Cjrocn cZwarts-Jexeh in het harL. Greenside in beroep :egen gedwongen sloop? I i N „Ruime jas"-convenant vandaag ondertekend Weinig steun van raad voor opstandige jutters v/ue o it u ummer Royale keus voor natuurontwikkelingsgebied NauiA Openbaar toilet alweer vernield •Qorszel MUNT Riolering paviljoens WouT h£J UT BTkom VERDER IN DIT texelseÜcourant w CDA'ers nemen stelling 2 w Eindelijk remise Dros 3 r< Geen bommen-overlast 5 w Tegenwind voor molens 5 Geen nieuwe Turbo 7 w Thijsse scoort goed 9 „Ruil" met Stiekema kost circa vier ton Onder de Pomp BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10962 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1995 ave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, 1 AC Den Burg. telefoon (02220) 62600. Mtenties/abonnementen oon (02220) 62600, faxnr (02220) "14111. BCtie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, :oon (02220) 62620, faxnr (02220) 14111. actie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein >en Burg, telefoon (02220) - 15639. Postbank 652 Bankrelaties A8N-AMRO nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742. I N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /52,45 per half jaar; Los M,45 in W hebben dinsdag besloten Greenside aan te pakken, i huidige kap die illegaal op het appartementencomplex de Nikadel in De Koog is geplaatst, moet eraf en het ge- uw moet worden afgewerkt volgens de goedgekeurde uwtekening. Daar is een aanzienlijk bedrag mee moeid. gemeente zal per aanschrij- ig laten weten dat er binnen weken moet worden sloopt, anders doet de ge- lente het op kosten van de ienaar. Greenside kan tegen die ischrijving in beroep gaan en us pogen het lot af te wenden, lar gisteren stond nog aller- nst vast of dat zal gebeuren. Ed imberg die als projektontwik- aar en projektadviseur verant- »ordelijk is voor de gang van <en zegt dat hij na ontvangst n de aanschrijving met b en w ben het zó verschrikkelijk verzucht Maarten Smit van gemeentelijke afdeling bouw- in. Voor de achtste keer heeft opdracht gegeven de vernielin- n aan het openbaar toilet in het iaggebouw te repareren. Ie hebben er alles aan gedaan: n keurig gebouw gemaakt, van- albestendig sanitair....alleen de k onnetjes onder de wasbakken Ai dat niet." Na het weekend wrd geconstateerd dat juist die ■dérdelen weer waren stukge- f pt. „Een schadepostje van 00,- a f800,-", aldus Smit. ■t toilet is 24 uur open. „We heb- n erover gedacht om 'm 's onds te sluiten, want de vernie- gen vinden 's nachts plaats. (aar daarvoor hebben we dat ïg niet neergezet." nit is ervan overtuigd dat de ver dingen door een zelfde groepje ïgelui wordt gepleegd. „We heb- n een keer een getuige gehad, ■aar die trok zich op het laatste ament terug. Bang gemaakt." dere keer wordt aangifte gedaan de politie, maar die kan zonder tuigen weinig beginnen. Is er sprake van toeval of is de presentatie van een ech te Texelse munt een tacti sche stunt in het kader van de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten Waarschijnlijk wel. Dit is een meesterzet, die nieuwe perspectieven opent in ons streven naar volledige onaf hankelijkheid. Wij doppen o zo graag onze eigen boont jes en een eigen betaalmid del versterkt het gevoel van Tesselse eigenwaarde. Zo'n Tesselaartje is bovendien een originele steekpenning, waarop de fiscus geen greep heeft, want de munt is uitsluitend voor intern ge bruik. Voor of tegen wind molens Wie de meeste Tesselaars heeft, maakt de dienst uit. Op die manier los je ook het probleem met die te hoge kap van het Green- sidecomplex in een klap op. In dit geval moet eigenlijk de goede smaak de doorslag geven, maar daarover wordt Uitsluitend getwist. We slaan liever