'arnmertiêd I Uitgezet zeegras rond Texel doet het niet \FLEV. 5: Humor van een schapenboer TEXELSE J couRANT Stroming is te sterk (ORT Texels iff Texels Agenda KORT Texels GeknipgK/ F armliebeiïchten Tussenstand Wildschade Open middag Texelaars naar passiespel Texels stoofpotje VRIJDAG 31 MAART 1995 or Piet Monster en Renske van den Tempel Shij ^Maandagmiddag: enterlingen ge- 3„vWt onrust r rijdt het erf vol met het be- sarde riet uit de slootkanten. Er jrdt slecht weer voorspelt en I is belangrijk dat de lamscha- lp6 n zo droog mogelijk kunnen lig 1rt! n Stel je voor dat onverwacht e"! iten lammetjes worden gebo 7, Dan haalt Piet de tweede oep lamschapen op uit het land. een berglandschap van riet ma- II de zeventig ooien het zich ge- jkkelijk. De enterlingen (dat zijn eenjarige ooien) zijn er ook bij, meeste zullen wel lammeren, maken de groep erg onrustig, gauw je tussen de schapen or loopt springen ze alle kanten Probeer dan nog maar een oon ontdekken die aan het lamme- 7 is. Heel zachtjes naar het hek ien en vervolgens rustig kijken si het gedrag van de schapen, t werkt het beste. Over een paar gen zullen ze we! gewend zijn. Er zijn meer dingen anders dan voorgaande jaren. Zo is de admi nistratie van de schapen een stuk eenvoudiger. Eerder gaf ik ieder ooilam vlot na de geboorte een oormerk met een nummer. We schreven dan onder andere het oornummer van de moeder op en dat van het lam. Binnen hielden we de administratie bij op kaartjes in een' schoenendoos. Eerst deed Piet het, daarna ik, toen Piet weer en vanaf dit jaar geen van ons bei den. Het werd toch steeds een zooitje. We hebben nu een een voudige lijst in te vullen met da tum, aantal geboren lammeren en 't hoknummer waar de ooi met kroost inzit. Woensdagochtend 11.00 uur: dooie muis In ieder „Lammertied" geven we een overzicht van het aan tal geboren lammeren. Het liefst hebben we twee lamme ren per schaap. In de praktijk brengt een Texelse ooi gemid deld 1,8 lam. De stand tot nu toe: Aantal schapen gelamd: 98 180 lammeren geboren waar van 174 levend. Gemiddeld 1,8 levend lam per ooi. g andagmiddag stelling 17 gezin met twee kinderen komt Isend het erf op. Of we morgen- ddag open zijn? Ja, mevrouw. i/t u er voor zorgen dat er dan schaap tarnt. We willen zo g een geboorte zien. Zoals I fi schapenboer betaamt hebben I de bestelling door gegeven. Een nat spoor op het beton. Piet loopt met een natte broek en sop pende laarzen door de gang. „Ik dacht dat ik wel over die sloot kon springen, maar hij was net te 16.00 uur: breed". Terwijl Piet droge kleren aantrekt zoek ik op het zoldertje in de schuur naar andere laarzen. Ik vind ze in een hoekje onder het stof. Eén laars gaat vlot aan, bij de andere trekt hij zijn voet snel te rug. Hij kijkt mij geschrokken aan en zegt: „D'r zit een dooie muis in". Ik slaak een gilletje en wil het lijkje eruit halen maar durf niet goed. Dan schiet Piet snel in z'n laars en loopt vrolijk weg. Humor van een schapenboer in de lammerij. Woensdagavond 22.30 uur: gesol met lammeren Het schaap in de schuur brengt er inn Di rdé ie is il9' sh in 10 k I nsdag: anders als vorig jaar li de re jaren kwam rond deze da tum de sta ga ire van de Hogere I ndbouwschool uit Dronten. r lor het eerst sinds we zes jaar leden De Noordkroon overna- >n komt er geen hulp van die kant oe aardig en handig zo'p *|igen of meisje ook is, dit jaar 1 sast de rust in het gezin voorop. ivendien zijn de kinderen weer een