1 Weekend BEZORGER Schilderes verruilt De Peel voor Texel Agenda VOOR „Hongerdoek" te zien in themadienst Inloopmiddag bij „De Witte Engel" Radio Texel Info-avond over Schouwburgzaal Oudheidkamer iets langer geopend TEXELSE^? COURANT Ondernemersbeurs in 't Stappeland Winnaars prijsvraag Dubbele von Sion van 1 en 2 april 1995 Kerkdiensten zondag 2 april Jubilarissen ABVAKABO Rommeltjesmarkt Schrijfster zoekt gegevens over Blok van der Velden „Klazien" toont eigen kruidenlijn u oud Papiei Wij zoeken een M/V die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen i de route: ■d VRIJDAG 31 MAART 1995 Het hongerdoek en de makers Op de foto van l.n.r.: Ralf Vlaming. Baukje Kedde. Tineke Ramaker. Evelien Pijlman. Freek Jan Daane. Arno van Schaik. Monique den Brok en Frouwkje Vlaming. Heieen van der Knaap ontbreekt iFoto Tessa de Graait) In de themadienst van komende zondag (aanvang 17.00 uur) is in de Gereformeerde kerk van Den Burg een „hongerdoek" te zien. vervaardigd door de kathechese- club. Dit groepje speelt hiermee in op een oude katholieke traditie. Rond het jaar 1000 ontstond de gewoonte om in de veertig dagen voor Pasen het priesterkoor af te sluiten met een vastengordijn. Zo werd het zicht van de kerkgangers op het altaar ontnomen. In de volksmond werd het gordijn „hon gerdoek" genoemdwegens het strenge vasten en boetedoen in die tijd. Oorspronkelijk was het gordijn een eenvoudig linnen doek. Naderhand ging men het versieren met pas siesymbolen en voorstellingen uit het lijdensverhaal. In een tijd dat de mensen nauwelijks konden le zen en schrijven, speelden afbeel dingen een belangrijke rol. Tegenwoordig worden hongerdoe ken veel gemaakt als symbool voor het lijden in de wereld, zoals honger, onderdrukking en onrecht. De kathecheseclub, bestaand uit de jongeren Ralf Vlaming, Evelien Pijlman, Arno van Schaik, Heieen van der Knaap en Monique den Brok, de leidsters Tineke Ramaker en Baukje Kedde en de catecheten Froukje Vlaming en ds. Freek-Jan Daane, heeft als thema de mense lijke emotie gekozen. In het drie bij drie meter grote doek is vormge geven aan de emoties bang, schul dig, boos, verliefd, verdrietig, moedig en blij. Er is ongeveer vijf weken aan gewerkt. Het doek is gebaseerd op tekeningen, die later zijn vergroot en overgeschilderd. De themadienst van zondag gaat eveneens over emoties en heeft als titel: „Soms twijfel ik. Twijfelt u ook wel eens?". Voorganger is ds. F.J. Daane, organist is Jan Kruithof en de zang komt van Cor van der Knaap. Alle belangstellenden zijn welkom. Atelier De Witte Engel aan de War moesstraat houdt vrijdagmiddag 7 april open huis. Op deze inloop middag die duurt van half twee tot half vijf, kan elke cursist werkstuk ken die het afgelopen seizoen zijn gemaakt, meebrengen. De bedoe ling is dit aan elkaar en aan andere belangstellenden te tonen. Ook een mooi borduurwerk, mooie quilt of ander handwerk, buiten de cursussen om gemaakt, kan men op deze middag laten zien. Bezoe kers kunnen om advies of aanwij zingen vragen over nog niet afgemaakt werk. Mevr. Ineke Vail- lant uit Zeist zal aanwezig zijn om quiltsters vakkundig te informe ren. De Witte Engel wil deze ont moeting van handwerksters graag mogelijk maken, zodat men elkaar kan stimuleren. Voor iedere „in brengster" is er een kleine ver rassing. Zondag 13.00-14.00 uur Nieuw tjes en Achtergronden. Max Kok in gesprek met: Marcel Jansen: alles over vegetarisch eten; Jan Bloem: omtrent ophanden zijnde Lionsveiling. De Schouwburgzaal van hotel De Lindeboom komt weer ter be schikking van het Texelse vereni gingsleven. De nieuwe exploitant, familie Stiekema, is druk bezig met de verbouwing van het pand. Het horecagedeelte aan de groe- neplaats wordt als eerste aange pakt, maar daarna is de zaal aan de beurt. Het lijkt de Welzijnstichting een goede zaak dat alle mogelijke ge bruikers in een vroeg stadium wor den geïnformeerd over de plannen. Ook wil de familie Stiekema graag weten wat de wensen en ideeën zijn van verenigingen en clubs, vandaar dat op woensdag 12 april om 20.00 uur in Time Out een in formatiebijeenkomst wordt ge houden. Ed Stiekema en zijn dochter Cynthia zullen aanwezig zijn voor het beantwoorden van vragen. Voor de