijs kunnen maken. Brouw- gerst is bijvoorbeeld van excellente kwaliteit. Spreker be greep dan ook niet dat het Skuumkoppe-bier dat er hier van gemaakt wordt, met overkants lei dingwater wordt bereid... Geleidelijk Terughoudend was Mantje toen hij kanttekeningen maakte bij het na tuurbeheer van de laatste jaren. Maar hij liet blijken afkerig te zijn van plotselinge ingrepen. Je kunt de bovenlaag van een terrein met shovels verwijderen om het „arm" te krijgen, maar je kunt ook jaren lang maaien en het gras afvoeren. Verschraling volgens laatstge noemde methode heeft onder an dere bij De Muij inmiddels een variatie en bloemenrijkdom veroor zaakt die zijn weerga niet kent. Mantje legde er de nadruk op dat beheer pas op de lange termijn ef fect heeft. Een eenmaal gekozen weg moet dus langdurig worden bewandeld. Op een of andere ma nier zou moeten worden gegaran deerd dat het geld daarvoor ook steeds beschikbaar blijft. De over heid is echter wispelturig. „Iedere regering wil wat anders". Antwoord gevend op vragen die na de pauze werden gesteld ver telde Mantje onder meer dat hij geen problemen heeft met de Schotse hooglanders als begra- zingsmiddel. Ook aan de eutrofië ring door de mest van de dieren tilde hij niet zwaar en nog minder aan de ammoniakuitstoot daar van, gezien de slechts enkele tien tallen dieren op een enorme oppervlakte. „Wat zo'n koe eet, komt er van achteren weer uit. En wat eruit komt is eerder minder dan meer, want er wordt immers niets toegevoegd. Het zou ver schraling kunnen geven inplaats van verrijking. Plaatselijk zal er wel een zekere hoeveelheid mest ko men te liggen, maar dat draagt dan weer bij aan de variatie". Park Mantje was een der eersten die zich uitsprak voor een nationaal park en een nationaal landschap op Texel. Dat gebeurde in een door Sonja Barend gepresenteerd tele visieprogramma dat werd uitge zonden vanuit een tent bij paal 17. De volgende dag werd hij al bij b en w geroepen, maar het tumult begon pas goed toen het onder werp aan de orde werd gesteld in een bijeenkomst in De Kaaps-nol, waar tactloos het woord werd ge voerd door een hoge ambtenaar die de Texelse situatie niet kende en er nooit eerder was geweest. Mantje heeft nooit spijt gehad van zijn pleidooi en vindt ook nu nog dat een dergelijke aanwijzing zin vol geweest zou zijn. De eerstvolgende lezing in Eco Mare wordt verzorgd door Gerard van Poelgeest uit Delft. Hij is na- tuuronderwijzer, die erom bekend staat dat hij door een speciale manier van benaderen „de geest van Thijsse" weet over te bren gen op stadskinderen. Wanneer een academicus een proefschrift schrijft over een Texels onderwerp mag dat met recht opmerkelijk worden ge noemd. Het onderzoek dat Rob van Gin kei verrichtte naar de ge schiedenis van de visserij op het eiland kreeg vorig jaar logischer wijze veel aandacht in de Texelse Courant en andere media. Dat een buitenlander Texel uitgebreid onder de loep neemt alvorens doctor te worden, verdient echter zonder twijfel het predikaat uit zonderlijk Vandaar onze verbazing toen de Texelse Duitser Georg Endruweit - sinds enkele jaren woonachtig in De Cocksdorp - zich bij de redactie meldde met een sterk vergeeld boekwerkje. „De dissertatie van een oudoom van mijn vrouw, uit 1910. Het ligt al jaren bij ons in de kast, maar we zouden het zo jam mer vinden wanneer straks nie mand meer van het bestaan weet. Kennen jullie niet iemand die er in teresse voor zou kunnen heb ben?" Die interesse was bij ons in ieder geval gewekt na een blik op de omslag. „Die Insel Texel; Disserta tion zur Erlangung der Doktorwür- de bei der philosophischen Fakultat der Grossherzoglich Hes- sischen Ludwigs-Umversitat zu Giessen", luidt de opdruk. De „Le- benslauf" achterin het boekje leert dat Hugo Kleinkemm tijdens de zomers van 1907 en 1908 ge ruime tijd op Texel vertoefde voor zijn veldonderzoek. Tijdens die pe riode kwam hij in contact met „Hernn Lehrer J. Daalder", de schoolmeester naar wie later de Jacob Daalderschool in Oosterend werd vernoemd. Daalder verschaf te hem een lijst met de vogels die toen op Texel voorkwamen. Deze lijst is als bijlage aan het boekje toegevoegd. Gesneuveld „Van deze oudoom weten we zo goed als niets, behalve dat hij in zur Erlangung der Doktorwürde bei der philosoplnschen Fakultat der Crossherzo&ljiH] Hcssischw LudwigvUnivzrsiut zu Gicsscr» Hugo Kleinkomiu ao» Keuwig Vur der BrQcKe. Mil 1 Karle unil 3 KurvcnUfela. GltVIBN 1910 Mdi.