jaartje ouder en dat maakt de mbinatie 'voor-achter' een stuk ikkelijker. Door de lammetjes te merken met stippen op hun rug kunnen ze uit elkaar worden ge- IFoto Tessa do Graaf/) vast één, dat wordt bij wennen. De leermeester van Piet, Joop Ran van de Veenselangweg, heeft Piet de sport van het bij wennen bijge bracht. Je moet er alles aandoen om een schaap twee lammeren groot te laten brengen. Nu Piet in bed ligt wil ik niet achterblijven, ik zal perfekt werk leveren. Om een vreemd lam bij een pleeg moeder te wennen, is vruchtwater nodig. De geur en smaak van vruchtwater maakt dat een ooi haar lam accepteert. Het pannetje om dit vocht op te vangen ligt on der het achterstel. Geen spat vocht, ook het lam is kurkdroog! Ik druk met mijn hand net voor de ui er in de buik. Gelukkig, ik voel bot ten en er zit dus nog een lam in. Het opvangen van vruchtwater was onnodig. Na een kopje thee met eierkoek is het tweede lam er nog niet. Ik begin te twijfelen, Piet had vast gelijk met die eenling. Ik besluit een moederloos lam droog en zonder verder iets te doen bij het schaap te zetten, we zien wel of ze het accepteert. Direct hierna lamt er weer een ooi. Het lam wordt vlot geboren. Maar nu wil ik me niet vergissen. Ik voel niet onder de buik maar in de baar moeder naar nummer twee. Leeg! Zoals het hoort wen ik een moe- derlooslam bij: lam natmaken, in smeren met vruchtwater en als eerste geven. De ooi accepteert haar tweeling. Een kwartiertje zie ik de ooi door de achterpoten zak ken. Dat lijkt wel een wee. En ja wel, ergens in een hoekje van de baarmoeder moet hij verstopt heb ben gezeten: nummer twee. Het pleeglam haal ik maar weer weg. Weet je wat, ik geef dat natte lam aan dat eerste schaap. Deze is in ieder geval met voldoende vrucht water ingesmeerd. Het 'droge' lam haal ik weg. De volgende morgen vertelt Piet het vervolg van deze soap-opera voor lammeren. Dat eerste schaap blijkt een midden in de nacht zelf nog een lammetje te hebben ge kregen. Uiteindelijk is het pleeg lam bij een derde ooi terecht gekomen. En zij heeft het liefdevol geaccepteerd en mogen houden. perimenten met het opnieuw laaien van zeegras in de Wad- nzee leveren tot nu toe weinig sultaat op. Wat daarvan de re- nis, is onduidelijk. Tijdens een eenkomst afgelopen week op Rijksinstituut voor Kust en e in Middelburg werd de hoop vestigd op het steeds helderder rden van het waddenwater. In t Deltagebied staat het zeegras minder slecht voor. oot zeegras komt eigenlijk langs e kusten van het noordelijk half- idvoor. De plant kan uitgestrek- velden vormen die een toe- ichtsoord en verblijfplaats zijn or vissen, krabben en schelpdie- Zeegras is ook voedsel voor erlei dieren, waaronder de rot- ns. De rotganzen eten nu, bij ge- k aan zeegrasvelden in de iddenzee, gras op het vaste- ïd. 1932 was alleen al in de Ne- rlandse Waddenzee meer dan 150 vierkante kilometer (15.000 Ictare) bedekt met zeegras. In 132 kreeg het zeegras te maken lit een infectieziekte. De wier- I kte trof een jaar eerder vrijwel I velden groot zeegras langs de (antische Oceaan, zowel aan de ist-Europese als Noord-Ameri- nse kant. De smalbladige, in de HWezone levende vorm van 'ot zeegras, bleef grotendeels J wierziekte verschoond en op J'in zeegras had de epidemie I ïn vat. In de loop van de jaren I begon in het buitenland groot I igras van de epidemie te her- I Hen. Sombere zomers de Waddenzee zijn de zeegras- Groot zeegras komt in twee vor men