Oudheidkamer begint het seizoen aanstaande maandag. Texels kleinste museum en krui dentuin, gevestigd aan de Stenen plaats in Den Burg, zijn dit seizoen iets langer geopend. De vrijwilli gers, die al vele jaren de Oudheid kamer runnen, zijn dit jaar 's middags een half uur langer pa raat. De nieuwe openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 10.00-12.30 en van 13.30-15.30 uur. De Oudheidka mer, waarvoor de RABO- museumjaarkaart kan worden ge bruikt, is zaterdag en zondag gesloten. Texpo '95. Onder die naam wordt in evenementenhal 't Stappeland vrijdag 12 en zaterdag 13 mei een groteondernemersbeurs gehou den. De beurs is een vervolg op de omvangrijke horecabeurs die on langs plaatsvond. Nico Erwich: „De belangstelling daarvoor was dermate groot, dat dit me een lo gisch vervolg lijkt." Hij nodigt Texelse bedrijven uit standruimte te reserveren. Er zijn een kleine zestig plaatsen beschikbaar. Om de allerjongste bezoekers bezig te houden, worden ook voor hen ac tiviteiten op touw gezet. De beurs is vrijdag geopend van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. De winnaar van de prijsvraag die tijden de Dubbele von Sionavond werd gehouden is Sietske Dijksen. De overige prijzen zijn voor P. Quartel, A. van der Burg en W. van der Gracht. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de Wel- zijnsstichting in d'Ouwe Ulo. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitz. via De Lichtboei. De Waal: geen dienst. De Koog: 9.30 u. ds. H. R. Betting. Den Hoorn. 11.00 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen. Oosterend: 9.30 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen. Oudeschild: 11.00 u. dhr. M. D. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. R. Betting. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. F. J. Daane. 17.00 u. ds. F. J. Daane; themadienst m.m.v. Stuur- en jongerencontact- groep; uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. ds J. J. N. Wilmink; uitz. via Radio Texel. 19.30 u. ds. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. *10 00 u. ds. Knipscheer; 5e zondag 40 dagentijd; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za 19.30 u. herenkoor; uitz. via De Lichtboei. Zo. 10.00 u. Heilig Vormsel; The Gospeltrain. De Koog: za. 9.30 u JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg Openbare lezing: 10.30 u „Beslis nu ten gunste van goddelijke heerschappij". Wachttorenstudie: 1T.20 u. „De grote verdrukking overleven' Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter K. Eissen en dokter F. P. Zwager, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tus sen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk kop van Noord-Holland, afd. Texel. Voor dringende verpleegkundige thuiszorg in het weekend buiten de spreekuren: 02230-50150. Spreek uur verpleegkundige thuiszorg (iedere werkdag 13 00-14.00 uur), tel. 13241 Spreekuur jeugdgezond heidszorg (iedere werkdag 8.30-9.00 uur), tel. 13241. Tandartsen Voor^ spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066 •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. •Tandheelkunde: Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. N. Spaans, J. van Leeuwen en A. Keizer zijn voor hun 50-jarige lid maatschap van de ABVAKABO door de vereniging onderscheiden met de vakbondsspeld. J. Jonkers, L. van Tongelen en A. Koster wer den gedecoreerd omdat ze 40 jaar lid zijn. P. W. Jongejan en P. Roe per werden onderscheiden we gens het 25-jarig lidmaatschap. Vrijdag 31 maart: In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.15 uur de film „Dumb and Dumber". Zaterdag 1 april: Schapenboerderij De Noord- kroon aan de Nieuwlanderweg houdt van 14.00 tot 18.00 uur open dag. In de voormalige PEN-centrale nabij Oudeschild wordt van 9.00 tot 10.00 uur boelhuis ge houden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur de film „The Page- master" en om 19.00 en 21.15 uur „Dumb and Dumber". Van 14.30 tot 15.30 uur toont Klazien uut Zalk haar eigen kruidenlijn in de Parkstraat in Den Burg. Om 18.00 uur begint aan de Lancasterdijk een viswedstrijd. Van 19.30 uur tot 8.00 uur morgenochtend wordt in het Ei- erlandse Huis geklaverjast in het kader van „De Nacht van Texel". Zondag 