overal munt uit. Binnenkort verschijnt de Ecomare-ecu, de Strender Snip, maar natuurlijk eerst het Thijsse Tientje... Horszei wil praten over een oplossing die het minst schadelijk is. Dat de verboden kap van het gebouw af moet, beschouwt hij overigens als een voldongen feit, maar over termijn en werkwijze valt mis schien te overleggen. Voor Momberg en zijn medewer kers is het vooral een technische puzzel: de cv-ketel en andere in stallaties die reeds onder de illega le kap zijn aangebracht, moeten worden verplaatst en veranderd. Met name bij de CV-ketel is dat een probleem want die is veel te groot. Gezocht wordt naar een kleiner type. Naïef Wie uiteindelijk voor de extra kosten opdraait, is een ander pro bleem waarover uiteenlopende opinies zijn te vernemen. Eigenaar Strandpaviljoenhouders zien op tegen de riolering van hun bedrij ven. Eigenlijk heeft het rijk hen daartoe al verplicht, maar de ge meente gedoogd de huidige situa tie tot 1 januari. Volgens Hans Roeper (PvdA) moeten de onder nemers een voorbeeld nemen aan hun collega's in Schoorl, die eendrachtig de riolering hebben aangelegd. „Daar heeft de ge meente echter aan bijgedragen.", aldus exploitant Mart Nouwen. Hij pleitte voor een uitzonderingsposi tie voor Texel. „Nergens liggen de paviljoens zo ver van de bestaande riolering." P. Könst van Greenside in elk geval niet, want hij heeft de realisering van zijn recreatiecomplex in han den gegeven van MO Projekt Texel bv en B M projektadvisering van Ed Momberg. Die heeft de afgelo pen weken slecht geslapen en geeft zonder aarzelen toe: „Er is een fout gemaakt door onze toe zichthouders. Niet willens en we tens, want dat zou inderdaad brutaal en dom zijn, maar veel meer uit naïviteit. We moeten dit natuurlijk oplossen". Volgens Momberg hoeft de geplande da tum van ingebruikneming - 1 mei - niet in gedrang te komen. Bewogen historie Bij het college was de maat duide lijk vol, wat vooral te maken had met de geruchtmakende voorge schiedenis: de eerste vergunning (die door het gemeentebestuur na een artikel 19-procedure en met provinciaal fiat was afgegeven!) voor de oorspronkelijk hogere ho teltoren werd door de Raad van State vernietigd. Dat was het ge volg van het beroep dat de vereni ging Tien voor Texel ertegen had ingesteld. De vereniging vond 18 meter veel te hoog. De voorzitter van de Raad van State oordeelde dat de gemeente een dergelijk om vangrijk project niet via een artikel 19 procedure mocht regelen, maar ^eerst de bestemmingsplanproce dure moet afronden. De inmiddels begonnen bouw werd stilgelegd. Omdat wachten op het nieuwe bestemmingsplan lang zou duren waardoor Greenside enorme eco nomische schade zou lijden werd op initiatief van de gemeente over leg gestart waarbij tenslotte werd bepaald dat het gebouw maximaal 12,50 meter mocht worden. De architect wijzigde het ontwerp door een verdieping te schrappen en de oorspronkelijke puntkap plat te maken. Het betekende wel dat Lees verder pagina 5 De jutters die een zelfstandig mu seum willen beginnen op „Flora" aan de Pontweg, krijgen geen me dewerking van de gemeenteraad. Dat bleek dinsdag in de vergade ring van de raadscommissie voor welzijnsbeleid, waar als enige Pie- ter de Groot van D66 steun be tuigde. B en w hadden de commissie ge vraagd om aan de hand van een aantal pro- en contra-argumenten ja of nee te zeggen tegen de jut- tersplannen. Erna Eelman (VVD) was daar nogal boos over, want er was afgesproken dat eerst de mu seumnota zou worden herzien. „U legt een uitspraak van de raad naast u neer. Waarom dit ondemo cratisch handelen?". Erna Eelman was overigens tegen dé vestiging van een juttersmuseum op Flora. Dat gold ook voor Kees Hin (CDA). Hij