voor: een meerjarige plant in het gebied dat permanent onder water staat en een éénjarige plant in de getijdezone droogvalt. Het groot zeegras heeft een wor telstok van minstens twee centi meter dik. De bladeren zijn enkele decimeters tot meer dan een me ter lang en meestal een halve cen timeter breed. Naast de uitgebreide vegetaties in de Wad denzee en de zee-armen van het Deltagebied kwam het groot zee gras tot 1932 ook voor langs de Friese en Noord-Hollandse Zuider zeekust, tot bij Marken. In het in 1932 afgesloten en sindsdien ver zoete IJsselmeer verdween het groot zeegras geheel. In het Delta gebied komen nog enkele tamelijk omvangrijke zeegrasvelden voor: in de Oosterschelde, het Grevelin- genmeer en het Veerse Meer. Zee gras is gebonden aan helder water, maar verdraagt hoge voed- selrijkdom van het water op zich zelf goed, tenzij van die toegenomen voedselrijkdom geen andere wieren profiteren die het licht wegnemen. Klein zeegras is tengerder dan groot zeegras. De wortelstok is hoogstens één tot twee millimeter dik. De bladeren zijn niet meer dan 25 centimeter lang en doorgaans niet meer dan een millimeter breed. Het is een meerjarige plant. Klein zeegras kwam in Nederland vrij algemeen voor in de Wadden zee en de Oosterschelde. In de Waddenzee komt het nu alleen nog ten zuiden van Terschelling voor. In de Oosterschelde lijkt het klein zeegras zich redelijk te kun nen handhaven. Wiervisserij In de getijdezone, op plaatsen die gewoonlijk bij vloed overstromen en bij eb droogvallen, komt groot zeegras voor in een smalbladige vorm. Het groot zeegras dat groeit op plaatsen die niet droogvallen, heeft brede bladeren. Dit zeegras, dat door de golfslag los kan slaan en gaat ronddrijven, werd vroeger opgevist. De plant stond als wier bekend en het vergaren ervan als wiervisserij. Ruim vijf eeuwen lang werd het zeegras gebruikt als materiaal voor de beschoeiing van dijken. De oudste meldingen date ren van omstreeks 1300. Uitzetten In de Derde Nota Waterhuishou ding (uit 1989) liet het Ministerie van Verkeer en Waterstaat weten te streven naar het algemeen voorkomen van zeegrasvelden in de Waddenzee. Rijkswaterstaat gaf de Katholieke Universiteit Nij megen opdracht uit te zoeken of het opnieuw uitzetten van groot zeegras kans van slagen zou heb ben. Bij het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek op Texel werden overlevingsexperimenten verricht met zeegrassen van verschillende herkomst. Het bleek dat zeegras sen van het Duitse waddeneiland Sylt het sterkst waren. In 1993 zijn daarop tienduizenden scheut jes groot en klein zeegras uitgezet, op het Balgzand, bij Texel en bij Terschelling. De plantjes bij Texel sloegen niet aan. Op de twee an dere plaatsen groeit wat zeegras, maar florissant ziet het er niet uit. Stroming De resultaten van de laatste on derzoeken van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen, die uitgevoerd zijn door Karin Hermus, zijn weinig positief. Veel gezaaide plantjes zijn verdwenen of zien er slecht uit. Alleen in de monding van de Eems lijkt het zeegras te pakken. Hier breiden de aangeplante veldjes zich uit. Aan één belangrijke voor waarde voor een succesvolle te rugkeer van het zeegras in de Waddenzee, wordt sinds enkele ja ren weer voldaan: het water wordt minder troebel. De lichtinval neemt toe. Volgens Karin Hermus is de stroming in de Waddenzee echter te sterk en is er te veel vari atie in wind, waardoor de plantjes zich