Cjvocn c2wartsjexels in het hart. „Opvang asielzoekers Panorama geslaagd" Gebruikers d'Ouwe Ulo present op open dag aatste bewoners vrijdag vertrokken L Texelstroom en Marsdiep dezer dagen in de vaart ■4 ummer Snelheidscontrole Boot uit de vaart: file tot Amaliaweg Stem No. 10 lijst 3 IN DIT 8* Lachen geblazen bij 't Amateurtje 2 8+ Texelse steun voor Pools tehuis 2 w Kenya-actie levert veel op 3 sw Provinciale verkiezingen: Nel Eelman en Piet Zoon 5 84 Skil terug in goeie ouwe Gouden tijd 7 Veerboten vorige week verkocht Haai in EcoMare legt drie eieren Slippende auto GROENLINKS ^Ieuromaster SINAASAPPELSAP SERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10965 DINSDAG 7 MAART 1995 pve Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. rtentios/abonnementen oon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. jctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, con (02220) 62620, faxnr (02220) 14111. ictie buiten werktijd Gerard Timmerman, >orwal 11, Den Burg, telefoon (02220) - 14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742, I.N.G. bank nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52,45 per half jaar; Los f1,45 Pierre Stroo- ■medewerker Lieven VanDenBuIcke (links) bedankt berg Panorama heeft goed ge- ictioneerd als noodopvang br asielzoekers. Dat is de me- van Pierre Stroomer, die de jelopen twee maanden als in- oduktiemedewerker op Texel as gestationeerd. ..De accom- odatie was prima en de samen- erking klikte." Vrijdag verlieten Ölgens planning- de laatste tij- ijke bewoners de herberg. Of nende winter opnieuw onder- ak wordt geboden op de Hoge- arg is nog niet bekend. ft wam een staande, die probeerde over het fietspad voorbij de file te ko- (Foto Frans Hopman) geklede politieagent Henk Willemse houdt Rele asielzoekers grepen de Iste dagen van hun verblijf op I aan om hun dankbaarheid te n. Spontaan meldden ze zich voor het „milieujutten", een ingement van de Nederlandse igdherberg Centrale (NJHC) de krokusvakantie. Zo hielpen iee met het schoonmaken van strand. Het geeft aan dat ze hier naar de zin hebben gehad, is niet het enige voorbeeld, i afgelopen dagen namen veel isen op een persoonlijke ma- afscheid", vertelt Panorama- lewerker Lieven VanDenBulc- .Iemand liet uit dank voor mij broekriem achter, omdat hij |t dat ik die mooi vond. De isen waren vaak al dankbaar je als personeelslid de moeite om een praatje met ze te ma- Spanningen ervaringen bij het Panorama- soneel waren volgens VanDen- ;ke over het algemeen positief, was voor hen toch een hele schakeling: in plaats van met sntiegangers die een dag of langskomen kregen ze nu te ken met mensen die er twee snden kwamen wonen. „Na al ie verhalen in De Telegraaf over Stootjes in opvangcentra waren op het ergste voorbereid. Maar is meegevallen." Hij verhult iet dat er wel eens spanningen ren. „Maar het gaat er om hoe iie konden worden opgelost." ïilijkheden waren er vooral met groep Afrikaanse jongens, jfaar zaten criminelen tussen. De I automobilisten trappen op Bolwerk bij Oudeschild hun pedaal te diep in. Dat bleek uit snelheidscontrole die de Texel- politie donderdagmiddag hield, de 107 bestuurders die in e uur passeerden, reden er ne- tien harder dan de toegestane km/u. Het „record" was 92 /u. Voor de overtreding wordt tientje per te hard gereden ki- ieter in rekening gebracht. De este snelheidsduivels werden n verderop staande gehouden, |ee krijgen nog een prent in de Is. mers. die weer naar een ander opvangcentrum vertrekt. IFoto Frons Hopman) andere helft deed echter mee met de 'Holy Singers', die gingen naar de Baptistenkerk in Den Burg en hadden een andere levenshou ding." Omdat VanDenBuIcke de Franse taal machtig is, had hij met hen wel contact. „Dat was een voordeel. In de opvangcentra is het grootste probleem dat de meeste mensen alleen hun eigen taal spreken. Frustrerend, als je écht wat wilt uitleggen. Hoe dat wordt opgelost? Nou, een tolk bel len." Tv karton Communiceren met handen en voeten