- Hof- V!»tr«mUlur>rack«" „Personeel, dat is het kapitaal van een bedrijf. Daar moet je goed voor zorgen." Aan het woord is Jan Vonk. Hij is op het eiland werkzaam als adviseur en organiseert diverse cursussen. Tweeënhalf jaar geleden verliet Vonk het Verpleeghuis en begon hij voor zichzelf. Hij richtte de Stichting Personeelsbeleid Ge zondheidszorg op. In het bestuur hebben verschillende Texelaars zit ting. Vonk is werkzaam voor de stichting met een collega, Jaap Klaver uit Zaandam. „We hebben verschillende klussen op Texel ge daan, onder andere het haalbaar heidsonderzoek voor een gezondheidscentrum. We doen nu zoiets in Vlaardingen, waar er wèl draagvlak voor lijkt te zijn." Vonk stond als adviseur tevens aan de basis van de Texelse Arbo-dienst. Hij heeft daar inmiddels geen be moeienis meer mee. „Als je taak als adviseur erop zit, trek je je te rug." In het kader van de Arbo-wet moeten bedrijven een „bedrijfs hulpverlener" in dienst hebben. Dat zijn EHBO-ers die bij calamitei ten binnen een bedrijf hulp kunnen verlenen. „Dat wordt verplicht", vertelt Vonk. Hij heeft een cursus gemaakt van vijf dagdelen, die personeelsleden opleidt. „Er zit van alles in: een basisdeel met eerste hulpverlening, maar ook een deel dat wordt verzorgd door iemand van de brandweer, zodat mensen ook weten wat ze moeten doen als er brand uitbreekt. Ze krij gen een compleet beeld wat ze moeten doen bij calamiteiten in een bedrijf." Verschillende mensen hebben Vonk al benaderd voor deelname. „De eerste cursus zit al voor drie kwart vol. Die wordt gehouden in het Rode Kruis gebouw." Hoewel er een soort examen wordt afge- nomen en de deelnemers wel een getuigschrift van deelname krij gen, leidt de cursus niet op voor een erkend diploma Maar omdat de opleiding wel door erkende mensen van de Ambulancedienst en de brandweer wordt verzorgd, is het certificaat genoeg om te voldoen aan de Arbo-eis. Veel stress Verder verzorgt Vonk ook een cur sus „gestructureerde tijdsbeste ding". „Het klinkt misschien wollig, maar dat is het juist hele maal niet. Vooral mensen in kleine bedrijven hebben het vaak hartstikke druk. Ze komen vaak nergens aan toe, werken door in het weekend, iedere avond en ga zo maar door. Ze lopen zichzelf voorbij. Het percentage overspan nenheid is juist in het midden- en kleinbedrijf erg hoog. Die mensen plegen snel roofbouw op zichzelf. Dat kan anders." De opleiding, die drie dagdelen duurt, is erop ge richt de ondernemers anders met hun tijd te laten omgaan. „Het draait om planning. Vaak hebben die mensen ook een gezin. En er zijn dingen die je leuk vindt. Daar moet je ook tijd voor plannen." Vonk en Klaver verzorgen ook de werving en selectie van perso neelsleden voor bedrijven. „Zeker bij kleine bedrijven is het belangrijk dat daar zorg aan wordt besteed. Stel je voor: je hebt een eenmans bedrijf dat goed gaat en je wilt er iemand bij. Dan is het natuurlijk van cruciaal belang dat zo iemand bij je past. We hebben voorbeel den van gevallen waarin dit hele maal mis is gegaan. Wij helpen een passend personeelslid te zoe ken." Te duur? EHBO -ers Is het duur om Vonk en Klaver in te schakelen? „Tja, wat is duur? Per soneel is een deel van het kapitaal van een bedrijf. Daar moet je goed op passen, dus is het maar de vraag of het duur is om daar in te investeren." Hoewel de markt breder is dan Texel alleen, richt Vonk zich hoofd zakelijk op het eiland. „Er is hier genoeg te doen. Trouwens, ik woon hier, dus het is niet meer dan logisch." Volgens Vonk ko men momenteel verschillende za ken als de Arbo wet, veranderingen rond het ziektever zuim en kwaliteitsnormen op be drijven af. „Ze móeten daar iets mee doen. En wie niet weet hoe hij of zij er mee om moet gaan, kan mij benaderen." Jan Vonk is bereikbaar via tele foon 14928. 