onvoldoende diep kunnen wortelen. De onderzoekster ziet momenteel alleen levensvatbaar heid in de zeegras velden in de monding van de Eems, als éénjarige plant. Per abuis stond in de vorige krant dat Staatsbosbeheer opdraait voor de jaarlijkse schade aan land bouwgewassen, die door o.a. rot ganzen wordt veroorzaakt. Uiteraard moet dat het Wildscha- defonds zijn, dat financieel wordt gevoed door de Nederlandse ja gers en het ministerie van Land bouw, Natuur en Visserij. SBB is alleen verantwoordelijk voor de opvang van de vogels, zoals in het rotganzenreservaat bij hoeve Zee burg gebeurt. Dit is de laatste aflevering van „Lammertied". U heeft een in druk gekregen van de lamme rij op schapenboerderij De Noordkroon. Wilt u zelf zien hoe het daar toegaat? Kom dan aanstaande zaterdag 1 april (geen grap) naar de open middag van 14.00 uur tot 18.00 uur. De toegang is gra tis. Wie het juiste aantal lam metjes telt maakt kans op een prijs. De Noordkroon ligt aan de Nieuwlanderweg 10, 2 km ten noorden van Den Burg. Geslaagd. Tijdens de in Utrecht gehouden landelijke examens van de modevakscholen is Ineke Westerlaken-van Beek uit Den Burg geslaagd voor het theoreti sche gedeelte van de opleiding coupeuse kostuum en mantelvak. In Tegelen, bij Venlo in Limburg, wordt al tientallen jaren elke vijf jaar een passiespel georganiseerd. Een passiespel is een verbeelding van het leven van Jezus, in het bij zonder van zijn laatste levensda gen. Gespeeld wordt het verhaal van zijn lijden („lijden" is in het La tijn „passus"). Dit passiespel wordt geheel en al door vrijwilli gers en amateurspelers georgani seerd en gespeeld. Het is ontstaan uit een particulier initiatief en wordt - jawel het bestaat nog! - niet ge- subsidiëerd! Dit jaar voor de vijf tiende keer. Er wordt geheel in de open lucht gespeeld: de 3500 toe schouwers zitten op een overdek te tribune. Het spel wordt tijdens het zomerseizoen gespeeld, uit sluitend op zondagen. In 1990 kwamen er in totaal een kleine 60.000 toeschouwers het spel be kijken, waaronder de koningin. Tegelen is niet de enige plaats in de wereld waar een passiespel wordt gehouden. Het meest be roemd is wel de Duitse plaats Oberammergau dat er een enorme reputatie mee heeft opgebouwd. Toch heeft ook Tegelen een ge vestigde naam gekregen met het zorgvuldig opgebouwde spel. Elke keer dat het spel wordt uitge voerd, heeft het een wat ander ac cent. Deze keer staat het in het teken van de actualiteit: het leven van Jezus tegen de achtergrond van zijn betekenis voor onze tijd. Op zondag 18 juni gaat een groep Texelaars, onder leiding van ds. Hans Fibbe uit Oosterend, per bus naar Tegelen. Op dit moment zijn er nog plaatsen vrij: wie mee wil, kan zich aanmelden bij Marian Krotje (18930) of ds. Hans Fibbe (18266). De kosten bedragen maximaal ƒ90,- per persoon (bij veel aanmeldingen zakt de prijs nog flink), waarbij zijn inbegrepen: toegang, busreis, overtocht en di verse consumpties. In de bus wordt achtergrond-informatie ge geven over het passiespel in Tegelen. TERMIJN Voor vermelding in deze culturele- en sportagenda dient men zich te wenden tot de Stich ting Ondersteuning Welzijnswerk, Postbus 143, 1790 AC Den Burg (Dorpshuis d'Ouwe ULO), tele foon 15582 of fax 14300 Collecte. Volgende week is de landelijke collecte van het Natio naal Fonds Kinderhulp. Deze in stantie zet zich in voor jeugd die opgroeit in tehuizen of pleeggezin nen. Ook op Texel gaan vrijwilli gers de deuren