vond een tweede juttersmu seum schadelijk. Het is versnippe ring die niet in het belang is van de kwaliteit. Bovendien is het strijdig Vanmiddag vindt de ondertekening plaats van het conve nant met de definitieve afspraken over natuur- en milieube heer tussen Texel, de provincie en het rijk. Voor de aanwijzing van 235 hectare natuurontwikkelingsgebied hebben de ondertekenaars een strook van circa een kilo meter breed langs de oostkust en het duingebied als „zoe- kruimte" aangewezen. koperv als wordt aangeboden. Re servaatvorming zal beperkt blijven tot de meest noodzakelijke afron ding van bestaande natuurgebie den. Verzuring Voor veehouderijen in de buurt van natuurgebieden wordt binnen het convenant gezocht naar mo gelijkheden om het melkquota te behouden of uit te breiden. De problematiek wordt aangepakt met een saldomethode en een ge meentelijk amoniakreductieplan. De ondertekening volgt op een be ginselverklaring voor het „ruime- jasmodel" die onlangs in strand paviljoen paal 9 werd onderte kend. Een beheersoverleggroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de landbouw, natuurbescher ming, recreatie, het rijk, de provin cie en de gemeente gaat zich over de uitwerking van het convenant buigen. Landbouwers wordt ge vraagd mee te werken aan een grootscheepse natuurinventarisa- tie die komend voorjaar zal plaats vinden. Uit dit onderzoek wordt afgeleid of het land al dan niet waardevol is als natuur-, reser- vaats of beheersgebied. Boeren die een beheersovereenkomst wil len afsluiten moeten meewerken aan het onderzoek. Het „ruim- jasmodel" voorziet er in dat die in beginsel op het hele eiland kunnen worden afgesloten. Ze zijn vrijwil lig, voor zes jaar geldig en kunnen daarna worden opgezegd. Ook voor perceelsranden kan tot een bepaald maximum een beheerso vereenkomst worden afgesloten. Bij goed resultaat zullen de randen tegen een verhouding van vier ha. randenbeheer tegen één ha. na tuurontwikkeling op de taakstel ling in mindering worden gebracht. Bloembollen Bloembollen als wisselteelt moet in de toekomst mogelijk blijven op het eiland, vermeldt het conve nant. Maar daarin staat ook dat uit oogpunt van natuur, milieu en landschap de huidige hoeveelheid grasland (4.000 ha.) moet worden gehandhaafd. De landbouw neemt daarmee eeninspannings verplichting op zich, want het areaal gras is de laatste jaren ach teruit gelopen. Boeren in Eierland en de Prins Hendrikpolder die grasland permanent zwart maken hoeven echter geen aanlegvergun- ning aan te vragen. Dat is wel het geval voor gebieden die daarbui ten vallen. De natuurwaarde van het betreffende gebied is bepa lend voor eventuele toestemming. Voor grasland dat voor wisselteelt wordt gescheurd hoeft geen aan- legvergunning te worden aange vraagd. Zoekruimte De langgerekte „zoekruimte" langs de kust betekent niet dat na tuurontwikkeling lukraak zal plaatsvinden. In het convenant staat dat met name gebieden met zoetwaterkwel aan de duinvoet van belang zijn, omdat die een grotere natuurwaarde hebben. Be langrijke bollengronden (De Naai) en een te grote versnippering zul len worden vermeden. De over heid heeft dertig jaar de tijd om gebieden aan te kopen, maar zal zich in principe als passieve marktpartij opstellen. Dus alleen koort 2 ZOEKRUIMTE NATUURONTWIKKELING Coc*v»/p GEMEENTE TEXEL SCHAAL 1 100 000 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een voordeel- boeken-krant van: De jutters van Texel zijn niet alleen actief in het westen van het eiland maar ook in het oosten. Daarvan getuigt deze foto van een partij brand- en timmerhout, die door een oostelijke jutter ten zuiden van Oudeschild over de dijk is gehaald en is voorzien Ifoto bo ven) van een voor