is normaal in opvangcen tra. Evenals in andere opvangcen tra ontstond in Panorama al gauw een lijst met woorden, waarmee asielzoekers zich aan elkaar en de leiding verstaanbaar kunnen ma ken. Voorbeelden: „problem" (er is iets onbenulligs aan de hand), „tv karton" (Cartoon Network, de tv- zender met tekenfilms), „one o'clock" (over een uur), „masjien kapoet" (iets doet het niet). Bij kleine kinderen ging het sneller: hun voertaal was Nederlands! Sinds 1 januari j.l. is de instroom van asielzoekers in Nederland sterk verminderd. „Nu blijven de échte probleemgevallen over", zegt Stroomer. „Voor de begelei ders wordt het werk daardoor niet minder." Om de opgevangen fami lies wat afleiding te bezorgen, werden activiteiten georgani- Huurders en gebruikers van d'Ou we Ulo presenteren zich zaterdag op de open dag van het dorps huis. Van 10.30 uur tot 16.30 uur zijn er tal van optredens, exposi ties, openbare lessen, demonstra ties en wordt informatie ver strekt. Aan de open dag is een prijsvraag verbonden. Het dorpshuis biedt onderdak aan professionele dienstverlenende in stellingen zoals het maatschappe lijk werk, de muziekschool, de peuterspeelzaal en het Open Leer centrum. Verder zijn er diverse amateurverenigingen, zodat het programma voor elk wat wils biedt. Naast stands en videopresentaties van Vluchtingenwerk, Aqua Vita, de Dorpscommissie Den Burg, de Pedagogische Praktijk, Begeleid Wonen en de Bouw en Houtbond zijn er tal van aktiviteiten. Om 11.00 uur gunt „Musicalvere niging geen C te hoog" de bezoe kers tijdens een openbare repetitie en blik in de keuken. Tussen 12.00 en 13.00 uur spelen kinderen van de theatercursus van Anneke Berghuis hun onlangs opgevoerde eigen produktie. Om 12.00 uur geeft het orkest Musica Texla een optreden in Time Out. De Dans groep Oude Dansen demonstreert öm 13.45 uur haar kunnen, een uur later gevolgd door het Texels Het barre weer waardoor Te so de veerdienst vrijdagmorgen een uur heeft moeten onderbreken leidde tot een onverwachte lange rij wachtende automobilisten. Rond 77.30 uur reikte de file tot voorbij de Amaliaweg. De filevorming was mede te wijten aan het eind van de crocusvakantie, waardoor toe risten vrijdagmorgen massaal huiswaarts keerden. Toen om 77.35 uur, een half uur na het her vatten van de dienst, ook de Mo le ng at werd ingezet slonk de file Na jaren aan de ketting te hebben gelegen komen oud-Tesoboten Marsdiep en Texelstroom weer in de vaart. Vrouwenkoor. De Historische Ver eniging verzorgt in de centrale hal een expositie. Ook vogelvereni ging Op Eigen» Wieken laat zich zien met een mini-vogeltentoon stelling. In Time Out geeft pretpopformatie De Klapband 's middags (onder voorbehoud) een optreden. Verder zijn alle ruimtes in d'Ouwe Ulo vrij toegankelijk. Informatieboekjes zijn beschikbaar. De uitslag van de prijsvraag die aan deze boekjes is gekoppeld (hoofdprijs een theater- menubon voor twee personen) wordt op het eind van de middag bekend gemaakt. Het ziet er toch naar uit dat de voormalige Teso-veerboten Mar- diep en Texelstroom weer in actie ve dienst komen. De Maltese reder Zammit, die van de autori teiten geen toestemming kreeg voor een veerdienst, heeft beide schepen vorige week verkocht aan de maatschappij Gozo Chan- nal. Dit bedrijf onderhoudt een veerverbinding tussen de eilan den Malta en Gozo. Zammit, die de veerboten in 1992 overnam van Teso, zou met zijn veerdienst de concurrentie aan gaan met Gozo Channel, dat voor negentig procent eigendom is van de Maltese overheid. Sindsdien la gen de schepen aan de ketting. Onlangs meldde een lezeres dat één schip zou zijn verkocht, maar dat bleek een misvatting. Uit gesprekken met Zammit leidt oud- Tesodirecteur Theo Hoogerheide af dat de transactie voor beide schepen rond is en dat de boten na een dokbeurt dezer dagen waarschijnlijk al in de vaart ko men. Halfuursdienst De omstandigheden bij Malta zijn vrijwel identiek aan de Texelse. De afstand tussen de eilanden ligt tussen de 4,5 en 5 kilometer