Cjrom c^wartsjexeh in het Steun voor bezitters .e woningen De Fusie tussen Gollards en Sint Jan op 1 juli Uitdunning Coogherveld niet waar te maken N Paasvakantie- krant ude rechten mogen niet vervallen Grondeigenaar wacht dwangsom ummer Dijker vindt weer eerste kievitsei -JJorszel Heen Molengat later in de vaart VERDER IN DIT w Telekomtaxi strak voor f3,- van dorp naar dorp? 2 ïh Kuub grofvuil gratis naar vuiloverslag 3 w Agrarisch Texel praat mee over Hogerberggebied 5 w Nieuwbouw Kogerstrand opnieuw ter discussie 5 n Boomfeestdag in De Mars 9 Skeelergroep in oprichting 9 Vandalen zonder respect Thijsse TEXELSE^ COURANT informatiekrant voor toerist en Texelaar verschijnt vrijdag 7 april RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10970 VRIJDAG 24 MAART 1995 19 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. tentles/abonnementen (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111 ■tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, Dn (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. tie buiten werktijd Gerard Timmerman, ifvval 11. Den Burg, telefoon (02220) - 14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /52,45 per half jaar; Los /1,45 u: eigenaren uit De Koog die vrezen dat hun eigendom de s „tweede woning" kwijtraakt, lijken steun te krijgen de Texelse politiek. Een meerderheid van de raadscom- ie ruimtelijk en huisvestingsbeleid kraakte woensdag voorstel van b en w om bepaalde tweede woningen on- het overgangsrecht te laten vallen. Commissieleden den dat aan oude rechten niet mag worden getornd. voorstel van b en w heeft be ting op een groot deel van de ide woningen in De Koog. Als de toekomst langer dan een )ermanent worden bewoond, het recht van tweede wo- te vervallen. Dit beleidsvoor- ien staat in het herziene De Koog, dat in van februari ter vi- Seft gelegen. Liefst vijftig be- van tweede woningen bezwaar aan. college wil het overgangs van toepassing verklaren op e woningen die in het verle- een uitzondering in aan- ing kwamen of vrijstelling n om ook recreatief te wor- gebruikt. Een uitzondering en de tweede woningen aan rchismient, de zuidzijde van pelaan, de oostzijde van de laan en de westzijde van de rstraat. In het verleden heeft het gemeentebestuur daar met een opslag op de grondprijs ge werkt om de bouw van tweede woningen mogelijk te maken. Doel van het nieuwe beleid is handha ving van de Texelse woningvoor raad (basisjaar 19921. Onzorgvuldig Enkele van de bezwaarmakers wa ren woensdag zelf bij de hoorzit ting in de raadszaal aanwezig voor het geven van toelichting. Voor een groot aantal anderen voerde de Texelse advocaat mr. P. Traudes het woord. Traudes liet van het collegevoorstel geen spaander heel. „Het voorstel is ten eerste onzorgvuldig voorbereid en op veel punten onduidelijk, wat grote onzekerheid in de hand werkt. Ten tweede zijn de belangen niet op voldoende wijze afgewogen. B en w denken alleen aan de belangen van de volkshuisvesting; niet aan de financiële gevolgen voor de tweede woningbezitters. Op de derde plaats leidt dit beleid tot rechtsongelijkheid tussen eige naren die de woning permanent en degenen die hem als tweede wo ning gebruiken." Volgens Traudes is dit laatste punt zelfs discrimine rend en in strijd met het Verdrag van Rome. Hij wees ook op de waardedaling van de betreffende woningen, die circa 25 procent zou bedragen. Jurisprudentie Bovendien is er volgens Traudes sprake van jurisprudentie: de Raad van State heeft een identieke re geling via het bestemmingsplan op Schiermonnikoog van de hand gewezen. „Het streven is op zich zelf passend, maar leent zich meer voor een gemeentelijke verorde ning", aldus de Raad van State. Deze opmerking leidde tot een scherpzinnige reactie van com missielid Dick Drijver. De Texels Belang-man betwijfelde of hier mee gezegd is dat een regeling in het bestemmingsplan incorrect is. Drijver toonde zich ook bij andere sprekers een kritische vragenstel ler, maar zette ook vraagtekens bij de juistheid van het college voorstel. „Ik pleit niet voor tweede Lees verder pagina 5 Voor do derde keer in successieArie Dijker en „zijn" eerste kievitsei. IFoto Frans HopmanI Voor het derde achtereenvolgende jaar is Arie Dijker uit Den Hoorn de vinder van het eerste kievitsei. Dinsdagmiddag rond drie uur was het zo ver. „Op een aardappelland in de Prins Hendrikpolder, bij Alcxanderhoeve. Ik zat te gluren, en zag toen een kievit een strootje pikken. 