zichzelf sprekende waarschuwing. ifoio Ben Koning) met de thans geldende museum nota waarin staat het aantal mu sea beperkt moet blijven. Aaltjes Pieter de Groot van D66 sprak zich als enige uit voor bestem mingswijziging van Flora. Hij wees onder andere op de geringe agrari sche waarde van Flora: zieke bol- lengrond die onder water gezet moest worden om aaltjes te do den. Bovendien, zo had hij verno men, zaten en zitten de meeste jutters in het westen van het eiland, zodat een juttersmuseum op Flora ook historisch te verdedi gen is. De Groot sprak van het in lossen van een ereschuld. Een eigen juttersmuseum is in de geest van wat De Haan, Nauta en andere oprichters wilden. Thans wordt de inbreng van de jutters in het maritiem museum „beloond" met een budget van f200,- per Lees verder pagina 5 (ADVERTENTIE) De aankoop van Casino/Question kost de gemeente ongeveer ƒ400.000,-. Eigenlijk betaalt het college ƒ900.000,- voor het pand van Ed Stiekema, maar aangezien de horeca-ondernemer zelf circa vijf ton betaalt voor het naast De Lindeboom gelegen bouwterrein, is de compensatie aanzienlijk. Voorlopig wordt dat gebruikt als parkeervoorziening voor de gasten. Volgens wethouder Poster is het de bedoeling dat het mettertijd wordt gebruikt voor uitbreiding van het hotel. Evenals de raadsleden toonde de wethouder zich gisteravond tij dens de commissie financiën te vreden over de ruil met Stiekema. „Het bouwterrein naast het hotel heeft immers een boekwaarde van ƒ425.000,-. Er zijn geen andere gegadigden die het ervoor willen geven. Maar het was ons om de leefbaarheid van de buurtbewo ners rond Question te doen." De „ruil" wordt gefinancierd uit het fonds Ontwikkeling en sanering. De gemeentelijke bijdrage in ge luidsisolatie van De Lindeboom (de kapitaalslasten van maximaal tweederde van ƒ500.000,-) blijft onveranderd. Om huizenbouw op de plek van de discotheek en het nachtcafé mogelijk te maken, wil het college zo snel mogelijk een artikel 19-procedure starten. In hoeverre huizenbouw daadwerke lijk mogelijk zal zijn, noemde Poster „weer een ander pro bleem". (ADVERTENTIE) Hew jee 't ok hoord? Frits Beer gaat zich niet langer Verschuilen. Jajet, hij laat nou eindelijk een frisse wind deur sien pande waaie. Je moet gewoon bij Hielke zijn Gebruikte Spartamets f500,- Kom langs Brink 6 postkantoor De Koog Tel. 02220 - 27027 Je moet gewoon bij Hielke zijn. Winners Club International Geachte lezer, Het gearceerde gebied is de ..ruime jas" voor natuurontwikkeling. Op Texel begint de victorie!!! De „WINNERS CLUB INTERNATIONAL" verovert Nederland vanaf Texel! Wat is dat nu weer. zou één van uw reacties kunnen zijn, want zo reageer den wij enige tijd geleden ook Maar toch na een zeer interessante informatiemiddag is het enthousiasme alleen maar toegenomen en maken wij inmiddels ook deel uit van de „Winners Club". Het enige wat wij kunnen meedelen is dat er sprake is van een uitermate aantrekkelijk financieel voordeel voor iedere deelnemer Wij weten zeker dat u daar kennis van wilt nemen en nodigen u en uw part ner uit voor de eerstkomende informatiemiddag op zaterdag 25 februari 1995, aanvang 15 00 uur in „Bosch en Zee" te De Koog, waar al geruime tijd iedere zaterdag de info-middagen plaatsvinden Gezien de enorme be langstelling van buiten en eep toenemende groei vanuit Texel, adviseren wij u tijdig aanwezig te zijn. U zult er geen spijt van hebbeni Met adviserende en vriendelijke groet, namens een steeds groter wordende groep Texelse deelnemers (o.a Jelle Wiersma, Martha Vlaming, Willem Gouwens, Albert Winter, Nel Brouwer, John Stevens, Kees Witte, Roland Winter, Nicolette de Vries, enz

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1