2 april: In meditatiecentrum Prem Mandir in Oudeschild wordt een massagedag gehouden. Vanaf 9.00 uur houdt EcoMare open dag. Van 14.30 tot 20.00 uur houdt de jeugdraad van GVT een gymnastiekinstuif in de Bea- trixzaal. Om 14.00 uur begint in de Grooten Slock een darttoernooi „letters gooien". Deelname is gratis. In Cinema Texel draait om 14.00 uur de film „The Page- master" en om 19.00 en 21.15 uur „Dumb and Dumber". Maandag 3 april: In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.15 uur de flm „Dumb and Dumber". Dinsdag 4 april: Om 14.30 uur komt in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg de Doopsge zinde Zusterkring bijeen. Ds. Knipscheer zal spreken over „Het avondmaal in de kunst". In Cinema Texel draait om en 21.15 uur „Dumb and Dumbe- aan Om 19.30 uur begint in dorpshi d'Ouwe Ulo een openbare bijec komst van de dorpscommissie vj Den Burg en het college van B- n° W. if r gare ordt it is In de kantine van het LBO bc om 20.00 uur een ringavond de Hervormde Vrouwengroepe Sytske en Adriaan Dijksen verte len over het Thijssejaar en ven; nen dia's van de Texelse flora fauna. Hoogwater te Oudeschild Vr. 31 10.16 en 21.55 u Za. 1 10.30 en 22.24 u Zo. 2 10.08 en 22.50 u Ma. 3 10.50 en 23.14 u Di. 4 11.30 en 23.56 u Wo. 5 11.54n Do. 6 0.10 en 12.20 u Vr. 7 0.17 en 12.40 u Aan het strand is het ongeveer een uu eerder hoog water. De zon komt 2 aprl op om 7 13 en gaat onder om 20,li u-, 31 maart nieuwe maan, 1 aprl springtij In Den Hoorn wordt zaterdag 8 april van 10.00 tot 17.00 uur een grote rommeltjesmarkt gehouden ten bate van de restauratie van het Hoornderkerkje. Er zijn boeken, electra, kleine meubelen en ande re nuttige gebruiksvoorwerpen. De spullen staan op het land van Axel Lap aan de Witteweg. Koffie met cake en oliebollen staan klaar. De welbekende „Klazien" geeft morgenmiddag (zaterdag) tussen half drie en vier uur acte de pre sence in de Parkstraat in Den Burg. Op uitnodiging van de on dernemers van deze winkelstraat zal zij met haar compagnon in de frisse, Texelse voorjaarslucht haar eigen levenselixers en genees krachtige kruiden presenteren. De gebeurtenis staat geheel in het teken van het geestelijk en licha melijk welzijn. NU het voorjaar ein delijk lijkt door te breken, heeft het lichaam extra verzorging nodig. Negatieve verschijnselen dienen bij voorkeur op natuurlijke en mi lieuvriendelijke wijze te worden aangepakt. Zo zijn er door Klazien actieve, vloeibare produkten ont wikkeld, die doeltreffend voor jaarsmoeheid en constipatie bestrijden. De populaire natuurgenezeres komt zelfs met een landelijke pri meur. Tot dusver beperkte zij zich tot adviezen in de Privé, maar morgen introduceert zij op Texel, in samenwerking met drogist Wim Mets een nieuwe produktenlijn, onder de naam Klazien Kruid. Een ieder, die maar enigszins bekend is met haar levensvisie, begrijpt dat het de eenvoudige boerenvrouw niet om het gewin gaat, maar dat zij vooral is begaan met ieders ge zondheid. Voor iedere klant is er een verrassing. in één oogopslag te herkenn Voor toneelverenigingen De D, kanters en Sint Jan schilderd- decors. Ook het kopje van de rubriek „Onder de Pomp" is zijn hand. Zijn laatste levensj; bracht hij merendeels door in lië, waar hij in San Remo 67-jarige leeftijd stierf. Blok der Velden stond bekend als aimabele man. De interesse van Tineke Kooiit voor de kunstenaar dateert haar jeugd, toen ze net als Van Velden in de Dorpsstraat in Koog woonde en met zijn pis kind speelde. Het idee om hem een boek samen te stek deed ze op tijdens een schrij scursus. Ze is op zoek naar een die de schilder persooj heeft gekend, leuke anekdt over hem weet of kunstwei ansichtkaarten of ander mateij over hem bezit. liter l oep eer n di ikki ee> mi mi 9< or I Pr om lis. jen ar I tw i ger gan ste i de nt ige iat «i i ii i kl „Thuis is het moeten, moeten en nog eens moeten en op Texel mag alles." Het eiland vormt voor schil deres Annie Munster-Aarts, die vanaf vandaag haar werk expo seert in de raadhuiskelder een on uitputtelijke brond van inspiratie. De schilderers geniet intens van de natuur. In haar schilderstijl geeft ze het landschap realistisch en soms wat impressionistisch of abstract weer. In het