langs. Fiets. Vorige week is de Gazelle- fiets van een 14-jarige Hoornse gestolen. De fiets lang in de berm van de Hoornderweg en was niet afgesloten. Monument. Het meerjarenpro gramma voor rijksmonumenten wordt behandeld in de vergadering van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Dan wordt opder andere gepraat over de schans, restauratie van de Texelse kerken en het huisje van Tellegen in De Waal. APRIL 8 april: De Welzijnsstichting organiseert een uitvoering van Toneelgroep Sporen uit Amsterdam met „Tergend langzaam wakker worden" in Cinema Texel. Aanvang 20.00 uur. 13 april: Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen afd. Texel organiseert een Japanse avond met o.a. theeceremonie. Dhr. en mevr. Kaljee uit Alkmaar leiden deze avond. Plaats: kantine O.S.G. (voorma lig LBO), Emmalaan 55 te Den Burg. Aanvang: 20.00 uur. Leden: gratis, niet leden: ƒ5,-. 15 april: Inbreng goederen voor de Lions veiling in het groothandelscentrum, Schilder- weg te Oudeschild. 17 april Texelse Hobbymarkt organiseert 2e paasdag een hobbymarkt in het Eier- landsche Huis te De Cocksdorp. Hier worden diverse hobby's tentoon gesteld (en verkocht) door 45 hob byisten. Geopend van 11.00 uur t/m 17.00 uur. Toegang: gratis. Voor inlich tingen kunt u contact opnemen met mw. J.H. Henstra, tel. 02220-17287. 20 april: Kijkavond van de Lions-veiling, van 19.00-22.00 uur. In het groothandels centrum, Schilderweg te Oudeschild. 21 april: Het CLB (centraal laboratorium van de bloedtransfusie) uit Amsterdam orga niseert samen met Rode Kruis een bloedafname-avond. Plaats: O.S.G. de Hogeberg, Den Burg. Tijd: 17.30-21.00 uur. Kijkavond van de Lions-veiling van 17.00-19.00 uur. Veiling van 19.00-22.00 uur. !n het groothandels centrum, Schilderweg te Oudeschild. 22 april: Kijkmiddag van de Lions-veiling van 14.00-16.00 uur. Vervolg veiling van 16.00-22.00 uur in het groothandels centrum, Schilderweg te Oudeschild. Burgerhoutstraat. De herinrich ting van de Burgerhoutstraat is voor ƒ64.500,- ex. gegund aan de firma Tatenhove. Geslaagd. Gerard Zoetelief uit De Koog is aan het Instituut voor Hippische Beroepsoopleidingen in Deurne geslaagd voor de cursus Trainer/Eigenaar Renpaarden. Wie moe is van uitheemse scho tels, heeft wellicht baat bij oma's receptenboek, Oud-Texelaar Ruud van der Wulp uit Vledderveen plukte het recept voor het „Texels stoofpotje" uit de Steenwijker Courant, Het Nederlandse gezin gaf vorig jaar gemiddeld per weck 173 gulden uit aan de dagelijkse bood schappen Daarvan werd 113 gulden gespen deerd in de supermarkt, meldt een rapport dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel ge zamenlijk hebben samengesteld. In totaal kocht de consument vong jaar voor 57,3 miljard aan dagelijkse boodschappen Het jaar daarvoor was dat 55,8 miljard. In 1994 be steedde de oonsument van iedere gulden 65 cent in de supermarkt, een kwartje in de speciaalza ken (bakker slager, groenteboer) en een dubbel tje bij overige gelegenheden zoals bijvoorbeeld de markt. Breed gesorteerde vers-winkels doen het goed De nieuwste culinaire trend is dat alles puur en oorspronkelijk moet zijn, zo yers mogelijk. Ou derwetse groenten zoals spinazie en tuinbonen komen weer terug, als tegenhanger van alles wat van ver kwam en vreemd was. zoals Thais. Turks. Koreaans, Mexicaans of Hawaiaans Als je bent opgegroeid met draadjesvlees en bonenschotels is het immers een hele stap naar krokodillen bief stuk en