en de aanleginrichting lijkt veel op de Texelse zoals die er tot de komst zienderogen. Tegen enen was vol gens Tesowoordvoerder Jan Bloem zelfs het opstelterrein al weer leeg. Het ongemak voor de wachtenden bleef tot een mini mum beperkt doordat Teso en po litie alert op de onverwachte situatie inspeelden. In de gure storm zorgden agenten voor een veilige verkeerssituatie en hielden ze de wachtenden op de hoogte. Menige toerist vond het wel een spannend en avontuurlijk besluit van de vakantie „Nu merk je dat je op een eiland zit", aldus één van hen. De halfuursdienst werd vol gens de planning tot 16.00 uur ge handhaafd. Een hondshaai in het aquarium van EcoMare heeft eieren gelegd. Vrijdag ontdekte een dierverzor- ger drie eikapsels, vastgehaakt aan de achterwand van het bassin. Hoewel al jaren hondshaaien wor den gehouden in het centrum, hebben zij nog nooit eerder eieren geproduceerd. Het zal enige we ken duren voor ze uitkomen, maar de verzorgers schatten hun le venskansen niet erg hoog in. „We weten niet zoveel van hondshaai en, maar kleine visjes in een aqua rium waar ook andere vissen in leven worden vaak opgegeten. En dan moet je natuurlijk eerst nog afwachten of de eieren uitkomen", aldus een woordvoerder. Er is over gedacht om de kapsels uiftie bak te halen. „Maar we weten niet of ze een verplaatsing overleven, dus we hebben besloten ze maar rustig te laten hangen en af te wachten wat er gebeurt." Hondshaaien komen tamelijk alge meen voor in de Noordzee, al is hun aantal gedaald sinds de jaren zestig. Ze leggen, net als roggen, betrekkelijk grote eieren die ze omhullen met een hoornig kapsel. Lege exemplaren spoelen regelma tig aan op het strand. Een bewoner van De Mars werd zaterdagmorgen onaangenaam verrast toen een 28-jarige auto mobiliste uit Den Burg haar voer tuig hardhandig in zijn tuin parkeerde. De vrouw was even daarvoor geslipt op het houten bruggetje aan het Vroonlant eng- leed met haar wagen dwars door de heg om vervolgens zijn tuin deels om te ploegen. De auto raakte bij de manoeuvre bescha digd, evenals een paaltje op de brug. van de dubbeldekkers uitzag. Eb en vloed komen er niet voor. De koper beschikte tot dusver over twee schepen. Eén veerboot is een vijftig jaar oude veerboot uit Zeeland en is dermate gehavend, dat vervanging nodig is. Dankzij de aankoop van de voormalige Teso-veerboten kan de maat schappij een halfuursdienst onder houden. Ondanks dat reder Zammit niet zelf de vereiste vergunning kreeg om een veerdienst te onderhou den, is er voor de Maltees niet uit sluitend reden tot verbittering. Zammit beheert naar verluidt tien procent van de aandelen van Gozo Channel. (ADVERTENTIE) T EXE LSE^COU RANT T-rl. a bf A.-T. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: LA DE EUROPESE BANDENSPECIALIST waardebonnen van: (ADVERTENTIE) literpak van 149 voor 99 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 seerd. Meest gebeurde dat in de herberg zelf. Naast sport en spel werd gezorgd voor Nederlandse les en maatschappij-oriëntatie. De leerplichtige kinderen gingen naar school: de jongsten naar Oude schild, de ouderen naar OSG De Hogeberg. Om buiten de herberg iets te organiseren, viel niet mee. Stroomer; „Je stuit meteen op het probleem geld. Toch hebben we een keer of vier iets ondernomen." Markt De opvang in Panorama werd vrij dagmiddag afgesloten met een in formatiemarkt, waaraan door diverse instanties werd meege werkt. Er kwam slechts een klein aantal belangstellenden opdagen, maar de contacten tussen de be trokkenen werden verstevigd. Eén van de conclusies was dat de pu blieke opinie over asielzoekers zou moeten worden verbeterd. Stroo mer: „Het is nodig om de mensen te prikkelen, om de tolerantie te vergroten. Van twee kanten: van de Texelaars om méér open te staan en van de asielzoekers om zich meer aan te sluiten." (ADVERTENTIE) Het stormde zó krachtig, dat de boot bijna dwars de haven in en uit voer.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1