'Of hij moet nog, of er leit er ien', dacht ik. En ja hoor, er lag een eitje in het nest." Dijker spoedde zich naar huis en belde met het zweet nog op het voor hoofd de Texelse Courant. Hij was de eerste. Net op tijd, want een dag later meldden zich nog twee vinders, 's Morgens om kwart over tien vond Eckard Boot een nest met een eitje bij het Molenkil in Waalenburg. Eckard, zoon van op zichter Gerrit Boot, kwam het te gen tijdens zijn werk in dienst van Natuurmonumenten. Later kregen we een telefoontje van Koen van der Meer uit Eierland. Hij vond het eitje om kwart voor zes in Waalen- burg toen hij bezig was met nest bescherming. was goed gevuld met insprekers. IFoto Frons Hopmon) De Stichting Samen-Eén-Gollards en Sint Jan fuseren per 1 juli tot een nieuwe stichting waaronder ook het Verpleeghuis Texel res sorteert. Door de oprichting van één nieuwe organisatie wordt de positie van de instellingen op het gebied van de ouderenzorg en - huisvesting aanzienlijk versterkt. De fusie zal geen gedwongen ont slagen tot gevolg hebben. Het fusiebesluit komt niet als een donderslag bij heldere hemel. In november 1994 besloten St. Jan en Samen-Eén-Gollards al tot een intensieve bestuurlijke samenwer king. De besturen denken hetzelf de over zorgverlening en de ontwikkelingen die van buitenaf op de tehuizen afkomen. Door de fusie gaat ook de positie ten op zichte van andere dienstverleners, overheden en financiers erop vooruit. Directie De samenvoeging betreft met na me het bestuur en het manage ment. In goed overleg is besloten om het nieuwe bestuur samen te stellen uit de zittende leden van beide besturen. De directie wordt gevoerd door Lia van Orden, die momenteel deze functie vervulde voor de Gollards en het verpleeg huis Den Koogh in Den Helder. De dagelijkse leiding komt in handen van Kees Boer, de huidige lokatie- manager van de Gollards. Hans'Bakker, momenteel directeur van St. Jan, wordt facilitair mana ger. In die functie is hij niet alleen coördinator ondersteunende dien sten (keuken, technische dienst, etc.), maar is hij tesamen met de directeur ook belast met voorbe reiding van het beleid. De zorg- coördinatie in het verpleeghuis komt in handen van Hans de Quar- tel en voor de beide verzorgingste huizen is daarvoor onlangs Peter Jansen aangesteld. Vlotte afwikkeling Door de fusie worden enkele on derdelen uit de organisatie (admi nistratie) uit economische overwegingen samengevoegd. Al eerder was dat met de keukens het geval. Vanaf 1 februari wordt de maaltijdvoorziening van de drie I Volendam haalt men de leen en Weer" voor de dag I de voetbalclub promoveert degradeert. Dit jaar blijft schuit natuurlijk achter t en grendel, want de Vo- dammers spelen dit jaar ij-, sterk. Texelse Idenk-jspor- gingen al schakend heen |^weer op de Schulpengat, leuk initiatief dat navol- verdient. Onze voetbal gaan wekelijks heen en 'voor hun uitwedstrijden. Texel '94 wèl promoveert, dt Teso hen vast en zeker l extra rondvaart aan. Heen Iweer gaan ze toch wel. De pn van de veerboot is ook 1 uitgelezen plek voor het pden van „marathon" "missie-vergaderingen. Kker heen en weer pende- T tussen Den Helder en 't jrntje. Dan hoef je ook geen fef te nemen met een late Tt uit Den Helder, want die nmissieleden zwetsen wel Ipr tot in de vroege ochtend, en nacht steeds maar fn weer.... Horszei Cor Zutphen, eigenaar van enkele campings aan de Kamperfoelie- weg, riskeert een dwangsom om dat de uitdunning van de caravanterreinen waartoe hij zich heeft verplicht niet is waar te ma ken. In ruil voor de vergunning voor de vakantiehuizen in Villa park Kamperfoelie, beloofde hij de gemeente de 1000 slaaplaatsen terug te brengen tot 600. Pachter Nico Ruis en zo'n vijftig stand plaatshouders van camping Coogherveld zijn echter niet van plan hun caravans weg te halen. De „ruil" van Zutphen om tegen elk vakantiehuis vijf slaapplaatsen in te leveren, past in het toe ristisch beleid, dat kwaliteitsver betering nastreeft. De ondernemer kreeg de beschikking over extra grond voor een ruime opzet van het villapark, terwijl dankzij de uit dunning op zijn kampeerterreinen Coogherveld, Dekkerskoog en De Luwe Boshoek de beoogde 30 ca ravans (of 50 tentenj per hectare binnen handbereik kwam. Gezien de afloop van