Amateurtje vermaakt zaal met dwaas stuk Texelse actie voor Poolse kleuterschool Hoogtepunten „Phantom in concert Excelsior Agenda TEXELSE COURANT Wat 'ikzeggen wou... Windturbine of mestkar? Geeske Rouwenhorst wint sjoelwedstrijd Raadsvergadering Géén schadevergoeding voor olievervuiling Lionsveiling 1 - 13 l Wie is dit? Parkeermeter weg DINSDAG 7 MAART 1995 Riet Crezee en Olaf Witte vorm den zaterdagavond in De Wiele waal een paar apart. Tijdens het blijspel ,,Pas op voor de buren" zat het publiek telkens op hun verschijning te wachten, want dan was het weer lachen gebla zen. Omdat de overige spelers ook vlot acteerden, kon 't Ama teurtje terugblikken op een geslaagde toneeluitvoering. Het verhaal, van de bekende to neelschrijver Hans van Wijngaar den, is flinterdun. Het speelt zich af ten huize van dokter D.F. Pil, die voor vier weken naar een congres in Ottawa is vertrokken. De buren zouden op de woning passen, maar verhuren die voor grof geld aan toeristen. De gasten mogen natuurlijk niet weten hoe de vork in de steel zit en dat leidt tot dwa ze situaties. Zo moeten de niets vermoedende huurders -een boerenechtpaar- de kwaaltjes van argeloze patinten zien op te los sen. Helemaal verwarrend wordt het als de dochter van dokter Pil onverwacht op de proppen komt. Snor De 22-jarige Olaf Witte bewees als het boertje Kees van Aalst dat hij méér in zijn mars heeft dan grappige bijrollen. Zowel door zijn uiterlijk (fraai geschminkt met gro te grijze snor) als door zijn hou ding, mimiek en taalgebruik overtuigde hij als veehouder van middelbare leeftijd. Het grootste compliment betreft echter zijn sa menspel, vooral de wisselwerking met tegenspeelster Riet Crezee liep gesmeerd. Onverstoorbaar toonde de olijke Olaf zich ook: Een laatste reactie, want het moet niet vervelend worden. Ik ben het met Niek Welboren eens over veel zaken, ondermeer dat een zorgvul dige afweging nodig is. Ik ben be trokken bij windenergie en reageer als ik mij geraakt voel. Windmo lens hebben door hun niet altijd succesvolle verleden het tij tegen. Stilstaande molens zijn een voort durende anti-reclame, waar we veel last van hebben. De molens van „Kennemerwind" draaien continu omdat ze niet ex perimenteel, maar uitontwikkeld zijn en worden gerund door en thousiaste en deskundige vrijwilli gers die bovendien vaak professioneel bij het schone- energie-gebeuren betrokken zijn. Mijn opmerking dat Niek niet con sequent dezelfde taal heeft gehan teerd, had niet 'zozeer betrekking op de hoogte. Mijn formulering was wat onzorgvuldig, maar inge geven door de zwaar en vet gete kende, maar in werkelijkheid slanke en in een schutkleur ge schilderde windmolenmasten te genover de in dunne lijntjes getekende massieve bouwsels als de vuurtoren en NH-kerk. Dat sug gereert iets dat niet juist is. Subsidies worden door de over heid verstrekt bij investeringen in gewenste ontwikkelingen. Winde nergie is daar één van. Het is lo gisch om bij afbouwende subsidie-regelingen beslissingen niet op de lange baan te schuiven. De winst van windenergie is niet zozeer financieel, ook al zijn er steeds meer agrariërs die er wel wat in zien. De milieuwinst is veel belangrijker. Ik zie liever een wind molen bij een boerderij dan een mestkar. Boerenerfstroom kan het milieugezicht van de boerenstand alleen maar goed doen. Ik wens de beslissers veel wijsheid toe. En mocht die in het nadeel van het project uitvallen, dan hoort u nog van mij hoe u mede eigenaar kunt worden van het windpark van „Kennemerwind". Cees Bakker, Heerhugowaard De sjoelwedstrijden die donderdag in Oudeschild zijn gehouden, ken den een spannend verloop. Zowel 's middags als 's avonds was het gezellig druk in 't Skiltje. Totaal sjoelden er 107 kinderen en vol wassenen. Er werd fanatiek gestreden om de punten. De hoogste score was voor Geeske