tamelijk be rustende milieu in haar ge- boorstestreek De Peel in Brabant, waar volgens haar de heersende standpunten zwaarder wegen dan individuele gevoelens, ontmoette ze echter onbegrip. Haar reisjes naar Texel werkten als een bevrij ding. „In volledige vrijheid, zonder door de tijd te worden gehaast, geniet ik van de weidse ruimte, de zee en de lucht." Haar olieverfschilderijen vallen op door de gevarieerde kleurstelling. De ene keer felle, contrasterende werken, terwijl andere een rustie ke uitstraling hebben door zachte tinten. „Het is net hoe m'n stem ming is. Degenen die m'n werk goed kennen, zeggen dat ze uit de kleuren m'n bui kunnen afleiden." Van de schilderijen die ze op het eiland maakte is een deel vrij mak kelijk te herleiden. Landschappen zoals de Slufter en de Bollekamer heeft ze tamelijk herkenbaar ge schilderd. Andere werken zijn fragmenten van de natuur en heb ben een diepere betekenis. In drie afbeeldingen gaf ze haar impressie over de Russenoorlog. Andere schilderijen, deels van abstracte aard, hebben geen be trekking op het eiland. Ze vallen mede op door de opvallende lijsten, die soms driehoekig van vorm zijn. „De lijst is onderdeel van het geheel. Het kan een schil derij maken, maar ook afbreken." De werken op de expositie, die duurt tot 20 april, zijn allemaal te koop. Annie Munster-Aarts is elke maandag zelf aanwezig. Blok van der Velden (1913 1980). lArchleffotol Kunstschilder Ad Blok van der Velden (1913-1980) is voor veel Texelaars geen onbekende. Van 1940 tot aan zijn dood vereeu wigde hij de mooiste plekjes van het eiland op het doek. Reden voor Tineke Kooiman een boek over zijn leven en werk samen te stellen. Ze is op zoek naar men sen die de kunstenaar hebben ge kend of die werken van hem in bezit hebben. Adrianus Dirk Blok van der Velden werd geboren in Dordrecht als zoon van een boekdrukker/letter zetter. Een artistiek aangelegde man die het talent in zijn zoon niet was ontgaan. Hij spoorde hem al op jonge leeftijd aan het penseel ter hand te nemen. De liefhebberij van de artiest ging zover dat hij werd ontslagen in de sigarettenfa- briek waar hij werkte, omdat hij onder het werk liever de kerk te kende waarop hij uitkeek. Hij werd lid van het Dordtse tekengenoot schap Pictura. Rond 1940 schilderde hij voor het eerst Texelse landschappen tijdens kampeervakanties, maar raakte dermate onder de indruk dat hij zich al gauw permanent op het eiland vestigde. Eerst geïnspireerd door Van Gogh, ontwikkelde Van der Velden gaandeweg zijn eigen stijl. Indrukwekkend is het hoge tempo waarin hij tekeningen, schilderijen, etsen en aquarellen produceerde. Het liefst tekende hij oude Texelse landschappen. Vaak zijn de plekjes Uitgeverij Langeveld de Rol haar behulpzaam bij het uitl gen van het boek. Het is de bef ling dat het tegen het eind varW jaar gereed zal zijn. Tineke fej man is 's avond te bereiken viJ lefoonnummer 14728. fai Iedere zaterdag haalt Scot Texel oud papier op. De mei wordt verzocht deze spullen i 10.00 uur aan de straat te zei zodat ze vlot kunnen worden inj laden. In verband met het mi weekend haalt Scouting deze week geen oud papier op et ee jive vore het Groc alle I id De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksd en omgeving oud papier op haald door de ouders van lee? gen van o.b.s. Durperhonk. N wordt verzocht het papier uite' om 8.30 uur aan de weg te zet: 's Middags van 13.00 tot uur wordt in de rest van de E landse polder door de Strijd school oud papier opgehaald (ADVERTENTIE) Waalderweg, Ongeren, Meyer tebos, Burgerdijk, Tien hoven, Oosterenderweg, Bal gen, Westerboersweg, Eende kooiweg, Harkenbuurt, Koningsweg. Hier wonen ongeveer 53 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudig voor iemand die in deze omjf ving woont. (Foto Gerard Timmerman d De kranten moeten dinsdag vrijdag even na 15.00 uur in oil:; drukkerij aan de Warmoes straat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen vod nadere inlichtingen terecht bij f receptie van de drukkerij. Uitgeverij Langeveld en de Roc* I Parkstraat 10. Den Telefoon 02220 - 62Ö' Fax 02220 - 14111 Annie Munster Aarts bij haar impressie van de Bollekamer.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2