het pachtcontract leek niets de overeengekomen hal vering van de bezetting per 1 ja nuari 1996 in de weg te staan. De ondernemer had echter buiten de pachter van Coogherveld gere kend. Ruis is niet van plan akkoord te gaan met de verplichte sanering van standplaatsen, die de grond eigenaar aan contractvernieuwing verbond. De kwestie kwam voor de rechter. Hoewel die nog geen definitieve uitspraak heeft gedaan, stelde hij de pachter voorlopig in het gelijk. Zienswijze Ervan uitgaande dat hij de cam ping kan blijven pachten deden Ruis en de caravanbezitters op de hoorzitting woensdag tijdens de raadscommissie ROH hun beklag over de verplichte sanering. „Zegt u maar waar ik met mijn 12 cara vans naartoe moet", vroeg stand plaatshouder E. Kamminga de commissieleden. Evenals 52 collega-standplaatshouders legde hij zijn „zienswijze" aan de raadsleden voor. Die beschouw den de klachten echter niet als be zwaarschriften. „Want die hadden ze al vóór bestemmingswijziging moeten indienen. Degene die toen met heeft gereageerd, heeft z'n rechten verspeeld", verduidelijkte chef ruimtelijke ordening Jim Ie Roux. Omdat de bezwaarmakers zich toen niet realiseerden wat hen bo ven het hoofd hing, reageerde destijds echter niemand. Hun raadsman Walter Brom- mersma verweet de gemeente de standplaatshouders en pachter onvoldoende te hebben geïnfor meerd. Overigens kunnen volgens de raadsman nog wel degelijk be zwaren worden ingediend tegen de bestemmingswijziging. Wet houder Schilling (ruimtelijke orde ning) was het daarmee volstrekt oneens. De gemeente zou daar mee een schadeclaim riskeren. Dwangsom „U moet niet bij ons zijn, maar bij de grondeigenaar", verwoordde Pieter de Groot (D66) het advies van alle raadsfracties. Hij wees op de overeenkomst die Zutphen met het college was aangegaan. „De gemeente is niet verplicht tecon- troleren of de overeenkomst kan worden nagekomen." Volgens Brommersma kon het de gemeen te ook niet zoveel schelen. „Con trole op naleving van de afspraak is er tot dusver niet geweest." De grondeigenaar riskeert volgens de jurist een dwangsom van f400.000,- als de toegezegde uit dunning niet óp tijd is gereali seerd. Dit dwangmiddel ging raadslid Dick Drijver (Texels Be lang) toch wat te ver. „Misschien had Ruis van begin af aan bij de kwestie betrokken moeten wor den. Nu ging de gemeente ervan uit dat tussen de pachter en de grondeigenaar een regeling was getroffen." Drijver voelde niets voor de sug gestie om Ruis vergunning te ge- Lees verder pagina 2 instellingen alsmede Tafeltje Dekje verzorgd vanuit de keukens van de Gollards. Volgens de instellingen is de vlotte afwikkeling van de fusie, waarvan de voorbereidingen een half jaar hebben geduurd, te danken aan de positieve inzet van beide besturen, de directies en de vertegenwoordi gers van personeel en bewoners. Daarnaast heeft deskundige bege leiding van het in de zorgsector gespecialiseerde adviesbureau AdCare uit Den Bosch daartoe bij gedragen. Met de vakbonden en de ondernemingsraden van beide stichtingen is overeengekomen dat er geen gedwongen ontslagen vallen. De inschatting dat de m.s. Molen gat al op 31 maart weer ingezet kan worden, is te optimistisch ge weest. Hoewel de tijdens een dokbeurt opgelopen schade be perkt bleef, blijkt het niet mogelijk zowel het „gewone" onderhoud als de nodig geworden reparatie binnen de oorspronkelijk geplan de drie weken af te ronden. Als gevolg daarvan moet de Schulpengat het op Goede Vrijdag alleen zien te redden. Teso houdt er rekening mee dat op die dag tussen 13.30 en 19.30 uur wacht tijden van 1 2 uur zullen optre den in Den Helder. Automobilisten naar Texel wordt geadviseerd deze periode te mijden. Overigens wordt gehoopt dat de Molengat in de eerste week van april weer gereed zal zijn. Vandalen zonder respect voor het Thijssejaar. Zo typeerde wacht meester Nico Drenth de daders van een vernieling aan een voge- lobservatiepost in natuurmonu ment Waalenburg. In eenverniel- zuchtige bui waren alle twaalf ra men aan diggelen gegooid. Verder was de stroommeter en de bedra ding vernield. Eventuele getuigen kunnen contact opnemen met de politie. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: (ADVERTENTIE) De terreinen aan de Kamperioelieweg. Inleveren advertenties: t/m 28 maart aan de balie van de Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1