Rouwenhorst (142 punten), die winnaar werd bij de volwassenen (vanaf 17 jaar). Bij de jeugd t/m zes jaar ging de zege naar Mark Rikkenberg (117 punten). toen hij bij het vastbinden van een inbreker tot hilariteit van de zaal een riem doormidden trok, speel de hij rustig door. De met pruik en bril onherkenbaar gemaakte Riet Crezee had even eens een glansrol als boerin Coba van Aalst. Een merkwaardig ac cent, idioot loopje (helaas niet consequent toegepast) en domme opmerkingen waren haar han delsmerk zaterdagavond. Het let terlijk opvatten van gezegdes (bijv. „Dat is een flinke jaap", „Oh ja, ken jij die vent dan?") was op zich een flauwe truc van schrijver Van Wijngaarden, maar Riet Crezee zette zó'n leuk typetje neer, dat de lachsalvo's steeds harder klonken. Daarnaast hield ze met haar prima timing de vaart erin. Geen paniek Dirk Roeper liet als buurman Jan van Dalen niet erg uit de verf ko men dat hij als bedenker van het verhuur-plan steeds meer in het nauw werd gedreven. In plaats van paniekerig heen en weer te rennen om het bord van de dok terspraktijk voor het aanbellende boerenstel te verbergen, deed hij het op z'n elf-en-dertigste. Gaan deweg kwam de routinier echter beter op dreef en zorgde hij o.a. met aanstekelijk gelach voor reac ties vanuit de zaal. Hetty Beijert, al jaren een steunpilaar van 't Ama teurtje, speelde op gedegen wijze diens echtgenote Klazien. Mis schien iets té gedegen; zij zou best wat meer variatie en karakter in haar spel mogen aanbrengen. Pittig debuut Anneriet Witte, die haar debuut maakte bij de Waalder toneelclub, had gelijk een pittige* rol als de doktersdochter. Zij speelde zeer verdienstelijk, al waren haar felle uithalen soms misplaatst (emoties kunnen ook subtieler). Even moei lijk hadRichard Eelman het als haar binnensluipende vriend Aart. Eelman maakte de fout zijn teksten teveel in één tempo op te lepelen en liet zich te snel afleiden. Zijn aanstekelijk enthousiasme vergoedde echter veel. Tenslotte had Thea Hin weinig tijd nodig om van haar kleine bijrol als campinggaste Klara Koe iets smeuiigs te maken. Met voortref felijk spel zorgde ze voor leuke momenten, die het stuk als geheel ten goede kwamen. Rolkennis Souffleuse Carla Huisman, over gekomen van De Duinkanters, had een makkelijke avond, want de rol kennis was bij alle spelers uitste kend. Dat was nodig ook; anders had het (te) lange slotbedrijf erg saai geworden. Grimeuse Brenda Vermuë slaagde erin om Olaf Wit te vele jaren ouder te doen lijken en tevens een komische uitstraling te geven. Speciale effecten, waar technicus Bert Keijser om bekend staat, bleven ditmaal achterwege. Met het tijdig bedienen van o.a. licht en telefoon leverde hij toch een belangrijke bijdrage. Voorzitter Henk Tjepkema zorgde als regis seur dat het stuk over het alge meen vlot en levendig op de planken werd gezet. Frans Hopman Rjet Crezee schitterde als de vakantievierende boerin Coba van Aalst. tFoto Frans Hopman) De Texelse gemeenteraad verga dert dinsdag 14 maart om 19.30 uur in het raadhuis. Publiek is wel kom De vergadering is tevens te beluisteren via Radio Texel. De agenda is als volgt: 1Opening. 2. Vaststelling volgorde stem ming. 3. Vaststelling besluitenlijsten raadsvergaderingen de dato 14 februari 1995. 4. a. Wijziging bezoldigingsver- ordening. 5. Isolatiedeken Molenkoog 6. Verhoging krediet voorlichting verslaving. 7. Gevolgen renovatie De Bijen korf. 8. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het (bouw)plan van: a. de familie W.J. Boersen voor de bouw van een landbouwschuur aan de Middellandseweg; b. de heer J.Y. Stapersma voor uitbreiding van een woning aan de Schilder- weg 217; c. Aegon Recreatie b.v. voor de bouw van een overdekt zwembad aan de Krimweg 102; Het kindertehuis in het Poolse Gli- wice dat vorig jaar nog in schro melijk verwaarloosde toestand verkeerde, biedt dankzij Texelse hulp weer een waardige opvang aan de peuters. De inzameling sactie was mede het initiatief van de familie Zijm van de Leemkuil, die twee Poolse kinderen adop teerde.Datzelfde tehuis heeft nu een kleuterschooltje nodig, waar voor Nine Zijm opnieuw de steun vraagt van haar eilandgenoten. Nadat ze enkele jaren geleden hun zoontje Sander uit het Poolse Gdansk adopteerden, keerde de familie Zijm vorig jaar terug naar het land om hun adoptiedochter Marieke op te halen uit het tehuis in Gliwice, in het zuiden van Polen bij Krakau. „Een paar weken daar voor hoorden we dat het kinderte huis in ernstige financiële moeilijkheden verkeerde", aldus Nine Zijm, die een beroep deed op de hulpvaardigheid van de Texe laars. Niet zonder succes. Een paar we ken later konden ze ƒ9.000,- aan zuster Dominika van de Rooms Katholieke Orde van Mariazusters overhandigen, die het tehuis leidt. Het tochtige tehuis werd gereno veerd en de schulden zijn inmid dels afbetaald. Leerplichtig De kinderen die er onderdak vin den zijn wees of in veel gevallen afkomstig van ouders die om uit eenlopende redenen uit het ouder schap zijn ontheven. Vaak is het armoede, maar ook alcoholisme en verwaarlozing spelen een rol. Tot dusver mochten de kinderen er tot hun vierde jaar blijven. Zuster Dominika doet veel moeite om de kinderen dan naar de eigen familie terug te laten gaan. Als dat niet mogelijk is, worden ze geplaatst in een pleeg- of adoptiegezin. „Want een kind hoort niet in een tehuis, maar in de liefdevolle ge borgenheid van een gezin", zoals ze zelf zegt. In haar ijver hield zij ze vaak langer dan de toegestane leeftijdsgrens van drie jaar in huis. Op hun vierde worden ze leerplich tig en moeten ze naar een staats- tehuis, waar een school aanwezig is. Toen zuster Dominika bezoek kreeg van drie inspecteurs uit Warschau, raakten die dermate overtuigd van de goede bedoelin gen van de zusters dat ze toe stemming gaven om de kinderen tot hun zesde verjaardag te hou den. Daarmee js de kans dat zuster Dominika een gezin voor ze vindt een stuk groter. Als eis stel den de inspecteurs dat er een kleuterschool bij het tehuis komt. De staat is echter met van plan daarvoor geld uit te trekken. Wilde Ganzen Volgens Nine Zijm kan het schooltje er dankzij Texelse hulp wél komen. Samen met de familie Sluimer uit Sliedrecht heeft ze de Wilde Ganzen bereid gevonden een zogenaamde verdubbeling sactie te voeren. Elke gulden die wordt overgemaakt, verdubbelt het liefdadigheidsfonds. Behalve op Texel wordt de actie ook in Slie drecht gevoerd. Elke gift die vanaf 18 maart wordt overgemaakt op giro 40.000 van de Wilde Ganzen onder vermel ding van Kleuterschool Maria zusters, wordt door de Wilde Ganzen verdubbeld. Nine Zijm overhandigt zuster Dominika van het Poolse Kindertehuis de ingezamelde f9.000,- Mede-actievoerder Ad Sluimer kijkt toe. De inzet toont het gebouw dat ge schikt moet worden gemaakt als kleuterschool. De Roemeense staatsrederij No- vrom hoeft geen schadevergoe ding te betalen voor de olievervuiling die de bulkcarriër „Borcea" in 1988 veroorzaakte. Dat besliste de rechtbank in Rot terdam vrijdag. Zo'n 150 ton zware stookolie spoelde destijds aan op een deel van de Nederlandse kust, waaron der Texel. Het rijk eiste 1,2 miljoen gulden schadevergoeding voor het opruimen. De kapitein van de „Borcea" had verzuimd de autori teiten te waarschuwen. De recht bank betwijfelde echter of de olie wel op tijd zou zijn opgeruimd als de schipper wél aan de bel had ge trokken bij de kustwacht. d. Postkantoren N.V. voor vrij stelling van het vigerend bestemmingsplan voor de uitoefening van detailhan del in het perceel Park straat 5 te Den Burg. 9. Uitvoeren wensen dorpscom missies. 10. De Lindeboom. 11. Eigendomsoverdracht gedeel te Pontweg. 