1884 werd geboren en in de Eer ste Wereldoorlog is gesneuveld op het slagveld. Maar zijn boek heeft een belangrijke rol gespeeld in ons leven. Het zorgde ervoor dat een zuster van mijn vrouw in de jaren '50 voor het eerst een kijkje nam op Texel. Wij zijn haar spoedig ge volgd. Onze kinderen hebben hier nog fietsen geleerd. Tegenwoordig kom ik alleen nog in Duitsland om familie te bezoeken. Op mijn werk bij de politie in Wuppertal heb ik dat enthousiasme uitgedragen. Vandaar dat veel collega's later ook hun vakanties op Texel door brachten. Kosteloze reclame, eigenlijk", lacht de oud- rechercheur. De inhoud van het proefschrift verraadt de ouderdom. Niet alleen doordat sommige gegevens - uiteraard - zijn verouderd, maar vooral ook door de structuur. Waar een onderzoek tegenwoordig meestal heel specialistisch is en diepgravend wordt uitgevoerd, be treft het hier eigenlijk een breed scala van allerlei kleine deelonder- zoekjes. Van de bodemgesteldheid tot de hoeveelheid aangevoerde varkens op de veemarkten van 1906 en 1907 en van de vogel soorten in de duinen tot cijfers over het aantal schepen dat in die periode de haven van Oudeschild binnenliep: heel Texel wordt in vo gelvlucht aan een beschouwing onderworpen. Daarnaast zijn er ta bellen en grafieken over onder meer de neerslag,windrichtingen, waterstanden en de luchtdruk. Heel aardig is de plattegrond van Texel, waarop veel meer duinen dan op moderne kaarten te zien zijn en nog geen sprake is van De Dennen. Opmerkelijk is dat de on derzoeker promoveerde aan een fi losofische faculteit, terwijl het in feite een combinatie van geografi sche, biologische en economische gegevens betreft. Lammeren Het zou uiteraard te ver voeren het proefschrift in dit bestek aan een uitgebreide beschouwing te on derwerpen. Maar enkele markante bevindingen mogen niet onver meld blijven. Het bevolkingscijfer schommelde in het eerste decen nium van deze eeuw voortdurend rond de 6000, evenveel als in de vijftig jaar ervoor. De beroepsbe volking verdiende haar brood vrij wel uitsluitend in de landbouw. Op de schapenmarkt van Leiden Leydenwerden tussen 1900 en 1907 jaarlijks gemiddeld 20.000 Texelse lammeren aange boden. Op de veemarkt van 1907 in Den Burg verwisselden 129 paarden en 1378 varkens van eigenaar. Het aantal koeien (341) steekt bij dit laagste cijfer maar mager af. Als belangrijkste akker- bouwprodukten worden aardap pelen, tarwe, gerst, suikerbieten, erwten en bonen genoemd. Van bloembollenteelt had geen Texe laar kennelijk ooit gehoord. De vis vangst speelde „nur noch eine geringe rol Ie". Een grappige vergissing maakte Kleinkemm in de paragraaf „Ver- kehrsverhaltnisse". Het personen- en vrachtverkeer tussen Oude schild en Den Helder werd volgens hem verzorgd door een oudere, particuliere onderneming en de nieuwe, door Texelaars opgezette „Texels Str(!)oombootondeme- ming". Wat de scheepvaart betreft vertelt de onderzoeker dat er een reddingshut op de zandbank „On rust" stond. Het toerisme was in die tijd in op komst. Vooral Engelsen kwamen in mei in grote aantallen richting Texel om kievietseieren te zoeken, aldus Kleinkemm. Doordat ook Duitsers, Nederlanders, Fransen en Belgen hun vakanties in toene mende mate op het eiland door brachten, konden in Den Burg enkele hotels worden gebouwd en was De Koog inmiddels een kleine badplaats geworden. De huidige eigenaar wil zijn boek niet kwijt, maar stelt de Historische Vereniging in staat kopieën te maken. Joop Rommets

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9