levende sprinkhanen Van schrik grijpen veel mensen daarom naar oma's beduimelde re ceptenboekje en de oude sudderpan. Uit zo'n be duimeld kookboek komt dit recept van een Texels stoofpotje (voor 6 personen) Bak 750 gram grof gesneden en gezoute lamspoe- let m 60 gram margarine rondom bruin. Voeg 200 gram in blokjes gesneden geschilde aardappelen toe Fruit twee grof gesnipperde uien mee Kneus zes peperkorrels en voeg die samen met laurier blad, tijm en een-en een kwart lileer ingekookte lams bouillon (fond) toe. Breng dit langzaam aan de kook en laat het ongeveer een uur zachtjes sto ven. Zet een in reepjes gesneden winterwortel sa men met 125 gram dungesneden witte kool en een theelepel keme in de koekepan aan m twintig gram boter en doe dit samen met een ln nngen gesneden prei twintig minuten voor einde stoof- tijd bij het lees Laat de massa inkoken tot de saus gebonden is Nooit zal je door de tuin meer lopen waar iedere bloem en iedere plant getuigen van je verzorgende hand nu ging de hemeltuin voor je open Geheel onverwacht is na een arbeidzaam leven van ons heengegaan mijn lieve man en onze zorgzame vader en opa Johannes Witte echtgenoot van M. A. Bakker 24-1-1918 31-3-1995 M. A. Witte-Bakker Kees Marius en Anny Dennis, Sander, Evelien Marga Texel, Oorsprongweg 23, 1795 LB De Cocksdorp. De H. Eucharistieviering zal worden gehou den op dinsdag 4 april om 10.30 uur in de pa rochiekerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op het R. K. kerkhof te Oosterend zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Na jaren van niet meer kennen, zal moeder nu ten volle kennen. 7 Cor. 13:12 Thuisgehaald door haar Heer en Heiland, op de leeftijd van 88 jaar, onze lieve onvergete lijke moeder, oma en oud-oma Jannette Anna Fenijn-Dros sinds 1971 weduwe van Huib Fenijn Moeder werd langdurig liefdevol verzorgd in verpleeghuis „Wendhorst" te Heerde. Haarlem: Gerbrand en Stien Fenijn-Winter Oldebroek: Rie en Jakob van Boven-Fenijn Oldebroek: Hans en Coby Fenijn-van Boven Zeist: Nieske en Gijs Sigtermans-Fenijn Klein- en achterkleinkinderen Heerde, 28 maart 1995 Correspondentie-adres: J. van Boven, Van Pijkerenlaan 13, 8096 VD Oldebroek De begrafenis vindt plaats maandag 3 april om 14.30 uur op de algemene begraaf plaats „Akendam", Vergierdeweg te Haarlem (Noord). Voorafgaande wordt een afscheidsdienst ge houden in gebouw „Luctor et Emergo", Mheneweg-Noord te Oldebroek, aanvang 10.30 uur. Gelegenheid tot condoleren voor de aanvang van deze dienst vanaf 10.00 uur en in de aula op de begraafplaats. Vol verdriet delen wij u mede dat, na een arbeidzaam leven, toch nog onverwacht van ons is heengegaan, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma Aaltje Visser echtgenote van Klaas de Waard op de leeftijd van 76 jaar. K. de Waard Jan Marian en Roel Rob, Irene Martha Johan en Els /wan, Erwin, Petra Texel, 30 maart 1995 Oorsprongweg 72, 1795 LC De Cocksdorp. Gelegenheid tot condoleren maandag 3 april van 19.30 - 20.30 uur in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Een rouwdienst zal worden gehouden op dinsdag 4 april om 13.30 uur in de Hervorm de kerk te De Cocksdorp, waarna de begrafe nis op de begraafplaats aldaar zal plaats vinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot con doleren in „Het Gebouw", naast de Her vormde kerk. Correspondentie-adres: J. de Waard, Verma ningspad 6, 1793 AK De Waal.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 3