12. Aanleg parkeerterrein dorps huis De Bijenkorf. 13. Aanpassing Waalderstraat ten behoeve van fietsverkeer. 14. Herinrichting Burgerhout straat. 15. Snelheidsremmende maat regelen ingang dorpen. 16. Verzoek schadevergoeding. 17. a. Ingekomen stukken; b. mededelingen; c. beantwoorde vragen. 18. Overzicht post onvoorziene uitgaven. Rondvraag. Sluiting. De Lionsclub Texel houdt op vrij dagavond 21 april en zaterdagmid dag en -avond 22 april weer de traditionele boedelveiling in het groothandelsgebouw te Oude schild. Een gezellig Texels evene ment, waar ook niet-Texelaars, koopjesjagers, op winst beluste opruimers, studentenhuisinrich ters en mensen die van die typi sche veilingsfeer houden, elkaar graag ontmoeten. Voorinschrijving van goederen is vanaf 13 maart op onderstaande adressen mogelijk: Fam. C.D. Boersen, Loodssingel 15, Oudeschild, tel. 13016; Reis- buro Texel, Warmoesstraat 23, Den Burg, tel. 12242; Fam. P. Kik kert, Keidelplein 14, De Cocks dorp, tel. 16600; Fam. D.J. Brinks, Ploosterstraat 13, De Cocksdorp, tel. 16242. De inbrengers zijn uitsluitend vijf tien gulden inschrijfgeld per kavel verschuldigd. Bij voorinschrijving dienen de verkopers het inschrijf geld direct te betalen. Om zoveel mogelijk verkopers in staat te stel len om hun goederen via de veiling te verkopen mag men als inbren ger maximaal 25 kavels in schrijven. Kopers betalen bij kavelop brengsten tot duizend gulden vijf tien procent en bij hogere opbrengsten tien procent veiling provisie. Deze veilingvooryvaarden blijken voor zowel verkopers als kopers van vooral kwaliteitsgoe deren uitstekend te voldoen. De inbreng van de vooringeschre ven goederen vindt op zaterdag morgen 15 april vanaf 9.00 uur plaats. Op donderdag 20 april kun nen de ingebrachte goederen van 19.00 tot 22.00 uur worden be wonderd, bovendien wordt deze gelegenheid ook op beide veiling- dagen geboden en wel van 17.00 tot 19.00 uur op vrijdag 21 april en vn 14.00 tot 16.00 uur op zater dag 22 april. Uiteraard is een catalogus be schikbaar. Door de medewerking van vele adverterende Texelse be drijven kan de prijs van dit boek werk bescheiden blijven (al sinds mensenheugenis ƒ2,50,-). De gehele opbrengst van de vei ling komt ten goede aan goede doelen, waaronder het dit jaar ju bilerende Tesselhuus. Dinsdag 7 maart In het zaaltje van de Doopsge zinde kerk van Den Burg houdt de zusterkring een le zing. Mevrouw Harting praat over de reis van St. Brandaan. In Cinema Texel draait om 19.00 uur The Lion King en om 21.15 uur Disclosure. De vrouwenbond FNV heeft om 20.00 uur jaarvergadering in De Buureton. De dorpscommissie van Oosterend vergadert met het college van b en w om 19.30 uur in De Bijenkorf. Publiek is welkom. Woensdag 8 maart In een toeristisch radiopro gramma op BRT 2 wordt tus sen 08.00 en 10.00 uur aandacht besteed aan Texel. De uitzending heet „Koffers Co". Van 17.00 tot 18.00 uur houdt ,,'t Oude Veerhuis" open huis. Dit is het voormali ge stoombootkoffiehuis (bo vengedeelte) in Oudeschild. Excursieleiders van de Stich ting Natuur Excursies houden om 20.00 uur een bijeen komst in het SBB gebouw. Kees Bruin houdt een lezing over de historie van de Texelse duinen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur De Leeuwekoning, om 16.00 en 19.00 uur The Lion King en om 21.15 uur Dis closure. Donderdag 9 maart In Eben Haëzer (Julianastraat 11) begint om 09.15 een inloop-koffieochtend voor vrouwen. Tjitske Lemstra Driebergen, bekend van EO, spreekt over „Teleu; gesteld, en dan?" ledereen welkom, de toegang is grati- Crèche aanwezig. In Cinema Texel draait or h 19.00 uur The Lion King e i< om 21.15 uur Disclosure. Wie wil kennismaken met he ie Chinese spel Mah Jong; moet om 19.30 uur naar 0 Witte Burcht. De FNV vult vanavond be ce lastingbiljetten in voor leden pt Dat gebeurt op afspraak het LBO-gebouw. Telefoa 12217. Nieuwe bewoners van Texe kunnen om 19.30 uur in he raadhuis terecht voor ee- kennismakingsavond. Vrijdag 10 maart In het stadhuis van Den helde vergaderen de Hoofdingelan den van Hollands Kroon orr 09.45 uur. tie In Cinema Texel draait hetzelf de programma als gisteren. Tevoko houdt van 15.45 toi 18.00 uur in sporthal Ons Ge noegen een volleybalinstun voor schooljeugd. Hoogwater te Oudeschilt, Di. 7 11.10 en 23.34 J Wo. 8 11.20 ijl Do. 9 0.05 en 11.50 J Vr. 10 0.27 en 12.50 tl0 Za. 11 1.25 en 13.55 «1. Zo. 12 2.48 en 15.50 uE Ma. 13 4.40 en 17.30 tja Di. 14 5.55 en 18.35 t Aan het strand is het ongeveer een u'.B! eerder hoog water, De zon komt Ij» maart op om 7.02 en en gaat onder or 18.36 u. 9 maart eerste kwartier, li maart doodtij De foto van deze maand toont een man met een auto op de haven. Wie iets weet over deze persoon wordt verzocht te bellen met Maarten Stoepker, telefoon 12940. Vorige maand werd het huis met de bijzondere gevelsteen in de vorm van een leeuw in deze ru briek geplaatst. Daarop reageerde Jaap Bakker uit Oudeschild. Hij schreef dat de leeuw in de voorge vel zat van één van de oudste hui zen van Oudeschild (bouwjaar 1620, huidig adres De Ruy- terstraat 81), naast het huis van De Moriaantjes. De woningen werden in 1930 gesloopt. Van eigenaar Dirk Vos kreeg Teso- conducteur Jurr Beumkes de leeuw ka do. Hij plaatste die ij zijn huis, toen nog aan de derweg, tegenwoordig Het kerckstraat 74. Midden vijrn jaren vertrok Beumkes naar! Gollards. Hij schonk de gevelsm aan het museum van Gerrhm Haan in De Dennen. Toen het\ seum in 1975 verhuisde naai\ duinen verdween de lei spoorloos. Volgens Bakker leidt het /aal spoor naar de tuin van de heidkamer. „Maar een jarenla\ jacht door ondergetekende tot nog toe niets opgeleverd, li oh wie helpt mij de leeuw te il gen. Eenmaal getemd zou hij f oude dag kunnen slijten op buitenterrein van het Maritiem\ beuren. Hij is dan na veertig j irt terug op het oude nest...' Hoogtepunten uit de musical ,,The Phantom of the Opera" zijn zaterdagavond te horen in De Bijenkorf, waar muziekvereniging Excelsior het jaarlijkse wintercon- cert geeft. Majorettes, minirettes, drumband en fanfare hebben voor het jaarlijkse muziekevenement een gevarieerd programma in gestudeerd, waarin het showele ment niet zal ontbreken. De verbouwing die het dorpshuis momenteel ondergaat, doet geen afbreuk aan de uitvoering. Het winterconcert is voor Excelsi or dè gelegenheid bij uitstek om haar kunnen te tonen. Klokslag 20.00 uur verzorgen ruim honderd Excelsior-leden de ouverture van het winterconcert met een Excel lence mars en drumband van Wim Laseroms. Dan is het de beurt aan het fanfare-orkest, onder leiding van Betty Bakker. Het orkest is samen gesteld uit saxofoons, bugels, tu ba's/baritons, trompetten/cornetten, hoorns, bassen en slagwerk. Het repertoi re omvat afgezien van de selectie uit de bekende musical ook mar sen, koraalmuziek, een solo (Saxo- Fl fonic van David Seeker) van saxofoonsectié, concoursmuzl en de superhit „One Moment inf me" van Whitney Houston. Drumbajk De drumband onder aanvoerK van Henk Beijert telt 16 leden. Cf voor hen is het winterconcert jaarlijks hoogtepunt. De tromi laars geven acte de presence verschillende composities en rangementen. Aan de majorel en minirettes van instructrices nie Duinker en Karen Terpstra uitdaging om de show compleet! maken. Anders dan straatoptj dens, waarbij in de maat wordt fl| lopen, kunnen ze in de Bijenk: laten zien wat ze in hun mars hf ben. Het winterconcert begint 20.00 uur. fcn De parkeerwachter keek maij dagmorgen vreemd op toen 3| de Parkstraat één van de parkes meters bleek te ontbreken. Ontj kenden waren met het appadl aan de haal gegaan. De schaf bedraagt circa ƒ1200,-.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2